Modelclub.gr Φόρουμ

54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα) (Αναγνώστηκε 5380 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

salonikios

περισσότερα
  • Επισκέπτης
54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 01, 2009, 02:07:28 μμ
Αποφάσισα να ποστάρω τη φιγούρα (βήμα-βήμα) για να ασχοληθώ μαζί της -γιατί με έχει πιάσει μια βαρεμάρα  ::sleepy2:: προτιμώ να είμαι για  ::hlioskaytos::- τέλοσπάντων.
Η φιγούρα είναι της Andrea και όπως συνήθως δέν είναι απροβλημάτιστη. Πέρα απο το επιμελές καθάρισμα που ήθελε, η ένωση των κομματιών είναι άθλια (χρειάζεται στοκάρισμα στην ένωση του αριστερού χεριού με το σώμα όπως και στην ένωση του αριστερού ποδιού με την βάση  :evil: :evil:). Η φιγούρα καταρχάς θα στοκαρισθεί και θα ασταρωθεί. Κατόπιν θα αρχίσω το βάψιμο με αποκλειστικά -σχεδόν- ακρυλικά χρώματα. Ευχαριστώ τον φίλο μου Ni_Kos για την διευκόλυνση που μου παρείχε....

Η φιγούρα βαμμένη και τα χρώματα που θα χρησιμοποιηθούν (σίγουρα θα προστεθούν και άλλα)

By ipotis

Το κίτ

By ipotis

DIM57

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/35
#1 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 01, 2009, 03:32:23 μμ
Eγω ξερω τι θα βγει δεν ανησυχω ::salut::

Hummel Moss

• *
  • Scale 1/35
  • Μποζίνης Αθανάσιος
  • Das Reich
#2 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 01, 2009, 03:39:39 μμ
καλή επιτυχία Θεόφιλε! ::icon_thumright::

LIVERPOOL

• *
  • Scale 1/35
#3 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 01, 2009, 04:26:14 μμ
Καλή επιτυχία "φιγουρατζή".....   ::icon_thumright::  :wink:  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ΣΤΕΛΙΟΣ ΛΑΖΑΡΑΚΗΣ

c.nemo

• *
  • Scale 1/35
  • σταμάτης άνθης
#4 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 01, 2009, 05:47:05 μμ
Καλή επιτυχία φίλε salonikie,πολύ ωραίο θέμα..........το κόκκινο χιτώνιο θα βγάζει μάτια.

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

John-John

• *
  • Scale 1/35
  • Γιαννης Ματιακης
#5 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 01, 2009, 06:09:14 μμ
ΘΕΟΦΙΛΕ καλή αρχή, είναι η τρίτη αν δεν κάνω λάθος και πιστεύω ότι έχεις κάνει πρόοδο φοβερή, αυτί θα βγει κλάσεις ανώτερη από τής προηγούμενες
Η άποψη και η γνώμη είναι σαν την κ..τρυπιδα, όλοι έχουν από μια, Τα προβλήματα αρχίζουν όταν κλ@νει..

salonikios

περισσότερα
  • Επισκέπτης
#6 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 01, 2009, 07:36:56 μμ
Dim, Θανάση, Στέλιο, captain, Γιάννη σας ευχαριστώ! , ήδη η φιγούρα έχει πλυθεί (όχι στο πλυντήριο :mrgreen:), γυαλιστεί ελαφρά με πανί, τριφτεί με ντουκόχαρτο και έχει κολληθεί (ούφ) το αριστερό χέρι όπου πρέπει να γιίνει το στοκάρισμα....Καλή πρωτομαγιά παιδιά (με χάλια καιρό) ελπίζω αύριο να έχει καλό καιρό για  ::coffee:: ::hlioskaytos::   

GreekFeta

• *
  • Scale 1/48
  • ɐʇǝɟʞǝǝɹƃ
  • Σεβασμός στον Καλλιτέχνη!!!!!
#7 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 01, 2009, 09:31:18 μμ
Πολύ ωραίο θεματάκι, καλή επιτυχία!  ::icon_thumright:: ::salut::

salonikios

περισσότερα
  • Επισκέπτης
#8 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 03, 2009, 02:02:49 μμ
 ::arrowred:: Greek Feta σε ευχαριστώ!

Η φιγούρα του Ινδιάνου στοκαρίστηκε στην ένωση του χεριού με το σώμα, όπως επίσης στοκαρίστηκε και περιμετρικά γύρω απο το λαιμό για να καλύψει κάποια μικρά ανοίγματα,τέλος ασταρώθηκαν όλα τα κομμάτια

η φιγούρα πρίν το στοκάρισμα

By ipotis

στοκαρισμένη και ασταρωμένη

By ipotis

By ipotis

και αρχίζει το βάψιμο, ξεκινώντας απο το κεφάλι..... ::pop::

DIM57

• *
  • Scale 1/35
#9 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 03, 2009, 02:21:37 μμ
πολυ καφε και λιακαδα βλεπω και ο πολεμιστης θα εχει γινει αρχηγος της φυλης οταν τελειωσεις :mrgreen:

salonikios

περισσότερα
  • Επισκέπτης
#10 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 03, 2009, 02:30:07 μμ
πολυ καφε και λιακαδα βλεπω και ο πολεμιστης θα εχει γινει αρχηγος της φυλης οταν τελειωσεις :mrgreen:

::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::

c.nemo

• *
  • Scale 1/35
  • σταμάτης άνθης
#11 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 03, 2009, 06:33:39 μμ
Ε είσαι άπαιχτος.............΄
Φίλε salonikie ασε τον καφέ και πιάσε και βαφέ........ποιητική αδεία.....

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Ni_Kos

• *
  • Scale 1/35
#12 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 03, 2009, 11:59:04 μμ
Μήπως θα τον ονομάσεις και ο .... Καφέ Φλυτζάνι ;;;;;   :mrgreen:

Λοιπόν επειδή το έριξα κι εγώ λίγο .... εκτός  internet αυτό το τριήμερο μου διέφυγε και το θέμα ...  :oops:

Θεόφιλε καλή συνέχεια και καλό κουράγιο στο βάψιμο. Ειλικρινά θαυμάζω την υπομονή και τέχνη που απαιτεί το βάψιμο μιάς φιγούρας και περιμένουμε να δούμε άλλη μια όμορφη δουλειά από εσένα  ::icon_thumright::

Spoiler (hover to show)
Nikolas Kostoulas

MORFEAS62

• *
  • Scale 1/72
  • modelclub.gr
#13 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 04, 2009, 11:36:56 πμ
Παιδιά, καλημέρα σε όλους. Φίλε μου άσχετα με τη ποιότητα της φιγούρας, είναι πολύ ωραίο θέμα. Μάλιστα υπάρχει απο την ίδια εταιρία και 2ος ινδιάνος που αν θες μπαίνουν μαζί και φτιάχνεις μια πολύ ωραία βινιέτα. Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια (πρέπει και 'γω να τις ξεκινησω κάποια στιγμή), που σίγουρα θα είναι ευχάριστη.
 ::salut:: Βασίλης

LIVERPOOL

• *
  • Scale 1/35
#14 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 04, 2009, 02:03:35 μμ
Να κάνω μια ερώτηση.... γιατί είναι μπλε στη φωτο ?  Να ήταν κόκκινος να το καταλάβω, ερυθρόδερμος είναι, αλλά μπλέ !!!!!!  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Όσο για την κατασκευή, είμαι σίγουρος πως επειδή είσαι ακόμα στην αρχή της "φιγουρατζίδικης" πορείας σου, θα την προσέξεις ιδιαίτερα, όπως και στο βάψιμο και στο τέλος το αποτέλεσμα που θα βγει θα είναι ωραίο.

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία
ΣΤΕΛΙΟΣ ΛΑΖΑΡΑΚΗΣ

salonikios

περισσότερα
  • Επισκέπτης
#15 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 04, 2009, 05:59:01 μμ
 ::arrowred:: DIM57 και c.nemo είπα ρε παιδιά να βγώ και λίγο έξω μή  ::violent1::
 ::arrowred:: καλά Νίκο δέν χρειάζεται να με  ::077devil:: στείλεις που σε ευχαρίστησα, πάντως απο εδώ και στο εξής τον ινδιάνο θα τον λέω "Καφέ φλυτζάνι"  ::coffee:: ::lol18:: ::lol18::
 ::arrowred:: φίλε μου Βασίλη το γνωρίζω ότι υπάρχει και δεύτερος και αφού την έχεις δέν την αρχίζεις να μου κάνεις παρέα;  :wink:
 ::arrowred:: Στέλιο γκρί είναι την έβγαλα το βράδυ την φωτό, θα τον δεις άν κατέβεις

Πρόσωπο τέλος! μένει το φτερό....για το βάψιμο δοκίμασα μία τεχνική ενός φιγουρά που περνάει το βασικό τουλάχιστον...10 χέρια. Εγώ πέρασα γύρω στα 8 αρκετά αραιωμένο
Βασικό: sunny skintone+english uniform+vermillion φώτισμα με sunny στα 4 πρώτα +λευκό στο τελευταίο  σκοτείνιασμα:english+vermillion 4 χέρια
το σχεδιο με flat blue

σχόλια, κριτικές ελεύθερα..το ποστάρω για να ακούσω παρατηρήσεις άλλωστε

By ipotis

By ipotis

By ipotis

LIVERPOOL

• *
  • Scale 1/35
#16 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 04, 2009, 06:54:20 μμ
Αυτό που έβλες δεν είναι φλυτζάνι αλλά κούπα.  :mrgreen:

Η "Καφέ κούπα" λοιπόν πάει μια χαρά.  ::icon_thumright::

Αυτόν που λες ότι περνάει 10 χέρια βασικό χρώμα, υποψιάζομαι ποιός είναι, οπότε άκουσέ τον.  :wink:

Φωτό κοντινές είπες δεν μπορείς να βγάλεις ε ?  Το Σάββατο στο Κιτσόμπαρο να ελεγχθεί από κοντά (θα φέρω και μεγενθυτικό φακό μαζί μου)   :lol: :lol: :lol:
ΣΤΕΛΙΟΣ ΛΑΖΑΡΑΚΗΣ

DIM57

• *
  • Scale 1/35
#17 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 04, 2009, 07:17:15 μμ
To αλλο με την τρυπια ....οτα το ξερεις? :twisted:
θα μπορουσες να τον κανεις λιγο πιο αγριο?(λεω τωρα σαν ασχετος φιγουρατζης)αλλιως πεστον "ο θλιμενο βλεμα" :lol: :lol: :lol:
Πλακα κανω ωραιος ειναι ::icon_thumright::

salonikios

περισσότερα
  • Επισκέπτης
#18 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 04, 2009, 08:32:23 μμ
Αυτό που έβλες δεν είναι φλυτζάνι αλλά κούπα.  :mrgreen:
Φωτό κοντινές είπες δεν μπορείς να βγάλεις ε ?  Το Σάββατο στο Κιτσόμπαρο να ελεγχθεί από κοντά (θα φέρω και μεγενθυτικό φακό μαζί μου)   :lol: :lol: :lol:

καφέ φλυτζάνι σε παρακαλώ...ορίστε  ::cofee_proi::, μή νομίζεις και εγώ με αυτές τις μικρές φιγούρες με μεγ.φακό δουλεύω  :evil:

To αλλο με την τρυπια ....οτα το ξερεις? :twisted:

ολοκλήρωσε τη φράση σου δέν υπάρχει λογοκρισία....αλήθεια Δημήτρης ονομάζεσαι; δέν μπορώ να σε λέω (άντε σαλόνικα) Dim57

Επόμενο βήμα βάψιμο της κόκκινης αγγλικής στολής...

LIVERPOOL

• *
  • Scale 1/35
#19 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 04, 2009, 08:37:33 μμ

καφέ φλυτζάνι σε παρακαλώ...ορίστε  ::cofee_proi::, μή νομίζεις και εγώ με αυτές τις μικρές φιγούρες με μεγ.φακό δουλεύω  :evil:

Δε μου λες, εκτός από "καφέ φλυτζάνι" μήπως ρίχνει και ταρώ ?  ::glossa:: :mrgreen:

ΣΤΕΛΙΟΣ ΛΑΖΑΡΑΚΗΣ

Περικλής

• *
  • Scale 1/35
  • Περικλής Σαλεσιώτης
  • Καλημέρα σας απο Newcastle!!!!!!!!!
#20 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 04, 2009, 08:58:18 μμ
Ομορφη δουλεια φιλε μου...το χρωμα δεν θα επρεπε να ειναι πιο κοκκινο? Μου φαινεται οτι ερχεται κατι σε ευρωπαικο?
 ::icon_thumright::
Περικλης Σαλεσιωτης
http://periklissalessiotismodels.webs.com/

salonikios

περισσότερα
  • Επισκέπτης
#21 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 04, 2009, 09:14:41 μμ
Ομορφη δουλεια φιλε μου...το χρωμα δεν θα επρεπε να ειναι πιο κοκκινο? Μου φαινεται οτι ερχεται κατι σε ευρωπαικο?
 ::icon_thumright::

Έχεις δίκιο φίλε μου αλλά ο συγκεκριμένος είναι ελληνοινδιάνος (ταρώ δέν ρίχνει  :mrgreen:)! υπάρχει και ιρλανδοπόντιος (στο γυμναστήριο που πάω)  :lol:

τον έχω κοκκινίσει αλλά δέν φαίνεται καλά ίσως να τον κοκκινίσω περισσότερο, πάντως στην πραγματικότητα πιό πολύ μελαμψοί ηταν με πλατιές μύτες!

Getsa

• *
  • Scale 1/35
  • YΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΣΥΡΟΥ
#22 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 04, 2009, 09:42:55 μμ
Φίλε να μου επιτρέψεις λίγο χιούμορ,
βλέπωντας τη φιγούρα με το βαμμένο κεφάλι και το μεταλικό σώμα θυμήθηκα τον Μέρφυ (Robocop). Ίδιος είναι...  ::icon_thumright::
"Μη φοβάσαι το μοντέλο. Εσύ είσαι αυτός που κρατάει το κοπίδι..."

salonikios

περισσότερα
  • Επισκέπτης
#23 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 04, 2009, 09:53:23 μμ
Φίλε να μου επιτρέψεις λίγο χιούμορ,
βλέπωντας τη φιγούρα με το βαμμένο κεφάλι και το μεταλικό σώμα θυμήθηκα τον Μέρφυ (Robocop). Ίδιος είναι...  ::icon_thumright::

όντως έχεις δίκιο  ::lol18:: έχει και την ίδια έκφραση!....μου φαίνεται αύριο πρέπει να αρχίσω να βάφω και το σώμα!

sirhogr

• *
  • Scale 1/48
  • Για τους φιλους Γιωργος
  • To create something you must be something.
#24 Απ: 54mm Mohawk warrior (βήμα-βήμα)
Μάιος 04, 2009, 11:04:48 μμ
Ισως να φταιει και το φως, αλλα θα προτιμουσα περισσοτερες σκιες!
When we accept tough jobs as a challenge and wade into them, miracles can happen!