Αποστολέας Θέμα: Urmuth: the Dragon Hunter!  (Αναγνώστηκε 6475 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

salonikios

  • Επισκέπτης
Urmuth: the Dragon Hunter!
« στις: Ιούνιος 29, 2010, 06:51:04 μμ »
Το θέμα είναι ότι η πλειοψηφία όσων ασχολούνται με φιγούρες είναι απο Αθήνα  και εκεί γίνονται και τα σεμινάρια ,ενώ πολλοί άλλοι (μεταξύ των οποίων και εγώ) παλεύουμε μόνοι με τα θηρία!
Βλέποντας ότι τελευταία αρκετοί master της φιγούρας γράφτηκαν MC και σχολιάζουν δουλειές άλλων, σκέφτηκα να βάλω την νέα μου προσπάθεια με σκοπό την καλυτέρευση μου(μας) με σχόλια-παρατηρήσεις πάνω στην φιγούρα. Οπότε αναμένω σχόλια πάνω στο flesh, και τί χρειάζεται για την βελτίωση!





Για την ιστορία, τα χρώματα που χρησιμοποιήθηκαν (flesh):

Βασικό: Sunny skintone, Light brown, Us field drab, light orange, Vermillion
Φωτίσματα: Βασικό+Sunny skintone+Light orange και White στο τέλος
Σκιάσεις: Βασικό+us field drab (αρχικά) English uniform (κατόπιν)+Vermillion

και ένα ενδιάμεσο με:Βασικό+Light Brown+light orange

Σχολιάζει και όποιος θέλει βέβαια

Αποσυνδεδεμένος Θάνος_79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2063
  • Age: 45
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ - ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
  • ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 29, 2010, 08:27:10 μμ »
Σαν αποτέλεσμα μου αρέσει πάρα πολύ.

Είμαι βέβαιος ότι η διαδικασία βαψίματος για το δέρμα δεν έχει ολοκληρωθεί.

Αναφορικά με την παλέτα καθένας από εμάς χρησιμοποιεί διαφορετικά χρώματα κ για το λόγο αυτό δεν θα ήθελα να σου προτείνω να αλλάξεις κάτι (τρομάρα μου - τι είπα τώρα  :mrgreen:)

Σαν συμβουλή αν μου επιτρέπεις  ::arrowred:: Για το παντελόνι - μπότες παίξε με χρώμα αρκετά σκούρο (πχ μωβ- βυσσινί- πρωσσικό μπλέ ) για να πετύχεις αντίθεση με το χρώμα του δέρματος........

Βέβαια πάνω απ' όλα η επιλογή δική σου......

Καλή συνέχεια.........

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dimitrisd

  • Δημητρης Πετρου
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 130
  • Age: 53
  • Τόπος: Δραμα
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 29, 2010, 10:32:02 μμ »
Το θέμα είναι ότι η πλειοψηφία όσων ασχολούνται με φιγούρες είναι απο Αθήνα  και εκεί γίνονται και τα σεμινάρια ,ενώ πολλοί άλλοι (μεταξύ των οποίων και εγώ) παλεύουμε μόνοι με τα θηρία!
 

Μεγαλη αληθεια ειπες φιλε μου.Και να φανταστεις οτι καποτε η Θεσ/νικη ηταν πρωτοπορος στις φιγουρες (που σαι ρε Τζικο με το σχολειο σου  :wink:) .Ειναι πολυ ευχαριστο και σημαντικο για εμας να εχουμε στο MC τοσο σπουδαιους φιγουραδες.Μονο κερδος εχουμε να αποκομησουμε,εστω και μονο βλεποντας τις δουλειες τους.

Τωρα αν θελεις την γνωμη μου για την φιγουρα,εμενα μου αρεσε και σιγουρα θα δειξει καλυτερη οσο ολοκληρωνεται.Απλα προσωπικα θα ηθελα λιγο πιο εντονες τισ αντιθεσεις των χρωματων.Αλλα αυτο ειναι γουστο του καθενος.Ασε που δεν μπορω να σου πω και πολλα καθοτι τωρζα το γυρισα στα ακρυλικα  ::glossa::

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 29, 2010, 10:46:12 μμ »
Θεόφιλε πολύ ωραια η καινούργια φιγούρα.Είμαι σίγουρος οτι και με τη βοήθεια των φίλων εδώ μέσα θα γίνει πάρα πολύ καλή . Με αφορμή τη φιγούρα σου και ζητόντας τη βοηθειά τους θα μάθουμε καινούργια πράγματα και θα θυμιθούμε παλιότερα.Καλή συνέχεια.

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

salonikios

  • Επισκέπτης
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 29, 2010, 11:21:13 μμ »

Σαν συμβουλή αν μου επιτρέπεις  ::arrowred:: Για το παντελόνι - μπότες παίξε με χρώμα αρκετά σκούρο (πχ μωβ- βυσσινί- πρωσσικό μπλέ ) για να πετύχεις αντίθεση με το χρώμα του δέρματος........

θα γίνει κάτι σε στίλ κίλτ Θάνο, θα είναι το δύσκολο μέρος....

Το θέμα είναι ότι η πλειοψηφία όσων ασχολούνται με φιγούρες είναι απο Αθήνα  και εκεί γίνονται και τα σεμινάρια ,ενώ πολλοί άλλοι (μεταξύ των οποίων και εγώ) παλεύουμε μόνοι με τα θηρία!
 

Μεγαλη αληθεια ειπες φιλε μου.Και να φανταστεις οτι καποτε η Θεσ/νικη ηταν πρωτοπορος στις φιγουρες (που σαι ρε Τζικο με το σχολειο σου  :wink:) .Ειναι πολυ ευχαριστο και σημαντικο για εμας να εχουμε στο MC τοσο σπουδαιους φιγουραδες.Μονο κερδος εχουμε να αποκομησουμε,εστω και μονο βλεποντας τις δουλειες τους.

Τωρα αν θελεις την γνωμη μου για την φιγουρα,εμενα μου αρεσε και σιγουρα θα δειξει καλυτερη οσο ολοκληρωνεται.Απλα προσωπικα θα ηθελα λιγο πιο εντονες τισ αντιθεσεις των χρωματων.

έχεις δίκιο φίλε μου....κάποτε η Θεσσαλονίκη ήταν όντως... σίγουρα είναι καλό να βλέπεις την δουλειά κάποιων που δουλεύουν πολύ σοβαρά πάνω στη φιγούρα, αλλά το θέμα είναι να βλέπεις και πώς δουλεύουν κάπου κάπου. Τα σεμινάρια που γίνονται συνήθως είναι σε αρχική μορφή και πιεσμένα απο το χρόνο (τουλάχιστον αυτά που είδα εγώ) με αποτέλεσμα να δείχνονται λίγα πράγματα.Όσον αφορά την φιγούρα στην πραγματικότητα είναι πιο σκοτεινή, ίσως να περάσω κάποια highlights ακόμα  ::icon_thumright::

 ::arrowred:: Σταμάτη σε ευχαριστώ, έχεις δίκιο φίλε μου

Ένα πολύ καλό αρθρο το οποίο είχα σαν οδηγό (για το δέρμα) είναι το παρακάτω. Βέβαια ο τύπος χρησιμοποιεί πολλά χρώματα κάνοντας ουσιαστικά wet blending κάτι για το οποίο εγώ πρέπει να πειραματιστώ πολύ για να το πετύχω.
http://coolminiornot.com/article/aid/757/page/1

Αποσυνδεδεμένος christoskats

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Age: 49
  • Τόπος: Κερατσίνι
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 30, 2010, 12:28:24 πμ »
Καλό το ξεκίνημα, το δέρμα είναι το πιο δύσκολο αλλά και το πιο ελκυστικό σημείο μιας φιγούρας.Δεν ξέρω αν έχεις τελιώσει με το flesh.Εγώ θα πρόσθετα λίγο περισσότερο κοντράστ με την προσοχή βέβαια να μην γίνει και πολύ "φέτες" ο τύπος.

Αποσυνδεδεμένος Κ. Καριωτέλλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 417
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 30, 2010, 02:39:52 μμ »
Φιλε Σαλονικιε,πραγματι ειναι γεγονος οτι η Θεσ/νικη εχει βγαλει φιγουραδες υψηλου επιπεδου, παιδια σοβαρα και με προσωπικοτητα.Αξιζει να αναφερουμε τον αειμνηστο κ.Τζικο[''πατερα''της φιγουρας] στην Ελλαδα,τον Περηφανοπουλο,τον Καλαματα,που μαζι με τους ''δικους μας''Παλληκαρη,Λαλλη,Καρουση,βοηθησαν πολυ ωστε η φιγουρα να εχει τη σημερινη της μορφη.Ακομη και τωρα ομως, στη Βορεια Ελλαδα γενικα υπαρχουν ανθρωποι με σπανιο ταλεντο και ικανοτητες,πραγματικοι ''μαστορες''και επειδη τους εχω γνωρισει ειναι και εξαιρετα παιδια επισης.Αρχικα να αναφερω τους Κοτιο και Τσιρχογλου,εχουμε δει εκπληκτικες δουλειες,απ' τα χερια τους, αλλα και οι γειτονες σας Νικηφοριδης [τρομερη εξελιξη],με  Θαγκοπουλο,Κελεσιδη να παρουσιαζουν πολυ ομορφες δουλειες. Υποθετω οτι αν ζητησετε βοηθεια θα σας τη προσφερουν απλοχερα,θα δυσκολευτω πολυ να πιστεψω το αντιθετο.Φυσικα μπορεις να ζητησεις βοηθεια απ'οπου δηποτε,προσωπικα ειμαι στη διαθεση σου οπως και αλλα παιδια απο οσο ξερω.
Οπως καταλαβες εχει και η συμπρωτευουσα ''θηρια'' οχι μονο Αθηνα ''ενεργοποιηστε τα''

η φιγουρα κατα τη γνωμη μου χρειαζεται περισοτερες σκιες,και τα φωτισματα καντα ψηλα ωστε να αναδειχθουν οι ογκοι του σωματος.Εκει που πρεπει να εστιασεις τη προσοχη σου ειναι η ενδιαμεση  περιοχη,
παντως πολυ καλο ξεκινημα.

ΚΚ
 


salonikios

  • Επισκέπτης
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 30, 2010, 03:01:21 μμ »
Ευχαριστώ για τα σχόλια σας. Δεν διαφωνώ στο ότι άν ζητήσεις βοήθεια απο οποιονδήποτε θα σου αρνηθεί απλώς ο σημερινός τρόπος ζωής είναι έτσι ώστε ο καθένας μας να έχει λίγες ώρες ελεύθερες απο τον χρόνο του (εγώ προσωπικά μόνο ΣΚ μπορώ να ασχοληθώ με μοντελισμό) οπότε δύσκολα θα συναντηθείς ή θα γνωρίσεις κάποιον.  Αυτό που θέλω να πώ είναι να κανονιστούν και κάποια σεμινάρια (και για λίγο πιο προχωρημένους) στη Θεσσαλονίκη (όχι μόνο στον Πήγασο) άν κάποιος πχ. είναι πάνω για δουλειές, ή κάπως αλλιώς.

Εν πάσει περιπτώσει γιαυτό υπάρχει και το φόρουμ εδώ μέσα (κάτι σαν σεμινάριο, έστω και θεωρητικό είναι και αυτό). Για την φιγούρα όντως θα περάσω περισσότερες σκιές και φωτίσματα ψηλά και θα δώσω λίγο περισσότερο κόντραστ.     ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος sirhogr

  • Για τους φιλους Γιωργος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 670
  • Age: 56
  • Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • To create something you must be something.
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 30, 2010, 08:55:33 μμ »
Δωστου γερα θεοφιλεεεεε
When we accept tough jobs as a challenge and wade into them, miracles can happen!

Αποσυνδεδεμένος Getsa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2963
  • Age: 51
  • Τόπος: Ερμούπολη
  • YΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΣΥΡΟΥ
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 30, 2010, 08:59:56 μμ »
Πολύ "δυνατή" φιγούρα και στα μάτια μου δείχνει ωραιότατο το flesh.
Ευχαριστήσου όσο περισσότερο μπορείς το βάψιμό της. Καλή συνέχεια...  ::salut::
"Μη φοβάσαι το μοντέλο. Εσύ είσαι αυτός που κρατάει το κοπίδι..."

salonikios

  • Επισκέπτης
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 05, 2010, 05:22:10 μμ »

 ::arrowred:: Γιώργηδες  ::thanx:: μου δίνεται κουράγιο για τη συνέχεια!

Ένα μικρό update: περάστηκαν κάποιες σκιές και φωτίσματα σε επιλεγμένα σημεία στο φλές και βάφτηκε το ζωνάρι, μαχαίρι (θα σκιαστεί το άσπρο) η ζώνη και τα χέρια που κρατάνε το τσεκούρι





Ερώτηση: Για το μώβ ανάμιξα μπλέ+κόκκινο και φώτισα με φλές (sunny skintone) ενώ τελευταία με white (το οποίο δέ μου άρεσε καθόλου και δέν το ξαναχρησιμοποιώ). Ποιός άλλος τρόπος υπάρχει;
Ακολουθώντας και τις συμβουλές του Κώστα Καριωτέλλη και άλλων παλιότερα  ::icon_thumright::, προμηθεύτηκα απο τυπογραφείο χρυσό μελάνι με το οποίο θα περάσω το κράνος και τον δίσκο εκεί στην μέση (πρώτα βέβαια θα κάνω δοκιμές).

Αποσυνδεδεμένος Θάνος_79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2063
  • Age: 45
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ - ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
  • ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 05, 2010, 06:02:31 μμ »
Για το μώβ εγώ χρησιμοποιώ :

 ::arrowred:: Σκιές : βασικό + πρωσσικό μπλέ ανάλογα με τη σκιέ. Για πιο σκληρές σκιές προσθέτω λίγο μαύρο

                      Φωτίσματα : βασικό + red (ή flat red). τέλος για εντονότερα φωτίσματα απευθείας βασικό+ vermillon + ivory

Τα χρώμματα αυτά με βολεύουν προσωπικά . Το τι θα εξυπηρετήσει εσένα θα το βρείς εσύ. Ελπίζω να βοήθησα......

Αναφέρομαι σε ακριλικά  :roll: πάντα

Καλή συνέχεια.....

 ::salut:: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος Θάνος_79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2063
  • Age: 45
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ - ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
  • ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 05, 2010, 06:04:10 μμ »
Τώρα που το ξανακοιτώ τα μωβ μέρη μου αρέσουν.

Λίγες παραπάνω σκιές ήθελε ίσως  :roll: :roll:

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Κ. Καριωτέλλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 417
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 05, 2010, 08:25:20 μμ »
Θεοφιλε το φλες νομιζω ''ζωντανεψε'',αν και παιρνει λιγα εξτρα φωτισματα ακομα.Τη ζωνη η φωτισε τη ψηλα η σκιασε τη χαμηλα,δηλαδη κλιμακωτα΄[χωρισε τη νοερα σε τρια μερη,το κατω ειναι σκια το μεσαιο βασικο και το πανω φωτισμενο]...χονδρικα.Αυτο ισχυει γενικως.
...για προχωρα

ΚΚ

salonikios

  • Επισκέπτης
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 05, 2010, 10:54:48 μμ »
 ::arrowred:: Θάνο και εγώ prussian blue+black για τις σκιές έβαλα, πάντως θα κάνω κάποια φωτίσματα και σκιές ακόμα

Θεοφιλε το φλες νομιζω ''ζωντανεψε'',αν και παιρνει λιγα εξτρα φωτισματα ακομα.Τη ζωνη η φωτισε τη ψηλα η σκιασε τη χαμηλα,δηλαδη κλιμακωτα΄[χωρισε τη νοερα σε τρια μερη,το κατω ειναι σκια το μεσαιο βασικο και το πανω φωτισμενο]...χονδρικα.Αυτο ισχυει γενικως.
...για προχωρα

ΚΚ

Κώστα αυτά που γράφεις είναι πολύ σημαντικά και για μένα και για άλλους που ασχολούνται λίγο καιρό ή σκέφτονται να ασχοληθούν με φιγούρα. Τώρα όσον αφορά το φλές όντως ζωντάνεψε, θα περάσω και λίγα φωτίσματα ακόμα (το πρόσωπο θέλει επίσης). Όσον αφορά τη ζώνη θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και θα το δουλέψω πιο πολύ.
Πάντως οι ώρες  είναι ελάχιστες  :(

Αποσυνδεδεμένος dimitrisd

  • Δημητρης Πετρου
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 130
  • Age: 53
  • Τόπος: Δραμα
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 05, 2010, 11:11:31 μμ »
Θεοφιλε γινεται πολυ ωραια! Το φλες εδειξε πολυ καλο με τις σκιες οσο πρεπει.Εμενα μου αρεσε πολυ  ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: Συνεχισε και με τα φωτισματα για λιγο κοντραστ ακομα.Σε καλο δρομο εισαι  :mrgreen: :mrgreen:

Η ζωνη ,αν ακολουθησεις την συμβουλη του Κωστα, θα απογειωθει.Ειδες τι δεν σκεφτομαστε εμεις?  :wink:

Καλη συνεχεια φιλε μου με υπομονη και μην βιαζεσαι.Δυστυχως ο χρονος ποτε δεν ειναι αρκετος αλλα το σημαντικο ειναι να τον αξιοποιουμε οσο μπορουμε.

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος 8ANOS

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 113
  • Age: 52
    • http://i28.photobucket.com/albums/c224/theodoros/STARCLUB2_zpse4acdf33.gif
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 06, 2010, 12:15:36 μμ »
Ίσως θα σε βοηθούσε πολύ εαν στα σημεία με την πιο έντονη σκια, χρησιμοποιούσες ελάχιστο λάδι ζωγραφικής και το "έσβηνες" πάνω στο flesh. θεωρώ οτι το βάθος που δείνει το λάδι δεν το καταφέρνεις εύκολα με τα ακρυλικά. Tην ίδια μέθοδο μπορείς να ακολοθήσεις και στα φωτίσματα αλλά είναι λίγο πιο δύσκολο το "σβήσιμο".
Συμφωνώ με τον Κώστα ότι στο βορά έχετε πάρα πολύ καλούς φιγουράδες. Εκμεταλευτήτε τους.

Θάνος Βασιλικός
ΘΑΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ

salonikios

  • Επισκέπτης
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 21, 2010, 01:04:01 μμ »
 ::arrowred:: Θάνος Βασιλικός και Δημήτρης σας ευχαριστώ για το ποστάρισμα και τα tips!

και η συνέχεια μετά απο αρκετό καιρό





ότι πιστεύεται ότι χρειάζεται βελτίωση, το επισημαίνεται άφοβα.....άλλωστε με βοηθήσατε πολύ!

Το επόμενο ποστάρισμα θα είναι ολοκληρωμένη η φιγούρα στη βάση της  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Κ. Καριωτέλλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 417
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 21, 2010, 04:02:49 μμ »
Θεοφιλε νομιζω οτι παει μια χαρα ,τα δερματινα δειχνουν αρκετα δουλεμενα και θα σου προτεινα να βαψεις το ιδιο[δερματινα] οτι εχεις βαψει μπλε.Τα μελανια πως σου φανηκαν?

ΚΚ

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 21, 2010, 04:34:22 μμ »
Φιλαράκι ,μου αρέσει πάρα πάρα πολύ.Πιστευω οτι είναι η καλυτερή σου μέχρι τώρα ...μακράν.Τα φωτίσματα- σκιές έχουν άλλη ποιότητα,και τα μέταλα με τα μελάνια ρεαλιστικότατα.Καλή συνέχεια.

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος Ni_Kos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2410
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki - Milano
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 21, 2010, 11:34:32 μμ »
Μπράβο Θεόφιλε  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Το προχωράς πολύ καλά, με μεθοδικότητα και σωστή καθοδήγηση  ::icon_thumright::

Πάρε, ρε χριστιανέ, καμιά φωτογραφική της προκοπής ....  :evil: :evil:

Nikolas Kostoulas

salonikios

  • Επισκέπτης
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 22, 2010, 12:24:51 πμ »
Θεοφιλε νομιζω οτι παει μια χαρα ,τα δερματινα δειχνουν αρκετα δουλεμενα και θα σου προτεινα να βαψεις το ιδιο[δερματινα] οτι εχεις βαψει μπλε.Τα μελανια πως σου φανηκαν?

ΚΚ

Για τα μπλέ έχεις δίκιο Κώστα, στο χέρι του θα το κάνω δερμάτινο......το χρυσό μελάνι που δοκίμασα όντως πολύ καλό, με τα λάδια δέν τα πάω καλά  :roll:.....μια ερώτηση για σένα ώς ειδικός - θέλω να κάνω στο ύφασμα εκεί κάτω απο τη ζώνη ένα κίλτ σκοτζέζου (σε απλή μορφή), πρώτα περνάω το χρώμα (πράσινο θα το βάψω) και μετά τα σχέδια;

Φιλαράκι ,μου αρέσει πάρα πάρα πολύ.Πιστευω οτι είναι η καλυτερή σου μέχρι τώρα ...μακράν.Τα φωτίσματα- σκιές έχουν άλλη ποιότητα,και τα μέταλα με τα μελάνια ρεαλιστικότατα.Καλή συνέχεια.
Σταμάτη, τα πειράματα σε τεχνικές που έκανα όλο αυτό το καιρό (και ακόμα κάνω) με βοήθησαν να καταλάβω αρκετά πράγματα πάνω στα χρώματα και στις φωτοσκιάσεις. Έχω δρόμο ακόμα βέβαια και πολλές φιγούρες  :wink:.   ::thanx::

Μπράβο Θεόφιλε  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Το προχωράς πολύ καλά, με μεθοδικότητα και σωστή καθοδήγηση  ::icon_thumright::
Πάρε, ρε χριστιανέ, καμιά φωτογραφική της προκοπής ....  :evil: :evil:

Σε ευχαριστώ Νίκο, ελπίζω να το τελειώσω μέχρι τα τέλη Αυγούστου.....είδαμε και τη δικιά σου (ακριβή) μηχανή ρε! κίτρινες φωτό την ημέρα, σκοτεινές το βράδυ  ::glossa:: ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος Κ. Καριωτέλλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 417
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 22, 2010, 01:08:21 πμ »
Σε καποιο τευχος του ΜΙΛΙΤΑΡΙ ΜΟΝΤΕΛΙΝΓΚ εχει ενα αρθρο του Λατορε, πως εβαψε το Σκωτσεζο της ΕΛΙΤ.
ψαξε βρεστο διαβασε το και πραγματικα θα σου λυθουν ολες οι αποριες για το πως πρεπει να βαψεις ταρταν.
πιστευω οτι ειναι το πιο ομορφο κομματι που εχω δει σ' αυτο το μεγεθος, γενικα

τι εννοεις με τα λαδια, τι δε παει καλα?    .καλα παει

salonikios

  • Επισκέπτης
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 22, 2010, 12:46:36 μμ »


Σε καποιο τευχος του ΜΙΛΙΤΑΡΙ ΜΟΝΤΕΛΙΝΓΚ εχει ενα αρθρο του Λατορε, πως εβαψε το Σκωτσεζο της ΕΛΙΤ.

ok βρήκα και απο Bill Horan!  ::icon_thumright::

τι εννοεις με τα λαδια, τι δε παει καλα?    .καλα παει

για τη συγκεκριμένη ναί, μικρή επιφάνεια εξάλλου....γενικώς μιλάω για τα λάδια δέν τα κατέχω ιδιαίτερα

Αποσυνδεδεμένος lewton

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 200
  • Age: 42
  • Τόπος: Πειραιας - Κορυδαλλος
Απ: Urmuth: Scars of War (In Progress)
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 25, 2010, 07:06:37 μμ »
Καλα το πας σαλονικιε..
Ωραια τα δερματινα και το flesh!!
Καλη συνεχεια  ::icon_thumright::

Tags: