Αποστολέας Θέμα: Πρόταση για Group Build-Campaign  (Αναγνώστηκε 3900 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RHO.Steel

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 493
  • Age: 54
  • Τόπος: ΡΟΔΟΣ
  • Αντώνης
Πρόταση για Group Build-Campaign
« στις: Μάιος 06, 2006, 12:21:21 πμ »
Η ιδέα δεν είναι δική μου, απλά μου άρεσε και σας την καταθέτω
για να δούμε εάν μπορεί να γίνει υλοποιήσιμη από τους συνάδελφους μοντελιστές
και από τις δυνατότητες του λειτουργικού συστήματος του Forum.

CAMPAINGS

Είναι ομαδικές κατασκευές με σκοπό να δώσουν διασκέδαση και να προτρέψουν τους μοντελιστές
να ξεκινήσουν ένα project και να το τελειώσουν.
(οι περισσότεροι και παλαιότεροι τα ξέρετε)
Δεν πρόκειται για διαγωνισμό του καλύτερου.
Θα αναφέρω πολύ περιληπτικά τους όρους που έχουν και θα τους συζητήσουμε,
θα ανταλλάξουμε προτάσεις και αν καταλήξουμε και συμφωνεί και ο διαχειριστείς θα το υλοποιήσουμε.

Χωρίζονται σε κατηγορίες με θέμα Αεροπορία, Στρατός ξηράς, Ναυτικό, Αυτοκίνητο, Φιγούρα, Διοράματα κλπ.
Ανοίγει ένα θέμα κάποιος πχ. Θέμα Μ 113 σε όποια κλίμακα, όποιας εθνικότητας, σε όποια έκδοση υπάρχει,
με aftermarket ή κατευθείαν από το κουτί, φιγούρες προαιρετικές, μπορεί να είναι σε απλή βάση ή
σε διόραμα με κεντρικό θέμα το άρμα κπλ κλπ. το ίδιο σε ΑΦ πχ. WWII δίνεται ημερομηνία έναρξης και ημερομηνία τέλους.
Για να ξεκινήσει το θέμα θέλει κάποιες ελάχιστες δηλώσεις συμμετοχής, όταν είναι όλα ΟΚ τότε ξεκινάει.
Μετά το τέλος κάθε συμμετέχοντος η διαχείριση του απονέμει αναμνηστικό μετάλλιο που εμφανίζεται κάτω από το avatar του.
Φυσικά ανεβάζουμε τα στάδια κατασκευής σε Φώτο, απλό κείμενο, το τι θα κάνεις και πως θα το κάνεις ανά στάδιο.
Και όταν αποκτήσουμε gallery θα αναρτηθούν λίγες φώτο αυτών.
Δεν ξέρω αν σας κούρασα ή αν ξέχασα κάτι, περιμένω από εσάς τις απόψεις σας.
Με ηρεμία τάξη και ασφάλεια.

(ο κάθε συμμετέχοντας κατασκευάζει ένα θέμα, αλλά μπωρεί να λάβει μέρος σε όσες κατηγορείς θέλει)

Αποσυνδεδεμένος Eagle

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2355
  • Age: 47
  • Τόπος: Ναύπλιο
  • ΕΛΛΑΣ
Απ: Πρόταση για Campaign
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 06, 2006, 12:36:58 πμ »
Καλησπέρα RHO Steel! Βρίσκω την ιδέα που θέτεις πολύ καλή και ενδιαφέρουσα. Εγώ είμαι μέσα...

Ρίχνω την πρώτη ιδέα: Διόραμα με την πίστα του ΣΟΤ και κάμποσα μαχητικά στο flight line! :)

Αποσυνδεδεμένος RHO.Steel

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 493
  • Age: 54
  • Τόπος: ΡΟΔΟΣ
  • Αντώνης
Απ: Πρόταση για Campaign
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 06, 2006, 12:49:40 πμ »
Πολύ ωραίο θέμα,
Παράδειγμα:
Κατηγορία – Διοράματα
Θέμα – Αεροδρόμιο ΣΤΟ
Κλίμακα – 1/144 – 1/6
Εναρξη : 1η Ιουνίου
Τέλος : 1η Δεκεμβρίου

Με βάση το αεροδρόμιο επανδρόστετο με αεροσκάφη, μηχανικούς εδάφους ΤΟΛ κλπ
(δεν ξέρω εάν τα έγραψα σωστά διότι στα ΑΦ έχω νύκτα)

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: Πρόταση για Campaign
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 06, 2006, 12:56:14 πμ »
Σαν ιδέα δεν είναι καθόλο κακή. Ήδη ως προς το σκέλος της κατασκευής με κάποιους από τους όρους που ανέφερες υπάρχει ήδη το HAF IF Group Build, που τελειώνει σε λίγες μέρες. Φυσικά από τότε που ξεκίνησε έχουν περάσει κάποιοι μήνες και έχουν γραφτεί και καινούργια μέλη, οπότεη πρότασή σου ίσως είναι η ευκαιρία να προγραμματήσουμε ένα καινούργιο Group Build-Campaign. H Διαχείρηση δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα, γι' αυτό και θα οργανώσουμε και την αντίστοιχη ψηφοφορία.
Επειδή το προηγούμενο κομμάτι αφορούσε αεροπλάνα, προτείνω να οργανώσουμε κάτι με θέμα τα άρματα. ελληνικό, ξένο θέμα, εσείς θα αποφασίσετε... Αν και θα μπορούσαμε να βρούμε κάτι γενικό που να περιλαμβάνει όλα τα ήδη θεμάτων... Πχ, WWII διόράματα με αεροσκάφη και οχήματα κτλ... Ίδωμεν...
Ακόμα πιο εύστοχη είναι και η ιδέα με τα αναμνηστικά μετάλλια(τύπου επιράμματος), που θα εμφανίζεται κάτω απο το όνομα όσων συμμετέχουν στο αντίστοιχο Group Build ή Campaign... Ο Viper θα μας πει αν μπορούμε να προσθέσουμε κάτι τέτοιο...

Αποσυνδεδεμένος Nikos Tsitsos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2812
  • Age: 45
  • Τόπος: Athens
Απ: Πρόταση για Campaign
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 06, 2006, 01:10:35 πμ »
Βρισκω την ιδεα καταπλικτικη.

Εχει ομως μερικα προβληματα στην εφαρμογη της γιατι αλλα κανει ο ενας και αλλα ο αλλος.
Νομιζω οτι κατι πιο γενικο θα ηταν καλυτερο Π.Χ. North Africa WW2 "Contest" οπου καθε μελος που ενδιαφερετε
ποσταρει ενα η περισσοτερα θεματα που να εχουν ομως να κανουν με την Βοριο Αφρικη στον ΒΠΠ!
Ετσι δεν περιοριζετε κανενας και στο τελος "βραβεβονται" και αρκετοι Π.Χ. Καλυτερο αρμα, καλυτερο Α/Φ, καλυτερο διοραμα κλπ
Με την λογικη αυτη παιζουν και στα ξενα φορουμ και μαλιστα αλαζουν καθε τριμηνο περιπου!


Μπραβο παντως γιατι ειναι πολυ καλη ιδεα!

Αποσυνδεδεμένος RHO.Steel

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 493
  • Age: 54
  • Τόπος: ΡΟΔΟΣ
  • Αντώνης
Απ: Πρόταση για Group Build-Campaign
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 06, 2006, 01:40:47 πμ »
Χαίρομαι που μέχρι στιγμής υπάρχει ηρεμία τάξη και ασφάλεια.
Μπορεί να δώσεις τον τίτλο του θέματος πιο συγκεκριμένα και όχι γενικά γιατί έτσι θα μείνουν κάποιοι επ έξω
πχ. Φιγούρα με Αρχαία Ελλάδα, Ρώμη, Βάρβαρους κλπ. ή τα ωραία θέματα των πολιτικών αυτοκινήτων.
Ο Viper με τα υποβρύχια  :?: :?: :?:
Σκεπτόμουν μήπως στην αρχική σελίδα να υπήρχε θεματική ενότητα με Group Build-Campaign ή όπως θέλετε,
και μετά να χωρίζεται σε κατηγορία, για να διευκολύνει στο ξεφύλλισμα, να μην έχει ένα ποστ άρμα και το επόμενο αφ
και ξαφνικά ένα σχόλιο φιγούρας.



Αποσυνδεδεμένος Brutalos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1635
  • Age: 46
  • Τόπος: Aθήνα, Ζωγράφου
  • Αθήνα, Ζωγράφου
Απ: Πρόταση για Group Build-Campaign
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 06, 2006, 02:15:50 πμ »
Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση  :D . Εγώ μέσα σε ότι εποχή και είδος μοντέλου αποφασιστεί!  8)
Ανδρέας Αποστολόπουλος

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: Πρόταση για Group Build-Campaign
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 06, 2006, 10:57:23 πμ »
Χαίρομαι που μέχρι στιγμής υπάρχει ηρεμία τάξη και ασφάλεια.
Μπορεί να δώσεις τον τίτλο του θέματος πιο συγκεκριμένα και όχι γενικά γιατί έτσι θα μείνουν κάποιοι επ έξω
πχ. Φιγούρα με Αρχαία Ελλάδα, Ρώμη, Βάρβαρους κλπ. ή τα ωραία θέματα των πολιτικών αυτοκινήτων.
Ο Viper με τα υποβρύχια :?: :?: :?:
Σκεπτόμουν μήπως στην αρχική σελίδα να υπήρχε θεματική ενότητα με Group Build-Campaign ή όπως θέλετε,
και μετά να χωρίζεται σε κατηγορία, για να διευκολύνει στο ξεφύλλισμα, να μην έχει ένα ποστ άρμα και το επόμενο αφ
και ξαφνικά ένα σχόλιο φιγούρας.




Να γίνει κάποια ξεχωριστή ενότητα για τα Group Builds γίνεται και έχει και νόημα όπως σωστά είπες. Μάλλον όμως όσοι συμμετέχουν σε ένα θέμα, θα πρέπει να γράφουν σε αυτό, ανεξαρτήτως αν φτιάχνουν φιγούρα, άρμα ή α/φος. Δεν έχει νόημα να διαχωριστεί γιατί θα είναι αραιές οι συμμετοχές, αν το κατηγοριοποιήσουμε με βάση τι φτιάχνουμε...

Αποσυνδεδεμένος RHO.Steel

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 493
  • Age: 54
  • Τόπος: ΡΟΔΟΣ
  • Αντώνης
Απ: Πρόταση για Group Build-Campaign
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 06, 2006, 09:35:12 μμ »
Έχετε δίκαιο τελικά Τσίτσο και melpas1013, οι συμμετοχές θα είναι λίγες, πολύ λίγες.

Αποσυνδεδεμένος 117tacan

  • Οι διακοπές τελείωσαν ...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5300
  • Τόπος: Zante
  • Είναι πολλά τα άφτιαχτα...
Απ: Πρόταση για Group Build-Campaign
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 07, 2006, 11:45:05 μμ »
Ενδιαφέρουσα πρόταση Αντώνη  :wink:

Θα δραστηριοποιηθούμε και σε άλλα θέματα  :D
Η κριτική είναι εύκολη, ...η δημιουργία είναι δύσκολη


Σβήσε και άλλα ::glossa:: ΜΠΡΑΒΟ ΡΟΥΛΑ ::award_1:: SXUWP ::award_1::

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Πρόταση για Group Build-Campaign
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 08, 2006, 12:57:14 πμ »
Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση  :D . Εγώ μέσα σε ότι εποχή και είδος μοντέλου αποφασιστεί!  8)
Tι λες για διπλανα στην 1/72? :lol: :lol: :lol:
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος sotiris

  • Aρχικατής Πρωτοσύγγελος και Πάπας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3013
  • Age: 40
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Μέσ'το άρμα θα καούμε!
Απ: Πρόταση για Group Build-Campaign
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 08, 2006, 11:56:22 πμ »
Εξυπνακηδες τωρα που μπαινω φανταρος το σκεφτηκατε, ειχε μαλλιασει η γλωσα μου να το λεω ,στης συναντησεις,παντως ενα ομαδικο διοραμα ειναι καλη ιδεα,ολοι θα φτιαξουν απο κατι που ειναι ο τομεας τους,και το τελικο ,το χαριζουμε σε καποιο μουσειο η ,το πουλαμε για φιλανθρωπικο σκοπο ,μια ιδεα π.χ διοραμα ΠΑΡΜΕΝΙΩΝΑΣ,η κουρσκ η αφρικη ,που θα εχει αρματα οχηματα ,ελικοπτερα,α/φη.καποιο τρενο ,πλοια,φιγουρες και ετσι ολοι θα μεινουν ευχαριστημενοι

Αποσυνδεδεμένος RHO.Steel

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 493
  • Age: 54
  • Τόπος: ΡΟΔΟΣ
  • Αντώνης
Απ: Πρόταση για Group Build-Campaign
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 08, 2006, 12:14:06 μμ »
Προς αποφυγήν παρεξηγήσεως η αρχική μου πρόταση είναι, ο κάθε συνάδελφος φτιάχνει το δικό του ή δικά του στα θέματα που θα αποφασιστούν.


ΟΧΙ ομαδικό διόραμα, (φαντάζεσθε α/φ του Corto δίπλα σε δικό μου σε πίστα από τον Eagle, κεραυνοί στο κεφάλι μου).
 :lol: :oops: :cry: :shock:

Tags: