Αποστολέας Θέμα: HAF NF-5B 1/72 : 'Eτοιμο!  (Αναγνώστηκε 12567 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trelas3

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2906
  • Age: 50
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • Αthanasiadis George
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 03, 2010, 03:59:15 μμ »
πολυ καλο καλη συνεχεια ::icon_thumright::
τα εθνοσημα να τα προσεξεις να ειναι λιγο ανοιχτοχρωμα

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 06, 2010, 10:32:14 πμ »
μεταξύ αριστερής δεξαμενής και πτέρυγας (μπροστά) το ασπράδι είναι από το φλασ ή σου ξέφυγε;
Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς που εννοείς, μάλλον έχεις δει κάτι που φλάσαρε...

τα εθνοσημα να τα προσεξεις να ειναι λιγο ανοιχτοχρωμα
Ναι ναι, στα "υπόψιν"! Απλά για το εθνόσημο στο κάθετο σταθερό θα πρέπει να γίνει λίγη χαρτοκοπτική για να φτιάξω ένα κάπως μεγαλούτσικο, μιας και τα F-5 (και θα έλεγα ειδικά τα NF) έχουν λίγο δισανάλογα μεγάλο το τετράγωνο εθνόσημο σε σχέση με τα στρογγυλά. Η Esci τα δίνει σωστά σε μέγεθος αλλά τόσο ξανοιγμένα σε χρώμα που πρακτικά είναι άχρηστα...

Ελπίζω σε πρώτη ευκαιρία να κάνω κάποιες (ελάχιστες) διορθώσεις στα όρια των  χρωμάτων ώστε να πάω γρήγορα σε παρκετίνες και εθνόσημα για να δούμε αν η βασική εικόνα κάθεται σωστά... Και μέτα πάμε για τις λεπτομέρειες!

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 16, 2010, 01:35:54 μμ »
τα εθνοσημα να τα προσεξεις να ειναι λιγο ανοιχτοχρωμα
Νομίζω ότι το πέτυχα αυτό που εννοούσες. Και δείχνουν και πανέμορφα ως τονικότητα πάνω στο Humbrol 127 / 128!

Από τα πιο βαρετά project αλλά πιστεύω ότι τα ελληνικά εθνόσημα θα του αλλάξουν την εικόνα.
Η μέρα με την νύχτα!

Απλά για το εθνόσημο στο κάθετο σταθερό θα πρέπει να γίνει λίγη χαρτοκοπτική...
Τελικά όντως έγινε για να πετύχω την αναλογία πλατών μπλε-άσπρο-μπλε σε 2:3:2 και όχι 1:1:1. Είναι λίγο μεγαλύτερο συνολικά από ό,τι θα έπρεπε αλλα σαν τελική εικόνα νομίζω ότι είναι κοντά...

Ελπίζω σε πρώτη ευκαιρία να κάνω κάποιες (ελάχιστες) διορθώσεις στα όρια των  χρωμάτων ώστε να πάω γρήγορα σε παρκετίνες και εθνόσημα για να δούμε αν η βασική εικόνα κάθεται σωστά...
Όντως η ευκαιρία ήρθε. Τρια χέρια παρκετίνη για σιγουριά και μετά εθνόσημα και προειδοποιητικά περιοχής πιλοτηρίου. Εδώ υπάρχει λίγο θέμα με τα χοντρά decal της Revell (η οποία δίνει ολλανδικό NF-5B και μάλιστα με τις λυκοκεφαλές του 89092 ελληνικού ghost). Όπως βλέπετε στην ένθετη φαίνονται τα όρια του film, ευτυχώς η παρκετίνη και πάλι γλύτωσε το silvering. Μετά το matt βερνίκι πιστεύω θα είναι ακόμη καλύτερα.

Τα εθνόσημα από afterburner / Καλφάκης. Όλη η καρτέλα είναι γύρω στο 1.100 σε κλίμακα οπότε δεν πήρα αυτά που ονομαστικά ήταν για F-5 αλλά κάποια από άλλα αεροσκάφη. Λεπτομέρεια, τα εθνόσημα στις πτέρυγες είναι κατά κάτι τις ελάχιστα μεγαλύτερα από αυτά των αεραγωγών. Απλά η εντύπωση που είχα από κάποιες φωτό, μικρή η διαφορά.
Τέλος, για όσους δεν το έχουν ξαναδεί, να παρατηρήσω ότι (α) δεν υπάρχουν walkways στις πτέρυγες (όπως επίσης δεν υπάρχουν και στα ιορδανικά) και (β) κατ' εξαίρεση στα NF τα εθνόσημα είναι τέρμα άκρη, καλύπτοντας το παλιό ολλανδικό το οποίο μάλιστα βρισκόταν μόνο στην αριστερή πτέρυγα. Αντίστοιχα και το εθνόσημο στο κάθετο σταθερό είναι χαμηλότερα για ανάλογο λόγο (κάλυψη παλαιών διακριτικών).



By the way, το καρουμπαλάκι των NF πάνω από το εθνόσημο ( RWR? ) είναι σε λάθος θέση (για το συγκεκριμένο αφος). Γενικά το σημείο αυτό δεν είναι σταθερό σε όλα τα NF-5 που παραλάβαμε... Το άφησα όπως είχε, απλά το επισημαίνω ως λάθος - που δεν πρόκειται να διορθωθεί.

Αυτά!

Αποσυνδεδεμένος Indy

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2112
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 16, 2010, 03:00:53 μμ »
Αθόρυβος και αποτελεσματικός... κι από πάνω γκρινιάζει για το φιλμ της χαλκομανίας (μετά βίας ορατό) και για το... καρουμπαλάκι που είναι λάθος ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΑ (!!!) :shock: :mrgreen:
Πανέμορφο είναι Γιάννη (τι θα έλεγα εγώ για 5άρι, και μάλιστα από τα χεράκια σου)... ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::
Καλά τελειώματα ::salut::

Γ.
Qui tangit frangatur

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 16, 2010, 04:31:12 μμ »
Ετσι Γιάννο!!!
Πανέμορφο είναι!

α...βάψε και την δεξαμενή με το πράσινο γκρίζο να τονιστεί και εκεί!
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 16, 2010, 04:45:34 μμ »
Ετσι Γιάννο!!!
Πανέμορφο είναι!
α...βάψε και την δεξαμενή με το πράσινο γκρίζο να τονιστεί και εκεί!
Αν δεις την τελευταία φωτό, οι σκιές έχουν παίξει περίεργο παιχνίδι με την centerline... Δυστυχώς για το συγκεκριμένο αφος δεν έχω βρει σχετική φωτό με πράσινη δεξαμενή συν το γεγονός ότι θεματικά το συγκεκριμένο μοντέλο δείχνει το αφος κατά την παραλαβή (βλέπε παλαιά καθίσματα) οπότε οι σχετικές φωτό σαφώς δείχνουν το 4027 με απλή γκρι (βλέπε http://www.airliners.net/photo/Greece---Air/Canadair-NF-5B-(CL-226)/1056070/M/ ).

Καλή ιδέα αλλά... κρίμα!
Εκτός και αν κάνω την καλλιτεχνική αυθαιρεσία αλλά... δεν είμαι για τέτοια, το παίζω "ιστορική ακρίβεια κι έτσι"...  :mrgreen:

Χαίρομαι που σου αρέσει, τελικά και τα μονόχρωμα έχουν την γοητεία ότι τονίζουν τις σιλουέτες των αεροσκαφών.

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 16, 2010, 07:41:10 μμ »
Γιάννη τι να πω!!! Μπράβο φίλε μου, εξακολουθώ να γοητεύομα από την μαγεία του πινέλου σου  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Καλά τελειώματα  ::salut::

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 16, 2010, 08:03:58 μμ »
Γιάννη πολύ καλή δουλειά,έχεις προάγει το πινέλο σε τέχνη τι να λέμε τώρα!!!!Τι να κάνεις τον αερογράφο οταν βάφεις έτσι με πινέλο.
Πραγματικά τονίζεται όλη η σιλουέτα του ορισμού του αεροσκάφους......καλή συνέχεια φίλε αναμένουμε για το φινάλε με όλα τα καλούδια του.

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος mksstratos

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 155
  • Age: 46
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 16, 2010, 11:21:52 μμ »
Γιάννη μου τα λόγια περιττεύουν.......Γράφεις,ζωγραφιζεις όλα τα κάνεις!!!!!!(Που θα βρώ κι εγώ ένα ωραίο F-5??άραγε???)

Αποσυνδεδεμένος Περικλής

  • Περικλής Σαλεσιώτης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4935
  • Age: 49
  • Τόπος: Ναύπλιο - Newcastle
  • Καλημέρα σας απο Newcastle!!!!!!!!!
    • My Home Page
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 17, 2010, 12:11:27 πμ »
Γιαννο φοβερη δουλεια οπως παντα!!

 ::icon_thumright::
Περικλης Σαλεσιωτης
http://periklissalessiotismodels.webs.com/

Αποσυνδεδεμένος spyros molinaris

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 627
  • Age: 48
  • Τόπος: κερκυρα
  • I.P.M.S. 258
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 17, 2010, 01:05:35 πμ »
φιλε γιαννη για ακομη μια φορα  ::eusa_clap:: ::eusa_clap::μπραβο και απο μενα
μου αρεσει πολυ .
πιστευω οτι εχεις  ::painting:: ::painting::με ολη την μαεστρια του πινελου πανω στο μοντελο.
καλα τελειωματα ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 17, 2010, 01:27:39 πμ »
Γιαννη καταπληκτικη δουλεια! Φοβερο το βαψιμο με πινελο και η αποχρωση νομιζω πανσωστη! Συγχαρητηρια φιλε μου! ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 17, 2010, 11:53:51 πμ »
Να είσαι καλά παιδιά, μετά και από τα υπόλοιπα decals νομίζω θα έχει ακόμη περισσότερο ενδιαφέρον.


και η αποχρωση νομιζω πανσωστη!
Εκ των προτέρων το μοντέλο αφιερώνεται στον Trelas3 που έδωσε την οδηγία-κλειδί για την σωστότερη εικόνα του μοντέλου.

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3076
  • Age: 60
  • Τόπος: HAMBURG-DEUTSCHLAND
  • largescaleplanes.com
    • Largescaleplanes
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 17, 2010, 12:35:41 μμ »
poli oraio file mou!!  ::eusa_clap:: ::salut::

aare ta 5arakia...pos mou loipoun ston aera.......  :(
AIEN YΨΙΚΡΑΤΕΙΝ


Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 18, 2010, 12:17:24 μμ »
ΚΑΤΑΓΓΕΛΩ την Revell με τα παχουλά φιλμ στα decals. Χτες έβαλα συνολικά 8 decals (διαφορα προειδοποιητικά) και μου πήρε μία ώρα!
Ήμαρτον, πιο γρήγορα βράζεις αυγό πάρα βγάζεις decal από καρτέλα της Revell στο χλιαρό νερό.

Ενώ Icarus.... μπλουμ, τσιφ, πλατς πλατς, τσούπι-τσούπι,  έτοιμο. Απόλαυση.

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 18, 2010, 02:27:57 μμ »
ΚΑΤΑΓΓΕΛΩ την Revell με τα παχουλά φιλμ στα decals. Χτες έβαλα συνολικά 8 decals (διαφορα προειδοποιητικά) και μου πήρε μία ώρα!
Ήμαρτον, πιο γρήγορα βράζεις αυγό πάρα βγάζεις decal από καρτέλα της Revell στο χλιαρό νερό.

Ενώ Icarus.... μπλουμ, τσιφ, πλατς πλατς, τσούπι-τσούπι,  έτοιμο. Απόλαυση.
Μην γκρινιαζεις! Οι χαλκομανιες της Revell ειναι απο τις καλυτερες που υπαρχουν.

Αποσυνδεδεμένος aitheras1

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 214
  • Age: 52
  • Τόπος: Κορινθος
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 19, 2010, 12:12:23 πμ »
ΚΑΤΑΓΓΕΛΩ την Revell με τα παχουλά φιλμ στα decals. Χτες έβαλα συνολικά 8 decals (διαφορα προειδοποιητικά) και μου πήρε μία ώρα!
Ήμαρτον, πιο γρήγορα βράζεις αυγό πάρα βγάζεις decal από καρτέλα της Revell στο χλιαρό νερό.

Ενώ Icarus.... μπλουμ, τσιφ, πλατς πλατς, τσούπι-τσούπι,  έτοιμο. Απόλαυση.
Μην γκρινιαζεις! Οι χαλκομανιες της Revell ειναι απο τις καλυτερες που υπαρχουν.


συμφωνω με crow !  oσο για τα ορια που φαινονται  ψεκαζεις με αερογραφο αχνα χρωματος! ετσι δημιουργειται φθορα στα decals
εξαλειφωντας παραλληλα τα ορια και τις θαμπαδες!!! οσο για την δουλεια σου ευγε!!!

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 19, 2010, 01:24:45 πμ »
... ψεκαζεις με αερογραφο ...
Το μόνο με το οποιο ξέρω να ψεκάζω είναι το φλιτ  :mrgreen: , δυστυχώς δεν έχω αερογράφο...  ::painting::

Χαίρομαι που σου αρέσει!

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 11:35:59 πμ »
Ερώτηση: στο κάθετο σταθερό, από την αριστερή πλευρά, τα ψηφία του 4027 είναι αστοίχηστα ως προς το εθνόσημο. Να υποθέσω ότι είστε της άποψης πως πρέπει να τα αναπαραστήσω έτσι ή... να τα ισιώσω με το ζόρι εξιδανικεύοντας την κατάσταση;

ΚΑΤΑΓΓΕΛΩ την Revell με τα παχουλά φιλμ στα decals....
Επίσης ΚΑΤΑΓΓΕΛΩ τα μοντέλα με διπλές καλύπτρες. Ευτυχώς τα υπόλοιπα προς φτιάξιμο 5άρια είναι όλα μονοθέσια....

Μετά την ολοκλήρωση του F-86 δειλά δειλά κάτι γίνεται και εδώ. Το κακό στο F-5B είναι ότι η εταιρία (Esci) δεν δίνει το στεφάνι πάνω από τον πίνακα της πίσω θέσης και έτσι θα πρέπει να γίνει ένα κάποιο σκρατσάκι...



ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ TRELAS3: Γιώργο μπας και έχεις καμία φωτό που να φαίνονται τα τύπου no-step διακριτικά πάνω στα slats και flaps? Αν έχω κάτι ανάλογο θα το βάλω αλλιώς... "στον καιρό".

Αποσυνδεδεμένος PanPan

  • Παναγιώτης :)
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Age: 32
  • Τόπος: Αθήνα
  • xtracolor!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 12:02:41 μμ »
Λόγω κλίμακας Γιάννη, πιστεύω ότι θα δείχνει καλύτερα να τα στοιχίσεις...

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 12:14:22 μμ »
Λόγω κλίμακας Γιάννη, πιστεύω ότι θα δείχνει καλύτερα να τα στοιχίσεις...
Αυτό είναι το ερώτημα. Νομίζω το κριτήριο είναι η σχέση μεταξύ του μετρούμενου μεγέθους ως προς την διακριτική ικανότητα του μοντελιστή στην κλίμακα. Με άλλα λόγια, το αν πείθεις τον θεατή ότι επίτηδες μπήκε κάτι έτσι...

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 04:02:43 μμ »
Ακόμη μία πολύ ωραία δουλειά από τα χέρια σου στην αγαπημένη μας κλίμακα! Συγχαρητήρια Γάννη.

Αποσυνδεδεμένος trelas3

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2906
  • Age: 50
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • Αthanasiadis George
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 11:19:40 πμ »
κατι για τα καρουμπαλα στο καθετο ...οχι στο κεφαλι!!!


Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 10:23:34 πμ »
Μιας και το μοντέλο χρειάζεται ακόμη μόνο ελάχιστα decals (βασικά το s/n), λίγο wash (γενικά ήταν καθαρό το αφος στην παραλαβή του), matt βερνίκι, pitot και βάψιμο στις εξαγωγές (ωχ, τελικά έχει δουλειά ακόμη) είπα να ασχοληθώ με τις καλύπτρες.
Το χειρότερο εδώ δεν είναι η αγγαρεία του βαψίματος όσο το κόλλημα στο περίεργο σύστημα. Το έχω ξανακάνει στο F-5B ghost αλλά αυτή τη φορά δεν μου έκατσε με την πρώτη (λες και το ήξερα και γι΄ αυτό με άγχωνε...).
Τελικά με κάποιες εσωτερικές προσθήκες στις καλύπτρες το κόλλημα εγινε πέτρα και τώρα όλα καλά. Νομίζω ότι το μοντέλο είναι πλεόν καταδικασμένο να ... ολοκληρωθεί...

Για την φάση, σας το δείχνω στα κλεφτά, εντός του "υπόστεγου" - μοντελιστικού ντουλαπιού...



Καλημέρα!

Αποσυνδεδεμένος apostolos

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 494
  • Age: 53
  • Τόπος: Θεσ/νίκη - Λουτράκι πάνω κάτω
Απ: HAF NF-5B 1/72
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 10:43:53 πμ »
Αυτό δεν είναι υπόστεγο, σκέτη γιάφκα είναι  :mrgreen:

Tags: