Αποστολέας Θέμα: Υπάρχει τίποτα σε 1/48 ;;;  (Αναγνώστηκε 1384 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Υπάρχει τίποτα σε 1/48 ;;;
« στις: Ιούνιος 10, 2011, 11:08:18 μμ »
Καλησπέρα,

Ρίχνοντας μια ματιά στο στοκ που έχω, και πέφτοντας το μάτι μου πάνω σε 2 business αεροσκάφη, μου γεννήθηκε η απορία αν θα μπορούσα να τα κάνω διόραμα...
Όμως, είναι στην 1/48 και δεν έχω δει μέχρι στιγμής κανένα κιτ πολιτικού αυτοκινήτου σε αυτή την κλίμακα.
Υπάρχουν;;;;

Ευχαριστώ
Γιώργος
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Mastoras

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3029
  • Age: 54
  • Τόπος: Tomania
  • "Beauty, is in the eye of the beholder"
Απ: Υπάρχει τίποτα σε 1/48 ;;;
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 10, 2011, 11:18:33 μμ »
Μέχρι τώρα, στην 1/48,έχω βρει πολλές αντίκες και κάμποσα νεότερα αυτοκίνητα,Αμερικάνικα κυρίως ,σπορ ή pick up,μεχρι το '70.Τίποτε πιο καινούργιο που θα σου έκανε.
Ισως να  υπάρχει κάτι σε μεταλλικό ,αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Υπάρχει τίποτα σε 1/48 ;;;
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 10, 2011, 11:21:04 μμ »
Ψάχνω για 80ς τουλάχιστον.  Ειδικά καμιά λιμουζίνα ή "καλό" αυτοκίνητο.  Άντε κάνα βανάκι που να γίνει Follow-me περιμένοντας τους "έχοντες-κατέχοντες" if you know what I mean... ;-)
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Mastoras

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3029
  • Age: 54
  • Τόπος: Tomania
  • "Beauty, is in the eye of the beholder"
Απ: Υπάρχει τίποτα σε 1/48 ;;;
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 10, 2011, 11:28:28 μμ »
Ψάχνω για 80ς τουλάχιστον.  Ειδικά καμιά λιμουζίνα ή "καλό" αυτοκίνητο.  Άντε κάνα βανάκι που να γίνει Follow-me περιμένοντας τους "έχοντες-κατέχοντες" if you know what I mean... ;-)


Ναι,σε κατάλαβα τι θες,αλλά δεν έχω δει τίποτε τέτοιο σε πλαστικό.
Βέβαια,ένα vintage σπορ αυτοκίνητο θα μπορούσε να περιμένει έξω από ένα Learjet πχ ή ,εάν έχεις cohones de la torres  :twisted:,να μετατρέψεις το Hummer της Tamiya στην πολιτική έκδοση!

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Υπάρχει τίποτα σε 1/48 ;;;
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 10, 2011, 11:35:17 μμ »
Ένα παλιό σπορ δεν είναι άσχημη ιδέα...
Ευχαριστώ!
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Mastoras

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3029
  • Age: 54
  • Τόπος: Tomania
  • "Beauty, is in the eye of the beholder"
Απ: Υπάρχει τίποτα σε 1/48 ;;;
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 10, 2011, 11:39:29 μμ »
Περίμενε να δει το τόπικ και ο ramfighter.Εκτός από γκουρού της σαβούρας  :mrgreen:,γνωρίζει πολλά για τα αυτοκίνητα σε όλες τις κλίμακες.


Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6023
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Υπάρχει τίποτα σε 1/48 ;;;
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 13, 2011, 11:23:09 μμ »
Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές για την εποχή που ζητάς. Ο Mastoras πουλά μιά 48άρα Corvette του 65 που είναι οτι καλύτερο μπορείς να βρείς αυτή την στιγμή. Ο Raw σου βρήκε μερικα παλιά αγωνιστικά (IMAI peanuts  :?: :?:). Η PJ productions έβγαζε μερικά οχήματα υποστήριξης από ρητίνη στην 1/48, αλλά προς στιγμήν είναι εκτός παραγωγής.
Πρόβλημα θα έχεις και με μεταλλικά αυτοκίνητα, καθώς τα περισσότερα είναι σε κλίμακα 1/43. Να σου προτείνω μερικά:
Δεν ξέρω εαν σου αρέσει αυτό το defender στην 1/50  :arrow: http://www.little-landies.com/index.php?infoBox=0&cPath=28_124&osCsid=c89891e4a2b4b35fc6c1fb05c48a3dc3
Στην 1/50 θα βρείς μερικά βανάκια πανακριβα όμως και παντα από το εξωτερικό. Και αν είχες 200 δολλαριάκια, υπάρχουν οι πυροσβεστικές αεροδρομίων που είναι το κάτι άλλο  :arrow: http://www.diecastcars.tv/index.php?filter2_id=35&manufacturers_id=154&sort=2a&filter_id=108 :!:
Ψάχνοντας την συλλογή μου, ξεδιάλεξα μερικά αποτυχημένα 43άρια

Με λίγη καλή θέληση, η πάμφηνη morgan της cararama θα μπορούσε να ταιρίαξει δίπλα σε ένα vip jet, με 2η επιλογή αν και χοντροκομμέμη την jaguar της solido.
Μεταλλικά Φορτηγά και vanakia mercedes vito ή sprider θα βρείς στην 1/50 στην Αθήνα από τηv Siku. Δεν ξερω εαν θα σου αρεσει η λεπτομέρεια τους. Στην Γλυφάδα τα φέρνει ο Δανέζης στην Μεταξά γύρω στα 20-25 ευρώπουλα. Γαι καμμιά φθηνή πυροσβεστική 10 ευρώ Burago από τον Μουστάκα.

Το lidl φέρνει 2-3 φορές τον χρόνο αυτοκινητάκια . Ενα συγκεκριμένο chevrolet από αυτή την σειρά έχει αστοχήσει στην κλίμακα και με λίγη καλή θέληση κάνει για 48άρι και βάση για πολλές μετατροπές  8)


Tags: