Αποστολέας Θέμα: Αγωνιστικά αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες στον 29ο διαγωνισμό IPMS Hellas (2010)  (Αναγνώστηκε 4658 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Προς ενημέρωση κάθε ενδιαφερόμενου,
σχετικά με τη συμμετοχή μοντέλων αγωνιστικών αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών στον φετινό 29ο διαγωνισμό IPMS Hellas (2010)
αναρτήθηκε μια σημαντική ανακοίνωση-διευκρίνηση
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,407.msg341307.html#msg341307
ευχαριστώ
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Στάυρο θα γίνουν δεκτές συμμετοχές την Παρασκεύη (22)?
Για να κανονισουμε, εμείς από μακριά, αν θα μπορέσουμε να προσέλθουμε..
Καλη επιτυχία, όπως και να έχει...   ::icon_thumright:: ::salut::  ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Τα μοντέλα μπορούν να παραδοθούν εντός των χρονικών ορίων που έχει θέσει η ΟΕ. Από κει και πέρα ότι έρθει είναι αυτομάτως Εκτός Συναγωνισμού. Σε κάθε περίπτωση, πάντως θα πρέπει να έχει γίνει preregistration...

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
όπως είπε και ο Γ.Γ. μας,
βασική προϋπόθεση είναι η προεγγραφή των μοντέλων , ακόμη κι αν αυτά τελικά δεν εμφανιστούν στην έκθεση.
τώρα για αφίξεις απο μακρυά, καλό θα είναι να υπάρξει ενημέρωση-συνεννόηση  κατα περίπτωση με πμ (οχι δημοσίως)
Ευχαριστώ και εύχομαι να σε δούμε από κοντά με τα μοντέλα σου στην έκθεση
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος APR

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 144
  • Age: 49
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
    • APR
Δεν θα μιλήσω, γιατι θα με πείτε πάλι κακό! Δεν γίνετε ομως να μπλέκονται αγωνιστικά με πολιτικά και νταλίκες... Μπλέκουμε τα σώβρακα με τις γραβάτες... Μου θυμιζει λίγο ξεπέτα το εργο αυτό...οπως και οι κλίμακες...Πολύ απλά διαχωρίστε τα σε είδη και κλίμακες και βάλτε ενα μινιμουν οριο συμμετοχών.Αν δεν μαζεύονται 5 συμμετοχές, πολύ απλά δεν θα διαγωνίζονται.Οσο για τον χώρο που θα διατεθεί για τα αυτοκίνητα και τις μηχανές... ε τι να κάνουμε, ενα τραπεζάκι παραπάνω δεν χάθηκε και ο κόσμος...!

Ερωτηση: Αν ερθει διόραμα αυτοκινήτου αγωνιστικού σε ποια κατηγορία θα μπει και με τι κριτήρια θα διαγωνισθεί?
VASSILIOS ANAGNOSTOPOULOS

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Δεν θα μιλήσω, γιατι θα με πείτε πάλι κακό! Δεν γίνετε ομως να μπλέκονται αγωνιστικά με πολιτικά και νταλίκες... Μπλέκουμε τα σώβρακα με τις γραβάτες... Μου θυμιζει λίγο ξεπέτα το εργο αυτό...οπως και οι κλίμακες...Πολύ απλά διαχωρίστε τα σε είδη και κλίμακες και βάλτε ενα μινιμουν οριο συμμετοχών.Αν δεν μαζεύονται 5 συμμετοχές, πολύ απλά δεν θα διαγωνίζονται.Οσο για τον χώρο που θα διατεθεί για τα αυτοκίνητα και τις μηχανές... ε τι να κάνουμε, ενα τραπεζάκι παραπάνω δεν χάθηκε και ο κόσμος...!

Ερωτηση: Αν ερθει διόραμα αυτοκινήτου αγωνιστικού σε ποια κατηγορία θα μπει και με τι κριτήρια θα διαγωνισθεί?

φίλε Βασίλη,
Δεν χρειάζεται νομίζω να χρησιμοποιούμε ακραίες εκφράσεις.
Δεν είναι "ξεπέτα", μια ρύθμιση που έχει αποφασιστεί συλλογικά, με βάση συγκεκριμένο σκεπτικό.
Ούτε είναι μια απλή απόφαση για "ένα ακόμη τραπέζι - ή ένα λιγότερο" το θέμα αύξησης ή μείωσης των κατηγοριών του διαγωνισμού.
Δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι σχετικά με τις κλίμακες.
Το διόραμα που αναφέρεις θα κριθεί ως "πολιτικό διόραμα", με κριτήρια την κατασκευή αυτοκινήτου και εδάφους, το βάψιμο (επιμέρους και συνολικό), το φινίρισμα, τη σκηνοθεσία/στήσιμο/ιστορία κλπ.
Οι συμμετέχοντες κατόπιν συνεννόησης με το ΔΣ και την ΟΕ, θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στη βαθμολόγηση των εκθεμάτων τους (εάν το επιθυμούν και το ζητήσουν) μετά το πέρας της διαδικασίας. Επίσης κάθε ενδιαφερόμενος, μπορεί να ζητήσει να δει το σύστημα αξιολόγησης/βαθμολόγησης των εκθεμάτων. 
Γενικά, πρέπει να αναφέρω ότι η οργάνωση της έκθεσης-διαγωνισμού είναι μια "δυναμική" δραστηριότητα,
η οποία επανεξετάζεται και αξιολογείται, με προσπάθεια για συνεχή βελτίωση, κάθε χρόνο.
Υπάρχει πάντα η πιθανότητα η όποια νέα ρύθμιση "να μην επιτύχει" και να χρειαστεί να επανεξεταστεί την επόμενη χρονιά.
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Προφανώς μένετε, στις εκφράσεις και χάνετε το πνεύμα λόγων και έργων, θα συμφωνήσω με τον Σταύρο και θα αναλύσω λίγο περισσότερο.

Φίλε μου Βασίλη, προτιμώ να έχω 20 εκθέματα πολιτικών οχημάτων, έστω και λίγο παράταιρα όσον αφορά τις κατηγορίες, παρά να μην έχω κανένα γιατί δε συμπληρώνουν 5άδα σε κάποια κατηγορία. Εάν ισχύσει αυτού του τύπου πρόταση, θα φωνάζουν όσοι ασχολούνται με τα πολιτικά, ότι τους εξοστρακίζουμε. Ένα το κρατούμενο.

Δεύτερο. Έγινε προσπάθεια και αυτός ήταν ένας από τους λόγους που μειώθηκαν κατηγορίες και ενοποιήθηκαν με κάποιες άλλες, να μειωθεί ο χρόνος που δαπανάται στην απονομή. Και αυτό και πάλι έπειτα από έρευνα αλλά και κουβέντες μεταξύ όλων υμών και όλων ημών, ότι η διαδικασία της απονομής, είναι σκέτη ταλαιπωρία.

Τρίτον. Τραπέζια υπάρχουν μπόλικα, και δεν τίθεται θέμα χώρου (το λύσαμε και αυτό ήδη από πέρσι)

Τέταρτον. Η συμμετοχή στο διαγωνισμό - έκθεση, σημαίνει αποδοχή των όρων πραγματοποίησής του, όπως αυτοί έχουν ορισθεί στην προκήρυξη. Φέτος είναι αυτοί που είναι, του χρόνου μπορεί να είναι άλλοι, πέρσι ήταν σίγουρα διαφορετικοί και πάει λέγοντας. Εάν κάποιος για οποιοδήποτε λόγο δε συμφωνεί με τους όρους, απλά δε συμμετάσχει. Εάν το αποτέλεσμα κριθεί μη ικανοποιητικό στο τέλος του αγώνα, το ΔΣ, θα λογοδοτήσει στα μέλη του συλλόγου, και από κει και πέρα η λήψη των αποφάσεων βαρύνει άλλους.

Πέμπτον. Αν θέλεις να δεις πόσο ξεπέτα είναι η έκθεση, η διοργάνωση και η εκτέλεσή της σε προκαλώ, να γίνεις εθελοντής στην ΟΕ, και να μείνεις μαζί μας όλες τις μέρες, όλες τις ώρες (Τετάρτη με Κυριακή 9 πμ-9μμ). Επίσης να ρίξεις μια ματιά στα δεκάδες email που ανταλλάσσουμε κάθε εβδομάδα για να τρέξει σωστά αυτός ο ρημάδης ο σύλλογος, και να γίνουν όλα όπως πρέπει... Αν μετά από αυτό συνεχίζεις να το θεωρείς ξεπέτα, πάω πάσο.

Συγχώρα με για το έντονο της γραφής μου, αλλά δεν είμαι εγώ ο μηδενιστής. Επίσης πλέον μετά βεβαιότητος μπορώ να σου πώ ότι έξω από το χορό, όλοι πολλά τραγούδια ξέρουν. Στο χορό όμως δε μπαίνουν.

Για τον τρόπο κρίσης επί του παρόντος θα μείνω σε όσα έχει γράψει ο Σταύρος.

Αποσυνδεδεμένος APR

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 144
  • Age: 49
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
    • APR

φίλε Βασίλη,
Δεν χρειάζεται νομίζω να χρησιμοποιούμε ακραίες εκφράσεις.
Δεν είναι "ξεπέτα", μια ρύθμιση που έχει αποφασιστεί συλλογικά, με βάση συγκεκριμένο σκεπτικό.
Ούτε είναι μια απλή απόφαση για "ένα ακόμη τραπέζι - ή ένα λιγότερο" το θέμα αύξησης ή μείωσης των κατηγοριών του διαγωνισμού.
Δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι σχετικά με τις κλίμακες.
Το διόραμα που αναφέρεις θα κριθεί ως "πολιτικό διόραμα", με κριτήρια την κατασκευή αυτοκινήτου και εδάφους, το βάψιμο (επιμέρους και συνολικό), το φινίρισμα, τη σκηνοθεσία/στήσιμο/ιστορία κλπ.
Οι συμμετέχοντες κατόπιν συνεννόησης με το ΔΣ και την ΟΕ, θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στη βαθμολόγηση των εκθεμάτων τους (εάν το επιθυμούν και το ζητήσουν) μετά το πέρας της διαδικασίας. Επίσης κάθε ενδιαφερόμενος, μπορεί να ζητήσει να δει το σύστημα αξιολόγησης/βαθμολόγησης των εκθεμάτων. 
Γενικά, πρέπει να αναφέρω ότι η οργάνωση της έκθεσης-διαγωνισμού είναι μια "δυναμική" δραστηριότητα,
η οποία επανεξετάζεται και αξιολογείται, με προσπάθεια για συνεχή βελτίωση, κάθε χρόνο.
Υπάρχει πάντα η πιθανότητα η όποια νέα ρύθμιση "να μην επιτύχει" και να χρειαστεί να επανεξεταστεί την επόμενη χρονιά.
 ::salut::
Σ.Σ.

1ον, μα δεν μιλάω οτι είναι ξεπέτα η ΕΚΘΕΣΗ-Διαγωνισμός!Αντίθετα.Αλλα λέω ξεπέτα για εμάς τους λίγους που ασχολούμαστε με κάτι αλλο εκτός απο τα αρματα και τα αεροσκάφη.
2ον, Οσον αφορά τις κλίμακες: Παρατήρησα αλλα και εχω επισκευθεί αρκετές στο παρελθόν εκθέσεις, οτι υπάρχουν υποκατηγορίες(κλίμακες) για π.χ αεροσκάφη.Αρα λοιπόν διαφορετική αξιολόγηση.Δλδ, ενα αεροσκαφος 1/72, δεν θα διαγωνιστεί με ενα αεροσκάφος 1/48.Ετσι? Αρα λοιπόν θα υπάρχουν διαφορετικά βραβεία και κριτήρια. Τοτε λοιπόν γιατι ενα αυτοκίνητο στην 1/24 να διαγωνισθεί με ενα αυτοκίνητο της 1/12 ή 1/20?
3ον, Τα αεροσκάφη χωρίζονται σε 13 υποκατηγορίες! Τα άρματα σε 3. Τα αυτοκίνητα και οι μηχανές είναι αχταρμάς.Είτε εφτιαξα λοιπόν ενα αγωνιστικό είτε ενα πολιτικό είναι το ίδιο.Διαγωνίζομαι με κριτήρια κοινά.Ειναι σωστό λοιπόν?
4ον, υπάρχουν κλίμακες μοντέλων αυτοκινήτων 1/43 και 1/32.Και αυτές θα ενταχθούν στην ιδια κατηγορία?με τα 24αρια και τα 20αρια και τα 12αρια? Μα αφού υπάρχει αλλος βαθμός δυσκολίας και αλλη λεπτομέρεια...

Αυτό λοιπόν εννοώ ξεπέτα!
Το σωστότερο θα ήταν κλίμακες αυτοκινήτων-μηχανών- φορτηγών κλπ ξεχωριστά πράγματα και νοικοκυρεμένα!\

Γι'αυτό λέω λοιπόν και φωνάζω και σε ενα αλλο ποστ, οτι καλά ειναι τα αρματα και τα αεροσκάφη, αλλα δώστε και λίγο χώρο και σε αυτούς που κάνουν κάτι διαφορετικό. Η τουλάχιστον βαφτίστε την εκθεση ! Εκθεση-Διαγωνισμός μοντέλων Αεροσκαφών και Αρμάτων!
Ειναι πολλοί αυτοι που δεν ερχονται διοτι τα ΄μονα βασικά θεματά σας είναι τα αρματα και τα αεροσκάφοι.Και σίγουρα δεν γράφουν ολοι εδωμέσα!

Φιλικά και χωρίς καμία προκατάληψη!
VASSILIOS ANAGNOSTOPOULOS

Αποσυνδεδεμένος APR

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 144
  • Age: 49
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
    • APR
Φίλε μου Βασίλη, προτιμώ να έχω 20 εκθέματα πολιτικών οχημάτων, έστω και λίγο παράταιρα όσον αφορά τις κατηγορίες, παρά να μην έχω κανένα γιατί δε συμπληρώνουν 5άδα σε κάποια κατηγορία. Εάν ισχύσει αυτού του τύπου πρόταση, θα φωνάζουν όσοι ασχολούνται με τα πολιτικά, ότι τους εξοστρακίζουμε. Ένα το κρατούμενο.
Δεν το νομίζω!Αλλο το αγωνιστικό, αλλο το πολιτικό.


Δεύτερο. Έγινε προσπάθεια και αυτός ήταν ένας από τους λόγους που μειώθηκαν κατηγορίες και ενοποιήθηκαν με κάποιες άλλες, να μειωθεί ο χρόνος που δαπανάται στην απονομή. Και αυτό και πάλι έπειτα από έρευνα αλλά και κουβέντες μεταξύ όλων υμών και όλων ημών, ότι η διαδικασία της απονομής, είναι σκέτη ταλαιπωρία.
Αυτό το εχω ζήσει πολύ καλά πίστεψέ με! Κόψε λοιπόν τις κατηγορίες και βάλε εναν min αριθμό συμμετοχών σε κάθε κατηγορία.Πως να το κάνουμε δλδ.Αν υπάρξουν 5 αεροσκάφη 1/32 θα βραβευτεί το καλύτερο και το βραβείο του θα εχει το ιδιο ειδικό βάρος με την αλλη κατηγορία που π.χ 1/72 20 αεροσκάφη? Ε δεν το νομίζω!

Τέταρτον. Η συμμετοχή στο διαγωνισμό - έκθεση, σημαίνει αποδοχή των όρων πραγματοποίησής του, όπως αυτοί έχουν ορισθεί στην προκήρυξη. Φέτος είναι αυτοί που είναι, του χρόνου μπορεί να είναι άλλοι, πέρσι ήταν σίγουρα διαφορετικοί και πάει λέγοντας. Εάν κάποιος για οποιοδήποτε λόγο δε συμφωνεί με τους όρους, απλά δε συμμετάσχει.

Σε ευχαριστώ! ήταν πολύ προσβλητικό αυτό.Δεν ειναι τυχαίο ομως (απο την πείρα μου σε δάφορους συλλόγους και λέσχες και ομοσπονδίες) που συμβαίνει αυτό και πάντα τα πράγματα στην Ελλάδα πηγαίνουν πάντα απο το κακό στο χειρότερο.Τέτοιες συμπεριφορές και τέτοιες αντιμετωπίσεις υποβαθμίζουν πάντα οποιαδήποτε προσπάθεια πάει να αναδειχτει!
Περαστικά μας!

Πέμπτον. Αν θέλεις να δεις πόσο ξεπέτα είναι η έκθεση, η διοργάνωση και η εκτέλεσή της σε προκαλώ, να γίνεις εθελοντής στην ΟΕ, και να μείνεις μαζί μας όλες τις μέρες, όλες τις ώρες (Τετάρτη με Κυριακή 9 πμ-9μμ). Επίσης να ρίξεις μια ματιά στα δεκάδες email που ανταλλάσσουμε κάθε εβδομάδα για να τρέξει σωστά αυτός ο ρημάδης ο σύλλογος, και να γίνουν όλα όπως πρέπει... Αν μετά από αυτό συνεχίζεις να το θεωρείς ξεπέτα, πάω πάσο.
Ισως εχω πάει σε εκθέσεις πολλά χρόνια πριν απο εσένα και εχω βοηθήσει πολλά χρόνια πριν απο εσένα.Σόλωνος και Μασσαλίας ας πούμε...!1980κάτι!

 
VASSILIOS ANAGNOSTOPOULOS

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Φίλε μου Βασίλη, προτιμώ να έχω 20 εκθέματα πολιτικών οχημάτων, έστω και λίγο παράταιρα όσον αφορά τις κατηγορίες, παρά να μην έχω κανένα γιατί δε συμπληρώνουν 5άδα σε κάποια κατηγορία. Εάν ισχύσει αυτού του τύπου πρόταση, θα φωνάζουν όσοι ασχολούνται με τα πολιτικά, ότι τους εξοστρακίζουμε. Ένα το κρατούμενο.
Δεν το νομίζω!Αλλο το αγωνιστικό, αλλο το πολιτικό.

Έστω. Προτιμώ, τότε να γίνουν πρώτα αρκετές οι συμμετοχές, και να με "αναγκάσουν", με την παρουσία τους τα πολλά μοντέλα να δώσω λύση. Αλλιώς δε χρειάζεται να μπαίνω καν στον κόπο, αφού και πάλι οι λίγοι που όπως λες κάπου παραπάνω που έρχονται, θα αποκλείονται άμα τη εμφανίσει...

Δεύτερο. Έγινε προσπάθεια και αυτός ήταν ένας από τους λόγους που μειώθηκαν κατηγορίες και ενοποιήθηκαν με κάποιες άλλες, να μειωθεί ο χρόνος που δαπανάται στην απονομή. Και αυτό και πάλι έπειτα από έρευνα αλλά και κουβέντες μεταξύ όλων υμών και όλων ημών, ότι η διαδικασία της απονομής, είναι σκέτη ταλαιπωρία.
Αυτό το εχω ζήσει πολύ καλά πίστεψέ με! Κόψε λοιπόν τις κατηγορίες και βάλε εναν min αριθμό συμμετοχών σε κάθε κατηγορία.Πως να το κάνουμε δλδ.Αν υπάρξουν 5 αεροσκάφη 1/32 θα βραβευτεί το καλύτερο και το βραβείο του θα εχει το ιδιο ειδικό βάρος με την αλλη κατηγορία που π.χ 1/72 20 αεροσκάφη? Ε δεν το νομίζω!

Είναι το ίδιο μέταλλο, το ίδιο σχέδιο, δίνεται από τον ίδιο άνθρωπο, στην ίδια γιορτή. Ειδικό βάρος στην έκθεση-διαγωνισμό, έχει μόνο η συμμετοχή. Άντε και ο Gkontog...

Τέταρτον. Η συμμετοχή στο διαγωνισμό - έκθεση, σημαίνει αποδοχή των όρων πραγματοποίησής του, όπως αυτοί έχουν ορισθεί στην προκήρυξη. Φέτος είναι αυτοί που είναι, του χρόνου μπορεί να είναι άλλοι, πέρσι ήταν σίγουρα διαφορετικοί και πάει λέγοντας. Εάν κάποιος για οποιοδήποτε λόγο δε συμφωνεί με τους όρους, απλά δε συμμετάσχει.

Σε ευχαριστώ! ήταν πολύ προσβλητικό αυτό.Δεν ειναι τυχαίο ομως (απο την πείρα μου σε δάφορους συλλόγους και λέσχες και ομοσπονδίες) που συμβαίνει αυτό και πάντα τα πράγματα στην Ελλάδα πηγαίνουν πάντα απο το κακό στο χειρότερο.Τέτοιες συμπεριφορές και τέτοιες αντιμετωπίσεις υποβαθμίζουν πάντα οποιαδήποτε προσπάθεια πάει να αναδειχτει!
Περαστικά μας!

Καταρχήν δεν το είπα για να σε προσβάλλω, και δεν το είπα στοχεύοντας εσένα. Δεν ξέρω αν κατέβαινες-κατεβαίνεις στις εκθέσεις, αν σταμάτησες και πότε και για ποιό λόγο. Είναι σεβαστός αν έχει έτσι το πράγμα και δε μου πέφτει λόγος.
Φαίνεται όμως ότι έβαλες μόνος σου τον εαυτό σου στη θέση του στόχου. Και θα ήθελα έστω και σε Pm να μου πεις ποιά είναι αυτή η προσπάθεια που πάει να αναδειχθεί και την υποβάθμισα με τα λεγόμενά μου.

Πέμπτον. Αν θέλεις να δεις πόσο ξεπέτα είναι η έκθεση, η διοργάνωση και η εκτέλεσή της σε προκαλώ, να γίνεις εθελοντής στην ΟΕ, και να μείνεις μαζί μας όλες τις μέρες, όλες τις ώρες (Τετάρτη με Κυριακή 9 πμ-9μμ). Επίσης να ρίξεις μια ματιά στα δεκάδες email που ανταλλάσσουμε κάθε εβδομάδα για να τρέξει σωστά αυτός ο ρημάδης ο σύλλογος, και να γίνουν όλα όπως πρέπει... Αν μετά από αυτό συνεχίζεις να το θεωρείς ξεπέτα, πάω πάσο.
Ισως εχω πάει σε εκθέσεις πολλά χρόνια πριν απο εσένα και εχω βοηθήσει πολλά χρόνια πριν απο εσένα.Σόλωνος και Μασσαλίας ας πούμε...!1980κάτι!

Είσαι σίγουρα λοιπόν παλιότερος από μένα, και ίσως να έχεις βοηθήσει και πολύ περισσότερο από μένα. Ξεπέτα πάντως το παρόν ΔΣ, δεν κάνει με κανέναν τρόπο, και όποιος θέλει ας το καταλάβει.

 


Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Μου θυμιζει λίγο ξεπέτα το εργο αυτό...
Κοιτάτε ρε παιδιά μια ξεπέτα που χρειάστηκε 67176 γραμμές κώδικα. Δε μου αρέσει που το γράφω, δεν είναι καθόλου στο στυλ μου να κάνω τέτοιου είδους δηλώσεις, αλλά ομολογουμένως τέτοια ξεπέτα δεν έχω ξαναδεί. Φαντάσου τα παιδιά να μην είχαν ασχοληθεί και να είχαν στραβώσει μερικά πράγματα τι θα ακουγόταν. Αλλά άμα ζεις με το δάκτυλο στη σκανδάλη το μόνο που ξέρεις είναι να πυροβολάς. Ασχετα με το που κοιτάει η κάνη...

Ειδικό βάρος στην έκθεση-διαγωνισμό, έχει μόνο η συμμετοχή. Άντε και ο Gkontog...
::love7::
Να πάμε νωρίς να καβατζάρουμε τις καλές καρέκλες!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Μακάρι φίλε Βασίλη, να γεμίσουμε φέτος με μοντέλα αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών (είτε αγωνιστικών, είτε "απλών" πολιτικών)
σε νούμερα αντίστοιχα των αεροσκαφών και αρμάτων και να χρειαστεί να κάνουμε επιτόπου τροποποίηση των κατηγοριών ή του χρόνου στον κανονισμό !
Αλλά όπως έχει αποδειχτεί, με το προηγούμενο σύστημα της διάσπασης τους σε πολλές κατηγορίες, τις περισσότερες φορές δεν συμπληρωνόταν ο ελάχιστος απαιτούμενος αριθμός συμμετοχών και πήγαινε όλη η κατηγορία "εκτός".
Ελπίζω να μπορέσουμε να τα πούμε από κοντά στην έκθεση  ::icon_thumright::
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Σε ευχαριστώ! ήταν πολύ προσβλητικό αυτό.Δεν ειναι τυχαίο ομως (απο την πείρα μου σε δάφορους συλλόγους και λέσχες και ομοσπονδίες) που συμβαίνει αυτό και πάντα τα πράγματα στην Ελλάδα πηγαίνουν πάντα απο το κακό στο χειρότερο.Τέτοιες συμπεριφορές και τέτοιες αντιμετωπίσεις υποβαθμίζουν πάντα οποιαδήποτε προσπάθεια πάει να αναδειχτει!
Περαστικά μας!
Ε όχι ρε φίλε, δε νομίζω πως έχεις το δικαίωμα να απαιτείς ευγένεια όταν εσύ ο ίδιος ξεκίνησες να κατηγοριοποιείς καταστάσεις ως ξεπέτες και άλλα τέτοια φαιδρά. Κανείς δε σε προσέβαλε, το ότι πρέπει να αποδεχτείς τους όρους της έκθεσης αν αποφασίσεις να πάρεις μέρος στην έκθεση είναι όρος της προκύρηξης της έκθεσης, το να υπενθυμίζει κάποιος τον κανονισμό δεν προσβάλει κανένα.

Ισως εχω πάει σε εκθέσεις πολλά χρόνια πριν απο εσένα και εχω βοηθήσει πολλά χρόνια πριν απο εσένα.Σόλωνος και Μασσαλίας ας πούμε...!1980κάτι!
Παλιός λοιπόν. Να βαρέσω και μερικές προσοχές; Φυσικά αποσυνδέθηκες, πάγια τακτική hit and run, αναμπουμπούλα να γίνετε αλλά από απαντήσεις, έτσι και ζορίσει λίγο, απαγκίστρωση και στη φωλιά μας.

Δεν έχω πρόβλημα με αυτά που γράφεις, πιθανότατα έχεις δίκιο, αλλά δεν κάνεις προτάσεις, γράφεις με τρόπο εριστικό και μοναδικό σκοπό να προκαλέσεις αντιδράσεις. Τη έχεις λοιπόν την αντίδραση και σε διαβεβαιώνω πως όσο διατηρείς τον ίδιο τρόπο γραφής θα απαντάω με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Και μιας και το θυμήθηκα, κάποτε απαιτούσες περισσότερα πολιτικά μοντέλα. Δικαίωμά σου, αν και πάλι το έκανες αγενώς. Αλλά ρε φίλε μας έπηξες στο μοντέλο, εντυπωσιάστηκα! Κόψε τα λόγια λοιπόν και αν θες κάνε σοβαρές προτάσεις με στοιχειώδεις καλούς τρόπους και ίσως ανακαλύψεις πως ίσως αρχίσουν να σε ακούνε.

Περαστικά σου!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Πολύ απλά διαχωρίστε τα σε είδη και κλίμακες ...
Λες ο διοργανωτής ενός διαγωνισμού να μην θέλει -εφόσον οι συνθήκες είναι τέτοιες- να οργανώσει κάτι μεγαλύτερο; Κάνε υπομονή ένα χρόνο, φέρε πράγμα μπόλικο φέτος και εφόσον τεθεί θέμα να ξέρεις ότι κανείς δεν θα έχει τον παραμικρό λόγο να μη δεχτεί την ενίσχυση της συγκεκριμένης κατηγορίας.
Πρόσεξε σε παρακαλώ το εξής, μιλάμε για μία σύγχρονη IPMS η οποία ακούει όλους, από το παλαιότερο μέλος μέχρι τον τυχαίο φορουμίτη - μη μέλος που θα μπει εδώ και θα γράψει δυο ιδέες. Τσεκαρισμένο γιατί ανήκω στη δεύτερη κατηγορία και το βλέπω να εφαρμόζεται.

Μοντέλα παιδιά, μοντέλα. Για αυτό είναι η έκθεση!

ΥΓ το ειδικό βάρος του gkontog μετριέται σε γραμμές κώδικα και εντός της IPMS...

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Μακάρι φίλε Βασίλη, να γεμίσουμε φέτος με μοντέλα αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών (είτε αγωνιστικών, είτε "απλών" πολιτικών)
σε νούμερα αντίστοιχα των αεροσκαφών και αρμάτων και να χρειαστεί να κάνουμε επιτόπου τροποποίηση των κατηγοριών ή του χρόνου στον κανονισμό !
 ::salut::
Σ.Σ.
Φίλε Σταύρο αποκλείεται στην Ελλάδα να γεμίσει έκθεση με μοντέλα αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών... μια και η αυτοκινητιστική παιδεία μας είναι ελάχιστη, ενώ η αγωνιστική μηδαμινή...
Αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει... καλός ή κακός...

Spoiler (hover to show)

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Μακάρι φίλε Βασίλη, να γεμίσουμε φέτος με μοντέλα αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών (είτε αγωνιστικών, είτε "απλών" πολιτικών)
σε νούμερα αντίστοιχα των αεροσκαφών και αρμάτων και να χρειαστεί να κάνουμε επιτόπου τροποποίηση των κατηγοριών ή του χρόνου στον κανονισμό !
 ::salut::
Σ.Σ.
Φίλε Σταύρο αποκλείεται στην Ελλάδα να γεμίσει έκθεση με μοντέλα αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών... μια και η αυτοκινητιστική παιδεία μας είναι ελάχιστη, ενώ η αγωνιστική μηδαμινή...
Αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει... καλός ή κακός...

Spoiler (hover to show)

 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Ναι, έχεις πμ
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Eγώ παντως θα κατεβασω μοντέλο σε κατηγορία "αχταρμά"" και δεν με ενοχλει που δεν εχει δικό της ""τραπεζάκι"" , ουτε με ενδιαφέρει με τι άλλα μοντέλα  θα συγκριθώ. Κατεβαίνω για την χαρά μου - και οχι για διακρισεις.

Και δεν καταλαβαίνω τι θεση εχει αυτή η συζήτηση στα κατασκευαστικά θέματα. Με το που έκανε την ανακοίνωση ο Σταύρος, γιατί εγώ του απάντησα στην σωστή κατήγορία :?: :?:

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Φίλε Σταύρο αποκλείεται στην Ελλάδα να γεμίσει έκθεση με μοντέλα αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών... μια και η αυτοκινητιστική παιδεία μας είναι ελάχιστη, ενώ η αγωνιστική μηδαμινή...
Αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει... καλός ή κακός...
Πόσο δίκιο έχεις Γιώργο. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που ξεκινήσαμε με τον ramfighter το Link Αυτοκίνητα. Και ξέρεις κάτι? Από τους μετρημένους 25-30 ενεργούς "αυτοκινητάδες" ζήτημα είναι αν οι 8-10 έχουν συμμετάσχει έστω και με μια Ιντερνετική διεύθυνση και μόνο 2-3 συστηματικά. Για ποιά αυτοκινητιστική παιδεία μας μιλάς. Οι περισσότεροι είναι εποπτεύοντες χωρίς να έχουν καταλάβει τη σημασία αυτού του Link που σκοπό έχει να συσπειρώσει τους σήμερα 30 και ελπίζω αύριο 40, 50, 60 με την ίδια θεματολογία.


Αποσυνδεδεμένος vagelis207

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1561
  • Age: 49
  • Τόπος: Πατρα
Φίλε Σταύρο αποκλείεται στην Ελλάδα να γεμίσει έκθεση με μοντέλα αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών... μια και η αυτοκινητιστική παιδεία μας είναι ελάχιστη, ενώ η αγωνιστική μηδαμινή...
Αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει... καλός ή κακός...
Πόσο δίκιο έχεις Γιώργο. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που ξεκινήσαμε με τον ramfighter το Link Αυτοκίνητα. Και ξέρεις κάτι? Από τους μετρημένους 25-30 ενεργούς "αυτοκινητάδες" ζήτημα είναι αν οι 8-10 έχουν συμμετάσχει έστω και με μια Ιντερνετική διεύθυνση και μόνο 2-3 συστηματικά. Για ποιά αυτοκινητιστική παιδεία μας μιλάς. Οι περισσότεροι είναι εποπτεύοντες χωρίς να έχουν καταλάβει τη σημασία αυτού του Link που σκοπό έχει να συσπειρώσει τους σήμερα 30 και ελπίζω αύριο 40, 50, 60 με την ίδια θεματολογία.



Φιλε Est 1976 μας λες δηλαδη οτι απ'ολο το φορουμ εσυ και αλλοι δυο τρεις εχετε αυτοκινητιστικη παιδια.Σωστα??
Επειδη μερικοι δεν εχουμε γραψει διευθυνσεις στο λινκ,δεν συμαινει οτι δεν εχουμε αυτοκινητιστικη παιδια.
Σου μιλαω και για μενα προσωπικα και θελω να σου πω, με ολο το σεβασμο, οτι η αυτοκινητιστικη παιδια και οι γνωσεις πανω στο αυτοκινητο ,αγωνιστικο η μη ,δεν μετριεται με διευθυνσεις στο ιντερνετ.
Γι'αυτο δεν ειναι δικαιο να κρινεις καποιους που δεν γνωριζεις προσωπικα,παρα μονο πισω απο την οθονη ενος υπολογιστη.
Η ιδεα για το λινκ ειναι πολυ καλη αλλα το σκεπτικο σου λαθος.
Αυτη ειναι η γνωμη μου, χωρις παρεξηγηση και με ολο το σεβασμο.






Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Eγώ παντως θα κατεβασω μοντέλο σε κατηγορία "αχταρμά"" και δεν με ενοχλει που δεν εχει δικό της ""τραπεζάκι"" , ουτε με ενδιαφέρει με τι άλλα μοντέλα  θα συγκριθώ. Κατεβαίνω για την χαρά μου - και οχι για διακρισεις.
Μπράβο ρε Γιάννο, πες τα μήπως και ξεκολλήσουν, που έχουν χάσει το νόημα της έκθεσης!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Φιλε Est 1976 μας λες δηλαδη οτι απ'ολο το φορουμ εσυ και αλλοι δυο τρεις εχετε αυτοκινητιστικη παιδια.Σωστα??
Επειδη μερικοι δεν εχουμε γραψει διευθυνσεις στο λινκ,δεν συμαινει οτι δεν εχουμε αυτοκινητιστικη παιδια.
Σου μιλαω και για μενα προσωπικα και θελω να σου πω, με ολο το σεβασμο, οτι η αυτοκινητιστικη παιδια και οι γνωσεις πανω στο αυτοκινητο ,αγωνιστικο η μη ,δεν μετριεται με διευθυνσεις στο ιντερνετ.
Γι'αυτο δεν ειναι δικαιο να κρινεις καποιους που δεν γνωριζεις προσωπικα,παρα μονο πισω απο την οθονη ενος υπολογιστη.
Η ιδεα για το λινκ ειναι πολυ καλη αλλα το σκεπτικο σου λαθος.
Αυτη ειναι η γνωμη μου, χωρις παρεξηγηση και με ολο το σεβασμο.
Αγαπητέ Ευάγγελε, λυπάμαι εαν από τα γραφόμενά μου βγήκε -για εσένα προσωπικά τουλάχιστον- αυτό το νόημα του δηκτικού ύφους και της υποβάθμισης γνώσεων και παιδείας
Ουδεμία τέτοια πρόθεση υπήρξε εκ μέρους μου.
Θα επαναλάβω το νόημα του αρχικού μου post στο Link: Είμαστε λίγοι "αυτοκινητάδες", ας μαζευτούμε λοιπόν να έχουμε μια αυθύπαρκτη οντότητα και να σταματήσουμε να αποτελούμε "ουρα"  άλλων θεματολογιών σε υλικά και τεχνικές τουλάχιστον.
Ουδέποτε εθίχθη το θέμα γνώσεων ή παιδείας με τον τρόπο που το αναφέρεις. Εθίχθη όμως το θέμα της συμμετοχής όσων αισθάνονται "αυτοκινητάδες" σε αυτή τη πρωτοβουλία, με την έννοια της απουσίας από τη συλλογική αυτή προσπάθεια που για έμένα τουλάχιστον είναι ανεξήγητη. Θεωρώ ότι γνώσεις και παιδεία πρέπει να είναι αντκείμενα ευρείας διάδοσης και τι καλύτερο από αυτό το Link.
Δεν κρίνω κανέναν με την ευρεία έννοια του όρου, αλλά μόνο με τη στενή της συμμετοχής.
Πίστεψέ με τόσο η ιδέα, όσο και το σκεπτικό είναι σωστά.
Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος APR

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 144
  • Age: 49
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
    • APR
Ωπα ρε παιδιά τι εγινε? Ψαχνετε ολοι για καβγά τελικά?
Εγώ ξεκίνησα μια εντονη συζήτηση με STAVROS και MELPAS και ορμήξατε ολοι να βγάλετε τα εσώψυχά σας...Ηρεμα!Δεν νομίζω οτι "αρπαχτήκαμε" οι τρείς μας, οπότε γιατι παρεμβενετε κάποιοι με ειρωνικές συμπεριφορές και "Προσοχές"?ΗΡΕΜΑΑΑΑΑ!

Για να τελειώνει το θέμα και οι ψευτοτσαμπουκάδες... Το "ξεπέτα" επαναλαμβάνω δεν κολλάει επουδενεί στην Εκθεση. Οι άμυαλοι να το ξαναδιαβάσετε...
Το "ξεπέτα" πάει μόνο για την κατηγορία αυτοκινητάδων-μηχανών και φορτηγάδων κλπ.Εκεί πραγματι είναι ξεπέτα, οπως και ήταν πάντα.Ισως για κάποιους να ακούγετε λογικό, αφού είναι λίγες οι συμμετοχές, αλλα για εμένα, πιστεύω και πίστευα πάντα, οτι "το παιδί που ποναέι το προσέχεις περισσότερο".
Τώρα περι παλαιότητας κλπ, αυτά τα ακούω βερεσέ.Στον Στρατό ίσως... ή ολοι εσείς οι "πολεμοχαρείς" (αστιεύομαι) με τα πολεμικά εχετε αποκτήσει στρατιωτικές συνήθειες?

Και επίσης να απαντήσω στον"φίλο" που λέει για την εσκεμένη αποσύνδεσή μου, οτι κάθε μέρα είμαι στην εργασία μου μέχρι τις 22:00.Αρα ήταν καιρός να πάω και σπιτάκι μου...Δεν νομίζεις?

Οσον αφορα πάλι το γιατι σταμάτησα να πηγαίνω σε εκθέσεις, απλά να δηλώσω οτι δεν εγινε κάτι φοβερό. Απλά με ενόχλησε και με ενοχλέι το γεγονός οτι  το αυτοκίνητο-μηχανή-φορτηγό, πάντα η IPMS το ειχε και το εχει σε 3η και 4η μοίρα...Και αντίστοιχα και οι κριτές τότε.Σήμερα δεν ξέρω...Ελπίζω να είναι διαφορετικά!

Στο πίσω μέρος του μυαλού μου ειχα την σκέψη να κατέβω στην εκθεση με 6 αυτοκίνητα αγωνιστικά στην 1/43 και 1 πολιτικό στην 1/24.
Η απορεία μου λοιπόν είναι η εξής: Πώς θα συγκριθούν τα 43αρια με το 24αρι μου? Διοτι εκτων πραγμάτων τα 43αρια, δεν εχεις την πολυτέλεια της μεγάλης λεπτομέρειας...
Οσον αφορά την χαρά της Εκθεσης, αυτό εννοείται.Αλλα οχι για τα δικά μου μοντέλα.Αυτά τα ξέρω και τα εχω δει.Για τα άλλα ισχύει, για αυτά που δεν εχω δει και απο τα οποία θα ζηλέψω, θα κλέψω ιδέες και θα θαυμάσω!
Απο την στιγμή ομως που υπάρχει βραβείο, η Εκθεση παίρνει και ενα ανταγωνιστικό χαρακτήρα. Αρα λοιπόν ο κάθε διαγωνιζόμενος θα πρέπει να ζητάει "επι ισης ορης" διαγωνισμό!

Αυτά λοιπόν, και για τον "φίλο"... αν πάλι αποσυνδεθώ, ειναι διοτι ειμαι πάλι στην εργασία μου και κάποια στιγμή θα πρέπει να πάω σπίτι μου!
VASSILIOS ANAGNOSTOPOULOS

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Έχουν εμπλακεί δυο διαφορετικά θέματα, άσχετα μεταξύ τους, και κανείς δεν βγάζει συμπερασμα τελικά.
Πάντως διακρίνω τελικά μια διάχυτη εριστικότητα σε αρκετους τόπους και πολλά επίπεδα του Forum.

Αποσυνδεδεμένος APR

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 144
  • Age: 49
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
    • APR
Έχουν εμπλακεί δυο διαφορετικά θέματα, άσχετα μεταξύ τους, και κανείς δεν βγάζει συμπερασμα τελικά.
Πάντως διακρίνω τελικά μια διάχυτη εριστικότητα σε αρκετους τόπους και πολλά επίπεδα του Forum.

Ειμαι μαζί σου!
VASSILIOS ANAGNOSTOPOULOS

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Για το θέμα της λεπτομέρειας που αναφέρει ο ARP και της σύγκρισης μεταξύ διαφορετικών κλιμάκων νομίζω ότι υπάρχει το απλό κριτηριο της αναλογίας. Αν το πάω στα αεροσκάφη δεν νομίζω να πιστεύει κανείς ότι εξ ορισμού ένα 32άρι είναι πιο ενδιαφέρον από ένα 48άρι κοκ. Το καλό μοντέλο είναι καλό γιατί περιλαμβάνει καλή εφαρμογή των μοντελιστικών τεχνικών, ακρίβεια, πιστότητα, λεπτομέρεια.
Άρα νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα στο διαγωνιστικό μέρος. Εύχομαι καλή συμμετοχή σε κάθε περίπτωση.





Πάντες! Στον καιρό...

Tags: