Αποστολέας Θέμα: F4U1 CORSAIR ACADEMY 1/72  (Αναγνώστηκε 3064 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guderian

  • Δημήτρης Τσιτσόπουλος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1530
  • Age: 57
  • Τόπος: Ηλιούπολη (αλλά δεν ξεχνώ τους Αμπελόκηπους)
  • SCHΝELLER ALS HEINZ
F4U1 CORSAIR ACADEMY 1/72
« στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 11:44:12 μμ »
Ξεφύγω λίγο από τα τετριμένα και αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο με ένα αμερικάνικο του ΒΠΠ το οποίο μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση όταν μικρός παρακολουθούσα μία τηλεοπτική σειρά με Κορσέρ στον Ειρηνικό ( δεν θυμάμαι το όνομα της). Το κιτ είναι της Academy, αρκετά φιλικό προς ένα χρήστη μη εξοικειωμένο  με το αντικείμενο.
Η βαφή του λευκού έγινε με σμάλτο της Humbrol( πρώτη μου φορά που ψέκασα με σμάλτο) και τα λοιπά χρώματα θα είναι ακρυλικό, όπως τα περιγράφει ο κατασκευαστής. Θα προσπθήσω να κάνω πράξη όσα μου έμαθαν οι φίλοι αεροπλανάδες και είδα εδώ στο φόρουμ, ειδικά με τις αντένες (ΖΤΠ) τα μασκαρίσματα καλύπτρας και τροχών, το σβύσιμο στα χρώματα επαφής και στα πολυβόλα. Από την πλευρά μου έκοψα ήδη με πριονάκι τα φλαπς και πέρασα με μολυβάκι φάμπερ τις γραμμες. Δεν αστάρωσα και στόκαρα ελάχιστα, γιατί τα κομματια στο συγκεκριμένο κιτ έχουν πολύ καλή επαφή.

Οι πρώτες φωτό

 















type less model more

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: F4 U1 CORSAIR ACADEMY 1/72
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 21, 2009, 12:06:07 πμ »
Ξεφύγω λίγο από τα τετριμένα και αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο με ένα αμερικάνικο του ΒΠΠ το οποίο μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση όταν μικρός παρακολουθούσα μία τηλεοπτική σειρά με Κορσέρ στον Ειρηνικό ( δεν θυμάμαι το όνομα της).

Λοιπόν έβλεπες την [wiki=]Baa Baa Black Sheep (TV series)[/wiki] που δεν ήταν άλλη απο την ιστορία της μοίρας [wiki=]VMA-214[/wiki] των πεζοναυτών με τον θρυλικό διοικητή της  τον [wiki=]Colonel Gregory "Pappy" Boyington[/wiki], όπως φυσικά την "είδε" το Holywood... Πολύ λίγη επαφή με την πραγματικότητα αλλά πολλές λήψεις με Corsair (αν και λάθος τύποι συνήθως) και φυσικά με λάθος παραλλαγή σε κάποιες περιπτώσεις (όπως αυτή του USS Bunker Hill αν και η VMA-214 δεν πάτησε ποτέ σε αυτό το αεροπλανοφόρο...). Οταν ένας από τους πραγματικούς πιλότους της 214 είδε τη σειρά είπε "If we'd had what they did on that show--decent chow, quonsets instead of tents, and hot and cold running nurses, I'd still be out there!". Αθάνατο Holywood!

Οσο για το αεροπλανάκι μια χαρά σε βλέπω! Πρόσεξε λίγο ανάμεσα στις οπές των πολυβόλων φαίνεται η ένωση των δύο μισών της πτέρυγας. Καλή συνέχεια!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Guderian

  • Δημήτρης Τσιτσόπουλος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1530
  • Age: 57
  • Τόπος: Ηλιούπολη (αλλά δεν ξεχνώ τους Αμπελόκηπους)
  • SCHΝELLER ALS HEINZ
Απ: F4 U1 CORSAIR ACADEMY 1/72
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 21, 2009, 12:16:18 πμ »
Μπράβο ρε Γιώργο, ήμουν σίγουρος ότι το θυμάσαι.  Βεβαίως η σειρά εκείνης της εποχής δεν είχε και πολύ σχέση με το θέμα του αεροπορικού πολέμου στον ειρηνικό. Μάλλον και οι λήψεις θα ήταν από τίποτα πλάνα αρχειου...

Θυμηθηκα τώρα και την Μάχη με τον Λοχία Σόντερς ( Βίκ Μοροου?) όπου τα γερμανικά άρματα ήταν κάτι "μεταμφιεσμένα" Μ-47 ή Μ-48. Να μην πώ βεβαια ότι η αντιστοιχία θανάτων ήταν 1.000 Γερμανοί γιά ένα Αμερικάνο!!!

Οσο για το αεροπλανάκι θα το προσπαθήσω όσο μπορώ (την ένωση την είδα θα την στοκάρω ελαφροτατα). Μου θυμίζει τα παιδικά μου χρόνια (τα συναρμολογούμενα που έλεγα τότες) και έχει και μία συναισθηματική αξία ...

 ::salut::
type less model more

Αποσυνδεδεμένος Panos

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 316
  • Age: 48
  • Knowledge talks, wisdom listens.
Απ: F4 U1 CORSAIR ACADEMY 1/72
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 21, 2009, 12:18:24 πμ »
 Πολυ καλός Guderian  ::eusa_clap::, απλα προσεξε λιγο τις ενωσεις του μοντελου (πτερυγες στο σημειο μετα πολυβολα).  Καλη συνεχεια απο μενα ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος Nicolas_mk2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1773
  • Age: 38
  • Τόπος: ΦΡΑΠΕΔΟΥΠΟΛΗ (Θεσ/νίκη)
Απ: F4 U1 CORSAIR ACADEMY 1/72
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2009, 12:27:50 πμ »
Μια χαρά φαίνεται πάντως!είσαι σίγουρος οτι δεν είσαι εξοικειωμένος??? :D

Αποσυνδεδεμένος DIO

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1943
  • Age: 53
  • Τόπος: Sydney, AU
  • Ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε...
    • Dio's Scale Models
Απ: F4 U1 CORSAIR ACADEMY 1/72
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 21, 2009, 01:00:08 πμ »
Οι ενώσεις θέλουν συνήθως στοκάρισμα με στόκο ή κυανοακρυλική κόλα.
Οι φθορές στην ρίζα της πτέρυγας είναι ιδιαίτερα έντονες σε σχέση με το υπόλοιπο. Το μυστικό εδώ είναι να υπάρχει ισορροπία.

Το wash σου και το βάψιμο φαίνονται μια χαρά.

Σε ευχαριστούμε,
Καλή συνέχεια και καλή διασκέδαση!
Φιλικά,
Διονύσης

Αποσυνδεδεμένος Moufas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Τόπος: Stonecity
    • http://www.opelclub.gr
Απ: F4 U1 CORSAIR ACADEMY 1/72
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 21, 2009, 09:18:19 πμ »
Ωραίο μοντελάκι. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link είναι μια ωραία τεχνική για να δώσεις μια πιο ρεαλιστική μορφή στο μοντέλο σου που το έτρωγε η αλμύρα στον Ειρηνικό.

Καλή συνέχεια.


http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.clubhyper.com/reference/images/postshadingjh_2.jpg&imgrefurl=http://www.clubhyper.com/reference/postshadingjh_1.htm&usg=__a49affZRHszLfIjnr5zCMLv8NpI=&h=480&w=640&sz=66&hl=el&start=16&sig2=FPZcN5nEba1do5QwNb685A&um=1&tbnid=AHTiH7o1-pSjyM:&tbnh=103&tbnw=137&ei=PqqfSdreEtaD-AaSh8HMDg&prev=/images%3Fq%3Dpost%2Bshade%26um%3D1%26hl%3Del%26rlz%3D1T4GGLR_enGR298GR298
Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: F4 U1 CORSAIR ACADEMY 1/72
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 21, 2009, 10:40:15 πμ »
Ωραίο Μητσάρα.
 ::icon_thumright:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΥΤΕΡΗΣ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2318
  • Age: 56
  • Τόπος: Γερακας
Απ: F4 U1 CORSAIR ACADEMY 1/72
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 21, 2009, 07:34:03 μμ »
 ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::


Αποσυνδεδεμένος Guderian

  • Δημήτρης Τσιτσόπουλος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1530
  • Age: 57
  • Τόπος: Ηλιούπολη (αλλά δεν ξεχνώ τους Αμπελόκηπους)
  • SCHΝELLER ALS HEINZ
Απ: F4 U1 CORSAIR ACADEMY 1/72
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 30, 2009, 10:40:09 μμ »
Εργασιών συνέχεια στον κουρσάρο.

Η "κοιλιά ξαναπεράστηκε" ένα σμάλτο λευκό Humbrol και για ...δοκιμή έκανα κι ένα μικρό wash με όμπρα. Τα φωτάκιαα βάφτηκαν με ψιλο πινέλο. Στο πάνω μέρος της ατράκτου έκανα μερικές αλχημίες και πέρασα με  πλατύ πινέλο ασήμί της Humbrol  για να μπορώ να δώσω έμφαση μετά στις φθορές και στην συνέχεια δύο χέρια navy Blue. Μάσκαρα όσο μπορούσα, σε μερικές γωνίες η κούρμπα γίνεται γωνία, αλλά θα το συγιρίσω με πινέλο. Οι κεραίες και η βόμβα είναι έτοιμα προς τοποθέτηση, αλλά προηγούμενως θέλω να δώσω μία δόση off colour πάνω για να φαίνονται οι ταλαιπωρίες της θάλασσας και της ζούγκλας και μερικά χαζά που μου ξέφυγαν, όπως το wash gray  των τροχών. Περισσότερα σύντομα...



















 ::salut::
type less model more

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: F4 U1 CORSAIR ACADEMY 1/72
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 31, 2009, 07:50:04 πμ »
Μήτσο που είναι οι φωτό οέο δεν τις βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: F4 U1 CORSAIR ACADEMY 1/72
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 31, 2009, 09:53:31 πμ »
Έλα παιδιά, μου τις έδωσε εμένα....

Σας παραθέτω λοιπόν το επόμενο επεισόδιο του Κουρσάρου από τον συνάδελφο Guderian.

Καλη συνέχεια φίλε!




















Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: F4 U1 CORSAIR ACADEMY 1/72
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 31, 2009, 10:15:27 πμ »
Δεν μένει τώρα παρά να το παλαιώσει και είναι Οκ.
 ::icon_thumright:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΥΤΕΡΗΣ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2318
  • Age: 56
  • Τόπος: Γερακας
Απ: F4 U1 CORSAIR ACADEMY 1/72
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 31, 2009, 04:13:24 μμ »
 ::director:: ::director::τις ενωσεις προσεχε γενικως!!!!κατα τα αλλα εισαι σε καλο δρομο ::salut:: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος Guderian

  • Δημήτρης Τσιτσόπουλος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1530
  • Age: 57
  • Τόπος: Ηλιούπολη (αλλά δεν ξεχνώ τους Αμπελόκηπους)
  • SCHΝELLER ALS HEINZ
Απ: F4 U1 CORSAIR ACADEMY 1/72
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 31, 2009, 06:44:15 μμ »
Ευχαριστώ Γιάννη (jet). Η ίδια ιστορία έχει γίνει κι άλλες φορές με το photobucket, όταν πάω να τις περάσω στα άλμπουμ που δημιουργώ , αφότου τις έχω ποστάρει  πρώτα. Μάλλον χάνει τα links.

Βοήθεια για τα ανοίγματα συνάδελφοι για το πάνω μέρος της ατράκτου. Μου άρεσε πολύ η η δουλειά που βλέπω στο link που πόσταρε ο Μούφας, αλλά έχω ...μαυρα μεσάνυχτα για το πώς θα πετύχω το αποτέλεσμα.Να αναμείξω navy blue με λευκό (1:4?) και απαλό ψέκασμα?

 ::salut::

Spoiler (hover to show)
type less model more

Αποσυνδεδεμένος Guderian

  • Δημήτρης Τσιτσόπουλος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1530
  • Age: 57
  • Τόπος: Ηλιούπολη (αλλά δεν ξεχνώ τους Αμπελόκηπους)
  • SCHΝELLER ALS HEINZ
Απ: F4U1 CORSAIR ACADEMY 1/72
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 01, 2009, 11:05:53 πμ »
Το αεροπλανάκι τελείωσε εδω και μέρες αλλά ως γνωστός τεμπέλης στο ανέβασμα φωτό :mrgreen: αποφάσισα μόλις σήμερα να μπω στον κόπο. Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για την ποιότητα των φωτό, αλλά μια γενική ιδέα μπορείτε να την πάρετε



























Ορισμένες πληροφορίες για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Ανήκει στον John "Tommy" Blackburn διοικητη της VF-17 η οποία αν και οργανικά άνηκε στην δύναμη του USS Bunker Hill επιχείρησε τελικά από την στεριά και συγκεκριμένα από  το Οντόνκο ( στην τοπική διάλεκτο αυτό σήμαινε "Τόπος  του Θανάτου") στο νησί Νιου Τζιόρτζια που ανήκει στου Νήσους Σολομώντα.  Από την βάση της εκεί η VF-17  είχε 152 καταρρίψεις ιαπωνικών  αεροπλάνων και δημιουργησε 11 άσους (πάνω από πεντε καταρρίψεις). Ο Blackburn ήταν τρίτος στην λίστα με 11.0 πίσω από τον Ira Kepford (16.0 ,  κατ άλλους 17.0) και τον υποδιοικητή της Μοίρας Roger Hedrick (12.0).
H VF-17  πήρε το παρατσουκλι "Jolly Rogers" από τον Blackburn  και όλοι οι πιλότοι είχαν ζωγραφισμένη την περιατική σημαία με τις δύο νεκροκεφαλές  εκατέρωθεν του ρηναίου του σκάφους. Μάλιστα ονομαζαν τα αεροσκάφη τους  "Hogs" (γουρούνια) από το μακρύ ρηναίο  και ο Blackburn  είχε μετονομάσει το δικό του σε  "Big Hog"  μιας και ήταν και ο αρχηγός!

Συνηθισμένος από τα αρματα, άλλαξα τα φώτα στο συγκεκριμένο αεροσκάφος στις φθορές. Παρόλα αυτά βρήκα μερικές φωτό  από το Οντόνκο και μπορώ να πω ότι  με βάση όσα είδα και ...λίγα του έκανα.

Αυτά και συνεχίζω με τα γνωστά....

 ::salut::





type less model more

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΥΤΕΡΗΣ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2318
  • Age: 56
  • Τόπος: Γερακας
Απ: F4 U1 CORSAIR ACADEMY 1/72
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 05, 2009, 07:22:44 μμ »
να ξεθωριάσεις σήματα και προπέλα και είσαι οκ ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::


Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: F4U1 CORSAIR ACADEMY 1/72
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:41:36 μμ »
Για να τις δούμε λοιπόν:



























Tags: f4u corsair