Αποστολέας Θέμα: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.  (Αναγνώστηκε 7803 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 10:35:53 μμ »
παρε σπρευ Humbrol (plastimodellismo)
καλυτερα ματ και στο τελος ένα satin για την περιπτωση (follow me)
μπορεις να κανεις μικροδιορθωσεις με το πινελο εαν χρειαστεί.
μονος κανόνας, καλό κούνημα και ψέκασμα απο τα 25 εκατοστά με συνεχή κίνηση
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος christos_p

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 493
  • Age: 44
  • modelclub.gr
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 11:54:05 μμ »
Άμα δεν σε θέλει. Πριν δύο εβδομάδες είχα ανέβει Αθήνα για δουλειά, πέρασα βιαστικά από το μαγαζί, τον ζάλισα με κάτι άλλα, αλλά σπρέι ούτε που πέρασε από το μυαλό μου. Την επόμενη φορά. Ελπίζω μόνο να έχει κίτρινο. Μέχρι τότε …στον πάγο.

Σταύρο για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ πολύ.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος kap

  • Κώστας Καπέλος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 948
  • Age: 48
  • Τόπος: Αθήνα...Ostfront
  • Ψυχή βαθιά!
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 09:34:18 πμ »
Χρήστο, αν το ψάξεις στα στέλνουν με αντικαταβολή στο σπίτι. Σίγουρα το plastimodellismo έχει Humbrol σπρέι και νομίζω και το hobby gallery στη Θεσσαλονίκη έχει αρκετούς κωδικούς σε σπρέι. Για αυτά τα δύο σου λέω γιατί από αυτά έχω ψάξει και γω.
Ψυχή βαθιά!

Αποσυνδεδεμένος C3PO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 203
  • Τόπος: Αθήνα
  • Use the Force
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 03:09:38 μμ »
προσεξε να μην ψεκάζεις  Π Ο Τ Ε κατευθείαν πανω στο μοντέλο.
ξεκίνησε πρώτα εκτός απο το μοντέλο και μολις σταθςροποιηθεί η δέσμη φέρτο πάνω στο μοντέλο και αυτο γιατί το σπρευ έχει την κακή συνήθεια να φτύνει .
το ίδιο να κανεις και αν για κάποιο λόγο σταματήσεις να ψεκάζεις. ξαναξεκινας παλι εκτός από το μοντέλο και συνεχίζεις πάνω του . Εαν βαφεις για πολυ ώρα ριχνε μια ματια και στην τρύπα μηπως έχει μαζέψει χρωμα γιατί θα φτύσει ξαφνικά. καθάριζε την τρυπά με διαλυτικό απο καιρό σε καιρό

Αποσυνδεδεμένος DJ ANAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2611
  • Age: 51
  • Τόπος: Nürnberg/FRANKEN/ΣΕΡΡΕΣ
  • Χοντος Αναστασιος
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 03:36:06 μμ »
Εαν βαλεις την φιαλει για πεντε λεπτα στο καλοριφερ,δουλευετει καλυτερα στο ψεκασμα.
Τασος ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dedalos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3023
  • Age: 50
  • Τόπος: Χαλκιδα
  • Can't help myself...it's a sickness!!
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 03:46:22 μμ »
Εαν βαλεις την φιαλει για πεντε λεπτα στο καλοριφερ,δουλευετει καλυτερα στο ψεκασμα.
Τασος ::salut::

Η διαφορα μεταξυ πλυμενου και πραγματικα καθαρου ειναι αυτο που λεει ο μεσιε Τας!!
Ιδιως το λευκο σπρει Humbrol που χρησιμοποιησα εγω(σαν βαση για να περασω το κιτρινο απο πανω)....δεν συγχωρησε το λαθος αυτο και πιστεψε με...ουτε φορνετ σε σωζει μετα ουτε καν laquer thinner!! :shock: :shock: :shock: :shock:
Ετσι αναπαυθηκε αιωνιως η παπια (DUKW) καπου στην χωματερη Ανω Λιοσιων... :roll: ::glossa::
ΥΓ.κοιτα μην ξεχασεις την φυαλη στο καλοριφερ.... :shock: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Γνωστος κι ως...doctor evergreen...Τασος ο "δεν τελειωνω τιποτα"....και λοιπα cosmetic επιθετα..

Αποσυνδεδεμένος christos_p

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 493
  • Age: 44
  • modelclub.gr
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 06:39:06 μμ »
Αυτό και αν δεν είναι σεμινάριο. Δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω για τις πολύτιμες συμβουλές σας  ::salut::  ::icon_thumright:: που πραγματικά  κάνουν την διαφορά ανάμεσα στο βρόμικο και το…ας βγει πλυμένο και ευχαριστημένος θα είμαι.
Πιστεύω ένα σπρέι από το κάθε χρώμα (ιδικά το κίτρινο) να φτάνει για την δουλειά έτσι; Αστάρωμα κάνω και εδώ σωστά; Προτεινόμενο χρώμα;  :?:
Τώρα αν κάτι από όλα αυτά δεν πάει καλά, θα βάλω τα σπρέι μαζί με το μοντέλο στο φούρνο μικροκυμάτων και   ::eusa_whistle::
Και πάλι σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος dedalos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3023
  • Age: 50
  • Τόπος: Χαλκιδα
  • Can't help myself...it's a sickness!!
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 10:35:21 μμ »
Ενα σπρει φτανει για 10 τετοια,μην ανησυχεις!
Για ασταρωμα θα πηγαινα σε λευκο για να φωτισει το κιτρινο απο πανω..
Τωρα,ΠΟΙΟ λευκο,εδω θα αφησω να πει κανενας αλλος γιατι εγω μονο συμβουλη δεν μπορω να σου δωσω μιας και τα εκανα μανταρα!!..
Γνωστος κι ως...doctor evergreen...Τασος ο "δεν τελειωνω τιποτα"....και λοιπα cosmetic επιθετα..

Αποσυνδεδεμένος christos_p

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 493
  • Age: 44
  • modelclub.gr
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 03:43:15 μμ »
Βρήκα αυτά, αλλά λέει ότι είναι ακρυλικά. Κάτι τέτοιο λέμε; Κάνουν για την δουλειά; Κίτρινο έχει μόνο gloss. Οι διορθώσεις που θα γίνουν με σμάλτα θα έχουν πρόβλημα;  :?:

Μαύρο:           http://pla.gr/catalog/product_info.php?manufacturers_id=21&products_id=1775
Λευκό:            http://pla.gr/catalog/product_info.php?manufacturers_id=21&products_id=1776
Κίτρινο (Gloss): http://pla.gr/catalog/product_info.php?manufacturers_id=21&products_id=1787
Βερνίκι Satine:  http://pla.gr/catalog/product_info.php?manufacturers_id=21&products_id=1792

Το ¨τουριστικό¨ DUKW το είχα δει. Δικό σου είναι dedelos; Κρίμα!!!

Αποσυνδεδεμένος C3PO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 203
  • Τόπος: Αθήνα
  • Use the Force
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 06:54:37 μμ »
Παρε έναν αερογραφο πλαστικο της πλάκας μονης λειτουργιας που λειτουργει σαν σπρεϊ που είναι και φτηνός και μια μπουκάλα αέρα να κανεις τη δουλεια σου  πιο σωστά .Να βάλεις ότι χρωμα θέλεις με όση αραίωση θέλεις να μπορείς να κάνεις και καμία διόρθωση με πινέλο χωρίς να εχει διαφορά το χρώμα. Εαν εξαιρέσεις το καθάρισμα που είναι η βαρετή δουλεια θα δεις ότι μετα από δυο τρία βαψίματα θα σου έρθει και πιο φτηνά αφού κάθε σπρευ χρώματος το πουλάνε στα ύψη. (και δεν βρίσκεις και το χρώμα που θέλεις). εγώ εάν και έχω δυο - τρεις καλους αερογράφους έχω ένα τέτοιο για τις χοντροδουλειες . Ε'ιναι πιά τόσο φτηνοί που εαν κάτι πάθει δεν αξιζει ούτε να σκεφτεις να τον φτιαξεις. άσε που η ποσότητα του χρώματος που βγάζει είναι πολυ λιγότερη από του σπρέϊ που δεν χτίζει αμέσως το χρωμα εαν ξεχαστεί το χέρι σε κάποιο σημείο και μπορείς να περάσεις και κανένα δεύτερο χέρο εαν χρειαστεί. Είναι κρίμα τ'οση δουλειά να χαλάσει λόγω του κακού βαψίματος

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 02:22:26 πμ »
Παρε έναν αερογραφο πλαστικο της πλάκας μονης λειτουργιας που λειτουργει σαν σπρεϊ που είναι και φτηνός και μια μπουκάλα αέρα να κανεις τη δουλεια σου  πιο σωστά .Να βάλεις ότι χρωμα θέλεις με όση αραίωση θέλεις να μπορείς να κάνεις και καμία διόρθωση με πινέλο χωρίς να εχει διαφορά το χρώμα. Εαν εξαιρέσεις το καθάρισμα που είναι η βαρετή δουλεια θα δεις ότι μετα από δυο τρία βαψίματα θα σου έρθει και πιο φτηνά αφού κάθε σπρευ χρώματος το πουλάνε στα ύψη. (και δεν βρίσκεις και το χρώμα που θέλεις). εγώ εάν και έχω δυο - τρεις καλους αερογράφους έχω ένα τέτοιο για τις χοντροδουλειες . Ε'ιναι πιά τόσο φτηνοί που εαν κάτι πάθει δεν αξιζει ούτε να σκεφτεις να τον φτιαξεις. άσε που η ποσότητα του χρώματος που βγάζει είναι πολυ λιγότερη από του σπρέϊ που δεν χτίζει αμέσως το χρωμα εαν ξεχαστεί το χέρι σε κάποιο σημείο και μπορείς να περάσεις και κανένα δεύτερο χέρο εαν χρειαστεί. Είναι κρίμα τ'οση δουλειά να χαλάσει λόγω του κακού βαψίματος

πολυ σωστα
καλη συνεχεια ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος christos_p

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 493
  • Age: 44
  • modelclub.gr
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 13, 2010, 07:29:01 μμ »
Το GB έχει τελειώσει εδώ και μερικές ημέρες, το τζιπάκι μου και τα προβλήματα με την πάρτη του πάλι όχι.

Ξεβαμμένο πια, βάφτηκε η κουκούλα με πράσινη υπόβαση και τοπικά με κάποιες φθορές. Από πάνω και σε νωπή επιφάνεια πρόσθεσα μαγειρικό αλάτι (είπα να το δοκιμάσω και αυτό). Με σπρέι Humbrol ακρυλικά πέρασα πρώτα δύο χέρια λευκό matt 34. Αφού στέγνωσε για 48 ώρες πέρασα 2 χέρια κίτρινο gloss 69. Μετά ξεκίνησε το μασκάρισμα του καρό. Το καλό είναι ότι στο πραγματικό μάλλον δεν πήραν και το χάρακα για να μετρήσουν την ακριβή γεωμετρία των τετραγώνων οπότε και να φύγει λίγο, πάλι μέσα είσαι. Το κακό είναι ότι όπου έπεφτα σε αλάτι το μασκάρισμα ήταν λίγο μπελάς.
[imgt]http://i509.photobucket.com/albums/s338/cpr_09/DSC02641.jpg[/imgt] [imgt]http://i509.photobucket.com/albums/s338/cpr_09/DSC02642.jpg[/imgt] [imgt]http://i509.photobucket.com/albums/s338/cpr_09/DSC02644.jpg[/imgt] [imgt]http://i509.photobucket.com/albums/s338/cpr_09/DSC02651.jpg[/imgt]

Και τώρα το πρόβλημα. Ξεκίνησα να βάφω, με σπρέι πάντα, το μαύρο 33. Παρατηρώ ότι το χρώμα μετά από λίγα λεπτά συρρικνώνετε. Στην αρχή νόμιζα ότι δεν έπιασε με την πρώτη αλλά μετά από τρία χέρια μάλλον κάτι δεν πάει καλά. Δεν φουσκώνει-σηκώνετε αλλά απλά καταλαμβάνει μικρότερη επιφάνεια.
[imgt]http://i509.photobucket.com/albums/s338/cpr_09/DSC02652.jpg[/imgt] [imgt]http://i509.photobucket.com/albums/s338/cpr_09/DSC02653.jpg[/imgt]

Αφήνομαι στα χέρια σας…

Αποσυνδεδεμένος athor1972

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2010
  • Age: 51
  • Τόπος: Δυτικά προάστια
  • Γιώργος Αθανασιάδης
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 14, 2010, 12:35:18 πμ »
Χρήστο εγώ θα σου λέγα να αφήσεις το μαυρο να στεγνώσει για μιά μέρα
και μετα ξαναπροσπάθησε (πολύ καλό ανακατεμα της φιάλης πριν βάψεις)
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 14, 2010, 11:19:49 πμ »
Αυτό στο έκανε γιατί ψέκασες ματ χρώμα με γυαλιστερό υπόστρωμα...

Αποσυνδεδεμένος christos_p

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 493
  • Age: 44
  • modelclub.gr
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 14, 2010, 12:26:39 μμ »
 ::arrowred:: athor:  Πιάστηκε το χέρι μου να κουνάω.  :lol: Προσπάθησα περισσότερο να αναπαραστήσω την φθορά στην κουκούλα όπως φαίνεται στην φωτογραφία, που σχετικά είναι αρκετή. Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω ξανακάνει.
                [imgt]http://i509.photobucket.com/albums/s338/cpr_09/DSC02422.jpg[/imgt]

 ::arrowred:: Alex:  Δεν είχε κίτρινο σε matt την τρέλα μου μέσα. Σε ένα πείραμα όμως που έκανα πριν το τζιπάκι, δεν παρουσιάστηκε τέτοιο πρόβλημα και έστρωσε μια χαρά  ::dontknow::
                [imgt]http://i509.photobucket.com/albums/s338/cpr_09/DSC02654.jpg[/imgt]

Πόσο ρόλο μπορεί να παίζει το ότι ψεκάζω στο μπαλκόνι (κρύο) και μετά το φέρνω μέσα (ζέστη);

Αποσυνδεδεμένος DJ ANAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2611
  • Age: 51
  • Τόπος: Nürnberg/FRANKEN/ΣΕΡΡΕΣ
  • Χοντος Αναστασιος
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 14, 2010, 05:24:10 μμ »
Ενας λογος μπορει να ειναι οτι οι επιφανειες να μην ηταν καθαρες.Πολλες φορες φτανει να εχει λεγομενει γλιτσα απο την ταινια μασκαρισματος,δαχτυλιες κτλ.Εδω τωρα φιλε ενα τριψιμο με 1000 και ξανα ψεκασμα απο αποσταση.Τα δοχεια καλυτερα πρωτου βαψεις βαλτα για λιγο πανω στο καλοριφερ και μετα καλα κουνιμα.
Τασος ::salut::

Αποσυνδεδεμένος christos_p

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 493
  • Age: 44
  • modelclub.gr
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 14, 2010, 06:27:34 μμ »
Και αυτή συμβουλή σου την είχα ακολουθήσει, αν και να σου πω, την ώρα που έβαφα πιο εύκαιρη ήταν μία σόμπα (γύριζα και την φιάλη κάθε λίγο για να μην αρπάξει από την μία πλευρά  :mrgreen:). Τώρα όσο για την καθαρή επιφάνεια…εκεί δεν ήμουν προσεκτικός.

Μάλλον έτσι θα κάνω. Τρίψιμο με 1000 και   ::eusa_pray::

 ::thanx:: για τον χρόνο σας και την βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος christos_p

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 493
  • Age: 44
  • modelclub.gr
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 03:22:17 πμ »
Το μοντέλο με νίκησε.

Μην τα πολυλογώ. Αφού είπα να βγάλω το μασκάρισμα να δω τι έχω κάνει και αφού πήρα την πίκρα, με πολύ πόνο ψυχής, κράτησα το μέσα και με ένα κοπίδι έβγαλα το έξω. Το δεύτερο 240 που είχα πάρει να το κάνω κάποια στιγμή Ε.Σ. πλέον θα κανιβαλιστεί.

Το νέο σχέδιο τώρα (αφού πειραματιστώ εκ νέου σε ένα παλιό μοντέλο) περιλαμβάνει αστάρωμα με λευκό, μετά μαύρο, ελαφρύ χέρι λευκό και μετά το κίτρινο. Αν ήταν θέμα του gloss υποστρώματος του κίτρινου που έβγαινε έτσι το μαύρο, τώρα λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Επίσης αν το κίτρινο περάσει κάτω από το μασκάρισμα και βάψει το μαύρο αυτό θα διορθωθεί πιο εύκολα με ένα πινελάκι και μαύρο σμάλτο από ότι αν προσπαθούσα να διορθώσω το κίτρινο. Τέλος αντί για αλάτι λέω απλά να βάλω λίγο μπλού-τακτ σε πιο μικρή έκταση ή και τίποτα.

Για πολλοστή φορά, αν και έχω γίνε κουραστικός  :oops:,  έχει να προτείνει κανείς κάτι σε αυτά;

Αποσυνδεδεμένος kap

  • Κώστας Καπέλος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 948
  • Age: 48
  • Τόπος: Αθήνα...Ostfront
  • Ψυχή βαθιά!
Απ: Mercedes GD 240 "FOLLOW ME" Π.Α.
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 10:48:50 πμ »
Το μοντέλο με νίκησε.

Μην τα πολυλογώ. Αφού είπα να βγάλω το μασκάρισμα να δω τι έχω κάνει και αφού πήρα την πίκρα, με πολύ πόνο ψυχής, κράτησα το μέσα και με ένα κοπίδι έβγαλα το έξω. Το δεύτερο 240 που είχα πάρει να το κάνω κάποια στιγμή Ε.Σ. πλέον θα κανιβαλιστεί.

Το νέο σχέδιο τώρα (αφού πειραματιστώ εκ νέου σε ένα παλιό μοντέλο) περιλαμβάνει αστάρωμα με λευκό, μετά μαύρο, ελαφρύ χέρι λευκό και μετά το κίτρινο. Αν ήταν θέμα του gloss υποστρώματος του κίτρινου που έβγαινε έτσι το μαύρο, τώρα λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Επίσης αν το κίτρινο περάσει κάτω από το μασκάρισμα και βάψει το μαύρο αυτό θα διορθωθεί πιο εύκολα με ένα πινελάκι και μαύρο σμάλτο από ότι αν προσπαθούσα να διορθώσω το κίτρινο. Τέλος αντί για αλάτι λέω απλά να βάλω λίγο μπλού-τακτ σε πιο μικρή έκταση ή και τίποτα.

Για πολλοστή φορά, αν και έχω γίνε κουραστικός  :oops:,  έχει να προτείνει κανείς κάτι σε αυτά;


Ευχέλαιο, τρισάγιο και ό,τι σε φωτίσει ο Θεός Χρήστο :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Χωρίς πλάκα, προχώρα έτσι όπως σκέφτεσαι και θα σου βγει στην πορεία :wink:
Ψυχή βαθιά!

Tags: