Modelclub.gr Φόρουμ

BTR-80 Trumpeter 1/72 - Κατασκευή του Σαββατοκύριακου - ΤΕΛΟΣ (Αναγνώστηκε 4299 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Blitz-X

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/35
  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Μέσα στον καταιγισμό από Patton και Merkava και άλλα τέτοια θηρία, που συμβαίνει τις τελευταίες μέρες, είπα να κάνω μια κατασκευή του σαββατοκύριακου (κοινώς OOB ή αλλιώς ξεπέτα :mrgreen:) σε κάτι πιο ελαφρύ. Όπως θα καταλάβατε κι από τον τίτλο πρόκειται για αυτό ::arrowdown::

Σε γενικές γραμμές πρόκειτε για ένα σχετικώς αποδεκτό κιτ με καλή εφαρμογή και ακρίβεια, αλλά με μερικά λαθάκια που αν κάποιος θέλει να κάνει μια πιστή αναπαράσταση του οχήματος οφείλει να διορθώσει (κάτι που δε θα κάνω εγώ :wink:) ::arrowdown::

Το μοντέλο το ξεκίνησα εχτές το μεσημεράκι και αφού πέρασε από αυτό :arrow: το στάδιο, έχει φτάσει σε αυτό το στάδιο ::arrowdown::

(Πολύ) Σύντομα κοντά σας :mrgreen:

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Guderian

• *
  • Scale 1/35
  • Δημήτρης Τσιτσόπουλος
  • SCHΝELLER ALS HEINZ
Ομορφο δείχνει το κουτσουνι Μάνο.

Καλή συνέχεια

Spoiler (hover to show)

type less model more

leopard

• Scale 1/24
  • GREEK POWER FOR EVER
Το Σαββατοκύριακο της ξεπέτας... Περισσότερο για τίτλο τσόντας μου κάνει...
 :mrgreen:

Καλά τελειώματα.

Blitz-X

• *
  • Scale 1/35
  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Ομορφο δείχνει το κουτσουνι Μάνο.

Καλή συνέχεια

Spoiler (hover to show)

Όντως πλάκα έχει το ντολμαδάκι (το όνομα λόγω χρώματος :mrgreen:).
Ευχαριστώ πολύ Μήτσο :!:

Spoiler (hover to show)

Το Σαββατοκύριακο της ξεπέτας... Περισσότερο για τίτλο τσόντας μου κάνει...

Καλά τελειώματα.

Ναι, κάτι σα να λέμε "Όργια στις Άλπεις". Μη γελάς..., αυτός είναι υπαρκτός τίτλος τσόντας :mrgreen:

Ευχαριστώ πολύ Κε Παπάκια μας ::icon_thumright::

ΜΦΧ

Voroshilov

• Moderator
  • Scale 1/35
Ωραία δουλειά!!!!
Μπράβο ρε Μάνο!!!
Πρόσεξε όμως να μονώσεις, τις ζάντες εκεί που θα μπουν τα λάστιχα (με ταινία μασκαρίσματος, ή αλουμινόχαρτο), γιατί ακόμη και χωρίς κολλά, θα αντιδράσει το πλαστικό με το βινύλιο... εγώ προχθές διαπίστωσα με φρίκη ότι στο δικό μου BTR, οι τροχοί, έχουν βγάλει φουσκάλες, στο σημείο αυτό, χωρίς να τις έχω κολλήσει και τώρα θα ψάξω για ρητινένιες... :(

Κώστας Α.Β.

• *
  • Scale 1/35
Spoiler (hover to show)

Επί του θέματος τώρα, δεν μου αρέσει το μοντελάκι που έφτιαξες......που είναι οι προσκιάσεις,που είναι τα φωτίσματα????? είπαμε ξεπέτα αλλά εσύ το παράκανες  ::mastigoma:: ::mastigoma:: ::mastigoma::  ναι ζηλεύω γα αυτό τα λέω αυτά  :oops: ..........

Ωραίο είναι     αλλά βιάσου λιγάκι βραδιάζει σε λίγο κι αυτό έχει δουλίτσα ακόμα........ ::glossa::

siva

• *
  • Scale 1/35
Ωραίος ο Μάνος! Καλή συνέχεια φιλαράκι!  :wink:

Spoiler (hover to show)

Blitz-X

• *
  • Scale 1/35
  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Ορέστη, Κώστα και Γιάννη, σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια :!:

Για μερικούς μερικούς που προτρέχουν και πιάσανε ήδη και τα μαστίγια, σας ενημερώνω πως σε μία άντε βαριά δύο ώρες, το μοντελάκι τελειώνει :mrgreen:

ΜΦΧ

Voroshilov

• Moderator
  • Scale 1/35
Spoiler (hover to show)

athor1972

• *
  • Scale 1/35
  • Γιώργος Αθανασιάδης
Kαλά τελειώματα ,μεσιέ Μάνο.
Πρόσεχε μόνο να βγει καλό ,γιατί οι σύντροφοι παρακολούθουν  :mrgreen:
 :D :D :D :D

arcadios

• Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • Ignorantia juris non excusat.
γρήγορη και καθαρή κατασκευή... :wink:

p.s.1 - τα χερούλια το θελαν το συρματακι... του κιτ ειναι κατι τι χοντρά...

p.s.2 - εαν προλαβαινεις... κανε και καποια ξανοίγματα στο πρασινακι.... θα δείξει πολυ...

p.s.3 - για τις ροδες...   ποτε δεν εισαι σίγουρος πως θα αντιδράσει το βινύλιο με το πλαστικό..

DJ ANAS

• *
  • Scale 1/35
  • Χοντος Αναστασιος
Ομορφατατο θεμα με φανταστικο αποτελεσμα.
Για της ροδες,βινυλιο και πλαστικο ξεχοριστα ενα καλο χερι παρκετινι και εισαι σιγουρος. :wink:
Τασος ::salut::

Blitz-X

• *
  • Scale 1/35
  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Γιώργο Αρκάδιε και Τάσο σας ευχαριστώ πολύ :!:

Γιώργο το κατα δύναμη...  σε τόσο περιορισμένο χρόνο ::dontknow::

Αρκά το ξέρω για τις λαβές, αλλα όπως προείπα θα είναι μια κατασκευή ξεπέτα :mrgreen:
Για τα ξανοιγματάκια κάτι γινεται (για την ακρίβεια postshading).

Αρκά και Τάσο για τους τροχούς το ρισκάρω λιγάκι . Άλλωστε μεταξύ ζάντας και βινυλίου υπάρχουν τέσσερα χέρια χρώμα και βερνίκια... will see :roll:

ΜΦΧ

Κώστας Α.Β.

• *
  • Scale 1/35
Ορέστη, Κώστα και Γιάννη, σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια :!:

Για μερικούς μερικούς που προτρέχουν και πιάσανε ήδη και τα μαστίγια, σας ενημερώνω πως σε μία άντε βαριά δύο ώρες, το μοντελάκι τελειώνει :mrgreen:

ΜΦΧ

Από την ώρα δημοσίευσης της παραπάνω δήλωσης έχουν περάσει  ::noidea:: δύο ώρες και είκοσι τέσσερα λεπτά αλλά πρόοδος   ::dontknow:: ::eusa_naughty::

για να συμμαζευτούμε λιγάκι ::mastigoma:: ::mastigoma:: ::mastigoma::

leopard

• Scale 1/24
  • GREEK POWER FOR EVER
Καλά λέει ο κος Α.Β...
Αργείς χαρακτηριστικά.

Blitz-X

• *
  • Scale 1/35
  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Καλά ντε μη βαράτε, μου κάτσατε με το χρονόμετρο λες και με προπονείτε :mrgreen:

Ορίστε τελείωσε:

Καί με βάση παρακαλώ :mrgreen:

ΜΦΧ

Ni_Kos

• *
  • Scale 1/35
Μάνο πολύ καλό αποτέλεσμα για .... ξεπέτα  :wink:

Λίγο σκόνισμα τα λάστιχα, για να μειώσεις τη γυαλάδα.

Εγώ πάντως στης Zvezda δεν είχα κανένα πρόβλημα με τους τροχούς βινυλίου, αφού περάστηκε παρκετίνη και βερνίκι  :wink:

Τελείωνε και τη βάση μέχρι τις 12:00  ....... ::mastigoma::        :mrgreen:
Nikolas Kostoulas

Κώστας Α.Β.

• *
  • Scale 1/35
Τέλειωσες? τι τέλειωσες??? για κάνε αυτά που σου είπε κος Ni_Kos και βλέπουμε  ::mastigoma:: τι ώρα είπε μεσάνυχτα???

σιγά δυο θεριά προπονώ κάθε μέρα έναν μοντελιστή δεν θα μπορέσω να προπονήσω?????  ::glossa:: :lol: ::glossa:: :lol: ::glossa::

::noidea:: Αλήθεια μήπως να 'βαζες κάνα πεζοδρόμιο στην μια άκρη του δρόμου? λέω εγώ τώρα  ::dontknow::

Χατζηδημητριου Δ

• *
  • Scale 1/35
Εξαιρετικο, δουλεια για ενα σαββατοκυριακο και εκανες θαυματα, αυτο ειναι να εχεις ορεξη !
Εγω θα εκανα κανα΄εξαμηνο να το τελειωσω , ασε που ειναι 72αρι και καπου θα το εχανα.

Ισως ενα GB σαββατοκυριακου να μας ανοιγε την ορεξη για τετοιες απλες και ωραιες δουλιτσες ;  ::eusa_whistle::
Δεν θα βγω στην συνταξη ποτε , κουφαλα νεκροθαφτη

leopard

• Scale 1/24
  • GREEK POWER FOR EVER
Τελείωσες κιόλας :?:
Ωραίο το μικρούλι...
 ::salut::

Voroshilov

• Moderator
  • Scale 1/35
Αυτό δεν ήταν κατασκευή... sprint ήταν!!!
Μπράβο Μάνο!!! Μου αρέσει πάρα πολύ και λίιγη σκονίτσα θα έδενε το γλυκό!!!!

Ernst Barkman

• *
  • Scale 1/35
Mπραβο φιλε,ταχυτητα και ποιοτητα στο ιδιο πακετο  :wink: Ισως η "αφγανικη" παραλλαγη που ανεφερε ο Ορεστης (αν θυμαμαι καλα) να το αναδεικνυε περισσοτερο αλλα αυτο ειναι εντελως υποκειμενικο (ξερεις οτι το "russian green" δεν ειναι και η αδυναμια μου...  ::glossa:: ).Συμφωνω επισης με τον Ορεστη οτι το θελει το σκονισματακι του αλλα οχι υπερβολες αφου ανηκει και σε μοναδα της Φρουρας...Πολυ ωραιος ο μικρος σου Ιβαν φιλε  ::salut::

Τσάπανος Γεώργιος

• *
  • Scale 1/35
Πολύ ωραία και καθαρή δουλειά. Αν στην έρημο είχαν πέτρινους δρόμους, μερικοί θα γλυτώναμε πολλά :mrgreen:
 ::salut:: ::salut::
ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ

Blitz-X

• *
  • Scale 1/35
  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Νίκο, Κώστα (Α.Β.), Δημήτρη, Φάνη, Ορέστη, Κώστα (Barkman) και Γιώργο σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια :oops:.

Οφείλω να ομολογήσω πως το απαιτούμενο σκόνισμα με τη μορφή highlighting, δεν το έχω κάνει από βιασύνη (ας όψεται ο Α.Β και ο λεοπάρδαλος που με έτρεχαν ::glossa::) λόγω του ότι έπρεπε να φύγω το απόγευμα. Αύριο όμως θα γίνει, πάντα όμως με φειδώ, καθώς όπως ορθά παρατήρησε κι ο Barkman είναι όχημα φρουρών (ГВАРДИЯ). Κυρίως στις ακμές του πήγματος και στα λάστιχα, όπου το Nato Black με το οποίο τα έχω βάψει από το πιάσε-πιάσε γυάλισε :roll:.
Τώρα για πεζοδρόμιο που πρότεινε ο Α.Β., αναλόγως τα κέφια και κυρίως τα κουράγια... ίδωμεν :mrgreen:.
Αυτό που λέει πάντως ο Δημήτρης, για Weekend GB, δεν είναι καθόλου κακή ιδέα :wink:.

ΜΦΧ

Voroshilov

• Moderator
  • Scale 1/35
 ::salut::
Μάνο καλημέρα!!!!
Να επισημάνω κάτι: το γεγονός  ότι το BTR, ανήκει σε μονάδα Φρουρών, δεν το διαφοροποιεί σε κάτι, όσο αφορά την μαχμότητα (και συνεπώς την ταλαιπωρία) του οχήματος.
Οι Φρουροί της Επανάστασης, ήταν μαχιμότατες μονάδες, που έλαβαν τον τίτλο αυτό,ακριβώς για την γενναιότητα τους.
Δεν είναι τυχαίο, ότι στον Β'ΠΠ, οι κατιούσες, άνηκαν αποκλειστικά σε συντάγματα Φρουρών του πυροβολικού, ενώ στην μεταπολεμική εποχή, Σχηματισμοί  Φρουρών, ήταν στην "πρώτη γραμμή", στην Ανατολική Γερμανία: Η 1η Στρατιά των Φρουρών (Δρέσδη), το το 8ο μηχανοκίνητο σώμα φρουρών, το 11ο Σώμα Αρμάτων των Φρουρών, η 2η στρατιά Αρμάτων των Φρουρών στο Φούρστενμπεργκ κ.α. και φυσικά η "γνωστότερη" όλων 8η Στρατιά Φρουρών στην Βαϊμάρη (ήταν αυτή που είχε περιοχή ευθύνης το Βερολίνο).
Οπότε μην έχεις ενδοιασμούς...
Spoiler (hover to show)