Αποστολέας Θέμα: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151  (Αναγνώστηκε 22426 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ηλιας

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 424
  • Age: 49
  • Τόπος: Ναύπακτος
  • modelclub.gr
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 28, 2006, 03:21:48 μμ »
Πολύ όμορφο Ηλία, Μπράβο :!:
Μου αρέσει πολύ η διακριτική φθορά στις πτέρυγες αλλά πιστεύω οτι στην άτρακτο χρειάζεται περισσότερη... Επίσης μήν ξεχνάς οτι το βασικότερο πρόβλημα που αντιμετώπιζαν τα Bloch της ΕΒΑ, ήταν οι διαρροές λαδιών απο τα έδρανα του στροφάλου του κινητήρα, οπότε θα ήταν αρκετά βρώμικα :!: Θέλει και καπνιές στις εξατμίσεις :mrgreen:
Τελευταίο (που μου χτυπάει όμως άσχημα :oops:) είναι τα φώτα ναυτιλίας στις πτέρυγες... Ίσως άν πέρναγες απο πάνω με smoke να μήν είναι τόσο έντονο το χρώμα και να μοιάζουν κάπως με διάφανα...
Να παρακαλέσουμε και τη Μαρία :!: να βγάλει μερικές κοντινές στο κόκπιτ που φαίνεται πολύ καλό...ποιό χρώμα χρησιμοποίησες :?:

Το χρωμα που χρησιμοποιησα για τι cockpit  ειναι μαυρο με φθορες aluminium.Χρησιμοποιησα μια φωτο απο την μονογραφια του Bloch-151 απο την σειρα Profile.
Για τα φωτα ναυτιλιας εχεις δικιο.Θα δοκιμασω με smoke grey.

Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1548
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 28, 2006, 05:59:09 μμ »
Mπράβο Ηλία για το σπάνιο και τόσο ωραίο θέμα που έφτιαξες :shock:
Θα συμφωνίσω με τους συναδέλφους παραπάνω,για τις φθορές :wink:

Αποσυνδεδεμένος Aviator

  • Δημήτρης
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • modelclub.gr
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 30, 2006, 01:17:52 πμ »
Πολύ ωραίο Ηλία, μου έδωσες έμπνευση για να ξεκινήσω το 48αρι της Classic Airframes που έχω αγοράσει εδώ και κάμποσο καιρό. Πολύ ωραία απόδοση της παραλλαγής. Φαντάζομαι στο κάλυμμα του κινητήρα έκανες πολλές αλλαγές. Για το χρώμα του πιλοτηρίου θα ήταν χρήσιμες περισσότερες πληροφορίες αφού υπάρχει γενική εκτίμηση ότι τα γαλλικά αεροπλάνα ήταν βαμένα με κάποιο σκούρο μπλε. Αναρωτέμαι αν στις κάτω επιφάνειες έχεις βάψει μαύρες αναγνωριστικές λωρίδες, όπως προτέινει το site brushfirewars. Από τις πηγές που χρησιμοποιήσες για το καμουφλάζ μπορείς μήπως να ανεβάσεις καμμιά φωτο;  (ειδικά αυτή του Δ179) :roll:. Επίσης σε παλαιότερο τέυχος της IPMS υπήρχε φωτογραφία ενός Potez 633 και ενός Bloch 151 σε κάποιο αεροδρόμιο κατά τη διάρκεια της γερμανικής εισβολής. Έχει κανείς υπόψην κάτι;   

Μέτρον άριστον

Αποσυνδεδεμένος Ηλιας

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 424
  • Age: 49
  • Τόπος: Ναύπακτος
  • modelclub.gr
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 30, 2006, 01:54:36 πμ »
Ευχαριστω Aviator!
Καλο κουραγιο αν αποφασισεις να ξεκινησεις το κιτ της Classic.Απο εφαρμογη ειναι ασ'τα να πανε,ειδικα εκει που ενωνεται η ατρακτος με τις κατω πτερυγες.Οπως επισης και οι φωλεες των σκελων προσγειωσης που δινονται σε ρητινη.Ετριβα με τις ωρες για να πετυχω το επιθυμητο αποτελεσμα.
Για τις διαφορες στον κινητηρα κοιταξε τα σχεδια που εχει στειλει ο Corto στο topic.
Για να κολλησεις τα πτερυγια της ουρας οπως και τα σκελη προσγειωσης θα χρειαστει να τοποθετησεις κομματια απο καρφιτσες για να μπορεσεις να τα φερεις στη θεση που πρεπει.Μην χρησιμοποιησεις  τα πυροβολα αφου τα Ελληνικα Bloch δεν τα ειχαν.
Για το χρωμα του cockpit τωρα δεν χρησιμοποιησα τιποτα παραπανω απο μια φωτογραφια ενος Γαλλικου Bloch απο την μονογραφια της σειρας Profile.
Στις κατω επιφανειες εχω βαψει μονο το μεγαλυτερο μερος της δεξιας πτερυγας με μαυρο χρωμα,χωρις λωριδες.
Δυστηχως δεν εχω την δυνατοτητα να ανεβασω φωτο του πραγματικου Δ179.Καμμια φωτο Ελληνικου Bloch δεν ειναι τετοιας ποιοτητας ωστε να μπορει να διακρινει κανεις με βεβαιοτητα το σχημα της παραλλαγης.Συνεπως μπορεις να αυτοσχεδιασεις,δεν προκειται να σου πει κανεις τιποτα.Πως θα μπορουσε αλλωστε?
Ουτως η αλλως η φωτο στο περιοδικο Avions δειχνει το Δ179 κατεστραμμενο απο το κοκπιτ και μπροστα.Ειναι χρησιμη στο να καταλαβουμε οτι εχει διατηρησει την Γαλλικη παραλλαγη.
Εχω το τευχος της IPMS που λες με την φωτο που λες.Ειχε πρωτοδημοσιευτει σε βιβλιο του Η.Καρταλαμακη και ηταν χαρας ευαγγελια για ολους οσους ασχολουνται με Ελληνικα αεροσκαφη της περιοδου,αφου ηταν η πρωτη που εδειχνε ολοκληρο Potez633 με παραλλαγη.
Ο κωδικος του Potez ειναι Β221 και του Bloch Δ173,το οποιο Bloch εχει διατηρησει την Γαλλικη παραλλαγη ενω το Potez ειναι βαμμενο στην γνωστη ανοικτο καφε-σκουρο πρασινο παραλλαγη.

Αποσυνδεδεμένος Corto

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1725
  • Τόπος: San Mateo, CA
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 31, 2006, 08:46:20 μμ »
Ηλία, πολύ καλή κατασκευή και χαράς στην υπομονή σου που το τελείωσες! Ειδικά το βάψιμο της παραλλαγής είναι πολύ καλο!
Να'στε πάντα καλά,
Γιάννης (IPMS Hellas 594 - IPMS USA 44615)

Αποσυνδεδεμένος Ηλιας

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 424
  • Age: 49
  • Τόπος: Ναύπακτος
  • modelclub.gr
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 31, 2006, 09:08:44 μμ »
Ασ'τα να πανε τι τραβηξα.Πρεπει να φτιαξω 5-6 κιτ απο Hasegawa για να καταλαβω τι σημαινει αληθινο κιτ.
Η πλακα ειναι οτι ειχα σκοπο να φτιαξω και αλλα κιτ της Classic απο τις πρωτες κυκλοφοριες της.Να μου λειπει το βυσσινο!
Τα τελευταια της κιτ ομως ειναι σαφως βελτιωμενα.Για παραδειγμα το Blenheim.

Αποσυνδεδεμένος dtg

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1932
  • Age: 58
  • Τόπος: ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • FEAR LEADS TO ΑNGER -ANGER LEADS TO HATE -HATE LEA
    • HELLENIC AIR FORCE MODELS
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 30, 2007, 12:38:54 πμ »
Γεια σας, είμαι καινούργιος και ασχολούμαι -μοντελιστικά- με α/φη της ΠΑ, κυρίως όμως της περιόδου 1940-45.

Το ΜΒ 151 είναι το αγαπημένο μου θέμα και με ευχαρίστιση διασταύρωσα κάποιες πληροφορίες που είχα και επίσης έμαθα και κάποια άλλα πράγματα. Έχω κάποιες ερωτήσεις:

1- Το πράσινο των ελληνικών ΜΒ151 είναι  α- το χακί  ή  β- το πράσινο της Γαλλικής αεροπορίας του ΒΠΠ;

2- Ηλία: το σχέδιο του όμορφου ΜΒ151 που έφτιαξες βασίζεται σε φώτο του πραγματικού Ελληνικού ή απλώς αντιγράφει κάποια παραλλαγή γαλικού α/φους;

3- Δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα επισυνάψω εικόνα. Στο μενού της απάντησης όταν πατώ το εικονίδιο "εισαγωγή εικόνας" απλλώς τυπώνει το εξής:

dimitris.georgiadis@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 30, 2007, 12:55:38 πμ »
Γειά σου φίλε dtg ή αν κατάλαβα καλά Δημήτρη... Η επιλογή έχει απενεργοποιηθεί... Για να μπορέσεις να ανεβάσεις εικόνες ακολούθησε τις οδηγίες από το link της εικόνας της υπογραφής μου... Καλώς όρισες...(ρίξε και μια ματιά στις ρυθμίσεις στο προφίλ σου, μιας και έχεις επιλέξει ότι είσαι θήλυ, ενώ σαφώς δήλωσες ότι είσαι ανήρ... :wink: )

Αποσυνδεδεμένος dtg

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1932
  • Age: 58
  • Τόπος: ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • FEAR LEADS TO ΑNGER -ANGER LEADS TO HATE -HATE LEA
    • HELLENIC AIR FORCE MODELS
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 30, 2007, 01:45:03 πμ »
Ευχαριστώ Melpas για τις οδηγίες

Αυτές είναι φώτο το Δ173. Έχεικανείς ιδέα για το σχέδιο της δεξιάς πτέρυγας; από την αριστερή κάτι φάινεται.









dimitris.georgiadis@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος Ηλιας

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 424
  • Age: 49
  • Τόπος: Ναύπακτος
  • modelclub.gr
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 30, 2007, 01:59:24 πμ »
Γεια σας, είμαι καινούργιος και ασχολούμαι -μοντελιστικά- με α/φη της ΠΑ, κυρίως όμως της περιόδου 1940-45.

Το ΜΒ 151 είναι το αγαπημένο μου θέμα και με ευχαρίστιση διασταύρωσα κάποιες πληροφορίες που είχα και επίσης έμαθα και κάποια άλλα πράγματα. Έχω κάποιες ερωτήσεις:

1- Το πράσινο των ελληνικών ΜΒ151 είναι  α- το χακί  ή  β- το πράσινο της Γαλλικής αεροπορίας του ΒΠΠ;

2- Ηλία: το σχέδιο του όμορφου ΜΒ151 που έφτιαξες βασίζεται σε φώτο του πραγματικού Ελληνικού ή απλώς αντιγράφει κάποια παραλλαγή γαλικού α/φους;

3- Δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα επισυνάψω εικόνα. Στο μενού της απάντησης όταν πατώ το εικονίδιο "εισαγωγή εικόνας" απλλώς τυπώνει το εξής: (Image removed from quote.)

dimitris.georgiadis@gmail.com
Για το πρασινο χρησιμοποιησα το Dark Green της Hubrol,ξανειγμενο λιγο με light grey.H παραλλαγη αντιγραφει την αντιστοιχη Γαλλικη,μιας και για το Δ179 ειχα φωτο μονο για ενα τμημα της ατρακτου.

Αποσυνδεδεμένος Ηλιας

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 424
  • Age: 49
  • Τόπος: Ναύπακτος
  • modelclub.gr
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 30, 2007, 02:01:23 πμ »
Ευχαριστώ Melpas για τις οδηγίες

Αυτές είναι φώτο το Δ173. Έχεικανείς ιδέα για το σχέδιο της δεξιάς πτέρυγας; από την αριστερή κάτι φάινεται.

(Image removed from quote.)

(Image removed from quote.)

(Image removed from quote.)

(Image removed from quote.)

dimitris.georgiadis@gmail.com
Που στο καλο βρηκες αυτες τις φωτο?Απιστευτες,μακαρι να τις ειχα οταν εφτιαχνα το δικο μου Bloch.Πολυ καλες,σιγουρα πρεπει να τραβηχτηκαν λιγο μετα το τελος του πολεμου.

Αποσυνδεδεμένος Ηλιας

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 424
  • Age: 49
  • Τόπος: Ναύπακτος
  • modelclub.gr
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 30, 2007, 02:03:29 πμ »
Πρεπει να ειναι οι μοναδικες φωτογραφιες Ελληνικου Bloch,που δειχνουν τοσο μεγαλο μερος του αεροσκαφους.

Αποσυνδεδεμένος Corto

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1725
  • Τόπος: San Mateo, CA
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 30, 2007, 02:26:47 πμ »
Ηλία, το καλύτερο βιβλίο είναι το Marcel Bloch 151/152 της Lela Press. Περιέχει όλες αυτές τις φωτογραφίες.
http://www.avions-bateaux.com/en/catalogue-livre-catalogue_181.html
Να'στε πάντα καλά,
Γιάννης (IPMS Hellas 594 - IPMS USA 44615)

Αποσυνδεδεμένος dtg

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1932
  • Age: 58
  • Τόπος: ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • FEAR LEADS TO ΑNGER -ANGER LEADS TO HATE -HATE LEA
    • HELLENIC AIR FORCE MODELS
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 30, 2007, 12:22:56 μμ »
Ηλία ευχαριστώ.

Τις φώτο βρήκα πριν μερικά χρόνια σ' ένα ξένο φόρουμ, το οποίο δυστυχώς δεν υπάρχει πια.
Corto: το βιβλίο έχει 80Ε. Αξίζει να το πάρει κανείς; Οι φώτο είναικαλύτερης ποιότητας; Έχει και άλλες;

Πάντως νομίζω ότι για την εποχήεκείνη πιο κατάλληλο είναι το χακί της Γαλλικής Αεροπορίας (εγώ χρησιμοποιώ το Lifecolor UA 142 -εναλλακτικό το Humbrol 159)

Ελπίζω να τελειώσω το Δ173 σε λίγες μέρες.






dimitris.georgiadis@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος Fantasma337

  • ACIG Team Member
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 900
  • Τόπος: Αθήνα
    • http://acig.org
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 30, 2007, 12:24:54 μμ »
Στην πρώτη φώτο οι στολές είναι Ιταλικές άν δεν κάνω λάθος. Στην τρίτη το καμμένο είναι Avia ή Gladiator? Εμένα για Avia μου φαίνεται και έχω ακούσει για παρόμοια φώτο που τραβήχτηκε στη Λάρισσα...
ACIG Team Member
http://hafcphotos.cs.net/

ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)

Αποσυνδεδεμένος dtg

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1932
  • Age: 58
  • Τόπος: ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • FEAR LEADS TO ΑNGER -ANGER LEADS TO HATE -HATE LEA
    • HELLENIC AIR FORCE MODELS
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 30, 2007, 01:10:32 μμ »
Αυτή είναι ολόκληρη η φώτο. Διακρίνονται: AVRO 626, POTEZ 633 (Β221), ΜΒ151 (Δ173), POTEZ 633
Έχει κανείςκαλύτερη κόπια;



dimitris.georgiadis@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος Costas 1/72

  • Unicus Ac Immortalis II
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1338
  • Age: 46
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • ΝΟΜΟΙΣ ΠΕΙΘΟΥ,αλλιώς κίτρινο κορδόνι που σας έφαγε
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 30, 2007, 01:38:05 μμ »
AVRO 626, όχι AVIA.
ΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ

Αποσυνδεδεμένος Ηλιας

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 424
  • Age: 49
  • Τόπος: Ναύπακτος
  • modelclub.gr
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 31, 2007, 06:05:37 μμ »
Σωστα,το αεροσκαφος της φωτογραφιας κατω δεξια ειναι Avro 626 και οχι Gladiator η Avia 534.
Οι στολες στην πρωτη φωτο ειναι Iταλικες,οπως σωστα διαπιστωσε και ο Fantasma337.Αλλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι στην φωτο με τους Ιταλους το Δ173 ειναι σε 'καλυτερη' κατασταση ενω στη τελευταια χωρις μηχανη,σαν να εχει καταστραφει απο αεροπορικη επιδρομη.

Αποσυνδεδεμένος dtg

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1932
  • Age: 58
  • Τόπος: ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • FEAR LEADS TO ΑNGER -ANGER LEADS TO HATE -HATE LEA
    • HELLENIC AIR FORCE MODELS
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 31, 2007, 06:24:16 μμ »
Ναι, πράγματι υπάρχει πρόβλημα αν στην 1η φωτογραφία είναι Ιταλοί, γιατί στη φωτογραφία στη Λάρισσα το α/φος είναι κατεστραμμένο. Εκτός αν δεν το διαβάζουμε σωστά και είναι Δ175;

Αποσυνδεδεμένος Ηλιας

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 424
  • Age: 49
  • Τόπος: Ναύπακτος
  • modelclub.gr
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 31, 2007, 06:37:14 μμ »
Δεν εξηγειται διαφορετικα.Λογικα πρεπει το 2ο αεροσκαφος να ειναι το Δ175.
Η καλυτερη φωτο ειναι αυτη που δειχνει εναν με μαγιω πανω στην πτερυγα!!Ηλιοθεραπεια εκανε?

Αποσυνδεδεμένος Fantasma337

  • ACIG Team Member
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 900
  • Τόπος: Αθήνα
    • http://acig.org
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 01, 2007, 12:44:43 πμ »
AVRO λοιπόν! Ευχαριστώ για τη διόρθωση. Το να είναι σε καλύτερη κατάσταση το Δ173 στην 1η φώτο δεν είναι παράλογο. Τουλάχιστον 1 Ελληνικό PZL .24 πήγε Ιταλία αιχμαλωτισμένο για δοκιμές, οπότε ίσως να επιδιορθώθηκε και να πήγε κι αυτό Ιταλία...
ACIG Team Member
http://hafcphotos.cs.net/

ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)

Αποσυνδεδεμένος dtg

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1932
  • Age: 58
  • Τόπος: ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • FEAR LEADS TO ΑNGER -ANGER LEADS TO HATE -HATE LEA
    • HELLENIC AIR FORCE MODELS
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 01, 2007, 06:38:29 μμ »
Λοιπόν, κοιτώντας τη φώτο σε μεγέθυνση είναι σίγουρα Δ173.  Μάλλον βιάστηκα εχθές

Αποσυνδεδεμένος dtg

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1932
  • Age: 58
  • Τόπος: ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • FEAR LEADS TO ΑNGER -ANGER LEADS TO HATE -HATE LEA
    • HELLENIC AIR FORCE MODELS
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 04, 2007, 06:47:40 μμ »
Εκτός των τριών φώτο του Δ173 και αυτής του Δ177 στο βιβλίο της IPMS, υπάρχουν άλλες φώτο των ελληνικών ΜΒ151;

Αν ναι, θα είχε κάποιος την ευχαρίστηση να μου στείλει;

Ευχαριστώ.

dimitris.georgiadis@gmail.com




Αποσυνδεδεμένος Theios Nontas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 803
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 04, 2007, 09:52:31 μμ »
Υπάρχει και αυτή του Δ179



προέρχεται απο κινηματογραφική ταινία επικαίρων.

Αποσυνδεδεμένος dtg

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1932
  • Age: 58
  • Τόπος: ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • FEAR LEADS TO ΑNGER -ANGER LEADS TO HATE -HATE LEA
    • HELLENIC AIR FORCE MODELS
Απ: Ερευνα για Ελληνικό Bloch 151
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 04, 2007, 11:26:08 μμ »
Ευχαριστώ θείε Νώντα. Οπότε λάθος το Δ179 που είχα φτιάξει, όπως κι άλλα που έχω δει.
Πάντως το σχέδιο παραλλαγής του φαίνεται ενδιαφέρον. Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν;

Tags: mb.152 bloch