Αποστολέας Θέμα: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον  (Αναγνώστηκε 109210 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #350 στις: Δεκέμβριος 03, 2019, 08:34:05 μμ »
Η απόδειξη ότι το Α/Τ πυροβόλο " ζουλίγματος" 2,8cm Panzerbuchse 41 πήρε μέρος στην Μάχη της Κρήτης. Διαμέτρημα στη θαλάμη 28χιλ., στο άκρο της κάννης 20χιλ.

Για όσους νομίζουν ότι τα τσολιαδάκια είναι μεταπολεμική πατέντα.

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #351 στις: Δεκέμβριος 04, 2019, 05:03:45 μμ »
Δυό ιδέες για διόραμα. Πυροβολεία ΔΣΕ.
Στην πρώτη φώτο φαίνεται ένα ορειβατικό οβιδοβόλο των 75χιλ. Skoda vz 15. Το ασπίδιο είναι ακουμπισμένο μπροστά δεξιά. Στο εσωτερικό φαίνονται όρθιες ξύλινες τάβλες. Σηκός πυρομαχικών; Αμπρί προσωπικού ; Το πυροβόλο υπάρχει από την εταιρεία Special Armour στην 1/35. Με λίγες προσθοαφαιρέσεις, στο κλείστρο κυρίως, γίνεται ένα πανέμορφο μοντέλο.

Στην δεύτερη φώτο φαίνεται ένα γερμανικό leFH 10,5cm 18/40. Και εδώ δεν υπάρχει ασπίδιο. ΄Αξια προσοχής είναι οι ποικιλία των στολών.
Είναι το τρίτο μοντέλο αυτού του γερμανικού οβιδοβόλου. Το 1ο ήταν το leFH 18 των 105χιλ., μετά, με χαληνωτήριο στομίου, έγινε  leFH 18M και τέλος σε κιλλίβαντα από ΡΑΚ 40( με λίγες αλλαγές ) και απλοποίηση παραγωγής έγινε από το 1942 leFH 18/40. Το κιτ υπάρχει στην 1/35 από την AFV club και από την  Dragon


Οι φώτο είναι του Απόστολου Μουσούρη.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 527
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #352 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 09:35:29 μμ »

μιά φωτογραφία από το forgoten hope .
Υποψιάζομαι πως είναι Κρήτη.
Οι ένστολοι δεν αναγνωρίζονται ως εθνικότητα. Τα φώτα σας.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 527
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #353 στις: Δεκέμβριος 10, 2019, 09:40:11 πμ »


φωτογραφίες της Βούλας Παπαϊωάννου από τις συλλογές του μουσείου Μπενάκη.
Θα σχολιάσω από σπίτι με πρώτη ευκαιρία.Το ανέβασμα από δουλειά ...μη με "δώσετε"...

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 527
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #354 στις: Ιανουάριος 09, 2020, 01:12:45 μμ »

στην 1η είναι κάποιο όχημα & ποιό;
στην 2η το (ιταλικό; )ασθενοφόρο;
3&5η η τανκέτα cv3-33 θαμμένη στα χιόνια.
στην 4η είναι ο ιταλικός 3κινητήριος "σπουργίτης";
όλες από μουσείο Μπενάκη του Χαρισιάδη.

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #355 στις: Ιανουάριος 09, 2020, 02:28:07 μμ »
Και στις 3 φώτο είναι η ίδια τανκέττα. Στην πρώτη φώτο είναι ο, τότε, πρίγκιπας Πέτρος. Φέρει αστεράκια έφεδρου λοχαγού και αποστρατεύθηκε μεταπολεμικά σαν έφεδρος αντισυνταγματάρχης, χωρίς να έχει περάσει ούτε απ' έξω από κάμμιά στρατιωτική σχολή ( τι σου είναι αυτό το DNA βρε παιδί μου ! ).
Το όχημα είναι ένα ιταλικό φορτηγό SPA 38R  2,5 ton 4X2. Πολέμησε σε όλα τα μέτωπα, σε διάφορες διαμορφώσεις, με καλές επιδόσεις.

Φίλε Kami καλή χρονιά !

Αποσυνδεδεμένος sotiris

  • Aρχικατής Πρωτοσύγγελος και Πάπας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3013
  • Age: 40
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Μέσ'το άρμα θα καούμε!
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #356 στις: Ιανουάριος 10, 2020, 09:35:27 πμ »
Ως αγγλομαθής ο Πρίγκηπας Πέτρος οργάνωσε το Γραφείο Συνδέσμου με τις ξένες Στρατιωτικές Αποστολές και ήταν στο Μέτωπο. Έλαβε μέρος στις πολεμικές επιχειρήσεις στην Τριπολίτιδα και συνέβαλε στη προσωρινή ένταξη του Ιερού Λόχου στη Γαλλική Φάλαγγα του στρατηγού Λεκλέρ.
Στους κυκλους των ξενω επιστημόνων ειναι πιο γνωστός για τις ανθρωπολογικές του γνώσεις και τις περιηγήσεις του στο Θιβετ παρά για την καταγωγή του .

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 527
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #357 στις: Ιανουάριος 10, 2020, 10:33:47 πμ »
Και στις 3 φώτο είναι η ίδια τανκέττα. Στην πρώτη φώτο είναι ο, τότε, πρίγκιπας Πέτρος. Φέρει αστεράκια έφεδρου λοχαγού και αποστρατεύθηκε μεταπολεμικά σαν έφεδρος αντισυνταγματάρχης, χωρίς να έχει περάσει ούτε απ' έξω από κάμμιά στρατιωτική σχολή ( τι σου είναι αυτό το DNA βρε παιδί μου ! ).
Το όχημα είναι ένα ιταλικό φορτηγό SPA 38R  2,5 ton 4X2. Πολέμησε σε όλα τα μέτωπα, σε διάφορες διαμορφώσεις, με καλές επιδόσεις.

Φίλε Kami καλή χρονιά !
καλή χρονιά & από εμένα! Τα σχόλια του Σωτήρη με έκαναν να ψάξω λίγο για τον πρίγκηπα Πέτρο. Ισως τελικά να μην ήταν απλά "γαλαζοαίματος άκαπνος φελλός".
 https://pasatempo.wordpress.com/2009/07/27/%CF%80%CF%81%CE%AF%CE%B3%CE%BA%CE%B9%CF%80%CE%B1%CF%82-%CF%80%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BF-%CE%BA%CF%8C%CE%BA%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81-%CE%BF%CE%BB%CE%AF/
στα δικά μας τώρα ,στην 1η φωτογραφία παρόλο που την έχω φτιάξει την τανκέτα ,δυσκολεύομαι να την αναγνωρίσω...μοιάζει να έχει 2 κυκλικές θυρίδες πιστολιού, η μια στο ύψος του αγκώνα του Πέτρου ,μαύρη ,σαν διάτρηση.
Το σίγουρο είναι πως το cv ,δεν είχε τέτοιες θυρίδες.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #358 στις: Ιανουάριος 10, 2020, 01:48:50 μμ »

στα δικά μας τώρα ,στην 1η φωτογραφία παρόλο που την έχω φτιάξει την τανκέτα ,δυσκολεύομαι να την αναγνωρίσω...μοιάζει να έχει 2 κυκλικές θυρίδες πιστολιού, η μια στο ύψος του αγκώνα του Πέτρου ,μαύρη ,σαν διάτρηση.
Το σίγουρο είναι πως το cv ,δεν είχε τέτοιες θυρίδες.

Είναι CV33 και πρόκειται για τις μικρές κυκλικές θυρίδες που υπήρχαν στα καπάκια της οροφής.  :wink: Ο πρίγκηπας βρίσκεται στην "ώρα δώδεκα" της τανκέττας.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 527
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #359 στις: Ιανουάριος 10, 2020, 01:54:41 μμ »

Είναι CV33 και πρόκειται για τις μικρές κυκλικές θυρίδες που υπήρχαν στα καπάκια της οροφής.  :wink: Ο πρίγκηπας βρίσκεται στην "ώρα έξι" της τανκέττας.  ::salut::
[/quote]
σωστά!έχεις απόλυτο δίκιο!τώρα κατάλαβα την θέση λήψης της φωτογραφίας...Φευ ,ου γαρ έρχεται μόνον...!

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #360 στις: Ιανουάριος 10, 2020, 01:57:49 μμ »


σωστά!έχεις απόλυτο δίκιο!τώρα κατάλαβα την θέση λήψης της φωτογραφίας...Φευ ,ου γαρ έρχεται μόνον...!

 ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::

Και για μένα το ίδιο ισχύει  ::sofos11:: Διόρθωσα τη θέση του πρίγκηπος.Βρίσκεται στην "ώρα δώδεκα" κι όχι στην "έξι".  :wink:

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 527
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #361 στις: Ιανουάριος 10, 2020, 02:03:44 μμ »
τι έξι τι δώδεκα...το ουσιαστικό είναι πως πρόκειται για τις θυρίδες εισόδου οδηγού & πολυβολητή & εγώ "τέκνον" μου ,ουδέν οίδα είδα!

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 527
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #362 στις: Μάρτιος 27, 2020, 10:18:13 μμ »

Σύμφωνα  με το picture of the day http://fhpubforum.warumdarum.de στις 23-3-20, πρόκειται για οχήματα της 4. SS-Polizei-Panzergrenadier-Division  στην Ελλάδα το 1944.
Θα συμφωνούσατε; αναγνωρίζετε την διαφημιστική πινακίδα;το ιταλικής προέλευσης άρμα είναι Μ13/40 ή Μ14/41;το όχημα πίσω από μοτοσυκλέτα είναι schimwagen;

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #363 στις: Μάρτιος 27, 2020, 10:32:59 μμ »
Η διαφημιστική πινακίδα διαφημίζει τα ελαστικά Continental από το γερμανικό Ανόβερο. Μοιάζει πολύ καινούρια. Δεν μπορώ να διακρίνω ελληνικούς χαρακτήρες αλλά ούτε και να το αποκλείσω.το όχημα μοιάζει όντως με schwimmwagen αλλά διακρίνεται ελάχιστα οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Πάντως είναι πολύ πιθανό.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #364 στις: Μάρτιος 27, 2020, 10:48:44 μμ »
Το άρμα είναι Μ15/42 (δυστυχώς δεν υπάρχει σε 35αρι κιτ εξ'όσων γνωρίζω).Το δεύτερο όχημα είναι πράγματι schwimmwagen.Υπάρχει και λήψη από άλλη γωνία του ίδιου άρματος:



το οποίο φαίνεται ότι είναι μέρος αυτής της φάλαγγας:



με μεικτό προσωπικό του στρατού και των SS.Δεν νομίζω πάντως ότι οι φωτογραφίες έχουν ληφθεί στην Ελλάδα.
Edit:Από το εθνόσημο,τα χρώματα της παραλλαγής και την προσθήκη του "Rommelkiste",εικάζω ό,τι πρόκειται για άρμα της Panzer-Abt.202

http://beutepanzer.ru/Beutepanzer/italy/tanks/M13-15/M15_42-2.htm

 ::salut:: :wink:

Αποσυνδεδεμένος Peter75

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 102
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #365 στις: Μάρτιος 28, 2020, 12:52:09 πμ »

Σύμφωνα  με το picture of the day http://fhpubforum.warumdarum.de στις 23-3-20, πρόκειται για οχήματα της 4. SS-Polizei-Panzergrenadier-Division  στην Ελλάδα το 1944.
Θα συμφωνούσατε; αναγνωρίζετε την διαφημιστική πινακίδα;το ιταλικής προέλευσης άρμα είναι Μ13/40 ή Μ14/41;το όχημα πίσω από μοτοσυκλέτα είναι schimwagen;

Το τοπίο - γνώμη μου πάντα - δεν μου μοιάζει ελληνικό και η μικρή ταμπέλα που δείχνει προφανώς προς κάποια κατεύθυνση και αυτή μου μοιάζει όχι ελληνική...🤔

Αποσυνδεδεμένος montana

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #366 στις: Μάρτιος 29, 2020, 01:56:07 πμ »
Καλησπέρα σε όλους. Ανεβάζω δύο φωτογραφίες από το προσωπικό αρχείο του παππού μου. Είναι στην Κορυτσά το 1940. Θα ήθελα εδώ τη βοήθειά σας. Έκανα έρευνα στο διαδίκτυο και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το καταρριφθέν αεροπλάνο είναι ένα Savoia Marchetti SM. 79. Ποια είναι η γνώμη σας;


Τώρα που κοίταξα πιο προσεκτικά την φωτογραφία που ανέβασε ο kami παραπάνω νομίζω πως είναι το ίδιο αεροπλάνο

φωτογραφίες του Α. Χαρισιάδη από την αλβανική εκστρατεία.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #367 στις: Μάρτιος 29, 2020, 02:05:25 πμ »
Καλησπέρα σε όλους. Ανεβάζω δύο φωτογραφίες από το προσωπικό αρχείο του παππού μου. Είναι στην Κορυτσά το 1940. Θα ήθελα εδώ τη βοήθειά σας. Έκανα έρευνα στο διαδίκτυο και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το καταρριφθέν αεροπλάνο είναι ένα Savoia Marchetti SM. 79. Ποια είναι η γνώμη σας;

Μοιάζει πολύ με SM. 79 όντως. Ενδιαφέρουσες φωτογραφίες.

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #368 στις: Μάρτιος 29, 2020, 02:19:26 πμ »
Πάντως αναφέρεται κατάρριψη αναγνωριστικού SM79 στην περιοχή της Kορυτσάς από την 23η Μοίρα Διώξεως (  PZL ) στις 14 Νοεμβρίου 1940. Μπορεί να είναι αυτό στην φώτο.

Αποσυνδεδεμένος Peter75

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 102
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #369 στις: Μάρτιος 29, 2020, 02:28:43 πμ »
Στο πρώτο λινκ γίνεται λόγος για ένα αεροσκάφος που καταρρίφθηκε τον Νοέμβριο του 1940 στην Κορυτσά και κρίθηκε μη επισκευάσιμο, ίσως το εικονιζόμενο να είναι :
https://aviation-safety.net/wikibase/89722

Στο δεύτερο η ελληνική αεροπορία στην ίδια περιοχή επισκεύασε ένα αεροσκάφος του ίδιου τύπου αλλά κατά πάσα πιθανότητα όχι αυτό της φωτογραφίας που μοιάζει να έχει μεγάλες ζημιές :
https://www.haf.gr/en/history/historical-aircraft/savoia-marchetti-79-i-sparviero/

Αποσυνδεδεμένος montana

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #370 στις: Μάρτιος 29, 2020, 10:39:13 πμ »
Και εγώ αυτό βρήκα ότι έγινε κατάρριψη στο Biliste Bilisht κοντά στην Κορυτσά 
http://aviationarchaeology.gr/wp-content/uploads/2014/06/kataripseis.pdf
έχω και άλλες φωτογραφίες με ιταλικά λάφυρα μοτοσυκλέτες και μικρό άρμα, θα τις ανεβάσω καθώς είναι από την ίδια περίοδο στην περιοχή της Κορυτσάς.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #371 στις: Μάρτιος 29, 2020, 12:29:42 μμ »
Ενδιαφέρουσες φώτο ::salut::

Αποσυνδεδεμένος montana

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #372 στις: Μάρτιος 29, 2020, 05:09:16 μμ »
Σύμφωνα με τον παππού Κορυτσά 1941,  Συνεργείο Γ' Συντάγματος Αντιαεροπορικού Πυροβολικού Γ' Σ.Α.Α.Π.



Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #373 στις: Μάρτιος 30, 2020, 05:33:00 μμ »
Δεν ξέρω τίποτα από μηχανές ( με δυσκολία ισορροπώ σε ποδήλατο ), αλλά αυτές οι μηχανές μου θυμίζουν αγγλικές Triumph. Επειδή, απ' ό,τι ξέρω, εμεις είχαμε BMW R12, μήπως αυτές περιελαμβάνοντο στην πρώτη αποστολή υλικών τον Ιανουάριο του '41 ;

Αποσυνδεδεμένος montana

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Ιστορικές φωτογραφίες με Ελληνικό ενδιαφέρον
« Απάντηση #374 στις: Μάρτιος 30, 2020, 05:39:39 μμ »
(πάλι) ο παππούς ανέφερε ότι η μοτοσυκλέτα είναι λάφυρο ιταλικό, μάλλον αναφερόταν στην τέταρτη φωτογραφία.

Tags: