Αποστολέας Θέμα: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον  (Αναγνώστηκε 109208 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #425 στις: Μάιος 22, 2020, 05:29:18 μμ »
diehard νομίζω βρήκα άλλη μια φωτογραφία του παππού σου,αν κατάλαβα ποιος είναι,τραγικό μαζί με τον εκτελεστή του..



Σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι αυτήν την ιστορία,ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες
Και εγώ μέσα για το groupbuild. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #426 στις: Μάιος 22, 2020, 07:39:22 μμ »
Die hard ...τι κρύβεται κάποιες φορές πίσω από ψευδώνυμα!
Να το προχωρήσεις το διοραματάκι & μετά χαράς να βοηθήσω όπου μπορώ!
Σε ένα χρόνο θα έχουμε τα 80/χρονα για την μάχη της Κρήτης.
Μήπως να ξεκινάγαμε ένα άτυπο ή όχι, groupbuild αφιερωμένο εξαιρετικά;
Ας το δουν οι συνφορουμίτες & οι διαχειριστές.

Ευχαριστώ αλλά δε νομίζω ότι κρύβεται κάτι συγκλονιστικό πίσω από το δικό μου ψευδώνυμο, εκτός από μια εντελώς συμβατική ζωή που βρίσκει διέξοδο εδώ και 45 χρόνια στο μοντελισμό (ή συναρμολογούμενα...).
Για το groupbuild με θέμα τη Μάχη της Κρήτης συμφωνώ απόλυτα.
Το διοραματάκι θα προχωρήσει σε πρώτη ευκαιρία...

Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #427 στις: Μάιος 22, 2020, 07:59:21 μμ »
diehard νομίζω βρήκα άλλη μια φωτογραφία του παππού σου,αν κατάλαβα ποιος είναι,τραγικό μαζί με τον εκτελεστή του..
Σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι αυτήν την ιστορία,ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες
Και εγώ μέσα για το groupbuild.

Ναι αυτός είναι και η γιαγιά κάτω δεξιά με το ανοικτόχρωμο πουά δίπλα στη μαυροφορεμένη.
Να διορθώσω "παρ' ολίγον εκτελεστής του" αφού στη διαλογή τον έβγαλαν έξω ως γέρο.
Το αξιοσημείωτο είναι ότι ο άνθρωπος αυτός γεννήθηκε στα τέλη του 19ου αιώνα και έζησε το πρώτο μισό του 20ου, που δεν υπήρχαν τα ΜΜΕ όπως τα γνωρίζουμε σήμερα.
Δεν ήταν κάποιο σημαντικό πρόσωπο, απλός εργάτης και αγρότης, αλλά η ζωή του, άθελα του, έταμε την πορεία σημαντικών γεγονότων και αυτό αποτυπώθηκε δύο φορές.
Σε νεαρή ηλικία το 1915 μετανάστευσε στις ΗΠΑ ως εργάτης στην επέκταση του σιδηγοδρόμου.
Προ 15ετίας καταφέραμε να βρούμε στα αρχεία της Νήσου Έλλις τα στοιχεία του από το αρχείο του πλοίου (ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο, προέλευση, τόπος μετάβασης στις ΗΠΑ, πού θα εργαζόταν, ποιά ήταν η κατάσταση της υγείας του, ποιός τον περίμενε, πόσα χρήματα είχε μαζί του και να ήταν αναρχικός -το 1915 δεν υπήρχαν ακόμη ως κίνδυνος για την κρατική εξουσία οι κομμουνιστές-).
Πολέμησε στη Μικρά Ασία (η γιαγιά μου παραπονιόταν στη μητέρα μου ότι κάθε λίγο και λιγάκι τον επιστράτευαν).
Έζησε ως άμαχος πλέον το πιο σκληρό πρόσωπο του πολέμου.
Εγώ έχω μια μόνο ζωντανή του ανάμνηση, το 1966-67 είχε έρθει στα Άνω Ιλίσια που κατοικούσαμε και θυμάμαι αμυδρά στο χωλ, δίπλα στη σόμπα πετρελαίου, να κάθομαι στα γόνατα του και να με τσιμπάνε τα γένια του. Θα ήμουν 2-3 χρονών.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 527
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #428 στις: Μάιος 22, 2020, 10:21:42 μμ »
Ευχαριστώ αλλά δε νομίζω ότι κρύβεται κάτι συγκλονιστικό πίσω από το δικό μου ψευδώνυμο, εκτός από μια εντελώς συμβατική ζωή που βρίσκει διέξοδο εδώ και 45 χρόνια στο μοντελισμό (ή συναρμολογούμενα...).
Για το groupbuild με θέμα τη Μάχη της Κρήτης συμφωνώ απόλυτα.
Το διοραματάκι θα προχωρήσει σε πρώτη ευκαιρία...
o.k.δεν θα διαφωνήσουμε φίλε σε τίποτα!... απλά όταν μαθητής άνοιξαν τα γερμανικά αρχεία & ο Β.Μαθιόπουλος τα δημοσίευε σε ένθετα στον "ταχυδρόμο", τα μάζευα με τρέλα, περισσότερο ιστορική & κρυφά μοντελιστική.
Αναζητώ τον χαρτοφάκελο που τα έχω φυλάξει.
Αν δεν τα έχεις πλήρη, πές να τα αναζητήσω & να σκανάρω να ανεβάσω!

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #429 στις: Μάιος 23, 2020, 01:44:25 πμ »

Βάσος Μαθιόπουλος " Εικόνες κατοχής",  εκδόσεις Μετόπη Αθήνα 1980.

Μαζί και άλλες τρομερές για την εποχή φώτο.

Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #430 στις: Μάιος 23, 2020, 10:19:37 πμ »
o.k.δεν θα διαφωνήσουμε φίλε σε τίποτα!... απλά όταν μαθητής άνοιξαν τα γερμανικά αρχεία & ο Β.Μαθιόπουλος τα δημοσίευε σε ένθετα στον "ταχυδρόμο", τα μάζευα με τρέλα, περισσότερο ιστορική & κρυφά μοντελιστική.
Αναζητώ τον χαρτοφάκελο που τα έχω φυλάξει.
Αν δεν τα έχεις πλήρη, πές να τα αναζητήσω & να σκανάρω να ανεβάσω!

Δυστυχώς έχω κάπου μόνο τα δύο ένθετα που αφορούσαν το Κοντομαρί.
Αν αναζητήσεις το βιβλίο του Μαθιόπουλου, να ψάξεις την πλήρη έκδοση, αυτή που αναφέρει ο 1st Guards Tank Brigade και όχι την κουτσουρεμένη των ΝΕΩΝ του 2006.
Όσον αφορά για το όχημα που υπήρξε το έναυσμα της συζήτησης, ιδού μια φωτο που βρήκα στο διαδίκτυο και σίγουρα θα έχει ξαναδημοσιευτεί εδώ.
[Η πινακίδα έχει αραβικά γράμματα ή κάνω λάθος; ]



Ως μοντέλο στην 1/35 το βρίσκω μόνο ρητίνης και σε τσουχτερή τιμή (80 ευρώ και άνω).


Ίσως να κάνει και αυτό :



Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #431 στις: Μάιος 23, 2020, 12:27:06 μμ »
Επειδή έχω πρόσβαση στα γερμανικά αρχεία αν κάποιος θελει μπορώ να ανεβάσω όλες τις φώτο που έχουν απο το Κοντομαρι.
Όπως και άλλες πολύ ενδιαφέρουσες,με πολύ καλή ποιότητα για την εποχή,βασικά θα αρχίσω να ανεβάζω απο σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #432 στις: Μάιος 23, 2020, 01:29:27 μμ »
Ωραία ιδέα sluff! Αναμένω.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 527
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #433 στις: Μάιος 23, 2020, 01:41:25 μμ »

Όσον αφορά για το όχημα που υπήρξε το έναυσμα της συζήτησης, ιδού μια φωτο που βρήκα στο διαδίκτυο και σίγουρα θα έχει ξαναδημοσιευτεί εδώ.
[Η πινακίδα έχει αραβικά γράμματα ή κάνω λάθος; ]


Όχι δεν κάνεις λάθος είναι αραβικά.Το συνήθιζαν οι βρετανοί για τα softskin οχήματα τους στην Αίγυπτο να έχουν πινακίδες κυκλοφορίας & με τις 2 γραφές.
Οχήματα & θωρακισμένα & λοιπό υλικό που στάλθηκαν στην Κρήτη,από το μέτωπο της Β.Αφρικής αποσπάστηκαν.
Δεν θυμάμαι ποιά εταιρεία το είχε κυκλοφορήσει σετ με τους αλεξιπτωτιστές...όχι ότι ήταν φτηνότερο.
Προς sluff: Ανέβασε υλικό!

Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #434 στις: Μάιος 23, 2020, 01:55:08 μμ »
Όχι δεν κάνεις λάθος είναι αραβικά.Το συνήθιζαν οι βρετανοί για τα softskin οχήματα τους στην Αίγυπτο να έχουν πινακίδες κυκλοφορίας & με τις 2 γραφές.
Οχήματα & θωρακισμένα & λοιπό υλικό που στάλθηκαν στην Κρήτη,από το μέτωπο της Β.Αφρικής αποσπάστηκαν.
Δεν θυμάμαι ποιά εταιρεία το είχε κυκλοφορήσει σετ με τους αλεξιπτωτιστές...όχι ότι ήταν φτηνότερο.
Προς sluff: Ανέβασε υλικό!

Συνεπώς θυμάμαι καλά, η φωτογραφία είναι από τα Χανιά ;

Αυτό βρίσκω (King & Country) μάλλον έτοιμο...


Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #435 στις: Μάιος 23, 2020, 06:48:10 μμ »
Ωραία,μιας και μου αρέσει και η κουβεντούλα που γίνεται κατα καιρούς εδώ(που να το φανταστώ οταν άνοιγα το τοπικ αυτό πριν 11 χρονιά) ας αρχίσουμε λοιπόν να ξεψαχνίζουμε τα γερμανικά αρχεία με φωτογραφίες γνώστες,λιγότερο γνωστές η άγνωστες στο ευρύ κοινό(εντόπισα πολλές απο αυτές).

Κοντομαρί.
Απο τις έρευνες στο χωριό που προηγήθηκαν της εκτέλεσης για ανεύρεση και καλα ανταρτών που εκτέλεσαν(κατα την γνώμη τους) αλεξιπτωτιστές.








Συγκέντρωση όλων των κατοίκων για διαχωρισμό σε γυναικόπαιδα και υπόπτους.

















Ξεχώρισα τον παππού του diehard σε 2 φώτο ακόμη.

Η εκτέλεση.
















μερικοί προσπαθούν να κρυφτούν απο τα πυρά στον κορμό της ελιάς :(
Προσέξτε την φώτο του αγήματος της εκτέλεσης με τον τρεμπες σε πρώτο πλάνο.
Αν ζουμάρετε την φώτο,θα παρατηρήσετε το εύθυμο κλίμα μεταξύ των στρατιωτών,ο ενας γελάει,ο άλλος δίνει οδηγίες αστειευόμενος στο θύμα για το που τον βολεύει να καθίσει για να τον πυροβολήσει καλύτερα,και κανα-δυο σημαδεύουν απο πριν δοκιμαστικά μήπως και δεν βρουν στόχο.ΖΩΑ.

Άξιον απορίας για εμένα ειναι η διατήρηση αυτών των φωτογραφιών απο πλευράς γερμανικής κυβέρνησης(καθαρή απόδειξη εγκλημάτων πολέμου) στα επίσημα αρχεία της.Εγώ θα ντρεπόμουν και αν δεν τα κατέστρεφα απο ντροπή,τουλάχιστον θα τα απέσυρα απο κοινή θέα.
Αντίθετα,εαν είσαι μέλος του bundesarchiv,με το αντίστοιχο αντίτιμο μπορείς να παραγγείλεις οποιαδήποτε φωτογραφία σε αφίσα,καρτ-ποσταλ και οτι άλλο φαντάζεσαι!!Ακόμα και από μια ψυχρή εκτέλεση :evil:
Αυτό που γράφτηκε πριν για μια 9αρα σφαίρα ισχύει και για εμένα.Η 45αρα ακόμα καλύτερα. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #436 στις: Μάιος 23, 2020, 08:19:22 μμ »
Στην 5η και 14η φωτογραφίες φαίνεται καθαρά ένας εκ των αμάχων χτυπημένος.
Φοράει μαντήλι στο κεφάλι (για να σταματήσει την αιμορραγία ; ) έχει αίματα στο πρόσωπο και το δεξί χέρι και σκύβει κρατώντας το αριστερό πόδι του.

Το χωριό ονομάστηκε έτσι από τον τοπικό βενετό ηγεμόνα, τον Κόντε Μαρίνο, του οποίου το αρχοντικό με οικόσημο (ως χάλασμα) σωζόταν πριν από χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #437 στις: Μάιος 23, 2020, 09:39:06 μμ »
Στην φώτο με τους μελλοθανάτους όρθιους, στο μέσο, φαίνεται ο Γιώργος Γαλάνης. ΄Ασπρο πουκάμισο με σηκωμένα μανίκια, σκούρο παντελόνι. Το δεξί πόδι λυγισμένο. Μάλλον είχα πάρει ήδη την απόφαση της διαφυγής.
Δεν θέλω να αναφερθώ σ' αυτές τις τρομερές ημέρες. Θα πω μόνον ότι στην δεκαετία του ' 60, κάτω από τα 10, σε οικογενειακή συγκέντρωση, κάποιος κοντινός συγγενής είπε ότι δεν είχαν σφαίρες, ούτε φαγητό για να δώσουν στους αιχμάλωτους Γερμανούς, οπότε τους έκοβαν τους λαιμούς με μαχαίρια. Ανατρίχιασα ! ΄Οταν αργότερα διάβασα τί έκαναν τον δικαιολόγησα πλήρως.
Ο Κρητίκαρος τους έχει συνδέσει με Κάιρο. Αυτό το χαμόγελο !..

Οι σκέψεις μου πηγαίνουν σ' όλα αυτά τα παιδιά που ήλθαν και πολέμησαν μαζί μας. Ας είναι ελαφρύ το χώμα ...


Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #438 στις: Μάιος 26, 2020, 06:49:13 μμ »



Σύλληψη Βρετανού στρατιώτη απο Γερμανούς αλεξιπτωτιστές- Κρήτη.
Ο φέρων διόπτρα είναι τραυματισμένος στο χέρι.
Ωραία σκηνή για τους φιγουραδες,φαίνεται αρκετά ο εξοπλισμός τους.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 527
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #439 στις: Μάιος 26, 2020, 08:18:00 μμ »

το όχημα & οι πινακίδες κυκλοφορίας.

Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #440 στις: Μάιος 27, 2020, 07:36:38 μμ »
Από την εφημερίδα ΠΡΩΤΗ της Αχαιας.


και η λεζάντα :
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
107
Πλατεία Χαλανδρίου! Διασταύρωση Αγίας Παρασκευής και (σημερινής) Ανδρέα Παπανδρέου κατά τη γερμανική κατοχή. Στη φωτογραφία βλέπουμε ένα γερμανικό όχημα να ανεβαίνει το σταυροδρόμι…

πηγή :https://www.protinews.gr/blog/palies-fotografies

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #441 στις: Μάιος 30, 2020, 06:31:11 μμ »
Κρητη Μαιος 1941.
Ο Γερμανος στρατηγος Richard Heidrich φωτογραφιζεται με την σημαια των ναζι.
Η φωτογραφια λεει Δυτικα Χανια.Δεν γνωριζω αν το κτιριο υπαρχει ακομα.



Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #442 στις: Μάιος 30, 2020, 06:37:23 μμ »
Κρήτη Μάιος 1941.
Το κτήριο της Ortskommandantur.
Η φώτο δεν αναφέρει ακριβή τοποθεσία.




Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #443 στις: Μάιος 31, 2020, 07:53:07 μμ »
Tο κτίριο υπάρχει ακόμη. Είναι το πανέμορφο ξενοδοχείο " Δώμα ". Στις αρχές του 20ου αιώνα στέγαζε το Αυστροουγγρικό Προξενείο και από το 1940 το Αγγλικό Προξενείο. Εξ ού και ο αγγλικός θυρεός στην φώτο του sluff.

1941 Στουντέντ στα Χανιά.
Ελ. Βενιζέλου 124 Νέο Λιμάνι Χανίων.
Η άλλη φώτο του sluff ( τυφέκιο με διόπτρα κλπ.  ) είναι από μιά σειρά φωτογραφιών μετά την μάχη, σύμφωνα με τον ερευνητή Σκαρτσιλάκη. Οι φώτο πάρθηκαν από φωτογράφο του Υπουργείου Προπαγάνδας με τμήμα αλεξ/τών και Βρεττανούς αιχμαλώτους. Υπάρχουν περίπου 30 φώτο από αυτήν την  " στημένη " μάχη.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #444 στις: Ιούνιος 01, 2020, 06:05:46 μμ »
Οι φώτο πάρθηκαν από φωτογράφο του Υπουργείου Προπαγάνδας με τμήμα αλεξ/τών και Βρεττανούς αιχμαλώτους

Τον Franz Peter Weixler,ο οποίος έβγαλε στη δημοσιότητα τις φώτο στο Κοντομαρι όπου συμμετείχε(άθελα του η όχι) και ο ίδιος.
Ορίστε η κατάθεση του στο δικαστήριο την Νυρεμβέργης.



Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #445 στις: Ιούνιος 10, 2020, 07:04:25 μμ »
panzer IV στην Θεσσαλονίκη.










στάθμευση των αρμάτων στην αμμουδιά κάποιας παραλίας κοντά στην θεσσαλονικη για σύντομο μπάνιο,όπως αναφέρεται και στις φώτο.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #446 στις: Ιούνιος 15, 2020, 08:34:51 μμ »
 Ωραια και καθαρά πλάνα απο την παρέλαση στην Αθήνα το 1941 μπροστά στον στρατηγό Walter Krüger

https://en.wikipedia.org/wiki/Walter_Kr%C3%BCger_(SS_general)






Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #447 στις: Ιούνιος 16, 2020, 01:17:26 μμ »
Ο στρατηγός είναι ο Κρύγκερ, αλλά είναι άνοιξη-καλοκαίρι του '43. Επίσης ο στρατηγός αυτός δεν ήταν των Waffen SS. Αυτός ήταν ένας συνονόματός του, που αυτοκτόνησε. ΄Ηταν αξιωματικός στον στρατό των 100.000 της Βαϊμάρης. Ο άλλος ήταν κομματικό στέλεχος, που έγινε αξιωματικός με "επιφοίτηση" !
Οι Σύμμαχοι ξεκίνησαν την επιχείρηση παραπλανήσεως " Κιμάς"  ( mincemeat)τον Απρίλιο του '43. Σκοπός τους ήταν να πεισουν τους Γ. ότι η απόβαση από την Β. Αφρική θα γίνει στην Σαρδηνία και στην Ελλάδα και όχι στην Σικελία. Ο Χ. " ψήθηκε" και τον Μάιο του '43 έστειλε την 1η Τεθ. Μ., που σχεδόν είχε τελειώσει τον ανεφοδιασμό της με νέο υλικό στην Γαλλία, στην Ελλάδα και κυρίως στην Πελοπόννησο. Το σύνταγμα με τους Πάνθηρες δεν είχε στελεχωθεί πλήρως και δεν απεστάλη ( ευτυχώς, σύμφωνα με τον Γκουντέριαν, γιατί οι Πάνθηρες δεν χωρούσαν στα στενά της Πελοποννήσου).
Υπάρχουν πολλές φώτο από τα άρματα της 1ης Μ.Α. στην Πελοπόννησο, στην Αθήνα, στην Θεσ/νίκη κλπ. Μετά την συμμαχική απόβαση στην Σικελία ο Χ. κατάλαβε μεν πως  την πάτησε, αλλά δεν απέσυρε την μεραρχία για μέρος όπου θα ήταν περισσότερο χρήσιμη ( Μάχη Κουρσκ μήπως ; ). Αφού η 1η έκανε τις διακοπές το καλοκαίρι, βοήθησε στον αφοπλισμό των Ιταλών τον Σεπτέμβριο του '43 και μετά ανεχώρησε για άλλα μέρη μακρινά και ονειρεμένα. Μάχες στο Κίεβο τον Νοέμβριο, Ζιτομίρ, αποτυχία στην διάνοιξη του κλοιού στο Τσέρκασυ, η ίδια σε κλοιό στο Κάμενετς, αιματηρές αποτυχημένες προσπάθειες στην λίμνη Μπάλατον της Ουγγαρίας κλπ.
Ενδιαφέρον είναι το κάμο των οχημάτων. Σε πολλές φώτο τα άρμα τα P IV φαίνονται βαμμένα μονόχρωμα. Μπορεί dunkelgelb, μπορεί όμως και κιτρινωπό sand RAL 8020. Ας μην ξεχνάμε ότι το DAK υπήρχε ακόμη και στα νότια ευρωπαϊκά νησιά είχαν κάμο του DAK. Μήπως λοιπόν τα σχήματα είναι βαμμένα με RAL 8020 και RAL 7017 ; Πάντως η παραλλαγή φαίνεται πρόχειρη.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #448 στις: Ιούνιος 16, 2020, 05:43:14 μμ »
Όντως λάθος μου,και η περιγραφή της φώτο στο σαιτ  της bundesarchiv γράφει 24 September 1943.
Αυτή την συνωνυμία δεν την ήξερα, άρα αυτός είναι στις φωτογραφίες
https://military.wikia.org/wiki/Georg-Hans_Reinhardt
Για την βαφή των οχημάτων συμφωνώ,φαίνεται αρκετά πρόχειρη.
Άλλη μια φώτο που βρήκα από την ίδια παρέλαση,ωραία άποψη και του ιστορικού κέντρου!



Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #449 στις: Ιούνιος 16, 2020, 06:25:29 μμ »
Παρακαλώ. Δεν είναι θέμα λάθους. ΄Ολοι κάνουμε και όλοι θα κάνουμε.
Για τις εικόνες του κέντρου μπορούμε να δούμε τί έκαναν οι αντιπαροχές χωρίς έλεγχο.

Tags: