Αποστολέας Θέμα: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72  (Αναγνώστηκε 8865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolisa

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • modelclub.gr
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 06, 2010, 11:13:18 μμ »
   Δημήτρη καλησπέρα.
Εξαιρετική δουλεία,το καρούλι που κουβαλάνε  (ακόμα και τώρα πολλά πυροβόλα και α/κ  )έχει τηλεφωνικό καλώδιο .Με αυτό γίνεται η σύνδεση τους με το Κ.Δ.Π. (ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΣ ΠΥΡΟΣ) έτσι παίρνουν τα στοιχεία βολής και κάνουν κατεύθυνση του πυροβόλου προς το στόχο  ,ειδικά όταν κάνουν νυχτερινή κατάληψη και πρέπει να έχουν απόλυτη σιγή (μέχρι να φύγει το πρώτο βλήμα όποτε μετά γίνεται πανηγύρι).Οι  τροχίσκοι του πυροβόλου δεν πρέπει να είναι μπρούτζινοι (εάν κρίνω από τα Ελληνικά πυροβόλα ,βέβαια με 25 έχω να κάνω βολές αρκετά χρόνια).Πάντως τα χερούλια σίγουρα είναι ,όπως ακόμα είναι και τα οδοντωτά τόξα ύψους –διευθύνσεως (και να τα δεις από κοντά δεν μπορείς να το καταλάβεις γιατί είναι καλυμμένα με γράσο) ο υποστατής τις διόπτρας με τα παρεκλόμενα του ,που κατά 99% είναι βαμμένος .Ακόμα αυτό που είναι υπερβολικό είναι τα επισημαντικά ακόντια ,κανονικά είναι τρία (κόκκινα –άσπρα) ,τα υπόλοιπα είναι μάκτρα , είναι ξύλινα  και στο συγκεκριμένο πυροβόλο κατά την βολή πρέπει να έχει την χοάνη απογεμήσεως.
Ελπίζω να μην σε ζάλισα ,εσύ όμως ζήτησες πυροβολητή ….

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 07, 2010, 08:55:12 πμ »
Αγαπητέ φίλε Nikolisa (Νίκο?), σε ευχαριστώ πολύ - είσαι κατατοπιστικότατος και ΟΧΙ δεν με ζάλισες. Για τους τροχίσκους (όπως έγραψα και παραπάνω), τους έχει βάψει μπρούτζινους ο τύπος που έφτιαξε το 35άρι αντίστοιχο στο Steel Masters. Δυστυχώς τα γαλλικά μου είναι μάλλον ανύπαρκτα :oops: και δεν μπορώ να διαβάσω το τι γράφει στο κείμενο. Σίγουρα πάντως, θα διορθώσω τα ακόντια. Σκέφτομαι να ακολουθήσω τη συμβουλή σου και να βάψω αυτά που έχω ήδη βάλει "ξύλινα" (μάλλον πολύ σκούρα) και να προσθέσω τρία rods -όπως προτείνεις- που θα τα βάψω ασπροκόκκινα και θα είναι μακρύτερα από αυτά που έχει τώρα.

Τη χοάνη απογεμίσεως (αν καταλαβαίνω είναι ένα είδος μάκτρου που μπαίνει από το κλείστρο, μετά από κάθε βολή), την κρατάει μία από τις φιγούρες που θα μπουν στη συνέχεια

Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες και για τον κόπο σου ::icon_thumright::.

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος nikolisa

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • modelclub.gr
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 07, 2010, 10:28:33 μμ »
Δημήτρη καλησπέρα…
Σωστά τα μάκτρα έχουν σκούρο καφέ χρώμα ,λόγο από τα λιπαντικά (λάδια κοίλου κάνης κτλ).
Η χοάνη απογεμησεως είναι χονδρικά σαν ένα χωνί που βιβωνει στο μάκτρο και το χρησιμοποιούν για να βγάλουν ένα βλήμα από τον σωλήνα μόνο σε περίπτωση ανάγκης (αφλογιστία ,και μόνο από μπροστά ),για τον καθαρισμό του σωλήνα βιδώνουν την ψήκτρα καθαρισμού.
Όλα τα παραπάνω ισχύουν για πυροβόλα που έχουν κάλυκα ,και συνήθως είναι μικρού διαμετρήματος (6 lb,25lb,75mm,105mm).
Για τα μεγαλύτερα πυροβόλα  155mm,175mm,8in, έχουν κατά την βολή πάνω στο μάκτρο τη χοάνη γεμίσεως , για να μπορούν να εμβολίζουν το βλήμα στη ζώνη σφηνώσεως του σωλήνα ,και έχουν ΕΝΑ μάκτρο με σφουγγάρι για να μπορούν να ψύχουν το σωλήνα  μετά από κάθε βολή ,φυσικά υπάρχει δίπλα του και ο Κούβας με το νερό (αυτό ισχύει για τα ρυμουλκούμενα πυροβόλα ).
Τα ακόντια όντως πρέπει να είναι τα ποιο μακριά ,και κατά την βολή ,το ένα (μονό)είναι πρώτο και το άλλο δεύτερο (είναι διπλό και το ένα θηλυκώνει με το άλλο).
Δημήτρη εάν ξεκινήσω δεν σταματάω γιαυτο τέλος για σήμερα. Πάντως εάν θες τίποτα άλλο για το πυροβολικό πες μου ,έχω ρίξει πάνω από 1000 βλήματα διαφόρων διαμετρημάτων π.χ 6lb,25lb,5.5lb,75mm,105mm ριμουκλουμενο και αυτοκινούμενου ,155mm (όπως τα παραπάνω) 8in κτλ................

Ανδρεας


Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 08, 2010, 02:11:54 μμ »
Ανδρεας

Ουπς μπερδεύτηκα :oops: Φίλε Ανδρέα λοιπόν...

Με μπέρδεψες με τη χοάνη απογεμίσεως. Οι φιγούρες (από διάφορες εταιρίες) για British Field Gun Crew, δίνουν και έναν τύπο που κρατάει ένα στυλιάρι το οποίο καταλήγει (από τη μία μόνο μεριά) σε κάτι σαν χωνί. Μέχρι σήμερα πίστευα ότι αυτό είναι η ψύκτρα για το καθάρισμα της κάνης και του κλείστρου, μετά από κάθε βολή και απλά δεν αποτυπώνεται σωστά στις φιγούρες. Εγώ που υπηρέτησα τεθωρακισμένα (προ αμνημονεύτων ετών :mrgreen:), θυμάμαι ότι είχαμε ένα περίεργο εργαλείο για αυτή τη δουλειά (εξολκέα το λέγαμε). Λόγω της κατασκευής του άρματος αυτό "δούλευε" από το κλείστρο. Είναι λογικό σε ένα αυτοκινούμενο να υπάρχει τέτοιο εργαλείο (η χοάνη απογεμίσεως), που να απαιτεί από το πλήρωμα να εκτεθεί εκτός της προστασίας που παρέχει το όχημα?

Τέλος πάντων, αυτή η χοάνη απογεμίσεως συνήθως αποθηκεύεται κάπου, ή την κρατάει σε ετοιμότητα κάποιο μέλος του πληρώματος? Όπως την αντιλαμβάνομαι δεν είναι δύσκολο να γίνει σκράτς. Μήπως υπάρχει καμιά φωτογραφία?

Spoiler (hover to show)

ΔΚ


Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 11, 2010, 10:47:47 πμ »
Καλημέρα σε όλους,

Μετά από αρκετό καιρό (έμπλεξα και με το King Kong βλέπετε), τελείωσα το Sexton. Με τη βοήθεια ::proskino:: και την παρακίνηση  ::violent1::του Χρήστου Αποστολόπουλου :mrgreen: διορθώθηκαν κάποιες ατέλειες στο βάψιμο και λερώθηκε με σκόνες και άλλα ματζούνια.

Με τις φωτογραφίες διαπίστωσα ότι έχει φύγει το χρώμα στο καλώδιο της αριστερής πλευράς, οπότε θα πρέπει να το "ακουμπήσω" λιγάκι εκεί. Ακόμα θα πρέπει να φτιάξω δύο "λουριά" για τα ακόντια σκόπευσης (των οποίων η θέση είναι με τη σειρά της εντελώς υποθετική :oops:).

Φυσικά, μόλις τράβηξα τις φωτογραφίες που ακολουθούν, ο ταχυδρόμος έφερε και τις φιγούρες της Milicast που είχα παραγγείλει. Συνεπώς θα υποστείτε άλλο ένα ποστ από μέρους μου όταν τελειώσω με τα φιγουράκια και με τη βάση του που ετοιμάζεται (ωχ!!!!)

Ελπίζω να σας αρέσει και περιμένω τα σχόλιά σας











ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 11, 2010, 10:50:50 πμ »
 ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
πραγματικά υπέροχο!!!!
Άντε να δοιύμε και την βασούλα!!!!
(στην βάση έχω κολήσει και εγώ... :oops:.)

Αποσυνδεδεμένος Regia Aeronautica

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 636
  • Age: 28
  • Τόπος: Αθήνα-Κρήτη
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 11, 2010, 11:26:11 πμ »
Πολυ μ' αρεσει :!:

Απο τα αγαπημενα μου συμμαχικα αρματα μαζι με το priest (εχω φτιαξει ενα, το εχετε δει  :?: )

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 11, 2010, 12:10:10 μμ »
Δημήτρη ρεαλιστικότατη φθορά.Πραγματικά μάχιμο.Τους χαιρετισμούς μου στο Χρήστο ,που δεν καταφλεραμε να τον κρατήσουμε στο νησί.Βλέπεις δεν ήπιε νερό από το Καρδάκι.. :mrgreen: ::salut::

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 11, 2010, 12:13:43 μμ »
Ωραίο αποτέλεσμα Δημήτρη, ωραία σκονίσματα  ::icon_thumright::
Αναμένουμε τη βάση και τις φιγούρες  :wink:

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 11, 2010, 06:15:27 μμ »
 ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Ένα μικρό θαύμα.
 ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 11, 2010, 10:03:35 μμ »
...Συνεπώς θα υποστείτε άλλο ένα ποστ από μέρους μου όταν τελειώσω με τα...

Όχι ρε συ Μήτσο, μη μας το κάνεις αυτό. Τι σου φταίμε  :?:

Προφανώς μας δουλεύεις, γι' αυτό και δεν δίνω περαιτέρω σημασία στα λεγόμενα σου (για σήμερα  :mrgreen: ), παρά θα αρκεστώ να θαυμάσω τη δουλειά σου στο πυροβολο-σποράκι σου.

ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 12, 2010, 10:00:55 πμ »
Αγαπητοί φίλοι, σας ευχαριστώ πολύ.

Τώρα σχετικά με τη βάση, χρειάζεται λίγο υπομονή. Ούτως ή άλλως (όπως ξέρετε), τα εδάφη και τα σχετικά, δεν είναι το φόρτε μου σε καμιά περίπτωση. Όμως, τα φιγουράκια είναι ήδη σχεδόν έτοιμα οπότε προς το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας, θα ακολουθήσει το τελευταίο (υπόσχομαι :mrgreen:) ποστ.

Spoiler (hover to show)

ΔΚ


Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 12, 2010, 10:20:28 πμ »
προτείνω να φτιάξεις τη βάση του,
μαζι με το διόραμα του Oddball  :wink:
τη διορία του GB εξάλλου την έπιασες
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 22, 2010, 06:07:38 μμ »
Ημίχρονο στα παιχνίδια του Μουντιάλ = ευκαιρία για μένα να ποστάρω το τελιεωμένο πια Sexton

Η βάση είναι φτηνή φωτογραφική κορνίζα από Πράκτικερ (ιδέα κλεμμένη από τον Ζάλογκα) και τα φιγουράκια είναι της Milicast (εξαιρετικά). Όπως ξέρετε οι βάσεις και τα εδάφη, σίγουρα δεν είναι το φόρτε μου, μια και ακόμα είμαι αρχάριος σε αυτά τα θέματα :oops: :oops: :oops:.

Τελικά το όλο πρότζεκτ πήρε πολύ καιρό να ολοκληρωθεί (αν και σκέφτομαι να "ρίξω" και μερικούς κάλυκες τριγύρω από το όχημα), αλλά, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, φαίνεται καλό. Ελπίζω να αρέσει και σε σας.










ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 22, 2010, 06:56:29 μμ »
 ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
ότι έπρεπε για να πλαισιώσει ιδανικά το αριστούργημα!!!!
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 22, 2010, 07:06:05 μμ »
Ωραία είναι Δημήτρη,
μια μονο παρατήρηση, η οποία διορθώνεται εύκολα με αερογράφο ή σκόνες (ή και τα δυό με αυτή τη σειρά):
η "σκόνη" στο ΣΕΞτον διαφέρει χρωματικά απο το έδαφος (μήπως φταίει το φλας ?)
οπότε εαν ισχύει κάτι τέτοιο πρέπει να το φέρεις στα ίσα του.
Κατα τ'άλλα, βάσει του ορισμού, έχεις φτιάξει ένα μινι διόραμα το οποίο μπορεί να γίνει ακόμη πιο ενδιαφέρον με μερικές "πινελιές" για να εμπλουτιστεί πχ. το περιβάλλον (όπως είπες με τους κάλυκες), με πεσμένα κλαδάκια κλπ.
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 22, 2010, 07:41:33 μμ »
Πανεμορφο Δημήτρη!
Αυτό που θα ήθελα μόνο να αποφύγεις,είναι τα χαρακτηριστικά σπαστικά θαμνάκια....
Αντί αυτού,μπορείς πολύ εύκολα να φτιάξεις αληθοφανή θαμνάκια ως εξής.
Παίρνεις το πράσινο σφουγγαράκι της 3Μ. Κόβεις ένα κομμάτι και με μια λαβίδα το ξεστρίβεις ώστε να πάρει το σχήμα θάμνου.
Το περνάς ατλακόλ ή κόλλα σε σπρευ και πασπαλίζεις γρασίδι ή οτιδήποτε άλλο θεωρείς σωστό για την κλίμακα.
Το ψεκάζεις με διάφορα πράσινα και τέλος με αρκετό χρώμα σε πινέλο,κάνεις drybrush με 94 Ηumbrol.
Κόλλημα με λίγη κυανοακρυλική και έτοιμος...
Μπορείς να κάνεις και τοπικά μικρότερα θαμνάκια με τον ίδιο τρόπο,απλά θα παίρνεις με τσιμπιδα λίγο σφουγγαράκι....

Τέλος και λίγο αραιωμένο καφέ και πράσινο με αερογράφο να σβήσουν οι αντονες αντιθέσεις χώματος και γρασιδιού,θα έδινε περισσότερη ζωντάνια.
Δες μια παλιά μου βάση


Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:50:43 μμ »
Μια χαρά βγήκε Δημήτρη,θύμισε μου να σου φέρω τα κλαδάκια που λέγαμε!!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 23, 2010, 08:46:33 πμ »
 ::arrowred:: Ορέστη: ευχαριστώ πολύ φίλε ::salut::

 ::arrowred:: Σταύρο: Μάλλον δεν φταίει το φλας, αλλά η γνωστή κουλαμάρα μου στο θέμα "έδαφος". Θα το παλέψω λιγάκι και θα δω... ::dontknow::

 ::arrowred:: Γιώργο: Στο μεθεπόμενο (δυστυχώς η βάση του Μ12 είναι ήδη έτοιμη - και έχει τέτοια θαμνάκια :evil:) πρότζεκτ θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου

 ::arrowred:: Αλέξη: Ευχαριστώ και πάσα προσφορά δεκτή (το απόγευμα στους παπάτζες ίσως?)

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 23, 2010, 12:56:51 μμ »
Δημητρη πραγματικα καταπληκτικη δουλεια επανω στο sexton και οι φιγουρες σουπερ.Αποδιδουν καταπληκτικα την κινησητου πληρωματος.
Για την βαση μαλλον θα μιλησεις με το Φιλιππο εγω ειμαι μαλλον ασχετος.
Παντως τα φτερα του οχηματος στο εμπροσθιο με προβληματιζουν.Μαλλον εχουν μεγαλυτερη γωνια απο το κανονικο
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος giorgos800

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1030
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 24, 2010, 12:32:32 μμ »
Εξαιρετικό  ::icon_thumright::
Πραγματικά η βαση το ανεδειξε 100%.

Ευγε Δημήτρη !!!
 ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 30, 2010, 12:00:19 πμ »
...βλέπω ότι μπαίνεις δυναμικά στα χωράφια των βάσεων...αλλά και του αερογράφου :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Καλή πρόοδο...απ΄ ότι βλέπω το μέλλον διαγράφεται λαμπρό  ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: 25pdr SPG Sexton scratch 1/72
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 30, 2010, 08:55:33 πμ »
Για μια ακόμα φορά να ζητήσω συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά ξέρουμε όλοι για τον άτιμο τον server μας :evil: :evil: :evil: :evil:

 ::arrowred:: Περικλή μάλλον έχεις δίκιο ::icon_thumright:: Τα φτερά "βγήκαν" λίγο χοντρά στον μπροστινό τους μέρος (κάπου 1mm - μάλλον πολύ για την κλίμακα) :oops: :oops: :oops: - άτιμες εγγλέζικες γωνίες :evil: :evil: :evil: :evil:

 ::arrowred:: Γιώργο φίλε, σε ευχαριστώ ::salut::

 ::arrowred:: Φίλιππε, και με τις βάσεις και τον αερογράφο είμαι εντελώς αρχάριος και (προφανώς) έχω να διανύσω πολύ δρόμο ακόμα ::salut:: Στην παρούσα φάση.... απλά το παλεύω

ΔΚ

Tags: