Αποστολέας Θέμα: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magach)  (Αναγνώστηκε 18438 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τσάπανος Γεώργιος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1095
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Ισραηλινά Μ48Α4 (Magach)
« στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 01:06:36 μμ »
Η συμμετοχή μου θα είναι δύο Ισραηλινά Μ48Α4 (Magach) που έδρασαν στο Σινά το 1973 περίπου σαν αυτά.Το ένα θα έχει Cupola Sherman και το άλλο Μ48Α1 και επίσης θωρακίσεις στα φίλτρα



ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ


Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magath)
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 01:12:14 μμ »
Η συμμετοχή μου θα είναι δύο Ισραηλινά Μ48Α4 (Magath) που έδρασαν στο Σινά το 1973 σαν αυτά.Το ένα έχει Cupola Sherman και το άλλο Μ48Α1 και επίσης θωρακίσεις στα φίλτρα



ποιά κιτ είναι κατάλληλα και τι μετατροπές χρειάζονται ;

Αποσυνδεδεμένος Τσάπανος Γεώργιος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1095
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magach)
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 01:32:48 μμ »
Tamiya ή Αcademy (είναι ίδια). Εγώ θα χρησιμοποιήσω και τα δύο. Αλλαγές χρειάζονται στο πυροβόλο (105 Βρετ. τύπου), στην κουπόλα, στά κάνιστρα, στο τηλέφωνο, στις αντένες και στήριγμα του προβολέα πίσω αριστερά στο πύργο (βασικά)
ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ


Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magath)
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 01:35:24 μμ »
Προσωπικά, Πέτρο, για τη δική μου μετατροπή (όταν αποφασίσω να την ξεκινήσω) θα βασιστώ στο Μ48Α3 της Tamiya.
Θα χρησιμοποιήσω ρητινένιο πυροβόλο των 105 από τον Verlinden & θυρίδα Urdan επίσης Verlinden.
Κάποια από τα άρματα έφεραν προβολέα υπέρυθρων πάνω από το πυροβόλο, κάποια δεν είχαν τίποτε και κάποια είχαν 50άρι πολυβόλο.
Εκτός από θυρίδες από Sherman και θυρίδες Urdan, οι Ισραηλινοί σε κάποια Μ48 είχαν αφήσει και την παλαιά θυρίδα κλειστού τύπου με 50άρι που έφεραν τα Μ48Α1 και Α2.
Ωστόσο κατά τη διάρκεια του πολέμου είδαν ότι η θυρίδα αυτή ήταν επικίνδυνη διότι σε απευθείας βολή "έφευγε" ολόκληρη μαζί με τον αρχηγό πληρώματος ή γινόταν διαρροή υδραυλικού υγρού μέσα στον πύργο και το πλήρωμα πάθαινε εγκαύματα. Το ίδιο πρόβλημα υπήρχε και με τις θυρίδες των Μ60.

Οι φώτος που ανέβασε ο κος Τσάπανος δείχνουν Μ48Α3 με τις μετατροπές που ανέφερα.
Υπήρχαν και Μ48Α2 που έχουν διαφορετικά μπροστινά φώτα (ίδια με τα Μ48Α5), διαφορετικό deck κινητήρα, και τρεις μικρούς τροχούς αντί για πέντε που είχαν τα Α3.
Ελπίζω να μην έχω κάνει κανένα λάθος στην παραπάνω περιγραφή.

Αποσυνδεδεμένος Τσάπανος Γεώργιος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1095
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magach)
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 04:24:09 μμ »
 ::icon_thumright::
Γι' αυτό ειδικά το Μ48Α2 είναι στην άκρη ενα κιτ της Monogram και μια μετατροπή της AEF DESIGN,  για τον πόλεμο του 1967 και το πετρελαιοκίνητο για το 1973(μετά πάλι από χειρουργείο)
 



ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ


Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magath)
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 04:34:32 μμ »
Αν μπορείς θα ήθελα να ανεβάσεις φώτος από το κιτ μετατροπής της AEF.
Γιατί αυτήν την εταιρία δεν την έχω και σε εκτίμηση...
Καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου.
 ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος Τσάπανος Γεώργιος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1095
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magach)
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 05:17:00 μμ »
Ευχαριστώ. Περιέχει μόνο ολοκληρο το πάνω μέρος  και όπως σωστά αναφέρεις είναι πάρα πολύ κακό,  σε πολά σημεία είναι διάφανο σχεδόν τρύπιο, μάλλον κακό αντίγραφο της Monogram αν και στη θέση του πύργου η τρύπα είναι σαν της Tamiya (μάλλον τα πάντρεψε, μπρος με πίσω, γιατί αυτό το κιτ κυκλοφορεί σαν μετατροπή για το Μ48Α2 με βάση το κιτ της Tamiya). Θα χρησιμοποιήσω μόνο το deck του κινητήρα που είναι σε καλή κατάσταση. Το κόβεις στα σημεία που μπαίνουν  τα φίλτρα αλλάζεις τις σχάρες (αν έχεις φωτογραφίες θα με βοηθούσαν πολύ),περίπου ξέρω τι γίνεται από κάποιο άρθρο του Barbic. (σου έστειλα PM, επειδή τώρα μαθαίνω, δεν ξέρω αν το πείρες)
΄
ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ


Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magath)
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 05:42:01 μμ »
Δεν έχω λάβει κάτι ακόμη.
Φώτος από το πάνω μέρος κάτι λίγες υπάρχουν στο M48 in Action της Squadron Signal.

Αποσυνδεδεμένος Τσάπανος Γεώργιος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1095
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magach)
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 12:23:45 πμ »
Φάνη η AEF Design μάλλον έχει καταργήσει το κιτ που έχω και τώρα βγάζει το Μ48Α2C (πετρελαιοκίνητο)



από ότι βλέπω είναι το παλιό Hull και προσθέτει φίλτρα, κανόνι 105 mm και κουπόλα, Urdan γράφει, αλλά στην φωτό έχει από Serman, ενώ ξέχασε να αφαιρέσει και δύο μικρές ρόδες. Κλείνοντας αυτό το θέμα, ίσως για μελλοντική χρήση για όσους τους ενδιαφέρει, ποστάρω τις μετατροπές που πρέπει να γίνουν,σύμφωνα με τον Barbic (άνοιξη του 1985 στο Model Magazine International), στο deck της μηχανής για το Μ48Α2C με βάση το κιτ της Monogram . Λόγω του σκαναρίσματος δεν είναι υπό κλίμακα



και ότι έχω από τις γρίλιες(είναι από φωτοτυπία. Τότε, δεκαετία του ογδόντα, λίγοι είχαν βιβλία και περιοδικά)


ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ


Αποσυνδεδεμένος Τσάπανος Γεώργιος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1095
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magach)
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 12:34:46 μμ »
 Ξεκινάω να παρουσιάζω λοιπόν την κατασκευή μου, πήρα ένα παλιό έτοιμο Μ48  και προχώρησα στις αναγκαίες μετατροπές όπως  φαίνονται στις φωτογραφίες, δηλ. το πυροβόλο, την κουπόλα(sherman), τα κάνιστρα,  στήριγμα προβολέα, τηλέφωνο πίσω δεξιά, πρόσθεσα το μουσαμά πίσω απο το ασπίδιο του πυροβόλου με εποξικό στόκο, διόρθωσα και την ακμή της μπροστινής θωράκισης   τρίβοντας με γυαλόχαρτο. Ευχαριστώ  πολύ και  τον  φίλο μου  Θόδωρο Κελεσίδη για την  φωτογράφιση.   ::salut::







ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ


Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magath)
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 12:58:17 μμ »
Γιώργο μήπως να έβαζες και ένα στήριγμα πυροβόλου για 105χλ :?:
Γιατί αυτό που έχεις αφήσει είναι για 90άρι πυροβόλο πάνω στο πίσω μέρος του κινητήρα.
 :wink:

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magath)
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 01:33:37 μμ »
Καλή συνέχεια στην άκρως ενδιαφέρουσα μετατροπή  ::icon_thumright::

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magath)
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 04:23:57 μμ »
Aγαπητε φιλε ειπαμε οτι ποσταρισμα σχετικα με την κατασκευη ασχετα απο το σημειο που βρισκεται πρεπει να αρχισει να γινεται απο 1/1//2011.
Παρακαλω πολυ να μην συνεχιστει.
Προς το παρον στα τοπικ μαζευουμε πληροφοριες,γνωμες αλλα μεχρι εκει.
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος Τσάπανος Γεώργιος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1095
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magach)
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 07:17:00 μμ »
Aγαπητε φιλε ειπαμε οτι ποσταρισμα σχετικα με την κατασκευη ασχετα απο το σημειο που βρισκεται πρεπει να αρχισει να γινεται απο 1/1//2011.
Παρακαλω πολυ να μην συνεχιστει.
Προς το παρον στα τοπικ μαζευουμε πληροφοριες,γνωμες αλλα μεχρι εκει.

Συγνώμη, νόμιζα ότι έπρεπε να φαίνεται βήμα βήμα η κατασκευή και να παρουσιασθεί σε διάφορα στάδια. Αν υπάρχει πρόβλημα τα σβήνω.

Καλή συνέχεια στην άκρως ενδιαφέρουσα μετατροπή  ::icon_thumright::

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Ευχαριστώ.

Γιώργο μήπως να έβαζες και ένα στήριγμα πυροβόλου για 105χλ :?:
Γιατί αυτό που έχεις αφήσει είναι για 90άρι πυροβόλο πάνω στο πίσω μέρος του κινητήρα.
 :wink:

Φάνη, η παρατήρησή σου είναι εύστοχη και προβλημάτισε κι εμένα  ::icon_thumright:: . Πίστευα ότι όταν αντικατέστησαν τα κανόνια των 90mm με αυτά των 105mm (αγγλικού τύπου) κράτησαν τις ίδιες βάσεις στήριξης και όταν πήραν τα αμερικάνικα πήραν μαζί και τις νέες βάσεις.



Τα σκέλη της βάσης των 105mm πιάνουν εξωτερικά στα σημεία στήριξης ενώ των 90mm εσωτερικά.



Στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται ότι είναι βάση των 105mm στις άλλες τα σκέλη πιάνουν από μέσα. Όπως και να έχει, επειδή η διάμετρος του κύκκλου των 2 βάσεων είναι περίπου ίδια και με βολεύει (αλλιώς πρέπει να ψάχνω για τουλάχιστον 4) μου φαίνεται ότι αυτή που έχω είναι όντως μακριά στο μήκος, θα την κοντίνω σύμφωνα με τις φωτογραφίες ώστε να είμαι στα πλαίσια του στατιστικού λάθους  :wink:
ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ


Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magath)
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 07:22:43 μμ »
Επειδή με τα Ισραηλινά τεθωρακισμένα δεν βγάζεις ποτέ άκρη...
Άφησέ το έτσι και σωστός θα είσαι και πάλι.
 :wink:

Αποσυνδεδεμένος SnakeEye

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 936
  • Age: 49
  • Τόπος: Κομοτηνή
  • Si vis pacem para bellum
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magath)
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 01:37:10 πμ »
Μου άρεσε πολύ το άρμα.  ::eusa_clap:: Θα ήθελα να το δω και από κοντά.
Μόνο μία παρατήρηση στο όνομα. Είναι Magach κι όχι Magath.

Αποσυνδεδεμένος Τσάπανος Γεώργιος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1095
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magach)
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 02:08:01 πμ »
Μου άρεσε πολύ το άρμα.  ::eusa_clap:: Θα ήθελα να το δω και από κοντά.
Μόνο μία παρατήρηση στο όνομα. Είναι Magach κι όχι Magath.

 ::icon_thumright::
Στην αρχική σελίδα Patton Tank family το έγραψα σωστά, μετά ο δαίμων του τυπογραφείου. Όποτε θέλεις και σε οποιοδήποτε στάδιο κατασκευής στην Θεσ/νικη (αν έρθεις), γιατί στην έκθεση της Καβάλας θα είναι μάλλον τελειωμένο.
ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ


Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magach)
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 03:59:12 μμ »

Συγνώμη, νόμιζα ότι έπρεπε να φαίνεται βήμα βήμα η κατασκευή και να παρουσιασθεί σε διάφορα στάδια. Αν υπάρχει πρόβλημα τα σβήνω.


ουτε για αστειο...   :mrgreen: :mrgreen:

ενα βημα-βημα ειναι παντα καλοδεχουμενο   ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος athor1972

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2010
  • Age: 51
  • Τόπος: Δυτικά προάστια
  • Γιώργος Αθανασιάδης
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magach)
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 02:13:49 πμ »
Καλή συνέχεια συνονόματε
Ετσι να μαθαίνουμε κιόλας. ::icon_thumright::
 :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Τσάπανος Γεώργιος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1095
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magach)
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 02:40:14 πμ »
Καλή συνέχεια συνονόματε
Ετσι να μαθαίνουμε κιόλας. ::icon_thumright::
 :D :D :D :D

 Εχαριστώ
ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ


Αποσυνδεδεμένος CNCman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2203
  • Age: 54
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Der Panzerfahrer
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magach)
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 11:34:55 πμ »
Ακόμα ένα καλλιτέχνημα στα γεννοφάσκια του! Καλή συνέχεια κι απο μένα Γιώργο!
Δεν υπάρχει η λέξη " ΑΔΥΝΑΤΟΝ " στο λεξιλόγιό μου και το εννοώ!
Βασίλης μόνον για του φίλους.

Αποσυνδεδεμένος Τσάπανος Γεώργιος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1095
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magach)
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 02:01:51 μμ »
Ακόμα ένα καλλιτέχνημα στα γεννοφάσκια του! Καλή συνέχεια κι απο μένα Γιώργο!

 Ευχαριστώ. Όταν κατασκευάστηκε έτσι μου φαινόταν. Τα πρώτα λάδια για να δείξουν το βάθος, χωρίς wash και ένα Μ48Α3 (πετρελαιοκίνητο) να παριστά ένα Μ48Α1 (βενζινοκίνητο) στην έρημο του Σινά το 1967 και πήρε μέρος και σε έκθεση (ευτυχώς  δεν ξέραμε πολλά τότε και το ευχαριστιόμασταν)
,
ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ


Αποσυνδεδεμένος CNCman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2203
  • Age: 54
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Der Panzerfahrer
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magach)
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 02:19:29 μμ »
Παλιές καλές εποχές!
Δεν υπάρχει η λέξη " ΑΔΥΝΑΤΟΝ " στο λεξιλόγιό μου και το εννοώ!
Βασίλης μόνον για του φίλους.

Αποσυνδεδεμένος Τσάπανος Γεώργιος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1095
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magach)
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 28, 2010, 12:44:20 πμ »
  Φίλοι μου καλημέρα σας
αφού σχεδόν τελείωσα και με την κατασκευή του δευτέρου άρματος σας παρουσιάζω τις μετατροπές γι' αυτή την κατασκευή
1. Το καπάκι της κουπόλας του Μ48Α3 το γέμισα από πίσω με εποξικό στόκο και μετα από 24 ώρες αφού με ένα κοπίδι αφαίρεσα αρκετό μέρος του πλαστικού με γυαλόχαρτο πέτυχα να το κάνω ίδιο με αύτό του Μ48 Α1





[/img][/img

2. Επειδή σε πολλές αναφορές αναφέρονται σαν νέα φίλτρα ακόμα και από εταιρείες μετατροπών




εγώ παρατηρώντας την παρακάτω φωτογραφία





χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω ότι είναι θωρακίσεις των φίλτρων. Χρησιμοποιόντας σχέδια του Barbic (τα οποία ποστάρω, δεν είναι υπό κλίμακα αλλά γράφω τις διαστάσεις τους) με πλαστική κάρτα έκανα τον βασικό κορμό αυτών των κατασκευών, θα ακολουθήσουν οι λεπτομέρειες και το δυσκολότερο μέρος αύτής της κατασκευής ξεπεράσθηκε, το πυροβόλο των 105 θα είναι Verlinden, μάλλον θα βάλω  προβολέα και μετά ραντεβού στο βαψιμο ::salut::












ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ


Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΙΔΗΜΟΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 549
  • Τόπος: Γαύδος
Απ: Ισραηλινά Μ48Α4 (Magach)
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 28, 2010, 12:48:44 πμ »
Η φωτογραφία αυτή είναι από τον πόλεμο του 67;

Οι περιχαρείς στρατιώτες είναι Αιγύπτιοι ή Ιορδανοί;
http://i1191.photobucket.com/albums/z469/tsapan49/55-1.jpg

Tags: magach idf m-48 m48