Αποστολέας Θέμα: Αγωνιστικά αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες στον 29ο διαγωνισμό IPMS Hellas (2010)  (Αναγνώστηκε 4659 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Ωπα ρε παιδιά τι εγινε? Ψαχνετε ολοι για καβγά τελικά?
Εγώ ξεκίνησα μια εντονη συζήτηση με STAVROS και MELPAS και ορμήξατε ολοι να βγάλετε τα εσώψυχά σας...Ηρεμα!Δεν νομίζω οτι "αρπαχτήκαμε" οι τρείς μας, οπότε γιατι παρεμβενετε κάποιοι με ειρωνικές συμπεριφορές και "Προσοχές"?ΗΡΕΜΑΑΑΑΑ!

Για να τελειώνει το θέμα και οι ψευτοτσαμπουκάδες... Το "ξεπέτα" επαναλαμβάνω δεν κολλάει επουδενεί στην Εκθεση. Οι άμυαλοι να το ξαναδιαβάσετε...
Το "ξεπέτα" πάει μόνο για την κατηγορία αυτοκινητάδων-μηχανών και φορτηγάδων κλπ.Εκεί πραγματι είναι ξεπέτα, οπως και ήταν πάντα.Ισως για κάποιους να ακούγετε λογικό, αφού είναι λίγες οι συμμετοχές, αλλα για εμένα, πιστεύω και πίστευα πάντα, οτι "το παιδί που ποναέι το προσέχεις περισσότερο".
Τώρα περι παλαιότητας κλπ, αυτά τα ακούω βερεσέ.Στον Στρατό ίσως... ή ολοι εσείς οι "πολεμοχαρείς" (αστιεύομαι) με τα πολεμικά εχετε αποκτήσει στρατιωτικές συνήθειες?

Και επίσης να απαντήσω στον"φίλο" που λέει για την εσκεμένη αποσύνδεσή μου, οτι κάθε μέρα είμαι στην εργασία μου μέχρι τις 22:00.Αρα ήταν καιρός να πάω και σπιτάκι μου...Δεν νομίζεις?

Οσον αφορα πάλι το γιατι σταμάτησα να πηγαίνω σε εκθέσεις, απλά να δηλώσω οτι δεν εγινε κάτι φοβερό. Απλά με ενόχλησε και με ενοχλέι το γεγονός οτι  το αυτοκίνητο-μηχανή-φορτηγό, πάντα η IPMS το ειχε και το εχει σε 3η και 4η μοίρα...Και αντίστοιχα και οι κριτές τότε.Σήμερα δεν ξέρω...Ελπίζω να είναι διαφορετικά!

Στο πίσω μέρος του μυαλού μου ειχα την σκέψη να κατέβω στην εκθεση με 6 αυτοκίνητα αγωνιστικά στην 1/43 και 1 πολιτικό στην 1/24.
Η απορεία μου λοιπόν είναι η εξής: Πώς θα συγκριθούν τα 43αρια με το 24αρι μου? Διοτι εκτων πραγμάτων τα 43αρια, δεν εχεις την πολυτέλεια της μεγάλης λεπτομέρειας...
Οσον αφορά την χαρά της Εκθεσης, αυτό εννοείται.Αλλα οχι για τα δικά μου μοντέλα.Αυτά τα ξέρω και τα εχω δει.Για τα άλλα ισχύει, για αυτά που δεν εχω δει και απο τα οποία θα ζηλέψω, θα κλέψω ιδέες και θα θαυμάσω!
Απο την στιγμή ομως που υπάρχει βραβείο, η Εκθεση παίρνει και ενα ανταγωνιστικό χαρακτήρα. Αρα λοιπόν ο κάθε διαγωνιζόμενος θα πρέπει να ζητάει "επι ισης ορης" διαγωνισμό!

Αυτά λοιπόν, και για τον "φίλο"... αν πάλι αποσυνδεθώ, ειναι διοτι ειμαι πάλι στην εργασία μου και κάποια στιγμή θα πρέπει να πάω σπίτι μου!

Φίλε Βασίλη, σαφώς και δεν αρπαχτήκαμε, συζητηση κάνουμε
Προσωπικά, ελπίζω και εύχομαι,
τόσο εσύ όσο και οι άλλοι "αυτοκινητάδες" να συμμετάσχετε τελικά στη φετινή έκθεση-διαγωνισμό,
έστω σε αυτές τις " τύπου αχταρμά" κατηγορίες που είπε ο Γιάννος (αντε τις ...ξεχωρίζει λιγο η "κλάση" του καθενός σε απλά και βελτιωμένα)
και η μαζική σας συμμετοχή να μας "αναγκάσει" του χρόνου να "απλώσουμε" ξανά τις κατηγορίες, σύμφωνα με τις δικές σας επιστροφές και υποδείξεις.
Πάντως, μήπως για αυτή την αντιμετώπιση "3ης ή 4ης κατηγορίας" φταίει ότι κανείς "αυτοκινητάκιας" δεν μετέχει ενεργά σε συλλογικές μοντελιστικές δραστηριότητες (όχι μόνο στην IPMS Ελλάδος) ώστε να γίνονται γνωστές και σεβαστές οι όποιες "ιδιαιτερότητες" του συγκεκριμένου τομέα ?
(τύπου πχ. πως να συγκρίνεις ένα 43άρι με ένα 20άρι αυτικίνητο κλπ.)
Αυτά  ::icon_thumright::

 ::arrowred::  Γιάννο, το θέμα το έβαλα σκόπιμα εδώ για να το διαβάσουν οι "ενεργοί" αυτοκινητο-μοτοσυκλετο-μοντελιστές και όχι γενικά οι ενδιαφερόμενοι για την έκθεση  ::icon_thumright:: εαν υπάρχει "πρόβλημα" δεν έχω αντίρρηση να μετακινηθεί απο τη διαχείριση σε άλλα πιο "κατάλληλη" ενότητα
Τα λέμε στην έκθεση
::salut::
Σ.Σ.

Συνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Aυτά τα θυμάστε  :?: :?: ::arrowdown:: ::arrowdown::

Το καλό το μοντέλο δεν χρειάζεται εξειδικευμένη  κατηγορία με λίγες συμμετοχές για να ξεχωρίσει....

Ούτε καν διαχωρισμό σε κλίμακα εδώ που τα λέμε  ::arrowdown:: ::arrowdown::

Το παραπάνω 43άρι  δεν είχε βάλει τα γυαλιά σε 24άρια και 16άρια :?: :?:

Και που στο καλό είναι ο Alex να κλειδώσει το θέμα να τελειώνουμε  :?: :?: Αυτό το παιδί  όταν το χρειαζόμαστε περισσότερο, τότε είναι που λείπει ..... ::glossa:: ::glossa::

Υ.Γ.
Και μην νομίζετε οτι συμφωνώ απαραίτητα με την κατηγοροποίηση της IPMS. Το πραγματικό φάουλ τους όμως δεν είναι στα αυτοκίνητα, είναι αλλού. Aλλά οπως πολύ σωστά αναγράφηκε παραπάνω, οταν διακηρυσσέται ένας διαγωνισμός (είτε τραγουδιού, είτε μοντέλων, είτε αγώνας αυτοκινήτων εδώ που τα λέμε) διαβάζουμε τους κανονισμούς συμμετοχής και αν θελουμε να υποβάλλουμε συμμετοχή, τους αποδεχόμαστε.

Tags: