Αποστολέας Θέμα: Blenheim IVF – Airfix 1/72  (Αναγνώστηκε 3195 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VasilisT

  • a.k.a. HER
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Age: 45
  • Τόπος: Ηράκλειο - Κρήτη
  • Βασίλης Τ.
Blenheim IVF – Airfix 1/72
« στις: Μάιος 30, 2011, 03:04:33 μμ »
Η συμμετοχή μου στο GB θα είναι με αυτό:



Δυστυχώς τα σήματα του κιτ δεν κάνουν για BoB (thanks CROW).
Θα το φτιάξω ως Blenheim IVF και συγκεκριμένα LA-E (T1807) της 235 sqn σύμφωνα με το προφίλ από αυτή τη σελίδα (το έβδομο στη σειρά):
http://www.raf.mod.uk/bob1940/213to236.html (edit ::eusa_naughty::ΑΚΥΡΟ ο κωδικός του προφίλ αυτού μάλλον υπάρχει μόνο στη φαντασία του καλλιτέχνη)

Δεν έχω βρει καμία φωτογραφία του συγκεκριμένου α/φους όμως σύμφωνα με τη βιβλιογραφία το προφίλ μοιάζει σωστό για την περίοδο (τουλάχιστο από παραλλαγή και εθνόσημα, μένει να διασταυρώσω κωδικό και σειριακό).  
Αν και έχω λίγες «ώρες» στο μοντελιστικό πάγκο ελπίζω να καταφέρω ένα αποδεκτό αποτέλεσμα. (Το κιτ και η φωτογραφία του έτοιμου μοντέλου στο κουτί της Airfix συνηγορούν για το αντίθετο αλλά θα δούμε)


jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: Blenheim IVF – Airfix 1/72
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 30, 2011, 09:42:33 μμ »
Καλη αρχη και καλη κατασκευη. Το κιτακι τι λεει, αξιζει η ειναι απο τα παλια ''καλα'' κομματια? (βλ. στοκος με τις χουφτες).

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Blenheim IVF – Airfix 1/72
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 31, 2011, 12:39:38 πμ »
Καλη αρχη και καλη κατασκευη. Το κιτακι τι λεει, αξιζει η ειναι απο τα παλια ''καλα'' κομματια? (βλ. στοκος με τις χουφτες).
Μιλαμε για τρελο χρεπι! Και ο στοκος ειναι το λιγοτερο. Αμα δεις τα διαφανη κοματια θα καταλαβεις... ::eusa_wall::
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: Blenheim IVF – Airfix 1/72
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 31, 2011, 09:47:54 πμ »
Αχ, τί μου θύμισες...Το πρώτο μοντελάκι που έβαψα! Και μάλιστα σε αυτήν τη συσκευασία.. ::cry2::(Στους περισσότερους δέν αρέσει αυτή η συσκευασία, αλλά τα πρώτα μου μοντελάκια ήταν όλα σε τέτοια κουτιά, έχω ευχάριστες συνειρμικές αναμνήσεις).Τα διαφανή του είναι όντως περίπτωση, καί σε πάχος και σε εφαρμογή.Τα δύο μισά της ατράκτου μαζύ ξεκινάνε, αλλού καταλήγουν...Σκαλοπατάκια, κενά, και  ::pop:: Με λίγη προσοχή θα γίνει ωραίο! Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος VasilisT

  • a.k.a. HER
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Age: 45
  • Τόπος: Ηράκλειο - Κρήτη
  • Βασίλης Τ.
Απ: Blenheim IVF – Airfix 1/72
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 13, 2011, 11:09:46 μμ »
Μετά από αρκετό καιρό απραξίας και αφού γέμισα τις μοντελιστικές μου μπαταρίες στην έκθεση του ΣΣΜΗ λέω να ξεκινάω σιγά σιγά.

Όπως πάντα η ιεροτελεστία ξεκινά με το άνοιγμα του κουτιού και την επιθεώρηση του περιεχομένου. (Τα σχόλια CROW και Ελιξ-ιριος για το κιτάκι αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα αλλά θα το παλέψω.)
Με το άνοιγμα του κουτιού αυτό που κάνει εντύπωση είναι το πόσο στριμωγμένα είναι τα κομμάτια. Με το ζόρι μπορεί κάποιος να τα ξαναχωρέσει μέσα στο κουτάκι της σειράς 2.
Το κιτ έχει αγοραστεί πριν καμιά διετία στην τιμή των 6,5 Ευρό και είναι παλιότερη έκδοση περί τα μέσα δεκαετίας ’80. Από τις οδηγίες φαίνεται ότι πρόκειται για τη μεταβατική περίοδο όταν η AIRFIX περιήλθε στην HUMBROL αφού δίνονται κωδικοί χρωμάτων και AIRFIX & HU.



Έχουμε και λέμε:
Στα θετικά (όχι πολλά αλλά σημαντικά):
-   Καλοσχηματισμένα κομμάτια παρά την ηλικία του κιτ (‘60s or ‘70s ;; )
-   Χαλκομανίες καλά κεντραρισμένες.
-   Επιλογή για Βομβαρδιστικό ή Καταδιωκτικό.
-   Σχετικά καλή αποτύπωση του σκελετού στα διαφανή.
-   Γενικά καλή εφαρμογή των κυρίως κομματιών (θα δείξει)
-   Δίνονται γενικές περιγραφές για τα βασικά έστω χρώματα (πχ. Μ3 = olive green = HU30) σε αντίθεση με νεότερες κυκλοφορίες που δίνει μόνο κωδικούς :evil:. 
-   Είναι κλασικό AIRFIX!!!

Στα αρνητικά:
-   Πολύ φλάς -> πολύ καθάρισμα, πολύ τρίψιμο.
-   Γεμάτο ανάγλυφα περτσίνια, μεγάλα για την κλίμακα και δύσκολο να σωθούν από το τρίψιμο.
-   Οδηγίες  (μάλλον φωτοτυπία) όχι αρκετά σαφείς και χωρίς αναφορά σε χρώματα για τα εσωτερικά μέρη. Το αστείο είναι ότι το φυλλάδιο είναι ανάποδα τυπωμένο (ανοίγει προς τα δεξιά).
-   Στις οδηγίες αναφέρει ότι τα σήματα για το καταδιωκτικό αφορούν την 235 sqn ενώ στην πραγματικότητα είναι για τη 254 (Το ίδιο μπέρδεμα υπάρχει και σε μερικά βιβλία). Επίσης δεν αναφέρεται πουθενά ποια χρονική περίοδο αφορούν τα σήματα.
-   Διαφανή χοντρά και με δύσκολη εφαρμογή.
-   Υποτυπώδης εσωτερική λεπτομέρεια.
-   Πλήρωμα ακρωτηριασμένο.
-   Σπασμένα πτερύγια στις έλικες (ο συνωστισμός στο κουτί έχει τις συνέπειες του).
-   Χαλκομανίες που έχουν υποφέρει από το χρόνο και υγρασία(έκδοση mid ‘80s;;; )
-   2 τουλάχιστο σημαντικά λάθη στο γενικό σχήμα του αεροπλάνου.
-   Είναι κλασικό AIRFIX!!!


Αξιοσημείωτο επίσης είναι ότι δίνεται η δυνατότητα να φτιαχτεί το μοντέλο με κινητά μέρη όπως όπως σύστημα προσγείωσης, τροχοί, πυργίσκος και έλικες, πράγμα που δείχνει την εποχή από την οποία προέρχεται το κιτ και ενισχύει το άρωμα νοσταλγίας που αναδίδει το κουτάκι της AIRFIX.

Βάζοντας στη ζυγαριά τα συν και τα πλην η δικιά μου γέρνει στα συν (γιατί; Είναι κλασικό AIRFIX!!!).


Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Λαμπράκης

  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/48
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
Απ: Blenheim IVF – Airfix 1/72
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 13, 2011, 11:11:50 μμ »
Βασίλη καλό κουράγιο.....!  ::salut::

Ωραία παρουσίαση φίλε... Προχώρα, το 'χεις!

Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: Blenheim IVF – Airfix 1/72
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 14, 2011, 01:15:14 πμ »
Εχμ...Μήν είσαι τόσο σίγουρος πως ο πυργίσκος και το σύστημα προσγειώσεως θα κινούνται στο τέλος... :(
Τουλάχιστον όσον αφορά το σύστημα προσγειώσεως μήν το ρισκάρεις, διότι μπορεί κάποια στιγμή να σου σπάσει ή να στέκεται το μοντέλο ασύμμετρα. Εκτός αν κάνεις πολύ προσεκτική προεργασία και ενίσχυση των αρθρώσεων :wink:
Καλή αρχή και καλή επιτυχία! ::salut::
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος 336sqn_Hawk

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 283
  • Age: 58
  • Τόπος: Hράκλειο-Κρήτη
    • 336 (Hellenic) virtual sqn
Απ: Blenheim IVF – Airfix 1/72
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 14, 2011, 01:17:35 πμ »
Βασίλη επάνω του !!! Κι αν κάτι πάει στραβά ,εχω ένα στο στοκ μου που θα στο διαθέσω !!

Από υπομονή και επιμονή δεν έχεις πρόβλημα...Το επιβεβαιώνει το Ki-46 II της Airfix στην 1/72 που παρουσίασες στην Εκθεση !!
Οτι χρειαστείς εδώ είμαστε !!!
Κώστας

Αποσυνδεδεμένος VasilisT

  • a.k.a. HER
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Age: 45
  • Τόπος: Ηράκλειο - Κρήτη
  • Βασίλης Τ.
Απ: Blenheim IVF – Airfix 1/72
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 14, 2011, 03:51:31 μμ »
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και το kouragio που μου δίνετε.

Ξεκίνησα λοιπόν….

Πρώτος πονοκέφαλος να βρούμε ένα αεροσκάφος που να έδρασε στη BoB. Το μπέρδεμα με τις 235 και 254 μοίρες δυσκολεύει την κατάσταση. Αποφάσισα να φτιάξω ένα αεροσκάφος της 235 (LA-) αλλά πουθενά δεν μπόρεσα να βρω ούτε μία φωτο να δένεται ολόκληρος κωδικός (γράμματα και αριθμοί). Ένα προφίλ που βρήκα στο νέτ μάλλον είναι φανταστικό ως προς τους κωδικούς http://www.raf.mod.uk/bob1940/213to236.html χρώματα και σήματα συμφωνούν τουλάχιστο με όλες τις περιγραφές που έχω βρει.)

Η μόνη αξιόπιστη αναφορά που μπόρεσα να βρω ήταν από πληροφορίες σχετικά με το βιβλίο “Coastal Support & Special squadrons” όπου αναφέρονται οι πλήρεις κωδικοί μερικών Blenheim. Κατέληξα στο Τ1803, LA-D. Πρόκειται για αεροσκάφος από παρτίδα που παραδόθηκε μεταξύ Ιούνη και Οκτώβρη 1940 οπότε είμαστε μέσα για BoB.

Το πιο μπερδεμένο ίσως μέρος της κατασκευής μάλλον πέρασε, πάμε για άλλα.

Βήμα 2ον – Καθαριότητα (= η μισή αρχοντιά)
Και μάλλον η μισή δαυλιά για όποιον θέλει να φτιάξει αυτό το κιτ.
Καθάρισα λοιπόν μερικά εμφανή σημάδια του καλουπιού, στόκαρα (λίγα ευτυχώς) βαθουλωματάκια και το φλάς από σκέλη πλήρωμα και άλλα μικρά κομμάτια.
Θα χρησιμοποιήσω το πλήρωμα για να κρύψω όσο γίνεται ελλείψεις και λάθη του εσωτερικού (σκρατσιές next time). Πρόσθεσα υποτυπώδη πόδια από μίλιπουτ σε πιλότο και πλοηγό και έκοψα το μπροστινό μέρος του πατώματος στο κόκπιτ για να χωρά ο αρτιμελής πια πλοηγός.


Άλλαξα λίγο το σχήμα του δίδυμου πολυβόλου του πυργίσκου της ράχης για να θυμίζει λίγο καλύτερα το πραγματικό και πρόσθεσα μερικές λεπτομεριούλες στο κόκπιτ (πιστεύω ότι δε θα φαίνονται και πολλά από τα χοντρά διαφανή.)
Η πίκρα είναι τα καλύμματα των κινητήρων που έχουν μια γραμμή από το καλούπι γύρω τους ακριβώς πάνω στα εξογκώματα που υπάρχουν για να χωρούν οι κεφαλές του Mercury. Στη φωτογραφία του κουτιού του κιτ η Airfix έχει χρησιμοποιήσει αυτή τη γραμμή για να διαχωρίσει το μεταλλικό από το βαμμένο μέρος του καλύμματος αλλά αυτό είναι εντελώς λάθος. Χρειάστηκε πολύ υπομονή και δύο μεροκάματα για να φύγουν οι γραμμές από τα δύο καλύμματα αλλά πιστεύω ότι το τελικό αποτέλεσμα θα αξίζει τον κόπο ::mpr::.


Επίσης διορθώθηκε  :?: η δεξιά μεριά του ουραίου τροχίσκου αφού αντί για ζάντα στο σημείο αυτό υπήρχε μόνο ένα σημάδι από το καλουπάρισμα.
Τα κομμάτια πλύθηκαν με απορρυπαντικό για πιάτα και περιμένουν τη συνέχεια.



Αποσυνδεδεμένος VasilisT

  • a.k.a. HER
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Age: 45
  • Τόπος: Ηράκλειο - Κρήτη
  • Βασίλης Τ.
Απ: Blenheim IVF – Airfix 1/72
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 14, 2011, 09:04:13 μμ »
Βήμα 3ον – Προγραμματισμός εργασιών (ή συνάνθρωποι προλάβετε με από λ@λ@κιες):

Επειδή μέρος του κουμπώματος των φτερών περνάει μέσα από το κόκπιτ σκέφτομαι να ακολουθήσω μια ανορθόδοξη σειρά: Να κολλήσω πρώτα τις πτέρυγες στα μισά της ατράκτου ώστε μετά να μπορώ να στοκάρω και να βάψω ότι θα φαίνεται. (Εδώ περιμένω υποδείξεις και αν έχει κανείς αντιμετωπίσει ανάλογο πρόβλημα).
Γενικά θα προσπαθήσω να κρατήσω όσο γίνεται το περτσίνι της Airfix για δύο λόγους: δεν έχω πείρα στο χάραγμα και έχω περιέργεια να δω πως θα βγει το αποτέλεσμα.

Χρώματα θα χρησιμοποιήσω Humbrol:
Βασικά: 116 – 29 – 90
Στολές: 96
Κόκπιτ, φωλιές και θυρίδες σ.π.: 78
Μεταλλική στεφάνη κινητήρα + εξάτμιση: 12
Σκέλη Σ.Π. και ζάντες: 11
Προπέλες: 85

Επίσης ζητώ τη βοήθεια σας για το διακριτικό του κάθετου σταθερού την περίοδο BoB.
Από διάφορες αναφορές πιστεύω ότι ήταν κάπως έτσι:
:?:
Σε τι κωδικούς Humbrol αντιστοιχούν τα χρώματα των βρετανικών εθνοσήμων;;

Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: Blenheim IVF – Airfix 1/72
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 14, 2011, 09:44:11 μμ »
 ::arrowred::Για τις στολές των χειριστών θα σου συνιστούσα το 72 (το σωσίβιο με 69 φυσικά)
 ::arrowred::Για την στεφάνη του κινητήρα και την εξάτμιση, σου συνιστώ κάτι πιό θαμπό. "Μπαστάρδεψε" το 12 με 53, ή χρησιμοποίησε 171
 ::arrowred::Εσύ με το πριτσινάκι είσαι "δικός μου" ::handshake::
 ::arrowred::Σκέλη σ.π. και ζάντες, 56 καλύτερα...
 ::arrowred::Έλικες 33 με κίτρινα ακροπτερύγια...
 ::arrowred::Για τα σήματα δέν νομίζω πως υπάρχουν ατόφιοι κωδικοί. Ισως 15 για το μπλέ, και 153 για το κόκκινο, σπασμένο με λίγο 70. Αλλά το αφήνω σε πιό ειδικούς
Καλή συνέχεια ::salut::

Αποσυνδεδεμένος VasilisT

  • a.k.a. HER
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Age: 45
  • Τόπος: Ηράκλειο - Κρήτη
  • Βασίλης Τ.
Απ: Blenheim IVF – Airfix 1/72
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 07:40:02 μμ »
Μετά από μήνες απραξίας (μοντελιστικής) άρχισα να κολλάω κομμάτια όπως όπως μπας και προλάβω την προθεσμία του GB.
Καλύτερα ένα τελειωμένο μοντέλο έστω και μέτριο παρά να μαζεύει σκόνη στον πάγκο.

Το ερώτημα μου είναι το εξής:
Εμείς θα πάρουμε παράταση :?:

Ρωτάω για να προσαρμόσω τους ρυθμούς (και την τσαπατσουλιά  ::glossa::).


Αποσυνδεδεμένος VasilisT

  • a.k.a. HER
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Age: 45
  • Τόπος: Ηράκλειο - Κρήτη
  • Βασίλης Τ.
Απ: Blenheim IVF – Airfix 1/72
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 12:20:04 πμ »
Φυσικά δεν πρόλαβα την προθεσμία του GB.   :oops:
 
Το Blenheim  είναι σε φάση στοκαρίσματος. Μιλάμε για πολύ τρίψιμο. Έκανα προσπάθεια να σώσω την υπερυψωμένη λεπτομέρεια που δίνει η Airfix και αυτό με δυσκόλεψε αφάνταστα. Έβαλα λοιπόν το μοντελάκι ωραία ωραία σε ένα κουτί παπουτσιών και ξεκίνησα ένα Hurricain της Academy (1/72) για χαλάρωση. Τουλάχιστο αυτό είναι χαραγμένο οπότε και να μην εφαρμόσει τέλεια θα το πλακώσω στο στόκο.
Όσο για το Blenheim, το έβαλα πίσω στο στοκ μισοτελειωμένο περιμένοντας να επανέλθει η μοντελιστική μου ηρεμία.
Τελικά θα ήταν ίσως πιο εύκολο να το ξαναχαράξω από την αρχή, αλλά τώρα δεν είμαι σε φάση για τέτοιες ταρζανιές.

Έχω ένα 2ο ίδιο κιτ (thanx  336sqn_Hawk  ::salut:: ) που θα το φτιάξω κάποια στιγμή ξαναχαραγμένο εξαρχής.
Για την ώρα απλά εύκολα, μοντελάκια OOB.

Tags: blenheim