Αποστολέας Θέμα: Σεμινάριο (επίδειξη) μοντελιστικών τεχνικών σε αεροσκάφη 1/48 στο Real Models  (Αναγνώστηκε 8435 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Ενημερώθηκα από το Κ.Μαλλιάρα των καταστημάτων Real Models και τον Σ. Δεμηρά, δντή σύνταξης του περιοδικού Model Expert,  για το παρακάτω:

Το Σάββατο 24 Απριλίου, 12.00 έως 16.00 στο κατάστημα Real Models (Θουκυδίδου 28, Αλιμος, τηλ.2109843560),
θα γίνει από το γνωστό μοντελιστή και μέλος της IPMS Ελλάδος Νίκο Καββαθά,
Σεμινάριο μοντελιστικών τεχνικών σχετικών με αεροσκάφη στην 1/48,  που θα αφορά τα μυστικά της σωστής τοποθέτησης χαλκομανιών (decals).
Πρόκειται για το 3ο απο μια θεματική σειρά 4 συνολικά Σεμιναρίων για αεροσκάφη.
Το 4ο και τελευταίο Σεμινάριο θα γίνει το πρώτο Σάββατο του Ιουνίου (4/6/2010) και θα αναφέρεται σε εφαρμογή φθορών και τεχνητής παλαίωσης σε μοντέλα αεροσκαφών.
Περισσότερες πληροφορίες παρέχονται από το κατάστημα και στο τεύχος του Model Expert που κυκλοφορεί.


  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ι.Π.ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
Εδώ και καιρό που παρακολουθώ μέσα από αυτό το forum τις ανακοινώσεις για σεμινάρια όλες λένε ότι γίνονται στο συγκεκριμένο μέρος, και μου γενάτε η απορία.
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ στο γνωστό τρίγωνο που τα Σάββατα μαζεύετε αρκετός κόσμος και είναι και προσβάσιμο καλύτερα γι όλους μας.  :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Σ.Κ.

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Εδώ και καιρό που παρακολουθώ μέσα από αυτό το forum τις ανακοινώσεις για σεμινάρια όλες λένε ότι γίνονται στο συγκεκριμένο μέρος, και μου γενάτε η απορία.
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ στο γνωστό τρίγωνο που τα Σάββατα μαζεύετε αρκετός κόσμος και είναι και προσβάσιμο καλύτερα γι όλους μας.  :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Σ.Κ.

  Ωραία ερώτηση............ :roll: :roll:

  Για να δούμε αν θα υπάρξει μιά πειστική απάντηση........

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  Σταύρο ευχαριστώ για την ενημέρωση, είχα ξεχάσει την ημερομηνία. Ένα ευχαριστώ και συγχαρητήρια και στον ιδιοκτήτη του καταστήματος που ανέλαβε αυτές τις διοργανώσεις σεμιναρίων. Ελπίζω να αποτελέσει κίνητρο για παρόμοιες δραστηριότητες και από άλλα μαγαζιά ή και φορείς του χώρου.

Εδώ και καιρό που παρακολουθώ μέσα από αυτό το forum τις ανακοινώσεις για σεμινάρια όλες λένε ότι γίνονται στο συγκεκριμένο μέρος, και μου γενάτε η απορία.
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ στο γνωστό τρίγωνο που τα Σάββατα μαζεύετε αρκετός κόσμος και είναι και προσβάσιμο καλύτερα γι όλους μας.  :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Σ.Κ.

  Ωραία ερώτηση............ :roll: :roll:

  Για να δούμε αν θα υπάρξει μιά πειστική απάντηση........

Υποθέτω  Symeon ότι λέγοντας ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ, εννοείς γενικά από κάποιον και όχι μόνο από το Real models; Αν ναι, συμφωνώ, ωραία θα ήταν να γίνονται τέτοιες εκδηλώσεις και στο τρίγωνο της Ιπποκράτους, μένω και κοντά, μια χαρά θα ήταν.

Φίλε nick2, ζητώντας πειστική εξήγηση.... δηλαδή σα να λέμε ζητάμε τα ρέστα από έναν ιδιώτη (τον καταστηματάρχη του Real models) επειδή πήρε την πρωτοβουλία και διοργανώνει σεμινάρια...που αλλού, στο μαγαζί του;;;;
 Τι να πω, ελπίζω να έχω καταλάβει λάθος την πρότασή σου!


Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
πειστικότατη νομιζω η απάντηση του Βασίλη.

Spoiler (hover to show)

 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Περικλής

  • Περικλής Σαλεσιώτης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4935
  • Age: 49
  • Τόπος: Ναύπλιο - Newcastle
  • Καλημέρα σας απο Newcastle!!!!!!!!!
    • My Home Page
 ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

πολυ καλη κινηση μπραβο παιδια!

αμα γινει το σεμιναριο ας το τραβηξει καποιος κανενα βιντεο και για εμας που ειμαστε μακρια  ::icon_thumright::
Περικλης Σαλεσιωτης
http://periklissalessiotismodels.webs.com/

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Ροΐδης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2560
  • Age: 43
  • Τόπος: Μυτιλήνη να βρώ την ηρεμία μου...
...
πολυ καλη κινηση μπραβο παιδια!

αμα γινει το σεμιναριο ας το τραβηξει καποιος κανενα βιντεο και για εμας που ειμαστε μακρια  ::icon_thumright::
χ 1000  ::icon_thumright::
IPMS 1188

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ι.Π.ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ

Υποθέτω  Symeon ότι λέγοντας ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ, εννοείς γενικά από κάποιον και όχι μόνο από το Real models; Αν ναι, συμφωνώ, ωραία θα ήταν να γίνονται τέτοιες εκδηλώσεις και στο τρίγωνο της Ιπποκράτους, μένω και κοντά, μια χαρά θα ήταν.

Φίλε nick2, ζητώντας πειστική εξήγηση.... δηλαδή σα να λέμε ζητάμε τα ρέστα από έναν ιδιώτη (τον καταστηματάρχη του Real models) επειδή πήρε την πρωτοβουλία και διοργανώνει σεμινάρια...που αλλού, στο μαγαζί του;;;;
 Τι να πω, ελπίζω να έχω καταλάβει λάθος την πρότασή σου!



Φίλε Βασίλη 1ον, λέγοντας ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ εννοώ γενικά αλλά και ιδικά μιας και το Real models έχει πλέον κατάστημα και στο κέντρο .
2ον. Δεν ζητάμε τα ρέστα από τον ιδιώτη  (τον καταστηματάρχη του Real models) επειδή πήρε την πρωτοβουλία και διοργανώνει σεμινάρια στο μαγαζί του, αλλά μην ξεχνάμε ότι έχει και άλλο κατάστημα  στο κέντρο και ας διοργανώσει και κάτι σε αυτό που μπορούμε να παραβρεθούμε και περισσότερα άτομα, εκτός και αν το δεύτερο το έχει σίγουρο ότι θα είναι γεμάτο από κόσμο και κάνει τα σεμινάρια στο πρώτο μπας και τσιμπήσει κάνα πελάτη παραπάνω.
Εμένα τουλάχιστον και το διευκρινίζω ότι είναι η προσωπική μου άποψη και δεν έχω τίποτα με τον τον καταστηματάρχη του Real models αυτό μου δίνει να καταλάβω. 

πειστικότατη νομιζω η απάντηση του Βασίλη.

Spoiler (hover to show)

 ::salut::
Σ.Σ.

Φίλτατε Σταύρο για εσένα μπορεί να είναι πειστικότατη η απάντηση του Βασίλη αλλά για εμένα όχι.
Και λείπαμε ιδιαίτερα γατί με το spoiler σου κατεβάζεις  πάρα πολύ το επίπεδο, και είναι και παντελώς άτοπο. Εγώ αν θέλεις μπορώ να σου δώσω πειστικές απαντήσεις σε αυτά τα γιατί.
Σ.Κ

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
    Κανείς δεν ζητάει τα ρέστα από κανέναν. Σεμινάριο μπορεί να οργανώσει ο καθένας όπου θέλει,όποτε θέλει,καλώντας όποιον θέλει. Κι αυτό που κάνει ο ιδιοκτήτης του real models πολύ είναι και μπράβο του.
    Όμως καλώς ή κακώς,αυτό που σήμερα ονομάζουμε "μοντελιστικό τρίγωνο" είναι ο τόπος που χτυπάει η καρδιά του μοντελισμού. Όλοι εκεί μαζευόμαστε,ακόμα καί με τα παιδιά που έρχονται κατά καιρούς από την επαρχία ή το εξωτερικό εκεί συναντιόμαστε,ακόμα και οι εκδηλώσεις του modelclub κατά κύριο λόγο εκεί γίνονται.
Αν λοιπόν κάποιος,οποιοσδήποτε,θα ήθελε να οργανώσει ένα σεμινάριο,γιατί να μην το οργανώσει εκεί. Το ποιός θα είναι ο οργανωτής είναι αδιάφορο. Είτε το οργανώσει κάποιος καταστηματάρχης,είτε η IPMS,είτε το modelclub το λογικότερο θα ήταν να το οργανώσει εκεί. Πλέον ο χώρος του καφέ που συναντιώμαστε είναι ιδανικός γιά να οργανωθεί κάτι τέτοιο καί επίσης μπορεί να οργανωθεί κάτι από παράπάνω από έναν φορείς.

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
, εκτός και αν το δεύτερο το έχει σίγουρο ότι θα είναι γεμάτο από κόσμο και κάνει τα σεμινάρια στο πρώτο μπας και τσιμπήσει κάνα πελάτη παραπάνω.   

   Νιώθω περίεργα που γράφω για τα αυτονόητα (κατά την ταπεινή μου άποψη βέβαια), αλλά το παραπάνω δεν είναι ένα αποδεκτό και λογικό-αναμενόμενο κίνητρο για έναν καταστηματάρχη; Υπάρχει κάτι μεμτό στην επιλογή του; Μήπως έχουμε μπερδέρψει λίγο τι είναι εμπορική επιχείρηση και τι σύλλογος (πχ MC, IPMS), και τι κίνητρα έχει ή πρέπει να έχει ο καθένσς;
  Πάντως προσωπικά είμαι σίγουρος ότι η αύξηση του τζίρου-πελατείας δεν αποτελεί το μοναδικό κινητρο για τέτοιες εκδηλώσεις, αλλιώς θα γινόταν πιο συχνά και από χρόνια και στο τρίγωνο
   Για το γιατί δεν διοργανώνει (προς το παρόν) τέτοιες εκδηλώσεις το Real Models στην Ιπποκράτους καλύτερα να ρωτήσετε τον ίδιο (προσωπικά σκέφτομαι ένα πρακτικό λόγο αλλά δεν μου πέφτει λόγος να απαντήσω αντί άλλου).

  Για να δούμε αν θα υπάρξει μιά πειστική απάντηση........
    Κανείς δεν ζητάει τα ρέστα από κανέναν. Σεμινάριο μπορεί να οργανώσει ο καθένας όπου θέλει,όποτε θέλει,καλώντας όποιον θέλει. Κι αυτό που κάνει ο ιδιοκτήτης του real models πολύ είναι και μπράβο του.   

νομίζω Νίκο έδωσες ο ίδιος την πειστική απάντηση που αναζητούσες στο πρώτο σου ποστ...

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6025
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Να παραθέσω μερικές παλιές ελληνικές παροιμίες :
1. Από πίττα που δεν τρώς, μην σε νοιάζει και αν καεί.
2. Δυό γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα.

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
   Ρε παιδιά, μαζί μιλάμε,χώρια καταλαβαινόμαστε νομίζω.

   Αφήστε τον ιδιοκτήτη του real models να κάνει ότι θέλει.Κουμάντο στο μαγαζί του δεν θα κάνουμε. Η ερώτηση είναι γιατί ποτέ δεν οργανώνεται (από τον οποιονδήποτε) κάποιο σεμινάριο στο τρίγωνο. Αυτή είναι η ερώτηση και σίγουρα δεν απαντήθηκε.

   Καί βέβαια η ερώτηση είναι ρητορική. Όποιον τον ενοχλούν κι αυτές οι ερωτήσεις (όπως καί τα emoticons οι "κόλακες" καί δεν ξέρω καί τί άλλο).............................έχει σκεφτεί μήπως τελικά είναι σε λάθος......αχυρώνα ??

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Νίκο, το ερώτημα σου είναι εύλογο και δεν το είχα αντιληφθεί με το πρώτο. Γιατί αραγε ? θα σου απαντήσω εν μέρει λιγο παρακάτω.  ::arrowdown::

Συμεών, δεν έθεσα εκείνα τα υποθετικά ερωτήματα για να ρίξω το επίπεδο των παρατηρήσεων που είχαν προηγηθεί. Ηθελα απλά με 3 ακραία ερωτηματα να δείξω ότι κάποια θέματα που αποφασίζονται απο άλλους, απλά τα ακολουθούμε ή τα αγνοούμε εαν δεν μας αρέσει. όταν "άλλος έχει και το μαχαίρι και το καρπούζι"  - Γιάννο νομιζω και αυτή η φραση κολλάει με τις έυστοχες παροιμίες που ανέφερες - κάνει ότι θέλει με τους δικούς του κανόνες.

Στην προκειμένη περίπτωση και χωρίς να εκπροσωπώ το κατάστημα, θεωρώ ότι το θέμα το κάλυψε ο Βασίλης κι εγω απλά θα προσθέσω 2-3 ακομη παρατηρήσεις.
- Στο κατάστημα Αλίμου άρχισαν πριν ενα χρονο νομιζω τα σεμινάρια του Real Models, οπότε εκεί συνεχίζουν.
- Είναι σίγουρα κράχτες για το κατάστημα αλλά όποιος τα έχει επισκεφτεί θα επιβεβαιώσει ότι ο ιδιοκτήτης το κάνει με μεράκι και με πρόσθετα έξοδα (δωρεάν φαγητό και αναψυκτικά, δώρα) που δειχνουν αυτό το μεράκι.
- Στο καταστημα Ιπποκράτους, στο πατάρι του, θα υπάρξει μελλοντικά υποδομή για δραστηριότητες αλλά ακόμη δεν έχει οργανωθεί. Οταν φτιαχτεί γνωρίζω ότι θα φιλοξενεί ..διάφορα και δεν γνωρίζω εαν θα αντικαταστήσει έτσι τις δραστηριότητες του Αλίμου.
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Νίκος Κυπραίος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1460
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • KEEP YOUR FRIENDS CLOSE,BUT YOUR ENEMIES CLOSER
θα κανω και εγω την ιδια ερωτηση με παραπανω:
Γιατι δεν τραβαει σε βιντεο καποιος φιλος αυτες τις συναντησεις να τις παραθεσει εδω στο forum μεσω youtube να τις δουμε και εμεις οι μακρινοι;
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ 'ΣΑΙ ΛΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΑΣ ΓΑΛΕΡΑ

Αποσυνδεδεμένος zwillingluftwaffehund

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 62
θα κανω και εγω την ιδια ερωτηση με παραπανω:
Γιατι δεν τραβαει σε βιντεο καποιος φιλος αυτες τις συναντησεις να τις παραθεσει εδω στο forum μεσω youtube να τις δουμε και εμεις οι μακρινοι;

Νίκο όλα τα σεμινάρια έχουν καταγραφεί σε λήψη βίντεο από τρίποδα.
Το πρόβλημα είναι ότι αφενώς η εστιάση της κάμερας δεν είναι συνέχεια η σωστή (εξαιτίας των κινήσεων του εκάστοτε μοντελιστή στον πάγκο εργασίας) αφαιτέρου χρειάζεται να αφαιρεθεί μεγάλο κομμάτι ηχητικό διότι οι ατάκες των παρεβρισκομένων το μετατρέπουν κάτι σαν το ράδιο αρβύλα...Φαντάσου 20-40 μαντράχαλους να λένε  και αστεισμούς..εκτός από τις απορίες. Άγνωστο πότε και αν τελικά δοθεί το υλικό για μοντάζ επαγγελματικού επιπέδου...
Στην παρούσα φάση ανήκουν στον ιδιοκτήτη..

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Αγαπητοί εν Χριστώ και Luftwaffe αδελφοί, είμαι υποχρεωμένος να σας απονείμω μια προειδοποίηση. Καταφεύγετε σε χαρακτηρισμούς έναντι άλλου μέλους, ανεξάρτητα αν το γνωρίζετε ή όχι, οπότε περιμένω να ανασκευάσετε.

Πρέπει τέλος ΟΛΟΙ να γίνετε πιο ελαστικοί στις συζητήσεις σας, πιο σαφείς στις κουβέντες σας και να σπαταλάτε ένα παραπάνω διάβασμα των μηνυμάτων, γιατί διακρίνω γενικότερα μια δυσκολία στο να καταλάβετε τι λένε όσοι έχουν απαντήσει στο μήνυμα, με αποτέλεσμα να ξεφεύγουν τα θέματα, και πολλές φορές να διαπληκτίζεστε. Δώστε λίγο προσοχή, γιατί αδικείτε τους εαυτούς σας έτσι...

Συνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Φιλε μου zwillingluftwaffehund καλησπέρα,

Nομιζω οτι πρεπει να κανεις και μια βολτα απο εδω: http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,6.0.html

κάπου στη μεση αναφέρει:
 ::arrowdown:: ::arrowdown::

  β) Επιθέσεις σε άλλους χρήστες, Moderators ή Αdministrators, θα αντιμετωπίσουν μηδενική ανεκτικότητα. Συγκεκριμένα, η δυσφήμιση, ο χλευασμός, η επιθετική ειρωνεία και κάθε είδους προσωπικές προσβολές θα διαγράφονται από τις δημοσιεύσεις χωρίς προειδοποίηση, και θα υπάρχει σύσταση προς το άτομο για αποφυγή επανάληψης η απαγόρευση πρόσβασης [Ban] στον χρήστη για χρονικό διάστημα που θα κρίνει η διαχειριστική ομάδα.

To ποστ διαγράφεται αφου δεν προσφέρει τίποτα στο θέμα και επίσης ειναι δύσκολο να ξεχωρίσεις το χλευασμό και την ειρωνεία απο το υπόλοιπο κείμενο  :!:

Αποσυνδεδεμένος Δημητρης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 683
  • Age: 50
  • Τόπος: Κερατσινι
    Η ερώτηση είναι γιατί ποτέ δεν οργανώνεται (από τον οποιονδήποτε) κάποιο σεμινάριο στο τρίγωνο. Αυτή είναι η ερώτηση και σίγουρα δεν απαντήθηκε.


Δεν μπορώ να σκεφτώ ποιος είναι αρμόδιος να απαντήσει (ο ιδιοκτήτης του Real Models?, οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες των Μοντελιστικών Καταστημάτων? Η IPMS? Οι διαχειριστές του Modelclub?) Με όλο το σεβασμό και χωρίς ειρωνεία, γιατί δεν διερευνάς την δυνατότητα να ξεκινήσεις-οργανώσεις εσύ κάτι τέτοιο ? 
Πρώην Hartman

Αποσυνδεδεμένος mike94

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 249
  • Τόπος: Ρόδος- Ηράκλειο
  • ''Το μοντελίζειν εστί φιλοσοφείν''
Απ: Σεμινάριο (επίδειξη) μοντελιστικών τεχνικών σ&
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 25, 2010, 10:01:32 μμ »
συναδλφοι τι παθατε βρε ολοι με το σεμιναριο στο real models  :?: :?: :?:ειναι μια αξιολογη προσπαθεια που γινεται και κανονικα ολοι πρεπει να την υποστιριζουμε και επιδη τυνχανει να ειμαι πελατης 3 χρονια στο μαγαζι και γνωριζω προσωπικος και τον Νικο και προπαντων το υδιοκτιτη τον Κωστα δεν μπωρο να καταλαβω τι εχει γινει . Παντοτε Φιλικα Μιχαλης Σαββακης ::icon_thumright:: ::icon_thumright::
"εις οιονός άριστος ,αμύνεσθαι περι πάτρις"  
Μιχαλης Σαββακης

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Καταφεύγετε σε χαρακτηρισμούς έναντι άλλου μέλους, ανεξάρτητα αν το γνωρίζετε ή όχι, οπότε περιμένω να ανασκευάσετε.


  β) Επιθέσεις σε άλλους χρήστες, Moderators ή Αdministrators, θα αντιμετωπίσουν μηδενική ανεκτικότητα. Συγκεκριμένα, η δυσφήμιση, ο χλευασμός, η επιθετική ειρωνεία και κάθε είδους προσωπικές προσβολές θα διαγράφονται από τις δημοσιεύσεις χωρίς προειδοποίηση, και θα υπάρχει σύσταση προς το άτομο για αποφυγή επανάληψης η απαγόρευση πρόσβασης [Ban] στον χρήστη για χρονικό διάστημα που θα κρίνει η διαχειριστική ομάδα.

To ποστ διαγράφεται αφου δεν προσφέρει τίποτα στο θέμα και επίσης ειναι δύσκολο να ξεχωρίσεις το χλευασμό και την ειρωνεία απο το υπόλοιπο κείμενο  :!:

Χαίρομαι που οι κανόνες του φόρουμ είναι τόσο αυστηροί και η τήρηση τους είναι τόσο άμεση και ισχύει για όλους και πάντα.
 Πάντα και για όλους είπα; Για να δούμε :
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,12671.15.html

  Όποιος κάνει τον κόπο να δει το παραπάνω θέμα (προτελευταίο ποστ), θα διαπιστώσει ότι ένα μέλος του φόρουμ σε εκείνη τη συζήτηση  με χαρακτήρισε "παπαγαλάκι γνωστού πολιτικού χώρου".
  Στη Νέα Ελληνική γλώσσα η λέξη "παπαγαλάκι" (με τη μεταφορική έννοια) αποτελεί προσβλητικό και υποτιμιτικό χαρακτηρισμό. Το μέλος αυτό δεν με ξέρει καν, παρόλ' αυτά ένοιωσε άνετα να χρησιμοποιήσει τέτοιο χαρακτηρισμό, και βέβαια να βγάλει άμεσα γνώμη πολιτικού περιεχομένου σε συζήτηση που δεν υπήρχε καν τέτοια προέκταση.
  Δεν είδα τότε ούτε διαγραφή του ποστ, ούτε καν επισήμανση, και βέβαια κανείς δεν απαίτησε από αυτό το μέλος να ανασκευάσει. Αυτό σημαίνει "μηδενική ανοχή" που περιγράφεται στους παρατιθέμενους κανόνες;

  Συγνώμη για το ανωτέρω σπαμ, μια τελευταία επισήμανση επί του θέματος των σεμιναρίων : εντύπωση μου προκαλεί το πλήθος :shock: των προτάσεων για παρόμοιες δραστηριότητες που γράφτηκαν μετά τις σχετικές ερωτήσεις των Νίκου και Συμεών. Δεν το λέω ειρωνικά, πραγματικά είναι εντυπωσιακό ότι υπήρξε μηδενική ανταπόκριση από οποιονδήποτε!

Αποσυνδεδεμένος δημοσθένης

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Τόπος: ΜΑΡΟΥΣΙ
καλησπέρα

από την πλευρά μου ένα ευχαριστώ για τους διοργανωτές ήταν κάτι που παρακολούθησα πρώτη φορά και θα προσπαθήσω να παρακολουθήσω και τα υπόλοιπα

δήμος
δήμος

Συνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Καταφεύγετε σε χαρακτηρισμούς έναντι άλλου μέλους, ανεξάρτητα αν το γνωρίζετε ή όχι, οπότε περιμένω να ανασκευάσετε.


  β) Επιθέσεις σε άλλους χρήστες, Moderators ή Αdministrators, θα αντιμετωπίσουν μηδενική ανεκτικότητα. Συγκεκριμένα, η δυσφήμιση, ο χλευασμός, η επιθετική ειρωνεία και κάθε είδους προσωπικές προσβολές θα διαγράφονται από τις δημοσιεύσεις χωρίς προειδοποίηση, και θα υπάρχει σύσταση προς το άτομο για αποφυγή επανάληψης η απαγόρευση πρόσβασης [Ban] στον χρήστη για χρονικό διάστημα που θα κρίνει η διαχειριστική ομάδα.

To ποστ διαγράφεται αφου δεν προσφέρει τίποτα στο θέμα και επίσης ειναι δύσκολο να ξεχωρίσεις το χλευασμό και την ειρωνεία απο το υπόλοιπο κείμενο  :!:

Χαίρομαι που οι κανόνες του φόρουμ είναι τόσο αυστηροί και η τήρηση τους είναι τόσο άμεση και ισχύει για όλους και πάντα.
 Πάντα και για όλους είπα; Για να δούμε :
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,12671.15.html

  Όποιος κάνει τον κόπο να δει το παραπάνω θέμα (προτελευταίο ποστ), θα διαπιστώσει ότι ένα μέλος του φόρουμ σε εκείνη τη συζήτηση  με χαρακτήρισε "παπαγαλάκι γνωστού πολιτικού χώρου".
  Στη Νέα Ελληνική γλώσσα η λέξη "παπαγαλάκι" (με τη μεταφορική έννοια) αποτελεί προσβλητικό και υποτιμιτικό χαρακτηρισμό. Το μέλος αυτό δεν με ξέρει καν, παρόλ' αυτά ένοιωσε άνετα να χρησιμοποιήσει τέτοιο χαρακτηρισμό, και βέβαια να βγάλει άμεσα γνώμη πολιτικού περιεχομένου σε συζήτηση που δεν υπήρχε καν τέτοια προέκταση.
  Δεν είδα τότε ούτε διαγραφή του ποστ, ούτε καν επισήμανση, και βέβαια κανείς δεν απαίτησε από αυτό το μέλος να ανασκευάσει. Αυτό σημαίνει "μηδενική ανοχή" που περιγράφεται στους παρατιθέμενους κανόνες;

  Συγνώμη για το ανωτέρω σπαμ, μια τελευταία επισήμανση επί του θέματος των σεμιναρίων : εντύπωση μου προκαλεί το πλήθος :shock: των προτάσεων για παρόμοιες δραστηριότητες που γράφτηκαν μετά τις σχετικές ερωτήσεις των Νίκου και Συμεών. Δεν το λέω ειρωνικά, πραγματικά είναι εντυπωσιακό ότι υπήρξε μηδενική ανταπόκριση από οποιονδήποτε!

Δεν ξερω εαν προλαβες και το διάβασες το ποστ.  Εαν το διάβασες και νομίζεις οτι είναι στο ίδιο επίπεδο,  οκ. δικαίωμα σου, εαν οχι...  

Δεν ξερω ποιος ειναι ο λογος η τη στόχο εχεις που επαναφερεις κάποιο γεγονός το οποίο το έχουμε ξανασυζητήσει ... μήπως άπλα για να συνεχίσουμε το τζερτζελε  και να κανουμε αλλο ενα ποστ το οποιο για ενα τελείως διαφορετικό πράγμα ξεκίνησε και απο μια λαθος κατανόηση (κατα την άποψη μου και μετα απο τις εξηγήσεις που πήρα απο τους Συμεων και Νικο για το τη εννοούσαν) παει να παρει ενα τελείως λάθος δρόμο.

Ειναι κρίμα που ενα ποστ για ενα τοσο σημαντικό και όμορφο θεμα το κανιβαλιζουμε.


Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Πάλι πανσέληνο έχει το φόρουμ;;;  ::eusa_whistle:: ::eusa_whistle:: ::eusa_whistle::

::pop:: ::pop:: ::pop::


Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ι.Π.ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
Πάλι πανσέληνο έχει το φόρουμ;;;  ::eusa_whistle:: ::eusa_whistle:: ::eusa_whistle::

::pop:: ::pop:: ::pop::



Ανάδρομο Ερμή. ::eusa_whistle:: ::eusa_whistle:: ::eusa_whistle::

Αποσυνδεδεμένος Ni_Kos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2410
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki - Milano
Spoiler (hover to show)
Nikolas Kostoulas

Tags: