Αποστολέας Θέμα: Project στην HO για MARKLIN  (Αναγνώστηκε 18872 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Project στην HO για MARKLIN
« στις: Οκτώβριος 24, 2010, 09:50:46 μμ »
Καλησπέρα φιλοι,
Ξεκινάω αυτή την παρουσιάση της μακέτας μου, γιατί νομίζω ότι αρκετά το έπαιξα θεατής και κριτής στις θαυμάσιες δουλειές των άλλων φίλων
(βλ. Jimmy K)
Το σχέδιο βασίστηκε σε μια ιδέα από το βιβλίο που δίνει η Marklin με την αγορά  κάθε νέου startset. Συγκεκριμένα έστησα την πρόταση της σελ 63.
Με κάποιες φυσικά μετατροπές.


Η φωτό είναι από τα πρώτα στάδια. Ακολουθούν κι άλλες

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 10:21:46 μμ »
Στην προηγούμενη φωτό οι είσοδοι των τούνελ είναι έτοιμες, από σκληρό πλαστικό για μονή γραμμή. Στο βάθος διακρίνεται ντουλάπα. Αυτές οι λεπτομέρεις είναι απαραίτητες γιατί στην πορεία του έργου υπήρξαν μεταβολές...

Για την ιστορία του εγχειρήματος , το έργο ξεκίνησε το καλοκαίρι του 2009. Οπως ανέφερα βασίστηκε σε έτοιμο σχέδιο της Marklin στην ΗΟ από το βιβλίο της που δίνει με την αγορά νέου starter set (γραμμές, μηχανή, βαγόνια, mobile station, Μετασχηματιστή κλπ)




Το τραπέζι είναι 250Χ160 cm

Το σχέδιο που σκέφτηκα να κάνω μοιάζει με αυτό που παραθέτω παρακάτω αλλά επίσης με αλλαγές και προσθήκες


Από Εδω ξεκινάει η εκτέλεση



Αποσυνδεδεμένος zevgolis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΙΚΟΣ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 11:25:04 μμ »
Go ahead ....... προβλέπεται θερμός χειμώνας ....Το χωροταξικό φαίνεται προς το παρόν πιό εντυπωσιακό από τη χάραξη των γραμμών ......
είναι μια ενδιαφέρουσα κατασκευή, που οι φίλοι της maerklin θα χαρούν ιδιαίτερα..... καλή συνέχεια
Δ

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 10:51:54 πμ »
Με το καλό Nas!

Ό,τι χρειαστείς παρών!

Jimmy.k

Αποσυνδεδεμένος dm

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 148
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 08:36:48 μμ »
Καλη Συνεχεια

Αντε να δουμε και κατι με πεδιλο


Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 09:27:09 μμ »
Φίλοι καλησπέρα   :D
Συνεχίζω σήμερα την περιγραφή του project μου.
Στις φωτό που δημοσίευσα χθές και εμφανίζονται τα layouts στην αριστερή φαίνεται η διάταξη από το βιβλίο της Marklin και στην δεξιά αυτό που προσπαθώ να στήσω. Την σχεδίαση την έκανα με την βοήθεια του λογισμικού wintrack ver 7.0 το οποίο είναι ομολογουμένως πολύ καλό εργαλείο έχοντας βιβλιοθήκες με γραμμές και άλλα αξεσουάρ από διάφορες μάρκες (ακόμα και flexible γραμμές) ενώ περιλαμβάνει στην δισδιάστατη απεικόνιση πολλά κτήρια, σταθμούς, διαβάσεις, εναέρια σύρματα (catenary), δένδρα, δυνατότητα να σχεδιάσεις περίγραμμα ποταμών και λιμνών (αυτά τα κάνεις ουσιαστικά μόνος σου) και γενικά σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις μια αξιοπρεπή απεικόνιση της χωροταξικής διάταξης της μακέτας που θέλεις να φτιάξεις.



Η φωτο αυτή (Νο 1760) δείχνει το στήσιμο των γραμμών. Προσέξτε ότι οι πόρτες των τούνελ έχουν αλλάξει. Αποφάσισα ότι το 170830 και 170831 της FALLER (είσοδοι τούνελ μονής και διπλής γραμμής ) με βόλευαν καλύτερα και επειδή ήταν από εξηλασμένη πολυστερίνη (dow -μονωτικό οικοδομών και όχι από σκληρό πλαστικό) θα ήταν πιο εύκολα διαμορφώσιμες.

Στη συνέχεια προχώρησα λίγο παρακάτω


Σε αυτή τη φωτό φαίνεται ο ξύλινος σκελετός πάνω στον οποίο στηρίζεται η γραμμή!



Εδώ είναι ο υπο κατασκευή δρόμος που ανεβαίνει προς το βουνό (έχει ποτάμι που καταλήγει σε καταρράκτη προς την λίμνη)




Σε αυτή τη φωτό φαίνεται στα αριστερά η γεφυρα τρένου πάνω από το ποτάμι (εκεί που είναι ακουμπισμένος ο γνώμονας).



Τέλος η μεγάλη γέφυρα τρένου πάνω από διπλή γραμμή.

Η συνέχεια (που ήδη έχει υλοποιηθεί) προσεχώς... :wink:

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 08:18:57 πμ »
Ήταν να μην πάρεις φόρα! :lol:

Ωραίο το σχέδιο και η υλοποίηση. ::icon_thumright::
Προσωπικώς θα έγβαζα και μία "τυφλή" γραμμή κάπου στο διόραμα για πιθανή μελλοντική επέκταση του διοράματος!


Περιμένω τα νέα σου!


Jimmy.k

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 08:29:09 μμ »
Χρόνια Πολλά , Φίλε  JimmyK ::salut::

Συνεχίζω την περιγραφή μου από την προηγούμενη δημοσίευσή μου:
Στις ενδιάμεσες φάσεις κατασκευής έφτιαξα μια πεζογέφυρα από styrofoam πάχους 6 mm, (το βρήκα σε κατάστημα με μονώσεις και μου την έδωσε ως την επίστρωση που βάζουν εσωτερικά σε εντοιχισμένες ντουλάπες ,για την υγρασία). Εκοψα τα φύλλα στα μεγέθη που ήθελα,τις χάραξα  με την άκρη ενός μηχανικού μολυβιού δίνοντας την αίσθηση των πετρών που συνθέτουν την πετρόχτιστη γεφυρα,  την έβαψα με ακρυλικό χρώμα XF 20 Medium grey της Tamiya, έκανα και wash με XF22 RLM Grey επίσης της Tamiya και ιδού το αποτέλεσμα στις παρακάτω φωτογραφίες:

,, ,

Και την έβαλα δίπλα από την γέφυρα του τρένου πάνω από το ποτάμι


,


Συνέχεια την επόμενη φορά  :D

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 08:47:20 μμ »
Με το "καλημέρα", styrofoam....,χάραξη με μολύβι..., βάψιμο, τοποθέτηση... ::eusa_clap::
Να προτείνω και μία άλλη "εκδοχή" εξίσου εύκολη αλλά πιο κοντινή στην υφή της πέτρας :
Ξύλινη γέφυρα, "βάψιμο" με αραιωμένο γύψο, στέγνωμα, χάραγμα με κοπίδι ή οδοντιατρικό εργαλείο, washes ..

Μάλλον θα μας βγουν τα μάτια... ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 01:25:20 μμ »
Jimmy
Πολύ καλη ιδέα σου σε ευχαριστώ ::icon_thumright::. Επειδή τώρα που κοντεύει να τελειώσει το σκηνικό του βουνού-ποταμιού κλπ η γέφυρα θέλει κάποιες τροποποιήσεις, ριζικές τολμώ να πώ, ώστε να μπει σωστά. Πιθανόν να χρειαστεί κόψιμο, πελέκημα κλπ. Οπότε πολύ σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά , για την ωραία ιδέα που μου έδωσες.
Επεται συνέχεια... :wink:



Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 01:46:47 μμ »
Nas,

δεν είναι ανάγκη να με ευχαριστείς!
Ευχαρίστηση εισπράττω , όταν βλέπω οι ιδέες και οι συμβουλές να "πιάνουν τόπο".

Για την ιστορία, δεν είναι δική μου ιδέα, αλλά την έχω δει σε βιβλία και fora.

Jimmy.k

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 10:48:47 μμ »
Οκ συνεχίζω λοιπόν την αναδρομή στο χρόνο για το project μου:

Αφού έστησα τον σκελετό πάνω στον οποίο τρέχουν οι γραμμές, έστησα τα περιγράμματα για το βουνό και τα πρανή που σχηματίζονται. Τα έντυσα με σίτα-πλέγμα  αλουμινίου αγορασμένη από την οδό Αθηνάς (μαγαζί που πουλάει περιφράξεις στο δεξί μας χέρι καθώς κινούμαστε από Ομόνοια προς Μοναστηράκι). Η σίτα είναι κινέζικη και σχετικά φτηνή νομίζω 3m μήκος Χ 1m ύψος γύρω στα 8 ευρώ προ κρίσης (πέρυσι Νοέμβριος 2009). Είναι πολύ ευκολοδούλευτη και δεν παρουσιάζει σημαντικά προβλήματα (κάποια ξεφτίσματα στις άκρες τα θεωρώ πταίσματα). Την στερέωσα με θερμοκόλλα σιλικόνης (το κλασικό πιστόλι που φαίνεται και στις φωτογραφίες)

 


Όπως μπορείτε να παρατηρήσετε έχω διαμορφώσει ήδη όταν τράβηξα τις φωτογραφίες τη λίμνη , τη δευτερεύουσα τροχιά τρένου γύρω από τη λίμνη, την κοίτη του ποταμού που θα καταλήγει στη λίμνη μέσω ενός καταρράκτη . Στη λίμνη έφτιαξα και ένα νησάκι που θα πάει να σταθεί ο πύργος μου (Β-385 της Faller όταν τον αγόρασα το 1993 και τον συναρμολλόγησα, σήμερα τον βρίσκεις  με κωδικό 130385)
Επίσης είναι εύκολο να διαπιστώσει κάποιος ότι λόγω στενότητας χώρου στο δωμάτιο αφαίρεσα τις πόρτες της ντουλάπας (βλ. μεσαία φωτό).
Ενα άλλο που μπορεί να διαπιστώσει κανείς είνια ότι θέλησα να βάλω εναέρια ηλεκτροδότηση στο δίκτυο μου, τοποθέτησα μέσα στο τούνελ την εναέρια που προτείνει η Viessmann και  μετά φυσικά συνειδητοποίησα ότι θα έπρεπε να είχα ακούσει τον JimmyK που με είχε συμβουλεύσει να μην βάλω τίποτα μεσα στο τούνελ από εναέρια ηλεκτροδότηση γιατί πολλά γίνονται (σκαλώματα των παντογράφων κατά την εναλλαγή από καλωδίωση σε καλωδίωση κλπ) Το αποκορύφωμα είναι ότι πολύ πρόσφατα συνειδητοποίησα ότι λόγω οικονομικής στενότητας δεν θα ήμουν σε θέση να εγκαστήσω το εναέριο δίκτυο ηλεκτροδότησης με την  πιστότητα που θα ήθελα. Ετσι σήμερα έχω αφαιρέσει ότι υπήρχε εκτός τύνελ και ουσιαστικά έχω ακυρώσει και το δίκτυο μέσα στο τούνελ.

Και μετά άρχισα να τοποθετώ τις γυψόγαζες (από το φαρμακείο του χωριού, όπου στον  φαρμακοποιό χρειάστηκε να εξηγήσω γιατί αγοράζω τόσες πολλές!)







Η συνέχεια στο επόμενο (περιμένω σχόλια και παρατηρήσεις) :)

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 10:14:59 πμ »
Η ιστορική αναδρομή είναι ωραία και αναγκαία για τις "συστάσεις..."

Η αφαίρεση της πόρτας (και σε άλλα projects ,που έχω δει , του τοίχου,της κολώνας,του παραθύρου,του δωματίου κλπ.... :lol:) είναι χαρακτηριστικό των απανταχού τραινάδων!
Για το εναέριο, όντως μέσα στα τούνελς απλά προσθέτεις άλλο ένα πρόβλημα.Βεβαίως -όπως σου είχα γράψει και τότε- υπάρχουν λύσεις.
Εκείνο που δεν είναι μαχητό είναι το ύψος της επένδυσης-εκταμίευσης , που πρέπει κανείς να κάνει για να στήσει ένα άρτιο υπέργειο.

Αναφορικά στις γυψόγαζες και σε όλα τα δορυφορικά -της μακέτας- υλικά πάντα ερευνώ και βρίσκω την πηγή. Την επόμενη φορά που θα κατέβεις Αθήνα (αν και με το παιδί στο πανεπιστήμιο θα πρέπει να έχεις ήδη μετοικίσει...) κάνε μία βόλτα στην ομόνοια με τα καταστήματα ιατρικών ειδών.
Μπορείς να αγοράσεις ολόκληρο κουτί γυψόγαζες ή απλές (για να τις κορέσεις εσύ σε γύψο) στην τιμή που θα αγόραζες μία της Noch....
{Κι΄αν δεις αυτό που σου προανέφερα σε κανέναν τραινο-έμπορο και στο πουλήσει για ιδέα του (όπως έγινε με το σκύρο από το λατομείο...)  ένα δύο γλυκόλογα... :twisted: δεν θα έβλαπταν... :wink:

Αποσυνδεδεμένος vasgalanis

  • Ελλάς Ελλήνων?
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 367
  • Age: 61
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ Μοσχάτο
  • Artificial intelligence can't beat human stupidity
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 12:04:36 μμ »
Αντί για γυψόγαζα, τι θα έλεγες για εφημερίδα ,χαρτί περιτυλίγματος, κλπ κλπ ,γενικά χαρτί σκληρό που να ρουφάει υγρασία, ελαφρά ψεκασμένο με νερό και πασπάλισμα γύψου απο πάνω? Μετά ,απλώνεις γύψο όπως σε βολεύει . Ετσι γλυτώνεις  $$$$ και τις δικαιολογίες στο φαρμακείο  :wink:

Το πλέγμα αλουμινίου είναι ακριβότερο απο το απλό -αυτό βέβαια σκουριάζει- το κοινό "ΚΟΤΕΤΣΟΣΥΡΜΑ".Ετσι σου μένουν κάποια ευρώ για εναλλακτική επένδυση...................NOCH,FALLER,HEKI .

Keep on ..............walking  ::icon_thumright::

@ JIMMY.K >>>> Ενα δυό λογάκια μόνο???  :mrgreen: Εγω προτείνω ........... DELETE.

WWW.O έξυπνος παραδέχεται ,ο πονηρός ελλίσεται ,ο χαζός επιμένει και ο μ@λ@κ@ς ..................εξαιρείται.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 08:56:12 μμ »
Φίλε Nas ένα πολύ μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για τη μακέτα σου.

::eusa_clap::       ::eusa_clap::       ::eusa_clap::       ::eusa_clap::       ::eusa_clap::       ::eusa_clap::

Η δουλειά που κάνεις είναι πολύ όμορφη. Προβλέπω να πέφτουν σαγόνια, όσο θα προχωράει η κατασκευή. Και όσο για τους εξαίρετους εμπόρους μας, συμφωνώ με το Μήτσο και το Βασίλη για τα γλυκόλογα. Άλλωστε ανάγκη δε τους έχουμε (υπάρχουν και τα μαγαζιά της οδού Αθηνάς ή Γούναρη και το internet :mrgreen:).

Αναμένουμε Updates  ::icon_thumright::

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 09:43:12 μμ »
Σε ευχαριστώ αγαπητέ φίλε Blitz-X (αστραπιαίος πόλεμος ή κάνω λάθος);) Ευχαριστώ και τους άλλους φίλους Jimmy K, Vasgalanis, Dm, zevgolis.
Λοιπόν σήμερα θα κάνω μια μικρή παρένθεση για να σας παρουσιάσω τον grass applicator που έφτιαξα μόνος μου αγοράζοντας μόνο τον ιονιστή από κατάστημα ηλεκτρονικών στις ΗΠΑ (www.goldmine-elec.com:!: :!: :!:. Επειδή δεν παραδίδουν Ευρώπη, χρησιμοποίησα κατόπιν συνεννόησης την δ/νση ενός γνωστού μου στις ΗΠΑ για να του το στείλουν εκεί και μετά με την σειρά του Ελλάδα. Όλα τα άλλα τα αγόρασα από τον Μιμίκο (Λειβαδιά):
Λοιπόν έχουμε και λέμε
Ο Ιονιστής από ΗΠΑ (ion generator) ήταν σε έκπτωση - προσφορά και τον αγόρασα πέρυσι το 2009,  3.95$ (ναι καλά διαβάσατε ).Αγόρασα φυσικά δύο γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.

Λοιπόν τα στοιχεία του ιονιστή (τον βλέπετε στην μία φωτό με τις ακίδες του) είναι model no SW750, SeaWise IND'LLTD.
120VAC- 7,5 kV, 60 HZ
Αγοράσα από Μιμίκο ένα διακόπτη κούνια DPST (με ενδειτική λυχνία)  και ένα μετατροπέα τάσης (από 120 VAC σε 220 VAC, 5 € περίπου), λίγο καλώδιο με φις αμερικάνικο , πήρα και ένα άδειο κουτί από μπατονέτες (για τα αυτιά), το κόλλησα με θερμοκόλλα σιλικόνης σε ένα χαρτονένιο κύλινδρο (από ρολό κουζίνας ή κάτι άλλο παρεμφερές) με ικανή διάμετρο ώστε να χωράει μέσα του ο ιονιστής, άνοιξα τρύπα στο καπάκι του κυλινδρικού κουτιού (από μπατονέτες) με το drimelάκι μου, κόλλησα με θερμοκόλλα (αθάνατη εφεύρεση) ένα κομμάτι πλέγματος αλουμινίου, και το αποτέλεσμα ένας πολύ αξιοπρεπής εφαρμογέας γρασσιδιού στο διόραμα. Σύνολο 12 € περίπου. Στο πίσω μέρος του ρολού έβαλα ένα καπάκι υδραυλικών (το ζήτησα σαν καπάκι βιδωτο για σωλήνα pvc υδραυλικών διαμέτρου Φ50). Εκεί κόβοντας με το drimel διαμόρφωσα θέση για τον διακόπτη.
Την συνδεσμολογία την βρήκα στο internet (http://www.ztrains.com/pages/tech/grassinator/grassinator.html). Πιστέψτε με πάει πολύ καλά.

Μεχρι την επόμενη φορά καλό βράδυ  ::salut::
Φίλε Nas ένα πολύ μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για τη μακέτα σου.

::eusa_clap::       ::eusa_clap::       ::eusa_clap::       ::eusa_clap::       ::eusa_clap::       ::eusa_clap::

Η δουλειά που κάνεις είναι πολύ όμορφη. Προβλέπω να πέφτουν σαγόνια, όσο θα προχωράει η κατασκευή. Και όσο για τους εξαίρετους εμπόρους μας, συμφωνώ με το Μήτσο και το Βασίλη για τα γλυκόλογα. Άλλωστε ανάγκη δε τους έχουμε (υπάρχουν και τα μαγαζιά της οδού Αθηνάς ή Γούναρη και το internet :mrgreen:).

Αναμένουμε Updates  ::icon_thumright::

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ
rl]

]





Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 04:22:09 πμ »
Όντως φίλε Nas, blitz στα γερμανικά σημαίνει αστραπή (blitzkrieg - ο αστραπιαίος πόλεμος). Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες για το... Grassinator  :mrgreen:
Ήδη παρήγγειλα 2 generetors (9V :arrow: 12KV με κατανάλωση 250mA) για να φτιάξω για εμένα κι ένα φίλο (βλέπεις το ρημάδι το έτοιμο της Noch είναι πανάκριβο).
Για όποιον ενδιαφέρεται, τους βρήκα 15€ (με τα μεταφορικά) τον ένα, στο παρακάτω site http://secure.oatleyelectronics.com//product_info.php?products_id=915

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 08:32:16 πμ »
Nas,

Είσαι "πάστα" εξαιρετικού τραινά...
Όχι μόνο για τις δημιουργίες και τις πατέντες - λύσεις ,αλλά για το γεγονός ότι τις μοιράζεσαι.

Σε κάποιο δε από τα fora του εξωτερικού , ένας συμπάσχων  :wink:, έφτιαξε applicator με σουρωτήρι και το κυκλωματάκι υψηλής τάσης από ηλεκτρoνική μυγοσκοτώστρα....
Έχω πάρει δύο (μυγοσκοτώστρες...) για 5 ευρώ έκαστη από πλανόδιο , αλλά δεν έχω αξιωθεί να κάνω την μετατροπή. :(
Θα το κάνω όμως και θα κάνω και συγκριτικό με το πιστόλι της Noch....
Θα προσπαθήσω -παράλληλα- να βρω το θέμα και να ανεβάσω link.

Jimmy.k

Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 10:41:03 μμ »
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα

Να ευχαριστήσω από καρδιάς τα πολύ καλά λόγια του Δημήτρη , που με κάνανε και ντράπηκα  :oops:
Πιστεύω ακράδαντα ότι τα fora συζητήσεων εξυπηρετουν ακριβώς αυτό το πράγμα: την ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών. Σου θυμίζω Δημήτρη τα πόσα μου έμαθες από την πρώτη κιόλας μας επαφή. :wink:
Μάλιστα σκέφτομαι να οργανωθούμε μεταξύ μας σε ένα καινούργιο θέμα συζητήσεων με περιεχόμενο τις τεχνικές, τις μεθόδους, συμβουλές, τρόπους και υλικά κατασκευής μακετών αλλά και αναβαθμίσεων των μηχανών και των βαγονιών κλπ. Ετσι για να τα έχουμε όλα συγκεντρωμένα για γρήγορη πληροφόρηση αλλά και να τα εμπλουτίζουμε κάθε τόσο.
Πάμε τώρα στα καθ'ημάς :
Μετά την τοποθέτηση του πλέγματος και την διαμόρφωση πρανών (σε 1ο πλάνο) και βουνού (στο βάθος), ξεκίνησα να βάζω γυψόγαζα και σε άλλα σημεία.
Στο τέλος άρχισα να βάφω τις γυψόγαζες με βασικά  ακρυλικά χρώματα (από το σιδηροπωλείο της γειτονίας μου στο χωριό) και να ρίχνω γρασσίδι  με την ιδιοσυσκευή μου:

Παρατηρείστε ότι τα βράχια στις πλαγιές είναι φτιαγμένα με Dow (styrofoam) το γνωστό μονωτικό που χρησιμοποιούν στις οικοδομές (έτσι το ζτάμε στις μάντρες με οικοδομικά υλικά). Εκοψα κομμάτια ακανόνιστα από dow, άπλωσα με ένα πινέλο επάνω white spirite και την άλλη μέρα πήρα κομμάτια με ακανόνιστα σχήματα, βαθουλώματα κ.α. φτιάχνοντας βράχια. Οπου υπήρχαν ατέλειες εβαζα ακρυλικό στόκο και στο τέλος βάψιμο. Στη τρίτη φωτογραφία δεξιά , φαίνεται σε πρώτο πλάνο το εξοχικό μου στον Θεολόγο υπό κλίμακα 1:87, που το έχω παρουσιάσει σε άλλο θέμα.

