Αποστολέας Θέμα: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).  (Αναγνώστηκε 65384 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 10, 2011, 02:53:34 πμ »
Παιδιά πολύ ωραία όλα και δυναμική αρχή. Ιδίως ο Παναγιώτης του έδωσε και κατάλαβε με την πανέμορφη Ιταλίδα του...
Φίλε paparadiation (αλήθεια, αν θέλεις φυσικά, πες μας το όνομα σου) να μη μιλάμε με τα ψευδώνυμα, το Le Man που περιγράφεις είναι το πρώτο που είδα ζωντανό και ολόκληρο από την τηλεόραση. Το κιτάκι της Mercedes (sauber για την ακρίβεια  :mrgreen:) δείχνει μια χαρά... Τι οδηγούς θα βάλεις? Να υποθέσω Μιχαλάκη  :?:wink:
Και να σκεφτείς περιέγραφα την ίδια ιστορία στο Σταύρο σήμερα το απόγευμα  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa:: Αξέχαστη μνήμη...
Μοντελιστικός τώρα, εγώ δεν ασχολήθηκα όπως εσείς γιατί έπρεπε να παραδώσω μια δουλεία και είμαι σε τρίτο σερί ξενύχτι αλλά απο άυριο βουρ στο πατσά...
Καλή συνέχεια σε όλους  ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 10, 2011, 07:28:52 πμ »
Εγω φυσικα θα το παρακολουθησω κυριως απο εδω :mrgreen:
http://www.peugeot-sport.com/en/home.html
Οσοι πιστοι προσελθετε!
 ::salut:: ::salut::

Φυσικά, κλασσική διεύθυνση, αλλά προσοχή η γαλλική έκδοση είναι η live. 26 ώρες non stop σε πραγματικό χρόνο, χωρίς μοντάζ και κάμερες on board. Το αγγλικό είναι πιο δημοσιογραφικό ας πούμε, το γαλλικό είναι από τη πλευρά του απλού θεατή. Δεν πειράζει αν δεν τα καταλαβαίνετε όλα στα γαλλικά, οι εικόνες αξίζουν 1000 λέξεις :lol: :lol:

Αποσυνδεδεμένος jvolume

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 341
  • Age: 46
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 10, 2011, 08:58:34 πμ »
Καλημέρα σε όλους

Μικρή πρωινή πρόοδο για την γατούλα μου:




Έπεται σχολιασμός με τον πρώτο καφέ από το γραφείο.

Καλημέρα
Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος jvolume

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 341
  • Age: 46
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 10, 2011, 11:10:52 πμ »
Pole μετά από 5 χρόνια για την Audi!!

http://www.e-go.gr/wmotors/articles.asp?catid=15661&subid=2&pubid=6949027

Αποσυνδεδεμένος opelcorsa-a

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1497
  • Age: 49
  • Τόπος: Λουτσα-Αρτεμις
  • R/C,slot cars και αυτοκινητομοντελισμος
    • HELLENIC-SLOT-CAR-CLUB
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 10, 2011, 11:39:41 πμ »
Nα και μια ιδεα απο το δικο μου.

[ur]lhttp://www.youtube.com/watch?v=joUQoNxJcIg[/url]

http://www.youtube.com/watch?v=yni-W7s3Hp4

Και εως τον τερματησμο και φωτο απο το slotακι μου.

Αποσυνδεδεμένος opelcorsa-a

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1497
  • Age: 49
  • Τόπος: Λουτσα-Αρτεμις
  • R/C,slot cars και αυτοκινητομοντελισμος
    • HELLENIC-SLOT-CAR-CLUB
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 10, 2011, 11:48:23 πμ »
 :D

Αποσυνδεδεμένος jvolume

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 341
  • Age: 46
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 10, 2011, 12:20:49 μμ »
Φίλοι μου καλημέρα  ::salut:: 
 "10" του μηνός και όπως έγραψα και νωρίτερα, σήμερα καταπιάστηκα με το κιτ της Ferrari 330 P4 Berlinetta απο την Fujimi.
Καταρχάς λίγα λόγια για την πραγματική "330 P4". Αποτέλεσε την διάδοχο της "P3" και επρόκειτο για ενα πραγματικό τέρας (δυνάμεως) με το ομορφότερο όμως διαχρονικά αμάξωμα. Φανταστείτε να οδηγείτε ενα αυτοκίνητο 455 ίππων έχοντας άπλετη ροπή (522Nm) με μόλις όμως 792 κιλά βάρος  :!: :!: Και ολα αυτά εν' έτη 1967.....Οσο για το πανέμορφο αμάξωμα της ακόμα και ο ίδιος ο Pinifarina βλέποντας την μονολόγησε "Πότε τόσες καμπύλες δεν ήταν τόσο αρμονικές". Για τους tifosi του cavallino rampante ήταν ο "sexy διάβολος"  8)
 
&feature=related
 
&NR=1&feature=fvwp

 Το κιτ της Fujimi τώρα είναι αυτό που αναπαριστά το "Νο 21" των M. Parkes / L. Scarfiotti και αποτελεί την "απλή" version (δλδ χωρίς πολλά κομμάτια & λεπτομέρειες). Παρόλλα αυτά περιέχονται οι ζώνες ασφαλείας (p.e. + χαρτί),ι η γρίλλια εμπρός καθώς και ο υαλοκαθαριστήρας σε p.e.
Τα κομμάτια θέλουν κάποιο σχετικο καθάρισμα απο υπολλείματα και ραφές των καλουπιών, αλλά η συναρμολλόγηση (απο μερικά dry fit που έκανα) δεν παρουσιάζει πρόβλημα.

 Ξεκινώντας και αφού καθάρισα κάποιες ραφές απο το καλούπι στο αμάξωμα με ψιλή χαρτόλιμα, αντικατέστησα την overscaled σίτα μπροστά αλλά και πρόσθεσα μερικές που έλλειπαν με άλλες p.e. Σειρά πλέον είχε το αστάρωμα. Εδώ επιστρατεύθηκε το κεραμιδι Hycote....

 Αφού στέγνωσε για πρπ 4 ώρες, έτριψα όλα τα ασταρωμένα μέρη με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο. Ουσιαστικά είναι ενα πλαστικό φύλλο και οχι ακριβώς γυαλόχαρτο. Η συσκευασία περιέχει πολλά χρωμματιστά διαφόρων βαθμών, εγώ προτίμησα εκείνο που έλεγε "5.000"  :!: :!:
Έπειτα έβαψα με mat black τα φατνώματα των φώτων και τα μάσκαρα με χαρτοταινία. Με το ίδιο χρώμα ψέκασα και ολες τις σίτες. Τέλος ολα τα κομματια πλύθηκαν με λιγο νερό.
 Σειρά πλέον είχε το βασικό κόκκινο των Ferrari. Εδώ έγινε ανάμιξη χρωμάτων (βλ. φώτο) ένεκα του σκούρου Hycote. Στο μίγμα προστέθηκε πολύ gloss βερνίκι (βλ. φώτο). Συνολικά ψεκάστηκαν 8 "χέρια" απο το μίγμα, ενώ στο τέλος ψεκάστηκε καθαρό (χωρίς χρώμα πλέον) βερνίκι gloss.
Είναι η πρώτη φορά που βάφω Ferrari και δεν ξέρω αν πέτυχα την απόχρωση  :roll: :roll: Βέβαια στο τέλος θα περαστεί αλοιφούλα κτλ κτλ  :wink:

 Αφού πέρασαν πρπ άλλες 4-5 ώρες έβγαλα και τις αυτοσχέδιες μάσκες των φατνωμάτων....

 Ενώ περίμενα να στεγνώσει το αμάξωμα, ασχολήθηκα λίγο με το εσωτερικό....Οι οδηγίες δίνουν μαύρη-κόκκινη ταπετσαρία κατ' αυτόν τον τρόπο (ειλικρινά δεν έχω ιδέα πώς ήταν  :oops: ). Στο τέλος έκανα λίγο wash με μαύρο λάδι στην μαύρη ταπετσαρία και "έφθειρα" λίγο το μαύρο πάτωμα με pigment του MIG (fade for panzer grey)

 Με την σειρά των metallizer της Gunze (βλ. φώτο) έβαψα και το μπροστά άξονα (Ok είπαμε πρόκειται για το απλό κιτ της Fujimi). Στους συνδέσμους έσταξα μια στογόνα λάδι (Burnt Sienna) υπο μορφή wash....


  αυτά για σήμερα.....ήδη απο το βερνίκι της Marabu "έκανα κεφάλι"  ::trinken_002:: ......αύριο η συνέχεια  :wink:
σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας  ::salut::

Παναγιώτη καλημέρα

Πολύ όμορφη η Ferrari σου και τα βίντεο τρομερά. Η κατασκευή προχωράει μια χαρά. Αν μπορείς δώσε μας λίγες πληροφορίες για το κεραμιδί αστάρι της Hycote.
Απ'όσο γνωρίζω το Klarlack διαλύεται με white spirit και βλέπω ότι το αναμιγνυεις με ακρυλικά.Τι συμπεριφορά είχε και τι διαλύτη χρησιμοποίησες?



Καλησπερα και καλο αγωνα να εχουμε.

Τα καταφερε η Audi αν και οι Γαλλοι λενε απο χθες οτι δεν ενδιαφερονται για την πολ και προετοιμαζονται για τον αγωνα (τα παθηματα....  :roll: )

Στο μοντελο μας τωρα, Mercedes C11 της  Team Sauber Mercedes με τον 5λιτρο τουρμπο κινητηρα απο το μακρινο 1991. H C11 ειχε κατακτησει δια περιπατου το πρωταθλημα του 1990 (αν και δεν συμμετειχε στο ΛεΜαν το οποιο δεν προσμετρουσε στη βαθμολογια του πρωταθληματος). Ομως, η αλλαγη στους κανονισμους και η υιοθετηση κινητηρων προδιαγραφων F1 (ατμοσφαιρικοι 3,5 λιτρα) και η ταυτοχρονη επιβολη ερματος στα αυτοκινητα με κινητηρα τουρμπο, αναγκασε τη Sauber Mercedes να την αντικαταστησουν με την ατμοσφαιρικη C291. Με κινητηρα ομως που δεν εβγαζε καν 300km στο ΛεΜαν δεν εχεις τυχη οποτε η C11 επιλεχτηκε να διασωσει την τιμη των Γερμανων.  Το αυτοκινητο με το Νο1 και οδηγους τον Ζαν Λουι Σλεσε (πρωταθλητης Group C το 89 και 90, Γιοχαν Μας (νικητης το 89) και Αλεν Φερτε εκανε τον ταχυτερο χρονο παρα τα παραπανισια κιλα, καθως στην ευθεια των Ινοντιερ μιλησαν τα τουρμπο, αλλα αναγκαστηκε να ξεκινησει 11ο λογω των αθλιων κανονισμων του θειου Μπερνι που εξασφαλιζε τις 10 πρωτες θεσεις για τα ατμοσφαιρικα.

Στον αγωνα, ο Σλεσε προσπερασε ανεβηκε με ανεση στη 3η θεση στα μισα του πρωτου γυρου και απο εκει και επειτα η Ζαουμπερ αρχισε να παιζει το παιχνιδι της υπομονης με τα ατμοσφαιρικα Πεζω. Στο τελος της τριτης ωρας τα Ζαουμπερ βρισκονταν ηδη στις τρεις πρωτες θεσεις (μπροστα οι πιτσιρικαδες Βεντλιγκερ/Κροϊτσποιντνερ/Μιχαλακης  :mrgreen: ) ελεγχοντας τον αγωνα μεχρι το ξημερωμα. Καπου εκει αρχισαν τα προβληματα καθως το αυτοκινητο των πιτσιρικαδων καθυστερησε με προβλημα στο κιβωτιο ταχυτητων ενω το τριτο  αυτοκινητο (Στανλευ Ντικενς/Κουρτ Τιιμ/ Τζοναθαν Παλμερ) εγκατεληψε απο κινητηρα. Το Νο1 παρεμενε στο Ρ1 και εδειχνε να αντεχει την επιθεση της Μαζντα μεχρι την 21η ωρα οπου ο κινητηρας παρεδωσε το πνευμα, δινοντας την ευκαιρια στους Γιαπωνεζους να πανηγυρισουντην πρωτη και μοναδικη τους μεχρι σημερα νικη στο ΛεΜαν.

Το μοντελο ειναι Provence Moulage στην 1/43, απο ρητινη, φωτοχαραγμενα και μεταλλικα κομματια. Φυσικα επιλεχτηκε γιατι ειναι πολυ απλο και δινει αμυδρες ελπιδες να τελιωσει μεχρι την Κυριακη το απογευμα  :lol: :lol: :lol:
Τριφτηκε ελαφρα, δεν χρειαστηκε στοκαρισμα καθως η ποιοτητα της ρητινης ηταν παραδοξως πολυ υψηλη παρα τα χρονακια του, ψεκαστηκε με μαυρο σπρευ και στη συνεχεια Alclad aluminium (το οποιο ενω εστρωσε μια χαρα στις φωτογραφιες φαινεται να εχει μαυρες τρυπες! - αβυσσος η ψυχη του κινητου)

Ιδου και οι πρωτες φωτογραφιες.


 
Καλες κατασκευες να εχουμε, αυριο ρεπο και ενασχοληση με τη γυναικα γιατι απο Σαββατο μεσημερι στηνομαστε μπροστα στα PC  :D Btw, για οσους ενδιαφερονται και δεν την παλευουν με τα περιεργα τα streaming, στο site του Eurosport με συνδρομη 8 ευρα (για ενα μηνα) δειχνει δοκιμες/εξτρα εκπομπη/warm up Σαββατου/ τον αγωνα των legends και φυσικα ολοκληρο τον αγωνα το ΣΚ ενω παρεχει και καναλι που δειχνει ολη τη δραση χωρις περιγραφη, με φυσικο ηχο. Το χρησιμοποιω για 4η σερι χρονια και εχει αρκετα καλη εικονα (αρκει να εχετε 5mpbs+ συνδεση για να μην σας ταραξει στο buffering). Επισης, για τους φαν του ραδιοφωνου, http://www.radiolemans.com/ , εκπεμπει απο την πιστα τα τελευταια 20+ χρονια με ενημερωση, συνεντευξεις και αρκετο βρετανικο φλεγματικο χιουμορ (απο τις εποχες που το streaming ηταν ανεκδοτο και τη βγαζαμε με μια ταπεινη 56k :roll:


Φίλε paparadiation καλημέρα

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μας έδωσες. Πολύ όμορφη η C11. Δε μπορώ να πιστέψω ότι είναι 1/43!! Πολύ καλό μοντέλο.


Καλές κατασκευές σε όλους

Καλημέρα
Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος jvolume

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 341
  • Age: 46
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 10, 2011, 02:40:00 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Chris_SD

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 656
  • Age: 32
  • Τόπος: Περιστερι<-->Λαρισα
  • Φραγκούλης Χρήστος
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 10, 2011, 02:47:26 μμ »
Κυριοι καλημερα ::salut::
Ξεκινω εδω την κατασκευη μου με μια αλλαγη της τελευταιας στιγμης :)
Μολις σημερα το πρωι παρελαβα την Aston Martin DBR9 της Airfix :!: Βλεπετε δεν μπορεσα να αντισταθω στα βαψιματα :mrgreen:

Η εκδοση που κατασκευασω προκειται για την Νικητρια του 2008 με τα χρωματα της Gulf #009 κ οδηγους τους Darren Turner, Antonio Garcia, David Brabham, στην κατηγορια GT1.
Το κιτ ειναι ιδιας ποιοτητας με αυτο του Γιαννη οποτε τα σχολια ειναι περιττα ::salut::


Αργοτερα σημερα θα εχετε περισσοτερα νεα :D

Αποσυνδεδεμένος jvolume

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 341
  • Age: 46
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 10, 2011, 03:29:30 μμ »
Κυριοι καλημερα ::salut::
Ξεκινω εδω την κατασκευη μου με μια αλλαγη της τελευταιας στιγμης :)
Μολις σημερα το πρωι παρελαβα την Aston Martin DBR9 της Airfix :!: Βλεπετε δεν μπορεσα να αντισταθω στα βαψιματα :mrgreen:

Η εκδοση που κατασκευασω προκειται για την Νικητρια του 2008 με τα χρωματα της Gulf #009 κ οδηγους τους Darren Turner, Antonio Garcia, David Brabham, στην κατηγορια GT1.
Το κιτ ειναι ιδιας ποιοτητας με αυτο του Γιαννη οποτε τα σχολια ειναι περιττα ::salut::


Αργοτερα σημερα θα εχετε περισσοτερα νεα :D



Χρήστο καλησπέρα

Καλή αρχή με την ASTON MARTIN σου. Κούκλα είναι η άτιμη. Καλή συνέχεια.


Αποσυνδεδεμένος Soul Slayer

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 273
  • Age: 38
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Πολίτης Αθανάσιος
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 10, 2011, 03:40:17 μμ »
Καλησπέρα κ από μένα Χρήστο! Αν είχα χρόνο κ εγώ αυτό θα επέλεγα μιας κ είναι η τελευταία μου προσθήκη στο στοκ!
Ερώτηση: Το πορτοκαλί που θα περιτριγυρίζει τη μάσκα/εισαγωγή πως σκέφτεσαι να το κάνεις; Γιατί είναι λίγο περίεργη η χαλκομανία κ δεν ξέρω αν θα έχει καλό αποτέλεσμα. ::sorry:: για το πρήξιμο απλά με είχε ταλαιπωρήσει (εγκεφαλικά προς το παρόν) κ αναρωτιώμουν πως θα ήταν καλύτερα (βάψιμο/μασκάρισμα ή χαλκομανία).
Κράτα μας ενήμερους κ καλή επιτυχία! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 10, 2011, 03:55:15 μμ »
Χρηστάρα καλή επιτυχία και σε σένα... Πολύ όμορφο το κιτ...
Αν έδινε κανονικά λάστιχά και όχι μαζί με τις ζάντες σε ένα κομμάτι, θα ήταν υπέροχο.
Τώρα για την χαλκομανία της μάσκας, χώρισε την προσεκτικά σε δύο τμήματα (το οβάλ της μάσκας με το τραπέζιο του καπό)... Νομίζω, ότι έτσι θα απλοποιήσεις την διαδικασία.
Καλή επιτυχία σε όλους... ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Chris_SD

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 656
  • Age: 32
  • Τόπος: Περιστερι<-->Λαρισα
  • Φραγκούλης Χρήστος
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 10, 2011, 03:58:56 μμ »
Χρήστο καλησπέρα

Καλή αρχή με την ASTON MARTIN σου. Κούκλα είναι η άτιμη. Καλή συνέχεια.

Καλησπερα Γιαννη!! Πανω κατω ιδια κατασκευη εχουμε :D
Επισης καλη συνεχεια κ σε 'σενα ::salut::

Καλησπέρα κ από μένα Χρήστο! Αν είχα χρόνο κ εγώ αυτό θα επέλεγα μιας κ είναι η τελευταία μου προσθήκη στο στοκ!
Ερώτηση: Το πορτοκαλί που θα περιτριγυρίζει τη μάσκα/εισαγωγή πως σκέφτεσαι να το κάνεις; Γιατί είναι λίγο περίεργη η χαλκομανία κ δεν ξέρω αν θα έχει καλό αποτέλεσμα. ::sorry:: για το πρήξιμο απλά με είχε ταλαιπωρήσει (εγκεφαλικά προς το παρόν) κ αναρωτιώμουν πως θα ήταν καλύτερα (βάψιμο/μασκάρισμα ή χαλκομανία).
Κράτα μας ενήμερους κ καλή επιτυχία! ::salut::

Καλησπερα ::salut::
Θα δοκιμασω την χαλκομανια εξ'αρχης. Δυστυχως δεν υπαρχει χρονος για πειραματα κ ευρεση χρωματος :o


Χρηστάρα καλή επιτυχία και σε σένα... Πολύ όμορφο το κιτ...
Αν έδινε κανονικά λάστιχά και όχι μαζί με τις ζάντες σε ένα κομμάτι, θα ήταν υπέροχο.
Τώρα για την χαλκομανία της μάσκας, χώρισε την προσεκτικά σε δύο τμήματα (το οβάλ της μάσκας με το τραπέζιο του καπό)... Νομίζω, ότι έτσι θα απλοποιήσεις την διαδικασία.
Καλή επιτυχία σε όλους... ::salut::

Γιωργο σ'ευχαριστω :D
Οντως τα λαστιχα ειναι το μονο που με ξενερωσε στο κιτ. κατα τ'αλλα ειναι μια χαρα :D
Θα ακολουθησω τη συμβουλη σου για την χαλκομανια ::salut::


 ::keep_mod:: ::keep_mod:: ::keep_mod:: To Everyone ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Chris_SD

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 656
  • Age: 32
  • Τόπος: Περιστερι<-->Λαρισα
  • Φραγκούλης Χρήστος
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 10, 2011, 06:15:34 μμ »
Συνεχεια λοιπον της κατασκευης:

Αφαιρεθηκαν ολα τα κομματια απο τα sprues, καθαριστηκαν, κοληθηκαν οπου ηταν απαραιτητο κ τελος ασταρωθηκαν.
Το μεν αμαξωμα με το 1000 της GUNZE ενω τα υπολοιπα με το 1 της Humbrol. Το cage βαφτηκε κατευθειαν Gloss Black της Humbrol για οικονομια χρονου αφου θα περαστει με Alclad :)



Αποσυνδεδεμένος vagelis207

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1561
  • Age: 49
  • Τόπος: Πατρα
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 10, 2011, 07:31:44 μμ »
Μπραβο σε ολους!!!Ολες οι δουλειες πολυ καλες!Βλεπω το εχετε παρει πολυ ζεστα το θεμα!
Να ξερετε οτι ζηλευω!
Καλη σας συνεχεια!!!!!
 :arrow: Γιαννη οσο για τον Κουρσαρο που ρωτας,δυστυχως ειναι στασιμος.Δεν υπαρχει χρονος ουτε για  ::toualet:: :lol: :lol: :lol:

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 11, 2011, 02:02:15 πμ »
Με χάσατε? Ανυπομονούσατε? Αναρωτιόσασταν που είναι αυτό το παλικάρι… Μας έβαλε να μοντελάρουμε το τριήμερο και αυτός την έχει αράξει σε καμιά παραλία?   :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Κι όμως είμαι εδώ… Η καθυστέρηση της εμφάνισης των εργασιών πάνω στη 250LM έχει να κάνει με ένα τραγικό λάθος που έκανα… Κοινώς την πάτησα σαν μαθητευόμενος…  ::eusa_wall:: :evil:
Όταν είχα παραλάβει το κιτ, σε μια κρίση ρεαλισμού, είχα ανοίξει τις διάφορες γρίλιες, όπως είδατε στο αρχικό μου ποστάρισμα. Μετά για να δω το αποτέλεσμα αστάρωσα με γκρι. Αλλά ξέχασα τις πλαϊνές εισαγωγές αέρα (που χρειάστηκαν πολλούς  ::gyros:: στοκαρίσματος) και ότι το αυτοκίνητο θα βαφόταν… κίτρινο. Έτσι έπρεπε να στοκάρω, να τρίβω (με όποια μέθοδο μου κατέβαινε στο κεφάλι) να ασταρώνω και ούτω κάθε έξης


και αφού όλα ήταν OK να ξανα-ασταρώσω με άσπρο, που είναι το ενδεικνυόμενο υπόστρωμα για να βαφτεί το κίτρινο.


Στο ενδιάμεσο , και επειδή κάποιος γηραιός συνάδελφος με γλέντησε το απόγευμα… είπα να κάνω μια μικρή βελτίωση, που άλλου παρά στην επένδυση των θυρών (τη προσθήκη αυτή την έχω πάρει εργολαβία και έχω κάνει πλούσια την evergreen)


Όπως καταλάβατε έχω πάει πίσω, καθώς υπολόγιζα να βάψω σήμερα κάτι που ελπίζω να γίνει αύριο.  Δεν έχω ασχοληθεί με κανένα άλλο κομμάτι του κιτ. Αφού βαφτεί το καπάκι, θα δούμε τι θα κάνουμε με τα επιμέρους. Επίσης sorry για τις άθλιες φώτο... Δεν το έχω που δεν το έχω... βιαζόμουν κιόλας και έδεσε το γλυκό  :oops:
Καλή συνέχεια σε όλους και περιμένουμε και τις υπόλοιπες συμμετοχές αλλά και τα σχόλια σας. Μην ξεχάσετε ότι ο αγώνας ξεκινάει  στις  16.00 το απόγευμα. Θα ανέβουν τα σχετικά link και  θα υπάρχει ενημέρωση για τις εξελίξεις , τη κατάταξη και τα πικάντικα συμβάντα του αγώνα.

ΥΓ. Θέλω να ευχαριστήσω πραγματικά τη διαχείριση του forum μας  που περιποιήθηκε  τον τρόπο εμφάνισης του παρόντος thread και εμφανίζεται πρώτο στη κατηγορία «υπό κατασκευή» και οι προϋποθέσεις συμμετοχής εμφανίζονται σε κάθε σελίδα. Σας ευχαριστούμε παιδιά!!!! ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος nakis92

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Age: 46
  • Τόπος: Thessaloniki
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 11, 2011, 10:47:52 πμ »
Συγχαρητήρια Γιώργο για την όμορφη και πρωτότυπη ιδέα, αλλά και σε όλους σας παιδιά που συμμετέχετε με τόσο μεράκι. Δυστυχώς, λόγω του κυριολεκτικά μηδενικού χρόνου μου (εδώ και πολυυύ καιρό) απλά σας χαζεύω.  :( Εύχομαι σε όλους σας να διασκεδάσετε και να ευχαριστηθείτε όσο γίνεται τη διαδικασία και ελπίζω να σας ακολουθήσω σε μια επόμενη προσπάθεια.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Chris_SD

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 656
  • Age: 32
  • Τόπος: Περιστερι<-->Λαρισα
  • Φραγκούλης Χρήστος
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 11, 2011, 11:12:07 πμ »
Γιωργο με ποιο κιτρινο θα δωσεις μαχη :?: :?:
Φιλε naki σ'ευχαριστουμε :D

Συνεχεια της κατασκευης:
Ηδη απο το βραδυ ((1:30  :mrgreen: ))εχει βαφτει το αμαξωμα με το βασικο του χρωμα 47 της Humbrol, 3 χερια (δυο μεσαια + ενα υγρο) περασμενα με αερογραφο.


Απο απροσεξια ξεχασα να εξαφανισω μια ραφη στο πισω μερος.....


Επισης περαστηκαν με Aluminium της Alclad το cage κ οι ζαντες.


Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 11, 2011, 11:42:16 πμ »
Νάκη σε ευχαριστούμε πολύ...
Χρηστάρα έχω ένα ΤS-34 Lemon Yellow και θα πάω με αυτό... Έτριψα και έπλυνα το άσπρο αστάρι και μόλις στεγνώσει ξεκινάω κι εγώ βάψιμο...

Πάρτε ένα Link που έχει μετάδοση Live, το επίσημο Live Timing της Rolex, radio le man πρόγνωση καιρού και τις μεταδόσεις από τα garage της Peugeot και της Corvette (στο κάτω μέρος της σελίδας)... Τώρα δείχνει Le Man Classics.
http://globalsportsstream.webs.com/Lemans.htm
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Chris_SD

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 656
  • Age: 32
  • Τόπος: Περιστερι<-->Λαρισα
  • Φραγκούλης Χρήστος
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 11, 2011, 11:50:10 πμ »
Ωραια!!

Εγω εκανα μια μικρη μακακια...εκανα τα μασκαρισματα για να βαφτει το μαυρο στο αμαξωμα. Oταν ομως περασα το μαυρο, μου σηκωσε το γαλαζιο. :oops:
Το μαυρο ειναι σε σπρευ της humbrol ενω το γαλαζιο enamel σε κουτακι. Θα το τριψω τοπικα αργοτερα :?

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 11, 2011, 12:17:20 μμ »
Kαλημέρα σε όλους. Η δική μου συμμετοχή είναι η ΒΜW 328 του 1939 με το χρέπι της Heller.

Mέχρι στιγμής έχουν βαφτεί το εσωτερικό και τα καθίσματα και έχει συναρμολογηθεί το αμάξωμα.  'Ηταν  μία θρησκευτική εμπειρία , προσπαθώντας να φέρω στα ίσα του ένα αμάξωμα που απαρτίζεται από 6 κομμάτια 6 διαφορετικών θρησκειών. Θα ακολουθήσει στοκάρισμα και πολύ τρίψιμο
  ::pop:: ::pop:: ::pop:: ::pop:: ::pop:: ::pop::
Οι εργασίες διακόπτονται και πάω στο MC meeting ::salut::
 ::gathering:: ::cofee_proi:: ::cofee_proi::


Αποσυνδεδεμένος opelcorsa-a

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1497
  • Age: 49
  • Τόπος: Λουτσα-Αρτεμις
  • R/C,slot cars και αυτοκινητομοντελισμος
    • HELLENIC-SLOT-CAR-CLUB
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 11, 2011, 12:29:34 μμ »
Eδω μπωρητε να διτε το le man ζωντανα:http://el.justin.tv/motors_racing_tv#/w/1320474896/2

Και εδω χρονους,διαφορες κ.α.http://www.lemans.org/en/races/24h-du-mans/live-2011/live-timing.html


Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 11, 2011, 12:34:40 μμ »
Φίλε ramfighter δύσκολο αλλά πολύ όμορφο μοντέλο διάλεξες... Καλή συνέχεια

Eδω μπωρητε να διτε το le man ζωντανα:http://el.justin.tv/motors_racing_tv#/w/1320474896/2
Και εδω χρονους,διαφορες κ.α.http://www.lemans.org/en/races/24h-du-mans/live-2011/live-timing.html
::thanks_smilie::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος .JOHNY.B.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 353
  • Age: 45
  • Τόπος: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 11, 2011, 01:28:23 μμ »
Επ επ περιμενετε καλε...εδω ειμαι και εγω! Κατ'αρχην καλη επιτυχια σε ολους μας, βλεπω τα ποσταρισματα πανε σφαιρα οπως και ο αγωνας...Εχω ξεκινησει και εγω ασταρωμα-τριψιμο (και τριψιμο και τριψιμο...ατιμη revell... :evil:) στο AUDI παρα τις φιλοτιμες προσπαθεις ορισμενων εδω μεσα να τα οδηγησουν στα πιτ απο την αρχη με την χρηση εξωτερικων παραγωντων του στυλ ''επιτημος'' ...

Φωτο θα δειτε το βραδυ...καλη συνεχεια!!!!!!! ::salut:: ::salut:: ::salut::
Life sucks and then....you die!!!

Αποσυνδεδεμένος Soul Slayer

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 273
  • Age: 38
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Πολίτης Αθανάσιος
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 11, 2011, 01:40:41 μμ »
Tα έλεγα εγώ για τη revell...Πολύ χοντρό πλαστικό και περίεργη εφαρμογή...Καλή επιτυχία!!

Tags: