Αποστολέας Θέμα: HURRICANE AIRFIX  (Αναγνώστηκε 1763 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mixalis

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1917
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ (ΚΑΛΑΜΑΚΙ)
  • modelclub.gr
HURRICANE AIRFIX
« στις: Οκτώβριος 19, 2010, 10:53:54 μμ »
Φιλοι μοντελιστες καλησπερα. Οπως λεει και ο τιτλος, HURRICANE AIRFIX στην 1/48. Ενα μοντελο πολυυυυυ παλιο και για την AIRFIX, και για μενα. Μου εκλεινε το ματι πολλα χρονια τωρα, και τελικα, με εριξε το ατοιμο και το επιασα.(Να πω την αληθεια με επεισε ποιο πολυ η κατασκευη του xorxe) Η κατασκευη ειναι απλη και σχετικα απροβληματιστη. Τα μονα που ειναι εξτρα ειναι ζωνες και ο καθρeπτης στη καληπτρα.Ειχε βεβαια τα θεματακια του με στοκαρισμα, αλλα οχι και τιποτα σπουδαιο.Στην αρχη πηγαινε για μαυρο μετα για τη μαχη της Αγγλιας και τελικα τελειωσε με σηματα που δινει το κιτ απο τη περιοδο του 1940 στη Γαλλια.Λιγες φωτο απο το τελειωμενο πια μοντελο και σαφως οι οποιες κριτικες  ::violent1:: δεκτες. Ευχωμε και εγω απο εδω το καλητερο για την εκθεση, και πηστευω να δω και να γνωρισω αρκετους απο εσας.



Αποσυνδεδεμένος xorxe

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 165
  • Age: 51
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: HURRICANE AIRFIX
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 11:11:28 μμ »
Ωραιο αποτελεσμα και πολυ καλες καπνιες. ::icon_thumright::
Μου αρεσσ πολυ και χαιρομαι οταν εμπνεο κι αλλου φιλους μοντελιστες ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΡΣΑΡΟΣ78

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1109
  • Age: 45
  • Τόπος: Bari Italia και Χανια
Απ: HURRICANE AIRFIX
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 04:24:49 πμ »
Είσαι τυχερός σου έκατσαν τα decals!!!! ::icon_thumright:: ::icon_thumright::Πολύ όμορφο αποτέλεσμά!!!
Εμένα απλά διέλυσαν όταν το έφτιαχνα!
FLY LOW HIT HARD

Αποσυνδεδεμένος vagelis207

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1561
  • Age: 49
  • Τόπος: Πατρα
Απ: HURRICANE AIRFIX
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 09:46:27 πμ »
Πολυ ωραια δουλεια και οντως οι καπνιες ειναι πολυ ρεαλιστικες ! ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Μια παρατηρηση μονο.Το ασημι που εχεις βαλει στα χειλη προσβολης των πτερυγων και στην ελικα, νομιζω οτι  δεν δινει την εντυπωση γυμνου μεταλλου και ειναι και πολυ εντονο.
 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: HURRICANE AIRFIX
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 02:50:52 μμ »
Πολυ ωραια δουλεια και οντως οι καπνιες ειναι πολυ ρεαλιστικες ! ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Μια παρατηρηση μονο.Το ασημι που εχεις βαλει στα χειλη προσβολης των πτερυγων και στην ελικα, νομιζω οτι  δεν δινει την εντυπωση γυμνου μεταλλου και ειναι και πολυ εντονο.
 ::salut:: ::salut::
Λυπαμε αλλα θα διαφωνισω. Ειναι υπερβολικα εντονες,σβηνουν πολυ αποτομα και το σχημα τους δεν εχει και πολυ σχεση με την πραγματικοτητα. Το χρωμα τους απο την αλλη ειναι καλο. Αυτο μεζι με τις καπνιες απο τα πυροβολα και το υπερβολικο τσιπινγκ ριχνουν καπως το μοντελο. Πιστευω οτι με καπως πιο μετρημενες φθορες θα ηταν πολυ καλυτερο.
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΡΣΑΡΟΣ78

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1109
  • Age: 45
  • Τόπος: Bari Italia και Χανια
Απ: HURRICANE AIRFIX
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 04:03:26 μμ »
Δημήτρη για τις καπνιές δεν μπορώ να έχω άποψη (Βλέπω μόνο την ουρά του λίγο πρίν το κόψω στα δύο στο IL2  :lol: :lol:)αλλά το έντονο τσίπινγκ οφείλεται και στην υπερυψωμένη γράμμωση του κιτ της airfix όπου τονίζει το εφέ αυτό!
FLY LOW HIT HARD

Αποσυνδεδεμένος Νίκος Κυπραίος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1460
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • KEEP YOUR FRIENDS CLOSE,BUT YOUR ENEMIES CLOSER
Απ: HURRICANE AIRFIX
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 08:00:52 μμ »
θα συμφωνησω και εγω με τον crow.Οι καπνιες απο τον κινητηρα ειναι λιγο εντονος(παντα για τα γουστα μου ::icon_thumright::)
και οι καπνιες απο τα πολυβολα καπως κοφτες (φαινονται σαν μασκαρισμενες)
Παρολα αυτα το βαψιμο ειναι πετυχημενο  ::eusa_clap::
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ 'ΣΑΙ ΛΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΑΣ ΓΑΛΕΡΑ

Αποσυνδεδεμένος mixalis

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1917
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ (ΚΑΛΑΜΑΚΙ)
  • modelclub.gr
Απ: HURRICANE AIRFIX
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 10:49:40 μμ »
Παιδια καλησπερα. Κατ΄αρχην, ευχαριστω ολους σας, που μπηκατε στο κοπο να πητε τη γνωμη σας για το μοντελο μου.Η αληθεια ειναι καπου αναμεσα σε οσα ο καθε ενας εγραψε. Θα ηθελα ομως να πω δυο πραγματακια. Λατρεις της φθορας, θελησα να δωσω μια εικονα ταλεπωρημενου α/φ που καθημερινως βρισκοταν στον αερα.Αρα εντωνη καπνια/φθορα, που ετσι και αλιως το urricane ειχε. Δεν νομιζω οτι  αυτο το θεμα εχει ορια. (ισως να μη πετυχε σαν τεχνικη και να διχνει υπερβολικο)ο.κ.Για το ασημι της φθορας vagelis207 και grow, βρε παιδια, με μπερδεψατε......τι να κανω την επομενη φορα? ΟΧΙ εντονο μεταλο? και τι σχημα ακολουθει το ξεφλουδισμα του χρωματος? Ναι στα πυροβολα, θα σημφωνησω απολητα μαζι σου CROW.Ηθελε κατι αλλο.Αυτα τα λιγα,παιδια σαν μια μικρη απολογια :D, και πραγματικα χερωμαι που ενα μοντελο μου, εδωσε τροφη για μικρες ΚΑΛΟΠΡΟΕΡΕΤΕΣ διαφονιες. Παμε για το επομενο.........(κουρσαρε ναι φανηκα τυχερος με τα σηματα xorxe.. ::salut::)

Αποσυνδεδεμένος vagelis207

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1561
  • Age: 49
  • Τόπος: Πατρα
Απ: HURRICANE AIRFIX
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 11:45:17 μμ »
Εμενα παντως οι καπνιες μου φαινονται ΟΚ ::icon_thumright::
Απλα  το ασημι ισως επρεπε να ειναι πιο διακριτικο.Μην ξεχναμε οτι ειναι και 48 φορες μικροτερο.
Παντως Μιχαλη γενικα σαν δουλεια ειναι πολυ καλο.
Καλη συνεχεια με το επομενο! ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος mixalis

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1917
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ (ΚΑΛΑΜΑΚΙ)
  • modelclub.gr
Απ: HURRICANE AIRFIX
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 07:39:42 μμ »
Εμενα παντως οι καπνιες μου φαινονται ΟΚ ::icon_thumright::
Απλα  το ασημι ισως επρεπε να ειναι πιο διακριτικο.Μην ξεχναμε οτι ειναι και 48 φορες μικροτερο.
Παντως Μιχαλη γενικα σαν δουλεια ειναι πολυ καλο.
Καλη συνεχεια με το επομενο! ::salut:: ::salut::
Ευχαριστω Βαγγελη  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος takenxan

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Τόπος: Χανιά
Απ: HURRICANE AIRFIX
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 08:46:46 μμ »
Καλησπέρα και Καλά Χριστούγεννα σε όλους. :D
Πολύ εντυπωσιακό το εργαλείο :D
Μπορείς να πεις τα χρώματα της παραλαγής :?:

Αποσυνδεδεμένος mixalis

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1917
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ (ΚΑΛΑΜΑΚΙ)
  • modelclub.gr
Απ: HURRICANE AIRFIX
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 25, 2010, 11:05:27 πμ »
Tα χρωματα ειναι HUMBROL τα 29 matt dark earth , 30 matt dark green, ( με αρκετα ξανοιγματα), απο κατω.... μαυρο / λευκο. :wink:

Tags: