Αποστολέας Θέμα: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48  (Αναγνώστηκε 2258 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zark

  • Professional Lego builder !!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 57
  • Τόπος: Πατρα
  • aka Παναγιώτης Ζαρκάδης
Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« στις: Μάρτιος 17, 2009, 11:47:00 μμ »
Να και κατι καινουργιο... ετσι για να περναει η ωρα. Μολις το τελειωσα, ζεστο απο το φούρνο.
Το διασημο (μπαρντόν)...Su-22 της Κοπρο....λαθος ήθελα να πω  KP ή Korpo. Χρειάστηκαν ενα δυο ουισκακια για να το αρχισω, και άλλα δυο τρια για να το τελειωσω.


Αποσυνδεδεμένος Θάνος_79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2063
  • Age: 45
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ - ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
  • ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ
Απ: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 18, 2009, 12:15:15 πμ »
Συγχαρητήρια φίλε μου για το όμορφο θέμα που επέλεξες να ασχοληθείς, αλλά και για το

πολύ καλό αποτέλεσμα που πέτυχες..... ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Μπορείς να δώσεις πληροφορίες (κιτ <καλό κομμάτι ή όχι ?>, βελτιωτικά- αν χρησιμοποίησες......)

Υγ.  ::alarm:: ::alarm:: Που το βρήκες ???

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Zark

  • Professional Lego builder !!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 57
  • Τόπος: Πατρα
  • aka Παναγιώτης Ζαρκάδης
Απ: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 18, 2009, 12:28:36 πμ »
Μην ανοιγεις πληγες τωρα. (Ταχα μου ταχα μου , λες και δεν τα θελει ο κολος μας).
Το κιτ απο θεμα συρναμολογησης, κοκπιτ (ακομα δεν μπορω να καταλαβω μια τεραστια τετραγωνη τρυπα που ειχε ενα πλαινο πανελ τι ηταν), εφαρμογης , σηματων......νομιζω δεν αφησα τιποτα εξω , ηταν ΧΑΛΙΑ  (α, ξεχασα, ελειπε και ενα σπρου απο τη συσκευασια, ευτυχως αυτο με τα οπλικα συστηματα και τις δεξαμενες- ειχα αλλες στο spare box-οι οιωνοι μιας καλης αρχης με το ανοιγμα του κουτιου). Οι μονες βελτιωσεις που εκανα, ηταν στα απαραδεκτα αεροφρενα, νεο κ36 στο κοκπιτ, το καταληλο "ντυσημο" στην καλυπτρα και καλοδιωσεις στο συστημα προσγειωσεις.

Αποσυνδεδεμένος Θάνος_79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2063
  • Age: 45
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ - ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
  • ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ
Απ: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 18, 2009, 12:34:22 πμ »


Πάλεψες με λιοντάρια και βγήκες νικητής  ::icon_thumright::

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Zark

  • Professional Lego builder !!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 57
  • Τόπος: Πατρα
  • aka Παναγιώτης Ζαρκάδης
Απ: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 18, 2009, 12:52:54 πμ »
ΓΓΓΓΚΚΚΚΡΡΡΡΡΡΡ........

Αποσυνδεδεμένος trelas3

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2906
  • Age: 50
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • Αthanasiadis George
Απ: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 18, 2009, 01:14:16 πμ »
Kαλα μιλαμε επιασες θεματαρα φοβερο ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 18, 2009, 07:25:28 πμ »
Αψογο,γειά στα χέρια σου και τα νεύρα σου  :mrgreen:που το κατάφερες.Αρα και το Su-5 της ίδιας εταιρείας που έχω πρέπει να είναι μια από τα ίδια σε ποιότητα και εφαρμογή;Και πάλι μπράβο σου που την γλίτωσες από το λάκκο των μοντελιστικών λεόντων και το έφτιαξες.
 ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
 ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος antonio46

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 204
  • Age: 30
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 18, 2009, 03:02:56 μμ »
 :shock: :shock:Οντως παλεψες με τα λιονταρια και βγηκες νικητης........Φοβερος φιλε μου!!!!!!! ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
shadow knows never forget your roots f-4

Αποσυνδεδεμένος Kookooniaw

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 44
Απ: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 18, 2009, 04:05:23 μμ »

Zark, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η βάση του. Πως την έκανες? Αν κατάλαβα καλά, είναι καθρέπτης που έχει "τυπωθεί" πάνω του ο χάρτης της ανατολικής Μεσογείου. Σωστά? Ή είναι απλά ο χάρτης και από επάνω απλό τζάμι που λόγω φωτογραφίας φαίνεται σαν να είναι καθρέπτης και με ξεγέλασε?

Αποσυνδεδεμένος OANNHSEA

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 891
  • BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE
Απ: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 18, 2009, 04:28:16 μμ »
Μήπως θα μπορέσεις να βάλεις καλύτερες φωτογραφίες γιατί  είναι υπέροχο;;;   :cry: :cry: 
 ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΥΤΕΡΗΣ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2318
  • Age: 56
  • Τόπος: Γερακας
Απ: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 18, 2009, 08:02:05 μμ »
αν βγαζεις με πεντε ουισκακια τετοια αποτελεσματα,να σου στειλω ενα κασονι!!!!!! ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::


Αποσυνδεδεμένος Zark

  • Professional Lego builder !!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 57
  • Τόπος: Πατρα
  • aka Παναγιώτης Ζαρκάδης
Απ: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 18, 2009, 09:33:54 μμ »
Για τα ουισκακια μετα χαρας να τα πουμε απο πιο κοντα. Για το κιτ...το συγκεκριμενο ηταν τρια διαφορετικα χρωματα γκρι το πλαστικο, αρα υποθετω οτι η ΚΡ εχει φτιαξει μια ολοκλερη οικογενεια απο Su-17,Su-20,Su-22... χρησιμοποιωντας κοινα κομματια. Ισως εκει χαλασε η συνταγη. Το προηγουμενο κιτ της ΚΡ το Su-25 που εθαψα στην αμμο το θεωρω πολυ ανωτερο απο το αντιστοιχο της Monogram.
   Αχα, η βαση....εχουμε και λεμε, καθρεπτης.... που κολλησα πανω χαρτη της Λιβυης  που βρηκα στο ιντερνετ ο οποιος ειχε αποτυπωθει σε αυτοκολητο διαφανες πλαστικο. Εβαλα απλως και λιγο αμμο στο τελος ετσι....θεμα καλλιτεχνικου ενστικτου....
Ετσι φαινεται οτι ειναι και χαρτης και καθρεπτης, δυο σε ενα ,σαν τα σαμπουαν...

Αποσυνδεδεμένος Kookooniaw

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 44
Απ: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 18, 2009, 10:30:13 μμ »
Zark, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η βάση του. Πως την έκανες? Αν κατάλαβα καλά, είναι καθρέπτης που έχει "τυπωθεί" πάνω του ο χάρτης της ανατολικής Μεσογείου. Σωστά? Ή είναι απλά ο χάρτης και από επάνω απλό τζάμι που λόγω φωτογραφίας φαίνεται σαν να είναι καθρέπτης και με ξεγέλασε?
Αχα, η βαση....εχουμε και λεμε, καθρεπτης.... που κολλησα πανω χαρτη της Λιβυης  που βρηκα στο ιντερνετ ο οποιος ειχε αποτυπωθει σε αυτοκολητο διαφανες πλαστικο. Εβαλα απλως και λιγο αμμο στο τελος ετσι....θεμα καλλιτεχνικου ενστικτου....
Ετσι φαινεται οτι ειναι και χαρτης και καθρεπτης, δυο σε ενα ,σαν τα σαμπουαν...
Μάλιστα. Πες μου τώρα περισσότερες λεπτομέρειες αν θέλεις. Τι είδους αυτοκόλλητο διαφανές πλαστικό χρησιμοποιήσες (το αγόρασες από είδη σχεδίου?) και που ή πως το εκτύπωσες έγχρωμο - είδος εκτυπωτή, είδος φύλλου πλαστικού κλπ. Το θεωρώ πολύ ευρηματικό και ομολογώ πως έχω ήδη στο μυαλό μου κάτι αντίστοιχο.

Αποσυνδεδεμένος Zark

  • Professional Lego builder !!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 57
  • Τόπος: Πατρα
  • aka Παναγιώτης Ζαρκάδης
Απ: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 19, 2009, 12:06:58 πμ »
Σχετικα με το χαρτη... πηγα σε ενα φωτοτυπαδικο, τους εδωσα τη φωτο με το χαρτη που ειχα κατεβασει, τους ειπα να μου το τυπωσουν σε διαφανες αυτοκολητο πλαστικο. Παιξαμε με τη πυκνοτιτα των χρωματων για να εχουμε μια σχετικη διαφανια... και τελος καλο, ολα καλα...

Αποσυνδεδεμένος Μούργα

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 490
  • Age: 48
  • Τόπος: Πατρα
Απ: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 26, 2009, 12:20:13 πμ »
Ωραιο το αποτλεσμα φιλε εμπλεξα και εγω καποτε με μοντελα KP και πηγα να πιο κωνιο.Εμενα με απασχολει και θελω να με βοηθησεις με τα χρωματα τις παραλλαγης τι FS ειναι και με τι εβαψες εκανες προσμηξεις??? Σε ευχαριστω ::salut:: ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΓΕΝΙΟΣ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1312
  • Age: 51
  • MC-114 IPMS-1023
Απ: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 26, 2009, 04:26:14 μμ »
Πολύ ωραίο το "Su"  ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::

Δώσε μερικές ακόμα φωτο αν υπάρχουν  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Zark

  • Professional Lego builder !!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 57
  • Τόπος: Πατρα
  • aka Παναγιώτης Ζαρκάδης
Απ: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 26, 2009, 11:57:07 μμ »
Μουργα????? και Πατρινος?  Που εισαι αγορι μου,....... δεν ξερω αν θελω να σε γνωρισω!......!!!
    Αστεια το λεω το καταλαβαινεις...Ας παμε στο θεμα μας. Η παραλαγη δεν εχει καμια σχεση με τα FS που ειχα απο βιβλιογραφια. Εχει γινει εμπιρικα με το ματι βαση φωτογραφιων. Ολα τα χρωματα ξανηχτηκαν αρκετα με ανοιχτοτερους τονους διαφορων χρωματων. Δεν σου κρυβω οτι πραγματι δεν ειχα ιδεα πως θα ηταν το τελικο αποτελεσμα...

Αποσυνδεδεμένος Μούργα

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 490
  • Age: 48
  • Τόπος: Πατρα
Απ: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 27, 2009, 12:04:24 πμ »
Μουργα????? και Πατρινος?  Που εισαι αγορι μου,....... δεν ξερω αν θελω να σε γνωρισω!......!!!
    Αστεια το λεω το καταλαβαινεις...Ας παμε στο θεμα μας. Η παραλαγη δεν εχει καμια σχεση με τα FS που ειχα απο βιβλιογραφια. Εχει γινει εμπιρικα με το ματι βαση φωτογραφιων. Ολα τα χρωματα ξανηχτηκαν αρκετα με ανοιχτοτερους τονους διαφορων χρωματων. Δεν σου κρυβω οτι πραγματι δεν ειχα ιδεα πως θα ηταν το τελικο αποτελεσμα...

Χα χαχα αμα με γνωρισεις θα αλλαξεις γνωμη χαχαχα Εγω φτιαχνω ενα F-16 agressor και εχει σχεδον τα ιδια χρωματα παλευα με FS και αντιστοιχιες τους αλλα δεν υπηρχαν ολα τα χρωματα ετσι αναγκαστηκα να κανω το ιδιο να παιξω με φωτο και το ματι και μολις ειδα τον Ρωσο σου ηταν ευκαιρια να μαθω πως το εκανες.Ευχαριστω και παλι μπραβο για την κατασκευη σου. ::salut:: ::salut:: ::eusa_clap:: ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος HFAISTOS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1332
  • Age: 53
  • Τόπος: ΛΗΜΝΟΣ
  • Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ
Απ: Su-22 M2 LIBYAN AIR FORCE 1/48
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 27, 2009, 12:38:00 πμ »
AΨΟΓΟΣ  ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Tags: su-22 libyan