Αποστολέας Θέμα: Βάψιμο τηλεκατευθυνόμενου & νίτρο  (Αναγνώστηκε 2102 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Βάψιμο τηλεκατευθυνόμενου & νίτρο
« στις: Μάρτιος 12, 2011, 11:28:06 πμ »
Φίλοι μου καλημέρα από Ιταλία τώρα πια.
Δεν έχω κάτσει να φτιάξω τίποτα ακόμα & ούτε έχω επισκεφτεί τις μαγαζάρες του Μιλάνου, λόγω χρόνου και διαβάσματος.
Έχοντας όμως εδώ τα χρώματά μου & τον αερογράφο, λέω να βοηθήσω έναν συνάδελφο στο βάψιμο του αεροπλάνου του.
Το ερώτημα είναι το εξής:
Χρησιμοποιεί καύσιμο που περιέχει νίτρο. Ποια χρώματα και βερνίκια μπορούν να το αντέξουν χωρίς να "σηκωθούν";
Enamel, ακρυλικά ή κανένα από τα δύο;

Σας ευχαριστώ και να περνάτε καλά.
Σας παρακολουθώ και αναμένω να ξαναπιάσω το σπορ με το καλό.
Καλό ΣΚ

Αποσυνδεδεμένος Dimmu Borgir

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1042
  • Age: 50
  • Τόπος: Εξαρχεια-Αθηνα
  • Klein Mein
Απ: Βάψιμο τηλεκατευθυνόμενου & νίτρο
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 12, 2011, 11:36:49 πμ »
Έλα ρε Λέων Ιταλιάνε  ::glossa:: Βάψε ακρυλικά και αν θές πέρνα ένα βερνίκι  fuelprooff για να είσαι σίγουρος!
Spoiler (hover to show)
I ride my fate with all my hate!!!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Βάψιμο τηλεκατευθυνόμενου & νίτρο
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 13, 2011, 10:20:40 πμ »
Καλή επάνοδο και σύντομα στο Hobby μας σου εύχομαι φίλε :wink:

Τώρα για το θέμα που ρωτάς, τα μόνα χρώματα που αποδεδειγμένα αντέχουν στη νιτρομεθανόλη που καίνε τα "θερμικά" τηλεκατευθυνόμενα μοντέλα, είναι τα ειδικά χρώματα για lexan (δηλαδή το υλικό από το οποίο είναι κατασκευασμένα τα κέλυφη των R/C αυτοκίνήτων). Τα βρίσκεις σε όλα τα καταστήματα με R/C μοντέλα σε σπρέυ ή μπουκαλάκια. Βέβαια, επειδή δεν ξέρω από τι υλικό είναι κατασκευασμένο το R/C αεροπλάνο του φίλου σου, σου προτείνω πριν του ρίξεις στα ίσα με το σπρέυ στο φτερό ή την άτρακτο και πιθανώς το καταστρέψεις, κάνε μια δοκιμή σε κάποιο περίσσευμα του υλικού του μοντέλου ή σε κάποιο μικρό (μασκαρισμένο) μη εμφανές σημείο του :wink:

Καλή επιτυχία

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: Βάψιμο τηλεκατευθυνόμενου & νίτρο
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 13, 2011, 02:43:35 μμ »
Μπάλσα και ένα υλικό ακόμα χρησιμοποιεί για τα μοντέλα του.
Παλιότερα που ζούσε στην Αθήνα έβαφε με ακρυλικά χρώματα για αυτοκίνητα όμως.
1. Οπότε μπορώ να βάψω με τα ακρυλικά gunze ή όχι;
Στα στατικά που έχω φτιάξει τα έχω δει πολύ ευαίσθητα στο άγγιγμα, κάτι όμως που αποτρέπεται λόγω της φύσης του στατικού μοντελισμού.(στατικά=ράφι - βιτρίνα και τέλος. Άντε καμιά φορά να τα ξεσκονίσεις προσεκτικά)
Στα τηλεκατευθυνόμενα όμως δεν χρειαζόμαστε πιο ανθεκτικά χρώματα τόσο για το χειρισμό (μεταφορά, συναρμολόγηση - αποσυναρμολόγηση κτλ), όσο και για τις επιπτώσεις των καυσαερίων και των "θερμών" περιοχών του μοντέλου;

Φίλε Χρήστο τι μάρκα είναι αυτό το fuel-proof βερνίκι και που το βρίσκω συνήθως;
Είναι συμβατό με τα Gunze ή θα γίνει paint strip στον αέρα ::devil023::

Από ότι έχω ακούσει, τα χρώματα για lexan είναι ακριβά.
2. Υπάρχει κάποια άλλη λύση συμβατή με τη χρήση αερογράφου; {Μη βάλω κανα "περίεργο χρώμα και αχρηστέψω το αερογράφο μου ::noidea::

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος ΤΡΥΦΩΝΑΣ

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Τόπος: Αθηνα
  • www.petame.gr
Απ: Βάψιμο τηλεκατευθυνόμενου & νίτρο
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 31, 2015, 12:13:14 πμ »
Μπορείτε να χρησιμοποιειτε χρωματα μοντελισμού ακρυλικά η και τα παλαιότερα enamels. Αφού βαψετε την επιφάνεια που θέλετε τοτε περιμένετε 24 ώρες να δέσει το χρωμα και περνάτε ενα χερι βερνικι πολιουρεθανης (2 συστατικών), η βερνίκι βαφής αυτοκινήτων.
aka Johnnie Red

Tags: