Αποστολέας Θέμα: Kfz.15 Horch Funkwagen  (Αναγνώστηκε 16265 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 23, 2010, 11:59:19 πμ »
ρε το κουρειο που ειναι?
εχω και μια φωτο με κινηματογραφο της εποχης αν σε δυσκολευουν τα ψαλιδια :mrgreen:

καλη συνεχεια

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 01:56:30 μμ »
ρε το κουρειο που ειναι?
τώρα έρχεται κι αυτό. Όλα τα ψαλιδίζω, μουστάκια, φαβορίτες ...  :mrgreen:

Όπως πάντα καθυστερημένα,  :oops: κι εκτός χρονικών ορίων επιστρέφω στον τόπο του εγκλήματος.

Αφού έκανα μερικές π@π@ριές ακόμα  ::glossa:: με τα homemade p/e αλλά και με μερικά έτοιμα όπως τα clasps που προστέθηκαν στα εργαλεία (τα οποία είναι λειτουργικά!!!! παρακαλώ και μου πήρε καμμιά ώρα το καθένα  :evil: για να ταιριάξω αυτά τα τόσο δα 3 μικρά κομματάκια), αυτή τη φορά οριστικό τέλος κατασκευής και πάμε για βαψίματα.

Click to see the original size.     Click to see the original size.     Click to see the original size.     Click to see the original size.

Ταίριαξα επίσης και τη φιγούρα του ασυρματιστή στο πίσω κάθισμα, η οποία για να χωρέσει στο πίσω κάθισμα και κάτω από τον πάγκο των ασυρμάτων, χρειάστηκε να πετσοκοφτεί κάμποσο και μου έφαγε μια ολόκληρη ημέρα δουλειάς και συνεχών δοκιμών. 



Click to see the original size.  Click to see the original size.  Click to see the original size.  Click to see the original size.  Click to see the original size. Click to see the original size.    Click to see the original size.  Click to see the original size.



Αύριο (ελπίζω) να ακολουθήσουν φωτό του ασταρώματος και του βασικού χρώματος.  ::salut::


Αποσυνδεδεμένος jogiav

  • ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1456
  • Age: 57
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • Innocence is no excuse
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 02:10:31 μμ »
Μπράβο Νίκο, οι έξτρα λεπτομέρειες ανέβασαν το ρεαλισμό του μοντέλου και σίγουρα με το επερχόμενο βάψιμο θα αναδειχθούν ακόμη περισσότερο!  ::icon_thumright::

Τη φιγούρα θα τη βάψεις τοποθετημένη, ή παρόλο το παίδεμα για να ταιριάξει μπαινοβγαίνει για την ευκολία του βαψίματος;
Γιάννης Γιαβάσης


Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3047
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 02:12:09 μμ »
Σιγά τα ωά, εσύ κάτι τέτοια τα μασάς για πρωινό ::salut::

Πάντως όπως λέει και ο (σοφός) λαός: Μη τάξεις σε Άγιο κερί και στους Μοντελοκλαμπίτες ... κουρείο

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 02:21:34 μμ »
Γιάννη, Δημήτρη ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια. Όσο για το κουρείο το έχω υποσχεθεί και προς το παρόν απλά .... ακονίζω τα ξουράφια μου  :mrgreen:

Γιάννη ο πίσω πάγκος με τους ασυρμάτους δεν είναι κολλημένος αλλά απλά ακουμπισμένος, όπως και η φιγούρα. Θα βαφτούν ξεχωριστά και στο τέλος θα μπουν στην οριστική τους θέση (αναγκαστική και μοναδική θα έλεγα, λύση).

Αποσυνδεδεμένος dedalos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3023
  • Age: 50
  • Τόπος: Χαλκιδα
  • Can't help myself...it's a sickness!!
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 02:56:09 μμ »
Μπραβο ρε Νικολα! ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Ολα βαινουν καλως και οι σκρατσιες αναποφευκτες!! ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::
Αρρωστακι!! 8)
Spoiler (hover to show)

Καλη συνεχεια και βουρ για τα ωραιοτερα ::eusa_pray::

Spoiler (hover to show)
Γνωστος κι ως...doctor evergreen...Τασος ο "δεν τελειωνω τιποτα"....και λοιπα cosmetic επιθετα..

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 03:04:24 μμ »
Ευχαριστώ Τάσε μου,
 
...χωρις να θεσεις σε μονιμη παραληση την ψυχικη σου ισορροπια :shock:
αυτήν, όπως πολλοί θα έχουν καταλάβει εδώ μέσα, την έχω απωλέσει εδώ και πολύυυυυ καιρό ..... και μάλιστα οριστικά και αμετάκλητα

Αποσυνδεδεμένος Nikos Tsitsos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2812
  • Age: 45
  • Τόπος: Athens
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 03:25:35 μμ »
Καταπληκτικά μέχρι εδώ!!! Σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και μόνο που άντεξες της  δέστρες πόσο μάλλον που έχεις βάλει χίλια δυο σκ@τουλάκι@ πάνω!!!!!!
Η προσοχή μέχρι και στην παραμικρή λεπτομέρεια είναι κάτι που πάντα συναρπάζει... αλλά εδώ Νικολή με έστειλες...  ::proskino:: ::proskino:: ::proskino::

[imgt]http://i3.photobucket.com/albums/y63/tvd1305/OTHER%20MODELS/horch_i1.jpg[/imgt]   [imgt]http://i3.photobucket.com/albums/y63/tvd1305/OTHER%20MODELS/horch_i2.jpg[/imgt]
(αγνοούσα το περίεργο σχήμα στην βάση των width indicators και βλέποντας της φωτό σου είπα ...."μα καλά γιατί τα εκανε τόσο χοντρά και δεν έβαζε ένα πολύ λεπτό rod???")  :oops: :oops: :oops: ::violent1::

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:26:17 μμ »
Eγώ Νικόλα 2 λεξούλες θα σου έγραφα...αλλά στις είπα το πρωί μόλις απάντησα στο τηλεφώνημα  :mrgreen:

Μόνο και μόνο οι φωτογραφίες σου αποδεικνύουν ποιόν αφορούν οι 2 αυτές λέξεις...

...κατά τα λοιπά  ::proskino:: ::proskino:: ::proskino::

Αποσυνδεδεμένος Lman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 48
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:38:40 μμ »
άψογη δουλειά Νικόλα  ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::

καλά βαψίματα  :wink:
ΛΑΜΠΡΟΣ ΜΑΝΤΖΙΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:54:24 μμ »

Όπως πάντα καθυστερημένα,  :oops: κι εκτός χρονικών ορίων επιστρέφω στον τόπο του εγκλήματος.

Αφού έκανα μερικές π@π@ριές ακόμα  ::glossa:: με τα homemade p/e αλλά και με μερικά έτοιμα όπως τα clasps που προστέθηκαν στα εργαλεία (τα οποία είναι λειτουργικά!!!!



 :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
πρόλαβες και ....απολογήθηκες και γλύτωσες το  ::violent1::


πολύ ωραία κατασκευή  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 05:08:14 μμ »
... αγνοούσα το περίεργο σχήμα στην βάση των width indicators και βλέποντας της φωτό σου είπα ...."μα καλά γιατί τα εκανε τόσο χοντρά και δεν έβαζε ένα πολύ λεπτό rod???")  :oops: :oops: :oops: ::violent1::
Είπαμε, μας έχει φάει η μ... γνώρισμά μας η προσοχή στην λεπτομέρεια.  :mrgreen: Κι εγώ Νικόλα το αγνοούσα, στην αρχή rod είχα βάλει, όπως και όλοι εξάλλου και μετά το ανακάλυψα-πρόσεξα. Ευτυχώς ήμουν τυχερός και στην πορεία έπεσα και σε ένα πολύ καλό βιβλιαράκι, οπότε  :wink: ... τι σου είναι η άτιμη η βιβλιογραφία. Για την κλίση τους έχεις δίκιο απόλυτο, θα διορθωθεί, όπως και το μήκος τους καθότι είναι κομματάκι μακριά (με το συμπάθειο).

Φίλιππα ευχαριστώ, ανταποδίδω again επαυξάνοντας  :lol: :lol:
Πυροσβέστα μου σ'ευχαριστώ και στα δικά σας.  ::icon_thumright::

... και γλύτωσες το  ::violent1::
κι εσένα σ'ευχαριστώ γκρινιάρη  :mrgreen:
Πάω να βάψω γρήγορα για να μην ακούσω κι άλλα (απ'όσα ήδη έχω ακούσει)  :lol:

Αποσυνδεδεμένος giorgos800

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1030
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 05:46:02 μμ »
:shock: Ti να πεί κανεις????? :shock:

 No comments.................

 only...  ::proskino:: ::proskino:: ::proskino::


Αποσυνδεδεμένος gtets

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Age: 45
  • Τόπος: Καρδιτσα
  • Γιώργος Τέτσιος
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 06:06:37 μμ »
Και πριν βαψεις να προλαβω να σου πω κι εγω κατι πρωτοτυπο :D.Και γαμω τις κατασκευες δασκαλε(κι ας φαω μπαν χαλαλι σου :mrgreen: :mrgreen:). ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::.Αντε εβαψες? ::mastigio79:: ::mastigio79:: ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 06:10:07 μμ »
Καλά βαψίματα στο θαυμάσιο μοντέλο σου.
 ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος Hummel Moss

  • Μποζίνης Αθανάσιος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2058
  • Age: 55
  • Τόπος: akamatistan
  • Das Reich
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 08:21:27 μμ »
Ωραίος ο Νικόλας με τις ουσιαστικές παρεμβάσεις του σε επίπεδο λεπτομέρειας κατα την κατασκευή!....σου εύχομαι το ίδιο και ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα στα βαψίματα!! ::icon_thumright:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος athor1972

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2010
  • Age: 51
  • Τόπος: Δυτικά προάστια
  • Γιώργος Αθανασιάδης
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 01:37:46 πμ »
Υπέροχο . Καλή συνέχεια στο βάψιμο Νικόλα
 ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 02:05:15 πμ »
Τί έχεις κάνει εδώ ρε μάστορα και μας έβαλες και ξενυχτάμε χαζευοντας... Μπράβο ρε Νικόλα! ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 56
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 02:34:48 πμ »
Τρομερη δουλεια Νικολα.......Αξιοζηλευτη
 ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 07:23:22 πμ »
Μπράβο ρε Νικόλα.
 ::icon_thumright:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος kap

  • Κώστας Καπέλος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 948
  • Age: 48
  • Τόπος: Αθήνα...Ostfront
  • Ψυχή βαθιά!
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 01:25:47 μμ »
Άψογος Νικόλα με τις λεπτομέρειες  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αντε προχώρα στα βαψίματα, προλαβαίνουμε...το επόμενο GB :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ψυχή βαθιά!

Αποσυνδεδεμένος DJ ANAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2611
  • Age: 51
  • Τόπος: Nürnberg/FRANKEN/ΣΕΡΡΕΣ
  • Χοντος Αναστασιος
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 14, 2010, 05:48:52 μμ »
 ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::love7:: ::love7:: ::good_job_smilie:: ::good_job_smilie:: ::good_job_smilie::
Τασος ::salut::

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 12:53:00 μμ »
Βλέποντας την καταπληκτική κατασκευή και την ποικιλία υλικών και χρωμάτων,δεν έχω από το να πω οτι θα έιναι κρίμα να το βάψεις  :mrgreen: :mrgreen:και να χαθούν όλα αυτά κάτω από το στρώμα του χρώματος.Κατασκευή για σεμινάριο ,καλή συνεχεια Νίκο μου.Και σε ανώτερα.!!!! ::salut:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #98 στις: Μάρτιος 01, 2010, 09:19:02 μμ »
Αφού σας ευχαριστήσω όλους αγαπητοί μου φίλοι για τα σχόλια και πάνω από όλα για την συμπαράσταση, επιστρέφω στον τόπο του εγκλήματος.

Συνεχίζοντας με το βάψιμο αποφάσισα να παίξω λίγο, εφαρμόζοντας κάποια πιο πολύπλοκη και διαφορετική από τη συνηθισμένη προσέγγιση, κάνοντας ταυτόχρονα κάποιες δοκιμές.

- Πρώτο στάδιο αστάρωμα με γκρι. Όχι ιδιαίτερα απαραίτητο βάσει του τι θα ακολουθήσει, έγινε μόνο και μόνο για να ελεγχθούν τυχόν ατέλειες στην συναρμολόγηση.

Click to see the original size.

- Στη συνέχεια όλο το μοντέλο ψεκάστηκε με ημι-γυαλιστερό μαύρο.

Click to see the original size.

- Ακολούθησε ένα ψέκασμα του βασικού χρώματος με panzer grey της Gunze, αρκετά έως πολύ αραιωμένο με το Mr.Hobby leveling thinner και αφήνοντας το μαύρο να φαίνεται έντονα, κυρίως στις εσοχές.



Click to see the original size.   Click to see the original size.   Click to see the original size.

- Επόμενο στάδιο, το «φώτισμα» του κέντρου των διαφόρων πάνελ  με το βασικό ξανοιγμένο με λίγο flesh της Gunze και περισσότερο με το «αεροπλανάδικο» RLM65 light blue.



Click to see the original size.   Click to see the original size.   Click to see the original size.

- Στη συνέχεια ακολούθησε ψέκασμα με αλλεπάλληλα περάσματα με πολύ αραιωμένο (80-90%) german camo black brown σε όλες τις εσοχές του οχήματος, ώστε να γλυκάνει κάπως η «αγριάδα» του μαύρου υποστρώματος.



Click to see the original size.   Click to see the original size.   Click to see the original size.

- Μετά σειρά είχε άλλο ένα ξάνοιγμα στα κέντρα των πάνελς με το βασικό και μεγαλύτερη προσθήκη σε αυτό του RLM65, προσπαθώντας από την μια να φωτίσω και να «φθείρω» ακόμα περισσότερο το χρώμα, αλλά και για να «μπαλωθούν» τυχόν σημεία που είχε ξεφύγει παραπάνω σκίαση με το καφέ.



Click to see the original size.   Click to see the original size.   Click to see the original size.   Click to see the original size.

- Τέλος για να μην ταλαιπωρώ άλλο αυτό, εαυτόν κι εσάς, τα πάνελ δέχτηκαν το τελικό φώτισμα αφού ψεκάστηκαν και πάλι στα σημεία με τις μεγαλύτερες φθορές, με πολύ αραιωμένο άσπρο ματ της Gunze.



Click to see the original size.   Click to see the original size.   Click to see the original size.   Click to see the original size.   Click to see the original size.   Click to see the original size.

Έκανα φιλότιμες προσπάθειες με τη φωτογράφιση και ελπίζω να φαίνονται όλα αυτά που προσπαθώ να σας δείξω από στάδιο σε στάδιο.  Αυτά προς το παρόν. Στη συνέχεια πρόκειται να ακολουθήσει το απαραίτητο wash – pin wash, φθορές, σκόνισμα … μείνετε συντονισμένοι τώρα που πήρα φόρα.  :mrgreen:

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.  ::salut::




Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Kfz.15 Horch Funkwagen
« Απάντηση #99 στις: Μάρτιος 01, 2010, 09:26:04 μμ »
 :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Μπράβο ρε Νίκο! Τύφλα να έχουν κάτι μοντελιστικά βιβλία!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Tags: