Αποστολέας Θέμα: Τρεχαντηρι  (Αναγνώστηκε 29673 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yapanta

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 119
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • yapanta
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 12:33:42 πμ »
Γιάννη πολύ καλή αρχή έχεις κάνει στο τρεχαντήρι σου και αρκετά στιβαρή φαίνεται η κατασκευή του. Μπράβο.
Αναμένουμε με ενδιαφέρον τη συνέχεια.
Με τιμή & εκτίμηση όπως πάντα και...
για παντα

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 09:29:26 πμ »
Καλημερα yapanta, ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια! Ελπιζω να ανταποκριθω επαξια.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 30, 2010, 11:58:44 πμ »
Μπράβο έχεις κάνει μέχρι τώρα ωραία δουλειά΄  ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 30, 2010, 01:45:57 μμ »
vasbot, ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 31, 2010, 12:03:09 πμ »
Καλησπερα συναδελφοι, λιγες φωτο απο την προοδο του τρεχαντηριου. Περιμενω αυστηρες κριτικες!!! Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ι.Π.ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 31, 2010, 12:07:44 πμ »
Γιάννη πολύ καλή δουλειά έως τώρα.
 ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 31, 2010, 12:19:39 πμ »
Symeon φιλε μου ευχαριστω, με τιμας!!!

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 31, 2010, 10:26:22 πμ »
Γιάννη γειά σου.
Θα μου επιτρέψεις ένα-δυό σχόλια ως λίγο περισσότερο έμπειρος...
Αν είναι το πρώτο σου μοντέλο έχεις πάει καλά αλλά πολύ βιαστικά...Mάλλον σε ενδιέφερε να κλείσεις την γάστρα και όχι το πως...
Μην θεωρείς τον εαυτό σου ξεχωριστά άπειρο....πολλοί ναυτομοντελιστές "σαβουρώνουν" μια γάστρα αρκεί να κλείσει και μετά "πλακώνονται" στο στοκάρισμα και στα στρώματα χρώματος και το αποτέλεσμα είναι μια γάστρα χωρίς ούτε έναν αρμό....
Αυτό που μου κάνει περισσότερο εντύπωση και δεν μπορώ να καταλάβω πως το έκανες (και όχι μόνο εσύ) είναι αυτό στη φωτο.
Αν ξεκίνησες το πέτσωμα απο το ύψος του καταστρώματος ή της κουπαστής πως υπολόγισες και έκοψες τα μαδέρια έτσι... :!:
Ειλικρινά το έχω απορία... :?:

Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 31, 2010, 02:37:28 μμ »
Αγαπητε Θαναση καλημερα και σ'ευχαριστω πολυ για την κριτικη σου. Οταν καποιος του επιπεδου σου ασχολειται μαζι μου σημαινει πολλα για μενα!!!Οχι δεν ειναι το πρωτο μου ξυλινο μοντελο αλλα ειναι το πρωτο με τετοιο βαθμο δυσκολιας στο πετσωμα της γαστρας. Οσον αφορα το "πλακωμα" και το "σαβουρωμα δεν νομιζω οτι θα γινει, μολις κλεισει η γαστρα θα τριφτει ανελεητα και ευελπιστω να χρειαστει ελαχιστος αν οχι καθολου στοκος! Το πετσωμα το ξεκινησα απο το υψος του καταστρωματος προς τα επανω  και μετα εκοψα τα μαδερια που περισευαν με σημειο αναφορας το σημαδι στο ποδοσταμα και τους νομεις. Αν ειναι λαθος αυτος ο τροπος διορθωσε με. Σε παρακαλω επισημανε μου οτι αλλο στραβο δεις, οι συμβουλες σου μου ειναι ανεκτιμητες!!! Ευχαριστω και παλι

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 31, 2010, 03:05:35 μμ »
Γιάννη σ’ ευχαριστώ, δεν έχω το επίπεδο που φαντάζεσαι… τουλάχιστον όμως αυτά που γνωρίζω όταν μπορώ θέλω να τα μεταφέρω….
Το «σαβούρωμα» δεν ήταν προσωπική προς εσένα κριτική αλλά γενικότερη διαπίστωση από αυτά που βλέπω σε Ελληνικά και ξένα forums…
Το πέτσωμα της γάστρας είναι κεφάλαιο που δεν γίνεται μόνο να περιγραφεί, χωρίς εικόνες.
Για τώρα ας μείνει στα «υπόψιν» ως μελλοντικό αντικείμενο στο naftotopo…
Από όπου και να ξεκινήσεις το πέτσωμα, τα πρώτα μαδέρια (ή αν είναι πολλά στην ίδια σειρά, αυτά των άκρων) και αφού τους δώσουμε την καμπυλότητα που θέλουμε στο ύψος του μεσαίου νομέα…πρέπει να τερματίζουν στα ποδοστάματα πλώρης-πρύμνης.
Αυτά τα μαδέρια «ακολουθεί» το υπόλοιπο πέτσωμα κατεβαίνοντας μέχρι την «μέση» της γάστρας.
Αλλά  και προς τα επάνω με ελαφρό πλάτεμα στα άκρα (στα ποδοστάματα) για το τελευταίο μαδέρι πριν την κουπαστή ή για το πρώτο από το κατάστρωμα. Γιατί η γραμμή της κουπαστής ΔΕΝ «ακολουθεί» την γραμμή του καταστρώματος.
Και βέβαια αυτό έχει να κάνει και με το πως έχουμε διαμορφώσει τους νομείς ή την τεχνική που ακολουθούμε....
Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.naftomodelismos.gr/ARCHIVE/VARKALAS/karnagioBARK_6.htm
Δεν θα σε «παρατηρήσω» περισσότερο….Ας μείνουμε εδώ… :D
Φιλικά
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 31, 2010, 04:51:32 μμ »
Θαναση ευχαριστω για το χρονο σου!!! Πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου!!! Ευχαριστω και παλι!!!

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 01, 2010, 11:18:59 πμ »
Γιάννη συνέχισε το όπως το έχεις σκεφτεί... μόνο στην πράξη μαθαίνει κάποιος... :wink:
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 01, 2010, 05:42:36 μμ »
Εκλεισα τη γαστρα και εκανα και λιγο weathering στο καταστρωμα. Περασα και ενα χερι βερνικι και μολις στεγνωσει παμε  για τριψιμο ξανα!

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος tripolitis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 45
  • Τόπος: ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 01, 2010, 10:23:10 μμ »
καλησπερα Γιαννη...εσυ προχωρας πολυ γρηγορα...εγω ακομα στην καρινα ειμαι...να σε ρωτησω...στο κεντρο...μηπως κανει μια περιεργη λακουβα?

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 01, 2010, 10:45:48 μμ »
Καλησπερα tripolitis, μηπως μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος γιατι δεν καταλαβα για τι ακριβως μιλας! Μιλαμε για το δικο μου η το δικο σου και τι ενοεις με το "περιεργη λακουβα"?

Αποσυνδεδεμένος tripolitis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 45
  • Τόπος: ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 01, 2010, 10:50:23 μμ »
για το δικο σπυ...το δικο μου θα αργησει παααααρα πολυ να γινει σαν το δικο σου...στην τελευταια φοτο οπως φαινετε το καταστρωμα.....σαν να κανει μια λακουβα,κουρμπα....μπορει να κανω και λαθος....δασκαλε Θανασηηηηη  τα φωτα σου....

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 01, 2010, 11:16:42 μμ »
Ναι εχεις δικιο tripolitis , τωρα καταλαβα, αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι αμελητεα  και ετσι κι αλλιως θα καλυφθη αυτη η διαφορα απο τα μικρα deck που πανε πλωρα-πρυμα.Ειλικρηνα δεν ξερω πως προεκυψε αυτο γιατι πριν το πετσωσω το τσεκαρα με πυχακι και εδειχνε ΟΚ.

Αποσυνδεδεμένος tripolitis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 45
  • Τόπος: ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 01, 2010, 11:21:10 μμ »
μηπως καποιος νομεας <<υποχωρησε>> κατα το πετσωμα.....οοοοοταν φτασω σε αυτο το σημειο θα το προσεξω...

Αποσυνδεδεμένος yapanta

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 119
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • yapanta
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 02:26:35 πμ »
Γιάννη καλά πάς. Μπράβο. Έτσι όπως το βλέπω μου θυμίζει τα δικά μου όταν ήμουν σε αυτό το στάδιο. Επισυνάπτω σχετική φωτό.
Όσο για τη "λακούβα" στο κέντρο... σίγουρα αυτή καλύπτεται τόσο με τα σπιράγια όσο και με τα διάφορα αλιευτικά εργαλεία που ενδεχομένως το εξοπλήσεις στο τέλος. Καλή συνέχεια.

Με τιμή & εκτίμηση όπως πάντα και...
για παντα

Αποσυνδεδεμένος tripolitis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 45
  • Τόπος: ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 05:46:59 μμ »
Γιαννη,βγαλε και μια φοτο να ειναι τουμπα.....να δω κατι απο κατω θελω ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 10:49:39 μμ »
Καλησπερα συναδελφοι !Λιγες ακομα φωτο απο την προοδο του τρεχαντηριου.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.


Και αυτη αφιερωμενη στον tripolitis

Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 10:55:15 μμ »
Γιάννη καλά πάς. Μπράβο. Έτσι όπως το βλέπω μου θυμίζει τα δικά μου όταν ήμουν σε αυτό το στάδιο. Επισυνάπτω σχετική φωτό.
Όσο για τη "λακούβα" στο κέντρο... σίγουρα αυτή καλύπτεται τόσο με τα σπιράγια όσο και με τα διάφορα αλιευτικά εργαλεία που ενδεχομένως το εξοπλήσεις στο τέλος. Καλή συνέχεια.


[/q
uote]


  Γιαννη ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ι.Π.ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 11:18:01 μμ »
Όσο πάει δείχνει και ποιο ωραίο.  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος tripolitis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 45
  • Τόπος: ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:59:59 μμ »
εγω λεω να ασχωληθω με το κεντημα....γιατι τοσο αψογα καλο σαν του γιαννη ΔΕΝ προκειτε να μου βγει.....ασε τα μπινελικια που θα ακουσω :wink:
Γιαννη σε ευχαριστω για την φοτο ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 05:09:03 μμ »
πεντακαθαρη δουλεια μπραβο ::icon_thumright:: ::icon_thumright::

Tags: