Αποστολέας Θέμα: Enamel και ακρυλικά χρώματα  (Αναγνώστηκε 6312 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Enamel και ακρυλικά χρώματα
« στις: Ιούλιος 30, 2009, 07:57:59 πμ »
Παιδιά καλημέρα, βρίσκομαι στο προ βαψιματος στάδιο του πρώτου μου μοντέλου. Για την ώρα έχω προμηθευτεί έναμελ χρώματα της Humbrol και θα συνεχίσω με αυτά για την βαφή, ψάχνοντας όμως για κάτι καλύτερο και πιο υγεινό για το μέλλον άκουσα για τα ακρυλικά της Mr Color (Mr Hobby). Διαβάζοντας και ψάχνοντας περαιτέρω για να δώ τι είναι αυτά τα ριμάδια τα ακρυλικά και την διαφορά τους στην συμπεριφορά και αποτελεσματικότητα με τα έναμελ διαπίστωσα ότι τα συγκεκριμένα της Mr Color, τα οποία παρεπιπτόντως προτιμούνται ιδιαίτερα από τους Ιάπωνες, αλλά και άλλα ακόμα, μόνο ακρυλικά δεν είναι (από θέματος υγειηνής εννοώ, ακρυλικά μπορεί να είναι) αλλά laquer χρώματα, τα οποία εδώ http://codyscoop.com/ht-paint.html αναφέρονται σαν ''very toxic''. Βέβαια έχουν πολύ καλά αποτελέσματα στην δουλειά που τα θέλουμε. Συμπεραίνοντας μετά από ψάξιμο και διάβασμα τα μόνα αθώα (δεν τολμώ τον όρο υγειινά, λόγω ασχετοσύνης) χρώματα είναι αυτά τα ακρυλικά με βάση νερού σαν τα GUNZE AQUEOUS που έχει ο Καλφάκης. Τα έχει δοκιμάσει κανείς? Τι αποτελέσματα ποιότητας και αντοχής στον χρόνο έχουν? Κάνουν για την δουλειά μας ή θα βλαστημάμε αργότερα? Αν τα βάλεις κατω όλα και με δεδομένα ότι βάφεις μια φορά τον μήνα ή το δίμηνο (σχετικό) αλλά και το αποτέλεσμα που επιζητείς από το χρώμα μήπως είναι καλύτερο να παραμείνουμε στα έναμελ τα οποία τουλάχιστον χαρακτηρίζονται σαν toxic μόνο και από ότο αναφέρετε εδώ μέσα  τουλάχιστον προσφέρουν μια πολύ καλή ποιότητα στην δουλεία μας? Θέμα προβληματισμού αλλά και ουσίας, περιμένω απόψεις, σχόλια, και εμπειρίες (ξέρω ότι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά ψάχνουμε το κοινά αποδεκτό, την μέση λύση).
Φιλικά Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος Guderian

  • Δημήτρης Τσιτσόπουλος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1530
  • Age: 57
  • Τόπος: Ηλιούπολη (αλλά δεν ξεχνώ τους Αμπελόκηπους)
  • SCHΝELLER ALS HEINZ
Απ: Enamel και ακρυλικά χρώματα
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 30, 2009, 09:31:54 πμ »
Γιάννη καλημέρα.

Κατ αρχήν υγειινό χρώμα δεν υπάρχει. Γι αυτό και όποτε δουλεύουμε πρέπει να φορούμε μάσκα ( ακόμα και τώρα που βράζουμε από την ζέστη). Με αυτό τον τρόπο μειώνουμε την έκθεση μας σε όσες οσμές αναδεύονται. Επειδή η οσμή του χρώματος παραμενει στο χώρο που δουλεύουμε, καλό θα είναι αυτός να αερίζεται  ακόμα και μετά το τέλος της εργασίας μας. Δυστυχώς η μπόχα δεν φεύγει εύκολα και μερικές φορές είναι δυσάρεστη και για το υπόλοιπο σπίτι.
Ο βαθμός επικινδυνότητας από τις οσμές είναι σαφώς μεγαλύτερος στα σμάλτα από ότι στα ακρυλικά. Αυτό δεν σημαίνει ότι παίρνουμε τα Hubrol μας και τα πετάμε στα σκουπίδια για να τα αλλάξουμε με ακρυλικά. Η επιλογή είδους που θα δουλέψει κάποιος είναι προσωπική και αφορά κατα μέγιστο λόγο το πόσο βολεύει έναν να δουλέψει με σμάλτα, με ακρυλικά ή με λάδια. Ξέρω αρκετούς που συνεχίζουν να βάζουν σμάλτα στον αερογράφο τους και άλλους που  αποφεύγουν να το κάνουν όπως ο διάολος το λιβανι.
Τα ακρυλικά χρώματα είναι σαφώς πιό βολικά στο βάψιμο με αερογράφο και προσωπικά χρησιμοποιώ είτε Gunze είτε Tamiya και δεν διστάζω να τα ανακατεύω κιόλας! Τελευταία άρχισα να βάφω και τα vallejo τα οποία τα θεωρώ εξαιρετικά. Αλλά το κάθε χρώμα έχει την δικιά του χρήση και τα δικά του προτερήματα και ελαττώματα τους.
Θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις το βάψιμο ( μιλάω πάντα για ό,τι κάνεις με αερογράφο) με ακρυλικα και να δεις πως συμπεριφέρονται. Αν θές πάρε από ένα Gunze κι ένα Tamiya και πειραματίσου. 
Οσο για τα σμάλτα αν δεν θες να τα χρησιμοποιείς στον αερογράφο ( προσωπικά δεν έχω τέτοιους ενδοιασμούς) μπορούν να χρησιμεύσούν στις επακόλουθες εργασίες της βαφής με αερογράφο ( τσίπινγκ, στεγνό πινέλο,φθορές,  βάψιμο εργαλείων  ακόμα και wash!) και σίγουρα δεν πάνε χαμένα.

Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική γνώμη. Ελπίζω να βοήθησα.

 ::salut:: 
 
type less model more

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6024
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Enamel και ακρυλικά χρώματα
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 30, 2009, 10:23:45 πμ »
Δεν είναι τα χρώματα το πρόβλημα. Τα διαλυτικά τους είναι που είναι πτητικά και εξαερώνονται και μυρίζουν

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Enamel και ακρυλικά χρώματα
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 30, 2009, 03:39:24 μμ »
 να πω και εγω τη γνωμη μου χρησιμοποιω τα gunze και τα tamiya τα ακρυλικα, παρα πολλα χρονια
(για αρματικα ετσι?) χωρις κανενα προβλημα το αντιθετο μαλιστα
τα αραιωνω με αζαξ αν θελω σατινε η οινοπνευμα για απολυτο ματ η και με  με νερακι
στεγνωνουν σε χρονο μηδεν ,κανω wash με λαδια μετα απο 5 λεπτα
ενα βασικο πλεονεκτημα τους ειναι οτι ανοιγεις χρησιμοποιημενο μπουκαλακι μετα απο δυο χρονια
και το χρωμα ειναι φρεσκο σε αντιθεση με τα εναμελ που ξεραινονται πολυ γρηγορα
αυτα ξαναλεω για χρηση με αερογραφο γιατι με πινελλο προτιμοτερα ειναι τα εναμελ ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΡΣΑΡΟΣ78

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1109
  • Age: 45
  • Τόπος: Bari Italia και Χανια
Απ: Enamel και ακρυλικά χρώματα
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 30, 2009, 09:19:41 μμ »
Μπορεί να το έχω ξαναπεί αλλά θα το επαναλάβω όσον αφορά τα ακριλικά χρώματα έχουν πολλά σύν αλλά ενα σημαντικό κατά την γνώμη μου αρνητικό..Ξεφλουδίζουν πιο συγκεκριμένα παλαιότερα είχα επιχειρήσει μετά από παρότρυνση Ιταλών μοντελιστών να βάψω με ακριλικά ένα μοντέλο αγόρασα λοιπόν τα χρώματα τα αραίωσα όσο έπρεπε με οινόπνευμα τα ψέκασα πάνω σε ασταρωμένη επιφάνεια και τα άφησα να στεγνώσουν όταν λοιπόν πήγα να ξεμασκάρω τις περιοχές η ταινία της Tamiya  τράβηξε όλο το χρώμα που είχα ψέκάσει σαν  φλούδα...'Επαθα ένα αρχικό shock μετά επανέλαβα την διαδικασία με το ίδιο αποτέλεσμα αραίωσα με διαφορετικές αναλογίες το χρώμα αλλά πάλι τίποτα...Στο τέλος απελπίστηκα έβαλα σε μια σακούλα το πέρασα με καθαριστικό φούρνου και το ολοκλήρωσα με εναμέλ χρώματα..   Αυτή ηταν η πρώτη αλλά και τελευταία φορά που ήρθα σε στενή επαφή με τα ακριλικά!Πραγματικά θα ήθελα να χρησιμοποιώ ακριλικά αλλά δεν θέλω να βρεθώ πάλι μπροστά σε ξεφλουδίσματα και λοιπά επεισόδια ξενερώματος!!!!
FLY LOW HIT HARD

Αποσυνδεδεμένος Guderian

  • Δημήτρης Τσιτσόπουλος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1530
  • Age: 57
  • Τόπος: Ηλιούπολη (αλλά δεν ξεχνώ τους Αμπελόκηπους)
  • SCHΝELLER ALS HEINZ
Απ: Enamel και ακρυλικά χρώματα
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 31, 2009, 09:14:56 πμ »
Γιάννη συγνώμη για το spam αλλά να απαντήσω στον Κουρσάρο.

Τέτοια προβλήματα εχουν αντιμετωπίσει και άλλοι συνάδελφοι στο φόρουμ. Μερικές αιτίες -σύμφωνα πάντα με όσα έχω ακουσει/διαβάδει κατά καιρούς του προβλήματος
 ::arrowred::Το ίδιο το χρώμα. Μερικά ακρυλικά έχουν μία τάση να μην αντιδρούν καλά στα μασκαρίσματα. Το έχω ακούσει για τα vallejo
 ::arrowred::Το υλικό που χρησιμοποιείται για την αραίωση. Ισως με το διαλυτικό της ίδιας της εταιρίας να μην συμβεί.
 ::arrowred::Η ίδια η ταινία μασκαρίσματος. Καλό θα είναι να μην διατηρεί την αρχική κολλητική της ουσία γιατί μπορεί να "τραβήξει" και χρώμα οταν ξεκολληθεί. Για αυτό καλό είναι να κολλούμε- ξεκολλούμε την ταινία σε μία επιφάνεια πριν την εφαρμόσουμε στο μοντέλο.

Στο θέμα αραιώματος τώρα. Αν και μοντελάρω σε μόνιμη βάση εδώ και ένα χρόνο έχω δοκιμάσει τα πάντα! Στα σμάλτα σταθερός με το "λευκό πνεύμα" (white spirit) και στα ακρυλικά από διαλυτικά της ίδιας της εταιρίας, αζαξ μπλε, πολυουρεθάνη ( διαλυτικό, όχι ...μαγιό :mrgreen:). Η τελευταία αν και βρωμάει τρομέρα, με έχει αφήσει περαν του δέοντος ικανοποιημένο. Αλλα μυρίζει απίστευτα σε σημείο που αναγκάζομαι να κλείνω πόρτες όταν δουλεύω για να μην  πηγαίνει η μπόχα και στο υπόλοιπο σπίτι. Εννοείται μόνο με μάσκα...

 ::salut::

type less model more

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΡΣΑΡΟΣ78

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1109
  • Age: 45
  • Τόπος: Bari Italia και Χανια
Απ: Enamel και ακρυλικά χρώματα
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 31, 2009, 08:59:12 μμ »
Τι να πώ μάλλον δεν με θέλουν τα άτιμα χεχεχεχε ::icon_thumright:: ::icon_thumright::
FLY LOW HIT HARD

Αποσυνδεδεμένος NicAnd

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 44
Απ: Enamel και ακρυλικά χρώματα
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 01, 2009, 12:47:34 πμ »
Τα ακρυλικα θελουν πολλες στρωσεις και αραιες οχι γεμισμα του χρωματος με την μια
2-3 στρωσεις για να δημιουργησουν μια βαση με 1-2 λεπτα αναμονη αναμεσα στις στρωσεις
Οσο για διαλυτικο καλο μου εχει βγει και το διαλυτικο για ακρυλικα της PPG αν βρειτε χρωματοπωλειο αυτοκινητου το Τ494 Envirobase
Ειναι για ακρυλικα υδατοχρωματα αλλα προσοχη βαφουμε καλυτερα εξω και με μασκα

Αποσυνδεδεμένος NicAnd

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 44
Απ: Enamel και ακρυλικά χρώματα
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 01, 2009, 12:49:23 πμ »
Και κατι αλλο που εχω παρατηρησει με τα ακρυλικα είναι προτιμοτερο πιο μεγαλο μπεκ στον αερογραφο και λιγοτερο αραιωμα

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Enamel και ακρυλικά χρώματα
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 10, 2022, 05:17:44 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,για να μην ανοίγω νεο θέμα,έπεσαν στα χέρια μου αυτα τα χρώματα απο Ουκρανία






 τα οποια ειναι ακρυλικά.Τα χει δουλέψει κανένας άλλως συνάδελφος εδω η θα ειμαι ο πρώτος?Αραίωση με αζαξ θα ειμαι κομπλέ?Θα είναι τα πρώτα βαψίματα  μου με ακρυλικά και κολλάω λιγάκι.. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Enamel και ακρυλικά χρώματα
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 10, 2022, 07:01:00 μμ »
Γράφει water based επομένως με νερό ή διαλυτικό όπως
τα ακρυλικά βινυλικά γιατί κάτι τέτοιο πρέπει να είναι. Το
Ajax το χρησιμοποιούμε κυρίως στα Ιαπωνικά "ακρυλικά".

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3874
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Enamel και ακρυλικά χρώματα
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 08:36:00 πμ »
Τι διαλυτικό Κώστα???

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Enamel και ακρυλικά χρώματα
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 12, 2022, 12:54:05 πμ »
Τα αντίστοιχα διαλυτικά της Vallejo , AK κλπ
που περιέχουν φαντάζομαι flow improvers,
retarders κλπ. ή που τα προσθέτεις εσύ.

Tags: