ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ > Small Air Forces

Hawker Hunter FGA-9 - Rhodesia

(1/3) > >>

mmaker:
Μιας και το GB είναι μες την θεματολογία μου,ας ξεκινήσω και γω κάτι σχετικά εύκολο,μιας και ο χρόνος είναι ελάχιστος!
Επέλεξα το Hunter FGA9 της Revell,ένα κιτ εύκολο αλλά ταυτόχρονα ιδιαίτερα λεπτομερές,μιας και είναι σχεδόν το 32αρι της εταιρείας σε σμίκρυνση!
Έχοντας την καρτέλα της Xtradecal με πολύ όμορφα Hunter,δεν ήξερα πιο να πρωτοεπιλέξω!
Στο τέλος αποφάσισα να το κάνω Ροδεσιανό,λόγω κυρίως του περίεργου βαψίματος του!
Είναι βαμμένο με παραλλαγή Dark Green-Dark Earth,αλλά ενώ σε όλα τα Hunter η παραλλαγή κόβεται στην μέση της ατράκτου και συνεχίζει η ανοιχτόχρωμη κάτω επιφάνεια,στην συγκεκριμένη παραλλαγή,το Dark Earth συνεχίζει σε όλη την κάτω επιφάνεια ακόμη και στις δεξαμενές! Κάτι σαν wraparound δηλαδή!

H αρχή λοιπόν,έγινε με το κόκπιτ που βάφτηκε με ένα σκούρο γκρι,ώστε να ξεχωρίζουν τα μαύρα όργανα και κάποιες λεπτομέρειες!
Διάφορα κουμπάκια και φθορές συμπληρώνουν την εικόνα!
Απομένει το κάθισμα που είτε θα βελτιωθεί του κιτ,είτε θα μπει ένα ρητινένιο της Pavla! Είδωμεν!

Επίσης τα πλαινά,βελτιώθηκαν ελάχιστα με λουρίδες πλαστικού να μην φαίνονται επίπεδα,μιας και το στενό κόκπιτ και η μαυρίλα δεν θα αφήσουν να φαίνονται και πολλά...

felix:
Ειπα κι εγω, δεν θα ξεκιναγε κατι ο Γιωργος  :mrgreen:
Θα παρουμε μαθηματα μοντελισμου οι 72αρηδες και οχι μονο. Υπεροχο το κοκπιτ Γιωργο.  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: Καλη συνεχεια, θα παρακολουθω με ανυπομονησια γιατι το Hunter ειναι στα μελλοντικα μοντελιστικα μου σχεδια  ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::

ALEX_SSGTi:
Ωραία επιλογή βαψίματος και πάρα πολύ καλό πιλοτήριο!!!

melpas1013:
Αν στο σχετικά εύκολο, αρχίζεις και βελτιώνεις πάλι, δε θα σε φθάσει το 2010... ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::
Τελείωνέ το και άσε τα κόλπα... ::icon_thumright::

Jet72:
Ωραίο κόκπιτ, αναμένουμε.... και το υπόλοιπο!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση