Αποστολέας Θέμα: Project στην HO για MARKLIN  (Αναγνώστηκε 18871 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Πάνος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Age: 52
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • modelclub.gr
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 12, 2013, 09:39:22 μμ »
Οπως κοιτας τις φωτο βλεπεις γκρι 90% σε δρομους και πεζοδρομια. Αυτο εννοουσα.
Κανε κανενα λεκε, κατι σε καφε ισως, τιποτα φυλα που πεφτουν απ τα δεντρα..κατι να σπασει το γκρι.
Παντως εμενα ανοιξε το λινκ και ειδασ τη μακετα που λες και τα αρχεια ππτ..

Αποσυνδεδεμένος peri

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Age: 51
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 12, 2013, 10:58:15 μμ »
To link ανοίγει και λέει ότι η σελίδα έχει μεταφερθεί σε αυτή τη διέυθυνση
http://www.persmodelrailroad.net/index.html

Θα συμφωνήσω και με τον Πάνο ότι ο δρόμος και το πεζοδρόμιο είναι σχεδόν στη ίδια απόχρωση με αποτέλεσμα να βλέπεις πολύ γκρί.
Αν καταλαβαίνω καλά τα πεζοδρόμια είναι κάποιο υλικό που έχεις κολλήσει; Θα πρότεινα να ρίξεις λίγο γύψο και στη συνέχεια να τον χαράξεις και να τον περάσεις κανε wash ώστε να δώσεις μια όψη πλακόστρωτου. Βέβαια εγώ προτείνω χωρίς να το έχω εφαρμόσει αυτό.
Συνέχυσε την προσπάθεια που σίγουρα είναι πολύ καλύτερη απο το να σχολιάζει κάποιος χωρίς να έχει να δείξει κάποια δουλεία του (αναφέρωμαι σε εμένα).

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 13, 2013, 05:04:34 μμ »
Πάνο,
ακόμα δεν έχω τελειώσει. Φαντάσου ότι θα πρέπει να βάλω τα οδικά σήματα (τα' χω φτιάξει αλλά δεν τα έχω τοποθετήσει), και να προσθέσω πινελιές βελτίωσης. Ομως σε ευχαριστώ γιατί κάποιος αντικειμενικός παρατηρητής μου λέει τι πρέπει να διορθώσω και γι' αυτό σου είμαι ευγνώμων.
Νάσος
 :wink:



Οπως κοιτας τις φωτο βλεπεις γκρι 90% σε δρομους και πεζοδρομια. Αυτο εννοουσα.
Κανε κανενα λεκε, κατι σε καφε ισως, τιποτα φυλα που πεφτουν απ τα δεντρα..κατι να σπασει το γκρι.
Παντως εμενα ανοιξε το λινκ και ειδασ τη μακετα που λες και τα αρχεια ππτ..

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 13, 2013, 05:12:21 μμ »
Peri
ευχαριστήθηκα που κατάφερες και βρήκες το site. Εγώ χθες βράδυ πέρασα πάνω από μια ώρα ψάχνοντας στον Η/Υ μου αλλά και στο διαδίκτυο. Και πάντα με πέταγε έξω. Τώρα θα προβλέψω να αντιγράψω σε κείμενο τις πιο χρήσιμες συμβουλές και φωτογραφίες του.
Τον γύψο τον φοβάμαι πάνω στο χαρτί του πεζοδρομίου. Το νερό (ή η υγρασία γενικότερα σε πάνω από 90%) θα μουτζουρώσει το μελάνι εκτύπωσης. Μπορεί να κάνω δοκιμή εκτός μακέτας. Αν πιάσει  θα ξεκινήσω φτου κι από την αρχή. Αν πειστώ ότι αξίζει. Θα ήταν καλό να μην πισωγυρίζω, αλλά η συμβουλή η δική σου και του Πάνου λαμβάνεται  σιγουρότατα στα υπόψην.
Κάτι άλλο όμως που λείπει και θα βάλω είναι σχάρες ομβρίων, καπάκια φρεατίων κλπ. Εχω σκεφτεί ένα τρόπο και ελπίζω να τα καταφέρω να το υλοποιήσω.
Πάντως ο γενικός κανόνας μου είναι να προχωράω σιγά-σιγά ,διότι δεν υπάρχει η απαιτούμενη οικονομική ρευστότητα.
Εις το επανιδείν  ::salut::
Νάσος
To link ανοίγει και λέει ότι η σελίδα έχει μεταφερθεί σε αυτή τη διέυθυνση
http://www.persmodelrailroad.net/index.html

Θα συμφωνήσω και με τον Πάνο ότι ο δρόμος και το πεζοδρόμιο είναι σχεδόν στη ίδια απόχρωση με αποτέλεσμα να βλέπεις πολύ γκρί.
Αν καταλαβαίνω καλά τα πεζοδρόμια είναι κάποιο υλικό που έχεις κολλήσει; Θα πρότεινα να ρίξεις λίγο γύψο και στη συνέχεια να τον χαράξεις και να τον περάσεις κανε wash ώστε να δώσεις μια όψη πλακόστρωτου. Βέβαια εγώ προτείνω χωρίς να το έχω εφαρμόσει αυτό.
Συνέχυσε την προσπάθεια που σίγουρα είναι πολύ καλύτερη απο το να σχολιάζει κάποιος χωρίς να έχει να δείξει κάποια δουλεία του (αναφέρωμαι σε εμένα).

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 16, 2014, 07:26:26 μμ »
Οκ Γειά σας και πάλι φίλοι μετά από μια πολύ μεγάλη απουσία ::salut::. Είμαι ακόμα ενεργός μοντελιστής παρόλη την "εξαφάνσιή μου" :roll:. Συνεχίζω πάντα να κατασκευάζω το διόραμα μου, με αργούς και σταθερούς ρυθμούς :oops:.
Για να δούμε που είμαστε. Α ναι, στο τελευταίο μήνυμά μου πριν από ένα χρόνο (δυστυχώς άργησα πολύ) απέμεναν τα οδικά σήματα και άλλα πολλά.
Ας ξεκινήσω λοιπόν να στέλνω φωτογραφίες 8):
Το πίσω μέρος της μακέτας έμοιαζε αρχικά έτσι



Θέλησα να εκμεταλλευτώ τον χώρο αυτό στην ίδια χρονική στιγμή που έφτιαχνα και τα πρανή που σας έχω ήδη δείξει.  Ετσι άρχισα να στήνω και άλλο σκηνικό με πρανή, χρησιμοποιώντας σκληρό χαρτόνι (από συσκευασίες), αυτάκια από χαρτόνι που έκοψα με κοπίδι,  για να το στηρίξω στην άκρη του τραπεζιού.



Εκοψα το περίγραμμα της "πλαγιάς" στο χαρτόνι και το στερέωσα πάνω στα "αυτάκια" που τα είχα κολλήσει με θερμοκόλλα σιλικόνης:




Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 16, 2014, 08:20:59 μμ »
Αρχισα μετά να φτιάχνω τα πρανή στο πίσω μέρος αλλάζοντας την τεχνική που μέχρι σήμερα ακολουθούσα (πλέγμα αλουμινίου και γυψόγαζες). Χρησιμοποίησα λωρίδες χαρτονιού που έπλεξα μεταξύ τους σχηματίζοντας ένα "χαρτονένιο" πλέγμα (το διάβασα σε αμερικάνικο περιοδικό- model railroad magazine στο οποίο έχω γραφτεί συνδρομητής) :



Δεν απέφυγα όμως την χρήση γάζας:



Στη συνέχεια ξεκίνησα να βάφω με την μέθοδο που ο καλός μας φίλος JimmyK μας έχει πεί (wash με διάφορες αποχρώσεις από γκρί , ώχρα, burned umber, καφέ,, σκούρο ανθρακί και τέλος λίγο μαύρο. Ανάμεσα ταμπονάρεις καλά και αφήνεις να στεγνώνει το κάθε χρώμα επίσης καλά .




Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 16, 2014, 08:40:34 μμ »
Και στο τέλος άρχισα να ρίχνω γρασίδι και να διαμορφώνω με άμμο το έδαφος και τον χωματόδρομο, νιφάδες από busch ή noch για τους θάμνους και την χαμηλή βλάστηση και από ξεστριμένο τρίχινο σχοινί (ο παλιός τρίχινος σπάγγος για τους γεροντότερους ::sofos11::) που κόβωντας το με ψαλίδι στο μήκος που θέλουμε και με λίγο κρυσταλλική κόλλα παίρνουμε μία τούφα που γίνεται καλάμια, ξερά κλαδιά, θύσανοι κοντά στους θάμνους κλπ.



Αυτά προς το παρόν :). Θα ξαναδημοσιεύσω μετά το Πάσχα πρώτα ο Θεός. Μέχρι τότε σας εύχομαι  καλή Ανάσταση και προσοχή στους δρόμους.
Φιλιά σε όλους
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 27, 2014, 06:35:37 μμ »
Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους. :D
Οπως υποσχέθηκα συνεχίζω τις δημοσιευσεις φωτογραφιών με την πρόοδο κατασκευής του διοράματός μου.



Η γωνιά με τον ανεμόμυλο (πλεξιγκλας για αποφυγή ατυχημάτων κατά το πέρασμα μου)



Η απέναντι γωνιά με επίσης προστατευτικό πλεξιγκλας.
Τα παραπάνω αφού τελείωσα με βαψίματα βράχων, πρανών, τοποθέτηση γρασιδιού με τον αυτοσχέδιο grass applicator μου και τοποθέτηση θάμνων και χαμηλής βλάστησης.
Συνεχίζεται με φώτα , οδικά σήματα, διευθέτηση πλατείας κλπ....

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 28, 2014, 12:38:51 πμ »
Χρόνια πολλά φίλε! Καταπληκτική η συνέχεια της μακέτας.Το πλεξιγκλάς αναγκαίο πάντα... Πολλούς χαιρετισμούς!

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 28, 2014, 05:13:54 μμ »
Χρόνια πολλά φίλε! Καταπληκτική η συνέχεια της μακέτας.Το πλεξιγκλάς αναγκαίο πάντα... Πολλούς χαιρετισμούς!

Γειά σου φίλε Δημήτρη  ::salut::,

Για να μην λες ότι έχω χαθεί  :lol:
Τα λέμε :D

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 09:35:10 μμ »
Εχω να στείλω φωτογραφίες για το διόραμά μου από τον Απρίλιο 2014, κοντά 8 μήνες.
Ντρέπομαι :oops:
Οπότε ξεκινάω τώρα. 8)

Πρώτα με τον σκύρο:


Βρήκα ψηφίδα από ένα λατομείο (votsalo.net) και την έσπασα με βαρύ σφυρί. Κοσκίνισα με σουρωτήρι για τσάι με χοντρό μάτι και μετά με σουρωτήρι με μικρότερο μάτι (άνοιγμα). Χρησιμοποίησα τούλι από μπομπονιέρες. Γέμισα μπολάκια με την σπασμένη ψηφίδα  και αφού έβαλα με πινέλο κόλλα κρυσταλιζέ (με λίγο υγρό σαπούνι για να σπάσει την επιφανειακή τάση και να απλώσει καλύτερα το μίγμα νερού-κόλλας) έριξα με ένα πλαστικό κουταλάκι την ψηφίδα κατά μήκος της γραμμής.



Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 09:52:55 μμ »
Φωτογραφίες με τον σκύρο (δεν έχω πάει πολύ μακριά γιατί είναι επίπονο το σπάσιμο στο λατομείο .... :?)




Μπορείτε να δείτε και κάποιες λεπτομέρειες της μακέτας με φρεάτια στους δρόμους, οδικά σήματα κλπ

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 10:04:35 μμ »


 Τα φρεάτια τα βρήκα στο διαδίκτυο , τα επεξεργάστηκα με photoshop για να τους δώσω το κατάλληλο μέγεθος, αφού συμβουλεύτηκα τυπικές διαστάσεις τους κλπ. Τα τύπωσα σε χοντρό χαρτί (εξώφυλλο συνήθως σε βιβλιοδετημένα έγγραφα) και τα κόλλησα στους δρόμους.


Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 10:10:45 μμ »
Φαίνεται ωραία δουλειά αλλά με τόσο μικρές φωτογραφίες δεν βλέπω τίποτα!
Ανέβασε πιο μεγάλες φωτογραφίες να απολαύσουμε.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 10:29:20 μμ »
Και συνεχίζω 8):
Κάποιες λεπτομέρειες στη μακέτα με φιγούρες της Model Power που βρήκα σε τιμή ευκαιρίας από αμερικάνικο site και αγόρασα πριν από 3-4 χρόνια . Οι φιγούρες ήταν αβαφες και εγώ με πολύ υπομονή τις έβαψα κατά το δοκούν με χρώματα σμάλτου (Humbrol). Τις πέρασα και με ένα matt βερνίκι ακρυλικό πάλι της Humbrol (Εδώ δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν έκανα καλά για αυτό το "βερνίκωμα") :(





Giwrgosd με έσωσες. Ενώσο εγώ ανέβαζα με πρόλαβες με το μήνυμά σου και σε ευχαριστώ πολύ. Θα είχα ανεβάσει όλες τις φωτογραφίες σε μικρό μέγεθος και θα έιχα κάνει ματαιο κόπο.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 10:43:18 μμ »
Αρκετά καλύτερα! Τώρα βλέπουμε!!!
Να σου πω... Το "χαλίκι" δεν είναι υπερβολικά χοντρό για την κλίμακα;  Σαν κοτρόνες μοιάζει.
Δεν έχω ασχοληθεί με τραίνα, ερώτηση κάνω.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 10:48:39 μμ »
Εχω κι άλλες :


Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 10:52:36 μμ »
Αρκετά καλύτερα! Τώρα βλέπουμε!!!
Να σου πω... Το "χαλίκι" δεν είναι υπερβολικά χοντρό για την κλίμακα;  Σαν κοτρόνες μοιάζει.
Δεν έχω ασχοληθεί με τραίνα, ερώτηση κάνω.

Είναι ότι καλύτερο μπορούσα να κάνω. Νομίζω όμως ότι το μέγεθος στην πραγματικότητα είναι ιδιάιτερα μεγάλο. Εγώ πάντως τοποθέτησα φιγούρα πάνω σε αυτό για να κάνω σύγκριση και μου φάνηκε καλό.

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 11:23:32 μμ »
Κάποιες φωτογραφίες ακόμα, τώρα που με έπιασε το φιλότιμο να τις δημοσιεύσω:





Αυτά προς το παρόν.  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος thanosdrim

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • modelclub.gr
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 12:52:28 πμ »
Φίλε Νάσο,
Σήμερα άνοιξα και είδα όλη τη δουλειά σου. Είναι πάρα πολύ καλή! Φυσικά, μιλάω για τα δικά σου έργα, τις δικές σου δημιουργίες - όχι τα έτοιμα (κτίρια κλπ). Το ότι ασχολείσαι με μεράκι, αγάπη και φαντασία, είναι το κύριο! Καθώς και η ικανοποίηση της δημιουργίας! Καλή συνέχεια.
Θάνος

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #70 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 11:30:09 πμ »
Φίλε Νάσο,
Σήμερα άνοιξα και είδα όλη τη δουλειά σου. Είναι πάρα πολύ καλή! Φυσικά, μιλάω για τα δικά σου έργα, τις δικές σου δημιουργίες - όχι τα έτοιμα (κτίρια κλπ). Το ότι ασχολείσαι με μεράκι, αγάπη και φαντασία, είναι το κύριο! Καθώς και η ικανοποίηση της δημιουργίας! Καλή συνέχεια.
Θάνος

 Σε ευχαριστώ πολύ για τα πολύ ενθαρρυντικά σου σχόλια. :)

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 05:40:17 μμ »
Άργησες να ποστάρεις αλλά φαίνεται ότι έκανες πολύ δουλειά στο μεσοδιάστημα.

Πολλούς χαιρετισμούς!

Δημήτρης.

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #72 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 03:30:26 μμ »
Άργησες να ποστάρεις αλλά φαίνεται ότι έκανες πολύ δουλειά στο μεσοδιάστημα.

Πολλούς χαιρετισμούς!

Δημήτρης.

Ευχαριστώ φίλε Δημήτρη,
Ανταποδίδω :wink:

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 15, 2015, 08:27:00 μμ »
Εχω κι άλλες :


Αγαπητέ Γιιώργο
η παρατήρησή σου με προβλημάτισε πολύ.  :?Τόσο που ξήλωσα το παλιό σκύρο και άρχισα να στρώνω σκύρο πιο μικρό. Παραθέτω μερικές φωτογραφίες με το νέο σκύρο, αλλά και μια  συσκευή που χρησιμοποιώ για θραύση της ψηφίδας σε μικρή κοκομετρία. Πιθανόν να καταλήξω σε εμπορικό σκύρο (από Faller ή παρόμοιες εταιρείες), αν δω ότι δεν με βγάζει η "επεξεργασία" από θέμα χρόνου και διάθεσης. :wink: Γιατί η δουλειά στο λατομείο είναι σκληρή όπως και να το κάνουμε :D. Πες μου παρατηρήσεις σου.

ostimg.org/image/6tvnzlc6d/][/url]



Αποσυνδεδεμένος Πάνος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Age: 52
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • modelclub.gr
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 01:32:07 πμ »
Συγχαρητήρια για την όμορφη δουλειά!!!
Είχα να μπω στο φορουμ 4 χρόνια και τώρα τα βλέπω..ελπίζω να είσαι καλά! ::salut::

Tags: