Αποστολέας Θέμα: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...  (Αναγνώστηκε 5023 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« στις: Ιούλιος 19, 2009, 07:36:55 πμ »
Παιδιά καλημέρα, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για το wash.
1) Τι χρώμα χρησιμοποιούμε για να κάνουμε wash σε κοκπιτ, φωλιές, άτρακτο? (γενικά μιλώντας πάντα). Εγώ έχω πάρει raw amber και μάυρο, είμαι σε καλό δρόμο?
2) Όταν κάνουμε wash το αφήνουμε να στεγνώσει πρώτα λίγο και μετά επεμβαίνουμε? (μήπως εξαρτάται από την ποσότητα της βρωμιάς που θέλουμε να αφήσουμε?)
3) Τι είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε? χρώματα ή λάδια? και από τα λάδια, υδατοδιαλυτά ή από τα άλλα?
Παλεύω το πρώτο μου μοντέλο, ένα spitfire, βρίσκομαι στο στάδιο κατασκευής του κοκπιτ, το έχω σχεδόν τελειώσει, μένουν κάτι ψιλά, θα ποστάρω φωτος χρόνου επιτρέποντος.
Φιλικά Γιάννης.
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΡΣΑΡΟΣ78

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1109
  • Age: 45
  • Τόπος: Bari Italia και Χανια
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το wash
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 19, 2009, 11:42:28 πμ »
Μια χαρά είναι τα λάδια που εχεις αγοράσει! Μην περιμένεις και 10 ώρες μέχρι να στεγνώσει άλλωστε το δυάλημα που έχεις κάνει είναι αραιο οπότε και στεγνώνει πολύ γρήγορα!Μέσα σε 2 λεπτάκια το πολύ!!!!
Τώρα τι είναι καλήτερο να χρησιμοποιείς αυτό θα το δείς μόνος σου!
Εγώ ας πούμε  βάφω με εναμέλ wash κάνω με λάδια κανονικά και όχι ακριλικά αφού βέβαια έχω σφραγίσει τα πάντα με βερνίκι!!!
FLY LOW HIT HARD

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 12:19:20 μμ »
Για να μην ανοίγω νέο τόπικ: έχω προβληματιστεί πολύ με το θέμα. Έχω λοιπόν enamels και από πάνω παρκετίνη. Τελικά τι να χρησιμοποιήσω για wash?
Λάδι και τουρπετίνη; (κάπου διάβασα ότι η τουρπετίνη σκίζει την παρκετίνη)
Λάδι και white spirit?
Ακρυλικό και νερό?
Ακρυλικό και ajax?
Ακρυλικό σωληνάριο και νερό / σαπούνι?

Κάτι άλλο?

Αποσυνδεδεμένος kap

  • Κώστας Καπέλος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 948
  • Age: 48
  • Τόπος: Αθήνα...Ostfront
  • Ψυχή βαθιά!
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 12:29:05 μμ »
Για να μην ανοίγω νέο τόπικ: έχω προβληματιστεί πολύ με το θέμα. Έχω λοιπόν enamels και από πάνω παρκετίνη. Τελικά τι να χρησιμοποιήσω για wash?
Λάδι και τουρπετίνη; (κάπου διάβασα ότι η τουρπετίνη σκίζει την παρκετίνη)
Λάδι και white spirit?
Ακρυλικό και νερό?
Ακρυλικό και ajax?
Ακρυλικό σωληνάριο και νερό / σαπούνι?

Κάτι άλλο?

Κάπου στο internet (νομίζω στο armorama) είχα διαβάσει και τη χρήση ζιπέλαιου για τη διάλυση των λαδιών, με στόχο τη δραστική μείωση του χρόνου στεγνώματος του λαδιού. Το δοκίμασα σε μοντέλο και μου φάνηκε καλούτσικο το αποτέλεσμα για πρώτη φορά (στεγνώνει το λάδι εξαιρετικά γρήγορα!!!!)
Αλλιώς, κλασσικά λάδι και white spirit του εμπορίου (μια φορά δοκίμασα και το άοσμο διαλυτικό λαδιών της W&N, πολύ καλό για κλειστούς χώρους). Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου πω, μιας και είμαι της χρήσης λαδιών για "ξέπλυμα"
Ψυχή βαθιά!

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 12:44:59 μμ »
Με τι υπόστρωμα; Περιγράφεις λίγο αναλυτικότερα αν μπορείς;

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 12:48:43 μμ »
Εξαρτάται από το πως χρησιμοποιείς το λάδι...
Αν περνάς μόνο τις γραμμώσεις και το ελάχιστο που θα ξεφύγει το περνάς με ένα χαρτομάντηλο,με την φορά του αέρα,μπορείς άφοβα να το κάνεις με κοινό διαλυτικό ή και το διαλυτικό της Humbrol.
Αν θέλεις να βρωμίσεις περνώντας με φαρδύ πινέλο το wash και μετά σκουπίζοντας,θέλει προσοχή,γιατί μπορεί να σηκώσει τα πάντα...
το κάνεις πάντα τοπικά,σκουπίζεις απαλά και γρήγορα(πριν αρχίσει να επιδρά το διαλυτικό) και μετά δεν το πειράζεις μέχρι να τραβήξει το διαλυτικό...
Καλό wash επίσης,ιδιαίτερα σε κόκπιτ,φωλεές,κλπ γίνεται αν μετά απ το ματ σμάλτο που θα περάσεις και χωρίς καθόλου βερνίκι ή έστω κάποιο ματ σμάλτο,περάσεις το λάδι,τοπικά με λεπτό πινέλο και σε εσοχές!
Το σμάλτο υπόστρωμα,αποροφά το wash και κάνει απίθανο σβήσιμο και σκιάσεις!
Σε συνδιασμό με ένα καθαρό λεπτό πινέλο και ελάχιστο διαλυτικό(σαν drybrush)και διόρθωμα στα όρια όπου χρειαστεί,θα έχεις πολύ πετυχημένο wash!

Edit: Γιαννη εσύ που περνάς και με πινέλο τα χρώματα,πιθανόν να μην αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα,αν έχει στεγνώσει καλα το χρώμα...
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος kap

  • Κώστας Καπέλος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 948
  • Age: 48
  • Τόπος: Αθήνα...Ostfront
  • Ψυχή βαθιά!
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 01:00:38 μμ »
Με τι υπόστρωμα; Περιγράφεις λίγο αναλυτικότερα αν μπορείς;
Να σου ξεκαθαρίσω κάτι πρώτα απ΄όλα: θα σου μιλήσω για άρματα λόγω ενασχόλησης, αλλά νομίζω ότι σε γενικές γραμμές δεν διαφέρει και στα αεροπορικά θέματα...
Προσωπικά, παλιότερα έβαφα την παραλλαγή (πινελάτος πάντα :wink:) με σμάλτου, στη συνέχεια ακρυλικό βερνίκι και μετά έκανα το wash. Τώρα έχω αντικαταστήσει τα σμάλτου με ακρυλικά σε μεγάλο βαθμό και έχω παρακάμψει το στάδιο του βερνικιού (προσέχοντας λίγο παραπάνω μην τύχει καμιά στραβή!). Το wash το σκουπίζω είτε με μπατονέτα, είτε με μαλακό πανί...είτε με ότι βρεθεί μπροστά μου σε χαρτί :mrgreen: Αν χρειαστεί, με ένα μαλακό μυτερό πινέλο, ελαφρώς νοτισμένο με διαλυτικό, σκουπίζω κατα μήκος των γραμμώσεων (δημιουργώντας έτσι ένα απαλό σβήσιμο μεταξύ των χρωμάτων). Το τελευταίο, ουσιαστικά είναι κάτι ανάλογο με τη βαφή φιγούρων με λάδια.

Και για να πω την αμαρτία μου όλα αυτά στη θεωρία, γιατί στην πράξη τα έχω σκ@τώσει πολλές φορές και το έχω ξαναπάει από την αρχή άλλες τόσες :mrgreen:
Ψυχή βαθιά!

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 01:24:01 μμ »
Έγινε παιδιά, θα δω πως θα προχωρήσω...

Γιώργο αυτό με την τοπική εφαρμογή ακούγεται καλό, αλλά στις φωλιές (που συνήθως είναι άσπρες πχ F-16) έχω ακρυλικό χρώμα (humbrol και μελλοντικά citadel... το πήρα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει...)

Αποσυνδεδεμένος s-mat

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2227
  • Age: 42
  • Τόπος: Αθήνα
  • I'll be back soon......I hope
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 02:49:37 μμ »
Πήγα σήμερα στο πλαίσιο να πάρω νέφτι ζωγραφικής για το wash με λάδια.Δεν είχε και μου πρότεινε ή τουρμπετίνη ή ένα της W&N Sansodor.Πήρα το Sansodor μιας και η τουρμπετίνη στεγνώνει σχετικά γρήγορα.Γι'αυτό το Sansodor έχω μια μικρή ανησυχία..ξερει κανείς τίποτα;Κάνει ή δεν κάνει δουλειά;

Αποσυνδεδεμένος kap

  • Κώστας Καπέλος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 948
  • Age: 48
  • Τόπος: Αθήνα...Ostfront
  • Ψυχή βαθιά!
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 02:58:35 μμ »
Πήγα σήμερα στο πλαίσιο να πάρω νέφτι ζωγραφικής για το wash με λάδια.Δεν είχε και μου πρότεινε ή τουρμπετίνη ή ένα της W&N Sansodor.Πήρα το Sansodor μιας και η τουρμπετίνη στεγνώνει σχετικά γρήγορα.Γι'αυτό το Sansodor έχω μια μικρή ανησυχία..ξερει κανείς τίποτα;Κάνει ή δεν κάνει δουλειά;

Το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και τη δουλειά του μια χαρά την κάνει, είναι άοσμο (σχετικά) διαλυτικό λαδιών ζωγραφικής. Αν θυμάμαι καλά, είναι άοσμο white spirit.
Ψυχή βαθιά!

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 03:12:40 μμ »
Το sansodor ειναι μια χαρα. Ειναι πολυ πιο "μαλακο" απο τα αλλα διαλυτικα,δεν πειραζει τα μοντελιστικα χρωματα και δεν μυριζει. Απλα αργει να στεγνωσει και δινει μια πιο γιαλυστερη οψη στα λαδια.
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 03:27:59 μμ »
Το sansodor ειναι μια χαρα. Ειναι πολυ πιο "μαλακο" απο τα αλλα διαλυτικα,δεν πειραζει τα μοντελιστικα χρωματα και δεν μυριζει. Απλα αργει να στεγνωσει και δινει μια πιο γιαλυστερη οψη στα λαδια.
Λες να μη σκίσει την παρκετίνη; Καμιά ιδέα για το κόστος;

Αποσυνδεδεμένος s-mat

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2227
  • Age: 42
  • Τόπος: Αθήνα
  • I'll be back soon......I hope
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 04:08:09 μμ »
Το μπουκάλι των 75 ml κάνει 3,49€ απο το ΠΛΑΙΣΙΟ

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 06:49:44 πμ »
Για να μην ανοίγω νέο τόπικ: έχω προβληματιστεί πολύ με το θέμα. Έχω λοιπόν enamels και από πάνω παρκετίνη. Τελικά τι να χρησιμοποιήσω για wash?
Λάδι και τουρπετίνη; (κάπου διάβασα ότι η τουρπετίνη σκίζει την παρκετίνη)
Λάδι και white spirit?
Ακρυλικό και νερό?
Ακρυλικό και ajax?
Ακρυλικό σωληνάριο και νερό / σαπούνι?

Κάτι άλλο?


Φίλε μου Jet72 (Γιάννης αν δεν κάνω λάθος) δες και εδώ τι προτείνει ο τύπος: http://www.world-war-2-airplane-model.com/washes.html
Βέβαια αυτό το turpenoid (mineral spirits), δεν ξέρω που μπορείς να το βρεις, είναι διαλυτικό φιλικό προς το περιβάλλον, δες εδώ: http://www.abio.gr/index.asp?action=show&cid=167&id=6414&mid=167
Ελπίζω να βοήθησα, Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 09:50:41 πμ »
Ευχαριστώ Γιάννη, αυτό που έχω είναι turpentine (ή κάπως έτσι) και βρωμάει απίστευτα... Φαντάσου κλειστό και το πήρα από το δωμάτιο!

Αποσυνδεδεμένος cakrit

  • modelclub.gr
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Modelclub.gr
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 08:59:51 πμ »
Εγώ έχω να κάνω την εξής ερώτηση.... wash με ακρυλικά μπορεί να γίνει;
Γιατί αν μπορεί κάτι τέτοιο μπορεί να φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο
http://www.plaisio.gr/Art-Design/Fine-Arts-Supplies/Colours/Acrylics/Winsor-Newton-Flow-Retarder-250Ml-3040818.htm

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 09:10:40 πμ »
Ναι.... ακρυλικό, νερό και ΥΓΡΟ ΠΙΑΤΩΝ...

Αποσυνδεδεμένος mousourgos

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 190
  • Age: 43
  • Τόπος: ΔΡΑΜΑ
  • Aux Champs-Elysees
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 10:44:55 μμ »
θα θελα να κανω μια ερωτηση κ εγω. συμφωνα με το wash που εχω μαθει να κανω χαρη στο βιντεο του staticjim περναω μονο τις γραμωσεις με λαδια ζωγραφικης.
σε αυτο το βιντεακι που ειδα
ο τυπος βαφει ολο το φτερο και μετα το σκουπιζει.ακολουθει καποιος απο εσας αυτη τη τεχνικη?
αυτο που χρησιμοποιει ο τυπος στο βιντεο ειναι ακρυλικα? δε πολυκαταλαβα. οι 2 τεχνικες μεταξυ τους οδηγουν σε διαφορετικο αποτελεσμα?
Fly On Your Way Like An Eagle

Αποσυνδεδεμένος Nicolas_mk2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1773
  • Age: 38
  • Τόπος: ΦΡΑΠΕΔΟΥΠΟΛΗ (Θεσ/νίκη)
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 10:48:56 μμ »
Αυτο που χρησημοποιειτε στο βιντεακι αδερφέ είναι ενα ζουμί της promodeler με το οποιο κάνεις πιο γρηγορα τη διαδικασια του wash μιας και το απλωνεις στο μοντελο και μετα απο μερικα λεπτα σκουπιζεις με ενα πανάκι και τέλος η ιστορια..... ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Ροΐδης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2560
  • Age: 43
  • Τόπος: Μυτιλήνη να βρώ την ηρεμία μου...
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 11:12:55 μμ »
Καλή τεχνική μου φάνηκε εμένα,αν και τα έτοιμα wash όπως έχω ξαναπεί,μου φαίνονται υπερβολή  ::icon_thumright::
IPMS 1188

Αποσυνδεδεμένος manoss27

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 22
Απ: Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το Wash...
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 09:09:08 πμ »
προσωπικα δουλευω με λαδια και αραιωση με αυτο http://www.migproductionsforums.com/shop/index.php?cPath=22_35 στεγνωνει σχετικα γρηγορα και δεν ενοχλει καθολου τα ακρυλικα αρα γλυτωνουμε την διαδικασια του βερνικιου.....
Η διαφορά του παιδιού απο τον άντρα είναι στην τιμή των παιχνιδιών τους..

Tags: wash