Αποστολέας Θέμα: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater  (Αναγνώστηκε 3883 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« στις: Ιανουάριος 03, 2011, 02:44:39 μμ »
Καλησπερες καλη χρονια μπλα μπλα μπλα οτι επιθυμειτε μπλα μπλα μπλα...Ξεκινησε ηδη τι project που ευελπιστω να τελειωσει On time. Cockpit ετοιμο με χρηση PE Eduard.


Για τα καναρντ τα εκανα ποστ για να μου πειτε μια ιδεα πως να στρωσω το ενα που εσπασε το σουραυλι του.

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 03, 2011, 02:51:45 μμ »
Καλή αρχή σε ένα χορταστικό μοντέλο...  ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις μια τρύπα και να βάλεις μια βελόνα από σύριγγα κοντινή στη διάσταση του άξονα; Ή κάτι άλλο μεταλλικό με αντοχή;  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 03, 2011, 02:57:19 μμ »
Ακριβως την ιδια ιδεα μου εδωσε κ ο πατερας μου.ελπιζω να αντεξει γιατι ο γερμανος εχει κανει πατατα με τις τρυπες των καναρντ.ειναι θεοστενες κ ουτε dry fit δεν μπορεις να κανεις...στο βγαλε εχεις παρει το σουραυλι στο χερι κ εχεις αρχισει τα  ::pop::

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 03, 2011, 05:44:49 μμ »
Και ειναι η μονη εγγυημενη ιδεα  ::icon_thumright::
Πολυ ωραιο το κοκπιτ  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Εμενα το δικο μου δεν εχει θεση στο GB γιατι επιμενω ελληνικα  :mrgreen: ::glossa:: :twisted:
Θα ανοιξεις κινητηρα ή χαριν ταχυτητας θα τον προσπερασεις  :wink:
ΠΡΟΣΕΧΕ στην τοποθετηση των φτερων στην ατρακτο.
Μαλλον πρεπει να πας με τις οδηγιες.Εγω που εκανα του κεφαλιου  μου (εκλεισε ατρακτος,φτιαχτηκαν φτερα και πηγα να τα βαλω μετα  :evil:)
ακομα τριβω  :(
Καλη συνεχεια  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 03, 2011, 05:55:53 μμ »
ωχ τετοια να μου λες να αρχισω να συγχυζομαι...τι εννοεις με τα φτερα φαντομακια????

καλα εισαι απο τον πλανητη Phantomian εσυ...αν επαιζε οτιδηποτε υπηρετησε στην Μεγαλη Βρετανια στανταρ θα ειχες 2 φαντομια στο workbench τωρα.

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 03, 2011, 06:01:22 μμ »
οσο για τον κινητηρα δεν θα τον φτιαξω.αν καποιος τον θελει μου λεει κ του τον κανω πασα.γιατι συμφωνα με τα αστρα θα βρω δουλεια εντος του γεναρη κ δεν ξερω καν αν θα προλαβω να τελειωσω το Γιουροσφιχτερ.

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 03, 2011, 07:41:05 μμ »
Αυτό ακριβώς έπαθα και εγώ με το Euroσφίχτερ μου.
Σε κατάστημα με ηλεκτρονικά μπορείς να ζητήσεις γέφυρες για jumperάκια.Τα χαλκινα μέρη τους ειναι μικρα τετραγωνισμένα και κάνουν τέλεια για στηρίγματα.


Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 03, 2011, 07:44:07 μμ »
Του καρφωσα μια βελονα απο συριγγα κ εχω κανει ολοκληρη πατεντα για να μπει.εμενα παντως το θεμα μου ειναι οτι πως μια τετοια εταιρια σαν την Ρεβελ βγαζει ενα τοσο μαματο θεμα κ σωστο απο θεμα σχηματος κ το κανει τοσο πατατα μοντελιστικα...στενες τρυπες χαλια πλαστικο κ.ο.κ

Τοσα λεφτα μας τρωνε οι γερμανοι ας βγαλουν ενα μοντελο της προκοπης μια φορα  :twisted: :twisted: :twisted:

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 03, 2011, 09:46:56 μμ »
geomar83 δεν εχεις δικιο για το πλαστικο
και ωραια υφη εχει και μαλακο ειναι (=δουλευεται ευκολα) και η κολλα πιανει καλα επανω και δουλευει τζαμι.
Για τις υποδοχες ομως ειμαι μαζι σου.Εγω στο τσακ γλιτωσα το σπασιμο αλλα αναγκαστηκα το dryfit να γινει permanent.
Για τα φτερα η ρεβελλ λεει να κοληθει το κατω τμημα στην ατρακτο κι επειτα τα πανω.Κι ετσι μαλλον θα κατσει σωστα στις εγκοπες που εχει.
Εγω τα κολλησα ολα μαζι (τα φτερα) και μετα οταν πηγα να τα βαλω μου φυγε η μαγκια για να κουμπωσουν  :evil:
ΚΑΙ ΝΑΙ αν παιζαν Φαντομ θαχα 2-3 ετοιμα ηδη  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 03, 2011, 09:48:59 μμ »
Δεν ξερω βρε boy τι παιζει με το πλαστικο της...κ στο 32αρι κ στο 48αρι τα ιδια λαθη.χαλια κουμπωματα χαλια γραμμωσεις.αλλου εχει πριτσινια αλλου δεν εχει...τι να πω...το μονο + της ρεβελ ειναι η τιμη...32αρι μοντελο σε τιμη σουπερ ντουπερ 48αριου...

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 01:16:51 μμ »
Ερωτηση κρισεως. εχει κανεις καθισμα για το 32αρι???? το δικο μου ειχε μια ατυχη συναντηση με την καρεκλα κ εγινε χιλια κομματια...Οποιος εχει μου στελνει ΠΜ αλλιως να το παραγγειλω απο τη ρεβελ. Οπως επισης αν κανενα καλο παιδακι εχει καμια 32αρα GBU για να το κανουμε λιιιιγο πιο αγριο...

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 08:44:37 μμ »
η ερωτηση αλλαζει...να το κανουμε λιγο πιο σπανιο.εχει κανεις ALARM 32αρηδες? δεν ξερω αν εχει κυκλοφορησει ο συγκεκριμενος πυραυλος σε κανενα 32αρι Tornado.

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 08:57:52 μμ »
η ερωτηση αλλαζει...να το κανουμε λιγο πιο σπανιο.εχει κανεις ALARM 32αρηδες? δεν ξερω αν εχει κυκλοφορησει ο συγκεκριμενος πυραυλος σε κανενα 32αρι Tornado.
Δύσκολο... Τους alarm μπορέι να τους φέρει το Tornado Gr.4 , που δεν έχει βγει σε 32άρι... Ό,τι έχει βγάλει η Ρέβελ είναι με γερμανικό ενδιαφέρον...  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 08:59:00 μμ »
Αλαρμ ειδα οτι το γιουροσφιχτερ παιρνει κανονικοτατα.το θεμα ειναι να τους βρουμε οεο...

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 11:23:44 μμ »
Σε κατάστημα με ηλεκτρονικά μπορείς να ζητήσεις γέφυρες για jumperάκια.Τα χαλκινα μέρη τους ειναι μικρα τετραγωνισμένα και κάνουν τέλεια για στηρίγματα.

Για να σε καταλάβουν καλύτερα πάντως ζήτα ακιδοσειρές. Υπάρχουν σε μονή σειρά, 2πλη σειρά, κάθετες, με γωνία 90μοιρών.
Συνιστώ μονή σειρά απλές.

Γιώργος
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 05, 2011, 12:12:52 πμ »
ωραια πραγματα διαβαζω...οχι μονο ειδικος πλαστικου,μπογιατζης,στοκαριστης κ αλλα λοιπα επιθετα, αλλα θα μας λενε πλεον κ ηλεκτρολογους...ευχαριστω φιλε μου.αν κ του περασα μια βελονα απο συριγγα θα το εχω στα υποψιν μου για το επομενο (σιγουρα ενα haf if μιας κ ολοενα κ περισσοτερα σεναρια μας τα φορτωνουν)...

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 03:19:52 πμ »
3 το βραδυ (η το ξημερωμα, πειτε το οπως θελετε) ο μεθυστακας αρχισε να στοκαρει το θηριο που λεγεται ουρα.κ εχει ενα σημειο παγιδα που αντικειμενικα δεν το περιμενα.στο κουμπωμα της ουρας θελει λιγο περιθωριο στη βαση αλλιως θα κανει ενα ωραιο κρακ κ θα ανοιξει με βλαβερες συνεπειες στην καρδια...    :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: θα δοκιμασω να το στοκαρω μιας κ πεταει λιγο το κουμπωμα μπας κ στρωσει αλλιως τροχος να το φαει,στοκος κ πολυ τρυψιμο να συνελθει... παραθετω φωτο του τερατος...




Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 03:37:54 πμ »
Υπάρχουν και άλλοι νυχτερινοί επισκέπτες στο forum μη νιωθεις μόνος  :lol: :lol:

Άσε που και εγώ για το ef μου χάζευα...

Ωραίο το θηρίο προσοχή με τις ενώσεις για να μη τρέχεις μετά όπως κάνω εγώ τωρα  :lol:
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 03:49:30 πμ »
ωραια thank god δεν ειμαι ο μονος  ::icon_thumright::...κ να σκεφτεις ξεκινησα για τρελο ξενυχτι κ τελικα βγηκε ψιλοπατατα...anyway για πες για τις ενωσεις γιατι εχω ηδη αρχισει κ ριχνω μερικα  ::pop:: γιατι μερικες φορες νομιζουν οι εταιριες οτι ολοι ειμαστε μοντελισταραδες...δινει ξεχωριστα τον ej-2000 αν θες να το φτιαξεις αλλα δεν τους εκοψε να αφησουν τα κομματια του αεροσκαφους σε εκεινο το σημειο επανω στο καλουπι.οποτε δινει καλυμα πανω κ κατω ξεχωριστα με αποτελεσμα να θες τρελη ευθυγραμμιση με το αεροσκαφος κ κολληση επιπεδου CA κολλας...


κ οπως λεει κ ο φιλος staticjim Δεν ξερω αν φαινεται...

δειτε πατεντα γερμανου (μαμω το πατημενο στρουντελ που σας κυβερνα ουτε ενα μοντελο σαν ανθρωποι δεν μπορουμε να φτιαξουμε)...βαλτε κ το κομματι απο πανω ΟΤΑΝ με το καλο κλεισει κ εκει...

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 04:28:31 πμ »
Το 32αρι δε το έχω φτιάξει αλλά αν είναι ίδιο με το 48αρι για το σημείο που θα ενώσεις τα 2 μέρη (δέλτα φτερά με υπόλοιπο) θέλει  κόλλημα προς τα πίσω.
Αφήνει έτσι ένα κενό 1-2 χιλιοστών στην εισαγωγή αέρα αλλά έτσι είναι το σωστό... (το γεμίζεις μετά)
Παράθεση
κ οπως λεει κ ο φιλος staticjim Δεν ξερω αν φαινεται...

 :mrgreen: :lol:

Για το κομμάτι που δείχνεις,αν σε ανησυχεί ότι θα ξεκολλήσει έτσι πως είναι, θα μπορούσες να βάλεις ένα φύλλο πλαστικού εσωτερικά σα στήριγμα.

Αποσυνδεδεμένος spyros molinaris

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 627
  • Age: 48
  • Τόπος: κερκυρα
  • I.P.M.S. 258
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 03:55:34 μμ »
πω πω τερας βγαινει φιλε
καλη συνεχεια  ::salut:: ::salut::
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 03:57:37 μμ »
δεν ξεχναω το μπουρι φιλε σπυρο απλα περιμενω να φτασω στο κομματι που θα κουμπωσει το πανω με το κατω μισο να δω τι κομματια θα χρειαστουν...ειναι λιγο καπως οι οδηγιες του...

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 03:58:50 μμ »
κ επισης ξεχασα να κανω την εξης ερωτηση στους αγαπητους συνμοντελιστες συναγωνιστες...επειδη το βαψιμο του θα ειναι οπως φαινεται ενα μονοτονο γκριζο (ναι κ το γερμανικο μονοτονο ειναι ασχετα αν μπλεδιζει λιγο) για ιταλο πως θα σας φαινοταν???

Αποσυνδεδεμένος spyros molinaris

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 627
  • Age: 48
  • Τόπος: κερκυρα
  • I.P.M.S. 258
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 04:00:57 μμ »
οκ :wink:
κανενα προβλημα
καλη συνεχια ευχομαι ::salut::
βαλε 2 φωτο να δουμε τις παραλαγες

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: 1/32 Revell Eurofighter Single Seater
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 04:03:40 μμ »
Νομίζω ότι όλα το ίδιο χρώμα είναι βαμμένα... Τι σου λένε οι οδηγίες για τον Ιταλό;  :? :?

Tags: