Αποστολέας Θέμα: Spitfire IXc Πολεμική Αεροπορία  (Αναγνώστηκε 1586 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex D

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Age: 45
  • Τόπος: Dublin
Spitfire IXc Πολεμική Αεροπορία
« στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 05:45:55 μμ »
Χαίρετε κύριοι,

Αυτό είναι το Hasegawa Spitfire IXC στην 1/48, στο κουτί της Revell.
Το έβαψα PRU Blue με την τεχνική του eyeball Mk.1, καθώς το χρώμα είναι μίξη από Tamiya.
Δεν είχα και πολλές φωτογραφίες αναφοράς, οπότε έκανα ότι καλύτερο μπορούσα.
Είναι κατευθείαν από το κουτί, με χαλκομανίες από τα περισσεύματα.
Ελπίζω να σας αρέσει.

ΥΓ. Παρακαλώ πείτε μου αν έχω κάνει κάποια πατάτα μετο ποστάρισμα των φωτογραφιών για να το διορθώσω.










Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΡΣΑΡΟΣ78

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1109
  • Age: 45
  • Τόπος: Bari Italia και Χανια
Απ: Spitfire IXc Πολεμική Αεροπορία
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 06:14:01 μμ »
Φίλε μου καλησπέρα!
Σαν δουλειά από κατασκευαστικής άποψης μου φαίνεται άρτια!
Τώρα αν στέκει ρεαλιστικά δεν το γνωρίζω καθότι τα σπίτ δεν τα έχω μελετήσει καθόλου!!!
Έχουμε όμως αρκετά παιδιά που γνωρίζουν το συγκεκριμένο αεροπλάνο και θα σου πούν!
FLY LOW HIT HARD

Αποσυνδεδεμένος Alex D

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Age: 45
  • Τόπος: Dublin
Απ: Spitfire IXc Πολεμική Αεροπορία
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 06:20:10 μμ »
Να 'σαι καλά φίλε μου.
Το μόνο Ελληνικό Spitfire που βρήκα με αυτήν την παραλλαγή είναι το MJ333 σε μία φωτό από τεύχος της IPMS Ελλάδος.
Από κεί και πέρα τίποτα.
Υποψιάζομαι ότι το χρώμα ίσως να είναι λίγο σκούρο, αλλά πάλι με το μάτι ζορίστικα λίγο να κάνω την μίξη.

Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: Spitfire IXc Πολεμική Αεροπορία
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 07:43:24 μμ »
Καταρχάς καλώς ήρθες! :D

Κατα δεύτερον, ρίξε μιά ματιά εδώ που έχει γίνει συζήτηση για το συγκεκριμένο αεροσκάφος... Κατα τη γνώμη μου και αφού το έβαψες "PRU Blue" (και εμένα μου φαίνεται σκούρο αλλα δέν είναι απαραίτητα λάθος!), μάλλον θα έπρεπε να αναπαρασταθούν οι τροποποιήσεις σε φωτοαναγνωριστικό. Πρίν τροποποιηθεί - κατα πάσα πιθανότητα - θα έφερε τα κλασικά γκριζοπράσινα χρώματα της παραλλαγής...

Επίσης νομίζω θα ήταν καλό να προσθέσεις την διαγράμιση που υπάρχει στη θυρίδα του κόκπιτ - ετσι για να δώσεις λίγο περισσότερο ενδιαφέρον στη μονοχρωμία :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Alex D

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Age: 45
  • Τόπος: Dublin
Απ: Spitfire IXc Πολεμική Αεροπορία
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 07:57:59 μμ »
Να 'σαι καλά Νίκο, μακάρι να είχα πέσει πάνω σ'αυτό το post όταν το έφτιαχνα...
Δεν είχα ιδέα ότι είναι η φωτοαναγνωριστική έκδοση!
Α, όσο ζω μαθαίνω.
Στο επόμενο Spitfire θα εκτιμήσω τις γνώσεις σας

Αποσυνδεδεμένος linsondek

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Spitfire IXc Πολεμική Αεροπορία
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 27, 2010, 02:05:15 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους

Θα ήθελα να υποβάλλω την πολύ προσωπική μου άποψη μια και το αναφέρει ο φίλος για χάρη της κουβέντας.

Κατασκευαστικά  ::salut::
Η δουλειά που φαίνεται στις φωτογραφίες είναι πολύ καλή. Θα συμφωνήσω με αυτά που γράφτηκαν παραπάνω σχετικά με το να προσθέσεις ένα «λίγο κάτι» που θα αλλοιώσει τη μονοτονία του PRU Blue. Αν έχεις ίσως και λίγο διάθεση παραπάνω,  με τον κόφτη να «τρυπήσεις» τις εξατμίσεις και να δώσεις αέρα μετάλλου στο σύνολο. Και πάλι η δουλειά είναι πάρα πολύ καλή.

Ιστορικά
Σύμφωνα με στοιχεία που αναφέρονται  στη «βίβλο» (κάθε Spitfire Freak διαθέτει, Spitfire: The History Eric B. Morgan & Edward Shacklady), εικάζεται πως PR Spitfire δόθηκαν στην ΕΒΑ, γεγονός όμως το οποίο δεν τεκμηριώνεται ιστορικά σύμφωνα με τα μέχρι σήμερα δεδομένα (αυτά που έχουν δει δημοσιότητα ή έχουν επιζήσει).  Επίσης  κάποια ΜΚ ΙΧ μετασκευάστηκαν σε PR στην Ελλάδα. Τρανό παράδειγμα είναι το Spitfire του μουσείου της ΠΑ, το οποίο διαθέτει δύο κάμερες στην άτρακτο και σύμφωνα με τους επαΐοντες του μουσείου η μετασκευή έγινε εντός.

Για το θέμα που έφτιαξες υπάρχουν πολλές «θεωρίες συνομωσίας», όπως ότι ήταν ένα «μπλε που το πέταγε ο μοίραρχος της ΑΒ Δεκέλειας» ή «ήταν κανονικό ΜΚ ΙΧc το οποίο βάφτηκε και μετασκευάστηκε στην Ελλάδα»  ή «είχε κάμερες και χρησιμοποιήθηκε στον Εμφύλιο» κλπ. Μία ακόμα θεωρία συνομωσίας θέλει την μη ύπαρξη των bumps στα φτερά τα οποία «στέγαζαν» διαφορετικούς τροχούς, νομίζω σε μεταγενέστερα ΜΚ ΙΧ.

Η φωτογραφία που έχει αναρτηθεί είναι ο μοναδικός «φάρος» πληροφορίας την οποία ερμηνεύουμε κατά το δοκούν. Στο δικό μου MJ333 «έσβησα» τα bumps με ντουκόχαρτο, έφτιαξα κάμερες και δεν έβαλα την πινελιά που έχεις προσθέσει με τις βόμβες. Επαναλαμβάνω με καλή και λίγο χιουμοριστική διάθεση, έφτιαξα το αεροπλάνο με τη δική μου ερμηνεία.

Σε κάθε περίπτωση τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις έπειτα από διάβασμα, έρευνα, συζητήσεις με πρόσωπα και στο τέλος της ημέρας το συγκεκριμένο Spit κοσμεί τη συλλογή μου με τα υπόλοιπα PR Spits.

Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Alex D

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Age: 45
  • Τόπος: Dublin
Απ: Spitfire IXc Πολεμική Αεροπορία
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 27, 2010, 02:41:54 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά φίλε μου.
Οι σκέψεις σου επί του θέματος είνα σαφώς ευπρόσδεκτες και χρήσιμες.
Σε ευχαριστώ!

Tags: