Αποστολέας Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ..ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ  (Αναγνώστηκε 4275 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STARFIGHTER

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1808
  • Age: 49
  • Τόπος: Αθηνα
  • Ελληνικη Ομαδα Διασωσης Αττικης
ΒΟΗΘΕΙΑ..ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ
« στις: Οκτώβριος 29, 2004, 11:39:56 πμ »
ΑΝΑΖΗΤΩ ΑΠΛΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ WEATHERING ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ ΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΥΠΟΨΙΝ ΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΠΙΝΕΛΟ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΧΡΩΜΑΤΑ ΣΜΑΛΤΟΥ (ΚΥΡΙΩΣ HUMBROL)
 
ΥΓ.ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ SITE....
ΧΑΙΔΕΜΕΝΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
πατησια/αθηνα

Αποσυνδεδεμένος jimmypapgr

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ-ΒΟΛΟΣ
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ..ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 10, 2004, 03:17:32 πμ »
Όταν  λες "αναζητώ" τι εννοείς; Μήπως για σελίδες στο ΝΕΤ;
Παπαδάκος Δημήτρης

PHABULOUS PHANTOMS

Αποσυνδεδεμένος SEIRIOS

  • Οχι αλλο καρβουνο
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 200
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΛΦΑ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ
ΒΟΗΘΕΙΑ..ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 11, 2004, 05:22:53 μμ »
Μονο πινελο? :shock:
Απο αποτελεσματα,καλα?

Αποσυνδεδεμένος Aloucard

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
ΒΟΗΘΕΙΑ..ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 02, 2005, 03:42:36 μμ »
Λοιπον φιλε STARFIGHTER το ιδιο προβλημα ειχα και εγω......
Αν πας στην στηλη του Β'Π.Π. θα δεις οτι το ερωτημα υπαρχει ειδη αλλα κανεις δεν με βοηθησε σε αυτο.... :cry:

Υστερα απο πολλες Coca Coles.... :wink: και πολλες ωρες serfing κατεληξα σε καποια καλα πραγματα.

Καταρχήν σε τι κλιμακα δουλευεις? Οι μικρες δεν χρειαζονται πολυ κόπο αλλα να ξερεις οτι οι τεχνικες Weathering και chipping χρειαζονται υπομονη για να πετυχεις το σωστο αποτελεσμα.
Επισης στο πινελο πρεπει να εχεις χερι τσιμεντο, δηλ ακουνητο αγελαστο κτλ. Πετυχε? :shock:

Το weathering ή το chipping γινονοται αφου εχεις τελιωσει το μοντελο σου οποτε οταν φτασεις σε αυτο το σταδιο παρε χαρτια μολυβια και τα συναφη να σου πω καποιες τεχνικες που εφαρμοζω και εγω και ποιανουν...... :D  :D
Δες αυτο το F4FU σε κλιμακα 1:72....

http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/Aloucard/32825/392444

Επαναλαμβανω οτι οι μικροτερες κλιμακες δουλευονται ποιο ευκολα.... 8)
Υ.Γ: Κυριε διαχειριστα ελπιζω να εμφανιζονται σωστα, δηλ οτι ετσι πρεπει να φαινονται (με Links) και οχι φωτο απευθείας?

Αποσυνδεδεμένος halifax

  • Modelclub
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Τόπος: Αθήνα
ΒΟΗΘΕΙΑ..ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 02, 2005, 09:31:31 μμ »
1) WASH:

    με πολυ αραιωμενο σκουρο χρωμα, π.χ. 2 μερη χρωμα:10 μερη διαλυτικο, περνας ολες τις γραμμωσεις του μοντελου με ενα λεπτο πινελο.
    το αραιωμενο χρωμα εχει την ταση να χωνεται στις χαραμαδες, και ετσι τονιζεις τη χαραξη του μοντελου. π.χ. πανελς, θυριδες, επιφανειες ελεγχου, κλπ

      :idea: το χρωμα που θα διαλεξεις πρεπει να ειναι σχετικο με την παραλλαγη του μοντελου και να αποφευγεις τις πολυ εντονες αντιθεσεις. το μαυρο π.χ. χρησιμοποιειται σπανια!

      εγω συνηθως χρησιμοποιω το βρωμικο διαλυτικο απο τον καθαρισμο των πινελων :wink:

    :!:  ΠΡΟΣΟΧΗ: τα μεταλλικα χρωματα, ασημι, gunmetal, steel κλπ, χαλανε με το wash, γι αυτο και πρεπει να τα βαφεις μετα απο αυτο.

2) DRY BRUSH:

    με ενα πλακε πινελο παιρνεις λιιιιιιιιγο χρωμα, σκουπιζεις το πινελο σε μια χαρτοπετσετα-ΧΩΡΙΣ ΧΝΟΥΔΙΑ- και με ο,τι εχει απομεινει ΧΑΙΔΕΥΕΙΣ τις επιφανειες του μοντελου.
    με αυτον τον τροπο μπορεις,αναλογα με τα χρωματα που χρησιμοποιεις:
     α) να αναδειξεις τις αναγλυφες λεπτομερειες του μοντελου,
     β) να "σπασεις" τα χρωματα δινοντας την αισθηση της φυσικης φθορας απο τον ηλιο,
     γ) να "βρωμισεις" το μοντελο ωστε να το δεσεις με το περιβαλλον σε ενα διοραμα.

      :idea: ειδικα για την περιπτωση β' προσωπικα χρησιμοποιω το humbrol 121, σε διαδοχικα πολυυυυυυ ελαφρια drybrush, ασχετα με τα χρωματα του μοντελου.
     
αυτες οι 2 νομιζω οτι ειναι οι πιο βασικες τεχνικες για "παλαιωση" με πινελο

Αποσυνδεδεμένος Deathdealer

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 457
ΒΟΗΘΕΙΑ..ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 02, 2005, 09:40:09 μμ »
Ektos apo aytes ti texnikes poy anefere o Halifax, me aerografo kai xrwma idio me ayto toy model kai ligo pio skoyro dialymeno mporeite na perasete ola ta panel lineskai tha meinei h x"xontrada" poy fainetai sta kanonika aeroskafh apo th xrhsh.
"Phantom Phreak"

Αποσυνδεδεμένος Aloucard

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Waethering και Paint Chippng
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 21, 2005, 02:51:10 μμ »
Θελω να προσθεσω εδω, υστερα απο τελικες δοκιμες, τα παρακατω tricks που εντελει δουλευουν μια χαρα....

1. Για weathering μπορεις να χρησιμοποιησεις ακρυλικη παστα ζωγραφικης... :wink: , αυτην την αραιωνεις πολυ με νερο, υστερα προσθετεις δυο καλες σταγονες σαπουνι ωστε να σπασεις την δυνατοτητα τυξης του ματζουνιου, αυτα τα ανακατευεις καλα ωστε το μειγμα σου να αποκτησει μια καφε νερουλη κατασταση......
Αφου εχεις τελιωσει το μοντελο σου, υποτιθετε οτι : το εχεις βαψει, εχεις βαλει τα decalls και εχεις περασει ενα φιλμ με το βερνικι (το κανεις αυτο για να σφραγισεις το αεροπλανο σου) ωστε σε περιπτωσει ΚΟΤΣΑΝΑΣ μπορεις να το διορθωσεις χωρις προβλημα. Αφου εχεις κανει ολα αυτα περνεις ενα πινελο (εγω χρησιμοποιω 3/0) το βουτας σε αυτο το μαντζουνι και περνας τα panel lines, πανω πλευρα και κατω. Αυτο θα χρειαστει γυρω στα 5 λεπτα να στεγνωσει. Μετα περνεις λιγο χαρτι τουαλετας και το διπλωνεις ωστε να γινει ενα τετραγωνο κομματι, το συμπιεζεις καλα και με αυτο σκουπιζεις οτι εχει περισεψει απο το weathering.....  :D


2. α) Για το chipping μπορεις να κανεις το εξεις: Εγω χρησιμοποιω την τεχνικη του αλας...κοινως αλατι. Σε αυτην την περιπτωση πρεπει να εχεις πολυ υπομονη. Αφου το μοντελο σου ερθει στην κατασταση ολοκληρωσης, δηλ τα εχεις κολλησει ολα τα κομματια, το βαφεις πρωτα με ενα ελαφρυ γκρι χρωμα, εγω το περναω πρωτα με Hambrol 64, για να δημιουργησεις μια βαση ωστε τα υπολοιπα χρωματα να κατσουν καλα.  :!:  ΠΡΟΣΟΧΗ πρεπει να ειναι πολυ αραιωμενο, γυρω στο 35% διαλυτικο, αλλα πρεπει να το περασεις ενα λεπτο φιλμ για να μην χασεις τισ λεπτομερειες.

β) Υστερα αφου του δωσεις μια μερα να τραβηξει το χρωμα καλα, το ξανα βαφεις αυτην τη φορα με ασημενιο χρωμα, οχι αναγκαστηκα ολο το μοντελο αλλα τα τμηματα πoυ θες να φαινονται used, εγω χρησιμοποιω παλι Humbrol 11.

γ) Αφου το αφησεις να στεγνωσει, αλλα οχι τελειος, μολις που το χρωμα αν το αγγιξεις θα το νιωσεις οτι χρειαζεται λιγο χρονο ακομα, ελπιζω να καταλαιβενεις τι εννοω, τοτε περνεις χοντρο αλατι και με ενα πινελο βαζεις σταγονες - σταγονες στα σημεια που θες να γινει το chipping και κολλας πανω του το αλατι. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα μολις στεγνωσει το αλατι θα σφηξει στην επιφανεια του μοντελου και θα καληψει το ασημενιο χρωμα.

Ετσι τωρα του δινεις χρονο ωστε να εξατμηστει το νερο και να μεινει το αλατι κολλημενο πανω. Τωρα το μοντελο σου ειναι ετοιμο για βαψιμο.
Αφου το κανεις και αυτο και δωσεις παλι χρονο στο μοντελο να τραβηξει το χρωμα του, περνεις μια οδοντογλυφιδα, κατα προτημισει αυτες τις μυτερες, και ξυνεις τα σημεια με την μυτη που ειναι το αλατι κολλημενο, και ΕΤΟΙΜΟ.
Ελπιζω να ειναι πολυ ευκολα για σας παιδια, μπορει να τις ξερεται αυτες τισ τεχνικες ειδη, παντως αυτες τις τεχνικες εφαρμοζω και πιστεψεμε ΠΟΙΑΝΟΥΝ......  :!:  :D

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
ΒΟΗΘΕΙΑ..ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 22, 2005, 12:58:03 πμ »
Δείτε και δω παίδες
http://www.swannysmodels.com/Tools.html
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr