Αποστολέας Θέμα: SU-27 1/48 (Trumpeter)  (Αναγνώστηκε 1823 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chrisk

  • Καραγιάννης Χρήστος
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 252
  • Age: 49
  • Τόπος: Κόρινθος - Σέρρες Ξεχασμένος στον νότο γεννημένος αλλού
SU-27 1/48 (Trumpeter)
« στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 03:17:06 μμ »
Το κιτ ειναι της Trumpeter και ηταν σε αθλια κατασταση.....τεραστια κενα, οι χαλκομανίες διαλύονταν, (με αποτελεσμα να μην καταφερα να κολλησω τις περισσότερες), χαλια εφαρμογή.

Συμπερασματικά με δυσκόλεψε αφανταστα, και ειναι το τελευταιο μοντελο εξ'ολοκληρου με πινελο. Γι αυτο τον λόγο θα δείτε πολλα λάθη και προβλήματα στο βάψιμο.

Μετά την αγορά αερογράφου, όλα τα επόμενα πιστευω να είναι πολύ καλύτερα. Γενικώς το μοντέλο είναι το τελευταίο κομμάτι που έγινε χωρίς να εφαρμοστεί καμία τεχνική μέσα από αυτό το φόρουμ....
Το φόρουμ το ανακάλυψα μετά την ολοκλήρωση του και το μόνο που συμπλήρωσα είναι ένα στοιχειώδες και άθλιο wash (το πινελο είχε καλύψει πολλές από τις γραμμές) καθώς και τα απαραίτητα στρώματα παρκετίνης για σφράγισμα.

Τεραστιο ευχαριστώ στο μέλος Zark που μου χορήγησε τα αστέρια για να τελειωσω το εργο...είπαμε τα πρωτότυπα διαλύθηκαν αμέσως !!!! και πολλές από τις χαλκομανίες -όσες τελικά έσωσα-είναι σε κακή κατάσταση!!!!!

Να ειστε αυστηροι παρακαλώ... ::painting::





και μια φωτο απο το πραγματικό:



Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: SU 27 1/48 (Trumpeter)
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 03:24:48 μμ »
καλο σαν πινελατο..... πιστευω οτι στο επομενο θα μεγαλουργήσεις..... αμα ακολουθήσεις τις συμβουλες που θα βρεις μεσα στο σιτε.
αναμενουμε το επομενο μοντελος σου φιλε μου. ::icon_thumright::

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος Zark

  • Professional Lego builder !!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 57
  • Τόπος: Πατρα
  • aka Παναγιώτης Ζαρκάδης
Απ: SU 27 1/48 (Trumpeter)
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 03:32:29 μμ »
Το "πινελο" ειναι πολλλλυυυυυυύ πιο δυσκολο βαψιμο απο τον αερογραφο και ειμαι σιγουρος (φαινεται) οτι το "μερακι" το εχεις. Για πινελατο - και δυσκολο πινελατο - με μεγαλες επιφανειες και τριχρωμη παραλαγη δεν τα πηγες και ασχημα και σου ευχομαι καλη (ειμαι σιγουρος) συνεχεια.

Για τα σηματα δεν χρειαζεται να ευχαριστεις  μονο εμενα, ευχαριστισε και το Modelclub που δινει αυτη την ευκαιρια στους μοντελιστες...

Αποσυνδεδεμένος Indy

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2112
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki
Απ: SU 27 1/48 (Trumpeter)
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 03:36:19 μμ »
Από τα ωραιότερα θέματα ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::

Το κραυγαλέο λάθος είναι στο σχήμα του κώνου (όπου ευθύνεται η Trumpeter) :wink:
Κατασκευαστικά, λίγος στόκος στη βάση των κάθετων ίσως λείπει... είτε λίγο τρίψιμο για να εφαρμόσουν καλύτερα :oops:
Ως προς το βάψιμο, μην υποτιμάς (και μην αφήνεις τελείως στην άκρη) το πινέλο σου ::painting::
Αν θέλεις πες μας τα χρώματα που επέλεξες για την παραλλαγή :mrgreen:

Keep modelling ::salut::

Φιλικά, Γιάννης
Qui tangit frangatur

Αποσυνδεδεμένος Orestis_T

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 212
  • Age: 38
  • Τόπος: Θεσσ/νικη
Απ: SU 27 1/48 (Trumpeter)
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 05:13:38 μμ »
Θες να ειμαστε αυστηροι...
Εγω θα γινω γιατι πιστευω οτι και εσενα δεν σου αρεσει το αποτελεσμα!
1)Τα χρωματα ειναι λαθος
2)Το βαψιμο ειναι κακο
3)πολλες τσαπατσουλιες!

ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ!!!
Εχω δει και εχω φτιαξει πολυ μα παρα πολυ χειροτερα!
Αυτα τα λεω γιατι ζητησες να ειμαι αυστηρος!
Ακριβως τα ιδια ποβληματα ειχα και εγω...Και ημουν αρκετα χειροτερος απο εσενα οπως ολοι μας οταν ξεκινησαμε!
Με πολυ διαβασμα εδω μεσα βελιτωθηκα πολυ και ειμαι σιγουρος οτι και εσυ θα τα καταφερεις!
Ο Αερογραφος κανει τρομακτικα καλητερη δουλεια αλλα πρεπει να εξασκηθεις πολυ για να τον μαθεις!
Ειναι πολυ πιο ευκολα απο οτι νομιζεις απλα υπομονη και επιμονη χρειαζεται!
Και να μην βιαζεσαι να τελειωσεις ενα μοντελο!
Εχει ενα βιντεο με την κατασκευη ενος κουρσαρου A-7 μεσα στο φορουμ (MUST SEE!!!)

Αποσυνδεδεμένος chrisk

  • Καραγιάννης Χρήστος
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 252
  • Age: 49
  • Τόπος: Κόρινθος - Σέρρες Ξεχασμένος στον νότο γεννημένος αλλού
Απ: SU 27 1/48 (Trumpeter)
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 06:27:49 μμ »
Zark εχεις δικιο πρεπει να ευχαριστησω ΚΑΙ το forum...

Indy οντως επρεπε να βαλω σε πολλα σημεια πολυ περισσοτερο στοκο αλλα το οτι υπηρχε υγρος στοκος το εμαθα απο το φορουμ...μεχρι τοτε ημουν με τον κλασσικο στοκο σε σωληνάριο τύπου κολλας uhu...
Τα χρώματα ήταν Lifecolor LC35, humbrol 89 super enamel το οποίο το άνοιξα λίγο, humbrol 106, 34 matt, molak gunmetal και για την εξάτμιση ακρυλικά της vallejo σε διάφορες μίξεις. Ασημί revell οπου χρειάστηκε και για τους τροχούς πράσινο Lifecolor 40.

Oresti και εγω εχω την αίσθηση οτι τα χρωματα ειναι σκ...α..!!! το βάψιμο τρα ειπα και πριν οτι ειναι κακο...μεγαλη επιφανεια, τα lifecolor δεν στρωναν με τιποτα...
οσο για τις τσαπατσουλιές ΝΑΙ ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΩ...

το βιντεακι σου φιλε τα σπαει και ειναι ευαγγελιο για πολλους μας ...το εχω κατεβασει εδω και καιρο (στην μετα su27 εποχή φυσικά!!!  :() και ειναι πολύ καλός οδηγός.

το συμπέρασμα μου ειναι οτι τελικα η 1/48 δεν μου παει στα αεροπλανα...απο εδω και μπρος μονο μικρότερες κλίμακες σε αυτήν την κατηγορία!!! και μακρια πλεον απο trumpeter...

Tags: su-27 flanker