Αποστολέας Θέμα: Φωτίσματα-Σκιές στα χρωματα της παραλλαγης  (Αναγνώστηκε 3399 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 444
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Φωτίσματα-Σκιές στα χρωματα της παραλλαγης
« στις: Απρίλιος 24, 2010, 09:16:17 μμ »
Πως γινονται :?:

Απλα προσθετοντας στο βασικο χρωμα της παραλλαγης καποιο πολυ ανοιχτο κιτρινο η καποιο πολυ σκουρο καφε αντιστοιχα :?:

Επιδη ασχολουμε αποκλειστηκα μονο με 72αρια(αρματα-αεροπλανα) θα ηθελα να αποφειγω τον αερογρφο(graphotech hp 101) :roll:. οποτε πρεπει να στραφω σε καποια αλλη λυση(πχ στεγνο πινελο)  :? :?:

Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Φωτησματα-Σκιες στα χρωματα της παραλλαγης
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 26, 2010, 04:08:57 μμ »
Εγώ μπορώ να σου πω μόνο για αρματικά (για αεροπορικά μάλλον υπάρχουν καταλληλότεροι)
Ότι θα γράψω παρακάτω, είναι ότι εφαρμόζω εγώ στα δικά μου και σίγουρα θα υπάρχουν και καλύτεροι τρόποι

Βάφεις το μοντέλο με το χρώμα που θέλεις (βασικό)
Κάνεις wash: με μαύρο στα μονόχρωμα σκούρα (πρασινωπά, panzer gray, κλπ.), ή με σκούρο καφέ στα ανοικτόχρωμα (ύστερα γερμανικά, ερήμου, "χειμωνιάτικα").
Αφού στεγνώσει το wash, περνάς με στεγνό πινέλο ξανά με το βασικό σου χρώμα (και με αρκετή επιμονή) όλο το μοντέλο. Το wash θα παραμείνει στις εσοχές και θα δημιουργήσει τις σκιές.
Στη συνέχεια (και αφού το μοντέλο στεγνώσει καλά), ξαναπερνάς με στεγνό πινέλο με κάποιο σχετικά παραπλήσιο, αλλά πιό ανοικτό χρώμα (π.χ. στο olive drab περνάς με chaki) όλο το μοντέλο σου και δημιουργείς τα φωτίσματα.

Επιλεκτικά το ίδιο εφαρμόζεις και στις παραλλαγές

Θέλει λίγη εξάσκηση και αρκετή υπομονή, αλλά δουλεύει.

Ελπίζω να σε βοήθησα και καλή επιτυχία

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 444
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: Φωτησματα-Σκιες στα χρωματα της παραλλαγης
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 27, 2010, 02:50:32 μμ »
Βάφεις το μοντέλο με το χρώμα που θέλεις (βασικό)
Κάνεις wash: με μαύρο στα μονόχρωμα σκούρα (πρασινωπά, panzer gray, κλπ.), ή με σκούρο καφέ στα ανοικτόχρωμα (ύστερα γερμανικά, ερήμου, "χειμωνιάτικα").
Αφού στεγνώσει το wash, περνάς με στεγνό πινέλο ξανά με το βασικό σου χρώμα (και με αρκετή επιμονή) όλο το μοντέλο. Το wash θα παραμείνει στις εσοχές και θα δημιουργήσει τις σκιές.
Στη συνέχεια (και αφού το μοντέλο στεγνώσει καλά), ξαναπερνάς με στεγνό πινέλο με κάποιο σχετικά παραπλήσιο, αλλά πιό ανοικτό χρώμα (π.χ. στο olive drab περνάς με chaki) όλο το μοντέλο σου και δημιουργείς τα φωτίσματα.


 :arrow:Πειραζει που αντι για ολικα wash προτιμω τα φιλτρα ενω μετα τα φιλτρα κανω pin wash :?:


 ::arrowred::Γινεται οι αεροπλαναδες να μου πουν πως γινονται τα φωτισματα και οι σκιασεις ΜΕΤΑ το βασικο βαψιμο(νιμιζω η διαδικασια ονομαζεται postshading/postlighting) :?:

Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 444
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: Φωτησματα-Σκιες στα χρωματα της παραλλαγης
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 01, 2010, 07:30:59 μμ »
Υπαρχει κανεις προθυμος να βοηθησει :?:
Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος gallahant

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Age: 42
  • Τόπος: Παφος, Κυπρος
  • modelclub.gr
Απ: Φωτίσματα-Σκιές στα χρωματα της παραλλαγης
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 31, 2010, 03:54:06 μμ »
Για τα αεροσκάφη εγώ αφού φτιάξω το μείγμα του βασικού χρώματος το χωρίζω σε 2 μέρη και στο 1 προσθέτω 3-4 σταγόνες μαύρο ματ. Ψεκάζω με το πιο σκούρο χρώμα και στη συνέχεια ψεκάζω με το βασικό χρώμα το κέντρο κάθε πανελ. Εάν θέλω να δημιουργήσω ακόμη ένα "σκαλοπάτι" highlight προσθέτω ελάχιστο κίτρινο μέσα στο βασικό χρώμα και ψεκάζω πολύ απαλά μόνο στο κέντρο κάθε πάνελ. Φυσικά κάνω preshading/postshading στις γραμμώσεις πριν προχωρήσω στα highlights.

Αποσυνδεδεμένος GIOMEF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1741
  • Age: 50
  • Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ
Απ: Φωτίσματα-Σκιές στα χρωματα της παραλλαγης
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 01, 2010, 12:33:47 μμ »
Φιλε μου απο την στιγμη που λες οτι θες να αποφυγεις τον αερογραφο μην περιμενεις... οτι και να σου πουμε... να εχεις τα αποτελεσματα που θες :( :( :(
Ασχολησου με τον αερογραφο και θα κανεις ''παπαδες'' πιστεψε με.

Οσον αφορά το θέμα προσκίαση (να μιλάμε και λίγο ελληνικά) ψεκάζεις σε όλες τις γραμμώσεις (με λεπτή δέσμη για 72άρα κλίμακα) με μαύρο ή τέλος πάντων με ένα πιο σκούρο χρώμα από αυτό που θα πέσει από πάνω από το βασικό.Εάν θέλεις να κάνεις και φωτίσματα μπορείς στο κέντρο κάθε πάνελ με λευκό χρώμα να δημιουργήσεις ακανόνιστα 'φίδια σκλουλήκια'.  Προσοχή!δεν καλύπτεις με λευκό όλο το πάνελ.
Στην συνέχεια περνάς αρεωμένο χρώμα από πάνω από το βασικό , εάν χρειαστέι δεύτερο και τρίτο χέρι το κάνεις , με μέτρο όμως για να μην χάσεις το υπόστρωμα φόντου που έχεις δημιουργήσει.
Από κει και  πέρα βέβαια, μπορείς να παίξεις με προσμίξεις χρωμάτων στο βασικό χρώμα π.χ. εάν μιλάμε για ένα πράσινο, με προσθήκη λίγων σταγόνων από λευκό ή ακόμα πιο εύκολο με το ίδιο πράσινο αλλά άλλης εταιρείας π.χ.εάν μιλάμε για ακρυλικά επειδή εγώ μόνο με ακρυλικά βάφω εάν έχεις βάψει με gunze πράσινο μπορείς να παίξεις με το πράσινο της tamiya.
Πίστεψέ με μπορεί στην θεωρία να μιλάμε για τα ίδια χρώματα αλλά η τονικότητά τους αλλάζει.
Οσον αφορά την υστεροσκίαση (είπαμε να μιλάμε λίγο ελληνικά) μπορείς να μασκάρεις τις γραμμώσεις κάθε πανελ (πολύ επίπονη διαδικασία) και να ψεκάσεις με το smoke της tamiya.
Προσοχή! Το ψέκασμα αυτό πρέπει να είναι γρήγορο και μόνο με ένα πέρασμα, ίσα ίσα για να δημιουργηθεί στο μάτι η ψευδαίσθηση της σκιας.
Ελπίζω να σε βοήθησα όσο καλύτερα γίνεται.  Με πινέλο όλα αυτά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούν να είναι εφικτά.Στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε απορία.
Φιλικά, Γιώργος. ::salut::
THANKS FOR ALL "GIO"


Αποσυνδεδεμένος GIOMEF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1741
  • Age: 50
  • Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ
Απ: Φωτίσματα-Σκιές στα χρωματα της παραλλαγης
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 01, 2010, 12:44:31 μμ »
Θεωριτικα ειναι οπως περιπου σου εγραψα παραπανω
Στην πραξη ειναι ακριβως ετσι [ Invalid YouTube link ]preshade&aq=f
THANKS FOR ALL "GIO"