Modelclub.gr Φόρουμ

Φωτισμος βιτρινας?? (Αναγνώστηκε 4115 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

steliosgt

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/144
Φωτισμος βιτρινας??
Απρίλιος 22, 2009, 03:02:47 μμ
Καλησπερα μηπως γνωριζει καποιος τι φωτισμο μπορω να βαγω σε βιτρινα detolf απο το ικεα???? εκτος της θεσης του σποτ που εχει στην κορυφη??

mixalis

• *
  • Scale 1/35
  • modelclub.gr
#1 Απ: Φωτισμος βιτρινας??
Απρίλιος 22, 2009, 07:43:44 μμ
Αν θελεις στειλε φωτο για να εχουμε καλητερη αποψη του θεματος. Αν δεν εχεις να στειλεις, κανε μια περιγραφη να καταλαβουμε πως ειναι η βιτρινα

Sjmygian

• *
  • Scale 1/35
  • modelclub.gr
#2 Απ: Φωτισμος βιτρινας??
Απρίλιος 24, 2009, 03:11:39 μμ
Κρίνοντας από το όνομα, πρέπει να είναι η ίδια που αναφέρεται στο http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,11591.msg234645.html#msg234645 (όπου και συζητούνται τρόποι για αύξηση της χωρητικότητας της)
"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια
--------------------------------------------------
clopy & paste
επειδή και η αντιγραφή θέλει μυαλό

steliosgt

• *
  • Scale 1/144
#3 Απ: Φωτισμος βιτρινας??
Απρίλιος 24, 2009, 03:15:56 μμ
καλησπερα αυτη ειναι που γινεται η κουβεντα

Raw_Shooter

• *
  • Scale 1/35
  • Παναγιώτης
#4 Απ: Φωτισμος βιτρινας??
Απρίλιος 24, 2009, 03:29:16 μμ
Ο φωτισμός "κλειστής" βιτρίνας έχει ενα μεγάλο πρόβλημα...την θερμότητα  :!: :!: :!: :!:  Εχω δεί λιωμένα κιτ απο την ζέστη που εκπέμπουν οι λάμπες  :shock: :shock: :shock: :shock:  Σε κάποιες απο τις δικές μου Detolf εκανα το εξής κολπάκι.....αριστερά και δεξιά εντός της βιτρίνας υπάρχουν δυο "σκάλες" μεταλλικές που αποτελούν τον σκελετό της αλλά και ακουμπούν τα γυάλινα ράφια. Παράλληλα και σε απόσταση λίγων χλστων απο τα κάθετα αυτών "τράβηξα" λεπτή μεταλλική ντίζα (όπως εκείνη των φρένων για ποδήλατα). Αφού τις στερέωσα καλά ώστε να μην ταλαντεύονται αγόρασα απο κατάστημα με είδη ηλεκτρικών λάμπες "σπότ" με δίχαλο ηλεκτρονικές και τις "έπιασα" επάνω στις ντίζες, στα ύψη που θέλω, με σφικτηράκια. Έτσι κάθε ράφι μου έχει περιμετρικό φωτισμό και μηδενική θερμότητα (λόγω ηλεκτρονικών λαμπτήρων  :wink: )

steliosgt

• *
  • Scale 1/144
#5 Απ: Φωτισμος βιτρινας??
Απρίλιος 24, 2009, 03:32:18 μμ
Εγω εκανα την σκεψη να βαλω περιμετρικα οπως λες led που δεν βγαζουν θερμοτητα. τι λες??

Raw_Shooter

• *
  • Scale 1/35
  • Παναγιώτης
#6 Απ: Φωτισμος βιτρινας??
Απρίλιος 24, 2009, 03:34:11 μμ
Σίγουρα και τα leds δεν εκπέμπουν θερμότητα αλλά δεν ξέρω την ισχύ τους και κατα πόσο θα φωτίζουν επαρκώς τα ράφια  ::dontknow::

steliosgt

• *
  • Scale 1/144
#7 Απ: Φωτισμος βιτρινας??
Απρίλιος 24, 2009, 03:36:00 μμ
τα σποτακια που τοποθετησες τι μεγεθος εχουν?? υπαρχει φωτο??

Raw_Shooter

• *
  • Scale 1/35
  • Παναγιώτης
#8 Απ: Φωτισμος βιτρινας??
Απρίλιος 24, 2009, 03:41:51 μμ
Τα σποτάκια είναι τα λεγόμενα "4αρια πολυπρισματικά με δίχαλο καρφάκι" δλδ έχουν 4cm διάμετρο και το κάτοπτρο τους είναι πολύερδο για μεγαλύτερο πολλ/σμό του φωτός. Προσωπικά πήρα 4αρια και οχι μεγαλύτερα λόγω του οτι τα έχω βάλει ακριβώς κάτω απο τις γωνίες του άνωθεν ραφιού υπο κλίση ώστε και να φωτίζουν το κάτω ράφι αλλά και να "κρύβονται" απο το πάνω ράφι  :wink: :wink:
Φώτο απο αύριο λόγω του οτι οι βιτρίνες βρίσκονται στο άλλο εργαστήριο (νέο και οχι ακόμα "κατοικήσιμο"  :evil: :evil: )

Raw_Shooter

• *
  • Scale 1/35
  • Παναγιώτης
#9 Απ: Φωτισμος βιτρινας??
Απρίλιος 24, 2009, 03:43:44 μμ
Υπόψην και για αποφυγή παρεξηγήσεων  :D :D δεν είναι κάτι που σκέφτηκα εγώ αλλά που αντέγραψα απο αντίστοιχες βιτρίνες "κολώνες" καταστημάτων χρυσαφικών  :wink: :wink: :wink:

steliosgt

• *
  • Scale 1/144
#10 Απ: Φωτισμος βιτρινας??
Απρίλιος 24, 2009, 03:48:48 μμ
οκ ευχαριστω για τις συμβουλες , θα με βοηθησουν οι φωτο για να καταλαβω καλο Σ.Κ.

kap

• *
  • Scale 1/48
  • Κώστας Καπέλος
  • Ψυχή βαθιά!
#11 Απ: Φωτισμος βιτρινας??
Απρίλιος 24, 2009, 04:05:08 μμ
Σίγουρα και τα leds δεν εκπέμπουν θερμότητα αλλά δεν ξέρω την ισχύ τους και κατα πόσο θα φωτίζουν επαρκώς τα ράφια  ::dontknow::

Είναι άψογες για μοντελιστική και όχι μόνο χρήση, βγάζουν ψυχρό φως, είναι χαμηλής κατανάλωσης (ενεργειακή κατανάλωση χαμηλότερη των ηλεκτρονικών), δεν θερμαίνονται καθόλου, μα καθόλου (μπορείς να την πιάσεις με γυμνό χέρι!!!), έχεις επιλογή χρήσης μετασχηματιστή (DC) ή AC. Τέτοιες βάζω σιγα-σιγά, αντικαθιστώντας το σποτάκι αλογόνου των 60W με την αντίστοιχη LED 3W :!:. Το μεγάλο τους μειονέκτημα είναι η τιμή αγοράς των 23€, όταν η "σποτ" έχει max 4-5€ :cry:
Ψυχή βαθιά!

Δημήτρης Σιόλος

• *
  • Scale 1/35
  • Δημήτρης Σιόλος-IPMS 1314
#12 Απ: Φωτισμος βιτρινας??
Μάρτιος 30, 2016, 07:06:32 μμ
Ας ξεθαψω το συγκεκριμένο θέμα μιας και ετοιμαζω μία βιτρίνα και ψαχνομαι για φωτισμό, από το 2009 η τεχνολογία των led ευτυχώς προόδευσε!  Το θέμα είναι ότι η βιτρίνα έχει ύψος 1,35 και θα έχει 7 γυάλινα ράφια, θα φτάνει φως ως κατω; Όσοι έχουν την detolf με προσθήκη ραφιών τι βλέπουν;