Αποστολέας Θέμα: Trumpeter 1/72 T-55A  (Αναγνώστηκε 16325 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 03:48:21 πμ »
γεια σου Γιωργο....τωρα ειδα το θεματακι σου εδω....υπεροχο....εχεις κάνει εξαιρετική εργασία που πραγματικα την θαυμαζω....
υπεροχη δουλεια και αρκετα γρηγορη.
εντομεταξύ το αρμα απο πανω  η λευκή γραμμη εγω πιστευω ειναι για καλυτερη στοχοποιηση.....χεχεχε.....
εγω πραγματικα επιθυμω να δω απο τα χερια σου το τελικό αποτέλεσμα.
 ::icon_thumright:: ::eusa_clap:: ::icon_thumright:: ::eusa_clap::

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος OANNHSEA

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 891
  • BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 06:38:55 πμ »
Loctite 406!!!
Μην αγχώνεσαι...

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 09:01:04 πμ »
Nαι φίλε Γιώργο μην τα παρατάς τώρα.Δείξτου ποιός κάνει κουμάντο.

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 09:04:41 πμ »
Γιατί δε ρωτάς ρε?

Έχω ανακαλύψει πολλές καινούργιες βρισιές προσπαθώντας να βάψω - κολλήσω - προσαρμόσω ερπύστριες.

Τέλος πάντων και η κυανοακρυλική (για μένα) δεν είναι η απόλυτη λύση. Θα πρέπει είτε να τις ράψεις όπως σου λέει ο Athor, είτε να τις ενώσεις με συνδετήρες από συρραπτικό. Δεν θα χωρίσουν ποτέ. Ο πραγματικός κίνδυνος είναι να αντιδράσει το κ@#%βυνίλιο με κάποιο από τα χρώματα που έβαλες και μετά από καιρό να αποκτήσεις έναν ..... υπέροχο πολτό (ναι μου έχει συμβεί :evil: :evil: :evil:)

Μη μασάς Γιώργαρε (καμιά μπηχτή εδώ, έτσι? :mrgreen:). Τελειώσέ το, γιατί μέχρι τώρα γίνεται πολύ ωραίο

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Indy

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2112
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 10:23:56 πμ »
Φυσικά αν δεν κολλήσουν και τώρα θα δοκιμάσω πάραυτα τα πτητικά χαρακτηριστικά τους :evil: ::eusa_wall::
(ρε σεις, σαν αρματάς ακούγομαι ::glossa:: )
Αντε καληνύχτα, πάω να πιάσω κανένα αεροπλάνο να έρθω στα γνωστά να συνέλθω...
Μάστορα σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλά αφού την έπιασες την ερπύστρια (και το υπόλοιπο "αλυσοπρίονο" :mrgreen:) ΔΕΝ θα γίνει το δικό της :evil:
Προτάσεις:
- Το κλασικό κόλπο στερέωμα με masking tape αφήνοντας κενά, κυανοακρυλική στα κενά, στέγνωμα, αφαίρεση masking tape, κυανοακρυλική στο υπόλοιπο. Αν δεν στέκεται με masking tape σκέτο, βοήθεια με κροκοδειλάκια.
- Αν στεγνώνει πολύ γρήγορα η CA στο υλικό και δεν το ενώνει, CA gel που αργεί περισσότερο να ξεραθεί.
- Δεν ξέρω μήπως χρειάζεται κανα αρματάδικο κόλπο με συρματάκι ή κλωστή ή αόρατο νήμα σε σημείο που θα καλύπτεται π.χ. από τροχό και ξεμπερδεύεις ακόμα και χωρίς κόλλα.
Καλή συνέχεια don't give up το Fokker σε περιμένει ::planeemoticon::

Φιλικά, Γιάννης
Qui tangit frangatur

Αποσυνδεδεμένος Guderian

  • Δημήτρης Τσιτσόπουλος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1530
  • Age: 57
  • Τόπος: Ηλιούπολη (αλλά δεν ξεχνώ τους Αμπελόκηπους)
  • SCHΝELLER ALS HEINZ
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 11:10:08 μμ »
Συγνώμη είναι βινύλιο και δεν σου κολλάνε :? ? Αν ήταν κομμάτι κομμάτι να πω εντάξει αλλά σε βινύλιο βρε? Ηρέμησε λίγο, ρίξε λίγο κυανο και είσαι έτοιμος.

Spoiler (hover to show)

 ::salut::
type less model more

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 01:03:07 πμ »
Εσύ μου το'λεγες σήμερα τι τράβηξες με τις ερπύστριες αλλά εμένα μου είχε ξεφύγει η όλη εξέλιξη. Λοιπόν Γιώργο μην κολώνεις τώρα στο τέλος. Όπως είπαν και οι άλλοι φίλοι η ριζική λύση είναι το ράψιμο ή το πιάσιμο με συρραπτικό. Αν θες πάλι πάρε και δοκίμασε ΚΑΙ αυτή την κόλλα της Loctite.  ::arrowred::   http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,13240.0.html Εσένα μάλιστα με τα θέματα που φτιάχνεις πιστεύω ότι θα σου φανεί αρκετές φορές χρήσιμη, οπότε κάνε τον κόπο.  :wink:

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:51:24 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και την υποστήριξη. Επιστρέφοντας από το street modelling (κατά τις 2330 αφού μετά πήγα και στη δουλειά :evil: ), βρήκα τις ερπύστριες από εκεί που τις είχα εκτοξεύσει και τις άπλωσα πάνω στον πάγκο κοιτάζοντάς τες αυστηρά!

Λοιπόν, ή εγώ, ή οι που@#$&^%#$ οι ερπύστριες σκέφτηκα. Ηταν πλεόν θέμα τιμής. Οπότε, θυμάστε κάτι πανάρχαια σχέδια μοντέλων που ελεγαν να κολλήσεις τις ερπύστριες με χρήση ενός ζεσταμένου κατσαβιδιού; Ε, αυτό ακριβώς έκανα και εγώ. Λίγο προσοχή, ένα κερί και ένα παλιό δοκιμαστικό κατσαβίδι και σε ελάχιστο χρόνο γίνανε τσιμέντο οι ερπύστριες! Πέρασμα στο άρμα και μετά αμέσως για ύπνο με τον αέρα του νικητή.

Μόνο που το επόμενο πρωί ανακάλυψα πως ήταν ιπτάμενες :evil: με άλλα λόγια δεν ακουμπούσαν στο πάνω μέρος των τροχών. Μπορεί να συμβαίνει αν μπει ένα Τ-55 σε τροχιά, προοπτική που πολύ σοβαρά εξέτασα, αλλά εδώ στη γη δείχνει τουλάχιστον αφύσικο. Σκέψη, γαλλικά (αυτή τη φορά Le Rouge et le Noir, Stendhal), ξανά σκέψη και στο τέλος βρήκα μια λύση. Με ψιλό τρυπανάκι 0.5mm άνοιξα σε κάθε πλευρά του πήγματος τρύπες περίπου πάνω από κάθε εμπρός και πίσω εδαφιαίο τροχό. Εφιαξα κόλλα 2 συστατικών, έβαλα με οδοντογλυφίδα μία σταγόνα στο πάνω μέρος κάθε εδαφιαίου και σφήνωσα στις τρύπες οδοντογλυφίδες οι οποίες πάτησαν την ερπύστρια πάνω στους εδαφιαίους. Εντάξει, δε θα δρέψω δάφνες με το συγκεκριμένο αλλά πάντως η εικόνα είναι πολύ πιο αποδεκτή από την αρχική με την ερπύστρια να ίπταται πάνω από τους εδαφιαίους.

Ασε που τώρα που περιμένω να στεγνώσει η κόλλα μπορώ να πω πως έχω το πρώτο και μοναδικό Τ-55 με κουπιά ::glossa::



Και τώρα πρέπει να ξεθάψω, από εκεί που το έχω χώσει ::eusa_wall::, το πλαστικοποιημένο σύρμα και να φιάξω τις "απλώστρες" που είχε στον πύργο. Δυστυχώς αυτές που έδινε η Trumpeter είχαν διάμετρο αγωγού αποχέτευσης μεγάλης πόλης, οπότε έπρεπε να αλλαχτούν. Ρε που πάω και μπλέκω...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Indy

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2112
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:57:46 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και την υποστήριξη. Επιστρέφοντας από το street modelling (κατά τις 2330 αφού μετά πήγα και στη δουλειά :evil: ), βρήκα τις ερπύστριες από εκεί που τις είχα εκτοξεύσει και τις άπλωσα πάνω στον πάγκο κοιτάζοντάς τες αυστηρά!
Λοιπόν, ή εγώ, ή οι που@#$&^%#$ οι ερπύστριες σκέφτηκα. Ηταν πλεόν θέμα τιμής. Οπότε, θυμάστε κάτι πανάρχαια σχέδια μοντέλων που ελεγαν να κολλήσεις τις ερπύστριες με χρήση ενός ζεσταμένου κατσαβιδιού; Ε, αυτό ακριβώς έκανα και εγώ. Λίγο προσοχή, ένα κερί και ένα παλιό δοκιμαστικό κατσαβίδι και σε ελάχιστο χρόνο γίνανε τσιμέντο οι ερπύστριες! Πέρασμα στο άρμα και μετά αμέσως για ύπνο με τον αέρα του νικητή.

Μόνο που το επόμενο πρωί ανακάλυψα πως ήταν ιπτάμενες :evil: με άλλα λόγια δεν ακουμπούσαν στο πάνω μέρος των τροχών. Μπορεί να συμβαίνει αν μπει ένα Τ-55 σε τροχιά, προοπτική που πολύ σοβαρά εξέτασα, αλλά εδώ στη γη δείχνει τουλάχιστον αφύσικο. Σκέψη, γαλλικά (αυτή τη φορά Le Rouge et le Noir, Stendhal), ξανά σκέψη και στο τέλος βρήκα μια λύση. Με ψιλό τρυπανάκι 0.5mm άνοιξα σε κάθε πλευρά του πήγματος τρύπες περίπου πάνω από κάθε εμπρός και πίσω εδαφιαίο τροχό. Εφιαξα κόλλα 2 συστατικών, έβαλα με οδοντογλυφίδα μία σταγόνα στο πάνω μέρος κάθε εδαφιαίου και σφήνωσα στις τρύπες οδοντογλυφίδες οι οποίες πάτησαν την ερπύστρια πάνω στους εδαφιαίους. Εντάξει, δε θα δρέψω δάφνες με το συγκεκριμένο αλλά πάντως η εικόνα είναι πολύ πιο αποδεκτή από την αρχική με την ερπύστρια να ίπταται πάνω από τους εδαφιαίους.

Ασε που τώρα που περιμένω να στεγνώσει η κόλλα μπορώ να πω πως έχω το πρώτο και μοναδικό Τ-55 με κουπιά ::glossa::
Και τώρα πρέπει να ξεθάψω, από εκεί που το έχω χώσει ::eusa_wall::, το πλαστικοποιημένο σύρμα και να φιάξω τις "απλώστρες" που είχε στον πύργο. Δυστυχώς αυτές που έδινε η Trumpeter είχαν διάμετρο αγωγού αποχέτευσης μεγάλης πόλης, οπότε έπρεπε να αλλαχτούν. Ρε που πάω και μπλέκω...
Τα σημαντικά είναι αυτά που τόνισα :wink: Μπράβο για την διάθεσή σου και τις λύσεις σου ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::
Όσο για το άρμα σε τροχιά, αν καταφέρεις και δώσεις ταχύτητα διαφυγής στο T-55 έστω και υπό κλίμακα, χαλάλι σου ::lol18::
Keep modeling ::salut::

Γ.
Qui tangit frangatur

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 12:10:52 πμ »
Φίλε Γιώργο εκτός από απολαυστικά υπέροχες κατασκεύες δίνεις και ρεσιτάλ γραπτού λόγου.Δε σε χορταίνουμε φίλε.
Καλή συνέχεια  του έδωσες και κατάλαβε.

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος athor1972

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2010
  • Age: 51
  • Τόπος: Δυτικά προάστια
  • Γιώργος Αθανασιάδης
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 01:51:33 πμ »
Παράθεση
Ασε που τώρα που περιμένω να στεγνώσει η κόλλα μπορώ να πω πως έχω το πρώτο και μοναδικό Τ-55 με κουπιά
::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::
Μάγκας  ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::
Καλά τελειώματα :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 08:14:56 πμ »
Σωστά καμωμένο μέχρι εδώ ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Να επαναλάβεις όμως τη διαδικασία και στους υπόλοιπους τροχούς και στα δύο σημεία επαφής τους με την ερπύστρια (πάνω και κάτω). Αργά ή γρήγορα η κόλλα θα ξεραθεί και η τάση που δημιουργείται είναι πιθανόν να "πετάξει" την ερπύστρια. Άλλη λύση είναι (επιμένω εγώ ::salut::) το ράψιμο τους με κλωστή, που θα περάσεις γύρω από τον άξονα των τροχών και θα ασφαλίσεις με κυανοακρυλική.

Spoiler (hover to show)

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 10:58:01 πμ »
Να επαναλάβεις όμως τη διαδικασία και στους υπόλοιπους τροχούς και στα δύο σημεία επαφής τους με την ερπύστρια (πάνω και κάτω). Αργά ή γρήγορα η κόλλα θα ξεραθεί και η τάση που δημιουργείται είναι πιθανόν να "πετάξει" την ερπύστρια.
Εχεις δίκιο, μόλις επιστρέψω θα κολλήσω τα πάντα!

Spoiler (hover to show)
Spoiler (hover to show)
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 11:01:21 πμ »
Μπράβο Γιώργο,
τη δάμασες την τετράκοπο  ::glossa::
πρόσεξε μη βάλεις πολύ κόλλα και το στείλεις στο βυθό  ::glossa::

κατά τα λοιπά  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 11:17:19 πμ »
Κατάρτι όμως δεν βλέπω, ....  κι έτσι όπως το'χεις κάνει ::077devil:: μάλλον θα του χρειαστεί και περισκόπιο  ::glossa::   :lol:  :lol: :lol:

Πετάς πάντως  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: αλλά παιδεύεις εαυτόν, καθότι όλα αυτά δεν θα τα τράβαγες αν είχες φτιάξει εξαρχής ένα 35άρι.  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 11:42:32 πμ »
...καθότι όλα αυτά δεν θα τα τράβαγες αν είχες φτιάξει εξαρχής ένα 35άρι.  :mrgreen:
Ξέρεις, βγήκα στη γύρα και ήταν τόοοοοοοσα πολλά τα 35άρια Τ-55 που δεν ήξερα τι να διαλέξω και το παράτησα :evil:

Οσο για κατάρτι, όλο και κάτι θα σκεφτώ για να βάλω ένα. Στο άρμα, αλλού, κάπου τέλος πάντων ::glossa::

Και μετά θα δέσω μούδες, θα αμολύσω παπαφίγκο και κόντρα φλόκο, θα δέσω και δυό γράδα στο σταβέντο και θα φύγω στο ανοικτό πέλαγος! Και μόλις η στεριά χαθεί, οι γλάροι φύγουν από τα ξάρτια και η πλωριά γοργόνα ατενίζει τον ανοικτό ορίζοντα θα κάτσω στην τιμονέρια με το τσιμπούκι μου, φτιαγμένο από το γιούσουρι του Βόλου, και θα αναλογιστώ τη ματαιότητα του μοντελισμού και του κόσμου.

Μαζεύτε με ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!

ΥΓ
Μήπως να φιάξω κανένα πλοίο; Υπήρξε αμφίβιο Τ-55; ::glossa::
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Indy

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2112
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 11:54:10 πμ »
Οσο για κατάρτι, όλο και κάτι θα σκεφτώ για να βάλω ένα. Στο άρμα, αλλού, κάπου τέλος πάντων ::glossa::

Και μετά θα δέσω μούδες, θα αμολύσω παπαφίγκο και κόντρα φλόκο, θα δέσω και δυό γράδα στο σταβέντο και θα φύγω στο ανοικτό πέλαγος! Και μόλις η στεριά χαθεί, οι γλάροι φύγουν από τα ξάρτια και η πλωριά γοργόνα ατενίζει τον ανοικτό ορίζοντα θα κάτσω στην τιμονέρια με το τσιμπούκι μου, φτιαγμένο από το γιούσουρι του Βόλου, και θα αναλογιστώ τη ματαιότητα του μοντελισμού και του κόσμου.

Μαζεύτε με ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!

ΥΓ
Μήπως να φιάξω κανένα πλοίο; Υπήρξε αμφίβιο Τ-55; ::glossa::
Όχι δεν σε μαζεύουμε ΤΩΡΑ μιλάς σωστά. Τελείωνε με το λασπομαχητικό και πιάσε κανά φλοτέρι ::armee_smilies121:: να γίνεις άνθρωπος :mrgreen: σε βλέπω έτοιμο και φορτωμένο ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::
Qui tangit frangatur

Αποσυνδεδεμένος OANNHSEA

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 891
  • BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 12:09:43 μμ »
Παράθεση
Μήπως να φιάξω κανένα πλοίο; Υπήρξε αμφίβιο Τ-55;
Εδώ είμαστε εμείς: για τα δύσκολα...
Εμπνεύσου...    :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 07:52:12 μμ »
Για αμφίβιο Τ 55 δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι φτιάξανε ένα πετούμενο Τ-60 (ή Τ-70 δεν θυμάμαι) που το αμολύσανε από αεροπλάνο σε μια παγωμένη λίμνη στον Πόλεμο.

(Οι φήμες ότι αυτή τη στιγμή βρίσκεται κάπου τρία μέτρα από τον πυρήνα της Γης, ελέγχονται ως ανακριβείς και υπερβολές του κιτρίνου τύπου)

Ρε μήπως να το αναλάβω εγώ αυτό??????
.......
.......
.......

Καλά, το βουλώνω!!!!!!!!!!

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 24, 2009, 09:29:39 μμ »
Ορίστε και συνέχεια χριστουγεννιάτικα! Αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί έχω τις αμφιβολίες μου, είμαι και άσχετος... Λοιπόν, το Τ-55 έχει τριγύρω από τον πύργο 4 απλώστρες (αλήθεια, τι τα θέλει τα ρημάδια; :evil: ). Αυτά που έδινε η Trumpeter ήταν απλά απαράδεκτα και σε σχήμα και σε μέγεθος οπότε πήρα πλαστικοποιημένο σύρμα, έβγαλα το πλαστικό και έφιαξα δικά μου. Τοποθέτησα τα αριστερά αλλά μη έχοντας εμπειρία από άρματα, για πείτε, περνάνε ή να το εκτοξεύσω; Μη μου βγουν τα ματάκια να βάλω και τις δεξιές και να είναι για τα μπάζα...



Καλά Χριστούγεννα σε όλους!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Hummel Moss

  • Μποζίνης Αθανάσιος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2058
  • Age: 55
  • Τόπος: akamatistan
  • Das Reich
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #70 στις: Δεκέμβριος 24, 2009, 10:13:36 μμ »
Γιωργάρα τα "βλέπω" εντός κλίμακας οπότε μην τα εκτοξεύσεις στο πυρ το εξώτερον!...μόνο πρόσεχε τις τρύπες όπου πρέπει  να κολυθούν!..είναι πολύ μεγαλύτερες απο την διάμετρο του σύρματος που κολάς!!...καλές γιορτές φίλε!! ::icon_thumright:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 24, 2009, 10:19:40 μμ »
...μόνο πρόσεχε τις τρύπες όπου πρέπει  να κολυθούν!..είναι πολύ μεγαλύτερες απο την διάμετρο του σύρματος που κολάς!!...καλές γιορτές φίλε!! ::icon_thumright:: ::salut::
Τις κλείνει η zap και μετά με το πινελάκι διορθώνω και το χρώμα.

Καλές γιορτές και σε σένα!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #72 στις: Δεκέμβριος 25, 2009, 09:24:58 πμ »
Και μένα μου φαίνονται ΟΚ.
Καλή συνέχεια.
 ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #73 στις: Δεκέμβριος 25, 2009, 04:23:47 μμ »
Ρε παιδιά σας έχω πρήξει αλλά άμα και μπλέξατε με άσχετο την πατήσατε. Τέλειωσα με τις απλώστρες και έκανα και μία πρώτη προσπάθεια για το πλατς της κόκκινης μπογιάς. Το κακό είναι πως δεν υπάχουν και πολλά περιθώρεια διόρθωσης, η όλη διαδικασία είναι go-no go και πρέπει να βγει με την πρώτη, αλλιώς πάμε για reset. Οπότε, στέκει σαν εικόνα ή πάει για Fornet;



Να το περάσω και άλλα χέρια να καλύψει τη διαφορά στο υποκείμενο άσπρο και πράσινο ή να το αφήσω έτσι; Υποθέτω πως πέταγαν στα άρματα υδρόχρωμα, είναι φυσιολογικό να ξεχωρίζει το υποκείμενο χρώμα;

ΥΓ
Ελπίζω να περνάτε καλά!
Προσοχή στο φαΐ, εγώ στην 5η κουταλιά σκορδαλιά σταμάτησα... ::glossa::
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Indy

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2112
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki
Απ: Trumpeter 1/72 T-55A
« Απάντηση #74 στις: Δεκέμβριος 25, 2009, 04:31:21 μμ »
Γιώργο Χρόνια Πολλά Merry Xmas και καλή όρεξη πάνω απ' όλα :mrgreen:
Και τώρα παίρνουμε τις κάμψεις μας ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino::
Το 'πες και το 'κανες δεν παίζεσαι, σαν άσχετος από ερπύστριες αλλά ψιλοσχετικός από μπογιές, θα έλεγα "μισό" (αραιό) χέρι ακόμα, να φαίνεται λίγο πράσινο και σχεδόν καθόλου άσπρο και τελείωσες. Βάζεις και τον κουβά "καπέλο" σε μια φιγούρα και έχεις κλείσει ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::
Σε παραδέχομαι, keep modeling ::salut::

Γ.
Qui tangit frangatur

Tags: t-55