Αποστολέας Θέμα: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon  (Αναγνώστηκε 5802 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« στις: Μάιος 09, 2011, 12:11:29 πμ »
Tις αποφράδες ημέρες που χτυπιόμουν με τα Airfix, ξεκίνησα εν είδη καβάντζας και ένα Eurofighter από την Hobby Boss, η ιδανική εταιρεία για χαλάρωση. Σιγά σιγά, και παράλληλα με τα χρέπια έκελισε η άτρακτος...


...έγινε το cockpit...


...μασκαρίστηκε και κολλήθηκε και η τεραστίων διαστάσεων καλύπτρα, κολήθηκε και το αρόφρενο (ευτυχώς κλειστό)...


...και ήταν έτοιμο για βάψιμο. Αλλά με τίποτα δεν ήθελα να κάνω κάποιο από τα ψόφια γκρι αγγλικά και πήγα για τα γαλαζωπά γερμανικά. Αποφάσισα (αμέ! έτσι είμαι εγώ, να μην το πάρω απόφαση ::glossa:: ) να προσπαθήσω να φιάξω κάτι σαν τα υπερμπίχλικα ελληνικά F-16 για να σπάσει η μονοτονία του μονόχρωμου και κατέληξα στο παρακάτω. Τα σήματα δεν είναι και εντελώς in register και φυσικά δεν έβαλα τα εκατοντάδες προειδοποιητικά γιατί απλά δεν φαινόντουσαν, μόνο κάτι κόκκινα και κίτρινα μπήκαν. Για να καταλάβαιτε στην αριστερή πτέρυγα υπάρχουν 8 (οχτώ!) σήματα NO STEP από τα οποία δεν φαίνεται ΤΙΠΟΤΑ. Είμαι μαζοχιστής αλλά όχι τόσο... Λέω να του φορτώσω 2 ΑΙΜ-9L και 2 Penguin που με την ασπρίλα τους θα κάνουν αντίθεση με το υπόλοιπο.

Ακούω γνώμες και λάβετε υπ' όψη πως το ρημάδι είναι jet και στο θέμα είμαι τούβλο (οκτάοπο Χαλκίδος από τα μεγάλα!)


Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 09, 2011, 01:10:23 πμ »
Bρε Γιωργο,βρε αγορινα μου ::glossa::,μια φορα ειπες και εσυ να φτιαξεις ενα jet και μπηγες και διαλεξες την παλιομπουρουχα το Eurofighter? Χαθηκαν τοσα ωραια britojetια? :mrgreen:
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος Speedst3r

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 511
  • Age: 40
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Γιάννης
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 09, 2011, 01:27:09 πμ »
Πάντως οι διαφορές στην τονικότητα του χρώματος φαίνονται πολύ όμορφες Γιώργο.Εμένα μου αρέσει η κατασκευή σου  :D

Never ride faster than your angel is able to fly...

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 09, 2011, 04:30:50 πμ »
πολύ ωραίο βάψιμο  8)

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Ροΐδης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2560
  • Age: 43
  • Τόπος: Μυτιλήνη να βρώ την ηρεμία μου...
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 09, 2011, 07:44:55 πμ »
IPMS 1188

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 09, 2011, 09:20:15 πμ »
Με τέτοιο βάψιμο είναι κρίμα να μην μας φτιάξεις και ένα Mirage F1 ...

Bρε Γιωργο,βρε αγορινα μου ::glossa::,μια φορα ειπες και εσυ να φτιαξεις ενα jet και μπηγες και διαλεξες την παλιομπουρουχα το Eurofighter? Χαθηκαν τοσα ωραια britojetια? :mrgreen:

Έλα ντε!!! Τέλος πάντων, το εκτιμούμε ως κίνηση...

Μόνο που το κάθισμα δεν θέλει κόκκινο προσκέφαλο, αυτά τα είχαν τα καθίσματα των μαχητικών όταν... πήγαινες σχολείο...  :mrgreen:

jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 15, 2011, 08:06:01 μμ »
Ωραιο Γιωργο. Εξαιρετικο βαψιμο. Και απροβληματιστο κιτ, ελπιζω.......

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 15, 2011, 11:34:49 μμ »
Με τέτοιο βάψιμο είναι κρίμα να μην μας φτιάξεις και ένα Mirage F1 ...
Και ποιος φτιάχνει κιτ Mirage F1CG στην 1/72; Θα ήθελα παρακαλώ κιτ που να μην απαιτεί μετά ψυχοθεραπεία... Και φυσικά επειδή με το θέμα είμαι άσχετος, άντε να βρω τι ιδιοτροποίες είχαν τα ελληνικά, και σιγά μην τις βρω, θα τις ανακαλύψω μετά και θα το κοιτάω και θα μου γυαλίζει το μάτι και γενικώς χάλια θα είναι, αυτά δεν είναι για μένα, είναι για μοντελιστές!

Μόνο που το κάθισμα δεν θέλει κόκκινο προσκέφαλο, αυτά τα είχαν τα καθίσματα των μαχητικών όταν... πήγαινες σχολείο...  :mrgreen:
Ουπς! Πατάτα... και μετά μου θες να κάνω και ελληνικό, θα πέσουν και θα με εκτελέσουν και θα πάω άκλαφτος ο έρμος. Τέλος πάντων, μόλις ξεμασκάρω την καλύπτρα θα αποφασίσω αν θα κάνω τη διόρθωση, αν βγει με 1-2 προσπάθειες το ξήλωσα το κόκκνο, αλλιώς θα μείνει έτσι, ούτως ή άλλως σαν καρνάβαλος είναι!

Λοιπόν, εν μέσω μίας τραγικής εβδομάδας όπου έλιωσα στη δουλειά, στα προβλήματα, έστησα κόσμο, σιχτίρισα την ώρα και τη στιγμή, έκανα και λίγο μοντελισμό. Αρχικά ξεκίνησα το μπίχλιασμα από κάτω...


...και μετά είπα να πιάσω τους 2 Penguin. Του κόλλησα, τους έβαψα και μετά ανακάλυψα πως έπρεπε να κολλήσω και σήματα :evil: Εξη σε κάθε πύραυλο τα ρημάδια! Κάπως τα κατάφερα χωρίς να καταστρέψω τίποτα και τώρα έχω 2 Penguin έτοιμους να μπουν στο μοντέλο, με σήματα, με τα πάντα!



Αυτά και βλέπουμε...

Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 16, 2011, 11:11:50 πμ »
Πολύ όμορφο βγαίνει και τα πιγκουινάκια δείχνουν εξαίσια με τα πολλά decal!
Καλά τελειώματα!  ::salut:: :D

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 16, 2011, 11:23:41 πμ »
Το κάθισμα κάνε το οτιδήποτε σε γκρι, απλά να μην χτυπάει το κόκκινο... Από κει και πέρα αν το ΄χεις το κουράγιο βάλε μία πινελιά παραπάνω με βάση κάποια φωτογραφία...

Όσο για τους Penguin, το μισό μοντέλο θα είναι τα πυραυλίδια, οπότε αξίζει ο κόπος: είναι σπάνιοι ως θέμα, στο συγκεκριμένο αφος δεν τους έχω δει ποτέ (υπάρχει υλικό τεκμηρίωσης; ) είναι και άσπροι... Φοβερή επιλογή!

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 16, 2011, 12:12:32 μμ »
γρηγορα ευκολα απλα...εγγυηση Γιωργος...
πολυ καλο το μοντελακι ρε φιλε......υπεροχα φωτισματα....και απλοικα..... δεν φωναζει το μοντελο. :wink: ::salut::

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος Indy

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2112
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 16, 2011, 02:57:36 μμ »
Εδώ θα συμφωνήσω με τον CROW και τον Jet72... από τόσα τζετάκια, αυτό το κατασκεύασμα βρήκες να σου σπαταλήσει τον χρόνο, τις κόλλες και τα χρωματάκια??? :twisted:

Άντε, καλό είναι, μην το παιδεύεις, τελείωσέ το και φτιάξε κανα Lightning να γουστάρουμε :mrgreen:

Φιλικά, Γιάννης

Spoiler (hover to show)
Qui tangit frangatur

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 16, 2011, 06:57:57 μμ »
Αν και το συγκεκριμένο αεροπλάνο δεν μου αρέσει καθόλου, το δικό σου είναι πολύ καλό!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 21, 2011, 09:01:51 μμ »
Όσο για τους Penguin, το μισό μοντέλο θα είναι τα πυραυλίδια, οπότε αξίζει ο κόπος: είναι σπάνιοι ως θέμα, στο συγκεκριμένο αφος δεν τους έχω δει ποτέ (υπάρχει υλικό τεκμηρίωσης; ) είναι και άσπροι... Φοβερή επιλογή!
Οπου έχω βρει υλικό για το EF2000 λέει πως έχει πιστοποιηθεί για Penguin. Δεν έχω δυστυχώς φωτογραφίες... οπότε μπορεί να κάνω και λάθος. Αλλος με περισσότερες πληροφορίες;

Όσο για το ποιος φτιάχνει 72άρια Mirage F1,... :oops: :roll:
Μα εγώ εννούσα εταιρεία! Τέλος πάντων, με διαολίσατε και πήγα και πήρα το Mirage F.1C της Hasegawa. Το άνοιξα και είδα υπερυψωμένη γράμμωση... Μου αρέσει που δεν πήρα το Heller για να έχω κάτι εύκολο ::eusa_wall::

Λοιπόν, τέλος! Οι φωτογραφίες είναι μετριότατες, θα ξαναπροσπαθήσω αύριο με καλύτερο φως. Προσπάθησα να ξεκολλήσω την καλύπτρα για να κάνω το κόκκινο προσκέφαλο γκρι, αλλά η πόρνη δε συνεργαζόταν :evil: Μένει έτσι, είναι σεμεδάκι που έδωσε στον πιλότο η μαμά του και δεν το αποχωρίζετε με τίποτα ::glossa::



Αυτά... Ρίχτε τα χύμα!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 21, 2011, 09:10:06 μμ »
Κοκκινο σεμεδακι!Ντροπη!Μονο λευκα!Δεν ξερει η μανα του πιλοτου! ::glossa:: :mrgreen:
Πολυ ομορφο βγηκε! ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 21, 2011, 10:21:14 μμ »
Ok πολύ ωραίος! Και γρήγορος, ε;;;;!!!

Όσο για το κόκκινο... σεμεδάκι, ε, ξέρεις πως θα επανορθώσεις: με μία ακόμη τουρμπίνα!

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 21, 2011, 11:36:33 μμ »
Εγώ δεν θα σου γράψω πόσο μου αρέσει εδώ, αλλά στο νέο τόπικ που θα ανοίξεις αύριο στο Show Room, που θα έχει και καλύτερες φωτό! :P

Αποσυνδεδεμένος Indy

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2112
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 21, 2011, 11:48:28 μμ »
Ωραίο το σεμεδάκι το τουρμπινάκι σας αγαπητέ, ειδικά τα πυραυλάκια τα "κεντήσατε" δεόντως ::icon_thumright::
Πάντα τέτοια :mrgreen: (αλλά ξαναλέω φτιάξε Lightning... please?...) :oops:

Μα εγώ εννούσα εταιρεία! Τέλος πάντων, με διαολίσατε και πήγα και πήρα το Mirage F.1C της Hasegawa. Το άνοιξα και είδα υπερυψωμένη γράμμωση... Μου αρέσει που δεν πήρα το Heller για να έχω κάτι εύκολο ::eusa_wall::
Ρωτάει ο κόσμος... το Heller είναι καλύτερο σε λεπτομέρεια κόκπιτ και ΣΠ και μου φαίνεται δίνει εξτρά κάθετο χαραγμένο :shock: την υπόλοιπη χάραξη την αφήνει για... άσκηση στον αναγνώστη :twisted:

Γ.
Qui tangit frangatur

Αποσυνδεδεμένος michalis20

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1145
  • Age: 50
  • Τόπος: Κερατσίνι - Πειραιάς
  • Μιχάλης Σορώτος, IPMS#426
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 22, 2011, 12:11:22 πμ »
Πολύ ωραίο Γιώργο ::salut::
Μήπως να έφτιαχνες περισσότερα jets?
The Modelling Sting

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Ροΐδης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2560
  • Age: 43
  • Τόπος: Μυτιλήνη να βρώ την ηρεμία μου...
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 22, 2011, 08:14:43 πμ »
Με αρέσει πολύ Γιώργο  :wink:...
IPMS 1188

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 22, 2011, 09:53:01 πμ »
Πολύ ωραίο με πρωτότυπο βάψιμο όσο αφορά τις σκιάσεις. ::salut::  ::keep_mod:: jetakiaaaaa

Το αλεξινέμιο όπως έκανες και στο harrier δε πρέπει να to αφήνεις με τόσο μεγάλο κενό,οπότε καλύτερα να βάζεις στόκο και να εξαφανίζεις τελίως την ένωση.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 22, 2011, 11:40:07 πμ »
Το αλεξινέμιο όπως έκανες και στο harrier δε πρέπει να to αφήνεις με τόσο μεγάλο κενό,οπότε καλύτερα να βάζεις στόκο και να εξαφανίζεις τελίως την ένωση.
Εντάξει, στοκάρω, τρίβω αλλά μετά πως επαναφέρω την καλύπτρα που θα έχει γίνει μαντάρα;

Λίγο καλύτερες φωτογραφίες, 2 stops παρακάτω στην έκθεση για να μην "χάνονται" οι τονικότητες, f8 για μέγιστο βάθος πεδίου, ταχύτητα 1/10 με φωτομέτρηση μέσου όρου, φωτισμός από το παράθυρο και φυσικά τρίποδο και χρονοκαθυστέρηση. Πρόσθεσα και την κάπνα που αφήνει η APU στα αριστερά και τέλος και με αυτό.




Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 24, 2011, 04:04:14 μμ »
Πολύ ωραίες φώτο!! Το αφος όπως τα είπαμε είναι κουκλί και πολύ σωστά έκανες και τη κάπνα.Συγχαρητήρια και πάλι!

Όσο αφορά το στοκάρισμα της καλύπτρας υπάρχουν διάφορες λύσεις.(Αφού έχει μασκάρει τη  καλύπτρα)

Αν φοβάσαι το τρίψιμο περνάς μερικά στρώματα Mr surfacer και παίρνεις με μπατονέτα νωτισμένη με mr color thiner τη κάθε φορά μέχρι να καλυφτεί το κενό.

Διαφορετικά στόκο με μέτρο (εφαρμογή με οδοντογλυφίδα)  και τρίψιμο με μικρο γυαλόχαρτο (κομμένο σε τετραγωνισμένη λωρίδα) ή με γυαλόχαρτο σε stick της squadron.


Αποσυνδεδεμένος Indy

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2112
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 24, 2011, 04:11:23 μμ »
Υπάρχει και το κόλπο (αν θυμάμαι καλά του Βαγγέλη) με την ατλακόλ ::arrowdown:: ::arrowdown:: ::arrowdown::
Τσεκάρεις από πριν το παρμπρίζ πώς εφαρμόζει, τρίβεις όσο χρειάζεται, βάφεις κανονικά την άτρακτο και ξεχωριστά το παρμπρίζ, κολλάς με ατλακόλ που ξεχειλίζει ελάχιστα, σκουπίζεις με βρεγμένο μαντιλάκι. Αφού έχεις κάνει από πριν test-fit, θα πρέπει να φαίνεται απειροελάχιστα η ξεραμένη ατλακόλ όταν στεγνώσει, περνάς μια πινελιά χρώμα και τέλος :wink:

Γ.

Edit: α ναι, τελείωσε είπες, ωραία, βρες τώρα ένα Lightning και ξεκίνα :twisted: :mrgreen:
Qui tangit frangatur

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Hobby Boss 1/72 EF-2000A Eurofighter Typhoon
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 24, 2011, 06:18:03 μμ »
Γιώργο συνχαριτήρια φίλε ,καταπληκτικό αποτέλεσμα ,απόδοση των τόνων όσο πρέπει για την κλίμακα, φωτίσματα και σκιές στον ιδιο παρανομαστή.
Αρτιο αποτέλεσμα ,ακόμα και η γυαλάδα της καλύπτρας μ'άρέσει.

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Tags: