Modelclub.gr Φόρουμ

Faust (Αναγνώστηκε 4565 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κ. Καριωτέλλης

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/48
#25 Απ: Faust
Ιούνιος 11, 2010, 01:33:28 μμ
JET72
H τοποθετηση σου με βρισκει συμφωνο.Ο μοντελισμος με την ευρητερη εννοια του ορου
θεωρω κι εγω οτι ειναι απαραιτητο εργαλειο που πρεπει να κατεχει καποιος για να παραγει εργο.Το αν αυτο μπορει να χαρακτιριστει σαν εργο τεχνης,θα συμφωνησω παλι μαζι σου,οτι ειναι μεγαλη κουβεντα,ακρως ενδιαφερουσα ομως.Ο δε ορισμος που δινεις για τη τεχνη γενικοτερα,δυσκολα θα διαφωνησει καποιος πιστευω.

Στο δικο μας ομως χωρο {οχι της φιγουρας μονο αλλα σε ολα τα ειδη}υπαρχουν δεδομενα που σιγουρα πρεπει να λαβουμε υπ' οψιν.Το μεγεθος ειναι ενα απο αυτα.Θα συμφωνησουμε πιστευω,οτι τεχνες οπως γλυπτικη η κατασκευη και ζωγραφικη,ειναι αυτες που εφαρμοζωνται κατα κορον.Αν δουμε το θεμα με αυτο το συλλογισμο, δε θα μπορουσαμε να πουμε,οτι ο μοντελισμος με το τροπο που εφαρμοζεται στο χωρο μας γενικα, θα μπορουσε να χαρακτιριστει σαν μια νεα μορφη τεχνης.

η κουβεντα γινεται για το μοντελισμο γενικα, θα σε παρακαλουσα να μεινεις στη σελιδα[2]

gtets

• *
  • Scale 1/35
  • Γιώργος Τέτσιος
#26 Απ: Faust
Ιούνιος 11, 2010, 02:13:38 μμ
Σιγα μην ελειπε ο Μαρτης απο τη Σαρακοστη... :mrgreen:.Εγω θα πω τη γνωμη μου με ενα ερωτημα.Ολοι οσοι χαρακτηριζονται καλλιτεχνες παραγουν σιγουρα τεχνη?Μαλλον οχι.Ολοι οσοι μεσα στο μυαλο μας εχουν παρει δικαιως το προσωνυμιο του καλλιτεχνη,παραγουν τεχνη καθε φορα που καταπιανονται με κατι?(για παραδειγμα ολα τα εργα του  Michelangelo ειναι τεχνη?)Σιγουρα οχι.Οπως και αν οριζει κανεις την τεχνη.Οποτε και στο θεμα του μοντελισμου θα πω πως ο μοντελιστης ειναι ενας εν δυναμει καλλιτεχνης.Καποια εργα μοντελιστων μπορουν να χαρακτηριστουν ως τεχνη και καποια αλλα οχι.Και παλι ασχετα με το πως οριζει κανεις την τεχνη.Και μια αλλη οπτικη γωνια του πως βλεπω το πραγμα.Αν ο  Michelangelo λοιπον δεν ηταν ζωγραφος αλλα μοντελιστης και μπορουσε ολο αυτο το συμπαν που αποτυπωνε στο βλεμμα των πορτραιτων του,να το αποδωσει και στο βλεμμα μιας φιγουρας για παραδειγμα θα εχανε τον χαρακτηρισμο του καλλιτεχνη?Για μενα οι τεχνες δεν ειναι εφτα ουτε οχτω ουτε εννια.Βασικα δεν υπαρχουν καν.Και η ζωγραφικη και η γλυπτικη και η ποιηση αλλα και ο μοντελισμος για μενα ειναι απλα τα οπλα μιας ψυχης που αγωνια να εκφραστει,να επικοινωνησει.Η τεχνη ειναι μια ασχετα αν εκφραζεται με πεννα η με πινελο η με μαρμαρο η με οτιδηποτε αλλο.Ειναι μια και γεννιεται σε καποιες χαρισματικες ψυχες ή σε καποιες χαρισματικες στιγμες.Οποτε δεν ξερω αν θα χαρακτηριζα τον μοντελισμο ως τεχνη αλλα σιγουρα θα χαρακτηριζα καποιους μοντελιστες ως καλλιτεχνες

Jet72

• *
  • Scale 1/35
  • ... αλλά και οι προπέλες καλές είναι!
    • Image
#27 Απ: Faust
Ιούνιος 11, 2010, 02:32:14 μμ
Κρίμα που τέτοιες συζητήσεις γίνονται από μακριά...

Θα πρέπει να χωρίσουμε όμως την τέχνη σε μορφές που έχουν να κάνουν
(α) με την δημιουργία πρωτότυπου έργου πέρα από ό,τι εχει δημιουργήσει η φύση (πχ μουσική: η φύση δεν παράγει μουσική, παράγει ήχους, όμως η τέχνη της μουσικής βάζει κανόνες και φορμαλισμό και φτάνει σε μουσικό αποτέλεσμα)
(β) με την αναπαράσταση: γλυπτική, ζωγραφική ...

Συνεχίζοντας από το (β) πας πχ και στην φωτογραφία. Είναι τέχνη; Οι δικές μου φωτογραφίες δεν είναι γιατί απλά θέλουν να μεταφέρουν πληροφορία. Νομίζω ότι θα ήταν τέχνη αν προσπαθούσαν να μεταφέρουν πληροφορία όχι του θέματος "στεγνά" αλλά πληροφορία που ο φωτογράφος-καλλιτέχνης θέλει να περάσει μέσα στο θέμα (ελπίζω να με πιάνετε τι θέλω να πω...)

Αντίστοιχα κάπου είχα δει ένα διόραμα με ένα άρμα, μισό έγχρωμο μισό α/μαυρο και έναν παππού που το έδειχνε στο εγγόνι του κλπ (όποιος έχει το λινκ ας βοηθήσει...) Ναι, για μένα εκεί κρύβεται τέχνη... Στον Φάουστ κρύβεται τέχνη. Εκεί όπου υπάρχει το τράβηγμα του πραγματικού μέσα στο ιδεατό ή το ονειρικό κρύβεται τέχνη.

Ο Ν. Τσίτσος έδωσε έναν πρακτικό, ψυχολογικό ορισμό της τέχνης. Αυτό μετράει τελικά, η αντίδραση του αποδέκτη πάνω στο έργο.

Και κάτι τελευταίο:
Η Τέχνη σίγουρα πρέπει να περιέχει τον σεβασμό: τόσο στο αντικείμενο όσο και στον αποδέκτη του έργου.

Πολλά θα μπορούσαμε να πούμε, δεν βοηθάει το πληκτρολόγιο...

Κ. Καριωτέλλης

• *
  • Scale 1/48
#28 Απ: Faust
Ιούνιος 11, 2010, 02:40:19 μμ
 Γιωργο δυστηχως τα πραγματα εγιναν οπως το καταλαβες.Απο ενα σημειο και μετα ηταν αδυνατο να ακουμπησω οτιδηποτε,σκαλιζα και εβαφα διαδοχικα.

Πέτρος

• *
  • Scale 1/35
  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
#29 Απ: Faust
Ιούνιος 11, 2010, 02:50:26 μμ

Αντίστοιχα κάπου είχα δει ένα διόραμα με ένα άρμα, μισό έγχρωμο μισό α/μαυρο και έναν παππού που το έδειχνε στο εγγόνι του κλπ (όποιος έχει το λινκ ας βοηθήσει...) Ναι, για μένα εκεί κρύβεται τέχνη... Στον Φάουστ κρύβεται τέχνη. Εκεί όπου υπάρχει το τράβηγμα του πραγματικού μέσα στο ιδεατό ή το ονειρικό κρύβεται τέχνη.

http://www.network54.com/Forum/110741/thread/1253577654/Shadows+Of+The+Past+%28Sturmtiger+Now+and+Then%29+-+Finally+Done

Κ. Καριωτέλλης

• *
  • Scale 1/48
#30 Απ: Faust
Ιούνιος 11, 2010, 03:21:12 μμ
επανερχομαι στο θεμα,πραγματι το πληκτρολογιο ειναι ενα ψυχρο μεσο ομως χρησιμο στη παρουσα φαση.
θα χρησιμοποιησω ενα παραδειγμα και θα ρωτησω κατι.
Θα μου επιτρεψει ο κ.Φιλιππος να δανειστω τη τελευταια του δουλεια.
Ας υποθεσουμε οτι η εικονα του καμμενου και παρατημενου οχηματος στην ερημο ηταν πινακας ζωγραφικης ,πως θα το χαρακτιριζαμε?

JET,gtets,Νικο και κ. Φιλιπε η αποψη σας ειναι σαφης ,τεκμηριωμενη και συμφωνω απολυτα,στο γενικο του πραγματος περι τεχνης.

philio

• *
  • Scale 1/35
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
#31 Απ: Faust
Ιούνιος 11, 2010, 05:08:52 μμ
"Η ΤΕΧΝΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ" (απλά το καταθέτω σαν έκφραση και γεγονός)

Ο Φίλιππος (παρακαλώ χωρίς κ.) σου επιτρέπει να δανειστείς τη τελευταία του δουλειά.  ::glossa::

Η άποψή μου τώρα:

Κατ΄ αρχή να πούμε ότι το καμένο όχημα υπό κλίμακα είναι μία προσπάθεια αποτύπωσης μίας, κατά πάσα πιθανότητα, πραγματικής εικόνας.
Κανείς το καταφέρνει με καλή γνώση & εφαρμογή διαφόρων ήδη δοκιμασμένων τεχνικών.
Αν ήταν ένας πίνακας ζωγραφικής με αποτυπωμένη της εικόνα σαν ας πούμε μία φωτογραφία, κάποιος θα το κατάφερνε με καλή γνώση & εφαρμογή διαφόρων ήδη δοκιμασμένων τεχνικών συν την καλή αντίληψη της προοπτικής και δεν ξέρω τι άλλο.

Εδώ πιστεύω ότι έχουμε εφαρμογή τεχνικής...

Και στην κατασκευή του Faust έχουμε (πολύ) καλή γνώση & εφαρμογή διαφόρων ήδη δοκιμασμένων τεχνικών...
Φτάνει όμως αυτό; ΟΧΙ!
Εδώ έχουμε έμπνευση και σύλληψη ιδέας, έχουμε ιδιαίτερη κατασκευαστική δεινότητα, έχουμε έναν χρωματισμό (ζωγραφική) με άποψη που ουδόλως απεικονίζει μία φαντασίωση ως πραγματικότητα. Εδώ λοιπόν έχουμε πραγματικά ΤΕΧΝΗ.

Αν ζητάγαμε σε δύο ισάξιους μοντελιστές να αποδώσουν ένα καμένο στο μπροστινό  μέρος Cheny LRDG , οι πιθανότητες να παίρναμε ένα σχεδόν ίδιο αποτέλεσμα  είναι πολύ μεγάλες.

Αν ζητάγαμε το ίδιο για τον Faust…ούτε μία στο εκατομμύριο…

Nikos Tsitsos

• *
  • Scale 1/35
#32 Απ: Faust
Ιούνιος 11, 2010, 05:50:36 μμ
Και στην κατασκευή του Faust έχουμε (πολύ) καλή γνώση & εφαρμογή διαφόρων ήδη δοκιμασμένων τεχνικών...

Φτάνει όμως αυτό; ΟΧΙ!
Τόσο "πολύ" όμως που φτάνει για να χαρακτηριστεί ως τέχνη. Ειδικά όταν αυτές οι τεχνικές δεν είναι ήδη δοκιμασμένες αλλά εντελώς πρωτότυπες!

Πόσο μάλλον τον Faust, που υπάρχουν και αυτα...

Εδώ έχουμε έμπνευση και σύλληψη ιδέας, έχουμε ιδιαίτερη κατασκευαστική δεινότητα, έχουμε έναν χρωματισμό (ζωγραφική) με άποψη που ουδόλως απεικονίζει μία φαντασίωση ως πραγματικότητα. Εδώ λοιπόν έχουμε πραγματικά ΤΕΧΝΗ.
Προσωπικά δεν αποκλείω ότι κάτι "μοντελιστικό" μπορεί να χαρακτηριστεί ως τέχνη από μόνο του, απλά είναι σπάνιο κάποιος να το πετύχει.
1-2 μοντέλα το χρόνο διεθνώς θα χαρακτήριζα με τον όρο τέχνη(για τόσο σπάνιο μιλάμε)

Αν ζητάγαμε σε δύο ισάξιους μοντελιστές να αποδώσουν ένα καμένο στο μπροστινό  μέρος Cheny LRDG , οι πιθανότητες να παίρναμε ένα σχεδόν ίδιο αποτέλεσμα  είναι πολύ μεγάλες.

Αν ζητάγαμε το ίδιο για τον Faust…ούτε μία στο εκατομμύριο…
Συμφωνώ απόλυτα.

Υ/Γ: Την γνωστή Κινέζικη παροιμία "μια εικόνα = 1000 λέξεις" την ξέρετε...
Σας διαβεβαιώ ότι βλέποντας τον Faust από κοντά (καμία σχέση με της εικόνες) δεν υπάρχει καμία λέξη! (κόβει την ανάσα την λαλιά δεν θα κόψει?)

Stavros

• Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • save the last kit for me
#33 Απ: Faust
Ιούνιος 11, 2010, 08:26:41 μμ
 ::spam_emoticon::
Σπαμ μεν αλλά πολύ ενδιαφέρον.
Μήπως να μεταφερόταν σε ξεχωριστό νέο θέμα τα τελευταία περι τέχνης και μοντελισμού ?
 ::icon_thumright::
Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι ο μοντελισμός στις "ακραίες" μορφές του - στις οποίες περιλαμβάνεται και το σκάλισμα των φιγουρών που είναι μορφή μικρο-γλυπτικής και το βάψιμο τους που είναι μορφή τρισδιάστατης ζωγραφικής - είναι Τέχνη.
Μην πιάσουμε όμως το ερώτημα "τι είναι τεχνη" γιατί αρκετές μορφές της ιδίως της "σύγχρονης" κατα την άποψη μου δεν είναι τέχνη αλλά επίδειξη πανάκριβης κακογουστιάς (πολύ αντιπροσωπευτικό παράδειγμα ο Jeff Coons) .
Για το Faust επειδή κι εγώ πέρυσι που το είδα στο 10ο Athens Show έπαθα την πλάκα μου...θα συμφωνήσω με το Ν.Τσ.
Είναι εκπληκτικό έργο τέχνης._
 ::salut::
Σ.Σ.

GRmodeler

• *
  • Scale 1/48
#34 Απ: Faust
Ιούνιος 11, 2010, 10:44:05 μμ
    Κώστα καλώς ήρθες στο φόρουμ, η δουλειά σου είναι τόσο όμορφη, πρωτότυπη και διαφορετική από οτιδήποτε άλλο στο χώρο της φιγούρας και όχι μόνο, θα δανειστώ μια φράση που έγραψε ο Jet72 : «Κώστα είσαι αυθεντικός καλλιτέχνης.». Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσεις να μας πεις κάποια πράγματα τουλάχιστον ως προς τα υλικά και τον τρόπο χρήσης τους . Ομολογώ ότι είμαι τελείως αδαής με τις φιγούρες και όταν πέρυσι στην έκθεση του Star club είχα δει τις φιγούρες σου νόμιζα ότι βασικό υλικό ήταν συρματάκια και μεταλλικές μπαλίτσες (μη βαράτε, είπαμε αδαής!). Ποτέ δεν θα σκεφτόμουν ότι μπορεί κάτι τόσο λεπτεπίλεπτο να γίνει από εποξκό στόκο!

Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση που άνοιξε με αφορμή τις εκπληκτικές δημιουργίες του Κώστα. Προσωπικά πιστεύω ότι κάθε δραστηριότητα  που έχει να κάνει με δημιουργία μπορεί να αναχθεί σε τέχνη εφόσον υπάρχει το στοιχείο της πρωτοτυπίας καταρχήν. Το σημαντικότερο όμως κατά τη γνώμη μου είναι το να μπορέσει κάποιος με αφετηρία τους κανόνες και περιορισμούς  της εκάστοτε δραστηριότητας,  να τους ξεπεράσει για να απεικονίσει στο δημιούργημά του τη δική του οπτική (και ότι αυτή περιλαμβάνει). Συμφωνώ με το παράδειγμα του Jet72 με τη φωτογραφία . Το ίδιο θα έλεγα ότι ισχύει σε αρκετούς τομείς.
    Τώρα για τον μοντελισμό οι κατασκευές των περισσότερων από εμάς όσο τέλειες και αν είναι έχουν ένας περιορισμό: ουσιαστικά είναι όσο γίνεται πιο πιστές αναπαραστάσεις του πραγματικού θέματος και δύσκολα μπορούν να κάνουν αυτό που λέει ο Jet72 δηλαδή «να μεταφέρουν πληροφορία όχι του θέματος "στεγνά" αλλά πληροφορία που ο καλλιτέχνης θέλει να περάσει μέσα στο θέμα» ώστε να θεωρηθούν τέχνη. Αυτό το πετυχαίνει ο Κώστας με τις δημιουργίες του και γι’ αυτό πιστεύω ότι θα μαγνήτιζαν τα βλέματα των θεατών ακόμη και αν δεν ήταν τεχνικά 100% τέλειες.

Γενικά νομίζω ότι ο χώρος τις φιγούρας έχει περισσότερα περιθώρια δημιουργικής έκφρασης (χωρίς να αποκλείω εμάς τους υπόλοιπους!). Θυμήθηκα τώρα δύο δημιουργίες από την περσινή (νομίζω) Euromilitaire που μου είχαν κάνει μεγάλη εντύπωση : οι φαντάροι-φαντάσματα που βγαίνουν από το κάδρο (Lost generation) και ο γερμανός κρατούμενος που τον επισκέπτονταν τα θύματά του ως φαντάσματα-τύψεις. Κοινό σημείο σε όλα αυτά είναι η πρωτοτυπία και η μετάδοση της ιδέας και του μηνύματος που έχει στο μυαλό του ο δημιουργός.

Κ. Καριωτέλλης

• *
  • Scale 1/48
#35 Απ: Faust
Ιούνιος 11, 2010, 11:00:29 μμ
φιλε Σταυρο, η παρεμβαση σου ειναι παντα ευπροσδεκτη και το ξερεις. ''spam''...τετοια κολληματα ,τουλαχιστον εγω δεν εχω.
Η αποψη σου ειναι αυτο που εχει σημασια και χαιρομαι ιδιαιτερα που τη κατεθεσες,συμμετεχωντας στη συζητηση που εχει ανοιχτει.Η κουβεντα μας με θεμα ''μοντελισμος και τεχνη''ειναι πολυ ενδιαφερουσα για ολους μας,ετσι πιστευω τουλαχιστον.Νομιζω οτι γινεται μια ακαδημαικη συζητηση σε πολιτισμενο επιπεδο.Βεβαια οσο κι αν επιμελως προσπαθησα στη κουβεντα μας να μην εμπλακει η δουλεια μου,δυστηχως δε τα καταφερα.Οφειλω φυσικα να ευχαριστησω ολα τα παιδια για την εκτιμηση τους σ' αυτο που κανω.Νομιζω ομως οτι εχουμε πολλα να πουμε ακομα.Αποψη μου ειναι οτι τετοιου ειδους συζητησεις μονο κακο δεν κανουν.Τωρα το αν πρεπει να μεταφερθει η οχι δε το ξερω.

KWSTAS

• *
  • Scale 1/35
  • Rusting is my business and business is gooood!!!!
#36 Απ: Faust
Ιούνιος 12, 2010, 09:06:50 πμ
Συνονόματε συγχαρητήρια για τη σοβαρότητα αλλά και την αγάπη που προσφέρεις σ' αυτό που δημιουργείς.Όντως ισχύει αυτό που ειπώθηκε παραπάνω.Αναπαριστώντας κάτι ιστορικό έχεις περιορισμούς.Μόνο στον τομέα της φαντασίας υπάρχουν χιλιάδες διέξοδοι για το διαφορετικό.

Θυμήθηκα τώρα δύο δημιουργίες από την περσινή (νομίζω) Euromilitaire που μου είχαν κάνει μεγάλη εντύπωση : οι φαντάροι-φαντάσματα που βγαίνουν από το κάδρο (Lost generation) και ο γερμανός κρατούμενος που τον επισκέπτονταν τα θύματά του ως φαντάσματα-τύψεις. Κοινό σημείο σε όλα αυτά είναι η πρωτοτυπία και η μετάδοση της ιδέας και του μηνύματος που έχει στο μυαλό του ο δημιουργός.

Σόρυ για το σπαμάρισμα αλλά που μπορούμε να τα δούμε;Υπάρχει κάποιο λινκ;

KWSTAS

• *
  • Scale 1/35
#37 Απ: Faust
Ιούνιος 12, 2010, 09:11:45 πμ
:
Μήπως να μεταφερόταν σε ξεχωριστό νέο θέμα τα τελευταία περι τέχνης και μοντελισμού ?
 ::icon_thumright::
Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι ο μοντελισμός στις "ακραίες" μορφές του - στις οποίες περιλαμβάνεται και το σκάλισμα των φιγουρών που είναι μορφή μικρο-γλυπτικής και το βάψιμο τους που είναι μορφή τρισδιάστατης ζωγραφικής - είναι Τέχνη.
Μην πιάσουμε όμως το ερώτημα "τι είναι τεχνη" γιατί αρκετές μορφές της ιδίως της "σύγχρονης" κατα την άποψη μου δεν είναι τέχνη αλλά επίδειξη πανάκριβης κακογουστιάς (πολύ αντιπροσωπευτικό παράδειγμα ο Jeff Coons) .
Για το Faust επειδή κι εγώ πέρυσι που το είδα στο 10ο Athens Show έπαθα την πλάκα μου...θα συμφωνήσω με το Ν.Τσ.
Είναι εκπληκτικό έργο τέχνης._
Σ.Σ.
Αυτό Σταύρο με γυρίζει αρκετά χρόνια πίσω όταν μια πάνσοφη :lol: :lol: :lol: έστειλε στο "Modelling" ένα γράμμα περί τέχνης και μοντελισμού και έλαβε τις αντίστοιχες απαντήσεις από τον κ. Κωνσταντινίδη.

GRmodeler

• *
  • Scale 1/48
#38 Απ: Faust
Ιούνιος 12, 2010, 10:46:48 πμ

Σόρυ για το σπαμάρισμα αλλά που μπορούμε να τα δούμε;Υπάρχει κάποιο λινκ;

http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,12837.0/highlight,euromilitaire.html

και το best of show εδώ (πρόκειται για shadow box αν δεν κάνω λάθος):
http://www.planetfigure.com/forums/showthread.php?t=31474

architect

• *
  • Scale 1/48
  • modelclub.gr
#39 Απ: Faust
Ιούνιος 14, 2010, 02:27:02 μμ
Παιδιά καλημέρα.
      Μάλλον μπήκα αργά στη συζήτηση, αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ στο διάλογο, που ίσως έχει πιο πολύ σημασία από την παρουσίαση ενός τέλειου μοντέλου. Φίλε Κώστα, τη δουλειά σου την πρωτοείδα σε ένα γαλλικό περιοδικό που άφηνε πολλές αιχμές για τους κριτές που δεν σου έδωσαν το πρώτο βραβείο. Το πως το χαρακτήριζε δεν θυμάμαι ακριβώς, ότι και να πω εγώ, είναι πλεονασμός.
      Όσο για τον μοντελισμό γενικότερα, πιστεύω πως ναι είναι ένας ευχάριστος τρόπος να περνάμε το χρόνο μας. Όμως τίποτε παραπάνω; Για να το κάνω πιο παραστατικό, ίσως μια ιστορία θα βοηθούσε. Ένας προϊστορικός άνθρωπος κάποτε, ζωγράφισε στη σπηλιά που ζούσε μια παράσταση του κυνηγιού που είδε το πρωί της ίδιας μέρας. Όλοι θα συμφωνήσουμε πως εκείνη τη στιγμή γεννήθηκε η τέχνη. Από τις αδρές γραμμές στον τοίχο της σπηλιάς, μέχρι την Κapella Sistina, όλα ανήκουν στον ίδιο χώρο, το χώρο της τέχνης. Και ναι μεν δεν περιλαμβάνεται ο μοντελισμός στον κατάλογο των τεχνών, αλλά αυτός ο κατάλογος πως συντάχθηκε; Τότε που δεν υπήρχε video και δεν μπορούσε το vιdeo art να περιληφθεί; Ή η γλυπτική πρέπει να αναφέρεται μόνο σε μάρμαρο και όχι σε φουσκωτό πλαστικό του Jef Koons;
     Ο μοντελισμός για μένα είναι μια τρισδιάστατη ζωγραφική. Ότι και αν συνεπάγεται αυτό, πάντα θα υπάρχουν νέοι ορίζοντες να ανακαλύψουμε. Μπορεί να περνάμε ωραία το χρόνο μας, αλλά και ο προϊστορικός κυνηγός το ίδιο προσπαθούσε να κάνει. Από 'κει όμως μέχρι την  Κapella Sistina, πέρασε πολύ ψάξιμο και πολύ προσπάθεια. για αυτό και κάθε νέος δρόμος στο μοντελισμό, που λέγεται post shading ή hair spay ή modulation, θα έχει σαν αποτέλεσμα την προώθηση της μορφής τέχνης που λέγεται μοντελισμός και στην τελική να περνάμε καλύτερα το χρόνο μας.
    Συγνώμη για την πάρλα, Κώστα και πάλι συγχαρητήρια όπως και σε όλους τους συναδέλφους.             
THEY CALL ME CAPTAIN SLOW

Amen

• *
  • Scale 1/35
  • Αρης
#40 Απ: Faust
Ιούνιος 15, 2010, 09:42:05 μμ
Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Ο !!

Συγχαρητήρια δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψεις το συναίσθημα που σου βγάζει μια τέτοια δημιουργία.Ειχα δει και τη πεταλουδα.... απιστευτες δουλειες μπραβο!!!!

τι υλικο ειναι αυτο που πλαθεις τα σχηματα!?

Stavros

• Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • save the last kit for me
#41 Απ: Faust
Ιούνιος 16, 2010, 12:27:57 πμ
τι υλικο ειναι αυτο που πλαθεις τα σχηματα!?

o ...παλιοστόκος !!!  που οι περισσότεροι δυσκολευόμαστε να απλώσουμε σωστά και να το τρίψουμε όπως πρέπει !!!

:shock: :shock: :shock:
Σ.Σ.

Κ. Καριωτέλλης

• *
  • Scale 1/48
#42 Απ: Faust
Ιούνιος 16, 2010, 02:59:45 πμ
οπως λεει κι ο Σταυρος... παλιοστοκος
εποξικος στοκος δυο συστατικων,να το πω πιο ''εντυπωσιακα''.Προκειται για ενα ευτελες υλικο,χρησιμο σε υδραυλικους κατα κυριο λογο.Υπαρχουν αρκετα ειδη στοκων με διαφορετικες ιδιοτητες,δηλ αλλος ειναι πολυ μαλακος αλλος σκληρος αλλος στεγνωνει αργα αλλος γρηγορα κτλ.Διαφορες επισης υπαρχουν και στην υφη τους,καποιοι τριβονται πιο ευκολα απο αλλους,οπως επισης υπαρχουν και στοκοι που η υφη τους ειναι ''πλαστικη''αλλα με την εννοια της ελαστικοτητας.Το καλο ειναι οτι mixαρωνται μεταξυ τους με αποτελεσμα να σου προσφερουν πολλες δυνατοτητες.Φυσικα εξαρταται απο το τι θες να φτιαξεις.
Βεβαια αν θελουμε απλως να στοκαρουμε μια ενωση η να κλεισουμε καποιο κενο η να ψιλοδιορθωσουμε κατι σε καποιο μοντελο δε ειναι απαραιτητο να γινει καποια μιξη.Συνηθως αυτη η πρακτικη αφορα μοντελιστες φιγουρας που τη ''στηνουν'' απο το μηδεν η κανουν εκτεταμενες μετατροπες,τουλαχιστον απ΄οσο ξερω.
Το σημαντικο για μενα ειναι να μαθεις καπιοα στιγμη πως ''συμπεριφερεται''ο καθε στοκος απο μονος του πρωτα και μετα σαν μιξη.Ειναι απαραιτητο να πειραματιστης και να δοκιμασης διαφορους συνδιασμους, μεχρι να βρεις κατι ικανοποιητικο σαν αποτελεσμα.Το καλο ειναι οτι δεν ειναι ακριβο υλικο και το βρισκεις σχετικα ευκολα.Προσωπικα αλλα και αλλοι συναδελφοι ψωνιζουμε συνηθως οταν επισκεπτομαστε διαφορες εκθεσεις εκτος Ελλαδος,αν και κατα καιρους εχει τυχει να βρω κι εδω μερικους οι οποιοι ομως ειναι κακιστης ποιοτητας τοσο απο μονοι τους οσο και σαν μιξη.

dive

• *
  • Scale 1/35
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
#43 Απ: Faust
Ιούνιος 16, 2010, 05:03:20 πμ
γεια σας
πρωτιστως ανοιγοντας το τοπικ αυτο το ευχαριστιεσαι διαβαζοντας διαλογο επιπεδου.
περι τεχνης και μοντελισμου ειμαι ο πλεον αναρμοδιος να μιλησω για αυτο γιατι συμφωνω με τους περισσοτέρους.
κυριως γραφω για να δωσω τα συγχαρητήρια μου στον Καριωτελλη που είναι εκπληκτικός καλιτέχνης και δημιουργός.
και εγω με την πεταλουδα εμεινα και με αυτη την δημιουργια εμεινα επισης.
θα αναζητήσω μονο κάποιες τεχνικες γνωσεις μη φυσικά βεβηλώνοντας το ωραιαο αυτο τοπικ.
Χαιροκροτω... υποκλινομαι στην τεχνη και αποχωρω αναμενοντας με αγωνια να δω και αλλες εξαιρετικές δημιουργιες απο τα χερια σου.
ευχαριστουμε που μας τίμησες με το ποσταρισμα.
καλη συνεχεια σε οτι και να κανεις.
Βελετάς Δημητριος.

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

dimitrisd

• *
  • Scale 1/144
  • Δημητρης Πετρου
#44 Απ: Faust
Ιούνιος 16, 2010, 09:54:55 πμ
   Καταρχην να δωσω και γω συγχαρητηρια στον Κωστα για τις δημιουργιες του.Ειμαι περηφανος και γω ,οπως ολοι φανταζομαι, για το οτι ενας ελληνας εχει φτασει σε τοσο
υψηλο μοντελιστικο επιπεδο παγκοσμιως.Αναμφιβολα το ταλεντο του ξεχειλιζει αλλα για να φτασει κανεις σε τετοια αποτελεσματα χρειαζεται σκληρη δουλεια,υπομονη και αντιληψη.
Κατι που ισχυει σε καθετι που κανουμε και θελουμε να πετυχουμε.Κι οπως ελεγε ο Ηρακλειτος,η μοιρα του ανθρωπου ειναι ο χαρακτηρας του  :wink:

Τωρα οσον αφορα το θεμα μοντελισμος και τεχνη,ειναι κατι που σηκωνει πολυ συζητηση.Γενικα δεν θεωρω τον μοντελισμο σαν μορφη τεχνης αν και πολλες φορες ο μοντελισμος εχει
χαρακτηριστικα τεχνης.Παντως δεν μπορω να θεωρησω τεχνη το να αγορασω π.χ μια φιγουρα και την βαψω αψογα,αυτο ειναι τεχνικη.Ναι μεν τεχνη ειναι η δημιουργια ή η εκφραση που μας συγκινει και μας προκαλει συναισθηματα αλλα κατ'εμε πρεπει να περιεχει το στοιχειο της πρωτοτυπιας και κυριως την συλληψη μιας ιδεας.Ενα μυθιστορημα για παραδειγμα ειναι τεχνη οταν ανοιγει νεους δρομους και λεει κατι που δεν εχει ειπωθει.Απο κει και περα οτι αναπαραγεται δεν ειναι τεχνη αλλα εφαρμογη τεχνικης.

Τωρα για τους μοντελιστες που δημιουργουν απο το μηδεν κατι που συγκινει και συναρπαζει μπορω να δεχτω οτι εμπεριεχει ψηγματα τεχνης.Ειδικα οταν η δημιουργια τους συλλαμβανει την ανθρωπινη στιγμη ,σε ενα διοραμα ισως, τοτε εχουμε μια μορφη τεχνης.Η αναπαρασταση ενος αρματος φτιαγμενου απ'το μηδεν δεν μπορει να θεωρηθει τεχνη.Ισως τελικα τεχνη ειναι να πεις η να δειξεις κατι που δεν μπορει να εκφραστει με αλλον τροπο παρα μονο με αυτον που εκφραζεται.Και σ'αυτο το σημειο ο μοντελισμος υστερει.

Παντως για να πω την αληθεια ο καλλιτεχνης την ωρα που δημιουργει δεν ενδιαφερεται αν κανει τεχνη η οχι.Θελει μονο να εκφρασει  αυτο που τον καιει μεσα του αδιαφοροντας για οτιδηποτε αλλο.Ετσι εμεις ειτε θελουμε να λεμε οτι κανουμε τεχνη ειτε οχι λιγο ενδιαφερον εχει.Ας συνεχισουμε να κανουμε αυτο που κανουμε οσο καλυτερα μπορουμε,οχι για τους αλλους, αλλα κυριως για την δικη μας αναγκη να δημιουργησουμε.Και παντα μεσα μας να σκεφτομαστε ποσο τυχεροι ειμαστε που μπλεχτηκαμε στα πλοκαμια αυτου του υπεροχου κοσμου και απεχουμε συνειδητα απο την ρηχοτητα και την ασχημια της καθημερινοτητας.Αυτο πιστευω ειναι το πιο σημαντικο

Φιλικα
Δημητρης

Amen

• *
  • Scale 1/35
  • Αρης
#45 Απ: Faust
Ιούνιος 16, 2010, 05:45:06 μμ
Ευχαριστω παιδια για της πληροφοριες περι στοκου.Ετσι αυτοματα μου λυνετε και η απορια πως τα κολλας ολα αυτα χωρις ιχνος κολλας. ::salut::

Εγω ειχα παρει λευκό πηλο που στεγνωνει στον αερα για κατι αναλογο αλλα δε το εχω δοκιμασει ακομη.Δουλευετε σαν πλαστεληνη και στο τελος μπορεις να περασεις και μπογια ή βερνικι.

KWSTAS

• *
  • Scale 1/35
#46 Απ: Faust
Ιούνιος 16, 2010, 06:46:05 μμ
Απλά όμως δεν είναι εποξικός που σημαίνει δεν διαθέτει τον εύπλαστο χαρακτήρα του στον ίδιο βαθμό αλλά ούτε και τη σκληρότητά του όταν στεγνώσει.Για κατασκευή μορφολογίας εδάφους είναι ότι καλύτερο.

Amen

• *
  • Scale 1/35
  • Αρης
#47 Απ: Faust
Ιούνιος 16, 2010, 08:47:02 μμ
Παράθεση
Απλά όμως δεν είναι εποξικός που σημαίνει δεν διαθέτει τον εύπλαστο χαρακτήρα του στον ίδιο βαθμό αλλά ούτε και τη σκληρότητά του όταν στεγνώσει.
::thanks_smilie::

Παράθεση
Για κατασκευή μορφολογίας εδάφους είναι ότι καλύτερο.
Ο εποξικός;

KWSTAS

• *
  • Scale 1/35
#48 Απ: Faust
Ιούνιος 17, 2010, 03:01:13 πμ
Σόρρυ για το σπαμάρισμα.Τον πλαστικό πηλό εννοώ για το έδαφος.