Αποστολέας Θέμα: Tornado GR1, Italeri 1/72 (HELP)  (Αναγνώστηκε 1884 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Tornado GR1, Italeri 1/72 (HELP)
« στις: Μάιος 31, 2011, 11:40:37 μμ »
Είπα ο φουκαρας, να τιμήσω τον ένα μήνα παράτασης για το group build, αλλα και τη βοήθεια απο το forum σχετικά με τις οδηγίες και να προσπαθήσω να συμμετάσχω και γω με ένα αεροπλάνο. Βέβαια δεν ήμουν καθόλου βέβαιος για το αν θα τα κατάφερνα μιας και αφενός μοντελάρω με βραδείς ρυθμούς, και αφετέρου είχα σχετικά περιορισμένο χρόνο να αφιερώσω, γι'αυτο άλλωστε δεν είχα ανοίξει και topic.

Έτσι, παρα τους κανα-δυο συμβιβασμούς ως προς την ποιότητα, κανα δυο αναποδίες, και μια μεγάλη λαχτάρα με τις χαλκομανίες, είχα φτάσει στο σημείο που ήμουν σίγουρος πως θα τα κατάφερνα την ύστατη ώρα! Αμ δε....

Το μόνο που επέμεινε ήταν το ματ βερνίκι και η κόληση του ΣΠ, και δοκίμασα γι'αυτη τη δουλειά το βερνίκι σε spray της humbrol. Ωραια είπα, θα γίνει και ευκολα και γρήγορα η δουλίτσα μας, χωρις αερογράφους και πινέλα....
Το αποτέλεσμα ήταν εξόχως καταστροφικό  ::eusa_wall:: καθότι, μαλλον σε περιοχές που το βερνίκι συγκεντρώθηκε πριν στεγνωσει, δημιούργησε κάτι μεταξύ έντονου θαμπώματος και λευκών σημαδιών. Ακολουθούν φώτο.





Το πρόβλημα αυτό είναι αλλού λιγότερο, αλλού περισότερο εμφανές σε όλο το μοντέλο, πχ στο ρύγχος και πάνω απο τον αριστερό αεραγωγό.

Αυτά που δοκίμασα να κάνω είναι να το πλύνω με νερό, να το σκουπίσω με πανί εμποτισμένο σε white spirit και να δοκιμάσω να ξαναπεράσω ένα τμήμα του με άλλο ματ βερνίκι, χωρίς κανενα απο αυτά να έχει κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα...

Άν υπάρχει κάποια λύση για την διόρθωση των παραπάνω θα με κάνατε πολύ πολύ ευτυχισμένο μοντελιστή, και ακόμα παραπάνω αν η λύση ήταν σχετικα απλή/εύκολη.  :D

Και σε κάθε περίπτωση, αν γίνεται να προτείνετε κάποιο καλό τρόπο για το τελικό φινίρισμα του μοντέλου. Μετά τα απογοητευτικά βερνίκια της lifecolor, τρώνε άκυρο και τα spray της humbrol...


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Tornado GR1, Italeri 1/72 (HELP)
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 01, 2011, 05:26:15 πμ »
Καλημερα.ΚΑλα βρε δε δοκίμασες το σπρευ σε ένα παλιο μοντέλο πρωτα? θα είχες γλυτώσει τη καταστροφη.

Αν το βερνίκι ειναι ακρυλικής βάσης μάλλον καθαρίζει με Azax.Αν έιχες βάψει με ακρυλικά θα σηκώσει και τη παραλλαγή.

κριμα  :(

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Tornado GR1, Italeri 1/72 (HELP)
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 11, 2011, 01:57:27 πμ »
Δυστυχώς ούτε με aζαξ ούτε καν με οινόπνευα συγκινίθηκε για να γίνει κάτι... Το μοντέλο μπήκε στο ψυγείο, για να επιχειρηθεί η δίορθωση όταν φύγει η τσατίλα....

Μέχρι τότε δεν πειράζει, παμε για άλλα, στην επόμενη απόπειρα για GB στο ΒοΒ!  ::danseuse::

Αποσυνδεδεμένος Μιχαλης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 243
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Tornado GR1, Italeri 1/72 (HELP)
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 11, 2011, 02:16:44 πμ »
Κρίμα φίλε μου!μα δεν πιράζει,πάμε δυναμικά για το επόμενο ::salut::

Αποσυνδεδεμένος staticjim

  • 3 Birds sitting ......
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1277
  • Τόπος: UK , Manchester
  • Sotiropoulos Dimitris
Απ: Tornado GR1, Italeri 1/72 (HELP)
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 11, 2011, 03:12:07 πμ »
Φιλε μου μην πτοεισαι ολοι μας εχουμε συναντησει αναποδιες.
Καταλαβαινω απολυτα τον εκνευρισμο σου γιατι το ιδιο ακριβως πραγμα επαθα καποτε που εφτιαχνα ενα mil mi-8 και ψεκασα ολο το εσωτερικο κοκπιτ και καμπινα με το σπρευ της χαμπρολ και μου εκανε ακριβως τις ιδιες ασπριλες.Περιτο να σου οτι απο την τσαντιλα μου πηγε στα σκουπιδια γιατι κιεγω προσπαθησα να το "γιατρεψω" αλλα δεν εγινε κατι.Μην μασας συμβαινουν αυτα και οπως λεει και η παροιμια το παθημα γινεται μαθημα.Ποτε ποια σπρευ της χαμπρολ ματ που να με παρακαλανε.Τελικα τα συμπερασματα που κατεληξα γιατι κανει αυτη την ασπριλα και ξερενεται κιολας σαν στουπετσι ειναι πιθανον 2.
1) Μαλλον επειδη η ποσοτητα που βγαινει απο το σπρευ ειναι μεγαλη η το δυαλιτικο που εχει χρησιμοποιησει η χαμπρολ μεσα στο σπρευ ειναι αυτο που κανει τη ασπριλα.
2) Επειδη το σπρευ γραφει For Acrylic Paint πιθανον "αντεδρασε" με τα σμαλτα που ειχα βαψει το κοκπιτ.
Αν συμβαινει το δευτερο δεν ξερω τι στο καλο του ριχνουνε μεσα αλλα εγω δεν προκειτε να το ξαναριξω διοτι και με σμαλτα που βαφω οταν τα αφησω ενα 24ωρο να στεγνωσουν εχω ριξει βερνικια Tamiya,Gunze,Xtracolor,Testors ολα αυτα ακρυλικα με τα δυαλιτικα τους , σπρευ Tamiya , Gunze  και ποτε δεν ειχα προβλημα με τετοια φενομενα.
Βουρ για το επομενο  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Skylane

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 919
  • Age: 53
  • Τόπος: Κ.Πατήσια
  • Άκης IPMS 1287
Απ: Tornado GR1, Italeri 1/72 (HELP)
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 11, 2011, 08:40:38 πμ »
Eγω καποια στιγμη εφτιαχνα ενα EVO 7.
Eνω το ειχα βαψει κανονικά με σμαλτου κοκκινο  και ειχε στεγνωσει το περασα  με το σπρευ της χαμπρολ.
Το μοντελο επαθε ακριβως τα ιδια με το δικο σου αλλα εγινε και ροζ.
Τρελαθηκα .
Ειπα να το πλακωσω με διαλυτικό και φορνετ  να το ξαναβαψω αλλα εκεινη την στιγμή δεν μπορουσα οποτε το παρατησα .
Την επομενη μερα πηγα να το παρω για να το ξεβαψω και ειχαν εξαφανιστει τα παντα και ηταν κατακοκκινο.

Tags: