Αποστολέας Θέμα: Μεταλλική κάννη πυροβόλου για king Tiger  (Αναγνώστηκε 443 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Skywarp

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 670
  • Age: 41
  • Τόπος: Cybertron
  • Transform, Seek, Attack, Destroy!
Μεταλλική κάννη πυροβόλου για king Tiger
« στις: Νοέμβριος 06, 2023, 08:17:08 πμ »
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!

Έχω στο στοκ μου (και δυστυχώς σε άλλο χώρο από εκεί που μένω) το King Tiger της Zvezda με πύργο Porsche στην 1/35.

Αποφάσισα λοιπόν, μιας και τα άρματα δεν ειναι στο συνηθισμένο μου ρεπερτόριο, να του βάλω και μεταλλική κάννη.

Τα προβλήματα μου είναι δύο:

1) Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι το μοντέλο είναι με Porsche turret. Πιθανότατα είναι αυτό:



2) Σε φωτό που έχω βρει, φαίνεται ότι στις περισσότερες το πυροβόλο μεταξύ Porsche & Henschel διαφέρει (οπτικά), αλλά έχω βρει και φωτό που είναι ίδια, οπως φαίνεται και παρακάτω, αλλά και σε κανονικά άρματα




Επομένως, το ερώτημα εμού του ασχέτου είναι:
Μπορώ να βάλω και τις δύο εκδοχές;



Ευχαριστώ πολύ!

 ::salut:: ::salut:: ::salut::




Συνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3046
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Μεταλλική κάννη πυροβόλου για king Tiger
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 06, 2023, 09:04:25 πμ »
Χωρίς να είμαι ειδήμων, οι δύο τύποι παραγωγής Tiger II, είχαν το ίδιο πυροβόλο (KwK 43 L71, 88 χιλ.). Αυτό που διέφερε ήταν το σχήμα του πύργου. Το μοντέλο της  TAKOM, αφορά σε ένα paperpanzer με πύργο Porsche και πυροβόλο 105 χιλ.  ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Skywarp

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 670
  • Age: 41
  • Τόπος: Cybertron
  • Transform, Seek, Attack, Destroy!
Απ: Μεταλλική κάννη πυροβόλου για king Tiger
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 06, 2023, 10:58:08 πμ »
Καλημέρα Δημήτρη!

Ακριβώς εδώ είναι η απορία μου:

Και οι δύο πύργοι φορούσαν το ίδιο πυροβόλο, αλλά από το σχήμα του πύργου το πυροβόλο φαίνεται οπτικά διαφορετικό (στον πύργο της Πόρσε φαίνεται μονοκόμματο ενώ στον Henschel υπάρχει μια διαβάθμιση στη διάμετρο της κάννης)

Επομένως, αυτό συνέβαινε μόνιμα λόγω του πύργου, ή το πόσο θα φαινόταν το πυροβόλο μπορεί πχ να εξαρτιόταν από τη θέση του εκείνη τη στιγμή; Πχ, εδώ δεν είναι ομοιόμορφο στο μηκος του:
   


Γιατί πρέπει ανάλογα να βρω κάννη να του βάλω




Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: Μεταλλική κάννη πυροβόλου για king Tiger
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 08, 2023, 09:48:20 μμ »
Καλησπέρα!

Λοιπόν...Και οι δύο πύργοι είναι σχεδίασης της Krupp.Οι "λάθος" ονομασίες είναι μια παρεξήγηση στα παλαιά βιβλία αλλά νομίζω ότι αυτό δεν είναι του παρόντος...

Τα Tiger II ήταν εξοπλισμένα με το KwK 43 των 88mm.Τα πρώτα πυροβόλα ήταν μονοκόμματα αλλά γρήγορα έγινε αντιληπτό ότι η κάνη φθείρονταν πολύ γρήγορα από την ιδιαίτερα υψηλή αρχική ταχύτητα των πυρομαχικών και τα αέρια που προκαλούσαν αυτά.Έτσι στράφηκαν στην διαιρούμενη σε δύο κομμάτια που σε περίπτωση φθοράς μπορούσε να αλλαχθεί ευκολότερα.Στα K.T. με πύργο προπαραγωγής "Porsche" (χρησιμοποιώ τον λάθος όρο για να γίνω αντιληπτός) συναντάμε και τους δύο τύπους κανών του KwK 43 άρα,όπως πάντα στο χόμπυ μας,πρέπει να εντοπίσεις μία φωτογραφία του πραγματικού άρματος που επιθυμείς να φτιάξεις και να τοποθετήσεις την ανάλογη κάνη  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: Μεταλλική κάννη πυροβόλου για king Tiger
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 08, 2023, 10:22:59 μμ »
Mε μιά γρήγορη ματιά που έριξα,η Zvezda παρέχει decals για δύο Κ.Τ. της Schwere Panzer Abteilung 503.H πρώτη επιλογή είναι το "314",το γνωστό και αψόφαντο "Anneliese"  :mrgreen: το οποίο είχε μονοκόμματη κάνη.Η δεύτερη αφορά το "332" επίσης με μονοκόμματη.



νομίζω ότι σε κάλυψα  :wink: 

Αναμένουμε φωτογραφίες με την πρόοδο της κατασκευής!  ::salut::


Αποσυνδεδεμένος Skywarp

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 670
  • Age: 41
  • Τόπος: Cybertron
  • Transform, Seek, Attack, Destroy!
Απ: Μεταλλική κάννη πυροβόλου για king Tiger
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 09, 2023, 08:48:45 πμ »
  καταιγιστικός! Σε ευχαριστώ πολύ!

  Υπάρχει κάποια ιδιαίτερη ιστορία πίσω από το 314?

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2919
Απ: Μεταλλική κάννη πυροβόλου για king Tiger
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 09, 2023, 09:23:26 μμ »
 

  Υπάρχει κάποια ιδιαίτερη ιστορία πίσω από το 314?


Από τα μακροβιότερα άρματα σε μονάδα πρώτης γραμμής (πιο πρώτης δεν γίνεται) του πολέμου.Εντάχθηκε στην 503 τον Μάιο του 1944.Επιβίωσε από την Νορμανδία και τις συγκρούσεις στην Γαλλία,βρέθηκε να πολεμάει στην Ουγγαρία όπου και τα ίχνη του χάνονται κάπου στα τέλη Ιανουαρίου-αρχές Φεβρουαρίου του 1945  :!:

Tags: