Αποστολέας Θέμα: F-84F H.A.F 1/48 NATO  (Αναγνώστηκε 8489 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Θάνος_79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2063
  • Age: 45
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ - ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
  • ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 01, 2009, 01:58:21 μμ »
Γιάννη τα βελτιωτικά που τα βρήκες  ::arrowred::τα είχες ή από το Τρίγωνο;

Τα καπάκια από τα ανοιχτά panels στην κάτω πλευρά είναι τα κομμάτια του κίτ ή φύλλα χαλκού;

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ορεστης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 620
  • Age: 56
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 01, 2009, 05:39:43 μμ »
Φανταστικό αποτέλεσμα για ένα κατά την γνώμη μου όμορφο αεροπλάνο και κυρίως ελληνικό θέμα.Μπάβο Γιάννη. ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος STEF

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 727
  • Age: 48
  • Τόπος: KERATSINI
  • Superdetail madness
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 01, 2009, 09:24:56 μμ »
Μπράβο Γιάννη ::eusa_clap:: ::icon_thumright::.

Αποσυνδεδεμένος staticjim

  • 3 Birds sitting ......
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1277
  • Τόπος: UK , Manchester
  • Sotiropoulos Dimitris
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 01, 2009, 09:42:05 μμ »
Οτι και να πω λιγο ειναι !!!!

Αν οι διασημοι σταρ αφηνουν τα αποτυποματα τους στο Walk of Fame .......εσυ πρεπει να πας να αφησεις τις πατημασιες σου στις πλακες της ιπποκρατους  :shock: :shock: :shock:

Μπραβο ρε Γιανναρε τουδωσες και καταλαβε παλι  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος Harris Charalambous

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1862
  • Τόπος: Maryland, USA
  • IPMS 410 MC 85
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 01, 2009, 10:02:54 μμ »
Exoho  ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::
Μοντελιστής από Αμερική

Αποσυνδεδεμένος trelas3

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2906
  • Age: 50
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • Αthanasiadis George
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 01, 2009, 10:27:22 μμ »
παρα πολυ ωραιο οπως παντα απο τον Γιαννη υψηλη ποιοτητα ::salut::

Αποσυνδεδεμένος jtrip49

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 257
  • Age: 74
  • Τόπος: Χανιά
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 02, 2009, 02:35:50 μμ »
Φίλε Γιάννη γειά σου, ελπίζω να είσαι καλά και εσύ και η οικογένεια σου, εγώ δεν θα κάνω κανένα σχόλιο διότι οι μοντελιστική σου δυνότητα είναι αποδεδειγμένη :wink: είσαι όμως άτυχος επειδή στο συγκεκριμένο αφος ήμουν υπόλογος από
το 1970 έως 1974 που πήγα Αμερική για τα Α-7Η, επίτρεψε μου λοιπόν πάντα καλοπροαίρετα να κάνω μερικά ιστορικά σχόλια που αφορούν την πραγματικότητα, διότι μιά παράμετρος του μοντελισμού είναι η όσο το δυνατό καλύτερη απόδοση του μοντέλου σε σχέση με το πραγματικό εξωτερικά, λοιπόν έχουμε και λέμε:
α) Ποτέ το συγκεκριμένο αφος (218) δεν βάφτηκε με καμουφλάζ ΝΑΤΟ, αφενός διότι ήταν  μεγάλα -81RE (όπως λέμε σήμερα Blk30 κλπ) και αφετέρου επειδή δεν άνηκε σε Μοίρα ΝΑΤΟ αλλά σε Εθνική Μοίρα(βλέπεις από τότε είμαστε...... και τις
Μοίρες ΝΑΤΟ της επανδρώνα με με παλαιότερης κατασκευής Αφη (μικρά -RE)
β) Η διαμόρφωση που έχης βάλη στα όπλα - καύσιμα δεν υπήρξε ποτέ (πάντα το αφος πετούσε με δύο δεξαμενές καυσίμου των 450 Γαλλονίων στούς εσωτερικούς φορείς ακόμα και όταν η δεξιά παρέμενε άδεια για λόγους αποστολής, η μόνη περί-
πτωση που πετούσε με μία δεξαμενή και αυτή ήταν πάντα η αριστερή ήταν όταν ήταν φορτωμένη ή βόμβα BLUE BOY  :wink:, ή χωρίς δεξαμενές και στους εσωτερικούς φορείς τοποθετούσαν βόμβες των 1000 ή 2000 λιμβρών, στους εξωτερικούς
φορείς τοποθετούσαν ανάλογα με την αποστολή ή δύο βόμβες των 500 ή 750 λιμβρών (μια στον καθένα ) ή από ένα κάλαθο με ρου κκέτες των 2,75 ιντσών στον καθένα  γιά δε τις ρουκκέτες των 5ιντσών και για διορθώσης άλλα εκτός από αυτά
που σου λέη ο φίλος ο Χάρης σε παραπέμπω στο ΑΡΧΕΙΟ MODELCLUB - LINKS - ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ/ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ - STELIOS 2000 (hhtp:www.primeportal. net/the airstrip.htm) - JET (F-84F / FU...).
γ) Τώρα και ένα δύο τεχνικά, η δεξαμενή που αναφέρης ώς δεξαμενή Οξυγόνου, είναι Δεξαμενή αποθηκεύσεως πεπιεσμένου αέρος (3000 psi) για να εκκινήση το STARTER και με την σειρά του να περιστρέψη τον κιν/ρα του αφους στις επιθυμητές στροφές για να εκκινήση, επίσης ήταν ολοστρόγγυλη σαν μπάλλα, οδε χώρος άνωθεν ήταν κενός και όχι κομμάτι του κιν/ρα απλός μια προέκταση αυτού που συνδέετο το STARTER (την 1/48 διάμετρος 0,5 cm και μήκος 1cm) και δεξιά και αριστερά αυτού τα εξωτερικά τοιχώματα των αεραγωγών τoυ κινητήρα που είχε σχήμα "U", επίσης στο έμπρόσθιο μέρος της καταπακτήςστο κάτω μέρος ευρίσκετο η δεξαμενή υδραυλικού υγρού του συστήματος POWER, αι αυτά στα αναφέρω επειδή έχης ανοίξη το συγκεκριμένο καπώ.
Δεν θέλω άλλο να σε κουράσω (βέβαια υπάρχουν κάποια λαθάκια με τα προειδοποιητικά ως προς την θέση τοποθέτησης και άλλα ελλείποντα εμφανή αντικείμενα όπως π.χ. στο κάτω μέρος του αλεξιπτώτου που υπάρχη ένα πέλμα για να εμποδίση το αφος να ακουμπίση στο έδαφος κατα την Α/Γ και Π/Γ επειδή χρησιμοποιούσαν μεγάλες γωνίες ανυψώσεως του ρύγχους)εδώ λοιπόν σε χαιρετώ φιλικά  Γιάννης   Χανιά... ::salut::
IPMS Ελλάδος - Μέλος #7  (1981-1990)
ΟΜΙΛΟΣ ΣΤΑΤΙΚΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ Ν. ΧΑΝΙΩΝ (ΙΔΡΥΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ) - 2007.

Αποσυνδεδεμένος DJ ANAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2611
  • Age: 51
  • Τόπος: Nürnberg/FRANKEN/ΣΕΡΡΕΣ
  • Χοντος Αναστασιος
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 02, 2009, 03:09:02 μμ »
Δεν παυει ομως μια φανταστηκη μοντελιστηκα κατασκευει. ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Βρε Γιαννη σε επιασαν αδιαβαστο ::read2:: ::book:: ::kerasma:: ::glossa:: :mrgreen:
Τασος ::salut::

Αποσυνδεδεμένος kostas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 706
  • Age: 51
  • Τόπος: εκεί που με πορδές βάφουν αυγά
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 02, 2009, 03:30:15 μμ »
Μπράβο ρε Γιάννη, μας χάρισες ένα ακόμα απίθανο μοντέλο υπεράνω κάθε κριτικής παρόλα τα προβλήματα που αντιμετώπισες. Για άλλη μια φορά χαζεύω χωρίς πολλά πολλά λόγια ::eusa_clap:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1547
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 02, 2009, 07:56:37 μμ »
Όντος φίλε Γιάννη δεν ήμουν και τόσο διαβασμένος γι΄αυτό το θέμα όσο θα έπρεπε :?. Το κατασκεύασα με λίγες φωτογραφίες από προσωπικό μου αρχείο όμως με Vietnam παραλλαγή και λίγες που βρήκα στο internet, έχοντας και ένα βιβλίο με γενικές πληροφορίες για το τύπο F-84F. To s/n το βρήκα από τη λίστα αεροσκαφών που είχε στις τάξεις της η ΠΑ, σύμφωνα πάντα με το περιοδικό Ελληνικά Φτερά Τευχ.3 Φθινόπωρο΄07. Για να αλλάξω το s/n 37218 μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ποια s/n είχαν ΝΑΤΟ παραλλαγή :?: ::book::
Να δώ αν μπορώ να το αλλάξω τελικά με τόσα βερνίκια που έχει φάει  :roll: :?
Η διαμόρφωση που έχει το μοντέλο είναι ενδεικτική σύμφωνα με φώτο πραγματικού F-84F από το περιοδικό HAF Υ/2007/A με άρθρο για τα ελληνικά F-84F στην Κύπρο. Τώρα σύμφωνα με τις θυρίδες της “κοιλιάς” του άφους ξέρω από αρκετές φώτο που έχω, η μία δεξαμενή (αριστερή) έλειπε όταν ήταν ανοιγμένες οι θυρίδες και γινόταν συντήρηση στην περιοχή αυτή. Όπως έχω προαναφέρει στην αρχή του post μου, αρκέστικα στο βελτιωτικό set της CMK για την ανάδειξη του κινητήρα λόγω μη ύπαρξης βιβλιογραφίας για την περιοχή αυτή.
Ελπίζω η κατασκευή μου να αποτελέσει σημείο αναφοράς και μόνο, για όλους όσους θα ασχοληθούν μελλοντικά με το συγκεκριμένο τύπο, σύμφωνα πάντα με τα προαναφερθέντα λάθη που έχω κάνει και τις σημαντικές πληροφορίες του φίλου Γιάννη Τριπολιτάκη ::salut::.
Παραθέτω μερικές φώτο από το αρχείο μου που βασίστηκα σε αυτές για την κατασκευή μου.







Τώρα πάμε για άλλα  :D
Επόμενο project με F-16D 52+ και με περισσότερη βιβλιογραφία  :mrgreen: ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος F-16rhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3174
  • Καλαϊτζής Παναγιώτης
    • Image
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 02, 2009, 08:05:35 μμ »
Επόμενο project με F-16D+52 και με περισσότερη βιβλιογραφία  :mrgreen: ::icon_thumright::
Κατάλαβα... παρατάω το δικό μου!!! :-) :-) :-) :-) :-)

Αποσυνδεδεμένος jtrip49

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 257
  • Age: 74
  • Τόπος: Χανιά
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 02, 2009, 11:36:57 μμ »
Όντος φίλε Γιάννη δεν ήμουν και τόσο διαβασμένος γι΄αυτό το θέμα όσο θα έπρεπε :?. Το κατασκεύασα με λίγες φωτογραφίες από προσωπικό μου αρχείο όμως με Vietnam παραλλαγή και λίγες που βρήκα στο internet, έχοντας και ένα βιβλίο με γενικές πληροφορίες για το τύπο F-84F. To s/n το βρήκα από τη λίστα αεροσκαφών που είχε στις τάξεις της η ΠΑ, σύμφωνα πάντα με το περιοδικό Ελληνικά Φτερά Τευχ.3 Φθινόπωρο΄07. Για να αλλάξω το s/n 37218 μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ποια s/n είχαν ΝΑΤΟ παραλλαγή :?: ::book::
Να δώ αν μπορώ να το αλλάξω τελικά με τόσα βερνίκια που έχει φάει  :roll: :?
Η διαμόρφωση που έχει το μοντέλο είναι ενδεικτική σύμφωνα με φώτο πραγματικού F-84F από το περιοδικό HAF Υ/2007/A με άρθρο για τα ελληνικά F-84F στην Κύπρο. Τώρα σύμφωνα με τις θυρίδες της “κοιλιάς” του άφους ξέρω από αρκετές φώτο που έχω, η μία δεξαμενή (αριστερή) έλειπε όταν ήταν ανοιγμένες οι θυρίδες και γινόταν συντήρηση στην περιοχή αυτή. Όπως έχω προαναφέρει στην αρχή του post μου, αρκέστικα στο βελτιωτικό set της CMK για την ανάδειξη του κινητήρα λόγω μη ύπαρξης βιβλιογραφίας για την περιοχή αυτή.
Ελπίζω η κατασκευή μου να αποτελέσει σημείο αναφοράς και μόνο, για όλους όσους θα ασχοληθούν μελλοντικά με το συγκεκριμένο τύπο, σύμφωνα πάντα με τα προαναφερθέντα λάθη που έχω κάνει και τις σημαντικές πληροφορίες του φίλου Γιάννη Τριπολιτάκη ::salut::.
Παραθέτω μερικές φώτο από το αρχείο μου που βασίστηκα σε αυτές για την κατασκευή μου.

(Image removed from quote.)

(Image removed from quote.)

(Image removed from quote.)

Τώρα πάμε για άλλα  :D
Επόμενο project με F-16D 52+ και με περισσότερη βιβλιογραφία  :mrgreen: ::icon_thumright::


Φίλε Γιάννη χαίρομαι που δεν το πήρες στραβά το όλο θέμα, και ένας λόγος που σου έγραψα όλα αυτά ήταν καθαρά για ιστορικούς λόγους και επειδή έπεσες σε ένα θέμα που το ξέρω από πρώτο χέρι και ο άλλος λόγος είναι ότι κάτω από τα στοιχεία σου και την φωτό σου γράφης μια πολύ ωραία φράση " Ότι κάνης κάνε το σωστά" :wink:, όσο για τις φωτό του αρχείου σου όλα τα Αφη που δείχνης είναι μικρά -RE από το S/N που έχουν και από την θέση του PITOT την μέση του χωρίσματος του αεραγωγού του κιν/ρα,
ακόμη διάλεξε ένα από αυτά τα νούμερα που έχουν στις φωτό διότι δικαιούνται να φέρουν το καμουφλάζ του ΝΑΤΟ η δε εμφάνιση των αφων αυτών μου θυμίζη απόσυρση κάπου στην Πρέβεζα (Ακτιο) όταν πηγαίναμε κατά καιρούς και κάναμε στοιχειώδη συντήρηση
επειδή στην αρχή τα είχαν σε βραχεία αποθήκευση, επίσης να δής το site που σε παραμπέμπω για το θέμα των ρουκκετών 5" ιντσων και το μόνο που έκανα λάθος ήταν ότι δεν είδα το πέλμα κάτω από το Αλεξίπτωτο Οπισθελκούσης που υπάρχη :(, τα υπόλοιπα όλα
ισχύουν και για να σου πω και κάτι ήμουν από τους λίγους (όσο είναι τα δάκτυλα του ενός χεριού) που έχω τροχοδρομήση ακόμη και μέσα στον διάδρομο με FULL στοιχεία στον κιν/ρα για έλεγχο του συστήματος πεδήσεως μετά από συντήρηση σε αυτό, τέτοια εμπι-
στοσύνη μας είχαν τότε οι Μοίραρχοι, για τις γνώσεις μας, παρά του δύσκολου της εποχής.
Τέλος να σε συγχαρώ για την καινούργια σου κατασκευή αυτό έτσι και άλλως το είχα δεδομένο και άν χρειασθής οποιανδήποτε οπτική πληροφορία στο νέο θέμα που ξεκινάς έχω αρκετό υλικό από πρώτο χέρι, και πάλι σε χαιρετώ φιλικά   Γιάννης   Χανιά... ::salut:: 
IPMS Ελλάδος - Μέλος #7  (1981-1990)
ΟΜΙΛΟΣ ΣΤΑΤΙΚΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ Ν. ΧΑΝΙΩΝ (ΙΔΡΥΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ) - 2007.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 03, 2009, 10:12:40 πμ »
Μακάρι να βρω κάποια στιγμή τον χρόνο να το απολαύσω... Αυτά θέλουν ηρεμία και προσοχή!

Μπράβο για άλλη μια φορά!

Αποσυνδεδεμένος kongrigo

  • ΔΩΣΤΕ ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ ΣΤΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΑ PATCHES!!!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 528
  • ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ PATCHES !!!
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 03, 2009, 10:30:21 πμ »
Συγχαρητήρια λοιπόν… στον κατασκευαστή…
Ως ηγήτορες των ιδεών μας, πρέπει να αντεπεξέλθουμε στις πιέσεις των ιδανικών μας..

[/u

Αποσυνδεδεμένος T.TASOS

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 176
  • Age: 56
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Τζιγκουνακης Τασος
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 03, 2009, 09:24:03 μμ »
Γιαννη ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ειναι!!!!!
Τα καταφερες ειναι οντος σημειο αναφορας βεβαια δεν ξερω με τι θαρρος θα ποσταρω το δικο μου :oops: :oops:
Πολυ καλα ολα αυτα που αναφερει κ ο φιλος απο τα Χανια αλλα ρε παιδια συγνωμη  φοβαμαι οτι δεν θα καταφερω να ανταποκριθω.Θελω επισης να πω οτι η ΝΑΤΟ του παει πολυ δεν το περιμενα ,τωρα ομως ειναι αργα, εγω την SEA  την τελειωσα.Πολυ καλη κ η δεξαμενη, ειναι ιδιοκατασκευη φανταζομαι, δεν ειναι αυτη που δινει το κιτ χωρις τα πισω φτερα οπως ετοιμαζομουν να κανω εγω, ετσι??αυτη εχει τελειος διαφορετικο σχημα κριμα δε εχω τιποτα παρομοιο οποτε θα βαλω αυτη του κιτ κριμα.

Αποσυνδεδεμένος jtrip49

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 257
  • Age: 74
  • Τόπος: Χανιά
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 03, 2009, 11:18:15 μμ »
Γιαννη ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ειναι!!!!!
Τα καταφερες ειναι οντος σημειο αναφορας βεβαια δεν ξερω με τι θαρρος θα ποσταρω το δικο μου :oops: :oops:
Πολυ καλα ολα αυτα που αναφερει κ ο φιλος απο τα Χανια αλλα ρε παιδια συγνωμη  φοβαμαι οτι δεν θα καταφερω να ανταποκριθω.Θελω επισης να πω οτι η ΝΑΤΟ του παει πολυ δεν το περιμενα ,τωρα ομως ειναι αργα, εγω την SEA  την τελειωσα.Πολυ καλη κ η δεξαμενη, ειναι ιδιοκατασκευη φανταζομαι, δεν ειναι αυτη που δινει το κιτ χωρις τα πισω φτερα οπως ετοιμαζομουν να κανω εγω, ετσι??αυτη εχει τελειος διαφορετικο σχημα κριμα δε εχω τιποτα παρομοιο οποτε θα βαλω αυτη του κιτ κριμα.

Φίλε Τάσο γειά σου, η συγκεκριμένη δεξαμενή χρησιμοποιήτο μόνο για εκπαιδευτικές πτήσης σε καιρό ειρήνης , εν καιρό πολέμου ή στα Αφη επιφυλακής, η δεξαμενές που εχρησιμοποιούντο ήταν αυτές που δίνη το κίτ, όσο για τα πτερύγια που νομίζης ότι λείπουν πίσω μόνο ένας κώνος λείπη και αυτός  πρέπει  να έφυγε σε μια από τις τελευταίες πτήσης του και η διαμόρφωση αυτή ήταν όταν πήγαιναν για απόσυρση γι΄αυτό δεν αντικατέστησαν και τον κώνο.
Σε χαιρετώ φιλικά   Γιάννης   Χανιά... ::salut::
IPMS Ελλάδος - Μέλος #7  (1981-1990)
ΟΜΙΛΟΣ ΣΤΑΤΙΚΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ Ν. ΧΑΝΙΩΝ (ΙΔΡΥΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ) - 2007.

Αποσυνδεδεμένος domair

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Age: 52
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 04, 2009, 03:12:41 πμ »
Γιάννη - εξαιρετικός ! Είσαι πηγή έμπνευσης !  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος GIOMEF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1741
  • Age: 50
  • Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 04, 2009, 11:28:37 πμ »
Tι ειχες γιαννη?τι ειχα παντα.............τα εχω δει ολα απο εσενα... ::salut:: ::salut:: ::salut::
THANKS FOR ALL "GIO"


Αποσυνδεδεμένος T.TASOS

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 176
  • Age: 56
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Τζιγκουνακης Τασος
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 05, 2009, 10:25:37 πμ »
Γιαννη ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ειναι!!!!!
Τα καταφερες ειναι οντος σημειο αναφορας βεβαια δεν ξερω με τι θαρρος θα ποσταρω το δικο μου :oops: :oops:
Πολυ καλα ολα αυτα που αναφερει κ ο φιλος απο τα Χανια αλλα ρε παιδια συγνωμη  φοβαμαι οτι δεν θα καταφερω να ανταποκριθω.Θελω επισης να πω οτι η ΝΑΤΟ του παει πολυ δεν το περιμενα ,τωρα ομως ειναι αργα, εγω την SEA  την τελειωσα.Πολυ καλη κ η δεξαμενη, ειναι ιδιοκατασκευη φανταζομαι, δεν ειναι αυτη που δινει το κιτ χωρις τα πισω φτερα οπως ετοιμαζομουν να κανω εγω, ετσι??αυτη εχει τελειος διαφορετικο σχημα κριμα δε εχω τιποτα παρομοιο οποτε θα βαλω αυτη του κιτ κριμα.

Φίλε Τάσο γειά σου, η συγκεκριμένη δεξαμενή χρησιμοποιήτο μόνο για εκπαιδευτικές πτήσης σε καιρό ειρήνης , εν καιρό πολέμου ή στα Αφη επιφυλακής, η δεξαμενές που εχρησιμοποιούντο ήταν αυτές που δίνη το κίτ, όσο για τα πτερύγια που νομίζης ότι λείπουν πίσω μόνο ένας κώνος λείπη και αυτός  πρέπει  να έφυγε σε μια από τις τελευταίες πτήσης του και η διαμόρφωση αυτή ήταν όταν πήγαιναν για απόσυρση γι΄αυτό δεν αντικατέστησαν και τον κώνο.
Σε χαιρετώ φιλικά   Γιάννης   Χανιά... ::salut::
Γιαννη δεν παιζεσαι !!σε ευχαριστω για ολες αυτες τις πληριφοριες που εκτος απο μοντελιστικο ενδιαφερον ειναι ωραιες κ για αυτους που λατρεψαν την αεροπορικη ιδεα αλλα δεν καταφεραν να ασχολιθουν οσο θα ηθελαν.Περα απο αυτα μπορεις να μας πεις οταν μιλας για καλαθους ρουκετων ειναι οι σημερινοι των 7 η 19 ρουκετων που φερουν τα Α-7 κ τα αλλα επιθετικα αεροσκαφοι η αλλοι παλαιοτερου τυπου?

Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1547
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 05, 2009, 10:18:28 μμ »
Μετά από την ιστορική παρέμβαση του φίλου Γιάννη Τριπολητάκη ::salut::, αναφέροντας για την πορεία του άφους F-84F που βάφτηκε με ΝΑΤΟ παραλλαγή, έγιναν μερικές διορθώσεις, αφού τουλάχιστον ιστορικά δεν ήταν σωστό έτσι όπως το ολοκλήρωσα ::mastigoma:: :?.
Γι΄αυτό ξύστηκε και αλλάχτηκε το s/n του άφους με παλαιότερο μπλόκ κατασκευής (RE) με “μικρά” s/n, δηλ. να αρχίζουν από 26…, βαφτίζοντας εκ νέου το μοντέλο μας με το 26738.
Η pitot αλλάχτηκε θέση και μετεφέρθηκε από το δεξί φτερό που τις είχαν τα άφοι με τα “μεγάλα” s/n, στην θέση της μέσης του χωρίσματος του αεραγωγού.
Η διαμόρφωση όπλων και δεξαμενής κρίνετε να παραμείνει ως έχει, αφού τουλάχιστον γι΄αυτό, υπάρχει φωτογραφικό υλικό που τα δείχνει έτσι.
Ελπίζω να διόρθωσα όσο μπορούσα ιστορικά την κατασκευή του F-84F, ενώς αεροσκάφους τόσο σημαντικό για την ΠΑ την εποχή εκείνη όσο και δύσκολο να βρείς ιστορικά στοιχεία και φωτογραφίες για την μοντεληστική του προσέγγιση.
Ευτυχώς πάντως που υπάρχει και το Modelclub για τις δύσκολες καταστάσεις ::icon_thumright::

 ::salut::





















Ελπίζω τώρα...project F-84F στην 1/48 τέλος  ::mpr::

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 05, 2009, 10:32:30 μμ »
Γιάννη συγχαρητήρια για την κατασκευή
αλλά κυρίως
για το κουράγιο σου να κάτσεις να αλλάξεις τα 1-2 σημεία που σου υπέδειξαν
προσωπικά δεν θα το έκανα με τίποτα αυτό (αλλαγές σε τελειωμένο μοντέλο)
 ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Eagle

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2355
  • Age: 47
  • Τόπος: Ναύπλιο
  • ΕΛΛΑΣ
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 09, 2009, 12:35:32 μμ »
Γιάννη εξαιρετική δουλειά όπως πάντα! Θα συμφωνήσω με τον Σταύρο για την δυσκολία του να αλλάξεις πράγματα σε τελειωμένο μοντέλο!

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 09, 2009, 02:09:38 μμ »
Να αναφέρω στο σημείο αυτό τα πολλά προβλήματα που είχα με τα σήματα της Icarus για πρώτη φορά :!:, τα οποία τα περισσότερα δεν μου καθόντουσαν με τίποτα ::eusa_wall::, με χαρακτηριστική εμφάνιση του φίλμ τους, παρά με ότι βελτιωτικό σημάτων χρησιμοποίησα  ::eusa_pray::. Άλλα αναγκάστηκα τα έβγαλα και άλλα τα “ανέκτικα”  και τα άφησα όπως ήταν  :|προχωρώντας παρακάτω. ...

Άρα δεν είμαι ελέφαντας! Έχω αντιμετωπίσει μεγάλο πρόβλημα στο SEA 72άρι μου, τόσο που δεν μου κάνει κέφι να ασχοληθώ +1 ώρα και να τελειώσει... Πρέπει να το βλέπω υπό συγκεκριμένη γωνία σε σχέση με την πηγή φωτός για να μην τρώω όλο το silvering... Κρίμα γιατί του είχα αφιερώσει πολλές ώρες για τσάμπα σκρατσιές κλπ.... Γιάννη σόρρυ για το spam.

Αποσυνδεδεμένος prokroust

  • H.A.F. Fanatic
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3229
  • Age: 49
  • Τόπος: Σαλαμίνα
  • Η Ελλάς πρέπει να Ζήσει κ θα Ζήσει..(Χ. Τρικούπης)
    • ModelMania
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 20, 2009, 12:29:35 μμ »
Γιάννη εξαιρετική δουλειά όπως πάντα! Θα συμφωνήσω με τον Σταύρο για την δυσκολία του να αλλάξεις πράγματα σε τελειωμένο μοντέλο!

 ::salut::

χ4 Συμφωνώ. Δεν θα το έκανα ποτε αυτό που έκανες εσύ.

Το αποτέλεσμα της κατασκευής είναι για μια ακόμα φορά απιστευτο.



Κρουστάλλης (Πάκης) Προκόπης

Αποσυνδεδεμένος jtrip49

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 257
  • Age: 74
  • Τόπος: Χανιά
Απ: F-84F H.A.F 1/48 NATO
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 21, 2009, 06:18:41 μμ »
Γιαννη ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ειναι!!!!!
Τα καταφερες ειναι οντος σημειο αναφορας βεβαια δεν ξερω με τι θαρρος θα ποσταρω το δικο μου :oops: :oops:
Πολυ καλα ολα αυτα που αναφερει κ ο φιλος απο τα Χανια αλλα ρε παιδια συγνωμη  φοβαμαι οτι δεν θα καταφερω να ανταποκριθω.Θελω επισης να πω οτι η ΝΑΤΟ του παει πολυ δεν το περιμενα ,τωρα ομως ειναι αργα, εγω την SEA  την τελειωσα.Πολυ καλη κ η δεξαμενη, ειναι ιδιοκατασκευη φανταζομαι, δεν ειναι αυτη που δινει το κιτ χωρις τα πισω φτερα οπως ετοιμαζομουν να κανω εγω, ετσι??αυτη εχει τελειος διαφορετικο σχημα κριμα δε εχω τιποτα παρομοιο οποτε θα βαλω αυτη του κιτ κριμα.

Φίλε Τάσο γειά σου, η συγκεκριμένη δεξαμενή χρησιμοποιήτο μόνο για εκπαιδευτικές πτήσης σε καιρό ειρήνης , εν καιρό πολέμου ή στα Αφη επιφυλακής, η δεξαμενές που εχρησιμοποιούντο ήταν αυτές που δίνη το κίτ, όσο για τα πτερύγια που νομίζης ότι λείπουν πίσω μόνο ένας κώνος λείπη και αυτός  πρέπει  να έφυγε σε μια από τις τελευταίες πτήσης του και η διαμόρφωση αυτή ήταν όταν πήγαιναν για απόσυρση γι΄αυτό δεν αντικατέστησαν και τον κώνο.
Σε χαιρετώ φιλικά   Γιάννης   Χανιά... ::salut::
Γιαννη δεν παιζεσαι !!σε ευχαριστω για ολες αυτες τις πληριφοριες που εκτος απο μοντελιστικο ενδιαφερον ειναι ωραιες κ για αυτους που λατρεψαν την αεροπορικη ιδεα αλλα δεν καταφεραν να ασχολιθουν οσο θα ηθελαν.Περα απο αυτα μπορεις να μας πεις οταν μιλας για καλαθους ρουκετων ειναι οι σημερινοι των 7 η 19 ρουκετων που φερουν τα Α-7 κ τα αλλα επιθετικα αεροσκαφοι η αλλοι παλαιοτερου τυπου?

Αγαπητέ φίλε Τάσο γειά σου, συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση μου στο τελευταίο ερώτημα σου αλλά λόγω άλλων προταιρεοτήτων δεν είχα ανοίξη τον Υπολογιστή για αρκετές ημέρες, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και ο σκοπός των παρεμβάσεων μου δεν έχη καμμιά σκοπιμότητα παρά μόνο με την προσέγγιση του θέματος οπτικά και ιστορικά μια και όπως και εσύ λές ήμουν από τους τυχερούς που έτυχε το επάγγελμα μου να είναι και το Ηοbby μου και εκτός από το συγκεκριμένο Αφος (F-84F) έχω εργασθή και πετάξη 9 κόμη διαφορετικούς τύπους Αφων και Ε/Π της Π.Α. στα πλαίσια της ειδικότητος μου του Μηχ/κού Αφών και καθόλου εγωϊστικά αυτά τα 10 Αφη και Ε/Π τα γνώριζα καλύτερα από το σπίτι μου και δεν παρεμβαίνω κακοπροαίρετα ούτε για επίδειξη (δεν έχω ανάγκη από αυτά) παρά όταν το θέμα το γνωρίζω, εξ΄άλλου πέραν όλων αυτών και παρά τα 46 χρόνια μοντελιστικής πορείας εγώ συνεχίζω να μαθαίνω από τους νεότερους, όσον αφορά τον Γιάννη Δόξα έκτός του ότι είναι συνάδελφος τον γνωρίζω και προσωπικά και ξέρω το πως σκέπτεται για τον μοντελισμό και την αρτιότητα του ως μοντελιστής και γι΄αυτό του έγραψα αυτά που του έγραψα, άρα και οι λίγες παρεμβάσεις μου δεν είναι τυχαίες και αφορούν συγκεκριμένα άτομα.
Τώρα η απάντηση μου στην ερώτηση σου, τα F-84F έπαιρναν ένα (1) κάλαθο (LAU-68) με 4 ρουκέτες των 2.75" στον εξωτερικό φορέα κάθε πτέρυγας (καμμία σχέση με τους καλάθους των Α-7 που αναφέρης και παρεμπιπτόντως έχω εργασθή και σε αυτό το Αφος),
ή μπορούσαν να φορτώσουν  4 ρουκέτες των 5" (τύπου HVAAR) σε κάθε πτέρυγα και στο σημείο αμέσως μετά τον εξωτερικό φορέα, για καλύτερη οπτική ενημέρωση σου κοίτα που παραπέμπω τον φίλο μου Γιάννη σε προηγούμενο μήνυμα μου.
Σε χαιρετώ φιλικά Γιάννης   Χανιά... ::salut:: 

IPMS Ελλάδος - Μέλος #7  (1981-1990)
ΟΜΙΛΟΣ ΣΤΑΤΙΚΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ Ν. ΧΑΝΙΩΝ (ΙΔΡΥΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ) - 2007.

Tags: f-84