Αποστολέας Θέμα: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2  (Αναγνώστηκε 8907 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 25, 2011, 04:10:16 μμ »
Με εξιτάρουν τα κακά σχόλια για το συγκεκριμένο κιτ, τόσο που πρέπει να το αγοράσω!


Εδώ που έχεις φτάσει νομίζω ότι το ματς είναι ήδη κερδισμένο. Παίζεται το αν θα είναι σαρωτική η νίκη και σε τι βαθμό: θα σου πω μετά το wash!!!

Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά & για την ονομαστική σου εορτή φίλτατε Γιώργο!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 25, 2011, 05:38:26 μμ »
Πολύ ωραιο! και τα αυτοκόλλητα δείχνουν σα βαφή!!!  ::salut::
Ευχαριστώ!

Με εξιτάρουν τα κακά σχόλια για το συγκεκριμένο κιτ, τόσο που πρέπει να το αγοράσω!
Κοίτα, στα χέρια σου του δίνω ελπίδες... με μένα ατυχήσαμε, και το κιτ και εγώ...

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Μόνο αυτά με κρατάνε για να μην το εκτοξεύσω, ειδικά μόλις είδα πως οι 2 AIM-9L, αφού μου έφαγαν ΠΟΛΥ ώρα για να δείξουν κάπως σωστοί, απαιτούν βάψιμο με 3 (τρία) παρακαλώ χρώματα ΚΑΙ σήματα... Λευκό για το σώμα, γκρι για τον target detector και τις πίσω επιφάνειες ελέγχου (rolleron) και μαύρο για το τμήμα καθοδήγησης. Βάλε και ένα μαύρο γυαλιστερό για τον αισθητήρα αλλά στην 1/72 το ψιλογλυτώνεις. Ρε προπέλες και πάλι προπέλες... Τέλος πάντων, βάψε, ξέβαψε, ξαναβάψε, βρίσε (συνέχεια) κάτι βγήκε όπως βλέπετε παρακάτω.



Τώρα θα μου πείτε οι AIM-9L είναι ένα ψόφιο γκρι χρώμα (dead grey!). Εντάξει, ΣΗΜΕΡΑ οι AIM-9L είναι ένα ψόφιο γκρι χρώμα, πολλές φωτογραφίες από τον πόλεμο των Falklands τους δείχνουν λευκούς (ή εγώ είμαι πλέον εντελώς γκάβακας...), οπότε διάλεξα το λευκό σενάριο μιας και κάνει και αντίθεση με το βαρετό extra dark sea grey του Harrier. Τώρα αν είναι λάθος, τι να πω, θα ζήσω με αυτό, μακάρι αυτό να ήταν το μόνο λάθος στο μοντέλο.

Στο υπόλοιπο μοντέλο έγινε με αραιωμένο Humbrol 33. Τώρα με την παρκετίνη γυαλίζει και δεν πολυφαίνεται, ότι δείτε:



Θεωρώ άσκοπο να σας απαριθμήσω το πόσες φορές έσπασαν οι διάφορες κεραίες. Μόνο η TACAN (δεξιά φωτογραφία) έσπασε 5 φορές :evil: μαζύ με το νευρικό μου σύστημα. Θα μου πείτε γιατί δεν τις κόλλαγα μετά το βάψιμο; Γιατί πέραν των 2 VHF στην πλάτη του αεροσκάφους, ΟΛΕΣ οι άλλες δεν μπαίνουν σε τρυπίτσα, απλά ακουμπάνε πάνω στην άτρακτο και, εγώ τουλάχιστον, τέτοιες κεραίες πάνω σε βαμένη επιφάνεια όποτε έχω προσπαθήσει να κολλήσω, με οποιαδήποτε κόλλα, τα έχω κάνει όλα μαντάρα!



Και η παράνοια των άγγλων. Λεπτομέρειες όπως APU inlet και exhaust, anticollisiton light, engine fire access hole, VHF antenaes, electronics ventilation exhaust, δεκάδες προειδοποιητικά και οι εισαγωγές του συατήματος κλιματισμού του cockpit, που βγάζουν μάτι, απλά λείπουν. Δέχομαι να λείπει (που λείπει από ΟΛΑ τα κιτ στην 1/72) η κεραία IFF που είνα ένα τοσοδούλι πράμα μπροστά από το cockpit μεταξύ pitot και yaw vane, αλλά αυτά! Μετά ψάχνουν γιατί έχασαν την αυτοκρατορία.

Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 25, 2011, 05:46:53 μμ »
Γιωργο κουκλι ειναι, μην ξεχναμε οτι ειναι και 1/72, ωραιοι και οι πυραυλοι. Αντε καλα τελειωματα.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 25, 2011, 05:49:24 μμ »
Και η μάχη συνεχίζετε. Η φωλιά του αερόφρενου και το ίδιο το αερόφρενο. Εχω ήδη αποφασίσει να το κάνω ανοικτό. Δε χωράει στις υποδοχές του με τίποτα...



Ρε τι έχω πάθει...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 25, 2011, 05:57:09 μμ »
Χρόνια πολλά και καλά με υγεία...

Εκείνη την περίοδο όντως οι ΑΙΜ9 ήταν άσπροι, ειδικά των ευρωπαϊκών αεροποριών.... Οπότε το άσπρο είναι σωστό... Το λάθος χρώμα έιναι το γκρι, που κανονικά είναι μεταλλικό...

Επίσης ο seeker (κεφαλή) του βλήματος έχει μια χαρακτηριστική ασημί άκρη ( http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/87/AIM-9L-I1_%2B_AIM-9M_Sidewinder.jpg )

Πάντως η όλη δουλειά είναι πολύ καλή...  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 25, 2011, 06:12:02 μμ »
  Γιώργη μιά χαρά είναι το χάριερ........ ::salut::

  Μερικά περιττά σχόλια........


  Φτιάχνοντας μια προπέλα αντί για το Χάριερ,σαφώς και θα γλύτωνες το μασκάρισμα των βλημάτων,όμως θα είχες να μασκάρεις και να βάψεις τις ίδιες τις.....προπέλες. Άρα δεν γλύτωνες από πουθενά.....


   Όσον αφορά αυτά που λες πως λείπουν από το κιτ. Οι φίλοι μας οι Άγγλοι ξεχωρίζουν τους μοντελιστές σε δύο κατηγορίες. Στους καλούς,που ξέρουν τί λείπει,αλλά ξέρουν και να το φτιάξουν κι από το μηδέν (σιγά τα δύσκολα) και στους κακούς που δεν ξέρουν να φτιάξουν τίποτα από το μηδέν,αλλά δεν ξέρουν και πως λείπει κάτι γιατί θεωρούν πως αφού πλήρωσαν για ένα κιτ σίγουρα έχουν αγοράσει το καλύτερο.
Δυστυχώς δεν υπολόγισαν εσένα. Είναι γνωστό πως είσαι μια κατηγορίας μόνος σου και ταίρι σου δεν υπάρχει. Το κακό για σένα είναι πως είσαι......ακριβώς ανάμεσα στις δυο κατηγορίες μοντελιστών.

 
    Χρόνια σου πολλά και να σου θυμίσω πως υπάρχουν κι άλλες εταιρείες εκτός από airfix. Όταν ξαναπάς σε μοντελάδικο,ρίξε μια ματιά........ :wink: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 25, 2011, 08:20:58 μμ »
  Φτιάχνοντας μια προπέλα αντί για το Χάριερ,σαφώς και θα γλύτωνες το μασκάρισμα των βλημάτων,όμως θα είχες να μασκάρεις και να βάψεις τις ίδιες τις.....προπέλες. Άρα δεν γλύτωνες από πουθενά.....
Σιγά το μασκάρισμα! Καμμία σύγκριση...

   Όσον αφορά αυτά που λες πως λείπουν από το κιτ. Οι φίλοι μας οι Άγγλοι ξεχωρίζουν τους μοντελιστές σε δύο κατηγορίες. Στους καλούς,που ξέρουν τί λείπει,αλλά ξέρουν και να το φτιάξουν κι από το μηδέν (σιγά τα δύσκολα) και στους κακούς που δεν ξέρουν να φτιάξουν τίποτα από το μηδέν,αλλά δεν ξέρουν και πως λείπει κάτι γιατί θεωρούν πως αφού πλήρωσαν για ένα κιτ σίγουρα έχουν αγοράσει το καλύτερο.
Δυστυχώς δεν υπολόγισαν εσένα. Είναι γνωστό πως είσαι μια κατηγορίας μόνος σου και ταίρι σου δεν υπάρχει. Το κακό για σένα είναι πως είσαι......ακριβώς ανάμεσα στις δυο κατηγορίες μοντελιστών.
Είναι η πρώτη φορά που μου λένε οτι χωράω ανάμεσα σε δύο πράγματα... ::glossa::
Να σου πω πως τις εισαγωγές προσπάθησα να τις φιάξω αλλά δε θες να ξέρεις το αποτέλεσμα...

...και να σου θυμίσω πως υπάρχουν κι άλλες εταιρείες εκτός από airfix. Όταν ξαναπάς σε μοντελάδικο,ρίξε μια ματιά........ :wink: :mrgreen:
Ναι, σφάξε με κιόλας! Κακέ άνθρωπε! ::glossa::

Εκείνη την περίοδο όντως οι ΑΙΜ9 ήταν άσπροι, ειδικά των ευρωπαϊκών αεροποριών.... Οπότε το άσπρο είναι σωστό... Το λάθος χρώμα έιναι το γκρι, που κανονικά είναι μεταλλικό...
Αλλαξε το proximity fuse και έγινε Humbrol steel μεταλικό.



Επίσης ο seeker (κεφαλή) του βλήματος έχει μια χαρακτηριστική ασημί άκρη ( http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/87/AIM-9L-I1_%2B_AIM-9M_Sidewinder.jpg )
Εγινε η ασημί λουρίδα, έβαλα και μία μαύρη βούλα από πάνω και καλά πως είναι ο αισθητήρας, αυτά τα rollerons στα πίσω πτερύγια τι διάβολο χρώμα είναι; Εμένα για χρυσαφί μου δείχνει...


Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 25, 2011, 08:26:20 μμ »

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 25, 2011, 08:31:01 μμ »
Ασημί μεταλλικό... ::salut::
Ευχαριστώ!
Πάω να στραβωθώ, το κρίμα στο λαιμό σας ::glossa::
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 25, 2011, 09:21:32 μμ »
Γιωργο το πάς υπέροχα......μπραβοοοοοοοο
πραγματικά το χρέπιερ εγινε χαριερ στα χέρια σου.... υπεροχο......υπεροχο..... ::handshake::

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 26, 2011, 09:46:23 πμ »
Πάντως βλέποντας την όλη ταλαιπωρία, ένα έχω να πω: ζήτω η χρυσή εποχή των 72αριών την Esci!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 26, 2011, 10:24:22 μμ »
Πέρασα και το ματ βερνίκι (Humbrol), έβγαλα το μασκάρισμα και ανακάλυψα ένα μεγάλο σημάδι από δαχτυλιά στο ΜΕΣΑ μέρος του αλεξηνεμίου ::eusa_wall:: Αφού σιχτήρισα επαρκώς τον εαυτό μου, ηρέμησα και ξήλωσα το αλεξηνέμιο το οποίο καθαρίστηκε (ευτυχώς) πολύ εύκολα με λίγο οινόπνευμα. Τώρα μένει να το βάλω ξανά στη θέση του και να δω πόση ζημιά έκανα βγάζοντάς το.

Αν υπάρχει μοντελιστικό IQ, είμαι κάτω από τον πάτο του βαρελιού...



Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 26, 2011, 10:28:18 μμ »
Μια χαρά έχει βγει το Χρεπιεράκι Γιώργο!

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 26, 2011, 10:32:24 μμ »
Μια χαρά θα γίνει, ούτε του παπά δεν θα το πούμε...  ::salut::
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 26, 2011, 11:20:56 μμ »
Κουράγιο!!! πολύ ωραίο θα βγει με λίγο προσπάθεια ακόμη!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 28, 2011, 11:06:11 μμ »
Τέλος. Επιτέλους, γιατί φλέρταρε με την εκτόξευση... Πήγα να το φωτογραφίσω με μπλε υπόβαθρο και το έχασα και μετά από δοκιμές κατέληξα σε άσπρο χαρτί κουζίνας. Μπορείτε να μου τα χώσετε ελεύθερα ΚΑΙ για την ποιότητα των φωτογραφιών και για όλα τα υπόλοιπα.



Το μοντέλο από κατασκευής έχει λάθη και ελλείψεις. Σα να μην του έφταναν αυτά, ήρθα και εγώ να προσθέσω την πλήρη άγνοιά μου σχετικά με το συγκεκριμένο αεροσκάφος και να τα κάνω (ξανά) μαντάρα. Απαριθμώ:

- Τα σκέλη προσγείωσης και οι φωλεές πρέπει να είναι γκρι-μπλε (Humbrol 127) και όχι άσπρα.
- Η κεραία VHF στο πίσω μέρος έχει μπει αριστερά ενώ πρέπει να μπει δεξιά.
- Το μέσα μέρος του αεροφρένου πρέπει να είναι extra dark sea grey (edsg για συντομία) και όχι άσπρο. Η φωλιά που φαίνεται είναι άσπρη (έκανα και κάτι σωστό).
- Η κεραία TACAN στο εμπρός κάτω μέρος είναι λάθος, έπρεπε να είναι πιο μικρή, μάλλον κόλλησα στη θέση της κάποια σπό τις VHF που περίσσευαν.
- Οι AIM-9L τελικά ήταν γκρι-μπλε (Humbrol 127), ιδού και φωτογραφία από ένα GR.3 στο San Carlos όπου καθαρά φαίνεται το χρώμα του AIM-9L.



Προσωπικά την πάτησα από την παρακάτω φωτογραφία όπου το αεροσκάφος που εκτελεί χρέη CAP έχει λευκούς AIM-9. Αλλά η φωτογραφία αυτή είναι από το κατάστρωμα του Atlantic Conveyor όπου τα Sea Harriers έφεραν AIM-9G, που είναι άσπροι ::eusa_wall::



- Τα blow in panels στα πλαϊνά των εισαγωγών του κινητήρα είναι τοποθετημένα το πάνω κάτω. Κανονικά ανοίγουν από πάνω προς τα κάτω και όχι όπως τα έχω βάλει εγώ (ο βλαξ). Πάντως από δοκιμές που είχα κάνει, ΟΠΩΣ και να τα βάλετε, ετοιμαστείτε για τρελλό στοκάρισμα και τρίψιμο.

- Τα 30άρια Aden από κάτω έπρεπε να είναι dark green και όχι edsg. Το συγκεκριμένο αεροσκάφος τα είχε δανειστεί από ένα Harrier GR.3 της RAF. Οι οδηγίες τα δείχνουν σωστά, εγώ είμαι τούβλο!

Και φυσικά αν κάποιος που ξέρει το ψάξει σίγουρα θα βρει δεκάδες άλλες παρασπονδίες. Τέλος πάντων, απλά να ξερετε  και να μην το λέβετε υπ' όψη σας αν θέλετε να φιάξετε το δικό σας Sea Harrier.

Τώρα (όχι που θα γλυτώνατε) μία άγνωστη πτυχή, και ταυτόχρονα μία ακόμα πρωτιά, της επιχείρησης Corporate. Οταν αποφασίστηκε να φορτωθούν τα Harrier GR.3 της RAF πάνω στα αεροπλανοφόρα, προέκυψε ένα σοβαρότατο πρόβλημα. Το σύστημα ναυτιλίας των GR.3 απαιτούσε ρύθμιση σε σταθερή πλατφόρμα, κάτι όχι δύσκολο σε κανονικές συνθήκες μιας και το αεροσκάφος επιχειρεί από βάσεις εδάφους. Τα Sea Harrier έχοντας αδρανειακό σύστημα πλοήγησης δεν είχαν ανάλογο πρόβλημα. Η Ferranti σε χρόνο ρεκόρ ανέπτυξε το FINRAE (Ferranti IΝertial Rapid Alignment Equipment), μία βάση με ρόδες η οποία περιείχε ένα αδρανειακό σύστημα πλοήγησης FIN 1064, "κλεμένο" από κάποιο Jaguar. Το θέμα είναι πως τα FINRAE φορτώθηκαν στα πλοία και ο στόλος έφυγε για τον Ν. Ατλαντικό ΧΩΡΙΣ το σχετικό λογισμικό να είναι έτοιμο. Μόλις το λογισμικό ετοιμάστηκε, στάλθηκε στα πλοία μέσω δορυφορικής ζεύξης στην πρώτη ανάλογη χρήση δορυφορικών επιοινωνιών. Παρακάτω η μοναδική φωτογραφίς του FINRAE που έχω στη διάθεσή μου.



Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 28, 2011, 11:27:31 μμ »
  Δεν φτάνει που έφτιαξες ένα μοντέλο με χίλια λάθη.......
  Δεν φτάνει που έβγαλες φωτογραφίες χειρότερες κι απ' τις δικές μου.....(έχασε λέει το υπόβαθρο........ :roll: :roll: Τί άλλη δικαιολογία θ΄ακούσουμε εδώ μέσα. :roll: )
  Δεν φτάνει που στο τέλος μας μπέρδεψες με ραδιοζεύξεις και άλλα ακατανόητα........



  Το παίζεις και τενίστας τρομάρα σου.......... ::glossa::

  Τέλος πάντων..........αποδέχομαι πως είμαι καλύτερός σου (καί στο τέννις) και θα σου το αποδείξω φτιάχνοντας ένα Sea Harrier που θα είναι πολύ καλύτερο από το παρκετινωμένο  :? :? κατασκεύασμα που παρουσίασες.....


  Εκείνο της hasegawa είναι καλύτερο λες ?? Να το προτιμήσω....... :roll: :roll: :mrgreen:





  Γιώργη μια χαρά είναι το harrier. Με τα τόσα που περνάμε,μια κεραία δεξιά αντί αριστερά δεν θα μας χαλάσει καθόλου.
  Καλή συνέχεια στο επόμενο.....Μην χαθείς πάλι...... :?

Αποσυνδεδεμένος Indy

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2112
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 29, 2011, 12:02:21 πμ »
Σε συγχαίρω που (εκτός από τις διαπρεπείς επιδόσεις στην αντισφαίριση) πάλεψες το Airfix και το συνέφερες... μην αυτομαστιγώνεσαι, η επίγνωση των ατελειών φτάνει για να σε ξεχωρίσει από τον (όλο δηλώσεις) προλαλήσαντα :twisted:

Πάμε γερά στο επόμενο :mrgreen:

Φιλικά, Γιάννης
Qui tangit frangatur

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 29, 2011, 12:31:53 πμ »
Γιωργο παρολο που
Το κιτ ηταν χρεπι
Εσυ δηλωνεις κουλος (κι εγω αναπηρος  ::glossa::)
Σου βγαλε την ψυχη
Σου σπασε τα νευρα
και αλλα διαφορα
Εμενα μ'αρεσει ειναι ομορφουλι.
Για τις φωτο ειμαι ο πλεον αναρμοδιος να σχολιασω  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Μπραβο που το τελειωσες!
Αληθεια το αλλο θα τελειωσει ή................
Καλα καλα μη βαρας ετσι το ειπα!
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος michalis20

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1145
  • Age: 50
  • Τόπος: Κερατσίνι - Πειραιάς
  • Μιχάλης Σορώτος, IPMS#426
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 29, 2011, 12:55:00 πμ »
Mπράβο George για την περιπετειώδη κατασκευή  ::salut::
The Modelling Sting

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 29, 2011, 02:18:56 πμ »
Δείχνει πολύ συμπαθητικό το Harrier με ωραία στοκαρίσματα βάψιμο και decals. Μπράβο!

Το μόνο που δε μου αρέσει είναι το κενό στο αλεξηνέμιο.Αντε πάμε κ για το 2ο!  :)

Αποσυνδεδεμένος gpav

  • ἐν τοῖς δεινοῖς εὔελπις...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1182
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Γιώργος Παυλόπουλος
    • Λιμενικό Σώμα
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 29, 2011, 03:45:16 πμ »
Σε ανταπόδοση των ιστορικών γνώσεων που μας προσφέρεις, ιδού η ευκαιρία για να διπλασιάσεις το υλικό για το FINRAE που έχεις στη διάθεσή σου!  :D


Nothing is so good for the morale of the troops as occasionally to see a dead general - Field Marshal William Slim
It makes no difference which side the general is on - Unknown British Soldier

Αποσυνδεδεμένος Getsa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2963
  • Age: 51
  • Τόπος: Ερμούπολη
  • YΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΣΥΡΟΥ
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 29, 2011, 08:51:06 πμ »
Το να ολοκληρώνεις την κατασκευή ενός μοντέλου ξέρουμε όλοι, τι ικανοποίηση μας δίνει. Αν ολοκληρώνεις ένα μέτριο μοντέλο τότε η ικανοποίηση είναι μεγαλύτερη.
Το μοντέλο είναι ωραιότατο, έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω να το έφτιαξες για το μουσείο.
Αν ευχαριστήθηκες την κατασκευή του, τότε όλα είναι ΟΚ.

Συγχαρητήρια Γιώργο!!!  ::salut::
"Μη φοβάσαι το μοντέλο. Εσύ είσαι αυτός που κρατάει το κοπίδι..."

jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 29, 2011, 09:53:10 πμ »
Γιωργο εμενα μου φαινεται μια χαρα. Εχει γινει πολυ ωραιο. Παντως αυτο το GB αν μη τι αλλο χαρακτηριστηκε απο μετριοτατα κιτ, απο ολες τις εταιριες. Ουτε οι Αγγλοι δεν εβγαλαν ενα κιτ της προκοπης για τα δικα τους αεροσκαφη. Εγινε της στοκομαζωχτρας. Παντως αν σε πιανουν αμφιβολιες για το ποσο καλο εγινε απλα κοιτα τα πρωτα σου ποστ, να δεις πως ηταν..... Πολυ ωραια δουλεια.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Airfix 1/72 Harrier FRS1 & FA2
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 29, 2011, 10:08:31 πμ »
Ολα τα λάθη συγχωρούνται όταν το τελικό αποτέλεσμα είναι γεμάτο και όμορφο.


Μου αρέσει πολύ, μου φέρνει στο μυαλό πάλι τις μοντελιστικές φιλοσοφικές σκέψεις για την γοητεία των μονόχρωμων αεροσκαφών. Α, και εκτιμώ ιδιαίτερα ότι "μας" έκανες την χάρη να πιάσεις jet!!!!

Tags: