Αποστολέας Θέμα: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).  (Αναγνώστηκε 65349 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« στις: Μάιος 20, 2011, 07:39:53 μμ »
Καλημέρα φίλοι μου…
Σας παρουσιάζω μια ιδέα (παραλλαγές εφαρμόζονται σε παρέες ή φόρουμ μοντελιστών αυτοκινήτου) σχετικά με το Σαββατοκύριακο του θρυλικού 24ώρου αγώνα (10-12 Ιουνίου).
Προσωπικά, λίγο ή πολύ και ανάλογα με τη διάθεση παρακολουθώ την εξέλιξη του αγώνα στο Μαν. Φέτος λέω να το συνδυάσω με την κατασκευή ενός μοντέλου, που έχει κάποια σχέση με τον αγώνα και θέλω – ελπίζω, να το κάνουμε παρέα… Γίνομαι πιο σαφής:
1.   Δηλώνουμε συμμετοχή σχολιάζοντας το παρόν θέμα
2.   Προμηθευόμαστε, όσοι θέλουμε να συμμετάσχουμε, ένα (απλό στη κατασκευή) μοντέλο που να αγωνίστηκε ή να έχει κάποια σχέση με το Leman ή το όνομα του μοντέλου να περιέχει το συνθετικό LM  (π.χ. το όνομα F40 LM) σε οποιαδήποτε κλίμακα 1/24-25, 1/20, 1/32, 1/43 ή και 1/12 :!: :!: :!:.
3.   Παρουσιάζουμε το κιτ στο φόρουμ και γράφουμε λίγα λόγια για την ιστορία του
4.   Δεν το πειράζουμε μέχρι την Παρασκευή 10 Ιουνίου, όπου θα πρέπει να ξεκινήσει η  κατασκευή. Επειδή δεν υπάρχει χρόνος για όλους, μπορούμε να ασταρώσουμε και να βάψουμε το αμάξωμα από πριν.
5.   Προσπαθούμε να ολοκληρώσουμε το μοντέλο μέχρι το βράδυ της Κυριακής 12 Ιουνίου (Αν το τελειώσουμε μεσοβδόμαδα δεν χάθηκε ο κόσμος)
6.   Στο ενδιάμεσο ποστάρουμε την πρόοδο των εργασιών μας (όλα στο παρόν θέμα) και σχολιάζουμε τα μοντέλα των συναδέλφων. Δεν χρειάζεται πολλές φώτο ή αναλυτικές παρουσιάσεις. Δύο – τρεις φώτο και λίγα λόγια είναι αρκετά.
7.   Ταυτόχρονα παρακολουθούμε την εξέλιξη του αγώνα, (Θα υπάρχει ενημέρωση, από το επίσημο site , της κατάταξης), βλέπουμε στιγμιότυπα (αν μπορέσω να βρω κάποιο Link), δηλώνουμε τις προτιμήσεις και κάνουμε πλάκα μεταξύ μας (π.χ. με γλεντάτε όταν η ολοκαίνουργια F458 GTE εγκαταλείψει ενώ είναι πρώτη στην κατηγορία της  :mrgreen:)
8.   Το βράδυ της Κυριακής ποστάρουμε φωτό με το που φτάσαμε την κατασκευή και σχολιάζουμε τα αποτελέσματα.
9.   Προφανώς δεν υπάρχει θέμα ανταγωνισμού (δεν κάνουμε εμείς τον αγώνα!) και μην διστάσετε να συμμετάσχετε ακόμη και πιστεύετε ότι δεν θα ολοκληρώσετε το μοντέλο (κάτι που ούτως ή αλλιώς είναι δύσκολο, δεδομένου του χρονικού περιορισμού – αλλά θα σίγουρα θα έχει πλάκα). Σκοπός είναι η καλή παρέα… ::glossa::
10.   Αν πετύχει, δηλαδή έχουμε δυο – τρεις συμμετοχές θα γίνει θεσμός!!!  :roll:

Περιμένω τη γνώμη σας και φυσικά τις συμμετοχές σας… Για απορίες, προτάσεις, αλλαγές, προσθήκες κ.α, εδώ είμαστε…
Πως σας φαίνεται :?: :?:

Spoiler (hover to show)
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 20, 2011, 07:45:09 μμ »
Για να σας ψήσω, σας δίνω λίγα λόγια για τον 24ώρο αγώνα του Leman (www.4troxoi.gr) :
Οι 24ωρες δοκιμασίες, ιδέα του Σαρλ Φαρού, ξεκίνησαν το 1923 κι ώσπου να ξεσπάσει ο πόλεμος ο κατάλογος των νικητών απαρτίζεται από θρύλους: Bentley, Αlfa Romeo, Bugatti. H πρώτη θέση της κατάταξης ήταν το μεγάλο όνειρο: Μπαρνάτο, Έρλ Χόου, Σομέρ, Κινέτι, Νουβολάρι είχαν νιώσει την χαρά μιας τέτοιας επιτυχίας. Ο πρώτος μεταπολεμικός αγώνας κερδήθηκε από τη Ferrari, που τότε ξεκινούσε την παρουσία της στους κατασκευαστές. Το δυστύχημα  του 1955 με τους 80 νεκρούς κλονίζει, αλλά δε σκοτώνει το πνεύμα του αγώνα. Οι νίκες των Ferrari διαδέχονται εκείνες των Jaguar και κρατούν ως το 1965. Μόνα διαλλείματα, η επιτυχία της Μercedes «300SL» το 1952 και της Αston Martin «DBR» το 1959. Μια πλειάδα αστέρων του βολάν φόρεσαν εκείνα τα μαγευτικά χρόνια το δάφνινο στεφάνι και η Scuderia με τις «Τestarossa» και «GTO» έκτισε τον δικό της θρύλο. Για την Porsche η πρώτη νίκη ήρθε το 1970 με την θηριώδη «917». Oι αγώνες αντοχής βρίσκονταν ήδη τότε στην εποχή των Πρωτοτύπων, η οποία είχε ξεκινήσει από το 1962 κι άλλαξε για πάντα τη μορφή τους. Το Πρωτάθλημα Κατασκευαστών αρχίζει να φθίνει, όμως η φήμη του Μαν διατηρείται, ενώ στο διάβα των χρόνων από τότε ως το 1998 η γερμανική εταιρεία έγινε ο πολυνίκης της θρυλικής διαδρομής, με 15 ακόμη πρώτες θέσεις.
Αγωνιστικά όπως η «936», η «956» και η «962» επικράτησαν ολοκληρωτικά, τα δύο δεύτερα στην εποχή του Group C.
Στο μεσοδιάστημα, την επαφή της Porsche με τις νίκες κατάφεραν να διακόψουν μόνο οι Μatra, η Alpine Renault A442, το Ιnaltera του Jean Rondeau, οι Jaguar, η Sauber Mercedes, το Μazda 787B με τον Wankel κινητήρα, τα Peugeot 905, η ΜcLaren και η BMW. Ανάμεσα στους νικητές του αγώνα θα έπρεπε βέβαια να βρίσκεται και η Τoyota, που η ατυχία της στέρησε δύο φορές την πρώτη θέση.
Από το ξεκίνημα του 21ου αιώνα μια νέα μεγάλη ιστορία άρχισε να γράφεται στο θρυλικό σιρκουί, με πρωταγωνιστή την Αudi. Τα εκπληκτικά πρωτότυπά της, αρχικά με τεχνολογία FSI –οι «24 ώρες» του Μαν ήταν το πρώτο πεδίο δοκιμών για τους κινητήρες του είδους- και αργότερα με Diesel. Κανείς ως πρόσφατα δεν είχε τολμήσει να αγωνιστεί με πετρελαιοκινητήρες, πόσο μάλλον να κερδίσει με αυτούς ένα τόσο μεγάλο αγώνα! Χωρίς αμφιβολία τα R8 και στη συνέχεια τα R10 και τα R15, που έχουν δώσει στη γερμανική εταιρεία 8 νίκες –χωρίς εκείνη της Βentley, που επετεύχθη και πάλι με μοτέρ της Audi-, μπορούν να θεωρηθούν εφάμιλλα της μυθικής Porsche «917».



Η ατμόσφαιρα του αγώνα είναι αυτή :
http://www.dindocapello.com/foto/2006/LeMans/LeMans06-Notte899.jpg

Επίσης για να μπορείτε να παρακολουθήσετε τον αγώνα με στυλ και άνεση σας δίνω τον επίσημο οδηγό του αγώνα που δεν θα βρείτε πουθενά αλλού :
http://dl.dropbox.com/u/8433903/Le.Mans.24.Hours.2011.Guide.Michelin.PDF.English.pdf

Καλές κατασκευές να έχουμε…
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 20, 2011, 08:45:09 μμ »
Ramfighter  ::arrowred:: Ferrari 250 LM ........airfix 1/32 την LM την αφήνω να την παρουσιάσει ο gziaf (που θα είναι και καλύτερη). Η δική μου συμμετοχή θα είναι τελικά μια BMW 328 Heller 1/24. To συγκεκριμένο αυτοκίνητο συμμετείχε στο LeMans το 1939 και τερμάτισε στην 9η θέση της γενικής κατάταξης

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 20, 2011, 09:42:49 μμ »
gtziaf  ::arrowred:: Ferrari 250 LM ........Αcademy 1/24  :!:
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 20, 2011, 11:33:39 μμ »
Raw_Shooter   ::arrowred:: Mercedes-Benz 300 SLR "722" ........Revell/Monogram 1/24  ::salut:: (θα "έπιανα" την 250 Testarossa Fujimi αλλά σε 2 μέρες δενννννν με τπτ  :oops: )

Αποσυνδεδεμένος vagelis207

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1561
  • Age: 49
  • Τόπος: Πατρα
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 21, 2011, 12:16:53 πμ »
Γιωργο καλησπερα
Πολυ καλη ιδεα!!Βεβαια δεν εχω κανενα μοντελο τετοιου ειδους στο στοκ μου.Βασικα ενα ειχα(Τι αλλο,Peugeot 905 :mrgreen:)και το εχω φτιαξει.
Αν βρω κατι μικρο και ευκολο ισως συμετασχω.Εχω βλεπεις και τον Κουρσαρο στη μεση.
Κλεινοντας να κανω μια ευχη. :mrgreen:
Ελπιζω η Peugeot με το 908 να επαναλαβει το θριαμβο του 2009 και να καταφερει να παρει την 4η νικη της συνολικα στο θεσμο. ::pop:: ::pop::
Επισης ευχομαι στα R18 της Audi να μην προλαβουν να συμπληρωσουν ουτε 18 γυρους. :mrgreen: :mrgreen: ::bristow::
 ::salut:: ::salut::





Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 21, 2011, 12:48:04 πμ »
Γιωργο καλησπερα
Πολυ καλη ιδεα!!Βεβαια δεν εχω κανενα μοντελο τετοιου ειδους στο στοκ μου.Βασικα ενα ειχα(Τι αλλο,Peugeot 905 :mrgreen:)και το εχω φτιαξει.
Αν βρω κάτι μικρο και εύκολο ισως συμετασχω.Εχω βλεπεις και τον Κουρσαρο στη μεση.
Ναι το θυμάμαι, αλλά δεν γινόταν σε λίγες μέρες ούτως η αλλιώς ...
Για ιδέες δείτε μερικές...
Τα δύο νέα 1/32 της Airfix (για αγγλόφιλους κι όχι μόνο):
http://www.airfix.com/airfix-products/cars-and-motorbikes/cars/a03411-aston-martin-dbr9-gulf-a03411/
http://www.airfix.com/airfix-products/cars-and-motorbikes/cars/a03410-jaguar-xkrgt3-apex-racing-a03410/
Και η Revell έχει μερικά απλά και καλά κιτ :
http://www.revell.de/index.php?id=210&KGKANR=0&KGKOGP=10&KGSCHL=55&KZSLPG=&L=1&sort=0&cmd=&offset=&sp=&searchactive=&q=&SWO=&ARMAS4=&PHPSESSID=5d954683a61c7a24e1f26d2932b9ef88&page=2&nc=1

Νομίζω ότι όλα τα παραπάνω βρίσκονται σχετικά φθηνά, να μην καταστραφούμε κιόλας  :wink:
Αν σκεφτώ κάτι άλλο σε κιτ θα σας πω.
Για Γαλλικό υπάρχει κι αυτό, αλλά δεν θέλω να μαλώσετε με τον Σταύρο  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
http://global.ebay.com/Tamiya-124-Alpine-Renault-A442B-Turbo-Le-Mans---RARE/300558840013/item

Κλεινοντας να κανω μια ευχη. :mrgreen:
Ελπιζω η Peugeot με το 908 να επαναλαβει το θριαμβο του 2009 και να καταφερει να παρει την 4η νικη της συνολικα στο θεσμο. ::pop:: ::pop::
Επισης ευχομαι στα R18 της Audi να μην προλαβουν να συμπληρωσουν ουτε 18 γυρους. :mrgreen: :mrgreen: ::bristow::
 ::salut:: ::salut::
Καλά ξεκινάμε... Πάντα μου αρέσε το φίλαθλο πνεύμα  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος jvolume

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 341
  • Age: 46
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 21, 2011, 01:31:42 πμ »
Καλησπέρα Γιώργο

Επιτέλους ένα Group Build και στα μέρη μας!!
Η ιδέα είναι εξαιρετική.
Αν και δεν είμαι φανατικός του συγκεκριμένου αγώνα μπορείς να υπολογίζεις και την δική μου συμμέτοχη. Ίσως και να προλάβω να το τελειώσω μέχρι τον αγώνα του 2012 (για να μην πω του 13)!! ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::
Το concept αξίζει υποστήριξης και βεβαίως γνωρίζεις ότι θα σκιστώ να συμμετέχω. Από τώρα λέω ότι σίγουρα δε θα το τελειώσω On time (τι έκπληξη!!)και παίζει και η περίπτωση (με πολύ υψηλές αποδόσεις) να μη καταφέρω να ξεκινήσω καν γιατί εκεί κοντά σε αυτό το διήμερο περιμένουμε το νέο μέλος της οικογενείας.  Από απόψε ψάχνω για μοντέλο. Πάω για ASTON MARTIN.Μέσα στην εβδομάδα θα την έχω στα χέρια μου..... ελπίζω.

Spoiler (hover to show)

Καλό βράδυ
Γιάννης


Αποσυνδεδεμένος opelcorsa-a

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1497
  • Age: 49
  • Τόπος: Λουτσα-Αρτεμις
  • R/C,slot cars και αυτοκινητομοντελισμος
    • HELLENIC-SLOT-CAR-CLUB
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 21, 2011, 01:31:30 μμ »
Εγω εχω σε ενα 1/32 slot cars :Mclaren F1 GTR LM,Ferrari F40 LM test car,Mazda 787B Group C,Porcshe 962 Rothmans Group C.
Και καποια αυτιαχτα κιτ σε 1/24:Porsche 911 GT2,Porsche 956 newman,Porsche 917 K Martini,Ferrari F40 Monteshell.

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 23, 2011, 08:52:15 μμ »
Φίλοι μου χαίρομαι που σας άρεσε η ιδέα και οι συμμετοχές αυξάνονται...
Προτείνω, την εβδομάδα πριν το leman (3-10 Ιουνίου) να ποστάρουμε, όσοι συμμετάσχουμε , μια φώτο με το κιτ και τα περιεχόμενα του.

Εγω εχω σε ενα 1/32 slot cars :Mclaren F1 GTR LM,Ferrari F40 LM test car,Mazda 787B Group C,Porcshe 962 Rothmans Group C.
Και καποια αυτιαχτα κιτ σε 1/24:Porsche 911 GT2,Porsche 956 newman,Porsche 917 K Martini,Ferrari F40 Monteshell.
Φίλε μου αν θέλεις μπορείς να συμμετάσχεις με slot-car.  Φτιάξε το αμάξωμα και παρουσίασε το πάνω στο slot σασί.
Θα χαρώ πολύ :wink:

Spoiler (hover to show)
Ναι μέσα... Αλλά αυτό να γίνει επίσημα μέσω του group build του Forum
Το παρόν είναι ανεπίσημο μιας και στην ουσία είναι Weekend Build  :wink:

Σας υπερ - ευχαριστώ για την ανταπόκριση  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος paparadiation

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 146
  • Age: 45
  • Τόπος: Νικαια
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 24, 2011, 07:58:53 μμ »
Πολυ καλη ιδεα ::salut::

Μέσα με Mercedes C-11 (Le Mans 1991) Provence Moulage 1/43

20 κομματια είναι, αισιοδοξώ ότι θα το τελιώσω  :lol:

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 24, 2011, 11:02:25 μμ »
Πολυ καλη ιδεα ::salut::
Μέσα με Mercedes C-11 (Le Mans 1991) Provence Moulage 1/43
20 κομματια είναι, αισιοδοξώ ότι θα το τελιώσω  :lol:
::hi:: ... Νομίζω ότι θα προλάβεις... Σε ευχαριστώ για τη συμμετοχή...
Αρχίσαμε να μαζευόμαστε σίγα - σιγά... Ένας προσωρινός και φυσικά μη δεσμευτικός κατάλογος συμμετοχών :
1)Ramfighter     ::arrowred:: BMW 328 - Heller 1/24
2)gtziaf             ::arrowred:: Ferrari 250 LM - Αcademy 1/24
3)Raw_Shooter ::arrowred:: Mercedes-Benz 300 SLR "722" - Revell/Monogram 1/24
4)jvolume         ::arrowred:: Aston Martin DBR9 Gulf - Airfix 1/32
5)paparadiation ::arrowred:: Mercedes C-11 - Provence Moulage 1/43

Περιμένω επίσης την επιβεβαίωση από Βαγγέλη και του opelcorsa-a για συμμετοχή, αλλά και τους υπόλοιπους μόνιμους αυτοκινητάδες (που σφυρίζουν ανέμελα προς το παρόν  :wink: :mrgreen: :mrgreen:)...  αλλά και περιστασιακούς που τους άρεσε η ιδέα και θέλουν να προσπαθήσουν...
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Chris_SD

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 656
  • Age: 32
  • Τόπος: Περιστερι<-->Λαρισα
  • Φραγκούλης Χρήστος
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 25, 2011, 02:13:05 μμ »
Φανταστικη η ιδεα σου Γιωργο....αν αναλογιστουμε πως πριν απο λιγο καιρο τελειωσα με ενα θεμα LM :D
Θα παρω κ εγω μερος σ'αυτη την προσπαθεια με εναν ιδιεταιρο τροπο ομως :mrgreen: Η ιδιαιτεροτητα αφορα το ειδος του μοντελου.
Ψαχνοντας για καποιο οικονομικο μοντελο μικρης κλιμακας, βρηκα το ιδανικο:
Bentley EXP, Le Mans 2003 αγνωστης κλιμακας κ απο χαρτι  :twisted:
Αρα το κοστος κατεβηκε στο 0.


ΥΓ: Η συμμετοχη μου ειναι καθαρα για να περασουμε καλα γιατι οπως ειναι λογικο δεν εχει καμια σχεση με τις υπολοιπες ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 25, 2011, 11:53:35 μμ »
Φανταστικη η ιδεα σου Γιωργο....αν αναλογιστουμε πως πριν απο λιγο καιρο τελειωσα με ενα θεμα LM :D
Θα παρω κ εγω μερος σ'αυτη την προσπαθεια με εναν ιδιεταιρο τροπο ομως :mrgreen: Η ιδιαιτεροτητα αφορα το ειδος του μοντελου.
Ψαχνοντας για καποιο οικονομικο μοντελο μικρης κλιμακας, βρηκα το ιδανικο:
Bentley EXP, Le Mans 2003 αγνωστης κλιμακας κ απο χαρτι  :twisted:
Αρα το κοστος κατεβηκε στο 0.
ΥΓ: Η συμμετοχη μου ειναι καθαρα για να περασουμε καλα γιατι οπως ειναι λογικο δεν εχει καμια σχεση με τις υπολοιπες ::salut::
Πολύ καλή ιδέα Χρήστο... Στη Βουλγαρία, είδα κάποια paper models, τα οποία ήταν απίστευτα... Σαν στατικά...
Οπότε οι συμμετοχές γίνονται 6 (και συνεχίζουμε) :
1)Ramfighter     ::arrowred:: BMW 328 - Heller 1/24
2)gtziaf             ::arrowred:: Ferrari 250 LM - Αcademy 1/24
3)Raw_Shooter ::arrowred:: Mercedes-Benz 300 SLR "722" - Revell/Monogram 1/24
4)jvolume         ::arrowred:: Aston Martin DBR9 Gulf - Airfix 1/32
5)paparadiation ::arrowred:: Mercedes C-11 - Provence Moulage 1/43
6)Chris_SD       ::arrowred:: Bentley EXP - paper model

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος .JOHNY.B.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 353
  • Age: 45
  • Τόπος: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 27, 2011, 08:29:14 μμ »
Καλησπερα Γιωργο.Η ιδεα σου ειναι πολυ ωραια και ετσι -αν και δεν παρακολουθω αγωνες- αποφασισα να παρω και εγω μερος!!! Θα συμετασχω με το auri r10 tdi  μιας και ειναι το μονο μοντελο που καταφερα να βρω στο ''δικο μου'' μαγαζι. Βεβαια να σου (σας) πω οτι μαλλον δεν θα προλαβω να το τελειωσω οταν πρεπει αλλα θα κανω οτι μπορω...οκ;
Επισης λογω ασχετοσυνης με το θεμα ισως να χρειαστω τη βοηθεια σας...θα δουμε.

Παντως με εχει ενθουσιασει η ιδεα σου και δεν μπορω να περιμενωωωωωωωωωωωωωωωωω....!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Life sucks and then....you die!!!

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 27, 2011, 10:18:08 μμ »
Καλησπερα Γιωργο.Η ιδεα σου ειναι πολυ ωραια και ετσι -αν και δεν παρακολουθω αγωνες- αποφασισα να παρω και εγω μερος!!! Θα συμετασχω με το auri r10 tdi  μιας και ειναι το μονο μοντελο που καταφερα να βρω στο ''δικο μου'' μαγαζι. Βεβαια να σου (σας) πω οτι μαλλον δεν θα προλαβω να το τελειωσω οταν πρεπει αλλα θα κανω οτι μπορω...οκ;
Επισης λογω ασχετοσυνης με το θεμα ισως να χρειαστω τη βοηθεια σας...θα δουμε.
Παντως με εχει ενθουσιασει η ιδεα σου και δεν μπορω να περιμενωωωωωωωωωωωωωωωωω....!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Μπράβο Γιάννη... Χαίρομαι που σου άρεσε η ιδέα... Μετό το weekend build, λέω να πάμε για Group Build μέσω του Φόρουμ (ιδέα του Γιάννη του μπάμπα εξ Αθηνών). Θα το μοντάρουμε... Προς το πάρον ας ασχοληθούμε με το παρόν...
Η επιλογή του θέματος είναι super... Τώρα αν ξεκινήσετε πόλεμο με τον Βαγγέλη, δεν ξέρω...   ::axeman:: ::brancard:: ::kranke_010::
Οπότε οι συμμετοχές είναι, πλέον 7, (και συνεχίσουμε...) :
1)Ramfighter     ::arrowred:: BMW 328 - Heller 1/24
2)gtziaf             ::arrowred:: Ferrari 250 LM - Αcademy 1/24
3)Raw_Shooter ::arrowred:: Mercedes-Benz 300 SLR "722" - Revell/Monogram 1/24
4)jvolume         ::arrowred:: Aston Martin DBR9 Gulf - Airfix 1/32
5)paparadiation ::arrowred:: Mercedes C-11 - Provence Moulage 1/43
6)Chris_SD       ::arrowred:: Bentley EXP - paper model
7).JOHNY.B.      ::arrowred:: Αuri r10tdi - Revell 1/24

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 28, 2011, 07:20:48 πμ »
Κρίμα που δεν μπορώ να μπω στη παρέα λόγω υποχρέωσης που δεν αναβάλλεται.
Και έχω στη κατοχή μου μια Toyota Minolta 88C :twisted: :twisted: :twisted:

Εύχομαι κάθε επιτυχία.

Αποσυνδεδεμένος Serperoth

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Τόπος: Zuffenhausen
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 28, 2011, 07:05:01 μμ »
Δυστυχώς λίγο δύσκολο (εκτός από επιφοίτηση Αγίου Πνεύματος) να έχω φτάσει στο απαιτούμενο skill level μέχρι τότε...
Αν ήμουν, ευχαρίστως θα έκανα μια 917, αν και φοβάμαι ότι θα την στερούσα από τον Γιώργο :mrgreen:

Καλή επιτυχία guys!

Αποσυνδεδεμένος jvolume

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 341
  • Age: 46
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 29, 2011, 09:49:53 πμ »
Coach καλημέρα

Μια αλλαγή για μένα σε παρακαλώ.
Η Aston Martin DBR9 Gulf - Airfix 1/32 έγινε Jaguar XKRGT3 APEX Racing  - Airfix 1/32 γιατί το γαλάζιο της Aston Martin έπρεπε να γίνει πινελάτο και δεν πολυψηνόμουνα.

Μοντέλο και χρώματα έτοιμα και περιμένουν,Μέσα στην εβδομάδα θα κάνω υπερεντατικά μαθήματα για το LeMans και για την ομάδα της οποίας θα φτιάξω το αμάξι και είμαι έτοιμος για την μάχη. ::M249SAW:: ::M249SAW:: ::MP5:: ::MP5:: ::M16:: ::M16::

Καλημέρα
Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 29, 2011, 11:06:07 πμ »
Κρίμα που δεν μπορώ να μπω στη παρέα λόγω υποχρέωσης που δεν αναβάλλεται.
Και έχω στη κατοχή μου μια Toyota Minolta 88C :twisted: :twisted: :twisted:
Εύχομαι κάθε επιτυχία.

Δυστυχώς λίγο δύσκολο (εκτός από επιφοίτηση Αγίου Πνεύματος) να έχω φτάσει στο απαιτούμενο skill level μέχρι τότε...
Καλή επιτυχία guys!

Και γιατί δεν κάνετε μια συνδυασμένη προσπάθεια... "Η Ισχύς εν τη Ενώσει"  :wink: Και σας δίνουμε και μια - δυο μέρες πιο μπροστά για να ξεκινήσετε με αστάρωμα και βάψιμο  8)
Αν και πάλι όχι... Η συμμετοχή σας στο σχολιασμό είναι απαραίτητη... Οι γνώσεις σας στο Leman θα είναι πολύτιμες...

[/quote]
Αν ήμουν, ευχαρίστως θα έκανα μια 917, αν και φοβάμαι ότι θα την στερούσα από τον Γιώργο :mrgreen:
Δύσκολο μοντέλο για Weekend Build, αλλά ναι θα μου το στερούσες  :wink: ΣΟΦΙΑΑΑΑΑΑ, ΦΕΡΕ ΤΟ ΘΕΡΟΜΕΤΡΟ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Coach καλημέρα
Μια αλλαγή για μένα σε παρακαλώ.
Η Aston Martin DBR9 Gulf - Airfix 1/32 έγινε Jaguar XKRGT3 APEX Racing  - Airfix 1/32 γιατί το γαλάζιο της Aston Martin έπρεπε να γίνει πινελάτο και δεν πολυψηνόμουνα.
Μοντέλο και χρώματα έτοιμα και περιμένουν,Μέσα στην εβδομάδα θα κάνω υπερεντατικά μαθήματα για το LeMans και για την ομάδα της οποίας θα φτιάξω το αμάξι και είμαι έτοιμος για την μάχη. ::M249SAW:: ::M249SAW:: ::MP5:: ::MP5:: ::M16:: ::M16::
Όμορφο αυτοκίνητο Γιάννη, όπως και η Aston φυσικά... Η Jaguar έχει φοβερή ιστορία στο Man Μην ξεχνάς ότι σε δικό της αυτοκίνητο, στο συγκεκριμένο αγώνα , εμφανίστηκαν για πρώτη φορά τα δισκόφρενα... Και πολλά άλλα.
Οι συμμετοχές :
1)Ramfighter     ::arrowred:: BMW 328 - Heller 1/24
2)gtziaf             ::arrowred:: Ferrari 250 LM - Αcademy 1/24
3)Raw_Shooter ::arrowred:: Mercedes-Benz 300 SLR "722" - Revell/Monogram 1/24
4)jvolume         ::arrowred:: Jaguar XKRGT3 APEX Racing  - Airfix 1/32
5)paparadiation ::arrowred:: Mercedes C-11 - Provence Moulage 1/43
6)Chris_SD       ::arrowred:: Bentley EXP - paper model
7).JOHNY.B.      ::arrowred:: Αuri r10tdi - Revell 1/24

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος opelcorsa-a

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1497
  • Age: 49
  • Τόπος: Λουτσα-Αρτεμις
  • R/C,slot cars και αυτοκινητομοντελισμος
    • HELLENIC-SLOT-CAR-CLUB
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 29, 2011, 12:17:02 μμ »
Εγω δεν θα προλαβω λογο δουλειας να ξεκηνησω 1/24 μπωρο να σημετεχω με ενα slot car 1/32 με μια Porsche 926C Rothmans;

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 29, 2011, 01:26:39 μμ »
Εγω δεν θα προλαβω λογο δουλειας να ξεκηνησω 1/24 μπωρο να σημετεχω με ενα slot car 1/32 με μια Porsche 926C Rothmans;
Φυσικά και μπορείς... Καλές κατασκευές να έχουμε...  ::salut::

1)Ramfighter     ::arrowred:: BMW 328 - Heller 1/24
2)gtziaf             ::arrowred:: Ferrari 250 LM - Αcademy 1/24
3)Raw_Shooter ::arrowred:: Mercedes-Benz 300 SLR "722" - Revell/Monogram 1/24
4)jvolume         ::arrowred:: Jaguar XKRGT3 APEX Racing  - Airfix 1/32
5)paparadiation ::arrowred:: Mercedes C-11 - Provence Moulage 1/43
6)Chris_SD       ::arrowred:: Bentley EXP - paper model
7).JOHNY.B.      ::arrowred:: Αuri r10tdi - Revell 1/24
8)opelcorsa-a   ::arrowred:: Porsche 926C Rothmans - slot car 1/32
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Soul Slayer

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 273
  • Age: 38
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Πολίτης Αθανάσιος
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 06, 2011, 11:48:16 μμ »
Μακάρι να μπορούσα να μπω αλλά λόγω εξεταστικής δε θα τα καταφέρω :(.Σε ένα επόμενο project ίσως!Πάντως πολύ καλή η ιδέα σου!Καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες,περιμένουμε υλικό! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος jvolume

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 341
  • Age: 46
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 07, 2011, 02:21:16 πμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Η εβδομάδα πριν το Σαββατοκύριακο του αγώνα του Lemans ξεκίνησε και παράλληλα ξεκινάει και το 1ο (νομίζω) Weekend build του forum μας.
Ξεκινάω με την παρουσίαση και τον σχολιασμό του κιτ που θα κατασκευάσω στα πλαίσια αυτής της μοντελιστικής προσπάθειας.
Το κιιτ είναι η JAGUAR XKR GT3 σε κλίμακα 1/32 της AIRFIX. Το αιλουροειδές αυτό είναι προετοιμασμένο από την Apex Motorsport και αποδίδει 510 αλογατάκια.
Στο κουτί του κιτ αναφέρει ότι συμμετείχε το αυτοκίνητο αυτό στο πρωτάθλημα GT3 της FIA το 2008.



Συγγνώμη για την θαμπάδα στις φωτογραφίες αλλά ο μικρός μου "περιποιήθηκε" την ψηφιακή για τα καλά όταν αποφάσισε να της κάνει τεστ αντοχής και μάλλον πάω για άλλη σύντομα.
Το κιτ αποτελείται από 53 κομμάτια σε 4 πλαίσια, το αμάξωμα και μια μικρή καρτέλα χαλκομανιών. Δεν εχω ασχοληθει ξανα με 32αρι μοντελο, αλλά κρίνω οτι για την κλίμακα έχει καλή λεπτομέρεια τόσο σε ποσότητα όσο και σε ποιότητα.
Τώρα για εφαρμογή και τα συναφή θα μάθουμε όλοι μαζί το Σάββατο :roll:.
Από αύριο θα ξεκινήσω προετοιμασία αμαξώματος και θα σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου. Στις τελευταίες φώτο έχω την Jaguar δίπλα στο 207 που φτιάχνω ώστε να γίνει κατανοητό το μέγεθος της κλίμακας.

Αυτά για την ώρα

Καλό βράδυ
Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος vagelis207

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1561
  • Age: 49
  • Τόπος: Πατρα
Απ: Lemans 24h 2011 Weekend Build (10-12 Ιουνίου).
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 07, 2011, 09:06:56 πμ »
Γιαννη καλη αρχη φιλε!
Ωραιο το αιλουροειδες! ::salut::

 :arrow: Εγω τελικα λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων δυστυχως δεν θα μπορεσω να λαβω μερος. :(
Γιωργο συγνωμη που το λεω τελευταια στιγμη.Σου υποσχομαι οτι στο επομενο group built θα ειμαι σιγουρα μεσα.
Βεβαια θα παρακολουθω και τις κατασκευες σας και τον αγωνα. :wink:
Καλη αρχη σε ολους ::salut:: ::salut::

Tags: