Αποστολέας Θέμα: Σεμινάριο - Αερογράφος - Επιλογή - Τεχνικές - Συντήρηση  (Αναγνώστηκε 21587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos800

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1030
Απ: Σεμινάριο - Αερογράφος - Επιλογή - Τεχνικές - Συντήρηση
« Απάντηση #100 στις: Ιούλιος 04, 2010, 02:51:03 μμ »
Συγχαρητήρια και από εμένα. Πάντα τετοια.

Εγώ έμεινα έκπληκτος και από το κατάστημα. Ειχα την εντύπωση οτι στο Γαλάτσι έιχε μονο RC.

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: Σεμινάριο - Αερογράφος - Επιλογή - Τεχνικές - Συντήρηση
« Απάντηση #101 στις: Ιούλιος 04, 2010, 03:16:37 μμ »
.
Εγώ έμεινα έκπληκτος και από το κατάστημα. Ειχα την εντύπωση οτι στο Γαλάτσι έιχε μονο RC.

  Αυτό είναι αλήθεια. Η βιτρίνα σε μπερδεύει και δίνει αυτή την εντύπωση......

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΛΦΑΚΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 320
  • Τόπος: ΓΑΛΑΤΣΙ
    • http://WWW.e-KALFAKIS.GR
Απ: Σεμινάριο - Αερογράφος - Επιλογή - Τεχνικές - Συντήρηση
« Απάντηση #102 στις: Ιούλιος 04, 2010, 03:33:35 μμ »
....................   Απ΄ ότι κατάλαβα ο κ. Καλφάκης δεν είναι άτομο που μπορεί να κάνει σεμινάρια. Μάλλον το ξέρει και ο ίδιος............


αγαπητέ nick2, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Δεν ξέρω τι ύφος έχουν αυτά τα σεμινάρια «που δεν μπορώ να κάνω», αλλά σε αυτήν την μοντελιστική  συνάντηση που διοργάνωσα δεν είχα σκοπό να προσβάλω και να ανατρέψω εμπειρίες και ούτε να υπαγορεύσω στο «αγοράστε τον αερογράφο μου», «χρησιμοποιείστε το χρώμα μου», πράγμα που εντοπίζεις και εσύ και χαίρομαι.
Ούτε επίσης είχα σκοπό να εμφανιστώ σαν Master από την μια μεριά και οι μαθητές από την άλλη, γιατί κάτι τέτοιο δεν με εκφράζει.  
Σε αυτό το σεμινάριο, και έχοντας κοινό που οι 30 από τους 31 χρησιμοποιούν ήδη αερογράφο, σκοπό είχα να ξεδιαλύνουμε «παρανοήσεις» που διαιωνίζονται, να απλοποιήσουμε τα πράγματα που ήτανε απλά αλλά καλλιεργήθηκαν ως περίπλοκα, και να δείξουμε πως λειτουργεί ο αερογράφος, που βγάζει βλάβες και πως τις αντιλαμβανόμαστε. Προτίμησα να είμαστε όλοι σε κυκλική διάταξη, για να διευκολύνει τον διάλογο.
Το σημαντικότερο φυσικά ήταν να σας επισημάνω την ιδιότητα του αερογράφους στην «εξατομίκευση του χρώματος» και πως ακόμη ένας  αερογράφος των 100 ευρώ, μπορεί να κάνει πολλά πράγματα το ίδιο με έναν των 450, γιατί αυτό που μετράει περισσότερο είναι η ιδιότητες της βελόνας και όχι η διατομή του μπεκ. Ίσως ριζοσπαστικό όπως το λες αλλά για μένα σωστό και αληθινό ώστε ο καθένας θα κάνει τις σωστές επιλογές όχι μόνον με τις επιθυμίες του αλλά και με τις πραγματικές του ανάγκες.

Θα χαιρόμουν αν πήρατε ένα ή δύο στοιχεία ο καθένας σας για να τα αξιοποιήσετε με τον δικό σας τρόπο.

Σας ευχαριστώ όλους, δεν ήτανε καθόλου βαβούρα, ήταν μοντελιστική ατμόσφαιρα.

ΥΓ.  Η δωρεάν συντήρηση του αερογράφου ισχύει, αλλά θα έπρεπε να μας τον αφήσετε. Δεν υπήρχε πολύς χρόνος για να γίνει και αυτό ταυτόχρονα. Θα ισχύει όμως επ’ άπειρον για όποτε μπορέσετε να ξαναέρθετε στην Πρωτοπαπαδάκη. Αν μάλιστα δεν έχουμε πολύ κόσμο, θα μπορεί να γίνει και επί τόπου ο έλεγχος ακόμη και η επισκευή του.
STARFIGHTER

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: Σεμινάριο - Αερογράφος - Επιλογή - Τεχνικές - Συντήρηση
« Απάντηση #103 στις: Ιούλιος 04, 2010, 04:52:11 μμ »
   Κύριε Καλφάκη.

 Ελπίζω πρώτα απ' όλα να μην παρεξηγηθήκατε από τα γραφόμενά μου. Έχοντας την τελευταία εικοσαετία συμμετάσχει σε τουλάχιστον 100 επαγγελματικά σεμινάρια και μάλιστα και από τις δύο πλευρές των συμμετεχόντων, έχω δεί και έχω βιώσει τις πιό απίστευτες πρακτικές πειθούς που μπορείτε να φανταστείτε. Ενδεικτικά να σας αναφέρω πως κάποτε ένας "γκουρού" των πωλήσεων είχε ζωγραφίσει με κιμωλία στο πάτωμα έναν μικρό κύκλο που ίσα-ίσα με χώραγε να σταθώ μέσα του λέγοντάς μου πως αυτός ο κύκλος ήταν η εμπορική πολιτική που θα εφάρμοζε η εταιρεία προς τους πελάτες της και εγώ θα μπορούσα να ελιχθώ σύμφωνα με τον χώρο που μου έδινε ο κύκλος. Μάλιστα σε τέτοιες πρακτικές οι "διδάσκοντες" στα σεμινάρια επέμεναν σχεδόν μετά μανίας. Φυσικά γιά να τα λένε αυτά πληρώνονταν από την εκάστοτε εταιρεία όπου τότε εργαζόμουν...................
Εξακολουθώ λοιπόν να πιστεύω ότι τέτοιου είδους σεμινάρια δεν μπορείτε να κάνετε.Καί καλά κάνετε.

 Γι αυτό μόνος μου διαχώρισα αυτό που έγινε προχθές στο κατάστημά σας από την λέξη σεμινάριο. Αυτές οι συζητήσεις πρέπει να συνεχιστούν. Ο σκοπός δεν πρέπει να είναι η εξέλιξή μας σαν μοντελιστές. Άλλωστε δύσκολα μαθαίνεις νέα κόλπα σε γέρικα σκυλιά όπως λένε και οι φίλοι μας οι Εγγλέζοι. Ο σκοπός πρέπει να είναι,όπως σωστά γράφετε κι εσείς, "να πάρουμε ο καθένας μας από ένα ή δύο στοιχεία και να τα αξιοποιήσουμε με τον δικό μας τρόπο". Εγώ τουλάχιστον αυτά τα ένα-δυό στοιχεία τα πήρα εχθές και σας ευχαριστώ. Μου μένει τώρα να μπορέσω να τα αξιοποιήσω.

 Υ.Γ. Ο αερογράφος μου δεν χρειάζεται συντήρηση. Λειτουργεί ακόμα σαν καινούριος,έστω κι αν πέρασε πολύς καιρός από τότε που ήταν καινούριος.
Τέλος.Σβήνω από το μήνυμά σας την τελευταία πρόταση και εύχομαι να έχετε πάντα πολύ κόσμο,ώστε να είναι αδύνατος ο επί τόπου έλεγχος και επισκευή των αερογράφων.

Αποσυνδεδεμένος Dimmu Borgir

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1042
  • Age: 50
  • Τόπος: Εξαρχεια-Αθηνα
  • Klein Mein
Απ: Σεμινάριο - Αερογράφος - Επιλογή - Τεχνικές - Συντήρηση
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 04, 2010, 07:41:22 μμ »
 Αγαπητοί φίλοι σας ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου για τα καλά σας λόγια :oops: και για την ωραία ατμόσφαιρα! ::salut:: Ελπίζω να βοήθησα στο να λυθούν όποιες απορίες! ::icon_thumright:: Χρήστος Αποστολόπουλος
I ride my fate with all my hate!!!

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: Σεμινάριο - Αερογράφος - Επιλογή - Τεχνικές - Συντήρηση
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 05, 2010, 03:33:21 πμ »
Yπάρχει πουθενά αυτό το κερί ή να ξύσω κανένα της εκκλησιάς?  :mrgreen:

Τα εκκλησιαστικά θα κάνουν τη δουλειά όπως είπαν ο κ. Καλφάκης και ο Χρήστος.
Εγώ έβαλα από εκείνα τα ελεεινά με τη μεταλλική βάση και δούλεψε η συνταγή.

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Σεμινάριο - Αερογράφος - Επιλογή - Τεχνικές - Συντήρηση
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 05, 2010, 07:52:48 πμ »
Yπάρχει πουθενά αυτό το κερί ή να ξύσω κανένα της εκκλησιάς?  :mrgreen:

Τα εκκλησιαστικά θα κάνουν τη δουλειά όπως είπαν ο κ. Καλφάκης και ο Χρήστος.
Εγώ έβαλα από εκείνα τα ελεεινά με τη μεταλλική βάση και δούλεψε η συνταγή.


 :mrgreen: αυτό που έβαλες είναι παραφίνη ενώ στην επίδειξη αναφέρθηκε το φυσικό κερί. δεν ξέρω εαν το τελικό αποτέλεσμα απο πλευράς στεγανοποίησης είναι το ίδιο.

Σχετικά με το σεμινάριο-επίδειξη  ::eusa_clap::,
ήταν όλα πολύ καλά: η οργάνωση, το κλίμα, οι πληροφορίες/γνώσεις/εμπειρίες/συμβουλές (επί των αερογράφων) που αντηλλάγησαν
και φυσικά η ευκαιρία να βρεθούμε σε ένα ωραίο και άνετο "μοντελιστικό" περιβάλλον και να τα πούμε.
Συγχαρητήρια λοιπόν στους διοργανωτές και οικοδεσπότες για την πρωτοβουλία τους αυτή  ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
και εύχομαι να τα ξαναπούμε στο επόμενο σεμινάριο .... σύντομα.  ::icon_thumright::
Φωτό απο την πρώτη ομάδα που συμμετείχα, θα ανεβάσω μόλις τις έχω στην κατοχή μου καθώς ένα πρόβλημα στην κάρτα της δικής μου κάμερας με ανάγκασε και χρησιμοποίησα μια "δανεική¨, οπότε ...τις περιμένω απο τον ιδιοκτήτη της
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: Σεμινάριο - Αερογράφος - Επιλογή - Τεχνικές - Συντήρηση
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 05, 2010, 08:13:46 πμ »
Και εγώ με την σειρά μου να ευχαριστήσω τους διοργανωτές και οικοδεσπότες μας!!!
Τόσο το περιβάλλον, όσο και τα όσα ειπώθηκαν ήταν άκρως διαφωτιστικά για μενα και με βοήθησαν να κάνω ένα ακόμη βήμα εξοικείωσης με τον αερογράφο!!!
Περιμένω με ανυπομονησία την συνέχεια...
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΛΦΑΚΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 320
  • Τόπος: ΓΑΛΑΤΣΙ
    • http://WWW.e-KALFAKIS.GR
Απ: Σεμινάριο - Αερογράφος - Επιλογή - Τεχνικές - Συντήρηση
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 05, 2010, 09:02:08 πμ »
αγαπητέ nick2 ,
σε ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια και καταλαβαίνω τώρα τι εννοούσες.
Πράγματι, δεν θα ήθελα με τίποτα να γίνει αυτό που γλαφυρά περιγράφεις. Είμαστε όλοι μοντελιστής και το πιο όμορφο πράγμα είναι να μοιραζόμαστε αυτό που αγαπάμε. Να πώ την αλήθεια, πήρα και εγώ πράγματα απο σας, και ακόμη περισσότερο πέρασα πολύ όμορφα μαζί σας.
Ο δε ενθουσιασμός σας για τον μοντελισμό είναι μια τρανταχτή απόδειξη ότι οι μοντελιστές δεν είναι είδος προς εξαφάνιση.

Με εμπνέετε μάλιστα για ακόμη πολύ περισσότερα.
STARFIGHTER

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: Σεμινάριο - Αερογράφος - Επιλογή - Τεχνικές - Συντήρηση
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 05, 2010, 04:00:13 μμ »
:mrgreen: αυτό που έβαλες είναι παραφίνη ενώ στην επίδειξη αναφέρθηκε το φυσικό κερί. δεν ξέρω εαν το τελικό αποτέλεσμα απο πλευράς στεγανοποίησης είναι το ίδιο.


Έκανα leak check και δεν έβγαλε μπουρμπουλήθρες :D
Πάντως πήρα και απο την εκκλησία!!!! :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΛΦΑΚΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 320
  • Τόπος: ΓΑΛΑΤΣΙ
    • http://WWW.e-KALFAKIS.GR
Απ: Σεμινάριο - Αερογράφος - Επιλογή - Τεχνικές - Συντήρηση
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 06, 2010, 02:54:17 μμ »
σας επισυνάπτω έναν χρήσιμο οδηγό αερογράφων, που έχει εκδώσει η BADGER. Εχει πολλά χρήσιμα πράγματα.
Spoiler (hover to show)
STARFIGHTER

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Σεμινάριο - Αερογράφος - Επιλογή - Τεχνικές - Συντήρηση
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 09, 2010, 08:24:42 μμ »
οι φωτο που σας υποσχέθηκα











 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Σεμινάριο - Αερογράφος - Επιλογή - Τεχνικές - Συντήρηση
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 11:21:31 μμ »
οκ

αερογραφοι και αερογραφοι

το θεμα είνα τι μπορούμε να κάνουμε με κάθε αερογράφο

προσωπκά έχω ένα ταπεινό AZTEK που τα καταφέρνει μια χαρά για τις δουλειές που κάνω

ασε, που αν βουλώσει , απλά αντικαθιστάς τη μύτη -σαν το MG 42 :lol: :lol: :lol:

το θέμα να αντιληφθεί ο καθένας τι μπορεί να κάνει ένας αερογράφος στο αρχικό βάψιμο σε κάθε μοντέλο


πάνω από όλα σκιἐς και ανοίγματα

Tags: