Αποστολέας Θέμα: 54mm SS Nazi Officer  (Αναγνώστηκε 3178 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

salonikios

  • Επισκέπτης
54mm SS Nazi Officer
« στις: Απρίλιος 15, 2009, 06:15:49 μμ »
Η φιγούρα είναι με την μαύρη παραλλαγή πρίν τον πόλεμο. Αν και οι Nazi αποτελούν ένα απο τα μελανότερα σημεία της Ιστορίας, θυμίζω για εμάς τους έλληνες τις σφαγές της Κλεισούρας και του Διστόμου (απο τα SS Polizei) 218 και 250 θύματα αντίστοιχα μεταξύ αυτών και βρέφη, μοντελιστικά αποτελούν το δημοφιλέστερο θέμα.
Η φιγούρα της Andrea είναι βαμμένη με :

Πρόσωπο Βασικό: Sunny skintone+English uniform+Vermillion (ελάχιστο) Φώτισμα: βασικό+sunny skintone      Σκίαση: βασικό+English uniform
Στολή     Βασικό: Black grey+Prussian blue+Matt black                          Φώτισμα: βασικό+black grey+grey    Σκίαση: βασικό+black grey+matt black
Ιμάντες-Ξιφίδιο:   Υπόστρωμα: matt brown  Λάδια: Burnt amber+Ivory black
Άρβυλα:  Gloss black  Φώτισμα:gloss black+black grey
Ασημένια μέρη: Oily steel

Βασικά ήθελα να σχεδιάσω κάτι στηι βάση αλλά δέν είμαι ακόμα για τέτοια.Παρατηρήσεις,σχόλια ευπρόσδεκτα

 
By ipotis


By ipotis


By ipotis


By ipotis


By ipotis


By ipotis


By ipotis

Αποσυνδεδεμένος John-John

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2154
  • Age: 46
  • Τόπος: 80% Θεσ/νικη - 20% Κοζανη
  • Γιαννης Ματιακης
Απ: 54mm SS Nazi Officer
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 15, 2009, 06:36:31 μμ »
Δώσε πράγμα στον λαό, το σώμα μου άρεσε πολύ, το πρόσωπο ΒΓΗΚΕ λίγο  ::hlioskaytos::  πολύ ωραία δουλεία στο περιβραχιόνιο, και στην μπότα ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Η άποψη και η γνώμη είναι σαν την κ..τρυπιδα, όλοι έχουν από μια, Τα προβλήματα αρχίζουν όταν κλ@νει..

Αποσυνδεδεμένος NebelWerfer

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1096
  • Age: 42
  • Τόπος: Riyadh
Απ: 54mm SS Nazi Officer
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2009, 08:06:23 μμ »
την εκανες τελικα Θεοφιλε!

μπραβο.εμενα μου αρεσει παντως πολυ!

 ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

τα υπολοιπα για τους φυγουραδες
Αλβινος
  [img]http://www.modelclub.gr/images/bob.jpg

Αποσυνδεδεμένος Harris Charalambous

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1862
  • Τόπος: Maryland, USA
  • IPMS 410 MC 85
Απ: 54mm SS Nazi Officer
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 15, 2009, 08:41:34 μμ »
Exoho vapsimo eidika stin stoli - to prosopo theli ligo ksanikma...vkigai ligo melampsos....
Μοντελιστής από Αμερική

salonikios

  • Επισκέπτης
Απ: 54mm SS Nazi Officer
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 15, 2009, 08:48:58 μμ »
 ::arrowred:: Γιάννη το περιβραχιόνιο βασικά είναι πατέντα, είναι decals αεροπλάνων 1/72 (!) και η σβάστιγκα με μαύρο μαρκαδόρο για cd και αυτό επειδή τα πινέλα μου έγιναν άστα να πάνε και δέν μπορόυσα να βάψω
 ::arrowred:: Αλβίνε θυμάσαι που την παραγγέλναμε online;  :lol: :lol:
 ::arrowred:: Harris έχεις δίκιο φίλε μου, πρώτη φορά με ακρυλικά στο πρόσωπο γαρ... :oops:

Αποσυνδεδεμένος Ni_Kos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2410
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki - Milano
Απ: 54mm SS Nazi Officer
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 15, 2009, 09:52:12 μμ »
Φίλε μου Θεόφιλε,

Καταρχήν η φιγούρα χάνει στις φωτογραφίες .......

Τα είπαμε από κοντά το μεσημέρι και την είδα και ...live και πραγματικά η δουλειά που έχεις κάνει είναι καταπληκτική !!  Ειδικός στις φιγούρες δεν είμαι, αλλά θαυμάζω την υπομονή και την τεχνική που χρειάζετε να εφαρμοστεί σε κάτι τόσο μικρό με τόσες λεπτομέρειες   ::proskino:: ::proskino:: 

Επαναλαμβάνω ότι στις φωτογραφίες δεν φαίνεται καλά το φοβερό βάψιμο που έχεις κάνει στη ζώνη, στο γιακά και στο καπέλο   ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους πιό πάνω για το χρώμα του προσώπου, αλλά μπορεί ο χριστιανός να πήγε σε κανά .. σολάριουμ ή να τον μαζέψαν άρον αρον από τις παραλίες για να πάει να πολεμήσει  :mrgreen:  :mrgreen:

Άντε να δούμε και τις επόμενες δουλειές σου  :wink: !!!     Δε λέω, δε λέω  ::glossa::
Nikolas Kostoulas

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: 54mm SS Nazi Officer
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 15, 2009, 10:01:25 μμ »
Φοβερος ο τυπος και του εδωσες και μια..... νεκριλα (οπως τον βλεπω στη φωτο) αλληγορικη ::icon_thumright::
αψογη δουλεια

salonikios

  • Επισκέπτης
Απ: 54mm SS Nazi Officer
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 15, 2009, 10:18:48 μμ »

Θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους πιό πάνω για το χρώμα του προσώπου, αλλά μπορεί ο χριστιανός να πήγε σε κανά .. σολάριουμ ή να τον μαζέψαν άρον αρον από τις παραλίες για να πάει να πολεμήσει  :mrgreen:  :mrgreen:
 
Άντε να δούμε και τις επόμενες δουλειές σου  :wink: !!!     Δε λέω, δε λέω  ::glossa::

Νίκο και Dim57 τον πλάκωσα στα μπουνίδια πρίν τον ποστάρω  ::boxing:: για αυτό βγήκε έτσι
Αχ, εσύ τι ξέρεις, τί ξέρεις  ::sprechende_007:: ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος LIVERPOOL

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2517
  • Age: 60
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απ: 54mm SS Nazi Officer
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 15, 2009, 11:05:25 μμ »
Πανω από όλα να μην ξεχνάμε ότι ο Θεόφιλος είναι καινούργιος στις φιγούρες. Έχει πολλά να μάθει πάνω στις τεχνικές και να διανύσει πολύ δρόμο μέχρι να αποκτήσει την δική του τεχνοτρπία.

Ομολουμένως έχεις κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά Θεόφιλε. Φαίνεται το μεράκι σου πάνω στις φιγούρες. Περιθώρια για βελτίωση πάντα θα υπάρχουν. Οπότε συνέχισε και σύντομα θα φτάσεις σε πολύ υψηλό επίπεδο.

Αν μπορείς να βγάζεις κοντινότερες φωτογραφίες για να φαίνονται πιο καλά.
ΣΤΕΛΙΟΣ ΛΑΖΑΡΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: 54mm SS Nazi Officer
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 16, 2009, 12:38:12 πμ »
Εμενα μου αρεσε αυτο δεν το εγραψα ως λαθος αλλα μολις το ειδα ειδικα στη τριτη φωτο πηγε  το μυαλο μου σε αντιπροπαγανδιστικη αφισα των συμμαχων
εξαλλου οι αρειοι δεν ηταν ολοι ξανθοι και γαλανοματες θα μου αρεσε και ενα μουστακακι τυπυ αδολφου να δεσει το γλυκο  :mrgreen:

salonikios

  • Επισκέπτης
Απ: 54mm SS Nazi Officer
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 16, 2009, 11:18:53 πμ »
 ::arrowred:: Στέλιο κάτι μου έλεγες ότι σκέφτεσαι να αρχίσεις μία φιγούρα, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αφήσεις για λίγο τα αεροπλάνα (πολύ λίγο- καλά μή βαράς-)...όσο για τη μηχανή είναι για τα πανηγύρια η δικιά μου απο πιο κοντά τις βγάζει όλες θολές
 ::arrowred:: φίλε μου DIM57 με τα άψογα διοράματα το ξέρω ότι σου άρεσε και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

Αποσυνδεδεμένος MORFEAS62

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 203
  • Age: 61
  • Τόπος: Αθήνα - Καλλιθέα
  • modelclub.gr
Απ: 54mm SS Nazi Officer
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 16, 2009, 11:34:54 πμ »
Καλημέρα σας κύριοι και καλό Πάσχα να έχουμε. Φίλε μου η φιγούρα σου είναι πολύ καλή. Η στολή και τα παρελκόμενα μια χαρά.Για το πρόσωπο σε καταλαβαίνω, γιατί είμαι και 'γω μαθητευόμενος στα ακρυλικά για το δέρμα. Μέχρι πήγα σε κατάστημα με fantasy figures για μαθήματα βαψίματος, όλα καλά αλλά για το flesh και άλογα γυρίζω στα λάδια προκειμένου να σπάσουν τα νεύρα μου. Τη φωτοσκίαση όπως μου αρέσει τη πετυχαίνω μόνο με λάδια, και άμα δεν μου βγει το πρόσωπο δεν μου πάει να συνεχίσω. Καλή συνέχεια φίλε μου και πειραματίσου με το σχεδιασμό βάσης.
 ::salut:: Βασίλης

Αποσυνδεδεμένος LIVERPOOL

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2517
  • Age: 60
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απ: 54mm SS Nazi Officer
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 16, 2009, 12:53:23 μμ »
::arrowred:: Στέλιο κάτι μου έλεγες ότι σκέφτεσαι να αρχίσεις μία φιγούρα, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αφήσεις για λίγο τα αεροπλάνα (πολύ λίγο- καλά μή βαράς-)...όσο για τη μηχανή είναι για τα πανηγύρια η δικιά μου απο πιο κοντά τις βγάζει όλες θολές


Για μηχανή καλό είναι να επενδύσεις κάποια χρήματα, όχι πάνω από 150-200 euro (εγώ μια τέτοια έχω και προχθέ είδα ότι την ίδια έχει και ο Γιάννης Γιάννης) που να έχει macro το πολύ μέχρι 2 για να βγάζεις κοντινές φωτογραφίες χωρίς να θολώνουν. Ειδικός σ' αυτά είναι ο Παναγιώτης, συμβουλέψου τον.

Spoiler (hover to show)
ΣΤΕΛΙΟΣ ΛΑΖΑΡΑΚΗΣ

salonikios

  • Επισκέπτης
Απ: 54mm SS Nazi Officer
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 16, 2009, 03:22:22 μμ »
Για το πρόσωπο σε καταλαβαίνω, γιατί είμαι και 'γω μαθητευόμενος στα ακρυλικά για το δέρμα. Μέχρι πήγα σε κατάστημα με fantasy figures για μαθήματα βαψίματος, όλα καλά αλλά για το flesh και άλογα γυρίζω στα λάδια προκειμένου να σπάσουν τα νεύρα μου. 
 ::salut:: Βασίλης

Φίλε Βασίλη, ακριβώς επειδή είναι δύσκολο αποφάσισα απο εδώ και μπρός να βάφω προσωπα μόνο με ακρυλικά...πού θα πάει θα το πετύχω, για την συγκεκριμένη ακολούθησα αναλογίες για το βασικό γνωστού μοντελιστή (άν δεν μας δουλεύει :mrgreen:). Όσον αφορά για την βάση έχεις δίκο για την μεθεπόμενη φιγούρα έχω σκεφτεί τι θα κάνω...θα πάρω βοήθεια κοινού όμως (βλέπε τον master Ροδόπουλο και άλλους)

Στέλιο την μηχανή την πήρα πρίν λίγους μήνες για ταξίδια κυρίως  8) , δέν είχα στα υπόψιν το φόρουμ  ::dontknow:: , δέν πειράζει όμως θα με ανεχτείτε έτσι  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Ni_Kos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2410
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki - Milano
Απ: 54mm SS Nazi Officer
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 16, 2009, 03:32:03 μμ »

Στέλιο την μηχανή την πήρα πρίν λίγους μήνες για ταξίδια κυρίως  8) , δέν είχα στα υπόψιν το φόρουμ  ::dontknow:: , δέν πειράζει όμως θα με ανεχτείτε έτσι  :mrgreen:

Μεγάλε ..... άσε τα ταξίδια και πέσε με τα μούτρα στο μοντελισμό   :mrgreen:
Nikolas Kostoulas

Αποσυνδεδεμένος Guderian

  • Δημήτρης Τσιτσόπουλος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1530
  • Age: 57
  • Τόπος: Ηλιούπολη (αλλά δεν ξεχνώ τους Αμπελόκηπους)
  • SCHΝELLER ALS HEINZ
Απ: 54mm SS Nazi Officer
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 05, 2009, 11:36:10 μμ »
Τζετ ο ναζί!!!  Το πρόσωπο έχει μία όχρα, αλλά δεν πειράζει. Από μπροστά όπως τον βλέπω είναι φτυστός ο Γκαίμπελς!!!

Μιας και με βάζετε στο τρυπάκι για φιγούρα μία απορία ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΥ με το θέμα. Το πρόσωπο θα το κάνω με λάδια ή ακρυλικά. Και αν είναι ακρυλικά, να προτιμήσω τα βαγέχο που έχουν και ποικιλία?

 ::salut::

type less model more

Αποσυνδεδεμένος sirhogr

  • Για τους φιλους Γιωργος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 670
  • Age: 56
  • Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • To create something you must be something.
Απ: 54mm SS Nazi Officer
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 05, 2009, 11:45:05 μμ »
Τζετ ο ναζί!!!  Το πρόσωπο έχει μία όχρα, αλλά δεν πειράζει. Από μπροστά όπως τον βλέπω είναι φτυστός ο Γκαίμπελς!!!

Μιας και με βάζετε στο τρυπάκι για φιγούρα μία απορία ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΥ με το θέμα. Το πρόσωπο θα το κάνω με λάδια ή ακρυλικά. Και αν είναι ακρυλικά, να προτιμήσω τα βαγέχο που έχουν και ποικιλία?

 ::salut::

Αμα ακολουθησεις ακρυλικα σιγουρα τα vallejo ειναι η καλυτερη λυση.
When we accept tough jobs as a challenge and wade into them, miracles can happen!

salonikios

  • Επισκέπτης
Απ: 54mm SS Nazi Officer
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 05, 2009, 11:50:45 μμ »
Τζετ ο ναζί!!!  Το πρόσωπο έχει μία όχρα, αλλά δεν πειράζει. Από μπροστά όπως τον βλέπω είναι φτυστός ο Γκαίμπελς!!!

Μιας και με βάζετε στο τρυπάκι για φιγούρα μία απορία ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΥ με το θέμα. Το πρόσωπο θα το κάνω με λάδια ή ακρυλικά. Και αν είναι ακρυλικά, να προτιμήσω τα βαγέχο που έχουν και ποικιλία?

 ::salut::



Φίλε μου ένας κύριος λόγος που βάζω βήμα βήμα τον Ινδιάνο είναι μπάς και ασχοληθούν κάποιοι με φιγούρα, εγώ προσωπικά θέλω να βλέπω την δουλειά πολλών.....όσον αφορά το πρόσωπο: τα λάδια είναι πιό εύκολα στην φωτοσκίαση γιατί μπορείς να τα χειριστείς πιό απλά και να διορθώσεις λάθη με το bleding (σβήνεις τα όρια) γιατί ααααααααααααργούν να στεγνώσουν!

Αντίθετα τα ακρυλικά είναι πιο δύσκολα θέλει πρακτική και τελείως διαφορετικό τρόπο δουλειάς γιατί κάνεις στρώματα σκίασης βασικού φωτίσματος. Στις δικές μου φιγούρες δές τον Ινδιάνο με τα ακρυλικά (γιατί ο ναζί δέν βγήκε καλός) και τον Ίβηρα με λάδια.
 Με ακρυλικά και  Vallejo και Andrea αλλά πολύ καλό κούνημα ακόμα και χτύπημα στο χέρι όπως και καλή αραίωση γιατί είναι πηχτά. Ελπίζω να σε διαφώτισα κάπως...

Tags: