Αποστολέας Θέμα: Αεροπορική φωτογραφία!  (Αναγνώστηκε 282298 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος phantomphlyer

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1328
  • Age: 38
  • Τόπος: Bogotá
  • Stay SPOOKED in Bogotá
    • delivery-volos.gr
Αεροπορική φωτογραφία!
« στις: Μάιος 27, 2009, 02:27:24 μμ »
ΑΠΛΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.... ::eusa_clap::

http://www.airfighters.com/photo/35231/L/Greece-Air-Force/Dassault-Mirage-2000-5EG/216/

Ωραιος ο Lofting...

Αποσυνδεδεμένος Doc

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 297
  • Τόπος: Αθήνα
    • Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων ΠΑ "ΑΝΑΧΑΙΤΙΣΗ"
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 27, 2009, 03:55:38 μμ »


Τον ζηλεύω και για τις φώτος που βγάζει και για την πρόσβαση που έχει! :D

Αποσυνδεδεμένος luft

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • http://www.luft46.com
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 27, 2009, 04:00:53 μμ »
αν ειναι διαπιστευμενος δημοσιογραφος γιατι οχι

Αποσυνδεδεμένος phantomphlyer

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1328
  • Age: 38
  • Τόπος: Bogotá
  • Stay SPOOKED in Bogotá
    • delivery-volos.gr
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 27, 2009, 04:23:41 μμ »
αν ειναι διαπιστευμενος δημοσιογραφος γιατι οχι
οπως εχω γραψει παλαιοτερα εδω

"Οσο για τους ξενους spotters ας μην γινοταν το περιστατικο παλαιοτερα και θα σου ελεγα εγω τι φωτο θα εβγαζαν τωρα...τελικα σε καλο τους βγηκε αφου η ΠΑ εν μερει, θελοντας να σταματησει το κραξιμο, τα τελευταια χρονια τους αφηνει να τραβανε ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ..."

Αποσυνδεδεμένος Theios Nontas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 803
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 27, 2009, 05:49:41 μμ »
Νομίζω οτι το έχω ξαναγράψει για τον Lofting: είναι ταλαντούχος, ξέρει να χρησιμοποιήσει το φώς, ξέρει το αντικείμενο, ξέρει σε ποιούς απευθύνεται το τι και πώς θα το δείξει. Είναι Φωτογράφος.
Δεν είναι θέμα πρόσβασης, και έξω απο τα σύρματα στη ζούλα με μηχανή της πλάκας να τον βάλεις (που λέει ο λόγος...) πιστεύω οτι θα βγάλει καλή φωτογραφία. Η συγκεκριμένη φωτό δεν είναι τραβηγμένη απο κανένα "δύσκολο" σημείο, 10 μέτρα απο την Πύλη Σχηματαρίου πρέπει να στήθηκε, απλά "είδε" το "σκηνικό",  ήξερε τί γίνεται εκεί και άρπαξε την φωτογραφική ευκαιρία  :wink:.
Οι φωτογραφίες του πάντως είναι μεγάλη διαφήμιση για την ΠΑ.


Αποσυνδεδεμένος Doc

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 297
  • Τόπος: Αθήνα
    • Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων ΠΑ "ΑΝΑΧΑΙΤΙΣΗ"
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 27, 2009, 06:02:26 μμ »
Με πρόλαβε ο Phantomphlyer. Και μένα η άποψη μου είναι πως είναι διαπιστευμένος spotter. Τώρα, το αν φωτογραφίζει για λογαριασμού οποιουδήποτε είδους τύπου δεν το γνωρίζω αν και ποτέ δεν έχω δει γωτογραφία σε ξένα ή ελληνικά έντυπα να αποδίδεται στον Chris Lofting. Να'ναι καλά πάντως διότι χάρις στις φώτος του μεγαλώνει η συλλογή!! 8)

Αποσυνδεδεμένος fisherman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1033
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
    • http://hafcphotos.cs.net/
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 27, 2009, 07:55:25 μμ »
Θείε Νώντα, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι πολύ καλός φωτογράφος και ότι τη συγκεκριμένη φωτό τουλάχιστον δεν την βγάζει ο καθένας. Υπερθεματίζοντας σε αυτό που λες, αρκετές φορές (ιδιαίτερα στο  παρελθόν) απορώ με ανθρώπους που είχαν τη δυνατότητα να επισκεφθούν μια βάση της ΠΑ για να γράψουν άρθρο και στο τέλος δεν έχουν φωτογραφίες της προκοπής για να το καλύψουν. Αυτό δείχνει ότι δεν μπορεί να είναι ο καθένας Lofting, γιατί εκτός από το να κρατάς μια μηχανή μαζί σου, θέλει και ταλέντο που δεν το έχουν όλοι και δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς ότι στον συγκεκριμένο περισσεύει.
Επέτρεψέ μου όμως να διαφωνήσω σε κάτι. Επειδή έχει τύχει να γνωρίζω αρκετούς έλληνες ταλαντούχους φωτογράφους, κάποιοι από τους οποίους είναι και μέλη του modelclub, πιστεύω ότι το θέμα της ελευθερίας κινήσεων που σου δίνεται είναι εξίσου σημαντικό για το αποτέλεσμα που θα έχεις. Αν λοιπόν ακούσεις ιστορίες για την αντιμετώπιση που έχουν σε συγκεκριμένα περιστατικά, νομίζω ότι θα καταλάβεις γιατί έχει τεθεί το θέμα της πρόσβασης που έχει. Αν σε βάλουν να φωτογραφήσεις μόνο από τη μεριά του διαδρόμου που είναι κόντρα στον ήλιο γιατί για κάποιο λόγο η άλλη είναι απόρρητη και μη προσβάσιμη (!!!), αν δεν σε αφήνουν να πλησιάσεις στο διάδρομο για να βγάλεις προσγειώσεις και αναγκαστείς να τραβάς εξ' αποστάσεως, αν δεν έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις από τα σταθμευμένα αεροσκάφη της βάσης τα καλύτερα φωτισμένα, αλλά σε πάει ο συνοδός σου σε ένα συγκεκριμένο σημείο μόνο και μόνο για να βγάλει την υποχρέωση, αν για λόγους "προσωπικής ασφάλειας" δεν σε αφήσουν να ανέβεις με οποιοδήποτε διαθέσιμο μέσο λίγο πιο ψηλά για να ξεφύγεις από τη συνηθισμένη γωνία λήψης, κλπ. κλπ. (ατελείωτα παραδείγματα θα μπορούσα να σου αναφέρω), τότε απλά δεν μπορείς να βγάλεις τις φωτό που θα ήθελες ή έχεις φανταστεί.

Πολύ καλά κάνει η ΠΑ και δίνει στο Lofting ελευθερία κινήσεων, γιατί όπως είπες πρόκειται για διαφήμισή της. Ίσως πάλι είναι και λογικό να δίνεται άλλου είδους πρόσβαση στον Lofting απ' ότι σε άλλους λιγότερο επώνυμους φωτογράφους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μένει και σε αυτούς το παράπονο, "αν με είχαν αφήσει...". Δες για παράδειγμα τις φωτό που τράβηξε ο Lofting στο περασμένο airshow στην Τανάγρα, πίσω από τον φράκτη (όπως οι απλοί θνητοί). Απλά καλές τεχνικά φωτογραφίες χωρίς τίποτε το ιδιαίτερο. Και σύγκρινέ τες με αυτή για την οποία συζητάμε η οποία ελήφθηκε 2-3 μέρες μετά. Παρεπιπτόντως λοιπόν να αναφέρω, ότι σε άλλη περίπτωση επισκέψεως spotters (ξένων μάλιστα για να μη λέμε ότι συμβαίνει μόνο στους Έλληνες), η πρόσβαση στη βάση μετά τις 5 δεν επετράπηκε γιατί ήταν εκτός ωραρίου (!!!). Αν το ίδιο συνέβαινε και με τον Lofting, απλά η συγκεκριμένη φωτογραφία δεν θα είχε τραβηχτεί ποτέ...
 
Γιώργος Ψαρράς

Αποσυνδεδεμένος F-104G

  • "Η Π.Α ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ"
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1133
  • Age: 57
  • Τόπος: Πάτρα-Μέγαρα
  • "ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ"
    • "Η Π.Α ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ"
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 27, 2009, 08:11:04 μμ »
+100  ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος phantomphlyer

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1328
  • Age: 38
  • Τόπος: Bogotá
  • Stay SPOOKED in Bogotá
    • delivery-volos.gr
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 27, 2009, 08:18:01 μμ »
τα είπε όλα... +1  8)  ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος Doc

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 297
  • Τόπος: Αθήνα
    • Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων ΠΑ "ΑΝΑΧΑΙΤΙΣΗ"
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 27, 2009, 10:21:51 μμ »
Μιλώντας για την συγκεκριμένη φωτογραφία θεωρώ πως είναι κοντά στον διάδρομο με την μηχανή σε τρίποδο, έκθεση είτε αυτόματη χωρίς φλας (η μηχανή μέσω του φωτομέτρου αποφασίζει για τον χρόνο της έκθεσης) είτε μια ρύθμιση γύρω στα 5-6secs με f~3-4.5, και ασύρματο τηλεχειρισμό για απελευθέρωση του κλείστρου ώστε να μην κουνηθεί καθόλου η μηχανή (αυτό φαίνεται από το ακίνητο Μ2000 στο προσκήνιο και τις σχετικά ευθείες γραμμές των φωτών ναυτιλίας του Μ2000 στο παρασκήνιο).

Εγώ αυτά θα έκανα (και δεν είμαι ο Lofting  :D)

Αποσυνδεδεμένος Theios Nontas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 803
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 27, 2009, 11:25:47 μμ »
  Παιδιά τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν όσοι επισκέπτονται αεροδρόμια για να φωτογραφίσουν (επαγγελματικά ή ερασιτεχνικά) τις έχω ακούσει και μπορώ να τις φανταστώ. Δεν αμφιβάλω οτι υπάρχουν Ελληνες σπότερ με μεγάλες ικανότητες που αν τους άφηναν θα βλέπαμε πολύ καλά πράγματα απο τη δουλειά τους.

Τελικά όμως το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει. Στην φωτογραφία ντοκουμέντου (όπως είναι και αυτές για τις οποίες μιλάμε)  είναι πολύ σημαντικό ο φωτογράφος να βρίσκεται "στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή". Το πώς ο κος Lofting μπορεί να είναι τόσο καταφερτζής και τουμπάρει τους εκάστοτε υπεύθυνους δεν το ξέρω, δεν είναι πάντως και κανένας σούπερ διάσημος, αν δεν είναι ακόμα ερασιτέχνης θα πρέπει να ήταν μέχρι πρόσφατα. Κατα καιρούς έχουν επισκεφθεί αεροδρόμια πολύ ποιο ηχηρά ονόματα φωτογράφοι και δημοσιογράφοι του εγχώριου και διεθνούς τυπου με εντολές "άνωθεν" για ελεύθερη πρόσβαση παντού και κάθε ώρα, πτήσεις με μαχητικά κλπ αλλά δεν θυμάμαι να έχει κάνει κανείς τόσο καλή δουλειά - μοναδική εξαίρεση που μου έρχεται στο μυαλό για το θέμα της ποιότητας είναι το HAFyearbook.

 Μήπως ο άγιος θέλει και λίγο φοβέρα εκτός απ το λιβάνι????  :lol:
 

Αποσυνδεδεμένος F-104G

  • "Η Π.Α ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ"
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1133
  • Age: 57
  • Τόπος: Πάτρα-Μέγαρα
  • "ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ"
    • "Η Π.Α ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ"
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 27, 2009, 11:43:09 μμ »
Ενταξει, θα συμφωνησω οτι υπαρχουν φοβεροι φωτογραφοι, αλλα η προσωπικη μου γνωμη ειναι, οτι αν εχεις τον σωστο εξοπλισμο & καποιες βασικες γνωσεις απο φωτογραφια, μπορεις να κανεις θαυματα.
Για να μην αναφερω το γεγονος οτι οι σημερινες ψηφιακες εχουν τοσους πολλους αυτοματισμους, που θα πρεπει να ειναι καποιος πολυ χαζος για να μην βγαλει καλες φωτο....

Ενα παραδειγμα θα αναφερω, ενος πολυ φιλου μου, ο οποιος πηρε πριν λιγες μερες την πρωτη του ψηφιακη & μαλιστα την SONY A350 14.2 Megapixel(!!!!), & την
εγκαινιασε στην αφιξη των νεων F-16 ADV,στον Αραξο.......Αν δειτε τις φωτογραφιες & δεν το ξερετε, θα πειτε οτι τις εβγαλε επαγγελματιας φωτογραφος...!!!!

Και εχω δει πολλα τετοια παραδειγματα, ακομα και μεσα απο αυτο το club.....

Σκεφτειτε το λοιπον, τι μπορει να κανει καποιος που εχει και γνωσεις φωτογραφιας, για να μπορει να παιζει οπως θελει..... ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος Doc

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 297
  • Τόπος: Αθήνα
    • Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων ΠΑ "ΑΝΑΧΑΙΤΙΣΗ"
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 27, 2009, 11:45:57 μμ »
Συμπληρώνω και τις καταπληκτικές φωτογραφίες των Blk30 της 330Μ και των Blk52+ του Katsuhiko Togunaka.

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 28, 2009, 12:08:44 πμ »
Πάντως δεν μετράνε μόνο οι χειροκίνητες ρυθμίσεις στην κάμερα,οι πανάκριβοι τηλεφακοί/μπουριά και η ελεύθερη πρόσβαση...
Χρειάζεται και η γνώση της φωτογραφίας,η φαντασία και το ταλέντο του κάθε φωτογράφου,ο κατάλληλος καιρός,η δυνατότητα να "βλέπει" θέμα εκεί που άλλος δεν το βλέπει, και πολλά άλλα...
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος F-104G

  • "Η Π.Α ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ"
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1133
  • Age: 57
  • Τόπος: Πάτρα-Μέγαρα
  • "ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ"
    • "Η Π.Α ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ"
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 28, 2009, 12:16:53 πμ »
Πάντως δεν μετράνε μόνο οι χειροκίνητες ρυθμίσεις στην κάμερα,οι πανάκριβοι τηλεφακοί/μπουριά και η ελεύθερη πρόσβαση...
Χρειάζεται και η γνώση της φωτογραφίας,η φαντασία και το ταλέντο του κάθε φωτογράφου,ο κατάλληλος καιρός,η δυνατότητα να "βλέπει" θέμα εκεί που άλλος δεν το βλέπει, και πολλά άλλα...


Συμφωνω,Επαυξανω & συμπληρωνω οτι,ειναι  & κατι σαν να λεμε: ΑΜΑ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ, ΣΟΥ'ΚΑΤΣΕ...!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 28, 2009, 12:26:43 πμ »
Να σου κάτσει ή να του κάτσεις... :lol:


Και όποιος βρει τον παίχτη που έχει ανοίξει τα πόδια του,κερδίζει λουκούμι!
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος Lman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 48
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 28, 2009, 12:36:05 πμ »
Να σου κάτσει ή να του κάτσεις... :lol:
(Image removed from quote.)

Και όποιος βρει τον παίχτη που έχει ανοίξει τα πόδια του,κερδίζει λουκούμι!



 ::eusa_whistle:: ::eusa_whistle:: ::eusa_whistle:: ::eusa_whistle:: ::eusa_whistle:: ::eusa_whistle:: ::eusa_whistle::
ΛΑΜΠΡΟΣ ΜΑΝΤΖΙΟΣ

Αποσυνδεδεμένος F-104G

  • "Η Π.Α ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ"
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1133
  • Age: 57
  • Τόπος: Πάτρα-Μέγαρα
  • "ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ"
    • "Η Π.Α ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ"
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 28, 2009, 12:37:11 πμ »
Να σου κάτσει ή να του κάτσεις... :lol:
(Image removed from quote.)

Και όποιος βρει τον παίχτη που έχει ανοίξει τα πόδια του,κερδίζει λουκούμι!


Αν δεν κανεις και μερικα ακροβατικα, φωτο σωστη δεν βγαινει...!!!!!
Κοιτα ο αλλος πως τον κοζαρει....!!!!! :lol:

Αποσυνδεδεμένος ΣΜΗΝΑΡΧΟΣ(Ι)ΚΑΚΑΛΟΣ

  • at Ormond VOR, radial 260, 3500ft...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2189
  • Age: 39
  • Τόπος: Daytona Beach
  • Παντέλας
    • http://www.airclub-larissa.gr
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 28, 2009, 03:18:19 πμ »
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Pz-Panos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1906
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα
  • Homo Modelistus
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 28, 2009, 03:59:59 πμ »
Αυτός είναι ο ξαπλωτός ο φωτογράφος όντως, που δεν αφήνει τίποτα να τον σταματήσει από το να βγάλει μια καλή φωτογραφία!  :D

Αποσυνδεδεμένος fisherman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1033
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
    • http://hafcphotos.cs.net/
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 28, 2009, 08:22:11 πμ »
Παιδιά μην το πάμε στο άλλο άκρο. Δεν είναι (μόνο) θέμα εξοπλισμού. Το είπε ο Νώντας εξαρχής, και δεν διαφωνώ καθόλου. Ο καλός ο φωτογράφος ακόμη και να μην έχει τηλεφακό μαζί του, θα κάνει μια άλλου είδους σύνθεση, θα βάλει και άλλα στοιχεία στο κάδρο και στο τέλος θα πετύχει ένα πολύ πιο ενδιαφέρον αποτέλεσμα από τον διπλανό ο οποίος με το "μπουρί" του θα βγάλει μια απλή, άγευστη και συνηθισμένη πόζα προσγείωσης. Ο εξοπλισμός βοηθά κάποιον που δεν γνωρίζει βασικές αρχές της φωτογραφίας να βγάλει φωτογραφίες που θα είναι καθαρές, σωστά εστιασμένες κλπ., αλλά μέχρι εκεί. Αν δεν έχει "μάτι", φωτό σαν του Lofting δεν πρόκειται να βγάλει.
Επίσης να διευκρινήσω ότι το θέμα της πρόσβασης τίθεται μόνο αν μιλάμε για ταλαντούχους, ή αν θέλετε λίγο πιο ψαγμένους φωτογράφους. Νώντα, συμφωνώ απόλυτα (παρόμοιο παράδειγμα χρησιμοποίησα άλλωστε και εγώ) με τη δεύτερη τοποθέτησή σου. Και για να μην νομίζεται ότι εκφράζω προσωπικά απωθημένα, να πω ότι αν με αφήσουν εμένα μια μέρα σε μια βάση και μια άλλη μέρα τον Lofting, το αποτέλεσμα της σύγκρισης του αποτελέσματος θα είναι συντριπτικά υπέρ του. Αν όμως στη θέση μου ήταν ο "ξαπλωτός φωτογράφος", τότε η ελληνική συμμετοχή θα είχε μια εξίσου καλή για να μην πω και καλύτερη εκπροσώπηση από την ξένη.
Συνοψίζοντας λοιπόν, το πραγματικό απωθημένο είναι το εξής: γιατί ο Lofting, ή ο κάθε ξένος spotter να μπορεί να κάνει μια αίτηση για μεμονωμένη επίσκεψη σε ελληνικές βάσεις και ο αντίστοιχος Έλληνας να μην μπορεί. Η απάντηση βέβαια ίσως είναι αυτονόητη: γιατί απλά αν υπήρχαν τα ίδια κριτήρια, στην περίπτωση των ξένων θα έχουμε 10 (π.χ.) επισκέψεις τον χρόνο, ενώ στην περίπτωση των Ελλήνων θα έπρεπε κάθε μέρα το προσωπικό της ΠΑ να έχει στα πόδια του κόσμο που θα βγάζει φωτογραφίες και οι βάσεις θα καταντήσουν ξέφραγο αμπέλι. Δεν τους αδικώ λοιπόν κατά βάθος, αλλά τελικά το απωθημένο παραμένει... :D
Γιώργος Ψαρράς

Αποσυνδεδεμένος kongrigo

  • ΔΩΣΤΕ ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ ΣΤΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΑ PATCHES!!!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 528
  • ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ PATCHES !!!
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 28, 2009, 08:35:27 πμ »
ΑΠΛΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.... ::eusa_clap::

http://www.airfighters.com/photo/35231/L/Greece-Air-Force/Dassault-Mirage-2000-5EG/216/

Ωραιος ο Lofting...

Σιγά την φωτογραφία ρε παιδιά. Καλή αλλά έχει βγάλει και καλύτερη. Εγώ θα την χαρακτήριζα, τυχερή.
Ως ηγήτορες των ιδεών μας, πρέπει να αντεπεξέλθουμε στις πιέσεις των ιδανικών μας..

[/u

Αποσυνδεδεμένος kongrigo

  • ΔΩΣΤΕ ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ ΣΤΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΑ PATCHES!!!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 528
  • ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ PATCHES !!!
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 28, 2009, 08:44:22 πμ »
Για πείτε μου. Τί σημαίνει "διαπιστευμένος spoter" :?:
Ως ηγήτορες των ιδεών μας, πρέπει να αντεπεξέλθουμε στις πιέσεις των ιδανικών μας..

[/u

Αποσυνδεδεμένος Doc

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 297
  • Τόπος: Αθήνα
    • Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων ΠΑ "ΑΝΑΧΑΙΤΙΣΗ"
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 28, 2009, 09:43:02 πμ »
Για πείτε μου. Τί σημαίνει "διαπιστευμένος spoter" :?:

Για μένα τίποτε άλλο από το ότι ο άνθρωπος εξασφάλισε την ειδική άδεια παραμονής και φωτογράφησης εντός μονάδας.
Επιπλέον, χθες ανέβηκαν στο airliners.net φωτογραφίες από το milaviapress μετά από επισκέψεις σε Λάρισα, Ανδραβίδα, Καλαμάτα και Κοτρώνι Μαραθώνα.

Αποσυνδεδεμένος fisherman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1033
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
    • http://hafcphotos.cs.net/
Αεροπορική φωτογραφία!
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 28, 2009, 10:06:13 πμ »
Kongrigo, δεν έτυχε, πέτυχε... :D Δεν βγαίνει στην τύχη τέτοια φωτό.
Διαπιστευμένος spotter είναι προφανώς καταχρηστικός ορισμός που αναφέρεται σε κάποιον χομπίστα ο οποίος, αν και όπως ειπώθηκε ίσως δεν είναι επαγγελματίας φωτογράφος, έχει καλά δείγματα δουλειάς πίσω του για να τα δείξει σε κάποιον και να τον πείσει ότι αξίζει να του δώσεις μια ευκαιρία. Και όταν έχει χτίσει ένα καλό όνομα στο airliners.net και τα άλλα σχετικά sites έχεις εξασφαλισμένη τη διαφήμιση σε παγκόσμιο επίπεδο μέσω του ίντερνετ, που είναι και το ζητούμενο για την ΠΑ. Κάπως έτσι το ερμηνεύω εγώ τουλάχιστον. Αν και για να μην μπερδεύουμε τα πράγματα, ο spotter στην ουσία ενδιαφέρεται περισσότερο για τα νούμερα παρά για τις φωτογραφίες αυτές καθεαυτές, άρα ο βασικός του εξοπλισμός είναι το κυάλι και το μπλοκάκι, άσχετα αν οι περισσότεροι είναι και ερασιτέχνες φωτογράφοι. Ο συγκεκριμένος δημοσιεύει συνήθως φωτογραφίες και όχι log reports, άρα μάλλον λάθος τον κατατάσουμε στους spotters.

Επειδή (και με τη δική μου συνδρομή) το τραβήξαμε μακριά το θέμα, να κάνω μια ερώτηση (με όλη την καλή διάθεση γιατί την προηγούμενη φορά που το έπραξα δημιουργήθηκε ένας μικρός χαμός στο συγκεκριμένο τόπικ :D). Θα σήκωνε το modelclub ένα τόπικ για συζήτηση περί αεροπορικής φωτογραφίας γενικότερα (όσον αφορά τεχνικές κυρίως και όχι απαραίτητα ασυνήθιστες ως προς το θέμα, αλλά φωτό που ξεφεύγουν από το κλασικό point and shoot που μπορεί να κάνει ο καθένας μας). Ή μήπως φεύγουμε εντελώς εκτός φιλοσοφίας του modelclub? Εφόσον φυσικά υπάρχει και το αντίστοιχο ενδιαφέρον από τα υπόλοιπα μέλη.
Γιώργος Ψαρράς

Tags: