Αποστολέας Θέμα: Αεροπορική φωτογραφία!  (Αναγνώστηκε 282307 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Double Ugly

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2004
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτη
  • Three Traps Baby...!!!
    • Image
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 28, 2009, 11:07:18 μμ »
ΑΠΛΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.... ::eusa_clap::

http://www.airfighters.com/photo/35231/L/Greece-Air-Force/Dassault-Mirage-2000-5EG/216/

Ωραιος ο Lofting...

Ποιος είναι ο κύριος  :?: ::glossa::

Εμείς δηλαδή μπρίκια κολλάμε :?:



Το αποτέλεσμα θα ήταν καλύτερο αν βρισκόμουν στην απέναντι πλευρά του διαδρόμου πράγμα αδύνατο εκείνη τη στιγμή....

Αποσυνδεδεμένος F-104G

  • "Η Π.Α ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ"
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1133
  • Age: 57
  • Τόπος: Πάτρα-Μέγαρα
  • "ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ"
    • "Η Π.Α ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ"
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 28, 2009, 11:11:16 μμ »
ΑΠΛΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.... ::eusa_clap::

http://www.airfighters.com/photo/35231/L/Greece-Air-Force/Dassault-Mirage-2000-5EG/216/

Ωραιος ο Lofting...

Ποιος είναι ο κύριος  :?: ::glossa::

Εμείς δηλαδή μπρίκια κολλάμε :?:



Το αποτέλεσμα θα ήταν καλύτερο αν βρισκόμουν στην απέναντι πλευρά του διαδρόμου πράγμα αδύνατο εκείνη τη στιγμή....




 ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 28, 2009, 11:12:38 μμ »
...
*Πέρα από την πλάκα άρχισα να συμπαθώ και τη φωτογράφιση των αγώνων χωρίς να με ενδιαφέρουν ούτε οι οδηγοί που τρέχουν, ούτε τα αμάξια τους, ούτε η βαθμολογία τους...

Μόνο η φωτογράφιση... ::icon_thumright::

Πλάκα, πλάκα, έχετε κάτι μουρλοκομεία εκεί κάτω Νίκο, που πάνε αέρα πατέρα στα βουνά!
Δεν πρόκειται ποτέ να ξεχάσω την βόλτα που με πήγε ένας τρελός με αγωνιστικό Μ3 Ε36 με σειριακό σασμάν, κάπου σε ένα βουνό κοντά στα Χανιά και σε μία από τις στροφές που βγήκαμε με τις πόρτες, κοντέψαμε να μαζέψουμε ένα κοπάδι πρόβατα!

Αποσυνδεδεμένος Charlie

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1161
  • Age: 37
  • Τόπος: Λάρισα
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 28, 2009, 11:18:30 μμ »
ΑΠΛΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.... ::eusa_clap::

http://www.airfighters.com/photo/35231/L/Greece-Air-Force/Dassault-Mirage-2000-5EG/216/

Ωραιος ο Lofting...

Ποιος είναι ο κύριος  :?: ::glossa::

Εμείς δηλαδή μπρίκια κολλάμε :?:



Το αποτέλεσμα θα ήταν καλύτερο αν βρισκόμουν στην απέναντι πλευρά του διαδρόμου πράγμα αδύνατο εκείνη τη στιγμή....

Πολυ ωραια φωτο Νικο...τι ρυθμισεις ειχες στην μηχανη?(συντομα ετοιμαζομαι για νυχτερινες)

Αποσυνδεδεμένος Double Ugly

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2004
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτη
  • Three Traps Baby...!!!
    • Image
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 28, 2009, 11:24:30 μμ »
Ανοίγοντας τη φωτο στο photobucket, στα αριστερά της σελίδας θα δεις ένα πίνακα με τα " Image info".

Αν δεν το βρεις πες μου...

Αποσυνδεδεμένος Charlie

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1161
  • Age: 37
  • Τόπος: Λάρισα
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 28, 2009, 11:32:04 μμ »
Ανοίγοντας τη φωτο στο photobucket, στα αριστερά της σελίδας θα δεις ένα πίνακα με τα " Image info".

Αν δεν το βρεις πες μου...


Τα βρηκα...οκ.Να υποθεσω χρειαζομαι και τριποδο ετσι,γιατι ειδα μικρο iso(θα ρωτησω μαμακιες λογω ασχετοσυνης,να μην εισαι πολυ σκληρος  :mrgreen:)

Αποσυνδεδεμένος Eagle

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2355
  • Age: 47
  • Τόπος: Ναύπλιο
  • ΕΛΛΑΣ
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 28, 2009, 11:35:39 μμ »
Νίκο εξαιρετική φωτογραφία φίλε μου!

Το panning είναι μια δύσκολη τεχνική αλλά όταν πετύχει το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό!

Να και μια δική μου φρέσκια...



Ταχύτητα κλείστρου 1/100 sec εστιακή απόπσταση 200 mm.

Αποσυνδεδεμένος Double Ugly

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2004
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτη
  • Three Traps Baby...!!!
    • Image
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 28, 2009, 11:36:40 μμ »
Τα βρηκα...οκ.Να υποθεσω χρειαζομαι και τριποδο ετσι,γιατι ειδα μικρο iso(θα ρωτησω μαμακιες λογω ασχετοσυνης,να μην εισαι πολυ σκληρος  :mrgreen:)

Οπωσδήποτε και η πυροδότηση με χρονοδιακόπτη ή τηλεκοντρόλ για αποφυγή του κραδασμού...

Αποσυνδεδεμένος Doc

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 297
  • Τόπος: Αθήνα
    • Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων ΠΑ "ΑΝΑΧΑΙΤΙΣΗ"
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 28, 2009, 11:50:16 μμ »
Τέλος, επειδή τυχαίνει να έχω τον ίδιο φακό, εσύ μπορεί να ήθελες διάφραγμα 4.5 στα 300 mm που τραβούσες, αλλά δυστυχώς, μάλλον 5.6 είχες... :wink:

Έχεις δίκιο, εκ παραδρομής το 4.5. Το χρησιμοποιούμενο ήταν 5.6 στα 300mm. Όσον αφορά τα shelter είχα μαζί μου εξωτερικό φλας (έχοντας πάθει ζημιά κάποια χρόνια πριν χωρίς αυτό).

Αποσυνδεδεμένος Charlie

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1161
  • Age: 37
  • Τόπος: Λάρισα
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 28, 2009, 11:51:17 μμ »
Εχω πολυ δρομο μπροστα μου...

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 28, 2009, 11:55:56 μμ »
Ανοίγοντας τη φωτο στο photobucket, στα αριστερά της σελίδας θα δεις ένα πίνακα με τα " Image info".

Αν δεν το βρεις πες μου...




Τα βρηκα...οκ.Να υποθεσω χρειαζομαι και τριποδο ετσι,γιατι ειδα μικρο iso(θα ρωτησω μαμακιες λογω ασχετοσυνης,να μην εισαι πολυ σκληρος  :mrgreen:)

Αν θέλεις να εξασκιθείς στο paning, δεν έχεις παρά να στηθείς σε ένα δρόμο ταχείας κυκλοφορίας, κατά προτίμηση κάπου που να έχεις μεγάλο πεδίο ελεύθερο μπροστά σου και να βάλεις την μηχανή στο TV, δηλαδή στην προτεραιότητα ταχύτητας και την εστίαση να την ρυθμίσεις στο Al Servo. Μετά θα ξεκινήσεις να σημαδεύεις τα κινούμενα αυτοκίνητα έχοντας ταχύτητα κλείστρου για αρχή στα 500 και μετά όσο θα τραβάς, θα κατεβαίνεις.
Θα σημαδεύεις από μακριά το αυτοκίνητο που θέλεις να βγάλεις, και όταν φτάσει στο σημείο που θα είναι περίπου μπροστά σου, κράτα πατημένο το κουμπί.
Επίσης θα πρέπει να έχεις την επιλογή των πολλαπλών λήψεων ενεργοποιημένη.
Στην αρχή που θα τραβάς με 500 θα δεις ότι τα αυτοκίνητα στην φωτογραφία θα βγαίνουν παγωμένα, δηλαδή δεν θα φαίνεται καθόλου κίνηση. Οσο θα κατεβάζεις ταχύτητα, θα δεις ότι οι τροχοί θα φλουτάρουν και στη συνέχεια το φλουτάρισμα θα μεταφερθεί και στο φόντο σου.
Η ταχύτητα του κλείστρου που θα σου δώσει αυτό το εφέ, είναι από τα 160 και κάτω. Μάλιστα με τα αυτοκίνητα μπορείς να κατέβεις και στα 30 ακόμα, αλλά θα πρέπει το αντικείμενό σου να κινείται με αργή ταχύτητα.
Συνίθως οι φωτογράφοι μας (στο περιοδικό) τραβάνε με 50-60 και ζητάνε από τον οδηγό του αυτοκινήτου να κινείται με αυτή την ταχύτητα.
Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως!

Αποσυνδεδεμένος Charlie

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1161
  • Age: 37
  • Τόπος: Λάρισα
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 29, 2009, 12:02:44 πμ »
Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη... ::icon_thumright:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 29, 2009, 12:11:52 πμ »
Το βασικό είναι να πειραματιστείς!
Οι ψηφιακές μηχανές έχουν το πλεονέκτημα του ότι δεν έχουν φιλμ και βλέπεις άμεσα το αποτέλεσμα!
Ετσι μπορείς να διορθώσεις πιο εύκολα τα λάθη σου και να μπορέσεις να βγάλεις σωστές φωτογραφίες συντομότερα.

Αποσυνδεδεμένος Charlie

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1161
  • Age: 37
  • Τόπος: Λάρισα
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 29, 2009, 12:20:27 πμ »
Σας ευχαιστω... ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 29, 2009, 12:38:33 πμ »
Βλέποντας την φώτο του Lotring και διαβάζοντας ολα οσα γράφτηκαν μέχρι τώρα μπορώ να πώ οτι εν μέρη συμφωνώ και διαφώνώ  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:  Πρώτα απ' ολα...η φώτο είναι "στημένη", όπως λέμε, δλδ δεν είναι μια φώτο-spotter......Στην φωτογραφία υπάρχουν 3 παράμετροι.....
1. Γνώσεις. Οk με πειραματισμούς θα καταφέρεις κάτι κάποια στιγμή αλλά δεν θα "φτάσεις" ποτέ το μέγιστο των δυνατοτήτων του εξοπλισμού σου. Ενας φωτο/φος με γνώση του αντικειμένου θα θέσει τις κατάλληλες ρυθμίσεις ανάλογα με την περίσταση και θα shootάρει.
2. Εξοπλισμός. Κακά τα ψέματα το εργαλείο κάνει πολλές φορές τον μάστορα....βλέπω φώτο που τραβώ με την Eos 350 ή την 5D και άλλες με την 1Ds Mark II και έχουν άλλη αποτύπωση..το ίδιο και με τους φακούς....τα οπτικά "παίζουν" τεράστιο ρόλο  :!: :!:  Ιδιο "χέρι" + ίδια μηχανή με φακό 300αρι Tamron και φακό 300αρι Canon άλλη ευκρίνεια......
3. Τύχη. Ναι μπορεί να περιμένεις ώρες ατελείωτες και ενας πελαργός να πετά κάνοντας κύκλους και ξαφνικά σε διάστημα 30'' να "βουτήξει" και να ξετρυπώσει ενα βατράχι στα 50μ απο σένα......αν αυτά τα 30'' τρώς ή χασμουριέσαι..πάει το 'χασες....
 Στην φώτο αυτή λοιπόν 100% ο Κος Rotring έκατσε έστησε το τρίποδο του με την μηχανή του, λόγω γνώσεων που φαίνεται οτι έχει διαπίστωσε οτι σε εκείνο το σημείο θα πετύχαινε την "σκηνοθεσία" που ήθελε, "έριξε" με το φωτόμετρο του (σίγουρα οχι της μηχανής αλλά χειρός) μερικές μετρήσεις και αφού είδε την σκηνή να εξελίσεται έβαλε τις ρυθμίσεις του  :wink: :wink: :wink: 
Οι spotters μπορεί να πετύχουν πολύ ωραίες φώτο σαν στιγμές αλλά κατα 99% "φωτογραφικά" λάθος (π.χ. "καμμένους ουρανούς" κτλ) αυτή η φώτο "φωτογραφικά" είναι άριστη αλλά και σαν στιγμή λόγου χρόνου + εξοπλισμού + γνώσεων
"φωτογραφικά" = τεχνικά

Αποσυνδεδεμένος fisherman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1033
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
    • http://hafcphotos.cs.net/
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 29, 2009, 07:40:07 πμ »
Καταπληκτικά τα panning των παιδιών. Εγώ προσωπικά είμαι ακόμη στην εξάσκηση εκτός αεροδρομίου. Ελπίζω όταν έρθει η ώρα να μου κάτσει καμία, γιατί το φοβάμαι λίγο είναι η αλήθεια. Ο Νίκος λοιπόν ανέφερε ένα κλασικό θα έλεγα και minimum παράδειγμα με ταχύτητα 1/200 και μονόποδο (αν και ξέρω ότι έχει κατέβει και πιο χαμηλά). Ο Γιάννης με την εμπειρία του το πήγε ακόμη παραπέρα: 1/100 και τραβηγμένη στο χέρι (υποθέτω), αυξάνοντας ακόμη περισσότερο το εφέ. Επειδή αναφέρθηκαν από τον Άλεξ ακόμη χαμηλότερες ταχύτητες για τα αυτοκίνητα, να πούμε ότι και στα αεροπλάνα μπορείς να κατέβεις παρακάτω, με την εμπειρία και τον εξοπλισμό όμως να χρειάζονται πλέον και τη βοήθεια της τύχης, αφού τα ποσοστά επιτυχίας πέφτουν δραματικά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η παρακάτω φωτό:
http://www.airliners.net/photo/Sky-Airline-(Air/Airbus-A320-214/1519697/M/

Πρόκειται για απλή τροχοδρόμηση, αλλά με 1/4 (!!!) δεν το καταλαβαίνεις αν δεν στο πει ο φωτογράφος. Αυτό που δεν λέει φυσικά είναι το πόσες φωτό τράβηξε για να του κάτσει η συγκεκριμένη. Είπαμε όμως: αν δεν το κυνηγήσεις δεν πρόκειται να σου κάτσει...
Γιώργος Ψαρράς

Αποσυνδεδεμένος Eagle

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2355
  • Age: 47
  • Τόπος: Ναύπλιο
  • ΕΛΛΑΣ
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 29, 2009, 08:49:58 πμ »
Γιώργο απίστευτο, 1/4!!! Φοβερή φωτό. Σίγουρα όπως λες για να σου πετύχει το panning το πιο πιθανό είναι μόνο μια ή δυο φωτό να σου βγούν καλές από το συνεχώμενο καρέ που θα τραβήξεις των 7 ή 8 φωτογραφιών. Το ρισκάρεις και αν σου κάτσει έχεις μια εντυπωσιακή φωτό αν δεν σου κάτσει το έχασες.

Κάποτε ήμουν στην 110 ΠΜ και περίμενα να βγάλω ένα σωστό panning στα -52+. Είχα στηθεί λοιπόν σε ένα λοφάκι και περίμανα την απογείωση έχοντας υπολογίσει από την προηγούμενη το σημείο που ξεκολούν από το διάδρομο τα αεροσκάφη. Βάζω τις ταχύτητες χαμηλά, ακολουθώ το αφ/ος με το σκοπευτικό μου από την αρχή της τροχοδρόμησης. Ξάφνου σε απόσταση περίπου 200 μ από εμένα ο τύπος ανεβάζει την κεφαλή και τραβά ένα απίστευτο zoom up με σχεδόν 80 μοίρες γωνία ανόδου! Φυσικά αιφνιδιάστηκα και δεν πρόλαβα να αλλάξω την ταχύτητα στην μηχανή με αποτέλεσμα να χάσω μια μοναδική ευκαιρία για μια υπέροχη φωτογραφία! 

Αποσυνδεδεμένος Zero 3

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 111
  • Τόπος: Πελοπόννησος
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 30, 2009, 08:37:35 μμ »
Η Αεροπορική φωτογραφία είναι ένας συνδυασμός φωτογράφου-εξοπλισμού-τύχης.Χρειάζονται και τα τρία στην σωστή αναλογία για μια ωραία φωτο.
Ο fisherman και ο phantom phixer το ανέλυσαν πολύ καλά το πράγμα.
Ο Lofting είναι πολύ καλός.Τον ζηλεύουμε που τραβά με τόση άνεση στην έδρα μας.
Μια παρατήρηση στον Doc και σε όπιον τραβά στον αέρα με τηλεφακούς τύπου ζουμ 70-300.
Αυτοί οι φακοί ανήκουν συνήθως στην ερασιτεχνική κατηγορία και στο 300 με 5.6 διάφραγμα,το πιο ανοιχτό τους, έχουν πτώση της οπτικής τους απόδοσης.
Είναι λίγο πολύ soft η εικόνα.
Προσπαθούμε να έχουμε ενα διάφραγμα f9-f10 ανάλογα τον φακό και όχι το τέρμα τους.(Παίρνουμε καλλίτερη εικόνα).

Αποσυνδεδεμένος Doc

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 297
  • Τόπος: Αθήνα
    • Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων ΠΑ "ΑΝΑΧΑΙΤΙΣΗ"
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 30, 2009, 10:29:13 μμ »
Thanx! ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος fisherman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1033
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
    • http://hafcphotos.cs.net/
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 31, 2009, 10:42:17 πμ »
Zero 3, σωστά τα λες. Απλά να σημειώσω ότι ο 70-300 VR τον οποίο ανέφερε ο Doc είναι πολύ καλύτερος σε αυτό το θέμα. Για τα χρήματά του βέβαια. Δεν τον συγκρίνω με φακούς που κοστίζουν χιλιάδες ευρώ παραπάνω, αλλά στην κατηγορία που ανέφερες είναι η καλύτερη επιλογή για όσους χρησιμοποιούν φακούς Nikon.
Και για να υποστηρίξω αυτά που μόλις αναφέρθηκαν να μοιραστώ ένα προσωπικό παράδειγμα αποτυχημένης φωτογραφίας. Πέρυσι στη Λάρισα είχα τη σχετικά καινούργια D80 μου, στην πρώτη της αποστολή σε αεροπορική βάση. Είχα αγοράσει μόνο το σώμα, κρατώντας τους παλιούς SIGMA φακούς μου και ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα ξαναγέμιζε ο κουμπαράς και θα τους αντικαταστούσα με καλύτερους. Αφού λοιπόν ο Eagle φρόντισε να μας πάει στο καλύτερο σημείο για την κάλυψη των απογειώσεων, ξεκίνησε το επετειακό της 348 που όλοι περιμέναμε και μαζί και η φωτογράφηση. Το αποτέλεσμα άκρως απογοητευτικό (και δεν ήμουν καν στα 300 mm όπου θα περίμενα το χειρότερο):
΄
Πρόκειται για κομμάτια από την ίδια φωτογραφία με το μπροστινό τμήμα του αεροσκάφους σε ικανοποιητική κατάσταση και το  πίσω εντελώς φλουταρισμένο!!! Όπως είναι φυσικό άρχισαν οι σκέψεις ότι μάλλον δεν κάνω για το άθλημα, έως ότου οι ειδικοί με πείσουν πως μάλλον θα έπρεπε να γεμίσω τον κουμπαρά πολύ πιο γρήγορα απ' ότι υπολόγιζα και να αντικαταστήσω το συντομότερο δυνατό τους SIGMA με Nikon. Η πρώτη απόδειξη που τους επιβεβαίωσε ήρθε στην Τανάγρα τον Σεπτέμβρη, όπου με τον απλό Nikon 70-300 που μου δάνεισε o Double Ugly, η διαφορά ήταν εντυπωσιακή. Όταν δε κατάφερα να αντικαταστήσω και τους δύο SIGMA με Nikon (συμπεριλαμβανομένου και του 70-300 VR), τότε άρχισα να βλέπω στην πράξη πόσο καλή ήταν όντως η μηχανή που είχα αγοράσει!!! Δεν μπορούμε βέβαια όλοι να ξοδεύουμε χιλιάδες ευρώ στην αγορά εξοπλισμού, αλλά στην κατηγορία του σοβαρού ερασιτέχνη που κινούμαστε οι περισσότεροι, το συγκεκριμένο παράδειγμα δείχνει ότι ακόμη και 100-200 ευρώ παραπάνω μπορούν όντως να έχουν διαφορά της μέρας με τη νύχτα και αξίζει η θυσία, γιατί αλλιώς μπορεί πολύ απλά να κλαις τα χρήματα που ξόδεψες... Το ιντερνετ και εδώ μπορεί να βοηθήσει πολύ στην επιλογή του εξοπλισμού, αφού υπάρχουν πολλά site με αναλυτικότατα τεστ για κάθε είδος (μηχανή, φακοί, κλπ)
Γιώργος Ψαρράς

Αποσυνδεδεμένος xaris_the greek

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 830
  • Age: 55
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • ΠΑΡ ΕΚΑΣΤΟΝ ΤΕΓΓΟΝΤΑΣ ΤΑΣ ΠΤΕΡΥΓΑΣ
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 31, 2009, 04:04:14 μμ »
Θα μπω στο θέμα ως άσχετος  :oops: που διαθέτει μια ψηφιακή του κιλού και τα περισσότερα από όσα γράφετε τα αγνοώ λόγω ασχετοσύνης με την τέχνη της φωτογραφίας  ::eusa_clap::. Οι απόψεις μου έχουν σχέση καθαρά με προσωπικές διαπιστώσεις, καθώς έχω συχνά την ευκαιρία να κινούμαι σε πίστες αεροσκαφών  :mrgreen: αλλά και να βλέπω σε δράση  :shock: επαγγελματίες  ::salut:: και μη  :oops: του χώρου της φωτογραφίας.

Πιστεύω ότι ο επαγγελματίας με καλά μηχανήματα κάνει θαύματα. Το λέω συγκρίνοντας αυτά που βγάζω με φωτογραφίες επαγγελματιών ή έμπειρων φωτογράφων από τον ίδιο χώρο και παρόμοιες συνθήκες. Επίσης μεταξύ ερασιτεχνών το καλό μηχάνημα μετράει, αυτό είναι διαπιστωμένο είτε μιλάμε για τοπία, είτε για αεροπλάνα.

Φυσικά τα προγράμματα επεξεργασίας βοηθάνε πολύ. Με το photoshop ή ανάλογα προγράμματα και μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα μπορεί κανείς απλά πειράζοντας τις στάθμες, τη φωτεινότητα και την αντίθεση να μεταμορφώσει μια φωτογραφία, πόσο μάλλον όταν γνωρίζει επαγγελματικές εφαρμογές σε επίπεδο γραφίστα.

Στα περιοδικά που κυκλοφορούν (γιατί όχι και στις ιστοσελίδες;) είναι βέβαιο ότι οι γραφίστες κάνουν επεμβάσεις στις φωτογραφίες, άλλωστε αυτή είναι η δουλειά τους. Υπάρχει περίπτωση να δείτε φωτογραφίες τραβηγμένες από μια απλή φηφιακή του καλαθιού.

Όλα αυτά δεν αναιρούν σε τίποτα την εκπληκτική δουλειά που κάνουν ορισμένοι συνδυάζοντας υπομονή, φαντασία και γνώσεις. Εγώ προσωπικά συνεχίζω (συχνά με καλό αποτέλεσμα) να τραβάω με την απλή μου 5Χ των 7.2 MP χωρίς να ντρέπομαι για το αποτέλεσμα ή να εκταμιεύσω προς το παρόν 400-500 ευρώ για μια αξιοπρεπέστατη DSLR. Χαρείτε το λοιπόν χωρίς να πάψετε να εκθειάζετε τους επαγγελματίες ή τους γνώστες, αληθινά το αξίζουν.


Αποσυνδεδεμένος Zero 3

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 111
  • Τόπος: Πελοπόννησος
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 31, 2009, 06:29:09 μμ »
Zero 3, σωστά τα λες. Απλά να σημειώσω ότι ο 70-300 VR τον οποίο ανέφερε ο Doc είναι πολύ καλύτερος σε αυτό το θέμα. Για τα χρήματά του βέβαια. Δεν τον συγκρίνω με φακούς που...


Και εσύ fisherman σωστά τα λες.
Ο 70-300VR αν και δεν τον έχω δοκιμάσει (είμαι στον κόσμο της Canon) μάλλον είναι ο καλλίτερος 70-300 ανεξαρτήτου κατασκευαστή.Πολύ καλή αγορά για Νikon.
Φυσικά και ο Sigma σε τέτοια φωτογραφία εκεί θα έδειχνε το αδύνατο σημείο του.Είναι στην άκρη του φακού.Είναι θέμα φυσικής.Η οπτική απόδοση δεν είναι ίδια στο κέντρο και στα άκρα.Εκει πέφτει,ακόμα και στους ακριβούς φακούς,απλώς όχι τόσο πολύ.Και όταν έχουμε ανοιχτό διάφραγμα τότε χρησιμοποιούμε αυτά τα άκρα του φακού-κρυστάλλου.
Στην Λάρισα και στην Ταναγρα μπορεί να ήμασταν και δίπλα-δίπλα.(Αν και στην Λάρισα δεν ήμουν με εσάς τους τυχερούς στις απογειώσεις.)
Χαιρετώ τα ωραία Χανιά.

Αποσυνδεδεμένος Doc

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 297
  • Τόπος: Αθήνα
    • Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων ΠΑ "ΑΝΑΧΑΙΤΙΣΗ"
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 31, 2009, 07:46:59 μμ »
Στην Λάρισα και στην Ταναγρα μπορεί να ήμασταν και δίπλα-δίπλα

Εγώ πάντως στην Τανάγρα ήμουν ακριβώς πίσω από το "Σπάρτη" πάνω σε σκαλίτσα! :D

Αποσυνδεδεμένος Double Ugly

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2004
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτη
  • Three Traps Baby...!!!
    • Image
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 31, 2009, 09:32:33 μμ »
Μερικά link που μπορούν να βοηθήσουν:

http://airfoto.photosite.pl/

http://www.richard-seaman.com/Photography/Airshows/

http://www.targeta.co.uk/axalp_intro.htm  ειδικά για Axalp...  :shock:

http://lowfly.net/15.html  Machloop Valley Guide

http://www.nikonians.org/forums/dcboard.php?az=show_topics&forum=213

To τελευταίο είναι το αντίστοιχο με το δικό μας τόπικ του www.nikonians.org και χρειάζεται εγγραφή για να εισέλθετε...




Αποσυνδεδεμένος Doc

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 297
  • Τόπος: Αθήνα
    • Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων ΠΑ "ΑΝΑΧΑΙΤΙΣΗ"
Απ: Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 31, 2009, 10:29:14 μμ »
 ::101::

Tags: