Modelclub.gr Φόρουμ

Νέες φωτογραφίες Eλληνικών PZL 24;;; (Αναγνώστηκε 21263 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Aviator

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/72
  • Δημήτρης
  • modelclub.gr
Νέες φωτογραφίες Eλληνικών PZL 24;;;
Ιούνιος 06, 2011, 07:58:27 μμ
Θέτω υπ' όψην του forum και ειδικά των φίλων της ΕΒΑ δύο φωτογραφίες ελληνικών PZL 24, που ανακάλυψα περιδιαβαίνοντας σε πολωνικά μοντελλιστικά sites και τις οποίες εγώ τουλάχιστον δεν έχω ξανασυναντήσει στις γνωστές εκδόσεις για το καταδιωκτικό της ΕΒΑ.

Η πρώτη αφορά μάλλον το Δ102, αφού φαίνεται καθαρά κάτω από το πιλοτήριο το σήμα της αράχνης που έφερε το εν λόγω αεροσκάφος (άρα το είχε και στις δύο πλευρές αφού από την δεξιά πλευρά έχουμε αρκετές φωτο).
Για το δεύτερο δεν φαίνονται και πολλά πράγματα, αλλά μάλλον είναι μετά την γερμανική εισβολή (Άργος;;.) και φαίνεται σαν να έχει μπάλωμα στην κάτω δεξιά πτέρυγα.
Κάθε διευκρίνηση-σχόλιο από τους ειδικούς ευπρόσδεκτο.

Μέτρον άριστον

Ελιξ-ιριος

• *
  • Scale 1/35
Χωρίς να είμαι ειδικός, να πώ πως η δεύτερη δείχνει αεροπλάνο της έκδοσης "F", καθώς φαίνονται ατρακτίδια πυροβόλων κάτω από την πτέρυγα. Έχω την υποψία πως η αριστερή πτέρυγα στην κάτω επιφάνεια, είναι βαμμένη με σκουρότερο χρώμα. Την πρώτη την έχω ξαναδεί εδώ μέσα νομίζω, και υποψιάζομαι πως δεν είναι του Δ102, καθώς υπάρχει και άλλη της δεξιάς του πλευράς, και δείχνει διαφορετική. Πιθανολογώ πως η αράχνη υπήρχε και σε άλλο αεροπλάνο...

Ελιξ-ιριος

• *
  • Scale 1/35
Δές και εδώ την άλλη φωτογραφία της δεξιάς πλευράς του Δ102:
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,13517.0.html
Ίσως να είναι το ίδιο, ίσως και να μήν είναι...

Aviator

• *
  • Scale 1/72
  • Δημήτρης
  • modelclub.gr
Νομίζω έχεις δίκιο. Αν και το Δ102 φαίνεται πως είχε την "αράχνη" και από τις δύο πλευρές, η παραπάνω φωτογραφία φαίνεται πως αφορά άλλο αεροσκάφος. Η πιο εμφανής διαφορά είναι η καλύπτρα, που στο Δ102 κρέμεται σπασμένη, ενώ στην φωτογραφία που πόσταρα δεν υπάρχει. Άραγε να ήταν τελικά η "αράχνη" ήταν κάποιου είδους "μοιρόσημο";
Μέτρον άριστον

Ελιξ-ιριος

• *
  • Scale 1/35
Κοίτα, η καλύπτρα μπορεί να αποκολλήθηκε ενδιάμεσα από την λήψη των δύο φωτογραφιών. Εγώ εστιάζω σε κάποιες διαφορές στις γραμμές της παραλλαγής, και στην διαφορετική θέση του εθνοσήμου, που είναι και η ισχυρότερη ένδειξη...Σύμφωνα με κάποιες πηγές το Δ102, ήταν της 22ης ΜΔ. Ίσως λοιπόν, η "αράχνη", να ήταν κάποιου είδους άτυπο μοιρόσημο της 22ης ΜΔ.
Καλώ και εγώ τους πιό έμπειρους να μας πούν την γνώμη τους ::helpsos:: ::helpsos:: ::helpsos::

Ελιξ-ιριος

• *
  • Scale 1/35

Για το δεύτερο δεν φαίνονται και πολλά πράγματα, αλλά μάλλον είναι μετά την γερμανική εισβολή (Άργος;;.) και φαίνεται σαν να έχει μπάλωμα στην κάτω δεξιά πτέρυγα.
Κάθε διευκρίνηση-σχόλιο από τους ειδικούς ευπρόσδεκτο.
Τελικά το σκούρο χρώμα στην κάτω επιφάνεια της αριστερής πτέρυγας, μάλλον οφείλεται σε φωτιά, πράγμα που εξηγεί και την απουσία των στυλιδίων της πλευράς αυτής. Εικάζω βέβαια, δεν είμαι σίγουρος. Είναι πάντως μιά νέα φωτογραφία. Εν μέρει επιβεβαιώνει πως τα "F" δέν μετατράπηκαν σε "G", μία γνώμη που συμμερίζομαι, βάσει μαρτυριών που έχω διαβάσει.

Ηλιας

• *
  • Scale 1/48
  • modelclub.gr
Πολυ ενδιαφερουσες φωτογραφιες!
Παντα με ενθουσιαζει η ανακαλυψη καινουργιων φωτο απο την εποχη του Β ΠΠ και πριν.
Μακαρι να βρεθουν και αλλες.
Σε ποιο site τις ανακαλυψες?

Aviator

• *
  • Scale 1/72
  • Δημήτρης
  • modelclub.gr
Τυχαία τις βρήκα Ηλία σε αυτη την ιστοσελίδα:

http://odkrywca.pl/zdjecie-naszego-samolotu-czesc-8,448233.html

Έψαχνα για στοιχεία για τα ΠΖΛ και μιας και ήταν πολωνικά, έριξα μια ματιά και στο παραπάνω (όχι ότι καταλαβαίνω τι γράφει, ας είναι καλά ο μεταφραστής της Google).
Μέτρον άριστον

ΧΑΡΙΔΗΜΟΣ

• *
  • Scale 1/48
Έχει κι άλλες! Αυτή ΕΔΩ

dtg

• *
  • Scale 1/35
  • FEAR LEADS TO ΑNGER -ANGER LEADS TO HATE -HATE LEA
Ευχαριστούμε για τις φώτο!  Πάντως το PZL με την αραχνη δεν πρεπει να ειναι το Δ102, κρινοντας απο το διαφορετικό πατερν της παραλλαγής!

xaris_the greek

• *
  • Scale 1/48
  • ΠΑΡ ΕΚΑΣΤΟΝ ΤΕΓΓΟΝΤΑΣ ΤΑΣ ΠΤΕΡΥΓΑΣ
Η φωτογραφία με την αράχνη μάλλον αφορά την περίοδο της κατάληψης της Ελλάδας από τους Γερμανούς και ο εικονιζόμενος στο πιλοτήριο είναι μάλλον ούνος. Άλλωστε το αεροπλάνο έχει εκτενείς καταστροφές.

dtg

• *
  • Scale 1/35
Έτσι κι αλλιώς οι περισσότερες φώτο για α/φη της εποχής είναι από Γερμανούς ή Ιταλούς! Πάντως και οι γερμανοί και οι Ιταλοί δεν πρέπει να είχαν μοντελιστική συνείδηση! Χάθηκε να φωτογραφήζουν 4 όψεις του α/φους και μάλιστα έγχρωμες :mrgreen:  Νομίζω μαζί με τα κατοχικά δάνεια θα έπρεπε οι Έλληνες μοντελιστές να απαιτήσουμε αποζημειώσεις για τις άπειρες ώρες που τρώμε συζητώνταας για το πως ήταν τα α/φη, ιατρικές βλάβες στα ματια λόγω κακής ποιότητας φώτο κλπ :mrgreen:

Ελιξ-ιριος

• *
  • Scale 1/35
Πάντως και οι γερμανοί και οι Ιταλοί δεν πρέπει να είχαν μοντελιστική συνείδηση! Χάθηκε να φωτογραφήζουν 4 όψεις του α/φους και μάλιστα έγχρωμες :mrgreen:  Νομίζω μαζί με τα κατοχικά δάνεια θα έπρεπε οι Έλληνες μοντελιστές να απαιτήσουμε αποζημειώσεις για τις άπειρες ώρες που τρώμε συζητώνταας για το πως ήταν τα α/φη, ιατρικές βλάβες στα ματια λόγω κακής ποιότητας φώτο κλπ :mrgreen:
::lol18:: ::lol18:: ::lol18::

Lachanodrakon

• *
  • Scale 1/144
  • στρατηγὸς Θρᾳκησίων
Καλησπέρα παιδιά, δε ξέρω αν έχετε υπόψην σας αυτή τη φωτογραφία ενός μισοκατεστραμμένου P.24F  στο αεροδρόμιο της Λάρισσας τον Απρίλιο του 1941. Ίσως να το έχετε δεί σε άλλες πλαϊνές όψεις με φοντο SM-81 και Ju-52. Όσον αφορά τη δεύτερη φωτογραφία του F από το πολωνικό site, έχω την εντύπωση ότι φαίνονται αμυδρά οι κωδικοί στα πλαϊνά της ατράκτου. Ο τελευταίος αριθμός μοιάζει με 7 (Δ117 ή 127, αφου το 107 με χειριστή τον Λ. Κατσαρέλλη καταρρίφθηκε στις 15 Απριλίου στην αερομαχία των Τρικάλων. Υπάρχει μία κοντινή φωτογραφία ενός κατεστραμμένου PZL στην Αμφίκλεια (αν έχετε υπόψην σας τη φωτογραφία του Δ112, πρόκειται για εκείνο το αεροσκάφος που διακρίνεται στα δεξιά στο βάθος). Θα προσπαθήσω να την ανεβάσω. Επίσης υπάρχουν άλλες δύο φωτογραφίες από το Άργος, όχι του Δ102 ή του Δ109 με συντρίμμια και ολόκληρα PZL (δυστυχώς δε διακρίνονται οι κωδικοί) πλάϊ σε Ju-87 και Bf-110, υπό επισκευή. Οι φωτογραφίες πρέπει να τραβήχθηκαν τον Μάϊο ΤΟΥ 1941. Οι Γερμανοι με τη γνωστή τους μεθοδικότητα συγκέντρωσαν σε ένα σημείο όλα τα τμήματα (ατράκτους και ουραία πτερώματα) των εγκαταλελειμμένων PZL προκειμένου να τα κάνουν παλιοσίδερα :(

Σαν πολλοί να μαζευτήκαμε εδώ πάνω...

Ελιξ-ιριος

• *
  • Scale 1/35
Έχει ενδιαφέρον το γεγονός πως πρόκειται για αεροπλάνα της έκδοσης F, καθώς και το ότι το κατεστραμμένο αεροπλάνο στις πρώτες φωτογραφίες, φέρει ακόμη τα αεροδυναμικά καλύμματα των τροχών. Άρα αποδεικνύεται πως υπήρχαν αεροσκάφη της έκδοσης "F" το τέλος των επιχειρήσεων και δεν είχαν μετατραπεί -όλα- σε "G", ενώ ούτε τα αεροδυναμικά καλύμματα είχαν αφαιρεθεί από όλα τα αεροπλάνα. Προφανώς πρόκειται για αεροπλάνα που επιχειρούσαν από τα μεγάλα αεροδρόμια, με στρωμένους διαδρόμους(Π.χ. Σέδες), όμως ήταν κάτι τέτοιο σταθερό την εποχή εκείνη με τις συνεχείς μετασταθμεύσεις; Ή μήπως στα μεγάλα αεροδρόμια υπήρχαν πάντοτε ορισμένα αεροπλάνα για την άμυνά τους;

Lachanodrakon

• *
  • Scale 1/144
  • στρατηγὸς Θρᾳκησίων
Νομίζω ότι το κατεστραμμένο F στη Λάρισσα ήταν εκτός ενεργείας και απλά είχε εγκαταλειφθεί. Η ΕΒΑ τον Απρίλιο του 1941 δεν πρέπει να είχε την πολυτέλεια να τα κατανείμει σε συγκεκριμένες αεροπορικές βάσεις (ίσως αυτό να έγινε εναντίον των Ιταλών). Απλά μάλλον μετακινούνταν όλα μαζί από βάση σε βάση προσπαθώντας να αποφύγουν τα Bf-109/110. Στις άλλες δύο φωτογραφίες του ιδίου αεροπλάνου φαίνεται καθαρά η παραλλαγή στο κάλυμμα των τροχών και σε ότι έχει απομείνει από την άτρακτο, αλλά δυστυχώς όχι και ο κωδικός. Η φωτογραφία του δευτέρου ίσως τελικά να έχει τραβηχθεί στην Αμφίκλεια. Θα προσπαθήσω να ανεβασω και τις υπόλοιπες 5 φωτογραφίες που έχω. Πάντως, επειδή έχω πληροφόρηση από πρώτο χέρι από τη Γερμανία, υπάρχουν πολλές άγνωστες φωτογραφίες ελληνικών αεροσκαφών που προσεχώς θα κυκλοφορήσουν (οι νεότεροι συγγενείς-εγγόνια,δισέγγονα κτλ- των Γερμανών στρατιωτών που είχαν έρθει το 1941 πουλάνε πολλές σε δημοπρασίες). Υπάρχουν πάρα πολλές με Eλληνικά Αvro Tutors - μερικά σε αρκετά καλή κατάσταση- και νομίζω μία από το ΚΕΑ στο Φάληρο, που περιλαμβάνει μεταξύ των άλλων ένα Potez 633, μάλλον ένα Bloch υπό επισκευή και ένα Ελληνικό Junkers G24 σε παραλλαγή.

dtg

• *
  • Scale 1/35
Ευχαριστούμε παρα πολύ φίλε!
Για τις φωτο που λες υπάρχει κατι συγκεκριμενο από άποψη 'εκδοσης;  Μπορούν να βρεθούν κάπου; Σχετικά με τις δημοπρασίες έχεις κάποια παραπάνω πληροφορία;

Ελιξ-ιριος

• *
  • Scale 1/35
Λοιπόν, όλα αυτά είναι πολύ ενδιαφέροντα! Να υποθέσουμε λοιπόν, πως η νέα δεκαετία θα μας λύσει πολλές απορίες; Σίγουρα υπάρχει ανέκδοτο υλικό σε χέρια συγγενών Ελλήνων αεροπόρων. Μακάρι να τις δούμε κάποια μέρα, και να μήν χαθούν....

dtg

• *
  • Scale 1/35
ναι ειναι και αυτο ενα θεμα!

Lachanodrakon

• *
  • Scale 1/144
  • στρατηγὸς Θρᾳκησίων
Έχω αρκετές φωτογραφίες, αλλά δεν είναι όλες πρωτότυπα (έχουν κάποιες ενοχλητικές επιγραφές στα γερμανικά πάνω τους, αλλά οι λεπτομέρειες διακρίνονται). Αν θέλετε, θα τις ανεβάσω. Τις κατέβασα από γερμανικά site αγοραπωλήσεων. Αν έχετε όρεξη (και χρήματα γιατι γίνεται πλειστηριασμός), μπορείτε να κοιτάτε ανά τακτά διαστήματα στο e-bay.de (εννοείται ότι η αναζήτηση γίνεται στα γερμανικά). Το κακό είναι ότι δεν τις εμφανίζουν για πάνω από 3-4 μέρες και μετά τις κατεβάζουν. Μία φωτο μπορεί να κοστίσει από 10-15 ως 45-50 ευρώ, ανάλογα με τη ζήτηση (αν και τη μεγαλύτερη ζήτηση έχουν οι φωτογραφίες με γερμ. αεροπλάνα). Επίσης μπορείτε να κοιτάξετε το πολωνικό περιοδικό Lotnictwo (τεύχος 13, Νοέμβριος 2010). Στις σελίδες 10-17 έχει ένα άρθρο του Przemyslaw Skulski για τα ελληνικά PZL που περιέχει τις άλλες δύο φωτογραφίες του PZL στη Λάρισσα καθώς και εκείνου δίπλα από το Δ112 στην Αμφίκλεια. Υπάρχει στο διαδίκτυο σε pdf. Ελπίζω αυτά να σας φανούν χρήσιμα, πρός το παρόν.

dtg

• *
  • Scale 1/35
ότι μπορείς ανέβασε -ευπρόσδεκτες όλες :mrgreen:

sotiris

• *
  • Scale 1/35
  • Aρχικατής Πρωτοσύγγελος και Πάπας
  • Μέσ'το άρμα θα καούμε!
Δωσε πραμα στον λαο

Lachanodrakon

• *
  • Scale 1/144
  • στρατηγὸς Θρᾳκησίων
Αυτές οι φωτος είναι από το άρθρο του Skulski. Στη πρώτη το μόνο που μπορεί κανείς να συμπεράνει με βεβαιότητα είναι ότι πρόκειται για ένα PZL 24G. Έβαλα και την πασίγνωστη φωτο του Δ112 για να πάρετε μία ιδέα για την τοπογραφία. Τελικά πρέπει να έχει τραβηχθεί στο Άργος (πίσω διακρίνεται ο λόφος με το κάστρο πάνω από την πόλη) και όχι στην Αμφίκλεια. Οι Αγγλοι κράτησαν για τα Hurricane τους τους ελαιώνες και άφησαν τα σαραβαλάκια μας εκτεθειμένα στα ανοικτά. Σύμφωνα με το διοικητή της 22ης μοιρας, Σμηναγό Αντωνίου, υπήρχαν 6 PZL στο Άργος που καταστράφηκαν στις 23/4/1941. Άλλες δύο (πολύ σπάνιες) που έχω πάλι από το Άργος φαίνεται να επιβεβαιώνουν ότι είχαν καταφύγει αρκετά PZL εκεί. Οι τελευταίες δύο είναι πλάγιες όψεις του F στη Λάρισσα, μία από Γερμανούς (τραβήχθηκε σχετικά σύντομα μετά την κατάληψη του αεροδρομίου) και μία από Ιταλούς (αργότερα). Η γερμανική υπάρχει και στο Air war for Yugoslavia, Greece and Crete του Christofer Shores (σελ.298). Σύντομα θα ανεβάσω και τις άλλες δύο από το Άργος.

Ελιξ-ιριος

• *
  • Scale 1/35
Κάνω λάθος, ή στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται κάτι σαν εθνόσημο στην άνω επιφάνεια της δεξιάς πτέρυγας; ::noidea::

Corto

• *
  • Scale 1/35
Eλιξιριε, δεν διακρίνω εθνόσημο - μονο χρώματα παραλλαγής.

Ωραίες φωτογραφίες, ευχαριστούμε!
Να'στε πάντα καλά,
Γιάννης (IPMS Hellas 594 - IPMS USA 44615)