Συνεχίζεται ... ::salut::

Αποσυνδεδεμένος vasgalanis

  • Ελλάς Ελλήνων?
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 367
  • Age: 61
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ Μοσχάτο
  • Artificial intelligence can't beat human stupidity
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 11:14:25 μμ »
Όντως φίλε Nas, blitz στα γερμανικά σημαίνει αστραπή

....................... Blitz-X (αστραπιαίος πόλεμος ή κάνω λάθος);) 

FYI (for your information)
για πληροφόρηση μόνο, οι Εγγλέζοι ονόμαζαν "The Blitz" το βομβαρδισμό του Λονδίνου κατά το 2ο Παγκόσμιο πόλεμο.
Αρα να δεχτώ οτι ο Μάνος είναι ο "βομβαρδισμός - Χ" , όπως λέμε ο "άγνωστος Χ" στα μαθηματικά?????  :lol:

Έχω πάρει δύο (μυγοσκοτώστρες...) για 5 ευρώ έκαστη από πλανόδιο , αλλά δεν έχω αξιωθεί να κάνω την μετατροπή.
Αν δεν σου βγεί ,που πολύ αμφιβάλλω, υπάρχουν πολλές παχιές μύγες κατα την πλατεία Συντάγματος μεριά..........
Εχω και 'γω κάτι πλαστικές για να βοηθήσω...... ::violent1::

sorry για το  ::spam_emoticon::
WWW.O έξυπνος παραδέχεται ,ο πονηρός ελλίσεται ,ο χαζός επιμένει και ο μ@λ@κ@ς ..................εξαιρείται.

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 11:13:15 πμ »
Έχω πάρει δύο (μυγοσκοτώστρες...) για 5 ευρώ έκαστη από πλανόδιο , αλλά δεν έχω αξιωθεί να κάνω την μετατροπή.
Αν δεν σου βγεί ,που πολύ αμφιβάλλω, υπάρχουν πολλές παχιές μύγες κατα την πλατεία Συντάγματος μεριά..........
Εχω και 'γω κάτι πλαστικές για να βοηθήσω...... ::violent1::
sorry για το  ::spam_emoticon::

Εκεί δεν θέλουν μυγοσκοτώστρα , θέλουν ρακέτα του τένις... (συγνώμη για το spam επίσης... ::spam_emoticon::)
::offtopic::

Nas,

βαδίζεις στον σωστό δρόμο και με τον σωστό τρόπο.
Όσο βάζεις πράγματα, δείχνει και πιο πλήρης η κατασκευή. ::icon_thumright::
Το δε πιστόλι - πατέντα ,δείχνει αξιοπρεπές!

Για τις παρυφές και τα πρανή του βουνού και πάντα υπό την προϋπόθεση , ότι θέλεις να βάλεις βράχια , θα σε συμβούλευα να ακολουθήσεις μία απλή τεχνική με καλούπι από αλουμινόχαρτο ,εάν δεν θέλεις να πάρεις ή να φτιάξεις καλούπι σιλικόνης.
Συγκεκριμένα, τσαλακώνεις το αλουνινόχαρτο με τέτοιο τρόπο ,ώστε να μοιάζει με βράχια.Το γεμίζεις γύψο , το σταθεροποιείς σε ένα δίσκο με άμμο (για να πήξει το υλικό επίπεδα)  και λίγο πριν στεγνώσει (αλλά χωρίς να είναι ρευστός και σου τρέξει ) το βάζεις πάνω στην πλαγιά.
Μόλις στεγνώσει "ξεφλουδίζεις" το αλουμινόχαρτο και voila ο βράχος!
Η τεχνική αυτή έχει το πλεονέκτημα , ότι είναι φτηνή αλλά δεν επαναχρησιμοποιείται -προφανώς- το αλουμινόχαρτο.

Όταν φτάσεις στο βάψιμο , ξαναμιλάμε..., αν και με την φόρα που έχεις πάρει , μπορεί τώρα που σου γράφω να έχεις τελειώσει την μακέτα κι' όλας.... :lol:
Και πάλι πολλά μπράβο  ::eusa_clap::,

Jimmy.k


Αποσυνδεδεμένος Nas

  • ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 121
  • Age: 58
  • Τόπος: Ασπρα Σπίτια - Βοιωτίας
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 10:22:00 μμ »
Καλησπέρα φίλοι μου :lol:
Είμαι μαζί σας για τις μύγες , μαζί σας για τον άνθρωπο με το χαμόγελο και μαζί σας και για τον αμερικανοτραφή " Φειδιπίδη"(από άλλα θέματα του forum).
Jimmy K  ευχαριστώ για την ενθάρρυνση.  Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω     Π Ο Λ Υ για την πρόταση σου για καλούπι από αλουμινόχαρτο. Μένω άφωνος από την τόσο απλή λύση. Σου βγάζω το καπέλο ::proskino::
Οντως έχω προχωρήσει αρκετά . Το βουνό είναι σχεδόν έτοιμο. Απομένει να βάψω κατάλληλα το ποτάμι και την λίμνη στην οποία καταλήγει μέσα από καταρράκτη. Οποια ιδέα για το χρώμα, καλοδεχούμενη.
Εχω ήδη παραγγείλει το Premium natural water (171661 Faller) και το Premium water effect (171662 Faller) για να εξομοιώσω το νερό , και τον αφρισμό γύρω από τα βραχάκια καθώς και τον καταράκτη. Εκεί θα βάλω ζελατίνα (από διαφάνεια ίσως) κομένη σε λωρίδες ώστε να σχηματίσουν  τον σκελετό του καταρράκτη και επάνω σε αυτό θα βάλω το premium water effect.
Θα δημοσιεύσω την συνέχεια μόλις μπορέσω. Οτι δοκιμάσω υπόσχομαι να σας πω εντυπώσεις ::salut::

Έχω πάρει δύο (μυγοσκοτώστρες...) για 5 ευρώ έκαστη από πλανόδιο , αλλά δεν έχω αξιωθεί να κάνω την μετατροπή.
Αν δεν σου βγεί ,που πολύ αμφιβάλλω, υπάρχουν πολλές παχιές μύγες κατα την πλατεία Συντάγματος μεριά..........
Εχω και 'γω κάτι πλαστικές για να βοηθήσω...... ::violent1::
sorry για το  ::spam_emoticon::

Εκεί δεν θέλουν μυγοσκοτώστρα , θέλουν ρακέτα του τένις... (συγνώμη για το spam επίσης... ::spam_emoticon::)
::offtopic::

Nas,

βαδίζεις στον σωστό δρόμο και με τον σωστό τρόπο.
Όσο βάζεις πράγματα, δείχνει και πιο πλήρης η κατασκευή. ::icon_thumright::
Το δε πιστόλι - πατέντα ,δείχνει αξιοπρεπές!

Για τις παρυφές και τα πρανή του βουνού και πάντα υπό την προϋπόθεση , ότι θέλεις να βάλεις βράχια , θα σε συμβούλευα να ακολουθήσεις μία απλή τεχνική με καλούπι από αλουμινόχαρτο ,εάν δεν θέλεις να πάρεις ή να φτιάξεις καλούπι σιλικόνης.
Συγκεκριμένα, τσαλακώνεις το αλουνινόχαρτο με τέτοιο τρόπο ,ώστε να μοιάζει με βράχια.Το γεμίζεις γύψο , το σταθεροποιείς σε ένα δίσκο με άμμο (για να πήξει το υλικό επίπεδα)  και λίγο πριν στεγνώσει (αλλά χωρίς να είναι ρευστός και σου τρέξει ) το βάζεις πάνω στην πλαγιά.
Μόλις στεγνώσει "ξεφλουδίζεις" το αλουμινόχαρτο και voila ο βράχος!
Η τεχνική αυτή έχει το πλεονέκτημα , ότι είναι φτηνή αλλά δεν επαναχρησιμοποιείται -προφανώς- το αλουμινόχαρτο.

Όταν φτάσεις στο βάψιμο , ξαναμιλάμε..., αν και με την φόρα που έχεις πάρει , μπορεί τώρα που σου γράφω να έχεις τελειώσει την μακέτα κι' όλας.... :lol:
Και πάλι πολλά μπράβο  ::eusa_clap::,

Jimmy.k



Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 08:54:31 πμ »
Nas,

προς το απογευματάκι θα σου γράψω δύο τρεις λύσεις για τα βράχια και το νερό!
Λίγο υπομονή!

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 12:24:23 πμ »
Το απογευματάκι έγινε βραδάκι.... :wink:, διότι έχω και ένα Project Neustadt να ολοκληρώσω... (το τελευταίο μπορεί να λεχθεί και ως ανέκδοτο.. :mrgreen:)

Λοιπόν, φίλε Nas:

Αφού τοποθετήσεις όλα τα βράχια από γύψο στα ψηλα βουνά...(αυτό θυμίζει Ζαχαρία Παπαντωνίου...), τα βάφεις ανοικτό γκρί πλαστικό (σαν το background  του Forum). Το βάψιμο κλείνει τους πόρους του γύψου και έτσι δουλεύεται καλύτερα.
Αφού στεγνώσει ΚΑΛΑ (2  ώρες) ή λιγότερο με πιστολάκι μαλλιών....βάφεις με καλώς αραιωμένα ακρυλικά χρώματα (washes) .
Πρώτα με ώχρα (είτε με πινέλο και ταμπονάρεις με πανί είτε με σφουγγάρι και ταμπονάρεις είτε ψεκάζεις με ψεκαστικό λουλουδιών και ταμπονάρεις επίσης.
Αφού ταμπονάρεις το ιδανικό είναι να ρίξεις αραιωμένη ατλακόλ με ένα ακόμα ψεκαστικό λουλουδιών (δένει το χρώμα καλύτερα) και το ξανα-αφήνεις να στεγνώσει ΚΑΛΑ
Με την ίδια τεχνική ακολουθείς Burned umber, καφέ,σκούρο ανθρακί και τέλος ελάχιστο μαύρο. Εάν δεν έχουν στεγνώσει καλά οι στρώσεις , αντί να τονιστούν οι επάλληλες φωτοσκιάσεις του βράχου,θα είναι σαν να έχεις αναμίξει όλα τα προηγούμενα χρώματα σε ένα και έχεις βάψει με το μείγμα τον βράχο.
Όταν στεγνώσει ΚΑΛΑ ,και για τους προαναφερθείς προφανείς λόγους, παίρνεις ένα πινέλο 2 εκατοστών μαλακό, και το βουτάς μισό εκατοστό μέσα σε ανοικτό γκρι.
Το βγάζεις και το σκουπίζεις σε μία παλαιά πετσέτα (ή και καινούργια εάν έχεις όρεξη για  ::haushalt_001::). Θα πρέπει να το σκουπίσεις τόσο ώστε να το δοκιμάσεις στο κάτω μέρος του πήχη σου και να σε βάφει ελάχιστα.
Τότε κάνεις dry brush στα βράχια, ξεκινώντας με μαλακές κινήσεις -όσο έχει χρώμα το πινέλλο- και καταλήγοντας σε πιο έντονες όσο λιγοστεύει το χρώμα.
Είναι σωστό και πρέπον να κάνεις κατά το δυνατόν κάθετες κινήσεις , ώστε να μιμηθείς την φθορά του νερού της βροχής στα βράχια (κάθετα).
Όταν τελειώσει και αυτό, ψεκάζεις με ένα ματ βερνίκι  σε spray για να χάσει την γυαλάδα της Ατλακόλ.
Για φύση μιλάμε στο επόμενο session... :lol:


Καλό βράδυ,


Jimmy.k

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Project στην HO για MARKLIN
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 09:42:53 πμ »
Καλή μέρα Nas,

Για το δε νερό, στη συντριπτική πλειοψηφία των μακετών ,χρησιμοποιούν ρητίνες (εκτός της Wunderland και του φίλου μου του Vasgalanis.. :wink:)
Επειδή οι ρητίνες είναι επί το πλείστον διαφανείς (αν και αρκετοί τις χρωματίζουν με πρόσθετα) , όλη η δουλειά πρέπει να γίνεται στην κοίτη του ποταμού ή της λίμνης.
Την επιφάνεια την επεξεργάζεσαι με δύο τρόπους.Ο ένας πριν στεγνώσει το υλικό (κυρίως σε εποξειδικά) "παίζεις" με μία οδοντογλυφίδα και κάνεις τις ρυτίδες επάνω στην επιφάνεια είτε με το -περιβόητο- πιστολάκι φυσάς υπό γωνία , ώστε να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα.
Ο άλλος όταν στεγνώσει το υλικό ρίχνεις ατλακόλ και με πινέλο κάνεις την κυματορροή.Εάν θέλεις μπορείς να κάνεις και στεγνό πινέλλο (λευκό) στις κορυφογραμμή των κυμάτων.
Για τους καταρράκτες μπορείς να ακολουθήσεις μία παρεμφερή τεχνική : Σε μία ζελατίνα (σαν εκείνη της συσκευασίας που έχουν τα πουκάμισα), απλώνεις λωρίδες από σιλικόνη (φυσσίγγιο),υπό την προϋπόθεση ότι ,όταν στεγνώνει ,είναι διαφανής.Απλώνεις αρκετά κομμάτια , ώστε να έχεις επιλογές.
Μόλις στεγνώσει το υλικό , το τραβάς από μία άκρη και έχεις τους "καταρράκτες" σου.

Να είσαι καλά,


Jimmy.k

Tags: