Modelclub.gr Φόρουμ

English Musketeer 1599 (Αναγνώστηκε 2465 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Salonikios

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/35
  • Μια ζωή την έχουμε!
English Musketeer 1599
Ιούνιος 04, 2011, 06:20:32 μμ
Αγγλος Μουσκετοφόρος (μουσκέτο το όπλο, εξέλιξη του αρκεβούζιου) στην υπηρεσία των Ολλανδών (ευχαριστώ και τον Dimitri72 για τα ιστορικά). Βαμμένο με ακρυλικά , πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερο απο ότι στις φωτό, αλλά τι να κάνουμε και η φωτό έχει τα μυστικά της (άγνωστα σε μένα  :evil: ). Δε βαριέσαι, ότι βρείτε και χρειάζεται βελτίωση (καθότι ο αρτίστας αόμματος  8) ) ελεύθερα!

Αναλυτικά οι δουλειές μου εδώ:
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,21161.0.html

Getsa

• *
  • Scale 1/35
  • YΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΣΥΡΟΥ
#1 Απ: English Musketeer 1599
Ιούνιος 04, 2011, 11:56:41 μμ
Πήρες φόρα Θεόφιλε και γουστάρω να βλέπω φιγούρες σου.

Ποιας εταιρείας είναι η φιγούρα αυτή; Δείχνει να έχει πολύ μεγάλο λαιμό και το σημείο με το χέρι που κρατάει το όπλο στον ώμο δεν φαίνεται να έχει ρεαλιστική στάση. Αυτό όμως είναι θέμα του γλύπτη.

Αυτό που φαίνεται μεταξύ των παπουτσιών και του παντελονιού είναι δέρμα; Αν ναι, φαίνεται πολύ σκούρο σε σχέση με το υπόλοιπο flesh.
Επίσης προσπάθησε να μικρύνεις λίγο το δεξί μάτι που φαίνεται μεγαλύτερο.

Τα υπόλοιπα (ρούχα, καπέλο, όπλο) είναι καταπληκτικά!!!
"Μη φοβάσαι το μοντέλο. Εσύ είσαι αυτός που κρατάει το κοπίδι..."

Salonikios

• *
  • Scale 1/35
  • Μια ζωή την έχουμε!
#2 Απ: English Musketeer 1599
Ιούνιος 05, 2011, 12:44:40 πμ

είμαι παραγωγικός  :mrgreen:...η φιγούρα είναι μάρκα μ'έκαψες  ::glossa:: την πήρα απο το e-bay ξέρεις εσύ (ρώσικη), οπότε δεν μπορώ να πώ ότι είναι ιδιαίτερα καλή στο σκάλισμα (σε αρκετά σημεία). Δεν μπορώ όμως να αντισταθώ σε αυτές τις πολύχρωμες φιγουρες (βαφτικά) αλλά και οι στολές εκείνης της εποχής μου αρέσουν ιδιαίτερα. Κάλτσες είναι αυτές που ανεβαίνουν ψηλά μέσα απο το παντελόνι αλλά απο σκάλισμα άστο καλύτερα.  Πώς σου φαίνεται το πράσινο; είναι φωτοσκιασμένο μόνο με φίλτρα (μου έρχεται πιο ρεαλιστική η τεχνική αυτή)  ενώ το σακάκι είναι μία τρελή μίξη (light brown+κόκκινα) για να βγεί κάπως διαφορετικό αλλά δε την ξαναδοκιμάζω!  ::glossa:: (οι φωτοσκιάσεις είναι πιο έντονες ζωντανά)

::arrowred:: η φιγούρα βασίστηκε σε αντίστοιχη εικόνα απο το τεύχος 43 της Osprey "Matchlock Musketeer"

c.nemo

• *
  • Scale 1/35
  • σταμάτης άνθης
#3 Απ: English Musketeer 1599
Ιούνιος 05, 2011, 04:57:16 πμ
Θεόφιλε και εμένα μου φαίνεται τελείως αφύσικος ό λαιμός.Κάτι παίζει και με τα μάτια φίλε.Παρεπιπτόντως έχω μερικά προφίλ από εκείνη την περίοδο με Αγγλους και Ισπανούς.Αλλά μάλλον προχώρησε βαφτηκά και δε σε πρόλαβα.Πιστευω οτι έιναι κακό σκάλισμα φίλε και δύσκολα μεταμορφόνεται όσο καλή δουλειά και αν κάνεις πάνω της.Οπως και να έχει καλή συνέχεια.

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Salonikios

• *
  • Scale 1/35
  • Μια ζωή την έχουμε!
#4 Απ: English Musketeer 1599
Ιούνιος 05, 2011, 11:52:57 πμ
σίγουρα Σταμάτη το σκάλισμα δεν ειναι και ότι καλύτερο, οι φωτό όμως αναδεικνύουν τα πάντα έντονα, ακόμα και το χέρι δεν δείχνει τόσο αφύσικο live. Πιστεύω ότι θα τραβήξει τα βλέμματα  βλέποντας το στη βιτρίνα μου, anyway μια φιγούρα είναι απο τις δεκάδες που θα κάνω, πάμε στην επόμενη  :wink: (το αναβληθέν μπούστο)

Dimitris 72

• MC crew
  • Scale 1/35
  • Braille Scale Oddity
#5 Απ: English Musketeer 1599
Ιούνιος 05, 2011, 02:22:23 μμ
Ωραίο βάψιμο σε μια (πολύ) κακή φιγούρα

Μπράβο Θεόφιλε

ΔΚ

Salonikios

• *
  • Scale 1/35
  • Μια ζωή την έχουμε!
#6 Απ: English Musketeer 1599
Ιούνιος 05, 2011, 05:42:55 μμ
Ωραίο βάψιμο σε μια (πολύ) κακή φιγούρα

Μπράβο Θεόφιλε

ΔΚ

να σαι καλά Δημήτρη, η επόμενη απο Verlinden θα σου αρέσει πιο πολύ μιας και είναι του γούστου σου!  ::salut::

christoskats

• *
  • Scale 1/144
#7 Απ: English Musketeer 1599
Ιούνιος 06, 2011, 08:31:57 πμ
Πολύ καλή προσπάθεια!!

Salonikios

• *
  • Scale 1/35
  • Μια ζωή την έχουμε!
#8 Απ: English Musketeer 1599
Ιούνιος 06, 2011, 10:38:43 πμ
να σαι καλά Χρήστο, ευελπιστώ σε καλύτερα στο μέλλον!

Sakis900

• *
  • Scale 1/35
#9 Απ: English Musketeer 1599
Ιούνιος 06, 2011, 03:52:22 μμ
Ωραία Θεόφιλε! Κάτι μάλλον συμβαίνει στα μάτια,όπως αναφέρθηκε.... Μήπως η βράκα θέλει αντίστοιχα φωτίσματα όπως του πουκάμισου (πιο έντονα)? Να είναι πιο έντονες οι διαφορές μεταξύ βασικού, σκιών και φώτων (πάντα για τη βράκα)?

Salonikios

• *
  • Scale 1/35
  • Μια ζωή την έχουμε!
#10 Απ: English Musketeer 1599
Ιούνιος 06, 2011, 04:02:37 μμ
Ωραία Θεόφιλε! Κάτι μάλλον συμβαίνει στα μάτια,όπως αναφέρθηκε.... Μήπως η βράκα θέλει αντίστοιχα φωτίσματα όπως του πουκάμισου (πιο έντονα)? Να είναι πιο έντονες οι διαφορές μεταξύ βασικού, σκιών και φώτων (πάντα για τη βράκα)?

χαίρομαι όταν εκφέρουν άποψη μοντελιστές απο άλλους χώρους!  :D  η βράκα όπως ανέφερα πρίν είναι με άλλη τεχνική (πολύ χρονοβόρα) απο ότι τα άλλα ρούχα σίγουρα πάντως απο την πίσω πλευρά θα κάνω εξτρα φωτίσματα, πάντως δε βοηθούν και οι φωτογραφίες. Ο σκοπός μου είναι κάποια στιγμή μέσα απο δοκιμές και πειράματα να φτάσω σε ολοκληρωμένο βάψιμο στο στύλ που μου ταιριάζει, οπότε μέσα στο παιχνίδι είναι όλα. Σε ευχαριστώ Σάκη για τα σχόλια, θα τα πούμε και απο κοντά στο καφέ  ::salut::

Koou

• *
  • Scale 1/144
#11 Απ: English Musketeer 1599
Ιούνιος 06, 2011, 06:31:38 μμ
Μπράβο φίλε πολύ ωραία δουλειά! Αν και το αδικεί πιστεύω η φωτογραφία η δουλειά στο παντελόνι μου φαίνετε πολύ όμορφη.

Salonikios

• *
  • Scale 1/35
  • Μια ζωή την έχουμε!
#12 Απ: English Musketeer 1599
Ιούνιος 06, 2011, 08:34:36 μμ
να σαι καλά φίλε μου, άντε να δούμε και καμιά νέα δουλειά σου σύντομα  ::salut::

lewton

• *
  • Scale 1/72
#13 Απ: English Musketeer 1599
Ιούνιος 07, 2011, 09:00:21 πμ
Θεοφιλε πολυ ομορφη δουλεια! Μπορει να χανει λιγο σε σκαλισμα αλλα εχει πλακα γενικως η σταση της  :mrgreen:
Οταν λες φωτοσκιασμενο με φιλτρα τι εννοεις? Πολυ αραιο χρωμα, σκουπισμα πινελου και περασμα πολλες φορες?? ή ειναι αλλη τεχνικη αυτη?

Salonikios

• *
  • Scale 1/35
  • Μια ζωή την έχουμε!
#14 Απ: English Musketeer 1599
Ιούνιος 07, 2011, 11:25:21 πμ
 Είναι ακριβώς αυτό που είπες Νεκτάριε. Βέβαια σκούπισμα πινέλου κάνω πάντα πρίν βάψω. Μιλάω για 99% νερό και 1% χρώμα στις φωτοσκιάσεις -το βασικό το περνάω κανονικά, αραιωμένο βέβαια πάλι - και όπως καταλαβαίνεις εκτός τα (πάρα) πολλά περάσματα θέλει και πολύ χρόνο αφού δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα, ειδικά στα πρώτα περάσματα!...στην επόμενη 32άρα θα δοκιμάσω μόνο έτσι για να δώ άν θα μου αρέσει τελικά (θα τελειώσω σε κανα 3μηνο  :mrgreen: )

gtdeath13

• *
  • Scale 1/32
#15 Απ: English Musketeer 1599
Ιούνιος 20, 2011, 05:20:03 πμ
Μπράβο Θεόφιλε... Ωραία δουλειά... Η παντελόνα ίσως θέλει κι άλλες σκιές αλλά είναι πολύ ωραίο το αποτέλεσμα... ::salut::

Αμομφαρετος

• Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/72
#16 Απ: English Musketeer 1599
Ιούνιος 21, 2011, 09:49:54 πμ
Θεοφιλε να δωσω και γω τα συγχαρητηρια μου πολυ ωραια δουλεια  ::salut:: σε μια ασχημη ανατομικα φιγουρα.Ολα τα προαναφερθεντα απο τα παιδια με βρισκουν συμφωνο.Το θεμα ειναι οτι παραγεις συνεχεια εργο και αυτο ειναι οτι καλυτερο για την συνεχομενη βελτιωση σου,μπραβο και παλι!!
Μέλος συλλόγου μοντελιστών Καβάλας

Salonikios

• *
  • Scale 1/35
  • Μια ζωή την έχουμε!
#17 Απ: English Musketeer 1599
Ιούνιος 21, 2011, 11:22:42 πμ
Νίκο και Μπάμπη ευχαριστώ για το ποστάρισμα. Ο μόνος τρόπος για συνεχή βελτίωση είναι το βάψιμο πολλών φιγουρών και το γνωρίζεις και εσύ Μπάμπη ότι για να φτάσουμε σε ένα επίπεδο να συναγωνιζόμαστε αρτίστες της φιγούρας εντός αλλά κυρίως εκτός συνόρων θέλει πολύ δουλειά!   ::salut::