Αποστολέας Θέμα: TAMIYA ZERO 1/48 (Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!)  (Αναγνώστηκε 1747 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cinefilos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 4
TAMIYA ZERO 1/48 (Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!)
« στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 02:46:23 μμ »
Φίλοι και φίλες γειά σας!
Αυτό είναι το πρώτο μου post στο site. Διάβαζα εδώ και καιρό τα πολύ ενδιαφέροντα θέματα, συμβουλές, τεχνικές και απόψεις και αποφάσισα μετα από πολλά χρόνια (τουλάχιστον 20) να ξανασχοληθώ με τον μοντελισμό.
Ιδού λοιπόν η πρώτη μου προσπάθεια. Θα εκτιμήσω πολύ τα σχόλια σας. Θετικά (και αρνητικά κυρίως!).
Ευχαριστώ!







Αποσυνδεδεμένος s-mat

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2227
  • Age: 42
  • Τόπος: Αθήνα
  • I'll be back soon......I hope
Απ: TAMIYA ZERO 1/48 (Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!)
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 05:02:11 μμ »
Καλωσήρθες στην παρέα,

το zerάκι για πρώτη προσπάθεια είναι μια χαρά.Υπάρχουν βέβαια θεματάκια κυρίως με τις ενώσεις των πτερύγων.
Το βάψιμο είναι καλό και το chipping (δεν ξέρω αν είναι υπερβολίκο ή όχι μιας και εν ασχολούμαι με τα Ιαπωνέζικα) δείχνει οτι "το'χεις"  ::icon_thumright::

καλή συνέχεια  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος xorxe

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 165
  • Age: 51
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: TAMIYA ZERO 1/48 (Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!)
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 05:10:03 μμ »
Για πρωτη προσπαθεια μετα απο τοσα χρονια...ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ::eusa_clap:: ::welcome_model:: ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3657
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
Απ: TAMIYA ZERO 1/48 (Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!)
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 06:19:21 μμ »
Καλως ηρθες στη προπελογειτονια μας φιλε.. ::icon_thumright::
Κατ αρχας το Ζέκε σαν καμουφλαζ το εχεις φερει σε αρκετα καλο επιπεδο..Ομως τα αστοκαριστα χειλη προσβολης και το σε καποια σημεια βιαστικο τσιπιν κυριως στο cowling του κινητηρα επρεπε να ταχες προσεξει λιγο περισσοτερο..Επισης δεν ξερω το κατα ποσο ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα το weathering του Χινομαρου κυριως στις ανω πτερυγες..Τελος δεν θαταν ασχημο τους τροχους να τους λερωνες καπως περισσοτερο..
Πολυ καλα τα πλανα του α/φους κυριως στον ουρανο.. ::icon_thumright::
Καλη συνεχεια στο χομπυ σου ευχομαι..

 ::salut::


Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος Alan Gelo

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 819
  • Wie ein Floh...aber oho!
Απ: TAMIYA ZERO 1/48 (Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!)
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 09:05:57 πμ »
Μπράβο που ξανάρχισες και μπράβο για την προσπάθεια!
κοίτα να δείς όμως...το στοκάρισμα και το τρίψιμο δεν το γλυτώνεις όπως και να έχει, είναι βαρετό το ξέρω αλλά...
επίσης πρόσεξε λίγο τα χρώματά σου να είναι καλά διαλυμένα, βλέπω το ασημί έχει κομμάτια πάνω στο ντεπόζιτο.
Τελευταίο, προσωπικά κάνω όλες τις καπνιές με αερογράφο, δοκίμασέ το έχει διαφορά.
keep modeling!

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: TAMIYA ZERO 1/48 (Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!)
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 11:58:09 πμ »
Γεια σου φίλε μου.... καλως ηρθες στην παρεα μας κατά αρχην και ευελπιστώ στο ταξίδι μεσα στο σιτε που ολοι βαζουμε το λιθαράκι μας να σου αρεσει πολυ.
Σε τιμα ιδιαίτερα που μετα απο τόσα χρόνια ξαναρχίζεις και μάλιστα δυναμικα... με ενα γιαπωνέζο.... :mrgreen:
Δυσκολα αεροσκάφη στο βάψιμο τους.
λοιπον.... τι παρατήρησα..... και τι μου αρεσε......
οπως έιπαν και οι προηγούμενοι συνάδελφοι.... τις ενωσεις.... καλα πριν κολήσεις να κανεις ενα dry fit να δεις πως καθεται και μετα να το κολας.....και στην καλυπτρα...και στις πτερυγες...
δευτερο τα ελαστικαι καλυτερα να ειναι λιγο πιο ματ...
τρίτο.... η δεξαμενη εχει μια γραμμη καθετη.... ;;;; δεν θυμαμαι..αλλιως πρεπει να ειναι κακη κόληση...
τωρα τι μου αρεσε...το chiiping... αν και υπαρβολικο.... θεωρω οτι είναι πολυ όμορφο..... ασχετως αν δυσκολα θα το εβρισκες σε αυτό τον βαθμό σε γιαπωνεζο.....δεν εμενε τοσο πολυ ώστε να φθαρει τοσο... πεφτανε και απο τις 2 μεριες σαν τις μυγες... :mrgreen: το chipping  το εχεις πετυχει εξαιρετικα.... εμενα μου αρεσει παρα πολυ... και το εχεις κανει μεθοδευμενα...
αυτα απο εμενα.... κανε dry fit... και θα λυσεις το 99% τον προβληματων σου....
μου αρεσει πολυ τα χρωματακια που εβαψες.
φαινεται για πρωτη δουλεια εξαιρετικη..... μπραβο ...και φυσικα ακολουθησες πολλες τεχνικες και τις αξιοποιησες τελεια.... στο επομενο θα το απογειωσεις είναι το μονο σιγουρο....βλεπω οτι εχει μελλον το χερι σου....ευελπιστω να ποσταστεισ λιαν συντόμως και τις επομενες εργασίες σου.
σε ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας. ::icon_thumright::

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος cinefilos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: TAMIYA ZERO 1/48 (Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!)
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 04:02:08 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύ εύστοχες παρατηρήσεις και τα σχόλια σας. Η αλήθεια είναι πως δεν σκόπευα να κάνω τοσο wheathering-chipping αλλα είχα ένα ατύχημα: έκανα wash σε όλο το μοντελο (παστέλ αραιωμένο με acrylic thinner Mr Hobby 110) το οποιο άφησα και στέγνωσε και μετα οταν πήγα να το βγάλω διαπίστωσα οτι ...δεν εβγαινε! Αναγκάστηκα λοιπον να το τρίψω με διαλυτικό και σε πολλά σημεία έφυγε το χρώμα. Έτσι το chipping έγινε εντονότερο για να καλύψω .....το λάθος!
Το άλλο λάθος είναι πως όντως δεν έκανα dry fit και σε κάποια σημεία τα μέρη δεν ήρθαν σωστα. Σφάλμα!! Αλλά έτσι μαθαίνεις!
Έχω κάποιες ερωτήσεις:
Με τι χρώμα πρέπει να βάφω τους τροχούς για να μοιάζουν ρεαλιστικοί? Χρησιμοποίησα Tamya ακρυλικό flat black.
Επίσης από στόκο τι να προτιμήσω? Χρησιμοποίσα το Mr. White Putty αλλα δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένος.
Ένα άλλο θέμα που με παίδεψε πολύ ήταν η καλύπτρα. Μασκάρισα με Tamiya masking tape αλλα και πάλι δεν έιχα πολύ ακρίβεια. Ειδικά για καλύπτρες έχετε να προτείνεται κάτι άλλο?
Επίσης να πω πως ήταν η πρώτη φορα που χρησιμοποίησα αερογράφο (πήρα τon Velocity της Badger) και πρέπει να πάιξω λίγο ακόμα με το θέμα αραίωση (χρησιμοποήσα οινόπνευμα για τα ακρυλικα αλλα μου έβγαλε την επιφάnεια κάπως σαγρε).
Ελπίζω να μην σας ζάλισα με τις πολλές ερωτήσεις, αλλα πραγματικά με βοηθάτε πολύ!
Καλή συνέχεια και καλές γιορτές σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος Palanadine

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 666
  • Age: 42
  • Τόπος: Αθηνα
  • Παναγιώτης-Δημήτριος Γρηγορίου
Απ: TAMIYA ZERO 1/48 (Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!)
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 04:28:49 μμ »
 Ναι, μόνο άμα 'χαλάσεις' μοντέλα θα μάθεις, αυτή είναι η αλήθεια, αλλά και πάλι, πέρα από κάποια λάθη τα οποία θα σου χρησιμεύσουν αργότερα ως σημεία προσοχής, δεν είναι και άσχημη δουλειά!

 Πέρα από αυτά τώρα.

 Τροχούς βάφεις με το ανάλογο χρώμα, μαύρο/ ανθρακί/ πολύ σκούρο γκρι, απλά προσέχεις να το έχεις αραιώσει και ανακατέψει καλά, και να χρησιμοποιείς καινούριο, καθαρό και μαλακό πινέλο, ή αερογράφο (προσωπικά προτιμώ πινέλο για μικρές επιφάνεις και λεπτομέριες).

 Από στόκο, υπάρχουν πάρα πολλοί για να διαλέξεις. Εγώ χρησιμοποιώ τους στόκους σωληναρίου των Humbrol και Squadron, καθώς επίσης και τον yellow-grey εποξικό στόκο της Milliput. Επίσης μερικές φορές χρησιμοποιώ μείγμα βερνικιού σελουλόζης με ταλκ, το οποίο είναι εύχρηστο και με πολύ καλά αποτελέσματα. Πάντως δεν χρειάζεσαι πάντα στόκο για να γεμίσεις/ διορθώσεις κενά. Μπορείς να βάλεις παχύρευστη κυανοακρυλική κόλλα, η κομματάκια πλαστικού και να τα λιώσεις σιγά-σιγά με υγρή κόλλα. Το κυριώτερο είνα μετά, να προσέχεις όταν θα τρίβεις.

 Για ακρυλικά είτε στο πινέλο είτε στον αερογράφο, βάλε ειδικό διαλυτικό, ή Αzax για τα τζάμια. Καλύτερα κράτα το οινόπνευμα για να καθαρίσεις μετά το βάψιμο.

 ’, και για μασκάρισμα, προσωπικά χρησιμοποιώ masking tape της 3M, μια χαρά δουλειά κάνει. Απλά όταν βάζεις ταινία, να έχεις καθαρίσει καλά το κομμάτι, και πριν κόψεις, πάτα περιμετρικά με μια μυτερή οδοντογλυφίδα για να μην σκιστεί η ταινία. Όταν είσαι έτοιμος, βάλε ολοκαίνουρια λεπίδα στον κόφτη, και κόψε σιγά-σιγά και μόνο όταν είσαι απόλυτα ήρεμος!

 Δεν κουράζεις ούτε ζαλίζεις κανέναν! 'Ολοι κάπως μαθαίνουμε, κι οι ερωτήσεις ποτέ δεν είναι 'χαζές', ούτε οι απαντήσεις αυτονόητες - όταν δεν είσαι σίγουρος για κάτι, ρώτα! And keep up the good work!  ::salut::
"We cannot direct the winds, but we can adjust the sails"


Tags: a6m2b zero