Αποστολέας Θέμα: Αγορα Vallejo  (Αναγνώστηκε 2500 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος akatos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 16
Αγορα Vallejo
« στις: Νοέμβριος 13, 2010, 04:32:27 μμ »
ειμαι απο λαρισα και δεν υπαρχουν εδω....σε δυο βδομαδες ομως ερχομαι αθηνα και θα παω στο καταστημα στην ιπποκρατους.Σας παρακαλω  για αρχη πια χρωματα της vallejo να προμηθευτω.  Επειδη δεν κατεβαινω συχνα αθηνα ποσα περριπου χρειαζομαι για αρχη? ποσο περιπου κοστιζουν??

Αποσυνδεδεμένος karld76

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα-Aθήνα
  • Κάρολος Δαρκαδάκης
Απ: Αγορα vallejo
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 04:58:59 μμ »
   Καλή αρχή με το βάψιμο των φιγουρών.Για το ποια χρώματα να πάρεις καλύτερα να σου απαντήσουν κάποια παιδιά με μεγάλη πείρα που έχουμε στο forum.Σίγουρα θα χρειαστείς άσπρο,μαύρο,αποχρώσεις του κίτρινου,κόκκινου,μπλε,καφέ,πράσινου,ώχρας,flesh και από εκεί και πέρα εξαρτάται τι φιγούρα θες να βάψεις.π.χ για Γερμανό Β' ΠΠ θέλεις field grey,για Ρώσσο russian uniform κ.ό.κ.Καλό θα ήταν ν'αγοράσεις και κάποια μεταλλικά χρώματα silver,gold,steel,brass αλλά και βερνίκια gloss,matt,satin που θα σου χρησιμεύσουν σε φιγούρες οποιασδήποτε χρονικής περιόδου.Η τιμή για τα model color,game color,model air είναι γύρω στα 2,5euros ανά μπουκαλάκι χρώματος ενώ τα panzer aces νομίζω ότι είναι λίγο πιο ακριβά.

Αποσυνδεδεμένος akatos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: Αγορα vallejo
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 05:09:39 μμ »
Ευχαριστω πολυ φιλε μου

Αποσυνδεδεμένος akatos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: Αγορα vallejo
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 05:10:54 μμ »
Για πιο συγκεκρημενα χρωματα?δεν θελω να παρω παρα πολλα απλα ρωταω για αρχη ποια ειναι τα βασικοτερα

Αποσυνδεδεμένος Salonikios

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2356
  • Age: 49
  • Μια ζωή την έχουμε!
Απ: Αγορα vallejo
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 05:36:29 μμ »
Μήν βάζεις φίλε μου τέτοια θέματα στην κατηγορία Φιγούρες, υπάρχει άλλη κατηγορία που αφορά τα χρώματα. Νομίζω ο προηγούμενος φίλος σου απάντησε και ειδικά, αφού ασχολείσαι κυρίως με β' παγκόσμιο. Μή το σκέφτεσαι πολύ πάρε τα βασικά χρώματα και αρχιζε να βάφεις, μή περιμένεις να κάνεις πολύ καλές δουλειές με την πρώτη  ::salut::
Αναλυτικά οι δουλειές μου εδώ:
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,21161.0.html

Αποσυνδεδεμένος xmarkelos

  • ΚΟΡΕΑΤΗΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 123
  • Age: 63
  • Τόπος: Νίκαια Αθήνα
  • ΕΛ ΛΑΣ
Απ: Αγορα vallejo
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 07:06:06 μμ »
Καλησπερα.
Πας στις Ιστορικες Μινιατουρες(Ιπποκρατους οπως ανεβαινεις απο Ακαδημιας στο δεξι σου χερι).Υπαρχει ενας ευγενεστατος κυριος που μπορει να σου πει τα παντα,να σε καθοδηγηση για ολα.Εκει πηγα και εγω και μου εδωσε οτι ακριβως ηθελα.

Αποσυνδεδεμένος mike94

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 249
  • Τόπος: Ρόδος- Ηράκλειο
  • ''Το μοντελίζειν εστί φιλοσοφείν''
Απ: Αγορα Vallejo
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 08:02:38 μμ »
τωρα εχει ανηξει και ενα καινουργιο μαγαζι στην Ιπποκρατους το Atlantis του Κωστα Καριωτελλη και του Ζαχαρια εχει οτι θες απο χρωματα!! ::icon_thumright::
"εις οιονός άριστος ,αμύνεσθαι περι πάτρις"  
Μιχαλης Σαββακης

Αποσυνδεδεμένος IBANEZos

  • Δημήτρης Μπουρέκας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 822
  • Age: 34
  • Τόπος: Αθήνα - Χίος
Απ: Αγορα vallejo
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 09:03:30 μμ »
Καλησπερα.
Πας στις Ιστορικες Μινιατουρες(Ιπποκρατους οπως ανεβαινεις απο Ακαδημιας στο δεξι σου χερι).Υπαρχει ενας ευγενεστατος κυριος που μπορει να σου πει τα παντα,να σε καθοδηγηση για ολα.Εκει πηγα και εγω και μου εδωσε οτι ακριβως ηθελα.

Γενικα επειδη ειναι αρχαριος και ο κυριος αυτος στις Αθηναικες μινιατουρες δεν ειναι φιγουρας καλυτερα θα ηταν να παει στο Atlantis που και τα 2 παιδια ειναι φοβεροι φιγουραδες και θα τον συμβουλευσουν καταλληλα :wink: :wink:

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: Αγορα Vallejo
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 11:08:57 μμ »
Ο κυριος στην Ιπποκρατους, αν ειναι αυτος που νομιζω, ειναι οντως εξυπηρετικοτατος (τους χαιρομαι τετοιους πωλητες-μαγαζατορες). Ομως νομιζω πως σε συμφερει καλυτερα να κανεις ενα μπραφ να δωσεις γυρω στα 120 ευρω και να παρεις ολη την γκαμα απο ebay. Εγω ετσι εκανα και δεν το μετανιωσα καθολου. Πιο πολλα θα φας περα δωθε και τσικι τσικι πληρωνωντας λιανικη μεμωνομενα μπουκαλακια με ελληνικους φπαδες και λοιπα νταβατζιλικια.

Tags: vallejo